New York en Indonesië blijven Amsterdamse beurs beheersen Groen &Co anda en de wijze Meester Kom nii praten Weinig weersverandering VAN NIEL Effecten -en Geldmarkt Ondanks bemoedigende nationale symptomen Parfum schept sfeer, Wereldnieuws Kapitaalschaarste is weer verder afgenomen De buitenlandse handel van Benelux in september 1957 Resultaten Norit vrijwel gelijk aan die van 1956 Voor een goed geschenk Naar De Klompencentrale over de aanschaf van een nieuwe Amerikaanse Ford '57 wacht er niet te lang mee! Onveranderd dividend Ned. Overzee Bank Textielfabriek verkocht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Verhoging verrekenprijs voor melk ongewenst Heineken's Bierbrouwerij boekte hogere winst overalaltijd ló Aet zo Grootste gebouw ter wereld v VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 (Van onze financiële medewerker) HET ZIET ER NAAR UIT dat de effectenbeurzen het oude jaar zo ongeveer op het dieptepunt zullen besluiten. Ook deze week is er van een noemenswaardig, althans van een blijvend herstel geen sprake geweest en New York is wederom met scherp verlaagde koersen voorgegaan, terwijl men ten aanzien van Indonesische fondsen nog voortdurend tussen hoop en vrees blijft zweven, maar dichter bij de vrees dan bij de hoop. Wat New York betreft, dit jaar heeft voor industriële aandelen een hoogste indexcijfer gehad van 520.77, vrijwel gelijk aan de hoogste piek van 1956; de laagste werd in september jongstleden bereikt, 419.79 en thans is het niveau niet veel hoger. Voor de Spoorwegen, die wel een heel slecht jaar achter de rug hebben, is de koers daling van de aandelen nog scherper. Een hoogste stand van 157.67 in 1957 na een hoogste punt van 181.23 in 1956, thans een indexcijfer van 96.05, zodat het dus sinds de top van 1956 nagenoeg is gehalveerd. Meer nog dan vóór de oorlog wordt de New Yorkse beurs beschouwd als het spiegelbeeld van de wereldconjunctuur. Een feit is dat de berichten uit het Amerikaanse bedrijfsleven nog merendeels ongunstig zijn, dat de produktie afneemt, de werkloosheid groter wordt en in het algemeen de symptomen van een economische depressie niet meer kunnen worden miskend. ADVERTENTIE Reeds midden november werd het de Amerikaanse regering blijkbaar te erg en heeft zij met een verlaging van het dis conto van 3»/t tot 3 pet. op de geld- en kapitaalmarkt enige ontspanning teweeg gebracht, welke op de New Yorkse beurs slechts tijdelijk een koersherstel veroor zaakte. Nu zich meer en meer tekenen voordoen dat de conjunctuur zich in neer gaande richting beweegt, bestaat de ver wachting dat de rentevoet nog verder zal worden verlaagd en dat de Amerikaanse regering vermoedelijk haar uitgaven zal vergroten, niet alleen om de conjunctuur nieuw leven in te blazen, maar ook omdat de internationale spanningen op politiek terrein een verhoogde militaire paraatheid noodzakelijk maken. Dat de regeringen met haar monetair beleid de conjunctuur kunnen beïnvloeden, is duidelijk. Reeds volgens de oude Pierson is de Staat sinds eeuwen de grootste geld- vervalser geweest, doordat hij de bankbil- jettenpers met grote vaardigheid 'als een willoos werktuig heeft gehanteerd. Daar de Republikeinse regering tot elke prijs een economische crisis zal willen afwenden, is de kans niet gering dat als de bedrijvig heid in het zakenleven verder afneemt tot het systeem van „priming the pump", het aanzwengelen van de pomp, zal wor den overgegaan, waardoor dan nieuwe sti mulansen voor het bedrijfsleven worden geforceerd ten koste echter van de waarde vastheid van het geld. Met andere woor den, een periode van nieuwe inflatie zou dan worden ingeluid. Of men in de V. S. dit nieuwe monetaire avontuur aandurft, moet worden afge wacht, maar ook in ons land is dit gevaar