Super-tankers worden binnenkort overtroffen door nóg grotere schepen J Crisis in de Belgische zeevisserij Kijk-Uit boekt eindelijk een gunstig resultaat Visserij- varia De Jager IJmuider Courant Velsens cultureel leven in de komende week Aan boord heerst de properheid van een ziekenhuis Vangsten dalen; kosten stijgen Kerstversiering De Jager Aanmeldingsformulier 5 WORLD-BEAUTY nog maar een lilliputter REDERS NIET EENSGEZIND Burgerlijke Stand Beverwijk Burgerlijke Stand van Castricum VSV zal het zondag tegen DFC moeilijk krijgen Wedstrijden van Waterloo Voor fraaie even naar Historie van Heemskerk kan beter gedocumenteerd worden Zitstaking in Katmandoe „De Klavierschippers" met „In wintertooi" Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 (Van onze correspondent in Londen) FAWLEY (bij Southampton). Dezer dagen kregen journalisten een uitnodiging om een „World beauty" te aanschouwen, een Griekse nog wel. Het was daarom niet te verwonderen dat zeer velen aan de invitatie gehoor gaven. Maar toen zij de lange reis naar Fawley aan de Engelse zuidkust hadden gemaakt, bleken zij die verwacht hadden daar het resultaat van een universele schoonheidswedstrijd te vinden, de plank te hebben misgeslagen. Want hen wachtte een prozaïsche olietanker welke niet geheel ten onrechte „World Beauty" is gedoopt. Zij behoort toe aan de Griekse multi-miljonair Niarchos, eigenaar van een tankervloot van zeventig schepen. De „World Beauty" welke 46.005 ton meet en een waterverplaatsing heeft van 58.798 ton, is de grootste tanker, welke ooit op het westelijk halfrond is gebouwd. Zij werd in april van dit jaar afgeleverd door de Bethlehem Steel Company in Quincy, Mas- sachussetts, in de Verenigde Staten. Er bestaan nog maar vijf of zes tankers, welke groter zijn dan deze; in ons land zijn op het ogenblik drie van dergelijke schepen in aanbouw, waarvan de grootste 47.000 ton zal zijn. Zoals gezegd, een olietanker is een nuch ter ding. Om het oliebedrijf moge mis schien nog een sfeer zweven van mysterie en romantiek, zo'n langgerekt tankschip vertoont nauwelijks persoonlijkheid en daarom ook geen sporen van ondoorgron delijke geheimen en belevenissen. Alles gaat recht toe, recht aan. De olie loopt er in een minimum van tijd in en er in ijl tempo weer uit. Hoe sneller, hoe voor deliger. Schoonheid De „World Beauty" was juist binnen gekomen uit Venezuela, een overtocht, welke bij een gemiddelde snelheid van 16.6 knopen slechts negen dagen had ge duurd. Als het kon, zou het schip nog de zelfde avond naar Cadiz vertrekken voor een technische inspectie. Zij is inderdaad een „schoonheid" in haar soort. Haar sier lijke lange lijnen zijn een bekoring voor het oog. Wat opvalt is dat een tanker als deze brandschoon is. Men ziet en ruikt er ook helemaal geen olie. De Vier Ingersoll- Rand-pompen, welke een vermogen bezit ten van 1110 ton per uur, doen hun werk volkomen geruisloos. De lengte van het schip bedraagt 245 meter. Men ziet weinig meer dan buizen en leidingen, dikke en dunne en de hermetisch afgesloten deksels van de 33 olietanks. Een deksel wordt ge opend: wij staren slechts in de zwarte spiegel van de ruwe olie, die verwarmd wordt, om de vloeibaarheid te verhogen. Alles op het schip is keurig netjes, het geen met het oog op brandgevaar drin gend vereist is. Kort geleden is een tan ker van deze maatschappij in de lucht ge vlogen, maar men stelde ons gerust dat het gevaar op dit ogenblik