West NieuwGuinea economisch ten achter bij Oostelijk deel Nu ook rechtstreekse emigratie naar Australië en Nw-Zeeland KAAS^ Uitvoer nog geen vierde deel van de Australische Tij aan 't.verlopen? Bakens tijdig verzetten! De Nederlanders in Indonesië T riplex-export Oostenrijkse journalist in Joegoslavië beetgenomen? Magnetische wolk omgeeft atoomdeeltje neutron Europese Organisatie voor Kernonderzoek: 50 miljoen N.Y. Times meldt verkoeling tussen Moskou en Cairo Britse expeditie in de nacht op de zuidpool af GARAGE DEN HOUT Dr. Drees sceptisch jegens Boelganins voorstellen Salaris tegen wil en dank Brazilië kan onbeperkt Nederlanders opnemen Kaarsenkaas en Kerstmis doe meer met Ministers raken in tijdnood met E.E.G.-voorbereidingen Na spoedberaad in Parijs volgend overleg in 1958 Franse onderscheiding voor minister Cals Belgische rooms-katholieken willen weer regeren Kans op meerderheid na de verkiezingen klein 2d DECEMBER 1957 (Van een speciale medewerker) Wat betreft de economische ontwikke- 'ing is het Australische deel van Nieuw Guinea het Nederlandse vèr voor. Dit blijkt onder meer uit de exportcijfers. De uitvoer van het Australische gebied had in bet jaar van medio 1955 tot medio 1956 een -vaarde van 112 miljoen gulden, de export '■an Nederlands Nieuw Guinea beliep in bet kalenderjaar 1956 slechts 271/» mil joen. Van die 2714 miljoen kwam nog 20 miljoen voor rekening van de aardolie, het kostbare produkt, dat op het Australische nrebied nog niet is aangetroffen. Wat de aardolie thans voor Nederlands Nieuw Guinea betekent, was het goud vroeger voor het Australische gebied. Maar de vindplaatsen raken uitgeput en de produk- tie loopt elk jaar terug. Terwyl de olie ruim 70 percent bijdraagt in de totale ex- oort van het Nederlandse gebied, maakt goud slechts 714 percent van de export van Australisch Nieuw Guinea uit. Van de landbouwprodukten is aan beide zijden van de 141ste lengtegraad copra verreweg de belangrijkste. Aan de Neder landse kant werd in 1956 voor f 214 mil joen copra uitgevoerd, dat is een derde van de gehele export exclusief aardolie. Voor Australisch Nieuw Guinea is copra verreweg het belangrijkste produkt. Daar heeft de jaarlijkse export een peil bereikt van f 65 miljoen, dat is meer dan de helft van de totale uitvoer. Behalve copra levert Nederlands Nieuw Guinea kleine hoeveelheden copal, damar, "oelie, nootmuskaat, schelpen en kroko- 'illenhuiden op. Maar de uitvoer van geen 'ezer artikelen is nog boven het miljoen -ekomen. In het Australische gebied is ubber na de copra het belangrijkste ex- ortartikel (f 11 miljoen). Vele papoea's ;nden hun levensonderhoud in rubber- ndernemingen. Bevolkingsrubber kent ien er niet. Ook de copraproduktie komt -ouwens voor 80 percent van onder- -rningen en dus slechts voor een klein :edeelte van bevolkingstuinen. Goud neemt thans de derde plaats met 8'/2 miljoen, onmiddellijk gevolgd door hout. De houtindustrie is hard bezig zich te specialiseren op triplex, dat veel meer mogelijkheden voor de toekomst biedt. De dennebossen bij de gouddelversstad Buloio blijken een bijzonder goede kwaliteit vu renhout te leveren, dat onmiddellijk een plaats op de Amerikaanse markt heeft veroverd. Er is hier reeds een grote tri- plexfabriek verrezen, terwijl er plannen zijn voor een papierpulpfabriek. In beide gebieden verwacht men veel van cacao. Australisch Nieuw Guinea heeft reeds een cacao-export ter waarde van f iVi miljoen en hoopt de produktie binnen vijf jaar tot het vijfvoudige op te voeren. Nederlands Nieuw Guinea hoopt volgend jaar voor het eerst cacao te kun- (Van onze correspondent in Wenen) In Wenen heeft men met bevreemding kennisgenomen van de mededeling dat de biograaf van Tito, tevens gewezen vice- president van Joegoslavië: Wladimir De- dijer, aan een Weense advocaat opdracht heeft gegeven een proces aanhangig te maken tegen het Oostenrijkse blad „Bild- telegraph", dat van een bijzondere cor respondent een interview met Dedijer publiceerde, die zich daarin solidair ver klaarde met de opnieuw veroordeelde en gevangen gezette Milovan Djilas. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de ze journalist bewust gelogen heeft of het interview uit zijn duim gezogen zou heb ben. Hij fotografeerde het huis, waar hij Dedijer heeft opgezocht en gaf een nauw keurige beschrijving van de kamer waar het gesprek heeft plaats gehad. Hoe kan Dedijer deze feiten ontkennen en zelfs voor de rechter brengen? In Weense journalistieke kringen neemt men aan dat officiële Joegoslavische instanties de onervaren Oostenrijkse correspondent naar een valse Dedijer hebben ge bracht. Deze man zou uiterlijk heel sterk op Dedijer hebben geleken en legde toen de bewuste verklaringen af, enerzijds om een ongunstig licht te laten vallen op de buitenlandse berichtgeving, anderzijds om de echte Dedijer in toom te houden en hem tijdens het proces tegen Djilas te dwingen kleur te bekennen. Het is name lijk geen geheim dat hij in 't diepst van zijn hart met Djilas sympathiseert en zich van Tito heeft gedistancieerd. PALO ALTO (AFP) Geleerden van de universiteit van Stanford in Californië zouden belangrijke ontdekkingen hebben gedaan in het neutron, een van de deeltjes van het atoom. Men zou hebben kunnen vaststellen dat het neutron een veel gro ter volume heeft dan tot nu toe werd aan genomen. Het neutron zou zich bevinden in een „magnetische wolk". De geleerden zou den er in geslaagd zijn de gemiddelde straal van deze wolk te berekenen. Dr. I. I. Rabi, die de Nobelprijs voor na-' tuurkunde heeft gekregen, verklaarde dat men door deze ontdekking wellicht de cohesie van de deeltjes in de kern van het atoom een van de belangrijkste proble men van de moderne natuurkunde kan verklaren. GENèVE. (AFP) De raad van de Europese Organisatie voor Kernonderzoek heeft tot voorzitter voor 1958 de Fransman Francois de Rose gekozen. De Belg Wil lens en de Duitser Heisenberg worden on dervoorzitters. Amaldi (Italië) wordt voorzitter van het comité voor weten schappelijke richtlijnen en de Nederlander Bannier zal het voorzitterschap van het comité voor financiën bekleden. De raad heeft de gezamenlijke bijdragen van de lidstaten voor 1958 op 56 miljoen Zwitser se frances (ongeveer vijftig miljoen gul den) vastgesteld. nen uitvoeren. In het Australische gebied wordt ook koffie geproduceerd (zowel door de bevolking als door Australische ondernemers) en er zijn proefstations voor thee en vezels. Intussen gaat het zoeken naar olie door. Twee maatschappijen, waar Australische en buitenlandse belan gen zijn vertegenwoordigd, hebben al meer dan f 150 miljoen geïnvesteerd in exploratie en proefboringen, tot heden echter zonder resultaat. Australisch Nieuw Guinea is minder dun bevolkt dan het Nederlandse deel. De bevolking telt 1,7 miljoen zielen. Niet veel voor een gebied dat dertien maal zo groot is als Nederland, maar toch nog meer dan het dubbele van Nederlands Nieuw Gui nea, waar het zielental wordt geraamd op 700.000 (waarvan bijna de helft in bestuurd gebied). Het aantal niet-inheemse bewoners van Australisch Nieuw Guinea bedraagt onge- het eiland leven ongeveer 30.000 niet-in- veer 21.000. In het Nederlandse deel van heemsen, namelijk 16.000 Aziaten (voorna melijk Indonesiërs en Chinezen) en 14.400 NEW YORK (Reuter) De