Verminderde bedrijvigheid en gevoelige koersverliezen anda en de wijze Meester j Onbestendig weer met regen Lichtpunten ontbreken echter niet Wereldnieuws J Uet zo DINSDAG 31 DECEMBER 1957 ECONOMIE KREEG DIT JAAR HARDE KLAPPEN Hard werken nu meer dan ooit geboden Ned. Middenstands- bank N.V. Handelsverdrag tussen Italië en Rusland Goed jaar voor de burger luchtvaart Passagiers- en goederen vervoer met meer dan 10 pet gestegen. Gewapend-plasticfabriek Positie der Nederlandse cacao-industrie verbeterd Ook in Suriname wordt het leven steeds duurder Westduits-Russische handelsovereenkomst Wereldstaalproduktie met 12 miljoen ton gestegen Omnitrade N.V. opgericht N.V. Pijplijn opgericht Tsjechische hulp voor Syrië H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf f DORST V.J Bij een terugblik op het jaar 1957 is het wel opmerkelijk dat in de eerste helft van dat jaar in meer dan een opzicht de opgaande conjunctuur, waardoor de drie voor gaande jaren zich hadden gekenmerkt, nog nawerkte. Wel werd, zowel in de Ver enigde Staten, als in Europa van een „oververhitting" gesproken, zodat enige af koeling van de economische motor wenselijk werd geacht, maar de effectenbeurzen, als graadmeter van de publieke opinie ten aanzien van de conjunctuurontwikkeling, handhaafden hun optimsme. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit dat het indexcijfer Voor industriële aandelen op de Newyorkse beurs in de maand juli een niveau be reikte van 526.77, waarmee het de hoogste stand voor 1956 (521.05) overtrof. Ook het algemeen indexcijfer voor de aandelen op de Amsterdamse beurs, dat in 1956 tot 238.17 was opgelopen, werd in juni 1957 met een cijfer van 240.68 overtroffen. De ontwikkeling van de kapitaalmarkt was nog zodanig dat Engeland in februari tot een discontoverlaging van 5V2 tot 5 percent overging, terwijl dat van Nederland gedurende het eerste halfjaar op 3% percent werd gehandhaafd. Ook de Nederlandse goud- en deviezenpositie bleef nagenoeg op peil. De Amsterdamse beurs ondervond in die tijd een krachtige steun in de bedrijfscijfers over het jaar 1956 en in de divi denden, over dat jaar uitgekeerd, welke in vele gevallen nog hoger waren dan die over 1956. Met name Engeland raakte echter met zijn handelspositie en zijn deviezen voorraad meer en meer achterop, zodat het Pond Sterling in toenemende mate met golven van wantrouwen had te kampen, terwijl in Frankrijk het reeds lang labiele evenwicht niet kon worden gehandhaafd en fn augustus een monetaire operatie plaatsvond, die als een verkapte devaluatie moest worden beschouwd. Zoals wij de vorige week schreven, had Europa, met uitzondering van West-Duitsland, zich onder invloed van de hoogconjunctuur een te grote luxe veroorloofd. De ontwikkeling van de betalingsbalansen van Engeland en Nederland was zodanig dat het wantrouwen ten aanzien van pond en gulden toenam. Om ons tot Nederland te bepalen, de cijfers van de buitenlandse hahdel begon nen onrustbarend te worden. Terwijl het gehele jaar 1956 een importoverschot van 3% miljard had opgeleverd, bedroeg dit saldo voor het eerste half jaar van 1957 reeds 2.3 miljard en de Nederlandse be talingsbalans gaf voor die periode een te kort van 389 miljoen te zien in vergelij king met 168 miljoen in de eerste helft van het voorgaande jaar. Het was dan ook geen wonder dat de Nederlandse goud- en deviezenpositie begon af te brokkelen en dat zich zowel in de zakenwereld als bij de particulieren een devaluatiepsychose ontwikkelde, welke door pessimistische uitspraken van minister Hofstra nog werd aangewakkerd en tot allerlei maatregelen van afweer aanleiding gaf. Mede door de hoge rente, welke daar gold, werd Neder lands kapitaal naar West-Duitsland over gebracht, werden Duitse fondsen tegen op lopende koersen gekocht, markenschulden zo snel mogelijk betaald, de inning van markenvorderingen