uiterst gering is. De ramp was gebeurd met een lege tanker. Het zijn juist de in de geledigde tanks achterblijvende gassen het ont- gassingsproces kan hen blijkbaar niet helemaal verwijderen welke een risico opleveren. Roken is praktisch op het hele schip verboden. Er wordt speciaal gereed schap gebruikt om vonken te voorkomen. Niet alleen zijn de scheepsruimten smette loos, ook de machinekamer met de hagel witte bekleding toont de helderheid van een ziekenhuis. Het schip is uitgerust met radar en de modernste navigatiemiddelen, zoals een automatische stuurinrichting. Terwijl wij op de brug genieten van het prachtige pa norama van de zonovergoten blauwe monding van de Solent, met aan weers- kansen donkere beboste heuvels, snerpt een doordringende bel, waarschuwing voor een door radio-stations uitgezonden S.O.S. De winterse stormen lijken op deze verstilde najaarsdag onwezenlijk.... Cosmopoliet Iedereen weet dat het oliebedrijf inter nationaal is. Men moet zich er dan ook niet over verwonderen, dat de „World Beauty" een Grieks schip is, dat vaart on der de Liberiaanse vlag, dat de uit 55 per sonen bestaande bemanning geheel uit Duitsers bestaat, dat het in Engeland lost voor een Amerikaanse maatschappij en dat het straks in Spanje zal worden gerepa reerd Niarchos bouwt op het ogenblik zijn eigen reparatiewerf in Griekenland, waar bij technici van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij als adviseurs optreden. Veertig percent van de Niarchos-vloot wordt door Duitse bemanning bevaren, voor een belangrijk deel bestaande uit nog in opleiding zijnde jongemannen, die het zeemansvak gekozen hebben en nog geen emplooi vinden op de nog kleine Duitse De cijfers die ver werkt zijn in deze statistiek, van de wereldvloot van tankschepen, zijn ontleend aan Lloyd's Register per 1 juli 1957. Ten overvloede wellicht wijzen wij erop dat de aanduiding B. R. voor Duitsland, 'n afkorting voor stelt van Bonds republiek (West- Duitsl.and) in on derscheid van de D.D.R., de Duitse Democratische Republiek (Oost- Duitsland Qr.Brittannii S,5I t*' Noorwegen 4.7* Liberia 4.14 -W-m/V ,l,vry .-R^vR .j^-V-R .-R^vR Panama Italië Frankrijk Nederland Zweden Japan Denemarken o,5d B.P. Duitsland 0,39 Argentinië 0,34 -ü Spanje 0.26 *4 U.S.S.P. 0,22 Griekenland 017 213 ■Ta.vV.- l 1.34 i.3o ■t*'i/lrl..Jb ,i.ii ■■i-'-ylA - 0.94 -R-^R 0,64 DE WERELDVLOOT VAN TANKSCHEPEN in miljoenen tonnen imiljoen ton iAvT j PR Het 46.005 ton metende tankschip „World Beauty" van de Griekse maat schappij „Niarchos". Dit is de grootste tot dusver op het westelijk halfrond - in dit geval in Verenigde Staten - ge bouwde tanker - het schip heeft een waterverplaatsing van 58.798 ton. koopvaardijvloot. In elk geval verdienen ze op de Griekse olieschepen veel meer! Aantrekkelijk is ook dat de tankers meest al geen vaste route varen, al is er meestal weinig tijd voor passagieren. De vrouw van de nog jeugdige Hamburgse kapitein vaart drie maanden per jaar met haar man mee. Hun verblijf is uiterst gerieflijk. Deze supertanker, die volgeladen Rot terdam niet zal kunnen bereiken, is de voorloper van de nog veel grotere typen, welke momenteel op stapel staan. Niar chos bestelde reeds een tanker van 108.000 ton, waarbij vergeleken deze „World Beauty" een lilliputter is, al vervoert dit schip voldoende brandstof voor 30.000 auto's gedurende een jaar. Nog groter Want de toekomst is aan de super supertankers. De kleine tankers