Topploegen in eerste klasse van HVB verspeelden winst Manchester United raakte een punt verder achter op leidende Wolves Cockie en Corrie vertrokken zondag naar Australië LZO verbeterde twee estafette records, waaronder één van HPC Verdiende overwinning van de Oosthoek-reserves op Zandvoort Geen verrassingen in strijd om OHC-beker VOETBAL IN ENGELAND Weer nieuwe topploeg in tweede divisie DE KORFBALCOMPETITIE Volledig programma in de HKB afgewerkt Voorlopig „zaterdagelftal" won van DWV-ers De standen in de tweede divisie semi-profs De standen in de eerste klasse amateurs Ook Borussia (Dortmund) naar de kwartfinales Tsjechische voetballers in Praag veroordeeld L. Woudstra sr. (AFC en ACG) overleden Gunnar Nordahl: ik heb geen geluk Amsterdams amateurteam tegen Rotterdammers Streven naar uniforme wijze van sportkeuring In Finland gaat het best met de voetbalpool Duitse ijshockeyers niet in titelstrijd in Oslo Nederlands bondsteam te zwak voor Füssen Veel animo voor zwem mend redden bij de jongeren De waterpolocotnpetitie Haarlem-Nereus (dames) eindigde onbeslist Waterpoloprogramma u A (j ou DECEMBER 1957 De laatste zondag van het jaar 1957 heeft in de HVB-competitic enkele verrassende uitslagen gebracht. DCO en DSK haalden het stoute stukje uit om de kampioenskan didaten IEV en Hoofddorpse Boys een kostbaar punt afhandig te maken, waar door EDO 3, dat over Vliegende Vogels zegevierde, zijn positie flink zag versterkt. In 1B kreeg Ripperda 2 wederom een ne derlaag te incasseren, evenals Stormvo gels 4. Aan verrassende uitslagen dus geen ge brek. DCO had geruime tijd tegen IEV de beste kansen. Prins zorgde voor het eerste DCO-doelpunt waarna Wubbenhorst gelijk maakte. Opnieuw nam DCO de leiding, dit maal door Bos en met ééntwee werd ge draaid. Na de pauze kon IEV na harde strijd middels Feyen de gelijkmaker scoren. Hoofddorpse Boys nam tegen DSK door Eveleens de leiding waarna Hesseling voor DSK een strafschop ongebruikt liet door naast te schieten. In de tweede helft scoor de Van Ling echter toch de verdiende ge lijkmaker, één—één. EDO 3 moest tegen Vliegende Vogels al zijn krachten inspannen om als winnaar de arena te verlaten. Eerst namen de Vo gels door Stolker de leiding maar bij de thee was het éénéén middels Oerlemans. Na de thee was er een heftige strijd om de overwinning. EDO werd de gelukkige, dank zij een doelpunt van Hart, ééntwee. De stand is: IEV 13 18 VI. Vogels 11 10 EDO 3 10 17 Spaarndam 7 9 Hoofdd. B. 11 16 BSM 11 9 DSS 10 10 DSK 11 8 Halfweg 11 10 Velsen 2 9 4 DCO 10 3 Leiders falen In de eerste klasse B zijn enkele leidende elftallen lelijk gestrand. Vooral Ripperda 2 schijnt de smaak kwijt te zijn en werd thans op eigen terrein door Schoten 3 met 32 geklopt. Maar ook Stormvogels 4, dat zo ernstig naar voren trad, strandde bji Kennemers 3. Deze laatste ploeg doet het na het uiterst zwakke begin thans prachtig en won nu maar liefst met drienul. In dien de leiders nog even punten blijven verspelen dan wordt Kennemers 3 zowaar nog ernstig kampioenskandidaat. De belangrijke strijd om de onderste plaats tussen HBC 3 en ADO 2 eindigde in Het voorlopig Nederlands zaterdag- middag-voetbalelftal heeft in Amsterdam in een oefenwedstrijd met 43 gewonnen van de amateur eersteklasser DWV. Bij de rust was de stand 11. Het was een duel, dat ondanks de slechte weers- en terreinomstandigheden voortdurend boei de. Slechts weinig toeschouwers hadden een druilige regen getrotseerd. Voor de rust was het