r Amerikaanse commentaren op de Afro-Aziatische conferentie GROTE VIER VERDELEN HET HEELAL Weense toneelspeelster Kathe Dorsch overleden 0/9 de Van dag tot dag Fusie van de N.K.F. en de Draka Weer studiebeurzen van de Raad van Europa Russen beloven hulp aan Cairo Filmactrice Norma Talmadge overleden Kroonprins van Jemen in Joegoslavië aangekomen WPX y^f^ Zó boeiend is nu PANORAMA Washington Post waarschuwt haar niet te zien als een communistische propagandastunt Weer bijna 900 evacués op weg naar Nederland PUZZEL No 3 Betaling abonnementsgeld per giro Nieuwe royementen in de C.P.N.? Moeilijkheden hij de Johannastichting Deel van personeel dient ontslag in Nederlandse vragen aan de Hoge Autoriteit Over schrootfraude en prijsbeleid voor staal Russisch investeringskrediet voor Hongarije ^Praatótcel KLAVER VIER A LI A LI A 13 Politiemannen niet schuldig geacht aan geknoei in examenlijsten r Hoe is het ontstaan "N Dit woord: LEVER ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 I o De speculatieve Indonesische verklarin gen over de mogelijke aankoop van Rus sische wapenen, indien Amerika weiger achtig blijft het Indonesische leger van uit rusting te voorzien, illustreert nog eens de bijna onoplosbare moeilijkheden; die ont staan kan tussen bondgenoten bij de ex ploitatie der invloedssferen. Wanneer de vestiging van invloedssferen een eenvoudige rekensom was, die werkte volgens de formule: „Wie mij wapens le vert, is mijn bondgenoot", zou Washington waarschijnlijk verstandig doen het Indone sische leger onmiddellijk van een moder ne uitrusting te voorzien tegen gemakke lijke betalingsvoorwaarden, ook al zou de bewapening van de Indonesische strijd krachten een directe invloed op de situatie ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea hebben. De mogelijkheid zou immers be staan, dat te kwader tijd deze Ameri kaanse wapens zouden worden gebruikt in een strijd tegen de Nederlandse bezetting van Nieuw Guinea, tegen een Amerikaan se bondgenoot dus, die vooral op militair gebied zeer nauw met de Verenigde Sta ten is verbonden. In ieder geval zou een sterk bewapend Indonesisch leger, voor zien van goede maritieme middelen, de po sitie van Indonesië in zijn conflict met Ne derland versterken. Aan de andere kant vormt het Indonesische leger een sterkte op binnenlands terrein tegen machten, die het land in communistische -richting wil len drijven. Amerika zou daarom het Indonesische leger van die strijdmiddelen kunnen voor zien, die bestemd en geschikt zijn voor de handhaving van de binnenlandse orde. ware het niet dat deze orde in dit uitge strekte eilandenrijk slechts gehandhaafd kan worden door maritieme strijdkrachten. Bovendien staat het Indonesië vrij, die uit rusting als aanvullend materiaal van de Russen te betrekken. Blijft Amerika weigeren de wapens te leveren, dan zal de Sovjet-Unie met aan lokkelijke voorstellen komen en door mid del van leveranties de betrekkingen met Indonesië (plus het prestige van de linkse Indonesische politici) verstevigen. Er is weinig uitzicht op een oplossing, die in overeenstemming is met en het doel dient van het Amerikaans-Nederlandse streven tot versterking der gezamenlijke defensie tegen de communistische invloe den in overzeese gebieden, vooral ook om dat de belangengemeenschap der NAVO buiten Europa zich splitst in afzonderlijke belangenrichtingen, wat bij de laatste UNO behandeling der Indonesische kwestie reeds duidelijk is gebleken. Verenigde Nederlandse Kabel- fabrieken De directies van de n.v. Nedcrlandsche Kabelfabriek en de n.v. Hollandsche draad en Kabelfabrick delen mede, dat in de op 23 december 1957 gehouden gemeenschap pelijke vergadering van de besturen van de n.v. Nederlandsche Kabelfabriek (NKF) te Delft en