KSTD1NE CSV in derde klasse A nu geheel alleen aan de leiding Zes zilveren jubilarissen in het Kennemer Theater gehuldigd VOETBAL IN KENNEMERLAND Beverwijk zette Vitesse de voet bijna dwars Bij Hoogovens 150 jaar trouwe dienst HET VERRE OOSTEN ^Brieven aan de redactie V eisen DEM Kennemers CSV Beverwijk Wijk aan Zee Egmondia IEV Kinheim „Frida Blokzijl" door Wijsmuller vlotgebracht Grote belangstelling voor samenwerkende speeltuinen In het gezellige jtfj Feest voor de kinderen van VGZ-personeel De onderlinge competitie van Kijk-Uit Iu AAN DAG 2 3 DECEMBER 195 7 7 CSV mag over de afgelopen week niet mopperen: men won een protest tegen Be verwijk en gisteren volgden de onver wachte nederlaag van Alcmaria Victrix tegen ZAP en de eigen overwinning op Alkmaarse Boys. In de vierde klasse D verloren beide Velsense clubs met de on even goal. Bloemendaal maakte zowaar het sterke NAS een puntje afhandig. CSV had het tegen de Alkmaarse Boys niet gemakkelijk, maar wist tenslotte toch de kamp tot een goed einde te brengen. En de vreugde steeg ten top, toen bekend werd, dat Alcmaria Victrix met twee-nul van ZAP verloren had, zodat de voor sprong op de Alkmaarders thans drie punten bedraagt. Vitesse heeft ondervon den, wat het betekent, als een lager ge klasseerde tegenpartij haar huid duur ver koopt: Slechts met de grootste moeite slaagden deze Castricummers er tegen Beverwijk in met nu één op beide punten beslag te leggen. Inmiddels blijven de Vitessenaren CSV op de voet volgen. De Santpoortse derde klassers verging het gisteren minder goed. Nu lag het voor de hand, dat Terrasvogels in Wijk aan Zee tegen de club van die naam een moeilijke wedstrijd tegemoet ging en de drie-één nederlaag van de Vogels kan men moei lijk een slecht resultaat noemen, maar het gelijke spel (vier-vier) van Velsen te gen HSV na eén aanvankelijke vier-één achterstand valt ons eerlijk gezegd, heel erg tegen van de club van Bakkum. ADO behaalde in Egmond een twee-twee gelijkspel. Geen slecht resultaat, al had den mogelijk velen met het oog op de in zinking van de laatste weken aan de zijde van Egmondia een Heemskerker over winning verwacht. Vierde klasse In 4D kon Waterloo, noch Kinheim het tot een overwinning brengen, wat ons vooral van Waterloo tegenvalt, daar DIO toch moeilijk tot de sterke clubs gerekend kan worden. Waterloo verloor met één nul. Kinheim verloor ook al met de oneven goal de wedstrijd. Met twee-één zege vierde ETO. Gelukkig echter verloor Geel Wit van WH (één-drie). NAS moest zowaar met een gelijkspel (twee-twee) tegen Bloemendaal genoegen nemen. Toch lie pen de Halfweggers nog een punt uit, door dat Onze Gezellen met niet minder dan één-vier van Zaanlandia verloor. In de wedstrijd tussen Velsen en HSV waren de doelpunten wel heel erg goed koop, al zag het er voor Velsen voor rust nu niet zo mooi uit. Na zeven minuten spe len kon Graman de thuisclub de leiding geven (1-0), maar direct daarna was het één-één. Toen een der Velsen-spelers een HSV-er te hard aan de kant zette, kreeg HSV een strafsehop te-nemen die Koster inschoot (1-2). Het werd nog voor rust één drie. Toen het direct in de tweede helft één-vier werd gaf men weinig meer voor de Velsense kansen. Maar toen kwam de thuisclub pas op toeren. Doelpunten van Hoogzaad, Graman en Th. Braam brach ten de stand weer gelijk. Dat DEM voor rust tegen Hollandia niet met flinke cijfers voor kwam te staan was de schuld van de aanvallers, die ze ker menige kans verknoeiden. Bij een van de talrijke DEM-aanvallen stond Bakker alleen voor het Hollandia-doel. Maar zijn schot werd door de doelman gestopt. Aar denburg heeft in de eerste helft heel weinig te doen gehad. En zelfs in de twee de helft waren de doelpunten duur, het duurde een goed half uur voordat de thuisclub de leiding kon nemen. Dit gebeurde uit een scrimmaga voor