een vlotte wedstrijd, waarin DWV door een beter ploegverband aanvankelijk een licht overwicht had. De Amsterdam mers verkregen na zes minuten een 10 voorsprong, dank zij een goed doelpunt van J. den Tenter. Maar langzamerhand werden de combinaties der „voorlopigen" beter de ploeg werd kennelijk gestimu leerd door het prima spel van doelman Van der Gaag en na 23 minuten werd een 11 stand bereikt door rechtsbinnen Nieuwstraten. In de eerste fase van de tweede helft was DWV opnieuw iets sterker en dat leidde tot een doelpunt, dat na drie mi nuten door Without met een fraaie kop bal werd gescoord (21). Het zaterdag elftal herstelde zich echter onmiddellijk. Het kreeg een overwicht, dat tenslotte na zestien minuten resulteerde in een doel punt van linksbuiten Dorgelo. Nog geen minuut later rondde Kerkdijk een knappe combinatie tussen Molema en Van Dalfzen met een hard schot af (23). DWV kreeg toen weer een lichte meerderheid, maar het duurde toch nog bijna twintig minuten voor Zoutberg de gelijkmaker kon scoren. In de slotfase was het duel bijzonder fel. Het zaterdagteam won tenslotte door een doelpunt van Dorgelo, twee minuten voor tijd gescoord (34). De standen in de tweede divisie zijn na zondag: Tweede divisie A: Tweede divisie B: Go Ahead 14 20 ZFC 13 22 Heracles 13 19 Hilversum 14 18 Rheden 14 17 't Gooi 15 18 Ensch. Boys 13 15 Wilhelmina 13 17 Be Quick 14 15 De Valk 13 15 Oldenzaal 13 14 Zeist 13 14 Tubantia 13 14 ONA 14 14 Veen'dam 13 14 Baronie 13 13 Zwartemeer 13 13 Long a 14 12 NEC 14 13 Emma 12 11 PEC 14 13 Dosko 13 10 Heerenveen 14 12 DHC 13 9 Velocitas 13 11 UVS 13 8 Oosterpark. 14 7 EBOH 13 5 Zwolse Boys 13 5 De standen in de eerste klasse van de amateurcompetitie zijn na zondag: Eerste klasse A: Quick '20 Borne 13 12 13 10 Quick (H.) 13 18 WW 12 10 Velox 10 17 ZAC 12 9 DCG 12 17 Achilles 12 8 DWV 13 17 Zw. westeinde 13 8 CVV 11 14 Robur et Vel. 12 7 osv 13 14 Eerste klasse C: Unitas 10 9 19 VCS 12 9 Spechten 12 uw 11 7 Emma 13 17 Gouda 12 9 7 Alliance 11 15 RFC 5 Boxtel 12 15 Zeeburgia 12 4 MOC '17 Heer 14 14 15 13 Eerste klasse B: Roermond 11 11 Quick (N.) 12 19 Vlissingen 13 11 Sneek 14 18 Valkensw. 13 10 WVC 13 17 Mauri ts 12 9 Be Quick (Z.) 12 16 Kimbria 14 9 Hengelo 13 15 Brabantia 13 8 een vijftwee zege voor HBC 3 en ni wordt de positie van het Heemskerkse elf tal bepaald hopeloos. Men zie de stand: Ripperda 2 13 16 Kennemers 3 13 HFC 3 Stormvog. 4 EDO 4 Terrasvog. 2 Haarlem 5 11 11 11 10 9 15 15 14 13 12 Hillegom 2 Schoten 3 HBC 3 TYBB 2 ADO 2 9 11 12 8 12 SVIJ is in de tweede klasse A hard op weg zich volledig veilig te stellen. Dank zij een doelpunt van Wigge in de tweede helft won SVIJ van Nieuw Vennep met één- nul. Heemstede had aan een voorsprong van éénnul bij de rust niet genoeg in zijn strijd tegen Spaarnevogels, want deze laat ste zegevierde tenslotte nog met drieéén. Hier ziet de lijst er als volgt uit: Renova 9 16 H'stede 12 10 Alliance 11 14 SHS 10 9 Nw Vennep 11 14 Spaamevog. 