de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek (DRAKA) te Amsterdam tot een fusie is besloten. De n.v. Nederland sche Kabelfabriek zal daarbij als holding maatschappij optreden, terwijl haar naam zal worden gewijzigd in: „n.v. Verenigde Nederlandse Kabelfabrieken" (V.N.K.F.) Een raad van commissarissen en de di rectie van de n.v. Verenigde Nederlandse Kabelfabrieken zullen worden gevormd door de gezamenlijke raden van commissa rissen en directies van de beide samen werkende vennootschappen. Met de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken als groot- aandeelhoudster van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek is een regeling ge troffen, die door de besturen van de beide bij de fusie betrokken vennootschappen aanvaardbaar wordt geacht. Na de effectuering van deze fusie zal de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken geen belang hebben bij de n.v. Verenigde Ne derlandse Kabelfabrieken, terwijl de com missarissen, die namens de n.v. Philips' zit ting hebben in de n.v. Hollandsche Draad en Kabelfabriek zich zullen terugtrekken. Voorgesteld zal worden de omwisselings verhouding van de aandelen van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek ten opzichte van die van de n.v. Verenigde Ne derlandse Kabelfabrieken te bepalen op 1.7, hetgeen betekent, dat f 1000 aandelen nominaal in de n.v. Hollandsche Draad en Kabelfabriek gelijk zullen zijn aan f 1700 aandelen nominaal in de n.v. Ver enigde Nederlandse Kabelfabrieken. De verkooppolitiek van elke der gefusioneer de vennootschappen zal geen wijziging on dergaan. Evenals in vorige jaren geschiedde, zal door de Raad van Europa ook voor het jaar 1958 een aantal studiebeurzen voor een periode van acht maanden ter beschik king worden gesteld. Het bedrag der beur zen is vastgesteld op 500.000 Franse francs. Het doel dat hierbij voor ogen staat is het bevorderen van de bestudering van de hieronder genoemde studieobjecten, ge zien in 't licht van hun huidige betekenis: a. politieke, economische, sociale, opvoed kundige en natuurwetenschappelijke pro blemen verband houdende met de Europe se integratie, b. de Europese beschaving (filosofie, geschiedenis, letterkunde en kunst). Naar deze beurzen zullen weder om zes Nederlanders en een aantal hier te lande verblijfhoudende refugié's kun nen mededingen. Nadere inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij de afdeling ho ger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. (Vervolg van pag. 1 Het voor de ontwikkeling van landbouw en industrie benodigde kapitaal zal vol gens het rapport gevonden kunnen worden door de nationalisatie van de rijkdommen in deze landen, die door de imperialisti sche staten worden geëxploiteerd. Als landen, die het meeste voordeel van deze „economische bevrijding" zullen kunnen hebben, noemt het rapport het zwarte Afrika, Algerije, Kameroen, en de vor stendommen aan de Perzische Golf. Een op elke twintig De delegatie van het Algerijnse nationa le bevrijdingsfront heeft in een verslag een „dringend beroep op alle landen van Afri ka en Azië gedaan om doelmatige hulp te verlenen" aan de opstandelingen, Vol gens het rapport is in de afgelopen drie jaar een half miljoen Algerijnen gesneu veld, een op elke twintig inwoners. Dit be wijst volgens het bevrijdingsfront dat de strijd in Algerije afgrijselijker is dan de bloedigste koloniale oorlog uit de geschie denis. Frankrijk wordt gesteund door de koloniale mogendheden, daarom moeten de anti-koloniale landen een blok vormen om de uitroeiing van het Algerijnse volk te verhinderen, aldus het verslag. Ceylon heeft aangeboden een congres van journalisten uit Afrikaanse en Aziatische landen te organiseren om de samenwer king van de pers te bevorderen. (UP) De Russen hielden gisteren