zeker niet denkbeeldig als de werkloos heid, welke thans volgens de regering nog niet alarmerend is, toeneemt. Men weet dat minister Suurhoff hierop reeds heeft gezinspeeld. Minister Hofstra staat op het standpunt van Keynes dat de overheid moet gaan investeren als het bedrijfsleven minder investeert, maar moet toegeven dat dit alleen verantwoord is als in de hoog- conjunctuur door de overheid reserves zijn gevormd. Het is eigenlijk alles zo eenvou dig als de dag. Ook een particulier moet in de goede jaren zijn uitgaven beperken om in slechte tijden consumptiemogelijkheden te behouden. Een zodanige overheidspoli- tiek (een cyclische conjunctuurpolitiek ge noemd) moet dus in een voorspoedstij d worden begonnen, maar zoals bekend heeft men, toen deze voorspoedstij d er was, zulks verzuimd en bij de politieke machtsver houdingen van deze tijd zal het ook wel niet mogelijk zijn tijdens een hoogconjunc tuur reserves te vormen. In elk geval staat het thans zo dat als de overheid in ons land tot het „aanzwengelen van de pomp" zou overgaan, dit niet uit de in de hoog conjunctuur gemaakte reserves kan ge schieden, maar alleen met behulp van de circulatiebank, dit is met een verdere ver watering van het geld mogelijk is. Hopelijk komt het niet zo ver en zullen de be sparingen in de volkshuishouding en in de overheidssector een nieuw evenwicht in onze nationale economie kunnen doen ontstaan. Was er geen New York en was er geen Indonesië, waarmee de Amsterdamse beurs dagelijks rekening moet houden, dan zou zij deze week allicht een wat vrolijker aanzien hebben gehad. Want al moet men met conclusies erg voorzichtig zijn, er zijn toch enkele moedgevende symptomen aan te wijzen. Er is ontegenzeggelijk enige ver- uiming op de geld- en kapitaalmarkt. De •egering kan haar schatkistpapier, waar voor kortgeleden nog 4 7/8 pet. (voor 3 naanden) moest worden betaald, weer daatsen tegen 4?4 pet. en naar verwacht vordt straks tegen 4 5/8 pet. Dank zij de ervroegde inning van de Vennootschaps- elasting heeft de schatkist bij de Neder- 'vndsche Bank weer een redelijk tegoed en 'at meer zegt, in de E.B.U. is de positie an Nederland de laatste weken ziender- gen beter geworden. Dit is mede een ivolg van een opvallend gunstige ontwik- eling van de Nederlandse handelsbalans, die voor november in vergelijking met die maand van 1956 een stijging van de export met 87 miljoen en een daling van de import met 49 miljoen aangeeft, zodat het invoersaldo slechts 144 miljoen be draagt. Vooral het exportcijfer is verheugend, want de kleinere invoer is vermoedelijk -aeer een gevolg van een inkrimping van de voorraden bij de bedrijven dan van een erminderde consumptie. In elk geval zal iet invoersaldo voor het lopende jaar kleiner zijn dan een halfjaar geleden mocht orden verwacht en is er ook een goede cans dat de betalingsbalans over het tweede halfjaar in evenwicht zal zijn. Of dit de reden is waarom minister Witte meent te mogen verwachten dat de finan ciële moeilijkheden over ongeveer een 'alfjaar overwonnen zullen zijn en dat we dan ook de kapitaalsschaarste te boven uilen zijn, weten wij niet. Een feit is dat blijkens de tussentijdse berichten het be drijfsleven zijn kapitaalsuitgaven voor 1958 zoveel mogelijk zal beperken. Hier doet zich de psychologische wisselwerking voor dat deze beperking tot verruiming van de kapitaalmarkt en een dalende rentestand leidt en deze dalende rentestand op zijn beurt weer, althans tijdelijk, de investe- ringsdrang remt in de verwachting dat men na enige tijd voor een lagere rente zal kunnen lenen. Het zou voor de Nederlandse economie verheugend zijn als een blijvende verruiming van de kapitaalmarkt kon in treden en de teugels ten aanzien van de bestedingsbeperking, met name bij de be drijven, weer wat zouden kunnen worden gevierd. Want een geforceerde beperking van de investeringen bij het bedrijfsleven, dat zich met alle kracht tegen een ver scherpte concurrentie moet teweerstellen, kan voor de toekomst van onze volkswel vaart alleen maar schadelijk zijn. Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Be nelux uit derde landen in september 1957: 1.802 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van 1.664 miljoen naar derde landen uitvoerde. De in- en uitvoercijfers van de overeen komstige maand van het jaar tevoren be droegen ƒ1.812 miljoen en 1.617 miljoen. De intra-Beneluxhandel gaf in september 1957 het volgende beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland: 160 miljoen; invoer in Nederland uit de B.L.E.U.; 216 miljoen. De overeenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar luidden: 142 mil joen en ƒ221 miljoen. De Algemeenè Norit Maatschappij deelt rnede, dat in 1957 de totale omzet van poe- dervormige actieve kolen uit de fabriek te Klazienaveen ongeveer gelijk was aan die van het vorig jaar. Hierbij vertoonde de binnenlandse afzet enige stijging, terwijl de export enkele percenten daalde. De produktie van de bovengenoemde soorten was ongeveer 7% lager, waardoor de toe neming van de voorraad geringer was dan in 1956. De perstuxf-produktie nam door uitbreiding van het aantal turfbaggerma- chines toe, zodat ongeveer 50 der grond stoffen in eigen beheer kon worden ver vaardigd. De activiteit in de fabriek aan de Hembrug, waar korrelvormige actieve- lcoolproducten gefabriceerd worden, was weer groter dan het vorig jaar. De export van medicinaal Norit nam tijdelijk in zeer sterke mate toe. Bij de American Norit Company te Jacksonville trad een verdere daling van de afzet op. De bedrijfsuit- komsten aldaar waren dientengevolge tot nu toe iets geringer dan in 1956. De totale resultaten zullen, hoewel enigszins lager, weinig verschillen van die van het vorig jaar. ADVERTENTIE KEUKENUITZETTEN, vanaf 75.— Alle soorten en merken hebben wi.i in voorraad. CASSETTES in alle prijzen. Alles op huishoudelijk gebied. BRAADPANNEN, vanaf 4.95 Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 (met of zonder inruil) DE OFFICIAL FORD DEALERS De Amerikaanse Ford '57 met een muurvaste wegligging en een fantastisch ruim interieur. Geruisloos en veilig - stijlvol en comfortabel enmet een verbluffend motorvermogen. De Mercury 1957 vol nieuwe technische vondsten, vermetel van lijn, imponerend van prestatie. Kom nu met ons praten over de aanschaf van een nieuwe auto. Maak een afspraak met een official Ford dealei In de vergadering van de raad van com missarissen van de Nederlandse Overzee Bank werd besloten, aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1956/1957 een een dividend van 10 (onveranderd) uit te keren. De textielfabriek van de wolspinnerij, -weverij en -ververij J. ten Bos n.v., die de produktie onlangs heeft moeten staken, is verkocht. Het fabrieksgebouw met een opzichterswoning werd gekocht voor een bedrag van ƒ5.100.000.- door de architect C. J. A. van der Meer te Almelo, voor een onbekende opdrachtgever. Het fabrieks- kantoor werd voor 61.100.- verkocht aan het Groene Kruis te Almelo. „Fluisterende reuzen" De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al gaat op haar lijn naar New York vanaf 22 de cember .fluisterende reuzen" (whispering giants) gebruiken: de nieuwe viermotorige machines van de Bristol fabrieken, de Bristol Britannia. Het toestel is bijna 38 meter lang, de spanwijdte van de vleugels is ruim 43 meter en de hoogte van het toestel ruim elf meter. De Bristol Britan nia heeft een kruissnelheid van 652 km. per uur en is uitgerust met vier turboprop-motoren, die tezamen een vermogen hebben van 