11 9 Vog.zang 11 12 SVIJ 12 9 DIOS 10 11 DSB 11 4 OHC-Beker In de strijd om de OHC-beker deden zich geen schokkende dingen voor. Van de stan daardelftallen gingen Renova, Spaarndam en DSS naar de volgende ronde met Onze Gezellen 2, EHS 2 en Terrasvogels 2. Spaarndam klopte Bloemendaal 3 met vijfnul, DSS versloeg Haarlem 5 met drieéén en Renova behaalde een moei zame drietwee zege over derdeklasser Van Nispen nadat de rust met tweenul voor Van Nispen was ingegaan. Een straf schop bracht Renova tenslotte ih veilige haven. De beslissingswedstrijd voor de achtste finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker tussen Borussia (Dortmund) en CCA (Boekarest) is door de Duitse landskampioen met 3-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-1. Door deze overwin ning heeft Borussia (Dortmund) zich ge kwalificeerd voor de kwartfinales. De beslissingswedstrijd was noodzake lijk, omdat beide clubs uit de twee voor gaande wedstrijden, ieder een gewonnen wedstrijd en vijf doelpunten hadden. De volgende clubs zullen in de kwartfinales tegen elkaar uitkomen: Ajax (Amster dam) tegen Vasas (Boedapest), Real (Ma drid) tegen Sevilla, Manchester United (Manchester) tegen Rode Ster (Belgrado) en Borussia (Dortmund) tegen F.C. Milan. Vier spelers van de vereniging „Slova Bratislava", een der topploegen van de Tsjechoslovaakse voetbalcompetitie, zijn in Praag veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaren en ontzetting uit de burger rechten voor een periode van acht jaren. Zij zouden, volgens het communistische partijblad „Rude Pravo",» op hun (sport)- reizen naar Wenen contact hebben gehad met agenten van buitenlandse spionnage- diensten en voor hun werkzaamheden geld hebben ontvangen. De betrokkenen zijn Tegelhof, Benedikovic, Bena en Steiner. Zij werden in oktober gearresteerd. Onlangs werd eveneens tot een gevan genisstraf veroordeeld de wielrenner Fou- zek, die tijdens de Olympische Spelen in Melbourne twee zilveren medailles won. Hij zou hebben gesmokkeld. Wolverhampton Wanderers heeft zich goed hersteld na de 1-0 nederlaag die het op tweede kerstdag leed tegen Tottenham Hotspur. De topploeg van het Engelse voet bal won de moeilijke uitwedstrijd tegen Sunderland met 2-0 en behield daardoor een voorsprong van zes punten op de naaste concurrent Bromwich Albion, die Burnley met 5-1 versloeg. Ook Preston North End, derde in de rangschikking, ze gevierde. Kampioen Manchester United daarentegen verspeelde een punt in de „derby" tegen Manchester City. De achter stand van de ploeg van manager Matt Busby op de „Wolves" is nu acht punten. West Bromwich Albion was dus bijzon der produktief tegen Burnley: een 5-1 zege. Vier der doelpunten werden na rust in nauwelijks negen minuten tijds gescoord. Topscorer was international Bobby Rob- son: vier treffers. Preston North End won zonder moeite van Portsmouth (0-2), hoewel het aantrad zonder Tommy Finney. De grootste belangstelling bestond uiter aard voor de strijd tussen Manchester City en Manchester United. De 70.000 toe schouwers waren er in de tweede helft van overtuigd, dat Manchester United zou gaan winnen De ploeg had een 2-1 voorsprong en speelde bovendien beter. Maar achter speler Billy Foulkes was zo onfortuinlijk de bal in eigen doel te trappen en dat leidde tot de 2-2 eindscore. Luton Town behield zijn kansen op een goede plaats onder de hoogstgeklasseerde teams door met 4-0 van Arsenal te winnen. Tottenham Hotspur stelde, na de triomf tegen de Wolves, teleur door op eigen ter- ren gelijk te spelen tegen Newcastle Uni ted (3-3). De stand in de kopgroep is nu: Wolverhampton Wanderers 2539 De zwemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel en hun leidster mevr. Anet Vlothuizen-Foursoff zijn zondag om even over half zeven met de K.L.M. su- perconstellation PH-LKP van Schiphol naar Australië vertrokken, waar zij de komende vijf weken tenminste twaalf maal op wedstrijden zullen uitkomen. Het toestel arriveert op nieuwjaarsdag