een persconferentie met de mededeling, dat westelijke journalisten niet zouden wor den toegelaten. Het grote kruis, dat in de arena van hel Colosseum te Rome reeds eeuwen lang herinnerde aan het martelaar schap der eerste christenen, die door de Romeinen voor de leeuwen werden gegooid, is thans vervangen door een nieuw. Paus Pius XIT 'zal het door een druk op de knop in een fraaie belichting zetten. LAS VEGAS (Nevada V.S.) (Reuter) Norma Talmadge, een der bekendste ac trices uit de dagen van de stomme film, is dinsdag op zestigjarige leeftijd in Las Ve gas in de Amerikaanse staat Nevada overleden. Norma Talmadge en haar twee zusters Constance en Natalie behoorden tot de eerste sterren van het witte doek. Norma speelde haar eerste rol op veertien jarige leeftijd. Haar eerste grote rol kreeg zij in de verfilmde versie van Dickens be kende boek „A tale of two cities". Hierna werd zij een van Hollywoods meest voor aanstaande filmspeelsters. Zij trad tus sen 1914 en 1930 in meer dan vijftig films op. Zij verdween van het witte doek toen de sprekende film zijn intrede deed. BELGRADO (Reuter) Kroonprins Aid El-Islam Mohamed El-Badr, vice- premier, minister van Buitenlandse Za ken en minister van Defensie van Jemen, is in Joegoslavië aangekomen voor een of ficieel bezoek van zes dagen. De kroon prins, die met de trein uit Polen kwam en een reis door Europa maakt, die in Engeland begon, zal besprekingen voeren met president Tito. Joegoslavië en Je men hebben geen diplomatieke betrekkin gen. Dit is het eerste officiële contact tus sen beide landen. ADVERTENTIE bUP1 j\J /ffjw. ma, 1 7u\-V /-» l\ \J \r y^-n"*0 O WASHINGTON (Reuter) De commen taren in de Amerikaanse pers op de Afri- kaans-aziatische solidariteitsconferentie te Cairo lopen sterk uiteen. Volgens sommige bladen hebben de communisten zich van de zaak meester gemaakt ten behoeve van hun eigen propagandabedoelingen. De „Washington Post" schrijft daaren tegen, dat „het westen zich ernstig zal vergissen als het zich van deze onofficiële volksconclave afmaakt als zijnde niet anders dan een communistische propagan dastunt. Het antwoord van het westen op „de oprechte gevoelens, die op de confe rentie te Cairo tot uitdrukking worden ge bracht, zal zeker het lot van de mensheid in de komende tientallen jaren beïnvloe den". Propaganda tegen Rusland en het communisme zal zeker niet voldoende zijn. Het westen zal er beter aan doen, concrete maatregelen te nemen, zoals het voort durend zoeken naar de weg om te komen tot een overeenkomst inzake een controle op de bewapening, een grootscheeps pro gram voor economische ontwikkeling zon der dat hieraan voorwaarden worden ver bonden, het spoedig uitrukken van node loze doornen als Algerije en Cyprus en een voortdurend ageren tegen de hinderpalen, welke er in dit land nog bestaan tegen virendschappelijke verhoudingen tussen de rassen, aldus de „Washington Post". Links-georiënteerd CAIRO (UP) De Afrikaans-Aziatische bijeenkomst is niet, zoals de historische bijeenkomst van Bandung in 1955 neutraal of officieel. De Sovjet--Unie en Mongolië, die niet in Bandung uitgenodigd waren, zijn hier vertegenwoordigd. Van de af wezige Afrikaans-Aziatische landen be horen de meeste tot het pro-westerse blok. Daar staat tegenover, dat de samenstelling van vele delegaties duidelijk links ge oriënteerd is. SINGAPORE (UP) De Nederlander uit Indonesië, die tijdelijk in Singapore een onderdak vinden, worden zo gauw mogelijk naar Nederland doo gezonden. Drie gecharterde vliegtuigen zullen van daag de reis naar Nederland beginnen. Te zamen vervoeren zij 190 geëvacueerden van de 600, die vrijdag met de „Water man" arriveerden. Het zijn in hoofdzaak vrouwen en kinderen. Ongeveer 700 andere geëvacueerden ver trokken vrijdagavond