New York Times schrijft onder aanhaling van wel ingelichte kringen te Cairo, dat er een merkbare verkoeling in de Russisch- Egyptische betrekkingen is ingetreden door Egyptische voorzichtigheid met be trekking tot de voorgenomen Russische le ning, welke Egypte zou moeten helpen zijn industriële vijfjarenplan uit te voeren. In genoemde kringen zegt men, dat de Sov jet-autoriteiten zich zeer gepikeerd heb ben getoond over voorzichtige Egyptische verzoeken om garanties ten aanzien van prijzen, kwaliteit en levering van mate riaal, dat door middel van de lening kan worden gekocht. „Men gelooft, dat de Egyptenaren nog eens zullen nadenken alvorens hun gehele industrialisatieprogram afhankelijk te maken van de Sovjet-lening. Tekenen van mogelijke toenadering tot Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de V.S., althans op eco nomisch en handelsgebied, hebben hen nog voorzichtiger gemaakt om er voor te zorgen dat zij niet al te zeer betrokken worden bij het oostelijke blok", aldus het blad. P&fc' v-s V •- -MCvNv Rubber is na copra het voornaamste exportartikel van Australisch Nieuw Guinea. Sinds de oorlog hebben de ondernemingen de aanplant aanzienlijk uitgebreid en de regering draagt bij tot de opvoering der produktie door de invoer van hoogwaardig planmateriaal uit Malakka te subsidiëren. Hier ziet men tappers bij het controleren van de door hen aangevoerde latex. LONDEN. De Gemenebest-zuidpoolex peditie, die geleid wordt door dr. Vivian Fuchs, die op de Zuidpool afstevent om zich aan zijn afspraak met Sir Edmund Hillary te houden die hij aan het begin van het nieuwe jaar zal ontmoeten, reist thans bij nacht omdat de oppervlakte van het zuidpoolgebied dan gunstiger is. Het rei zen overdag over zachte sneeuw in de zo mer in het zuidpoolgebied is te gevaar lijk gebleken. Enkele keren zijn de voer tuigen bijna in spleten gestort. Op 15 de cember werd gemeld dat dr. Fuchs en zijn mannen op weg waren naar de Recovery Glacier, ongeveer 70 mijl van South Ice. Het tractor konvooi van Sir Edmund heeft het laatste stadium van zijn reis aange vangen en hoopt dr. Fuchs en zijn mannen begin januari te ontmoeten. De afstand van South Ice naar de pool bedraagt onge veer 600 mijl, aangenomen dat er geen om wegen behoeven te worden gemaakt. BRUSSEL/Belga De Belgische zuid poolexpeditie, die 12 november uit Antwer pen vertrokken is en in Kaapstad levens middelen en brandstof insloeg zal waar schijnlijk omstreeks het einde van het jaar voor de zuidpool-ijsvelden ter hoogte van de prinses-Ragnhildkust aankomen. Op deze plaats, die nooit betreden, maar alleen overvlogen werd, zullen de zeven tien onderzoekers een jaar blijven. MOSKOU (UP) In het zuidpoolge bied zullen 125 Russische weer-projectie- len worden gelanceerd. Dr. Kasatkien, een lid van het Russische comité voor het Internationale Geofysische Jaar, deelde mee, dat de projectielen gelanceerd wor den van het diesel-schip „Ob", dat voor de rede van de Russische antarctische basis Mirny ligt. In het tijdschrift „De litteraire Gazette" schreef Kasatkien, dat er deze winter reeds dertig projectielen in de poolgebie den zijn gelanceerd van Franz Josefland van het eiland Heuss en in centrale Russi sche gebieden. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate. Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk 1958 10 °/n duurder Militairen gevaccineerd. Van decem ber 1955 tot nu zijn 89.000 militairen ge vaccineerd. Bij de landmacht en de lucht macht zijn in die tijd elf gevallen voorge komen van hersenvliesontsteking als ge volg van deze vaccinatie, waarvan één met dodelijke afloop. Dit deelt de minister van Oorlog aan de Tweede Kamer mee. PARIJS ,AFP). De Nederlandse regering is, naar dr. W. Drees heeft verklaard, sceptisch gestemd ten aanzien van Boelganins - voorstellen. Er schuilen, echter nieuwe elementen in, die een nauw keurige studie waard zijn. Deze mening wordt door vele delegaties gedeeld. Dr. Drees waarschuwde echter tegelijkertijd, dat men zijn verwachting niet hoog moet spannen. Er zijn op dit pupt in het ver leden al zo veel teleurstellingen geweest. Nieuwe besprekingen met Rusland, zo zei hij, zullen evenwel geen nieuwe ontwikke ling betekenen. Men zou deze eerder moe ten beschouwen als een hervatting van onderhandelingen, die zijn vastgelopen. Het probleem van de opstelling van af- vuurinrichtingen voor raketten met mid delgrote reikwijdte, moet door de West- europese landen gemeenschappelijk wor den bestudeerd, aldus dr. Drees. Er is dui delijk een verschil van opvatting waar te nemen tussen de onderscheidene landen en het lijkt mij daarom van groot belang dat wij komen tot het vaststellen van een gemeenschappelijke gedragslijn. Daarbij is niet de grote vraag, hoe dit systeem in tijd van oorlog zal werken, waarbij het door Boelganin zo wordt voorgesteld, alsof alle landen die over deze lanceerinrich- tingen beschikken, vernietigd zullen wor den, doch hoe men door de risico's die daaruit voor een eventuele aanval voort vloeien, een oorlog kan voorkomen. De Nederlandse regering heeft in principe geen bezwaar tegen de opstelling van deze lanceerinstallaties, evenmin als het be zwaar heeft tegen het onderbrengen van andere wapens. In beginsel bestaat er im mers geen verschil tussen het gebruik van deze raketten .en andere wapens. Hoofd zaak is dat het erom gaat een oorlog te voorkomen door de dreiging met deze af schrikwekkende verdedigingsmiddelen. In een werkelijke oorlog zou het al of niet aanwezig zijn van afvuurinrichtingen en raketten in West-Europa toch niet veel uitmaken, want dan zou de toestand in geen enkel land erg rooskleurig zijn, aldus dr. Drees. Op een vraag, wie de beschikking krijgt over de kernladingen voor de raketten en of onze regering tegenover dit probleem reeds een standpunt heeft ingenomen, antwoordde dr. Drees. dat het hier een zeer gecompliceerde zaak betreft, die een diep gaande gedachtenwisseling noodzakelijk maakt. LONDEN (UP) In een witboek heeft de Britse regering bepaald dat de ongesa larieerde president van de British Over seas Airways, welke luchtvaartmaat schappij staatsbezit is, een jaarsalaris van vijftigduizend gulden moet accepte ren. Ook werd bepaald dat hij recht heeft op toeslagen van tiénduizend gulden per jaar. Gerard d'Erlanger, een rijke ban kier, nam de leiding van de B.O.A.C. acht tien maanden geleden over van Sir Miles Thomas, die aftrad na een beleids- geschil. Hij accepteerde de baan op voor waarde' dat hij geen salaris zou krijgen, met het oog op de inkomstenbelasting. De regering staat er echter op dat hem een salaris wordt uitbetaald, in overeenstem ming met zijn verantwoordelijkheden. D'Erlanger heeft zijn functie bij de B.O.A.C. als „bijbaan", hoewel hij deze maatschappij leidt, is het salaris van de op een na hoogste functionaris een vol ledige betrekking hoger dan dat van de „baas". Het salaris van zijn plaatsvervan ger Sir George Cribbett is met 25.000 gul den verhoogd tot 75.000 gulden. Lord Douglas of Kirtleside, president in vaste dienst bij de British European Air ways, ook een staatsonderneming, krijgt het zelfde salaris als Cribbett. De procedure voor emigratie van Ne derlanders uit Indonesië wordt zoveel mo gelijk bespoedigd en vereenvoudigd. In het algemeen zal men uit Djakarta recht