het Hollandia-doel. Het tweede doelpunt van DEM werd op gelijke wijze gescoord: twee-nul. Kennemers miste tegen het Amster damse TOG talrijke kansen en we over drijven niet wanneer we zeggen dat het na twintig minuten spelen al vier-nul voor de roodzwarten had kunnen staan. Want in deze periode hadden Minneboo (2x), Huis man en F. Mosk allen al alleen voor doel man Hoebe gestaan. Zij zagen echter geen kans de bal in het doel te schieten. Toen kreeg TOG een kans en Vos schoot de bal onhoudbaar langs Meyer (0-1). Na 30 mi nuten spelen ging Schaap van de back plaats met de bal naar voren. Dit liep op niets uit, wel profiteerde Vos van de open plaats in de achterhoede door het tweede doelpunt te scoren (0-2). Dit was ook de ruststand. In de tweede helft leek het er op dat de Kennemers succes hadden want Schaap bracht al spoedig de stand op één-twee. Maar toen was het Kennemers kruit ver schoten ook; Vos scoorde weer en De Rid der maakte er verdiend één-vier van. Voor de rust wogen CSV en Alkmaarse Boys goed tegen elkaar op. In de tweede helft kwam er direct een hevig offensief van Alkmaarse Boys dat acht minuten aanhield. Maar toen kwam CSV aan het woord en steeds op nieuw stond men voor Van Twuiver. Maar wat niemand had ver wacht gebeurde: bij een snelle uitval van de Boys schoot de midvoor onhoud baar voor De Heer in (0-1). Maar één minuut later bracht Kossen de partijen weer op gelijke voet (1-1). CSV was toen heer en meester op het veld. Van der Wal scoorde na vijftien minuten (2-1). Deze wedstrijd, die op buitengewoon goe de wijze door de heer De Nijs werd geleid, werd verdiend door CSV gewonnen. Nieuw linoleum in Santpoortse kleuterschool Het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van Christelijke kleuterscholen te Santpoort heeft ingevolge de Kleuteronderwijswet, ten behoeve van de onder zijn bestuur staande kleuter school aan de Irissenstraat, de medewer king verzocht voor het aanbrengen van een linoleumvloerbedekking in de drie speelwerklokalen. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. de raad voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Voor bijna 2000 toeschouwers heeft Be verwijk verloren van Vitesse. Het enige doelpunt kwam kort na rust uit een cor ner. Voor rust wogen de elftallen goed te gen elkaar op en het was een spannende stijd. Beverwijk kreeg enige opgelegde kansen. Kort voor rust schoot Zonneveld buiten bereik van Raap tegen de lat. In de tweede helft kwam na vijf minu ten het enige doelpunt, gescoord door Marcker die nu linksbuiten stond. In de resterende tijd werden de kansen gelijk verdeeld maar doelpunten kwamen er niet meer. Wijk aan Zee blijft goed volgen in de strijd om de bovenste plaats. Nu werd Terrasvogels met een nederlaag naar huis gestuurd. In de eerste helft wogen de partijen heel goed tegen elkaar op en het duurde 38 minuten voordat A. Snij ders met een hard schot de score opende (1-0). Terrasvogels probeerde nog wel om voor de rust gelijk te komen maar de Wijk aan Zee-achterhoede gaf geen enke le kans weg. In de tweede helft kreeg de thuisclub na een kwartier spelen een strafschop toe gewezen daar een speler te hard aan de kant werd gezet. Scholten schoot de bal hard in (2-0). Terrasvogels kon de achter stand verkleinen door eëh goed doelpunt van Van Vuuren (21), maar kort voor het einde stelde Snijders de zege veilig (3-1). Hoewel tegen de wind in spelend was ADO voor de rust tegen Egmondia veel sterker. Na achttien minuten spelen schoot N. van Tunen de bal na een goede voorzet in (0-1). Zeven minuten later glip te P. Groot handig door de Egmondia ver dediging heen (0-2). Dit werd ook de rust stand. In de tweede helft kwam het ADO-doel al direct in gevaar. Toch hield de ADO- verdediging moedig stand tot een kwartier voor tijd, toen werd de stand in twee mi nuten tijd twee-twee, door