uit Singapore naar het vaderland aan boord van het Engelse schip „Orontes". Het 12.839 ton metende Italiaanse pas sagiersschip „Australia" zal in Djakarta 274 officieren en manschappen van de In donesische marine inschepen, alsmede 70 Nederlandse évacués. De Indonesiërs gaan naar Genua, waar zij enkele in Italië gebouwde oorlogssche pen zullen overnemen. De „Australia" vertrekt vandaag uit Fremantle. Quarantaine-maatregelen in Singapore DJAKARTA. De Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Djakarta meldt dat het bestuur van Singapore de quarantaine-voorschriften van toepassing verklaard heeft op Nederlandse repa- triërenden, die per schip uit Indonesische havens in Singapore aankomen. De woordvoerder van de Nederlandse missie verklaarde naar aanleiding hier van: „De quarantaine-bepalingen schrij ven een isolatieperiode van slechts vijf dagen voor, gerekend vanaf het tijdstip van inscheping in de Indonesische havens. Er is daarom geen reden om te vrezen voor een langduriger quarantaine in één der kampen in Singapore. De „Willem Ruys", die vrijdag in Priok meerde, vertrekt maandag met ongeveer 900 passagiers naar Rotterdam. vSjLj?/ -2ÈL. jk De Grote Vier hebben be sloten, nu de verovering van de ruimte voor de deur staat, het heelal eerlijk te gaan ver delen. Nu is eerlijkheid in de politiek een vrij onduidelijk begrip. Maar omdat we van deze verdeling een puzzel wil len maken, gaan we die poli tieke eerlijkheid maar voor de gewone eerlijkheid houden. In bijgaande tekening is een deel van de sterrenhemel in beeld gebracht. Sterrenkundigen zullen ons wellicht voor de voeten werpen dat een sterrenbeeld als dit niet bestaat, maar daar trekken we ons riiets van aan. U ziet hier een deel van de sterrenhemel waarin vier grote en vier kleine sterren voorkomen. Dat stuk- sterrenhemel moet door de Grote Vier langs de rechte stippellijnen in vier even grote delen worden verdeeld, die bovendien alle precies dezelfde vorm hebben. En dat moet zo gebeuren, dat in ieder deel één grote en één kleine ster is geleden. Hoe werd dit stuk van de sterrenhemel verdeeld? Dus in vier even grote gelijkvormige stukken met in elk stuk een grote en een kleine ster. De organisatoren van de conferentie, van wie er enkelen openlijk teleurgesteld zijn over de afwezigheid van pro-westerse Afrikaans-Aziatische staten, die een tegen wicht zouden hebben kunnen vormen tegen de communistische delegaties, legden er ook de nadruk op, dat de bijeenkomst niet-officieel was en op generlei wijze ver bonden was met de regeringen of de offi ciële inzichten van het Bandung-blok. De Afrikaanse helft van de twee blokken is hier sterker vertegenwoordigd dan de Aziatische helft. In Bandung was dat juist andersom. De meeste politieke waarnemers zijn van mening, dat er op zijn minst twee belang rijke dingen uit deze bijeenkomst naar voren zullen komen een sterke stroming voor het samenballen van de Afrikaans- Aziatische druk ter beëindiging van het koloniale tijdperk in Afrika en het om hoogkomen van Egypte als de onbetwiste leider van het Afrikaanse blok. Het feit, dat vele delegaties nogal com munistisch getint zijn, wordt niet gezien als een zekerheid, dat de conferentie in de kaart zal spelen van de Sovjet-propaganda. In de eerste plaats zijn sommige delega ties in het bizonder die van Soedan, Egypte, Birma, Malakka, Laos en van Ja pan samengesteld uit een mengelmoes van politieke gedachte-stromingen, die waarschijnlijk niet door de Russische pro paganda gestroomlijnd zullen kunnen worden. In de tweede plaats wenst de regering van Egypte, die als gastvrouwe optreedt, klaarblijkelijk niet, dat de conferentie er van beschuldigd zou kunnen worden de Sovjet-propaganda te dienen. De organi satoren wensen op zijn minst een