blijken thans oneconomisch te zijn, vooral omdat er hoe langer hoe meer raffinaderijen aan de eindpunten van het olievervoer in Europa verrijzen. De tankers moeten thans ook de stookolie vervoeren, waarmee deze bedrijven gevoed worden, hetgeen tien percent van de lading in beslag neemt. Bovendien heeft de Suez-crisis de nood zaak van reuzentankers onderstreept. In Fawley is de nieuwste door Esso ge bouwde olieraffinaderij gevestigd, waar van de aanleg in 1951 is begonnen. De constructie hiervan heeft destijds in Enge land alom de aandacht getrokken, omdat Britse arbeiders onder geestdriftige en vooral persoonlijke Amerikaanse leiding veel meer presteerden dan ze gewoon wa ren. Midden volgend jaar zal het reusach tige complex worden voltooid. De totale investering bedraagt 680 miljoen gulden en de produktie 10y2 miljoen ton per jaar. Deze raffinaderij is dus tweemaal zo groot als de zusteronderneming, welke in het Rotterdamse Botlek-gebied zal verrijzen. Maar de raffinaderij in Pernis blijft als de grootste in Europa nog altijd aan de spits. (Van onze correspondent in Brussel) Te Oostende, de grote Belgische vissers haven, regent het klachten over de slechte gang van zaken in de zeevisserij. Volgens waarnemers van het visserijbedrijf is de situatie van deze voor de Belgische kust zo belangrijke tak van bedrijf momenteel zelfs slechter dan in 1948, toen de werk gevers besloten niet meer ter visserij te gaan. In de eerste plaats is de produktie sedert 1948 gedaald. Terwijl in 1950 in Oostende nog meer dan 6000 ton tongen werd aan gevoerd, daalde deze tonnage vorig jaar tot 3600 ton. In 1948 werd 22.381 ton haring te Oos tende gelost, in 1956 amper 8600 ton. De visserij is niet langer winstgevend omdat de produktiekosten zo sterk zijn toege nomen. De stookolie kostte 1.85 frank per liter in 1948, thans 2.30 frank. Voor een ton ijs betaalde de reder in 1948 220 frank, op het ogenblik 340 frank. Opvangregeling uitbreiden In de vismijn worden de prijzen van de vis nog steeds bepaald door vraag en aan bod. Voor het smakelijke visje, de sprot, werd een opvangregeling getroffen en men wil deze regeling thans uitbreiden tot alle vissoorten en aan de vissers een minimum prijs garanderen. Kon er meer solidariteit onder de reders worden tot stand ge bracht, dan zouden er natuurlijk bedragen kunnen worden gevonden om propaganda te maken voor meer visverbruik. In Bel gië is het verbruik van vis namelijk ont stellend laag, naar het schijnt nog geen negen kilo per hoofd van de bevolking en GEBOREN: Johannes N„ z. v. N. L. de Lange en J. I. Visser; Froukje J„ d, v W. Stoker en B. van der Werf; Willem S. M„ z. v. W. S. Schoo en G. van Heeswijk; Marcel, z. v. N. Kaaijk en M. van Amers foort; Adriana J., d. v. J. Minneboo en J. W. E. Groeneveld; René, z. C. Butter en A. van Lier, Johannes A. M., z. v. A. G. Bak ker en M. J. T. Besteman; Arnold, z. v. IJ. H. Jonkman en N. A. Roggeveen; Hendrik, z. v. A. Bruinenberg en G. van der Lin den; Aris T. T„ z. van P. M. Weterings en A. M. Harsveld; Harald E., z. v. H. Statius Muller en A. M. S. J. Consenheim; Gemma A.., d. v. A. P. Komen en A. C. Snijders; Lourentius J, z. v. L. J. Castricum, en T. Gerrits. ONDERTROUWD: J. Schoenmaker en J. W. E. Makkinje; J. Bruinenberg en C. Bot; H. C. Morianner en R. Muijs; G. Stein- voord en W. M. Zijp; J. Bleijendaal en A. Bruijns. GETROUWD: A. H. Rijnders en M. Beentjes. OVERLEDEN: J. van der Vorst, oud 