in Sydney. Daar volgt op 3 en 4 januari de eerste ontmoeting met de Australische topzwemsters in de kampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales, maar of Dawn Fraser, Faith Leeck en Lorraine Crapp dan alle drie aanwezig zullen zijn is nog niet bekend. Onze meisjes zijn welgemoed vertrok ken, vooral Cockie Gastelaars. „Als het daar net zo goed gaat als twee weken ge leden in Rotterdam (zij zwom daar de 100 meter vrije slag in 1 min. 2.8 sec.), dan kon het wel eens gaan spannen". Cockie en Corrie hebben hard getraind voor deze reis. Corrie Schimmel, die op de 400, 800 en misschien ook op de 1500 meter vrije slag zal uitkomen, had daar bij het nadeel dat zij door de verplichte inentingen drie weken niet in hét water West Bromwich Albion Preston North End Manchester United Manchester City Luton Town Nottingham Forest 25—33 25—32 25—31 25—30 25—29 25—28 Tweede divisie Fulham werd de nieuwe topploeg in de tweede divisie. Het won namelijk ook zjjn derde wedstrijd van het zware kerstpro gramma tegen Swansea (2-0) terwijl Liverpool onverwachts een nederlaag leed tegen Cardiff City. Het was de grootste in dit seizoen: 6-1 Cardiff City heeft zich knap hersteld na de zwakke start in deze competitie. Het voorhoedeprobleem schijnt geheel te zijn opgelost. Tot het begin van deze maand scoorde Cardiff slechts 21 doelpunten in 20 wedstrijden, in december 19 in vijf wedstrijden. De strijd om de leiding is bijzonder fel. Fulham en Liverpool hebben elk 32 pun ten, West Ham United en Charlton Athle tic elk 31. De onderlinge verschillen tussen de elf hoogst-geklasseerde teams zijn maxi maal zes punten. Behalve Cardiff City kwam ook West Ham United tot een 6-1 score in de wedstrijd tegen Bristol Rovers. De 18-jarige John Smith scoorde drie doel punten. De uitslagen Eerste divisie: BirminghamChelsea 3-3; Simpson, de keeper van Newcastle United, stompt de bal weg bij een aanval van Tottenham Hotspur. De match eindigde in een gelijk spel (3-3). BlackpoolBolton Wanderers 2-3; Ever- tonAston Villa 1-2; Leicester City—Leeds United 3-0; Luton TownArsenal 4-0; Manchester CityManchester United 2-2; Nottingham ForestSheffield Wednesday 5-2; PortsmouthPreston North End 0-2; SunderlandWolverhampton Wanderers 0-2; Tottenham HotspurNewcastle Uni ted 3-3; West Bromwich AlbionBurnley 5-1. Tweede divisie: Barnsley—Derby Coun ty 3-0; Blackburn RoversNotts County 3-0; Bristol CityMiddlesbrough 0-0; Car diff City—Liverpool 6-1; FulhamSwansea Town 2-0; Grimsby TownCharlton Ath letic 4-2; Huddersfield Town—Doncaster Rovers 2-2; Rotherham UnitedIpswich Town 1-4; Sheffield UnitedLincoln City 4-0; Stoke CityLeyton Orient 1-3; West Ham UnitedBristol Rovers 6-1. Tijdens een familiefeestje in Baarn is zaterdagavond op 57-jarige leeftijd plotse ling overleden de heer L. Woudstra se nior, voorzitter van de Amsterdamse Cricket Club en penningmeester van de voetbalclub AFC. De heer Woudstra was een der oprich ters van de Amsterdamse Cricket Club en was zowel van deze vereniging als van AFC 30 jaar lid. De begrafenis vindt plaats op 2 januari des middags om een uur op de begraafplaats Zorgvliet in Amsterdam. Gunnar Nordahl, de Zweedse voetbal ster, die sinds 1948 in Italië verblijft, vindt dat hij geen geluk heeft. Waarom? Wel, omdat bij zijn terugkeer van vakantie uit Zweden bleek, dat ongewenste gasten zijn flat in Rome hadden bezocht en een bont jas, platenspeler en radio hadden meege nomen. Ook zijn Zweedse restaurant „Casina