schijn van gelijkheid van mening, als uitdruk king van de doelstellingen van de confe rentie. Zij zullen er op aansturen, dat twinstpunteg buiten beschouwing zullen blijven. Niettemin zullen op de bijeenkomsten, die een week lang zullen duren, het impe rialisme en het kolonialisme en de rassen discriminatie aan de kaak worden gesteld en zal er een oproep worden gedaan de kernproeven te beëindigen en een begin te maken met de ontwapening. JOOOOOCOOOOOOOOCOCCC - -Op-oor/- ODCCOOOCOOCOCOCO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De meningsverschillen tussen de groep- De Groot in het partijbestuur van de Com munistische Partij Nederland en de com munistische vakbeweging EVC zijn door een aantal royementen, die reeds geschied zijn of nog zullen geschieden van vooraan staande EVC'ers als lid van de CPN in een nieuw stadium gekomen, meldt Het Parool. De royementen treffen de EVC-verbonds- bestuursleden W. Brinkman, tevens lande lijk secretaris van de EVC-ambtenaren- bond, de Bond van Nederlands Overheids personeel (BNOP) en J. Vlietman, voorts de bezoldigd bestuurder van de BNOP, de heer G. Groot Roessink, die tevens ge meenteraadslid van Amsterdam is, de heer Focke John, tijdens de zg. tramstaking van 1955 lid van het stakingscomité bij Publieke Werken en de heren Grooteboer en Sindorf van de EVC, terwijl de pen ningmeester van de EVC, de heer R. Smid, door als lid van de CPN te bedanken, zich aan royement heeft weten te onttrekken. Op eerste Kerstdag is op 67-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Wenen overdeden de toneelspeelster Kathe Dorsch. Zij werd gerekend tot de allergrootste figuren van het Europese en zeker van het Duitsspre kende Europese toneel. Zij werd in Wenen geboren, was echter de laatste jaren af wisselend in Wenen en West-Berlijn werk zaam. In Wenen behoorde zij tot het ge zelschap van het Burgtheater. Haar laat ste grote rol daar was die van koningin Elizabeth in „Maria Stuart" van Schiller. Ware triomfen vierde zij kortgeleden vooral in West-Berlijn in „Het bezoek van de oude dame" van Friedrich Dürrenmatt, in ons land ten tonele gebracht door de toneelgroep „Theater". Bij de Johannastichting voor gebrekki ge kinderen te Arnhem, die vooral be kendheid heeft gekregen door de actie „Loesje", zijn moeilijkheden ontstaan als gevolg van een interne vertrouwenscrisis. Een deel van het verplegend personeel heeft zijn ontslag ingediend per 1 januari. Als dit doorgaat, dreigen de honderdzes tig gebrekkige kinderen, die in het oude gebouw en de drie nieuwe paviljoens van de stichting verpleegd worden, de dupe van deze controverse te worden. Een deel van hen zal dan waarschijnlijk na de kerstva kantie niet opnieuw kunnen worden opge nomen. Het meningsverschil is klaarblijkelijk ontstaan door een vertrouwelijke nota van de geneesheer-directeur, dr. C. Schaap, waarin deze aan het bestuur meedeelde, dat het, gezien de recente uitbreidingen van de stichting, aanbeveling zou verdie nen, de algehele leiding te zijner tijd over te dragen aan een academicus. Dit zou dan moeten gebeuren over vijf jaar, wan neer de huidige directeur, de heer H. C. Tuinder, met pensioen zal gaan. De inhoud van deze nota schijnt te zijn uitgelekt bij het personeel van de stich ting, dat het met de suggestie van dr. Schaap oneens was en de toezegging ver langd", dat de tegenwoordige adjunct directeur, de heer J. van de Berg, te zijner tijd directeur zal worden. Het bestuur wei gerde deze toezegging te doen, waarop een groot deel van het personeel per 1 decem ber ontslag nam. Het bestuur besloot toen, innerlijk ver deeld als het was over deze kwestie, de zaak voor te leggen aan een commissie van goede diensten, bestaande uit jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, mr. A. B. Roosjen