61 jaren; G. A. van der Wal, oud 65 jaren, gehuwd met T. Hoogland; W. K. Spring in 't Veld, oud 43 jaren, gehuwd met J. van den Berghe. GEBOREN: Marieke, dochter van C. Jonkhorst en J. Gerdingh, Prinses Mar- grietstraat 7; Marcel Louis Marie, dochter van J. Admiraal en E. van Emmerik, Dorpsstraat 103, Manja, dochter van C Beén en G. Kamps, Louise de Coligny- straat 19. ONDERTROUWD: Jacobus Cornelis Res, wonende te Castricum en Alida de Nijs, wonende te Castricum, Mient 11; Stefanus Gerardus Zonjee, wonende te Castricum en Johanna Bos, wonende te Castricum, Kon. Julianastraat 22; Odulphus Jacobus Borst, wonende te Castricum en Wilhelmina Twisk, wonende te Castricum, Brderode- straat 4; W. J. Schipper, wonende te War- menhuizen en M. Bakker, wonende te Castricum, Burg. Mooijstraat 34. GEHUWD Albert de Vries, wonende te Castricum en M. van Willigeen, wonende te Castricum; B. F. J. Louman, wonende Eindelijk is de IJmuider schaakclub Kijk-Uit er in geslaagd een gunstig resul taat te boeken in de competitie van de NHSB. Voor de strijd in de overgangsklas se bracht men een bezoek aan de schaak club Heemstede. Hoewel de uitslag nog niet definitief is doen de afgebroken par tijen vermoeden, dat het voorlopige gelijk spel 2lA-2'/i gewijzigd zal worden in een kleine maar nuttige 4l/o-5lh overwinning. Door dit resultaat ontloopt „Kijk-Uit" te vens de fatale laatste plaats, die thans nog steeds door het gepromoveerde Rolland uit Overveen wordt ingenomen. Wat de wedstrijd tegen Heemstede aan gaat, moest J. Blok aan het eerste bord er varen, dat mr. E. Santen zich niet zonder slag of stoot voor de tweede keer zou laten slaan. De IJmuidenaar kreeg wel wat po sitioneel voordeel maar gaf zijn rivaal uit stekende kansen door een foutieve combi natie.Deze aarzelde dan ook niet en sleep te voor Heemstede de volle buit binnen. F.J. Walda (bord 2) kwam tegen J. Bon- kenburg niet verder dan een afgebroken partij. Hij maakte een belangrijke misre kening, hetgeen hem op stukverlies kwam te staan. Vermoedelijk kost het hem te vens de gehele partij. R Visser bevestigde aan het derde bord de uitstekende vorm waarin hij momenteel verkeert. Zelfs S. Bonkenburg was in combinatoir opzicht niet tegen hem opgewassen. Winst voor „Kijk-Uit" dus. P. Lanser en W. de Laat lieten weinig spectaculaire zetten zien en kwamen dan ook tot remise. Aan het vijf de bord onderschatte C J. Gordijn enkele pionnen van zijn tegenstander. Deze zul len nu wel de beslissing ten gunste van H. Muusze brengen. J. L. Wijdogen moest ervaren, dat H. v. d. Berge voor Heem stede nog altijd een grote kracht betekent. Door een fraaie matcombinatie ging de IJmuidenaar roemloos ten onder. A. Kis- temaker liet het tegen G. v. Keulen op een afgebroken partij aankomen, waarin hij een sterk paard heeft tegen een zwakke loper van de Heemstedeman. Vermoede lijk zal dit de beslissing brengen in het voordeel van de IJmuidenaar. A. Rijke kreeg aan bord 8 tegen C. Santifort een ingewikkelde stelling te verwerken. te 's-Gravenhage en M. E. Res, wonende te Toen bovendien de tijdnood een woordje Castricum; A Rodenburg, wonende te Uit geest en M. M. Veldt, wonende te Castri cum. OVERLEDEN: Petrus Wilhelmus Wela- gen, oud 67 jaren, wonende te Castricum, geh. met H. van der Himst. ging meespreken, werd het nog spannen der. In deze fase van de strijd toonde A. Rijke zich de bekwaamste. Met twee pion nen minder is de stelling voor Heemste de niet meer