di Nerone" had bezoek gehad van dieven. Na onderzoek bleek dat glaswerk en tafelzilver was gestolen. En tot over maat van ramp verloor de eerste divisie club Roma, waarvan hij trainer is, verras send de thuiswedstrijd tegen Internazio- nale „ook dat nog", zei Gunnar. Het Amsterdams amateurelftal, dat op 1 januari op het terrein van de Hollan- diaan in Vlaardingen tegen het Rotter dams amateurelftal speelt, is als volgt samengesteld: doel: Van 't Kruis (Water graafsmeer): achter: Kramer (OVVO) en Zijde (Spartaan); midden: Meier (AFC), Haarms (Ajax) en Groot (DCG); voor: Den Tenter (DWV), Kick (Volewijckers), Van Wieringen (WA), Dorst (DCG) en Derks (Spartaan). Reserves: Volders (Spartaan), Holla (DCG) en Van der Stolpe (Zee- burgia). De medische commissie van de Fede ratie van Bureaus voor Medische Sport keuring in Nederland streeft naar een zo groot mogelijke uniformiteit ten aanzien van de wijze van keuren. Daartoe heeft men voor de 160 bij de federatie aangeslo ten bureaus een concept-leidraad ontwor pen. De commissie, die onder voorzitter schap staat van dr. J. Sikkel (Utrecht), zal de voorgestelde wijzigingen in begin 1958 op regionale vergaderingen bespre ken met alle sportkeuringsartsen. Daarna wordt de definitieve concept-leidraad aan het bestuur van de federatie voorgelegd. Men hoopt op deze wijze de keuringen volledig aan de praktijk aan te passen. Het is een verstandig besluit geweest van liet H.K.B.-bestuur om zondag een vol ledig competitieprogramma vast te stellen. Door de gunstige weersomstandigheden kon dit programma nog geheel worden afge werkt. Daar bovendien de K.N.K.B.-compe- titie geheel stil lag, bestond er deze zondag veel belangstelling voor de H.K.B.-com- petitie. In de eerste klasse behaalde Sport Ver eent een normale 4-0 zege op Watervliet 3, waardoor het winnende twaalftal zich aan de kop handhaafde. Concurrent Ooster kwartier 3 had het heel wat moeilijker tegen D.S.V. Bij de rust was de stand nog 1-1. In de tweede helft gaf Grünwald Oos terkwartier een 2-1 voorsprong, doch toen J. ter Maat de gelijkmaker scoorde, kwa men de gasten nog in tijdnood. Tenslotte kwam Oosterkwartier nog aan de volle winst, toen Th. Poelgeest een strafworp onberispelijk inschoot (3-2). Animo Ready 2 herstelde zich van de nederlagen der laatste weken, want het won met 3-1 van Nieuw Flora 2. Bij rust had Animo Ready 2 met 2-1 de leiding. In de tweede helft waren de gasten wel sterker, doch een onverwacht doelpunt van mej. R. Coolen, deed de zege bij Animo Ready 2 belanden. De stand is: Sp. Ver. 2 8-14 Sport Ver. 3 6-6 Oosterkw. 3 7-10*) D.S.V. 1 8- 5 Nw. Flora 2 8-9 Haarlem 3 8-4 An. Ready 2 8-8 Watervliet 3 9-4 twee winstpunten in mindering. Oosthoek 2 heeft kans gezien de leiding in de tweede klasse te nemen door een 3-1 zege op concurrent Zandvoort. Het betere technische spel van Oosthoek heeft deze overwinning tot stand gebracht. Bij de rust had Zandvoort reeds een 2-1 ach terstand. In de tweede helft bracht J. Wikke de stand op 3-1. Met nog 20 minu ten te spelen had Zandvoort nog voldoende gelegenheid deze achterstand weg te wer ken, doch door gebrek aan technisch in zicht, een grote onschotvaardigheid (Zand voort miste o.a. 4 strafworpen) bleef de 3-1 achterstand ongewijzigd. Oosthoek 2 9-16 Haarlem 4 7-6 Zandvoort 1 9-14 O'kwartier 4 5-3 Aurora 3 6- 8*) Watervliet 4 6-2 Nw. Flora 3 8-7 Oosthoek 3 8-0 twee winstpunten in mindering. Nieuw Flora 4 bewees nog steeds over goede schutters te