en prof. dr. R. Hornstra. Om de rust onder het personeel te doen weer keren, adviseerden dezen het bestuur, in zijn geheel af te treden, hetgeen geschied de. Met veel moeite werd daarna een nieuw bestuur gevormd onder voorzitter schap van de heer H. A. van der Maas, president-directeur van de P.G.E.M. Blijkbaar is het echter niet gelukt, de personeelsleden die hun ontslag inge diend hadden, tot andere gedachten te brengen. Zij hebben alleen hun weggaan uit de Johannastichting een maand tot 1 januari willen uitstellen. Het nieuwe bestuur ziet zich nu voor het probleern geplaatst, tijdig voldoende ge schoold personeel aan te trekken om de vacatures te bezetten. Lukt dit niet, dan zullen diverse gebrekkige kinderen niet langer in de Johannastichting verpleegd kunnen worden. Ook de adjunct-directeur, de heer J. van de Berg, heeft inmiddels ontslag ge nomen en een functie buiten de stichting aanvaard. LUXEMBURG (AFP) Twee Neder landse socialistische afgevaardigden in de gemeenschappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben de Hoge Autoriteit van de EGKS schriftelijk gevraagd naar haar mening over de onlangs in Nederland ont dekte fraude met schrootlicenties tèn na dele van de EGKS. De twee afgevaardig den, jhr. Van der Goes van Naters en de heer G. M. Nederhorst delen mee, dat zij de Nederlandse minister van Econo mische Zaken, dr. Zijlstra, reeds hebben gevraagd hoe het mogelijk is dat de fraude jarenlang door een van zijn ambtenaren gepleegd kon worden. De heer Nederhorst heeft de kwestie reeds ter sprake gebracht op een bijeenkomst van de marktcommissie van de gemeenschappelijke vergadering. De heer Nederhorst heeft ook de vol gende vraag gesteld: Is de Hoge Autoriteit niet van mening, dat het, met het oog op de tegenwoordige conjunctuur en de daarmee samenhangende prijsbewegingen in de ijzer- en staalsector, gewenst is, dat een staalpolitiek op langere termijn zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld? Hoever zijn de voorbereidingen voor het vaststellen van deze gemeenschappelijke staalpolitiek gevorderd, en wanneer kunnen mededelingen hierover worJen verwacht? Voorlichting De Hoge Autoriteit heeft besloten de organisatie van haar voorlichtingsdienst, die in 1952 werd opgericht, te versterken met het oog op de toeneming van de werkzaamheden. De adjunct-directeur Jacques-René Rabier is benoemd tot direc teur. De heren René Renckens, secretaris van de voorlichtingsdienst, en Werner von Lojewski, hoofd van het bureau van deze dienst in Bonn, zijn benoemd tot adjunct directeur. De heer Renckens, in 1906 ge boren te Zwolle, was, voor hij in 1953 naar de Hoge Autoriteit ging, journalist. Ook de heer Von Lojewski was vroeger journa list. WENEN (UP) Rusland heeft aan Hongarije een nieuw krediet van 300 mil joen roebel verleend voor verdere uit breiding van de Hongaarse industrie, zo heeft radio Boedapest bekend gemaakt. Dit krediet zal gebruikt worden voor in dustriële investeringen krachtens een nieuw Hongaars driejarenplan dat per 1 januari 1958 in uitvoering komt. In maart had Hongarije reeds een krediet van 875 miljoen roebel ontvangen, om de econo mische moeilijkheden te overwinnen die door de opstand van vorig jaar ontstaan waren. Nog even tijd U hebt nog éven tijd om naar ik u voorstel te doen iedere dag vóór het slapengaan even na te denken over wat u er tot nu toe van terecht hebt gebracht. Dit naar eer en geweten gedaan hebbende, zoudt u met een proper hoofd het nieuwe jaar kunnen beginnen. Het gaat niet al leen om de balans der materiële din gen. U zoudt dan de nog resterende drie avonden, een uur eerder naar bed moeten gaan, ontspannen terneder liggen onder het koele laken, uw ogen sluiten, zonder in te slapen, en nagaan, niet alleen of u