te houden. G. L. de Haas gaat zijn afgebroken partij tegen B. Pie- ters winnen doordat deze de laatste zet voor de tijdcontrole verknoeide, wat hem nu op stukverlies komt te staan. H. v. Nieuwenhuizen strafte een onverantwoor delijke pionnenopmars van J. B. Pennock afdoende af. De Heemstedeschaker had de keus tussen stukverlies of mat. In beide gevallen bleef het eindresultaat echter negatief! Kijk-Uit 3 boekte in de belangrijke wed strijd met Haarlem 3 een mooie 73-over- winning en handhaaft zich hierdoor waar schijnlijk in de tweede klasse. Kijk-Uit 3Haarlem 3: L. J. Plugboer G. J. Geus 1—2; 2. W. Deelder—P. i. d. Berken remise; 3. G. BoerrigterF. W. Barthel 01; 4. A. J. v. NiekerkenF. J. v. Tongeren 10; 5. J. v. d. DoelB. Hal- berstadt 01; 6. E. van EgtenP. Koeze 10; 7. F. WarnezJ. Wagener 10; 8. K. MeyerC. Olie 10; 9. P. A. Peek J. Bok remise; 10. J. WalO.Iking 10. Totaal uitslag 73. Prijzen van donderdag Heilbot 2.70—2.40, gr. tong 4.60—3.90, grm. tong 4.103.70, kim. tong 4.103.70, kl. tong I 3.60—3.30, kl. tong II 3—2.60, tarbot I 3.703.40, zalm 9, alles per kg. Gr. schol 36, grm. schol 40, kim. schol 36—35, kl. schol I 46—40, kl. schol II 47— 40, schar 3824, Bot 3023, v. haring 40 30, makreel 3510, gr. schelvis 5548, grm. schelvis 5240, kim. schelvis 4838, kl. schelvis I 4836, kl. schelvis II 4223, Wijting 2619, gr. gul 6056, mid. gui 4241, kl. gul 2524, ham 114—78, poon tjes 2613, kl. koolvis zw. 2218, kl. kool- vis wit 4541, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 224132, gr. koolvis zw. 7261, gr. koolvis wit 118110, alles per 125 kg. Aanvoer van donderdag 64 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 500 kisten schol, 30 schar, 25 bot, 7 haring, 88 makreel, 580 schelvis, 50 wijting, 128 kabeljauw en gul, 4 ham, 30 poon, 138 koolvis, 15 diversen, totaal 1660 kisten. Besommingen van donderdag IJm. 72 Beatrice f 19000, IJm. 211 Wiron II f 17900, KW. 176 f500, IJm. 3 f 1635, KW. 88 f2090, KW. 79 f2710, KW. 65 f 1670, KW. 56 f 1200, KW. 71 f2230. per jaar. Lager nog dan in Nederland dus. Daar de matrozen geen vast loon ont vangen, maar een vast percentage op de verkoopsom van de vis, ondervinden de reders momenteel grote moeilijkheden om bemanningen te werven. De jongelui gaan liever naar de fabriek werken, waar het werk heel wat gemakke lijker en veiliger is dan op zee. Met de sterk gedaalde vangsten, onvol doende gecompenseerd door de gestegen visprijzen, daalt ook het loon van de vis sers. Sommige vissers hebben werk gevon den bij de staatsvloot of de zeemacht te Oostende. De visserij is een bedrijf waar werkelijk geen sprake is van hoogconjunc tuur. Er zijn alleen maar bittere klachten. Men is van oordeel dat aan de jonge man nen die het moeilijke beroep van visser kiezen, door de staat een aanmoedigings premie dient uitgekeerd te worden. Ook vervroegd pensioen zou het beroep aan trekkelijker maken. Maar vele zonen van reders en van vissers bedanken voor het zware beroep, dat zoals het te Oostende in het sappige West-Vlaams wordt gezegd „nie-eens nie meer 't zout in d'n pap kan opbrenge". De wedstrijd van afgelopen zondag te gen SVV heeft weer eens aangetoond, dat VSV een ploeg bezit, waarmee men ge ducht rekening dient te houden. Men wist twee maal een achterstand weg te wer ken en uiteindelijk mocht SVV nog van geluk spreken, dat de scheidsrechter niet ten derde male constateerde, dat de bal na een schot van Planken de doel lijn