uitgesteld, kortom mark en dollar deden opgeld, zodat de Nederlandsche Bank zich in juli genood zaakt zag, het disconto tot van 3% pet. tot 4% pet. en in augustus werden tot 5 pet. te verhogen. Engeland volgde in september met een verhoging van 5 tot 7 pet. De voortgaande verkrapping van de kapitaalmarkt bracht vooral de gemeen ten in het nauw, ook nadat de regering de institutionele beleggers had bewogen, voor 1957 en 1958 een bedrag van 500 miljoen beschikbaar te stellen. Bij de begroting voor 1958 bleken de gemeenten een vlottende schuld te hebben van f 1 miljard en in vele gevallen niet in staat te zijn hun geprojecteerde investeringen te financieren, daar het rentegamma, al thans officieel, nog altijd op 4% pet. werd gehandhaafd. Deze voor ons land ongunstige gang van zaken ging gepaard met een scherpe da ling van de goederenprijzen op de wereld markt, met name van tarwe, koper, rub ber en tin, een even scherpe daling van de zeevrachten (indexcijfer jan.-nov. 173.7- 82.3) en met een aanhoudende koersdaling op de New Yorkse beurs, waar het index cijfer voor industriële aandelen van 526.77 in juli tot 419.79 terugliep, mede onder invloed van Eisenhowers verzwakte ge zondheid. Zo werkten verschillende fac toren samen om het optimisme, dat zo lange tijd handel en bedrijf en ook de beurzen had beheerst, in pessimisme te doen omslaan, dat voor ons land en de Amsterdamse beurs nog werd geaccen tueerd door de steeds feller wordende an ti-Nederlandse campagne in Indonesië, welke thans zodanige vormen heeft aan genomen dat, naar sommigen menen, In donesië op ons internationaal handelspa troon moet worden afgeschreven. De vrees voor een devaluatie van de gulden heeft niet kunnen verhinderen dat op de Amsterdamse aandelenmarkt een zeer scherpe koersdaling intrad, waartoe uiteraard ook de stijgende rentestand bij droeg, die ook de koers van de obligaties op een veel lager peil bracht. Het ver dient wel de aandacht dat ook in de slechtste perioden op de Amsterdamse beurs van een alarmtoestand geen spra ke was. De omzetten zijn de laatste maan den zelfs voortdurend teruggelopen, zodat november bijvoorbeeld een cijfer toont van f 23 miljoen nominaal tegen f 46.6 miljoen in mei. Ook is opvallend dat ter wijl in 1955 de omzet op de aandelenmarkt veel groter was dan die op de obligatie- markt, in de eerste elf maanden van 1957 524 miljoen obligaties en slechts 390 miljoen aandelen werden omgezet. Maar dit ging met steeds afbrokkelende koersen gepaard, zoals wel blijkt uit de forse te ruggang van de beurswaarde der aande len, waarvan wij hier de cijfers laten vol- gen: (In miljoenen guldens) 31 dec. hoogste stand uit. nov 1956 Intern, fondsen 11.598 Industr. aandelen 2.562 Scheepv. aandelen 710 Bankaandelen 715 Cultures 236 Mijnb. en petroleum 494 Sp.-en tramw.waard. 20 Tot. beurswaarde 16.335 1957 15.595 2.855 873 690 242 628 19 20.902 1957 11.588 2.191 682 585 153 463 14 15.676 Hier blijkt dus een achteruitgang in beurswaarde van f 5% miljard, waardoor deze dus beneden het niveau van ultimo 1956 is gekomen en waardoor de oude wijsheid van de volksmond weer eens wordt geïllustreerd: 's werelds goed is ebbe en vloed. Nu is dit cijfer van f 5% miljard niet zo schrikbarend als het er uitziet. Want zo als men weet wordt eer groot deel van onze internationale fondsen in het buiten land gehouden, van de Koninklijke zelfs meer dan twee derde en het zijn juist de internationale fondsen, welke in absolute zin de zwaarste verliezen hebben geleden, nl. f 4 miljard. Dit neemt toch niet weg dat ons nationaal vermogen, mede door het verlies van Indonesische belangen dit jaar zeker met enkele miljarden is ver minderd, althans in geld uitgedrukt. Lichtpuntjes Heeft het tweede halfjaar van 1957 dus in vele opzichten een gevoelige achteruit gang gebracht, met enige voldoening mag worden geconstateeid