beschikken waardoor het ongeslagen record werd gehandhaafd. Met 7-2 werd Haarlem 5 verslagen. Vete raan A. J. Beenders nam niet minder dan 4 doelpunten voor zijn rekening. Ooster kwartier 5 versloeg D.S.V 2 met 5-0 en Sport Vereent 4 en Zandvoort 2 deelden de punten (2-2). Nw. Flora 4 Zandvoort 3 Aurora 4 Watervliet 5 O'kwartier 5 8-13 6-10 8-10 5- 6 7- 6 D.S.V. 2 Sp. Ver 4 Zandvoort 2 Oosthoek 4 Haarlem 5 7- 5 5- 4 5- 3 6- 3 5- 0*) twee winstpunten in mindering. In 1957 heeft 1 Fin op de 14 een bedrag in de voetbalpool gewonnen. Sinds de pool in 1939 werd ingesteld hebben 602 perso nen een prijs van 16.400 gulden (1 miljoen Finse marken) of meer gewonnen. In 1957 waren het er 107. De totale omzet van de pool in 1957 be droeg ongeveer 49.2 miljoen gulden. De winst bedroeg bijna I6V2 miljoen. Hiervan zal 60 percent worden besteed voor de lichamelijke opvoeding en de rest voor kunsten en wetenschappen. Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel en mevrouw Vlothuizen (v.l.n.r.) bij het vertrek van Schiphol. mocht. Cockie Gastelaars echter, zij start op de 100 en 200 meter vrije slag, kreeg slechts één prik, omdat zij een jaar gele den de andere had gehad, toen zij met de Olympische ploeg naar Australië zou gaan. De zwemsters werden op de luchthaven uitgeleide gedaan door de heer B. Planjer van de sportcommissie, die nog een aan tal goede raadgevingen gaf („er is geen bezwaar tegen dat er enige wedstrijden worden ingelast, maar laat je niet ex ploiteren"). Verder waren naar Schiphol gekomen de trainer va Cockie Gaste laars, Dries Peute en de trainster van Het Gooi, Nel Koudijs-Van Vliet. Boven dien werden de zwemsters nagewuifd door tientallen clubgenootjes. Het kleine zwemploegje wordt op 5 of 6 februari terugverwacht. Het bestuur van de Duitse IJshockey Bond heeft besloten geen team af te vaar digen naar de wereldkampioenschappen IJshockey, die van 28 februari tot en met 9 maart in Oslo worden gehouden. De data zijn voor Duitsland niet gunstig. In de ge noemde periode valt de eindronde voor het Duitse IJshockey kampioensschap en in verband daarmee kan men de spelers niet tijdig vrijmaken voor de training welke nodig is voor het wereldkampioen schap. Het bondsijshockeyteam „Den Haag" heeft voor 1000 toeschouwers de wedstrijd om de Cunningham-beker tegen Füssen met 12-5 verloren. De tussenstanden waren 3-0, 7-1 en 2-4. Het bondsteam speelde zeer zwak, uit gezonderd doelman Oliver, Dell St. John en Zukiwski. Ook Füssen stelde teleur. Na dat de Duitsers een 10-0 voorsprong had den opgebouwd speelden zij minder op lettend, waardoor de bondsploeg kans kreeg om, dank zij Zukiwski (3x), Hen driks en Dell St John, nog vijf doelpunten te scoren. Onder het alziend oog van mevrouw S. C. Dijkstra-van Baren en de heren N. T. de Haan en G. Schuitemaker heeft zon dag in Stoop's bad een achttiental kandi daten, allen lid van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, de proeven van be kwaamheid afgelegd om in het bezit te komen van het jeugdbrevet zwemmend redden van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Het was een lust om te zien hoe keurig de kandidaten de proeven in het zwem mend redden, popduiken, enz. aflegden, waardoor het helemaal geen opzien baar de toen de voorzitter van de B.R.B., de heer J. G. de Vries, er in de turnzaal zijn genoegen over uitsprak dat aan al de kan didaten het diploma kon worden uitge reikt, daar zij met vlag en wimpel ge slaagd waren. Jeugdbrevet I werd