doelpunten van Koopman en Schol. Op „Rooswijk" demonstreerde IEV te gen DSS, dat het de Noord-Velsense spe lers ernst was om de mogelijkheden open te houden voor een plaats in de kopgroep. Toch kwamen de resultaten pas, nadat DSS de score in de tweede helft had ge opend. Onmiddellijk bij het begin, was de thuisclub direct in de aanval. Snelle com binaties brachten de DSS-achterhoedé in verwarring, maar met kunst en vliegwerk kon het scoren worden voorkomen. Tot dat een keihard schot van De Reus we) succes deed verwachten, doch de bal sprong via de onderkant van de lat weer in het veld. Langzaam ontkwam DSS aan de druk om vervolgens een felle strijd te ontwikkelen. Ook IEV pakte~stevig' aan, maar ondanks de spanning werd er niet gedoelpunt. Nauwelijks vijf minuten na de hervatting kwam het verwachte resultaat bij de heftige aanvallen aan DSS-zijde toen Alkemade onhoudbaar werd gepasseerd (nul-één), doch van de aftraf af maakte H. de Reus gelijk (één-één). Nu werd IEV pas goed aan het werk gezet, waarbij DSS moeite had zich te handhaven in de ver dediging. Het Velsense offensief werd na 27 minuten bekroond door Wubbenhorst (twee-één), die nu in prima combinatie het grootste gevaar werd. Want na 32 mi nuten scoorde hij opnieuw (drie-één). Een fel tegenoffensief liet DSS twee minuten later drie-twee noteren. De laatste tien minuten verstreken onder grote spanning. Het heeft de Kinheimers bij hun bezoek aan ETO in Hoofddorp oo 't zeer modde rige en moeilijk bespeelbare veld op nieuw niet meegezeten, hoewel de Velse- naren het grootste deel van de wedstrijd de meerderen waren, ook technisch. De strijd was spannend, maar de Kinheim- voorwaartsen konden deze spanning niet wegnemen. Kinheim begon het offensief ondanks het zware veld, doch toen de be zoekers wat waren opgedrongen en de ETO-linksbuiten voorzette over de hele breedte, werd Pigmans door de rechtsbui ten gepasseerd (één-nul). Maar Kinheim kwam terug en toen na 10 minuten, na een combinatie met Eijke Sluiter voorzette schoot Van Wijk in eens in (één-één). Op nieuw probeerde Kinheim het met tech nisch betere combinaties om ETO te be dreigen, doch een door het midden hoog- gespeelde bal bereikte de ETO-midvoor, die langs Luntz gleed (twee-één). Nu kwam Kinheim pas goed los en zette ETO onder druk, die tot de rust aanhield. Schoten van Van Well en Van Vuuren en een kopbal van Eijke hadden echter geen succes. Na de hervatting was Kinheim beter; ETO stond met af en toe een uitval met de rug tegen de muur. Er kwamen mooie Velsense kansen, uit even goede voorzet ten, doch de schutter ontbrak. De Rotterdamse kustvaarder „Frida Blokzijl", die op 22 november op de Engelse kust bij Wells strandde, is zaterdagmorgen bij hoog water door personeel van N.V. Bureau Wijsmuller vlotgebracht. Het bergingswerk werd enige dagen na de stranding door de IJmuidense sleep- vaart- en bergingsmaatschappij begonnen. Vele moeilijkheden waren daarbij te over winnen, daar het 249 ton metende schip hoog op een zandbank rustte en bovendien geladen was met 250 ton gerst. Uit IJmuiden sleepte de „Nestor" een lichter en de vlet „Burwijs" naar Wells en onder leiding van kapitein M. de Koe kon daarna begonnen worden met het lossen van een gedeelte der lading op de lichter. Twee bulldozers kwamen in actie om tij dens laag water op de zandbank een geul in de richting van de zee te graven. Het vlotbrengen van de „Frida Blokzijl" moest in hoofdzaak geschieden met behulp van ankers, terwijl ook de sleepboten „Nestor" en „Titan" gedurende enige tijd behulp zaam waren bij de werkzaamheden. De coaster, die eigendom is van Muller Reitsma N.V. te Rotterdam, is zaterdag morgen op eigen kracht de haven van Wells binnengelopen. De personeelsleden van Bureau Wijsmuller zouden vandaag naar Nederland terugkeren, terwijl de sleepboot „Nestor" inmiddels