streeks naar Australië en Nieuw-Zeeland kunnen emigreren. Wie emigreren wil naar andere landen zal eerst naar Neder land worden vervoerd. Dit werd donderdag meegedeeld in een openbare vergadering van de Raad voor de Emigratie. Ook bestaat thans, naar verklaard werd de mogelijkheid voor uit Indonesië repatriërende Nederlanders, die naar Australië willen emigreren, maar niet over de nodige papieren beschikken, deze in Singapore te verkrijgen. De Ne derlandse Raad voor de Emigratie heeft hiervoor een bureau in Singapore inge richt. Onderhandelingen met Nieuw-Zee- land over een gelijksoortige regeling zijn nog gaande. Meegedeeld werd dat het aantal Neder landers, dat naar Brazilië kan emigreren, eigenlijk onbeperkt is. Het land is voor de Indische Nederlanders zeker geschikt. Wel acht men het wenselijk, dat deze Indische Nederlanders eerst naar ons land komen, om zich hier voor te bereiden op het nieuwe milieu en taal- en vakkennis te verwerven of te verdiepen. Van Zuid-Afrika verwacht men na de verkiezingen aldaar een nieuwe en meer gekwalificeerde emigratie-politiek. Er is een veel grotere belangstelling voor de Nederlandse emigrant ontstaan, ook van de kant der Zuidafrikaanse ker ken. Binnenkort komen er drie predikan ten uit Zuid-Afrika naar ons land, om zich hier van land en volk op de hoogte te stellen. Accommodatie in Singapore Dank zij de voortreffelijke voorbereiding door de regering van Singapore zullen twee ontvangstcentra annex kampen ge heel zijn ingericht voordat de „Water man" met evacués uit Indonesië aan komt. In kamp Changi zijn goede moder ne barakken met veldbedden voor de vrouwen en kinderen. De mannen worden ondergebracht in tenten met houten vloe ren en veldbedden. Er zijn ruime keukens, een kantine, eetzalen en voldoende aantal len douches in bakstenen gebouwen. Het kamp is zeer fraai gelegen in een gezon de landelijke omgeving. Medische verzor ging is aanwezig en het Rode Kruis draagt speciaal zorg voor de kinderen. Het twee de kamp is een splinternieuwe kazerne. Inmiddels zijn met diverse schepen en per vliegtuig reeds ongeveer 700 eva cués aangekomen, die ondergebracht zijn in hotels, pensions en particuliere wo ningen. Van hen is een gedeelte doorge reisd. Experts van de scheepvaartinspec tie, vele vrijwillige krachten en krachten uit de Nederlandse kolonie Wieden de be- hulpzame hand. Het Nederlandse consulaat-generaal heeft nauw corftact met de Nederlandse Vereniging en Het Rode Kruis van Singa- j pore, die, ook op het vliegveld, de gehele dag in touw zijn. Het Rode Kruis heeft daar een speciale ploeg voor hulp aan kin deren. Met medewerking van de transport maatschappijen wordt alle beschikbare i passageruimte geboekt op Nederlandse en buitenlandse schepen en vliegtuigen. „Captain Cook" heden in Priok I DJAKARTA (ANP) De „Captain ADVERTENTIE Natuurlijk hebt U met Kerstmis kaarsen in huis. Immers, wat is Kerstmis zonder kaarsen? 't Is als een maaltijd zonder kaas. Laat daarom met al Uw zorg voor kaarsen de kaas met Kerstmis toch niet schieten. Want zonder kaas is Kerstmis geen Kerstmis. Als U vóór het Kerstdiner een aperitief drinkt, presenteer er dan een stukje kaas bij - en na het diner, als waardig sluitstuk, weer een hartig stukje Hollandse kaas. Dat accentueert het succes van Uw kookkunst! Over kookkunst gesproken kent U het Kaasreceptenboekjemet een schat aan kaasrecepten? Vraag het Uw winkelier (25 ct.) of schriftelijk (25 ct. postzegel bijsluiten), aan Het Nederlands fuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk - Z-H ftPYm Cook" het door de Nederlandse regering gecharterde Engelse schip, dat Nederland se onderdanen