16480 p.k. De El Al heeft vier van deze toestellen besteld cn er thans reeds drie in haar bezit. ADVERTENTIE BLOEMENDAAI TELEFOON 54855 Tijdens een bespreking tussen het be stuur van het Produktschap voor zuivel en vertegenwoordigers van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap is overleg gepleegd over het garantieprijs- beleid voor het melkprijsjaar 1957-1958. Het bestuur voor het Produktschap voor zuivel kon het voorstel van de hoofd afdeling veehouderij inzake de verreken prijs niet volgen. Het voorstel van de hoofdafdeling veehouderij behelsde de ver rekenprijs vast te stellen op 32,45 per 100 kilogram melk met 3,7 percent vet. Hier tegen bestaat bij het bestuur van het Pro duktschap voor zuivel bezwaar, aangezien hierdoor de maximalisatie van de melk- opbrengst in gevaar zou kunnen worden gebracht. Immers een hogere verrekenprijs impliceert een verhoging van de prijs, die de consument voor de melk moet betalen. Dit laatste maakt een daling van het con- sumptiemelkverbruik niet denkbeeldig. Hierdoor zou meer melk voor industriële verwerking vrijkomen. Dit zou onder de huidige omstandigheden, gezien de markt situatie voor melk- en zuivelprodukten, slechts tot verdere afbrokkeling van de prijzen voor deze produkten kunnen leiden. Op grond van deze overweging is het be stuur van het Produktschap voor zuivel tot de conclusie gekomen, dat de voor het afgelopen melkjaar vastgestelde verreken prijs van 30,10 per 100 kilogram melk met 3,7 percent vet voor het melkprijsjaar 1957-1958 ongewijzigd gehandhaafd dient te worden. Dit afwijkende standpunt is door het bestuur van het Produktschap voor zuivel ter kennis gebracht van het bestuur van het Landbouwschap. (De verrekenprijs is de basis aan de hand waarvan de consumentenprijs .wordt vast gesteld.) J In de nacht van donderdag op vrijdag daalden de temperaturen op vele plaatsen aanvankelijk tot het vriespunt, wat glad heid van wegen tengevolge had. In de loop van de nacht begon de wind iets in kracht toe te nemen en steeg het kwik een paar graden. De toeneming van de wind hield verband met een omvangrijke zuidweste lijke stroming, die zich van de Azoren via de Britse Eilanden en de Noordzee, naar zuid-Scandinavië uitbreidde. Deze stro- Stockholm ming voert tamelijk zachte oceaanlucht Oslo aan. Langs de noordelijke begrenzing van de stroming lopen enkele storingen in noordoostelijke richting over Schotland naar de Noorse kust. Deze begrenzing ver plaatst zich langzaam in oostelijke rich ting, maar zal ons land de komende 36 uur nog niet bereiken. Er komt dan ook niet veel verandering in het heersende weerty pe. Aangezien in het oosten van het land de lucht uit Frankrijk wordt aangevoerd kan de temperatuur daar tot om het vries punt dalen; overdag loopt het kwik overal tot boven het vriespunt op. De neerslag kansen blijven gering. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki S'S Zaterdag 21 december Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 8.32 uur, onder 17.16 uur. Maanstanden 21 dec. 29 dec. 07.12 uur 05.52 uur nieuwe maan eerste kwartier geheel bew. zzw geheel bew zw geheel bew. zzw Kopenhagen geheel bew. zzw Aberdeen licht bew. zw Londen motregen zzw Amsterdam zwaar bew. z Brussel onbewolkt zzw Luxemburg mist z Parijs geheel bew o Bordeaux geheel bew. windst. Grenoble half bew. windst. Nice onbewolkt nnw Berlijn mist zw Frankfort geheel bew. verand. München licht bew. z Zürich mist windst. Genève geheel bew. windst. Locarno onbewolkt o Wenen geheel bew. windst. Innsbruck geheel bew. windst. Rome licht bew. windst. Ajaccio onbewolkt ono Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 december Hoog water: 3.35 en 15.51 uur. Laag water: 11.31 en 23.55 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. zzw zwaar bew. zzw zwaar bew. zzw licht bew. zzw onbewolkt z onbewolkt zzw zwaar bew. zzw Vlv. Z.