uit IJmuiden naar Wells is vertrokken om het bergingsmateriaal, de vlet en de lichter op te halen. Een duidelijke illustratie van de grote mogelijkheden van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en ,.De Meerweiden" werd zaterdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat aanschouwelijk, waar de belangstelling van de speeltuinleden en hun families zo groot was, dat de dubbele zaal nauwelijks allen kon herbergen voor de traditionele wildkienavond. Voor de heer M. J. Marcus, voorzitter, was deze belangstelling een grote voldoe ning en hij verklaarde dan ook, dat alle activiteiten van het afgelopen jaar, waar onder boottocht, het optreden van het kin dercircus, de filmmiddagen en het St. Ni- colaasfeest door de flinke steun van de leden mogelijk waren. Maar nog meer door het economisch beleid van de beide penningmeesters, die met grote instem ming hiervoor dank werd gebracht. De heer Marcus kon nu alweer mededelen, dat de kindertoneelclub onder leiding van mevr. G. H. Hoogeweg-Welleman de acti viteiten van 1957 zal afsluiten met een op vrijdag 27 december te houden uitvoe ring. Er heerste onder de vele speeltuin vrienden een recht gezellige stemming tij dens de kienwedstrijden, die de begerens waardige prijzen in een opmerkelijke hoe veelheid, waaronder behalve slachtkip- pen, rollades, taarten en zelfs vier nog levende hoenders, op vlotte wijze hun weg deden vinden. Bovendien maakte het op treden van het mondaccordeontrio „Sun- rise-trio" onder leiding van J. Blinkhof de prettige avond nog aantrekkelijker. „HET SAMEN FEESTVIEREN symboliseert het samen werken" zei bedrijfsdirec teur ing. F. W. E. Spies tijdens zijn huldigingsrede toen hij voor de tweede maal in 1957 het genoegen had zich te mogen richten tot een aantal zilveren jubilarissen van Hoogovens en aangesloten bedrijven, die met hun echtgenoten op het podium van het Kennemer Theater hadden plaatsgenomen. Het was de heren A. Sint, A. Smit, W. M. van Someren, C. Steijn, A. P. van Wijngaarden en F. E. Wijtman, die hun 25-jarige trouw aan het bedrijf op deze gezamenlijke huldigingsavond door hun bedrijfsdirecteur hoorden prijzen. Ing. Spies wees er op, hoe de jubilarissen een kwart eeuw geleden hun loopbaan begonnen waren bij een klein bedrijf en hoe zij thans hun zilveren jubileum vieren bij het concern, het complex IJmuiden. In deze jubila rissen ziet spreker daarom het symbool van de groei van Hoogovens met zijn aan gesloten bedrijven. Men vraagt zich bij een jubileumviering telkens weer af, aldus spreker, waarom deze mensen 25 jaar lang bij eenzelfde be drijf zijn gebleven. Het kan niet anders zijn dan dat deze werkers bevrediging hebben gevonden in hun arbeid en dat zij zich als gevolg daarvan in hun werkge meenschap en in hun woonplaats vaste levenskringen hebben geschapen, waarvan men niet gaarne afscheid neemt. Het was niet voor de eerste maal dat de heer Spies aanstipte met welk een spijt hij telkens weer constateert dat zij die op leidinggevende plaats in de grote bedrijven zijn gesteld, eigenlijk als „eenzame men sen" gedwongen worden veel van de con tacten met hun medewerkers te laten schieten, waardoor de brug tot de harten van de mensen slechts geslagen blijft door het verleden, de tijd waarin men elkander goed kende. Al lijkt het of de mens in de industrie niet meer zulk een belangrijke rol speelt als in het verleden het geval was, toch blijft de zorg voor en de be langstelling in deze mens van de zijde van de leiders even groot en dit geldt dubbel voor de trouwe medewerkers als de jubi larissen, die daarom ook het recht hebben gedankt en gevierd te worden. De heer Spies besloot zijn rede met een woord van hulde en waardering aan de echtgenoten, die er voor zorgen dat de mannen thuis de rust en kracht vinden om hun dagelijks werk naar behoren te