uit Indonesië zal overbren gen, wordt heden in Tandjong Priok ver wacht. Zaterdag zal het schip naar Neder land vertrekken, met duizend passagiers aan boord. Ongeveer de helft van hen zal zelf zijn passage betalen. De overigen zijn voornamelijk Nederlanders zonder werk kring, die door de Nederlandse diploma tieke missie in Indonesië werden ge steund. De „Waterman" is donderdag uit Soe- rabaja naar Singapore vertrokken met 906 Nederlanders aan boord. Uit Makassar vertrokken vandaag 35 evacuerenden naar Nederland. Uit Ban dung zal de eerste groep repatriërenden morgen vertrekken. Aan passagiers op de „Captain Cook" kan op de gebruikelijke wijze luchtpost correspondentie verzonden worden, die in Colombo, Aden en Suez zal worden uit gereikt. De verzending naar deze drie ha vens geschiedt te Amsterdam respectieve lijk op 24 december, 30 december en 3 januari. De adressering dient als volgt te geschieden: naam passagier p/a postagent a/b ss. „Captain Cook" respectievelijk Colombo, Aden, Suez. i Kerstpakkettenactie De stichting „Hulp aan Landgenoten in j Indonesië" heeft van het op haar initiatief in Singapore gevormde Nederlandse Comi té telegrafisch het verzoek ontvangen, gel den ter beschikking te stellen voor de uitreiking van kerstpakketten aan de in Singapore gestrande Nederlanders. De stichting heeft telegrafisch geantwoord, behalve de door haar reeds ter beschik king gestelde 10.000 gulden, hiervoor nog de nodige gelden te zullen overmaken. De pakketten zullen circa 20 tot 25 gulden per stuk kosten. PARIJS (ANP) Te Parijs luidt dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, pogingen in het werk stelt vandaag een conferentie op mi nisterieel niveau van de zes landen van het verdrag der Europese Economische Gemeenschap te houden. Op deze bijeen komst zou dan een bessluit genomen moe ten worden over de zetels der instellingen. Hij zou gewezen hebben op de spoed die de parlementen bij de goedkeuring van het verdrag hebben betracht en op de te leurstelling dié in de publieke opinie in de zes' landen ontstaan zal. De ministers waren van oordeel, dat er, als gevolg van de verlenging van de NAVO-topconferen- tie, onvoldoende tijd zou overblijven om zich, op de voorgenomen bijeenkomst van de Economische Gemeenschap, bezig te houden met de problemen die samenhan gen met de zetel der Europese instellin gen en de benoeming der leden van de Europese commissie. De bespreking van leden zal echter kort moeten zijn en waar schijnlijk zal niet op alle punten overeen stemming worden bereikt. In dat geval zullen de ministers in de eerste twee we ken van januari opnieuw vergaderen. Het eventuele uitstel van deze ministersconfe rentie betekent volgens mr. Luns echter geenszins, dat het Euroverdrag op 1 janu ari niet in werking zou kunnen treden. De Franse ambassadeur, baron de Beauverger, heeft minister Cals medede ling gedaan van zijn benoeming tot commandeur des Palmes academiques en hem de daarbij behorende onderschei dingstekenen uitgereikt. Het commandeurschap van deze orde is onlangs ingesteld Minister Cals is de eerste Nederlander die tot commandeur is benoemd De ambassadeur memoreer de de constructieve arbeid van de minis ter, zowel voor het onderwijs als voor de wetenschappen en de schone kunsten voor en de bevordering der culturele betrek kingen tussen Nederland en Frankrijk. Het Rijksdaggebouw in Berlijn, dat in 1933 door brand werd vernield en in de strijd om Berlijn grondig verwoest, zal opnieuw worden opgetrokken. Tegen de achtergrond van de vergane werkelijkheid tekent zich het model af. Of het gebouw, dat zulke onzalige herinneringen wekt, een beter lot is