aan uzelf dezelfde eisen hebt gesteld, die u zo vaardig en vlot aan anderen pleegt te stellen, doch ook of gij aan die eisen hebt voldaan. Het zit 'm niet zozeer in de vraag of u voldoende hebt afgeschoven voor materiële hulp aan uw medemens, want dat is een koud kunstje. Bovendien is het zowiezo dat kan ik nu al wel zeggen niet vol doende geweest, want, u kennende, weet ik dat ge uzelf niets daarvoor hebt ontzegd: geen boterhammetje pindakaas minder om gegeten, geen bioscoopje minder om ge maakt. Wat belangrijker is, is het antwoord op de vragen: Hoe dikwijls hebt ge kwaad gesproken over uw naasten? Hoe zag het aangiftebiljet voor uw inkomstenbelasting eruit? Hoe dikwijls hebt u gejokt? Hebt ge, gehuwd zijnde, wel eens een welgevallige blik geworpen naar een andere dame dan die waarmee ge in de echt verbonden zijt? Hoe vaak hebt ge u met loze smoesjes af gemaakt van ziekenbezoek? Voor hoeveel gulden méér hebt ge gedurende 1957 op kosten van de zaak gegeten dan ge ge daan zoudt hebben wanneer ge uit uw eigen portemonnaie had moeten betalen? Bent u echt heel aardig geweest voor uw, in grote eenzaamheid levende, oude fami lieleden? Hebt ge terwille van hen wel eens enige uren opgeofferd, die ge veel. prettiger had kunnen besteden? Hoeveel avonden hebt u doorgebracht met de klas sieken in stede van te bridgen? Hoe dik wijls hebt u de kans een ander te verheu gen voorbij laten gaan? Hoe vaak hebt u de waarheid gezegd tegen uw onderge schikten; en hoe dikwijls tegen uw chef of tegen degeen van wie u voordeel ver wachten kondt? Hoe dikwijls hebt u zó maar eens een aardig geschenkje voor uu) vrouw meegebracht en hoe vaak hebt u haar gevraagd, eens gezellig samen in de stad. te gaan eten? U hebt. nog even tijd om u een uur per dag op deze vragen te beraden. Het zou heel nuttig zijn als u dit deed. Misschien wordt 1958 dan een plezieriger jaar voor u. Elias ADVERTENTIE 3 Volgende uitzending zaterdag 4 |an. 9.45 n.m. over Hilversum I (402 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekelijks prijzen tot een m totale waarde v. minstens IU.UUU« rr% wr* aJ Alle cijfer» opgeteld Radio-actie in samenwerking met en bate van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Neder!. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. De rechtbank te Maastricht heeft twee agenten van politie uit Heerlen vrijgespro ken van de hun ten laste gelegde valsheid in geschrifte. De politiemannen zouden in cijferlijsten van hun examens hebben geknoeid, om een zodanig puntenaantal te krijgen dat ze kans konden maken op promotie tot hoofd agent. De politiemannen ontkenden ten stellig ste zich aan deze vervalsingen te hebben schuldig gemaakt. De onnauwkeurigheden zouden naar hun mening door de examen commissie zijn begaan. De rechtbank heeft in haar vonnis de vervalsingen niet op rekening van de ver dachten geschreven. De officier van Justitie had tegen bei den zes weken gevangenisstraf gevorderd. De grondbetekenis van het woord le ver is: het kleverige, het vettige. Van oudsher is de lever beschouwd als een uiterst belangrijk orgaan dat de zetel was van talrijke gemoedsbewegingen en eigenschappen. Men meende dat de le ver het bloed „maakte" en dat dit pro ces werd bevorderd, wanneer de lever werd geschud, wat bij het lachen ge schiedt. Ook van vrijmoedigheid achtte men de lever de zetel. Vandaar de zegs wijze: hij spreekt vrij van de lever voor: hij zegt openlijk waar het op staat. Ook de dorst vond zijn oorsprong, dacht men, in de lever. Een droge lever hebben wil dan ook zeggen: een nathals, een drin kebroer zijn. Raakte de lever, die on der de borstholte, in het Grieks hypo- chondrios, ligt, verstopt, dan werd de ^mens hypochondrisch, zwaarmoedig^

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5