vervullen. Toespraken Na de heer Spies spraken de chefs van de afdelingen waarin de jubilarissen wer ken. Zij brachten daarbij de goede wensen en vooral ook de dank van de bedrijfs leiding over en overhandigden de ver erende getuigschriften en de jubileum bordjes. De echtgenoten van de jubilaris sen werden door de sprekers in hun hulde betrokken. De heer J. B. Kerkhof, hoofdopzichter Verwerkende Fabrieken Mekog, betrad het podium om zich in het bijzonder tot jubi laris Wijtman te r;'osten. Hij deed dit mede namens de bedri' ting van Mekog, die helaas niet aanv kon zijn, doch hem verzocht had dank en hulde over te bren gen. Spreker constateerde dat de heer Wijtman bekend staat als een betrouwbaar werker, die in volle harmonie met zijn collega's zijn taak verricht. De heer Kerk hof bracht de jubilaris dank voor wat hij ADVERTENTIE - ■4 4 4 4 2 dagen tevoren opgeven s.v.p. Kalkoenschotel 4.75 Diners 5.50 en 7.50 Chin.-Ind.-Cafe-Rest. Ir. J. Dirksstrao» 6-60 Tel. K 2550-4408 IJMUIDEN bij het Thalia Theate Voorliclitingsmiddag bloemenkwekers De bloemenkwekers in Kennemerland krijgen op dinsdag 7 januari in het veiling gebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk een voorlichtingsmiddag aangeboden. Hoofd assistenten van de Rijkstuinbouwconsu- lentschappen in Aalsmeer, Naaldwijk en Amsterdam zullen drie verschillende as pecten in de bloementeelt belichten. De heer J. Bakker spreekt over: „Ervarin gen met het vervroegen van lelies, de heer A. G. A. van der Nes behandelt de vraag hoe men goede bloei bij nerinen kan krijgen. Tenslotte gaat de heer G. Gelein iets vertellen over het gebruik van een staand glas in de bloementeelt. Burgemeester A. Leggers van Warmer is dezer dagen voor de hoogste klas van Jisp gaan staan om de leerlingen les te gevenover de gang van zaken in een gemeentebestuur. Daarna ging de klas naar het stadhuis om praktische ervaring op te doen. De traditie van de directie der Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. om voor de kinderen tot en met 10 jaar van haar personeel tussen de decem- berfeestdagen een kinderfeest te offreren, werd zaterdagmiddag met twee voorstel lingen en volle zalen in gebouw „Concor dia" voortgezet. De lumineuze gedachte van de organisa toren om dit feest door en voor de kinde ren te doen aanrichten was aanleiding om het kindercircus „Elleboog" van de Stich- tig Clubhuizen „Pro Juventute" te Amster dam in te schakelen. De trant van een echt circus werd door het jeugdige gezelschap zeer verrukkelijk nagebootst met het op treden van de drie gedresseerde „beren" die door het duo Duco in hun spel op wip en stelten aangevuurd, de kijkertjes tot bewondering dwongen, evenzo met de dres- suurnummers met ponnies, die netjes door hoepels sprongen. Wat de kleine circus artiesten aan akrobatiek, op ladders, op een- en tweewielige fietsen en op een grote bal ten beste gaven, is nog altijd wonder baarlijk. Nadat een olifantsdressuur, een leeuwennummer met echte (houten) hok ken pn een „Vliegende schotel-artiest" de grootste aandacht hadden gekregen, vielen de monden open bij de gewaagde hoepel- sprongen van de kleine Duco, waarbij hij zich door drie hoepels gelijk liet glijden waarna hij tenslotte een fantastische duik nam door een met (houten) messen bezette ring. Ook de ouderen in de zaal hadden grote bewondering voor dit „circus", dat een prima organisatie kenmerkte Alle kinderen ontvingen bij het naar huis gaan een groot pakket met speelgoed. Zang in ziekenhuis Het Ned. Hervormd Zangkoor heeft zon dagmiddag in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk een aantal kerstliederen ten gehore gebracht. Onder leiding van diri gent Egbert Vos zong men op verschillen de afdelingen. Mevr. de Bree verleende so listische medewerking. Deze Kerstzangdienst werd zowel door het grote aantal patiënten als door