uitge reikt aan: Johnny van Berloo, Joke v. d. Broek, Hanneke van Ham, Mary Merks, Jan Soer, Gert Soer, Robert Huij gen en Paula van Luijpen; Jeugdbrevet II aan Joke Bakker, Jack Korporaal, Marijke Martin en Hennie Kamerling. Jeugdbre vet III aan: Gerad Camphuider, Cor Jan sen, Herbert Kamerling, Jan E. Reiss, Frank Beunk en Joost Schuitemaker. Bij de waterpolowedstrijden, die zater dagavond in het Sportfondsenbad in Haar lem gehouden werden, hebben de Zaan- kanters zich goed geweerd. Nereus uit Zaandijk bracht drie ploegen in het water; de dames deelden de punten met Haarlem, de herenplocg versloeg DWR maar de reserves moesten van Nereus het onder spit delven in de strijd tegen HPC 2. Neptunus uit Zaandam ontmoette in Haar lem een goed tegenstander, maar kwam toch als overwinnaar uit de strijd. In de dameswedstrijd Haarlem-Nereus ging het er niet mals toe daar er aan bei de kanten zwaar, maar niet onsportief werd gestreden. Janny Gruys opende voor Nereus de score. Hierna kwam Haarlem flink opzetten, hetgeen de Nereus-keep- ster noopte haar doel te verlaten, waar van Nel Goedhart profijt trok om te rust stand op een-een te brengen. In de tweede helft nam het spel in hef tigheid toe, vooral nadat Ina Bijleveld de balans wederom in het voordeel van Ne reus had doen doorslaan. Nereus zette al les in om de verkregen voorsprong te be houden, maar Haarlem dacht daar anders over en oefende zware druk uit op de Nereus-verdediging. Een overtreding van een Nereus-dame bezorgde Haarlem een speelsters-meerderheid en zo kreeg de Nereus-verdediging het nog zwaarder te verduren, waarbij er van iedere ploeg een dame naar de kant werd verwezen. Ten slotte zorgde Corry Holm voon de gelijk maker en hierbij bleef het. Heren In de wedstrijd DWR-Nereus hebben de Haarlemmers de kans om twee punten rij ker te worden voorbij laten gaan. DWR had Wisker als midachter opgesteld, waar door de DWR-verdediging in de eerste helft een goed sluitend geheel vormde en vooral de gevaarlijke Nereus*midvoor Gregorius goed in bedwang gehouden werd. Het, vooral in de tweede helft, naar voren trekken van Wisker gaf de Nereus- aanvallen vrij spel, waaruit zij voordeel trokken en de overwinning in de wacht sleepten. Nadat een strafworp, genomen door Scheepsbouwer niet was benut, trok DWR ten aanval en werd een voorzet van Piet de Bruyn door Fred de Bruyn benut om de stand in het voordeel van DWR te brengen. Met Sint (DWR) op de kant trok Nereus op het DWR-doel af. Scheepsbou wer scoorde de gelijkmaker. Toen volgde er een ver schot van Wisker waarna Gre gorius de ruststand op twee-twee bracht. Na de hervatting was het wederom Wis ker die voor DWR raak schoot, maar door verkeerd terugspelen kon Gregorius de balans weer in evenwicht brengen. Na het nemen van een strafworp door Scheeps bouwer had Nereus de leiding die Fred de Bruyn teniet deed. Door het te ver naar voren trekken van Wisker raakte het verband in de DWR-verdediging zoek en Gregorius schoot nog eens raak om daar na ook nog een strafworp in een Nereus- doelpunt om te zetten, waarna Scheeps bouwer het zevende Nereus-doelpunt tot een feit maakte en DWR met zeven-vier verslagen werd. De strijd- Haarlem-Neptunus ging vrij wel gelijk op, al was Neptunus wat ster ker in de aanval, hetgeen de spanning ver hoogde. Op keurige wijze bezorgde Frits van Rheenen Haarlem de leiding, waar na Klingers een Neptunus-aanval goed af werkte. Toen Verkreeg Haarlem de spe lersmeerderheid en Neptunus zag