-Limb onbewolkt z a 4» 2 1 7 2 12 9 4 6 -2 4 8 -1 6 1 1 -1 0 0 0 2 -1 4 2 5 4 4 3 4 2 2 2 - s 2 o) >- 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 2 0 0 0,4 1 1 2 0 0,6 0,1 0 9 0 0 0 0 0,4 0,2 0,4 0 18. „Welaan", sprak Joris, toen hij het laatste flesje met elixer van de hand had gedaan, „hiermede is een belangrijk deel van onze missie afgewerkt. Ge ziet, dat deze Westerlingen wel degelijk belangstel ling voor Oosterse Wijsheid opbrengen, in dien zij op de juiste manier worden aange pakt". „Ik heb het gezien, broeder Goed- bloed", antwoordde de magiër, „maar waarom hebt ge geld voor de flesjes ge vraagd? Wij moeten de vruchten der Oos terse Wijsheid kosteloos verbreiden!" „Ik weet het broeder magiër", antwoordde Joris, „doch, zoals ik reeds zeide moeten de vruchten der Oosterse Wijshseid hier met Westers beleid worden verbreid. De Westerlingen drukken namelijk elke waar de in geld uit. Vraagt men ergens geen geld voor, dan heeft het in hun ogen ook geen waarde". De wijze magiër moest dit even in stilte verwerken. „Dus sprak hij tenslotte, „men neemt alleen onze ga ven aan, indien wij in ruil daarvoor hun onzindelijke papiertjes in ontvangst ne men?" „Zo is het", sprak Joris, „dit is een Nieuwbouw wordt spoedig voltooid De hogere bierprjjs heeft geen invloed gehad op de consumptie, aldus het ver slag van de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. te Amsterdam. De be- drijfsrekening van het per 30 september geëindigde boekjaar bedraagt f 14.806.994 (v.j. f 12.751.744). De baten uit deelne mingen en interest beliepen f 3.008.776 (f 2.835.942). Na afschrijvingen ad f 6.318.972 (f 5.808.414), belastingen van f 3.050.000 (f 2.650.000) bedraagt het winst saldo f 8.446.798 (f 7.129.272). Aan de re serve diverse belangen wordt f 5.000.000 toegevoegd. Het dividend bedraagt weder om 12 percent. Voor hét handhaven van de verworven positie in Nederland en voor het gebrui ken van de kansen die de nieuwe Europese ontwikkeling biedt, acht de directie een gunstig fiscaal klimaat van groot belang. Dit aspect van de Euromarkt vervult haar met zorg. De export bedroeg 40,2 percent van de produktie. De uiteindelijke oplossing van de moeilijkheden in 's-Hertogenbosch zal verkregen worden door het volledig func tioneren van de nieuwe brouwerij aldaar, De directie verwacht, dat dit omstreeks het midden van 1958 het geval zal zijn. Ook de nieuwbouw van de brouwerij in Amsterdam zal in de eerste helft van 1958 voltooid zijn. De nieuwe ziederij is in ok tober j.l. in bedrijf gekomen. Over de distilleerderij en likeurstokerij P. Hoppe n.v. te Schiedam meldt het ven slag, dat de drastische verhoging der ac cijnzen een ongunstige invloed heeft ge had op de afzet van gedistilleerde dran ken. De resultaten van de andere binnen landse dochterondernemingen waren in de meeste gevallen bemoedigend. De Brasserie Leopold s.a. te Brussel heeft gunstige resultaten behaald. De om zetten van de c.ai Cerveceria Heineken de Venezuela te Caracas zijn belangrijk ge stegen. Er is een bescheiden winst behaald. Een dividenduitbetaling is echter nog niet mogelijk. De Indonesische bierbrouwerij te Surabaja handhaafde de omzet op een alleszins bevredigend peil. De omzet van de Malayan Breweries Ltd. te Singapore is gestegen. De brouwerij te Hastings (Nieuw-Zeeland) en die te Port Moresby (Australisch Nieuw Guinea) ontwikkelen zich volgens de verwachtingen. ADVERTENTIE Een vrouw zonder parfum mist dat tikkeltje droom, dat voor elke man zonder dat hij er zich rekenschap van geefttoch zo aanlokkelijk is. PARFUMS - BIJOUX t" Grote Houtstraat 92 Haarlem Moeders. Drie Amerikaanse moeders heb ben van premier Tsjoe En-Lai van communistisch China toestemming ge kregen hun zoons, die wegens spionage tot langdurige gevangenisstraffen zijn veroordeeld, omstreeks Nieuwjaar te bezoeken. De moeders zullen na de kerstdagen vertrekken. Onderscheiding. President Eisenhower is gisteren met de gouden medaille van de honderdjarige Franse boerenbond, de „Société des Agriculteurs de Fran ce", onderscheiden. „De bevrijder van Frankrijk en boer van Gettysburg" ontving de medaille uit handen van graaf Frangois de Vogue. Beperkt. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk dat zich in oktober in de kernreactor te Windscale, (Engeland) heeft voorge daan, heeft in een rapport onder meer verklaard dat het Britse programma voor de opwekking van kernenergie mogelijk zal moeten worden beperkt, indien er niet meer technici voor de bekleding der topfuncties kunnen wor den aangetrokken. Leer om leer. De Jordaanse regering heeft twee leden van haar ambassade staf in Damascus op verzoek van de Syrische regering teruggeroepen. Het Syrische verzoek is een tegenmaatre gel op een Jordaans verzoek tot terug roeping van drie politieke attaché's van de Syrische ambassade in Amman, we gens illegale activiteit. Staat van beleg. Het Libanese kabinet heeft besloten in Noord-Libanon de staat van beleg af te kondigen. Het be sluit moet nog goedgekeurd worden door president Sjamoen en de minister van Defensie, Arslan, die de kabinets vergadering niet konden bijwonen. De laatste tijd hebben zich in de haven stad Tripoli en omgeving incidenten voorgedaan, zoals bomontploffingen en aanslagen. Ruggesteun. Een Hongaarse regeringsde legatie onder leiding van vice-premier Antal Apro en Russische regeringslei ders hebben te Moskou een akkoord getekend, op grond waarvan de Hon garen van de Russen extra-hulp op eco nomisch en technisch gebied zullen krijgen. In de knel. De Chinese regering heeft be volen een einde te maken aan de trek van de plattelandsbevolking naar de steden zo heeft radio-Peking bekendge maakt. Door deze trek komt het land- bouwprogram in de knel, terwijl de ste delijke autoriteiten voor het probleem komen te staan om voor de nieuw aan- gekomenen werk te vinden. Hooggestemd. „Wein, Weib und Gesang" zijn de drie dingen die de toeristen in Londen, Parijs en Tokio asntrekken, aldus de heer Cher Kheng, lid van de wetgevende vergadering van Singapo re. Hij drong er in deze vergadering op aan het toerisme in Singapore niet te bevorderen op een manier, die de morele waarden aantast. Vermist. De Japanse minister voor Socia le Zaken zal in de volgende zitting van de Diet (volksvertegenwoordiging) een wetsontwerp indienen, volgens welke alle 47.000 vermisten van de tweede wereldoorlog, die nog niet zijn gerepa trieerd, als overleden zullen worden be schouwd. Het betreft hier overwegend vermis ten in China en de Sovjet-Unie. Hoog niveau. In Beiroet beginnen vandaag besprekingen op hoog niveau tussen Libanon en Perzië. Aan het hoofd van de Perzische delegatie staat de Sjah en onder de deelnemers aan Libanese zijde bevinden zich president Sjamoen, premier Sami Solh en de minister van Buitenlandse Zaken, Malik. „Stalinon". De samensteller van het ge neesmiddel „Stalinon", Feuillet, is te Parijs veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en een miljoen francs boete. De apotheker werd schuldig be vonden aan het veroorzaken van dood en letsel door onachtzaamheid en aan inbreuken op de voorschriften voor ge neesmiddel in. Henri Genet, die de uit vinding van Feuillet in de handel heeft gebracht, werd veroordeeld tot een boete van honderdduizend francs. In totaal zijn na het gebruik van het als geneesmiddel tegen acne en puisten aanbevolen „Stalinon" 102 personen ge storven, en 150 andere gebruikers heb ben er blijvend letsel soms invaliditeit van overgehouden. Wervelstormen. De Amerikaanse staten Missouri, Illinois en Indiana zijn ge teisterd door wervelstormen, waarbij tenminste zeventien mensen om 't leven gekomen zijn en meer dan tweehon derd gewond werden. Honderden hui zen zijn verwoest. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. offer, dat wij in het belang van onze mis sie moeten brengen". De magiër schudde het wijze hoofd en bekeek zorgelijk de geldvoorraad, die Joris verzameld had. geworden, prachtig gelegen aan "de oevers TOEN WE de vorige maal vertelden, dat de Groot-Mogols in India, toen zij op het toppunt van hun macht stonden, per dag f 45.000 kwijt waren aan het onderhoud van hun harem, zal deze mededeling wel licht de indruk hebben gewekt dat deze vorsten - die zelfs volgens de zeden van hun land in veelwijverij leefden, zoals Pierre Loti destijds heeft opgemerkt - voor de vrouw als zodanig weinig waardering hadden. We wagen het te betwijfelen o] deze indruk juist is Het feit, dat Sjah Djehaan na de dood van zijn geliefde vrouw Moem- tas Mahal wellicht het schoon ste, maar in ieder geval het grootste gebouw op aarde te harer nagedachtenis heeft doen oprichten, pleit voor de veronderstelling dat ook deze heersers liefde en waardering voor hun gemalin konden hebben. Moemtas Mahal stierf op 39-jarige leef tijd, na 20 jaar lang de echtgenote en ver trouwde raadgeefster van de Groot-Mogol te zijn geweest. Na haar dood beval Sjah Djehaan de Hindoes alle tempelbouw te staken, opdat alle beschikbare krachten zouden vrij komen voor het gedenkteken dat Moemtas Mahal waardig zou zijn. Het is eigenlijk een samenstel van gebouwen f ,Maar wat moeten wij met al die vieze papiertjes doen?", vroeg hij, een der bank- biljetjes vol afschuw bekijkend, „verbran den?" „Neen", sprak Joris. „Ik heb deze last aanvaard, en zal die dan ook waardig moeten dragenalles terwille van onze missie". En met deze woorden stak hij het geld waardig in zijn zak. van de Djoema en omringd door een muur van rode zandsteen. Op een marmeren platvorm staat het hoofdgebouw met koe pels en minaretten, uit wit marmer opge trokken. Het inwendige ontvangt het dag licht door uitgezaagde marmeren platen, zó subtiel en fijnzinnig bewerkt, dat het op stenen kantwerk gelijkt. De muren van het interieur waren met duizenden edel stenen ingelegd en massief zilveren deuren sloten de toegang naar de buitenwereld af. flonkerend als een ster, schitterde boven de tombe de befaamde Koh-i-Noor. Dit gedenkteken voor Moemtas Mahal is wel eens een titanenwerk van juweliers genoemd. De twintig jaren die de bouw er van vorderde, schijnt deze uitspraak te wettigen Desondanks mogen we dit gewel dige praalgraf, waaraan vol gens de schattingen van de Fransman Tavernier een be drag van een half miljard gulden werd ten koste ge legd, niet uitsluitend zien als een specimen van bar baarse pracht en schittering in Mogolstijl. Tadj-Mahal, zo als dit gedenkteken heet, heeft dichters en schrijvers doen zoeken naar termen, die op kernachtige wijze de schoonheid van dit bouwwerk zouden kunnen doen uitko men. Het is „versteende muziek" genoemd, een ander duidde het als „de kroon der wereld", of als „een gedicht in steen", „een droom in marmer". En wie de bij maan licht genomen foto ziet van dit gedenkte ken, waarin Sjah Djehaan zich in 1666 naast zijn geliefde vrouw liet bijzetten, nadat hij de laatste acht jaren van zijn leven (als gevangene van zijn zoon) in bit terheid en afzondering had doorgebracht, zal moeten erkennen, dat de „droom in marmer" wellicht het best dit sprookje uit de 1001-nacht sfeer weergeeft. Over het leveren van baksteen voor hui zenbouw spreken we morgen H. Pétiïlon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2