de di rectrice van het ziekenhuis op hoge prijs gesteld. voor Mekog heeft gedaan en wenste hem toe dat hij de hem resterende jaren nog in goede gezondheid en op dezelfde tot vol doening stemmende wijze als de afgelopen jaren bij Mekog mag doorbrengen. Levenskracht Jubilaris Van Someren werd toegespro ken door de heer A. C. Kalis, chef Tech nische Dienst van Walserij West en Blok- walserij, die constateerde hoe bij de heer Van Someren alle redenen tot dankbare viering van zijn jubileum aanwezig zijn: gezondheid, levenskracht en levenslust en een goede plaats in het bedrijf. Spreker meende dat een jubileum altijd het weder zijds vertrouwen tussen de jubilaris en het bedrijf illustreert. Wat deze jubilaris be treft, er is een bijzonder vertrouwen van de zijde van de bedrijfsleiding, omdat de heer Van Someren de man is die steeds paraat is als er moeilijkheden op te lossen zijn. De heer Kalis bracht hem hiervoor dank. Administratie Als chef van jubilaris Sint wees de heer J. H. L. Sonneville, hoofd van de Maga zijnadministratie van Hoogovens er op, dat de heer Sint een zeer jonge jubilaris is. Als zoon van een Hoogovenemployé heeft hij het langs verschillende functies ge bracht tot zijn verantwoordelijke plaats van eerste assistent belast met de administra tie van een aantal belangrijke voorraden, een taak die hij tot volle tevredenheid van zijn chef vervult. Spreker roemde de blij moedigheid en de hulpvaardigheid van de heer Sint en vooral ook zijn sportiviteit, die tot uiting komt in het vele werk dat hij doet ten behoeve van jonge mensen in de sport. Blikcontrole De heer G. P. Zwaneveld, hoofdgroeps leider van de Kwaliteitsafdeling, consta teerde hoe de heer Steijn zich, na zijn over plaatsing van Walserij West, met groot aanpassingsvermogen heeft gewijd aan zijn taak bij Breedband: de kwaliteitscontrole van het dunste produkt, het blik. De jubi laris vervult deze taak met veel toewij ding en tot volle tevredenheid van zijn chefs en het is met vol vertrouwen dat zij na het gereedkomen van de nieuwe elek- trolytische vertinnerij de heer Steijn met een belangrijk aandeel in de kwaliteitscon trole van de nieuwe soort blik zullen be lasten. Hoogovenexpres De heer W. Wiersma, chef van het Transportwezen, wasde laatste'sprdkêrrHij' richtte zich eerst tot de heer Smit, die' onlangs is overgegaan naar een andere af deling, maar die toch het grootste deel van zijn 25-jarige diensttijd bij de afdeling Transportwezen heeft doorgebracht. Hij is lange jaren belast geweest met het onder houd van de personentrein van Hoogovens en aangesloten bedrijven; de onlangs bui ten werking gestelde „Hoogovenexpress". De jubilaris heeft deze lang niet altijd ge makkelijke taak steeds op uitstekende wijze uitgevoerd en daarvoor brengt de heer Wiersma hem hartelijk dank. Jubilaris Van Wijngaarden werd daarna door de heer Wiersma gekenschetst als een man die door gerechtvaardigde critiek en goede zorg voor het materieel er aan mede werkt dat de afdeling Transportwezen als dienstverleenende afdeling een goede naam kan handhaven. Spreker bracht de jubi laris hiervoor dank. Na de pauze werden de jubilarissen met hun familieleden en collega's enige tijd zeer aangenaam beziggehouden met een gevarieerd programma, waardoor heel spoedig de juiste vrolijke stemming bereikt werd die het gehele verdere verloop van de avond kenmerkte. Spectaculair was deze week de haring- prijs. De handel zag twee schepen van de westkust, die minstens 40 per kist vroe- een. De prijs toonde beide dagen een stij gende tendens en liep op tot 47. Dat voor deze prijzen nog ingevroren wordt, is voor de binnenlandse handel een groot vraag teken. Maar hier regeerde buitenland. Ook de haring in Breskens was deze week niet goedkoop. Vrijdag zakte de prijs van 0.45 per kg tot 0.36 bij beperkte aanvoer. De makreel is