passeerde. Zondag komt DFC op be zoek. Deze ploeg neemt op het ogenblik de tweede plaats op de ranglijst in. Na de overwinningen van VSV op Willem II en de Graafschap zal DFC wel niet met een gerust gevoel naar Velsen gaan. De Velsenaren schijnen hun beste spel tegen de sterkere clubs te ontplooien een ver schijnsel, waaraan men sinds lang in IJmuiden gewend is en daarom ligt het in de verwachting, dat DFC een war me ontvangst bereid zal worden. Men mag echter in het Velser kamp niet te vast op succes rekenen. DFC wordt tegenwoordig mentaal door Karei Lotsy getraind. Een ieder herinnert zich ongetwijfeld nog de successen van het Nederlands elftal in de dertiger jaren, toen Lotsy op zijn bekende wijze dit elf tal tot grootse prestatie wist op te voe ren. De resultaten van zijn methode blij ken ook thans bij DFC veel succes te heb ben. Indien VSV zich echter vast voor neemt van het begin tot het einde de za ken goed aan te pakken dan zal zeker een passend antwoord op de niet geringe capa citeiten van Lotsy en de verrichtingen van zijn elftal gegeven worden. Met be langstelling kan men een belangrijke wed strijd tegemoet sien. Scheidsrechter is A. Aalbrecht. Het overige programma van VSV luidt: VSV 2-DOS 2, aanvang 12.30 uur, terrein Hagelingerweg. Haarlem 3-VSV 3; Hillegom 3-VSV 4, aanvang 12.00 uur; TIJBB 3-VSV 5, aanvang 12.00 uur; DEM 5-VSV 6, aanvang 12.00 uur; VSV 7-Kin- heim 4, aanvang 10.00 uur. D.I.O.Waterloo, 14.30 uur; Waterloo 2 Kinheim 3, 10 uur; Waterloo 3D.E.M. 7, 12 uur; Waterloo aTerrasvogels a, 10 u.; Waterloo bT.H.B. a, 12 uur; Stormvogels aWaterloo a, 2 uur (zaterdag). Waterloo I komt tegen D.I.O. uit met: W. Kok; A. F. Broek en L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, J. v. d. Steen en S. de Vlugt; L. Koops, G. Post, A. Tijms, P. v. d. Kloos ter en J. L. v. Leeuwen. ADVERTENTIE Enorme sortering Kerstglas Tafellakens Damast v.a. 0.25 Kerststerren (koudvuur) 5 pak 0.25 Lametta slingers 4 stuks 0.25 enz. enz. Lange Nieuwstraat 503 - 505 Vrijdag, zaterdag en maandag tot 9 uur 's avonds geopend. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk is tot de ontdekking gekomen dat deze gemeente op het gebied van historisch materiaal uitermate karig is bedeeld. Ten einde te trachten dit materiaal voor het archief te verkrijgen doet de burgemeester een beroep op de ingezetenen om na te gaan wie nog foto's, tekeningen, oude prenten e.d. in zijn bezit heeft en deze dan af te staan aan het gemeentebestuur ten einde de historische gegevens van het zo snel veranderende Heemskerk bewaard te houden. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op per week 59 cent - per kwartaal 7.65. doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 januari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de opgave voor de week van zaterdag 22 tot en met zaterdag 28 december. 23, 24, 27 en 28 DECEMBER Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. 