voorbestemd (.Van onze correspondent in Brussel) De Belgische rooms-katholieke staatsparty' (Chr. Volksparty), heeft te Brussel op haar congres duidelijk doen blijken dat zij op nieuw naar de ma "it streeft, (in april 1954 na vier jaren alleen te hebben gere geerd, verloor ze de verkiezingen). De totvoorzitter herkozen volksvertegenwoor diger voor Gent, mr. Theo Lefèvre ver klaarde dat het land, naar hij hoopt, niet meer door een linkse (socialistisch-libera- le) meerderheid geregeerd zal worden. Op de feestzitting kreeg hij van mej. dr. M. A. M. Klompé, de Nederlandse mi nister van Maatschappelijke Werk een feestsigaar met een Nederlands lintje er aan, cadeau. Dit congres moet worden beschouwd als een voorbereiding op de verkiezingen in het komende voorjaar. De C.V.P. wil die verkiezingen naar de herfst verschuiven, maar de socialistische eerste minister Van Acker heeft beslist, dat de gebruikelijke datum van de wetgevende verkiezingen waarschijnlijk 1 juni 1958 zal wor den aangehouden. De Belgische rooms- katholieken zullen een actieve strijd voe ren, maar de meeste waarnemers denken niet dat de C.V.P. er in zal slagen de volstrekte meerderheid in de beide kamers te veroveren. Er zijn niet zoveel stem-verschuivingen nodig om de C.V.P. de meerderheid in de senaat te doen veroveren. Hierop worden alle krachten geconcentreerd. Wanneer de C.V.P. vooruit gaat in de kamer van Volks vertegenwoordigers, en de meerderheid haalt in de Senaat, kan niet meer zonder de C.V.P. worden geregeerd. Het waar schijnlijkst wordt dan een rooms-liberale coalitie, met de socialisten in de opposi tie. De rooms-rode coalitie, zoals onder Spaak van 1947 tot 1949, zouden de socia listen niet terugwensen. Verkiezingsprogram De C.V.P. zal haar verkiezingscampag ne onder meer baseren op de belofte het onderwijs kosteloos te maken tot de leef tijd van achttien jaar. Alle jonge Belgen zouden dan lager onderwijs, voorbereidend middelbaar en de eerste drie jaren mid delbaar onderwijs kosteloos kunnen volgen De schoolplicht zou van veertien op zes tien jaren worden gebracht. Daar deze her vorming zowel ten goede van het open baar als van het rooms-katholieke onder wijs zou komen wordt meteen de school kwestie opgelost. Bovendien wil de C.V.P. door een ratio nele reorganisatie van het leger de dienst plicht van vijftien tot twaalf maanden ver minderen. Voor de middenstand wordt een vestigingswet naar Nederlands model (maar zonder examens) in het vooruit zicht gesteld De boeren wordt beloofd dat de staatsbegroting an 1958 met een mil jard frank ten voordele van produktieve investeringen in de landbouw zal worden verhoogd De C.V.P. toont zich overtuigd voorstander van de deelneming van Bel gië aan de Europese Economische Gemeen schap en Euratoom. Met het oog op de verbetering van de verhouding tussen werkgever en arbeiders wordt voorgesteld collectieve arbeidsovereenkomsten voor lange termijnen te sluiten. Nederlaag? In de kringen van de Wetstraat (het Belgische regeringscentrum) is men van oordeel dat de C.V.P. bij de volgende ver kiezingen opnieuw een nederlaag zal lij den. Men wijst er op dat de regerings meerderheid van socialisten en liberalen in de jongste jaren nooit ernstig werd be laagd. De C.V.P. wordt in Vlaanderen ern stig bedreigd door de Vlaamse Volksunie, de nieuwe partij der Vlaamse nationalis ten. Mocht de C.V.P. nogmaals voor vier jaren in de opposite gaan, dan zal er in Vlaanderèn een groot aantal C.V.P.-kie- zers naar de Volksunie overlopen. De sa menwerking tussen liberalen er socialis ten zou intussen nog steviger worden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19