al weer mager. Door ge ringe aanvoer blijft de prijs voor de grove makreel schommelen tussen 25 en 30 met I? -">or de kleine makreel. De fi was zeer duur. Zowel tong als tarbot 't de gehele week topprijzen opgebracht. Zakten de kleinere soorten tongen wat weg, zaterdag bij een aanvoer van ongeveer 20.000 kg gingen de slips grif weg voor ongeveer 3, met 3.50 voor de tong I. De kleinmiddel en grootmiddel tongen deden 3.75 en 4.25 per kg. Grote tarbot was zaterdag niet te koop beneden de 4 per kg. Ook hier was het buitenland de grote afnemer. De braad zakte vrijdag tot onder de 30 en ook zaterdag was er voldoende te koop voor een kleine 30. De handel wist nog niet, waar ze deze week aan toe is, zodat de nodige voorzichtigheid werd be tracht, Met de twee feestdagen in het mid den der week wordt het een riskante aan gelegenheid. Toen de kabelauw maandag met een heel hoge prijs begon, trachtte de Belg elders te kopen. Men slaagde in Denemar ken. Vandaar, dat de kabeljauw woensdag goedkoper was. Er was een langzaam weg zakkende markt tot en met zaterdag. Toen lag de prijs van de grote regels rond de ƒ100 met een ƒ110 voor de kisten-kabel- jauw. De koolvis heeft een veer moeten laten. Maandag was de prijs voor de grote kisten rond de 90 en woensdag daalde de prijs bij een flinke aanvoer tot rond de ƒ60 per kist. Ook op de andere dagen in de week was er niet veel verandering. Over het algemeen waren de besom mingen vorige week niet lonend. De „Haar lem" sloot het jaar af met ƒ30.000, terwijl de „Herman" goede tweede werd met ruim 22.000. Er waren echter ook vele besom mingen van rond de ƒ14.000, die helaas veel te klein zijn. In de onderlinge competitie van de IJmuidense schaakclub „Kijk-Uit" is weer volop geschaakt. In verschillende afdelin gen kwamen door de resultaten belang rijke plaatsverwisselingen voor. Club kampioen J. Blok moest zo in de eerste groep erkennen dat hij niet langer alleen de toonaangevende speler is. Door de ne derlaag tegen C. J. Gordijn kwam hij een vol punt ten achter op ir. W. Mees. Gor dijn is nu door vier achtereenvolgende overwinningen tot de serieuze kanshebbers gaan behoren. De uitslagen van de ge speelde wedstrijden luidden: Groep I: C. J. Gordijn—J. Blok 10; P. Lanser R. Visser 0—1; A. Kistemaker—F. Walda 1—0; ir. W. Mees—A. Kistemaker 1—0 en Ti. de Jone G. L. de Haas 10. De stand luidt nu hier: 1. ir. W. Mees 8—5%; 2. C. J. Gordijn 8—5: 3-4. J. Blok 84%; 3-4. Tj. de Jong 8414; 5. R. Visser 9.4; 6. A. Kistema ker 6-3%; 7. A. Rijke 6—3; 8. F. Walda 7—3; 9-10. P. Lanser 8—3; 9-10. J. L. Wijdoogen 8—3; 11. G. L de Haas 62. Groep II: W. DoornenbalH. Aarts 0—1: J. A. StalsW. Deelder remise; J. VerlaakA. van der Plas remise: J. PlugboerH. v. Nieuwenhuizen 1—0. Hier ziet de stand er als volgt uit: 1. P. Hei- denreich 86%; 2. H. v. Nieuwenhuizen 96; 3. J. Plugboer 105%; 4-5. W. Doornenbal 7—4%; 4-5. J. Reinhout 7—4%; 6. A. v. d. Plas 84%; 7. H. Aarts 84; 8. M. Lanser 6—3%: 9. J. A. Stals 8—3: 10. W. Deelder 7—1%; 11. J. Verlaak 9—1%; 12. A. Zeijlmans 30. Groep III: F. WarnezC. Gravemaker 10: J. v. d. HoekJ. Wal afgebroken; A. J. v. Nieker- ken—P. A. Peek 10: C. BoerrigterC. Abspoel 1—0; J. v. d Hoek—P. A. Peek remise. De stand luidt in groep 3: 1. F. Warnez 76; 2. G. Boerrigter 85%; 3. E. v. Egten 74%; 4-5. C. Abspoel 9—4%; 4-5. P. A. Peek 9—4%; 6. A. J. v. Niekerken 83%; 7. J. v. d. Doel 9—3%: 8. K. Meyer 43; 9-10. C. Gravemaker 7—2%; 9-10. S. Kistemaker 72%; 11. W. v. d. Berg 62; 12. J. Wal 6—1%: 13. J. v. d. Hoek 1-%. Groep TV: J. Vis—A. A. Verkooyen O1: J. CleerenH. F. Schachtschabel 10; G. Koomen H. Wolthuizen 01: A. A. VerkoovenH. Wolt- huizen 10; P. KramerH. F. Schachtschabel I0: P. Kramer—A. Schelvis 01; G. Koomen— W. Donker 10; W. Donker—W. Kalis l—O; J. VisH. Wolthuizen 10. De ranglijst geeft hier de volgende stand aan: I. A. A. Verkooyen 97; 2. J. Vis 107: 3. R. Blok 7—6%; 4. A. Schelvis 10-8; 5. H. Wolthuizen II-6: 6. W. Kalis 9—5%; 7. J. Cleeren 10-5%; 8. W. Donker 11—5%: 9. G. Koomen 11—5: 10-11. J. v. d. Heide 9-4; 10-11. P. Kramer 9—4; 12. D. E. Frankes 10—3%; 13. J. J. Greven 9—1; 14. H. F. Schachtschabel 9 De wedstrijden worden maandag 23 december voortgezet. WBHolland 1-1 De in Utrecht tussen Holland en VVB gespeelde wedstrijd heeft op het vette Stichtse terrein voldoende spanning opge leverd, waarbij de thuisclub, aan het ter rein gewend, met snelle en gevaarlijke aan vallen de VVB-defensie voor een schier hopeloze taak stelde. Het hoge Holland tempo liet de VVB-ers weinig gelegenheid om de Utrechtenaren van het middenveld te verdringen, waardoor de gastheren een flink overwicht hadden. Een schot tegen de VVB-lat liet echt gevaar nog wat achterwege, zodat hieruit VVB enige moed voor een tegenaanval putte. Kooimans miste een kleine kans en Steinvoort schoot een keer in het Holland-zijnet. Holland 'Had succes nd 35 minuten, toen de rechts buiten met een trekbal voorzette en een toegelopen speler de bal via zijn knie on houdbaar langs Jonkman joeg (één nul). Na de hervatting herstelde VVB zich geleidelijk. Doch ook Holland liet zich niet onbetuigd, hoewel VVB het laatste half uur het veldoverwicht had. De Velsense aanvalscombinaties bleven echter te door zichtig om bij Holland veel verontrusting te brengen. Eindelijk kwam er resultaat toen na 35 minuten Kooimans voorzette en Kersbergen de door de Holland-spil van richting veranderde bal langs de uitgelopen doelman kon plaatsen (één-één). Kerstfeesten In de veelheid der kerstaankohdigingen is een tegenspraak geglipt. Wij wijzen er op, dat de voorstelling van 't kerstspel van Nijhoff door de Oecumenische Jeugdraad vanavond in de Bethlehemkerk wordt ge geven. De Santpoorters komen dinsdag avond met ,,'t Kleine Kerstspel". (Verkort weergegeven) Indonesië. Gaarne zou ik de heer P. N. naar aanleiding van diens ingezonden stuk in uw blad van 18 dezer als volgt ant woorden. De heer P. N. stelt, dat het niet mogelijk is, dat de P.K.I. „de zaak in handen kan hebben daar organisatie en zelfs desorga nisatie het Indonesische volk volkomen vreemd is". Het spreken over „Het Indonesische Volk" is eigenlijk op zichzelve het spreken over een utopie; wat aangeduid wordt als zodanig is een conglomeraat van rassen, elk ras met een eigen taal, eigen adat, eigen zeden. Het gebrek aan vakkennis en organisa tievermogen bij „Het Indonesische Volk" is ontstellend; het heeft na de overdracht van de soevereiniteit geleid tot toestanden, die in ieder ander land ondenkbaar zijn. Slechts één bevolkingsgroep maakt een uitzondering: het volk van Menangkabau; zij, die thans in Indonesië nog blijk geven van gezond verstand o.a. Hatta zijn dan ook uit Menangkabau afkomstig. De heer P. N. heeft volkomen gelijk: tot enig constructief werk is men ginds niet in staat. Desorganiseren kan men wèl, mits men het als een bende gedachtenloze niet- verantwoordelijke elementen kan doen. Dit miljoenenvolk, deze bevolking van de grote groep enorme eilanden, dreigt ten onder te gaan door 't fanitieke streven van een naar verhouding kleine groep schreeu wers, die zelf nimmer enige arbeid verricht hebben, die zelf niet het minste respect voor anderen en voor de kostbare eigen dommen van anderen hebben, doch die het nog nooit zó goed hebben gehad als te genwoordig. Ik behoor tot hen, die vele jaren (35 jaar) cp Sumatra en Java hebben doorgebracht; wat bij ons in ons gevoel overheerst ten aanzien van de bevolking van de Indonesi sche Archipel is: medelijden, maar dan slechts ten aanzien van hen, die de dupe zijn van een zeer kleine groep bandelozen en verdwaasden. Met de meeste hoogachting, Uw abonné J. C. Cr.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7