23, 24, 27 en 28 DECEMBER Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, IJmuiden (O.), geopend: maan dag 23 dec. van 14.3017.30 en van 19 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen (N.) geopend van 19 tot 21 uur en van 14 tot 17 uur (jeugd); dinsda.g 24 december van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geen uitlening; vrijdag 27 de cember van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 28 december van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 27 DECEMBER Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, 20 uur lezing Cultureel Gebouw. BIOSCOOPTHEATERS Thalia: vrijdag tot en met zondag „Gang sters van 18", 20 uur. Zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur. Zondagmiddag „De spookkoets". Maandag en dinsdag om 20 uur „Spoetnik XM". Op de beide kerst dagen om 19 en 21.15 uur „Vier meisjes en een miljonair". Woensdagmiddag „Ty phoon in de Stille Zuidzee" en donder dagmiddag „Donald Duck festival". Bei de middagen om 15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Jaarvergadering Het Witte Kruis De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Het Witte Kruis" houdt vanavond (vrijdag) in zaal Nijman haar jaarverga dering. Op deze bijeenkomst zullen een aantal belangrijke mededelingen worden gedaan. Kerstviering in Heemskerks Hervormde kerk Op zondag 22 december zal de zondags school en de Hervormde school van Heemskerk in de grote kerk het jaarlijkse kerstfeest vieren, 's Middags voor de kleintjes en 's avonds voor de groteren. In de hoofdstad van Nepal, Katmandoe, organiseert het Democratische front een burgerlijke ongehoorzaamheids actie, na het mislukken van de onder handelingen met koning Majendra over een toezegging binnen zes maanden verkiezingen te houden. Studenten, die aan de actie meedoen, gaan ergens op straat zitten, bij voorkeur voor de in gang van een openbaar gebouw of op een druk kruispunt (rechts) tot de brandweer komt en hen met water stralen verdrijft (links). Het show accordeon-orkest „De Kla vierschippers", dirigent de heer Jan Sto ker, geeft zaterdagavond 4 januari onder de titel „In wintertooi" een showavond in het Patronaatsgebouw. Als gast treedt de ze avond op de conferencier Frans Eyk- hof. Als de jongste zanger van Kennemer- land komt de elfjarige Oetse Verschoor voor het voetlicht. IJMUIDEN Dokters: Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Meeuwenlaan 141, tel. 4058; J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953 en W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. G. Lange, Dreef 3, tel. 4234. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Apotheken: be zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerk- laan 9, Heemskerk, tel. 02512266. Bo vendien nemen de arts Tuinman en me vrouw TuinmanMarsman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. SANTPOORT Dokters: In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Danielslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560—8284. VELSEN Wijkverpleging. Zuster Sj. Koerse, Leeu weriklaan 21, tel. 7398 voor IJmuiden- Oost, Driehuis en Santpoort; zuster Kui per, J. P. Coenstraat 145 voor IJmuiden- Oost en IJmuiden, alsmede zuster I. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195 voor IJmui- den-Oost, Velsen en Velsen-Noord. CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: H. J. v. Nievelt, Burg. Lommenstr. 10, tel. 2354. Wijkverpleging: van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zr. Van Beers, Kon. Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevr. Scholten—Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstr. 6, tel. 2500 is dagelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. Agenda voor Heemskerk BIOSCOPEN Zaterdag Marquette-theater, 20 uur: „De verkeer de man". Zondag Marquette-tehater, 14.30 uur: „De circus- clown"; 20 uur: „De verkeerde man".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9