Schoen naar de kant verwijzen. Na een Haarlem- doelpunt, gemaakt door Huël, kwamen er weer gelijke ploegen in de strijd. De rust ging met twee-een in. Na de hervatting werd Neptunus produktiever hetgeen resul teerde in twee doelpunten van Klingers. Bij de stand twee-vier kwam Haarlem flink in de aanval en werd door Huël de Haarlem-achterstand tot drie-vier ver kleind. In de strijd tussen de HPC-reserves en de reserves van Nereus had HPC bij het ingaan van de rust een één-nul voorsprong In de tweede helft werd de strijd doelpunt rijker en werd het een vier-twee overwin ning voor de Heemstedenaren. HPC 3 moest het opnemen tegen de Watervrienden dat in de eerste helft met twee-nul voor kwam te staan. In de twee de helft waren twee zware fouten van de Watervrienden oorzaak dat HPC twee strafworpen kreeg te nemen, waardoor de strijd onbeslist (twee-twee) eindigde. Het programma van de vastgestelde wedstrijden op zaterdag 4 januari in het Sportfondsenbad in Haarlem luidt: Heren vierde klasse: NV AHVGB 3. Heren vijf de klasse: Haarlem 3NVA 2. Dames eer ste klasse: HVGBHPC. Heren eerste klasse: HPCDAW. Heren eerste klasse: HVGB—DWT. Op zondag 5 januari wordt voor de da mes eerste klasse in Alkmaar gespeeld de ontmoeting DAWDWT en op maan dag 6 januari in de overdekte in IJmui- den, heren tweede klasse: VZVHaarlem. Op dinsdag 7 januari in Zaandam, heren tweede klasse: NeptunusHVGB 2. In het Sportfondsenbad in Haarlem zijn dan vastgesteld: dames tweede klasse: DWT 3 Waterlielie en dames derde klasse: HVGB 2—HPC 2. Tijdens nationale zwemwedstrijden in het Stilo-bad in Zwolle heeft een ploeg van L.Z.O. (Leeuwarden) bestaande uit de zwemmers Coos de Jong, Piet ten Thye, Jan Osinga en Jaap de Jong, het Neder lands record 4 x 200 m vrije slag estafette met niet minder dan 11.2 sec. verbeterd. Zij noteerden een tjjd van 8 min. 58,2 sec. Het oude record stond sedert 5 maart 1955 met 9 min. 09,4 sec. op naam van de zwem mers Geurtsen, Prins, Bouwman en Tjeb- bes van H.P.C. uit Heemstede. De gedetailleerde tijden waren: Koos de Jong 2 min. 14.2 sec., Piet ten Thye 2 min. 20.2 sec., Jan Osinga 2 min. 13.1 sec en Jaap de Jong 2 min. 10.7 sec. Ook de aangekondigde recordpoging van een team zwemmers van L.Z.O. (Leeuwar den), die op de 4 x 50 m wisselslag esta fette heren, is een succes geworden. Jaap de Jong (rugslag), Laurens Kostelijk (schoolslag), Jan Osinga (vlinderslag) en Piet ten Thye (vrije slag) verbeterden hun oude record van 5 januari van verleden naar de zege. jaar in Leeuwarden met 0.8 sec. Toen zwommen zij de afstand in 2 min 01.2 sec. Zaterdag in Zwolle werd het 2 min 00.4 sec. De persoonlijke tijden waren: Jaap de Jong, rugslag 30 sec., Laurens Kostelijk, schoolslag 35 sec., Jan Osinga, vlinderslag 27.9 sec. en Piet ten Thye, vrije slag 27.5 sec. L.Z.O. heeft nu vüf van de zeven Neder landse heren estafetterecords, nameiyk de 4 x 100 m vrüe slag, 4 x 200 m vrije slag, 5 x 50 m vrye slag, 4 x 100 m wisselslag en de 4 x 50 m wisselslag. De 10 x 100 m vrije slag estafette staat op naam van een Rob ben-ploeg en voor het record op de 3 x 100 m wisselslag moet een tijd beneden de 3 min. 27.9 sec. (limiet) worden gemaakt. Herman Willemse van De Robben uit Hilversum zwom een uiterst snelle 100 m vrije slag in 57.7 sec., wat een evenaring betekende van zijn eigen Nederlands re cord. Bij de dames vlinderde Atie Voorbij in 1 min. 12.5 sec. over 100 m onbedreigd

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10