dat er thans ook enkele symptomen zijn, welke den burger weer wat moed geven. In de eerste plaats is wel gebleken dat bepaalde verontrus tende verschijnselen een min of meer ge forceerd karakter hebben gedragen. Dit geldt van de ontwikkeling van de buiten landse handel, zowel als van de kapitaals- schaarste. De Nederlandse invoer is in sterke mate beïnvloed door de vrees voor devaluatie, welke bedrijven en particulie ren tot vergroting van voorraden deed overgaan, waarvan men, sinds de deva luatievrees verdween, het tegenbeeld ziet in vrij sterk verminderd 2 aankopen, met name bij de bedrijven, welke, mede met het oog op de hoge debetrente bij de ban ken en een tendens naar prijsdaling voor tal van goederen, thans zo ver en zo lang mogelijk op hun voorraden interen. Ge volg hiervan is o.m. dat de handelsbalans de laatste maanden een, gunstiger 'beeld vertoont, zodat hét impcrtsaldo van het tweede halfjaar vermoedelijk ca. 1 mil jard kleiner zal zijn dan dat van het eer ste, hetgeen uiteraard ook de Nederland se betalingsbalans en onze positie bij de E.B.U. ten goede is gekomen. Ook al dient er rekening mee te worden gehouden lat de regering de laatste tijd af en toe geld in het buitenland (Internationaal Monetair Fonds, West-Duitsland) heeft opgenomen, toch is het verheugend te zien dat de goud- en deviezenpositie van de Neder landse Bank sinds haar laagtepunt van ƒ3049 miljoen op 9 september jl. op 23 december weer tot 3939 miljoen is geste gen en ook de bodem van de rijksschat kist niet meer zichtbaar is. Ook is geble ken dat naarmate de regering het rente gamma, althans in de praktijk aan de kant schoof en door de Bank van Neder landse Gemeenten en verschillende elek triciteitsbedrijven 6 pets. leningen werden uitgegeven, de belegger zijn terughou dendheid laat varen, zodat thans van eni ge ontspanning op de geld- en kapitaal markt kan worden gesproken. deel aan de geleidelijke doorwerking van de bestedingsbeperking worden toege schreven, het spreekt vanzelf dat deze be stedingsbeperking anderzijds op de in dustriële bedrijvigheid haar stempel drukt en ook reeds in een stijging van het werk loosheidscijfer tot uitdrukking is geko men. Kleintjes de dupe Gelet op de nog altijd durende onzeker heid ten aanzien van de Amerikaanse con junctuur en het feit dat zich in de meeste landen van ons werelddeel dezelfde moei lijkheden voordoen als ten onzent, is de vraag wat 1958 ons zal brengen moeilijker dan ooit. Men zal zich er aan de ene kant voor moeten wachten, uit de hierboven genoemde verschijnselen te concluderen dat voor ons land het leed geleden is. Het is wel zeker dat met name de kleinere ondernemingen en zulke, die hun ontstaan aan de hoogconjunctuur te danken hebben (loonconfectiebedrijven, amateurreders e.d.) het onderspit zullen moeten delven dan wel met ondergang worden bedreigd. Of, zoals minister Zijlstra het uitdrukte: de kasplantjes zullen de depressie in de economische atmosfeer vermoedelijk niet overleven. Maar in de kern is het Neder landse bedrijfsleven gezond en heeft het in de goede jaren ruime reserves opge bouwd. De verminderde activiteit in de bedrijven is in zoverre ook geforceerd dat men zich, gelijk wij reeds deden op merken, wegens de hoge rente en de ten dens naar prijsdaling, zoveel mogelijk van nieuwe aankopen onthoudt en met zijn nieuwe orders uitermate voorzichtig is, omdat deze in tegenstelling met een twee jaar geleden, onmiddellijk worden uitge voerd. Een hoopvol verschiet opent een mededeling uit Twente, dat het ontslag van personeel reeds tot een verhoogde ar beidsproductiviteit Veeft geleid. Zou de oude Ford dan toch gelijk hebben gehad toen hij zei dat Jan alleen hard werkt als hij weet dat, zo hij het niet doet, Piet klaar staat om zijn plaats in te nemen? Hoe dit zij, onder de omstandigheden, welke bij de huidige jaarswisseling gel den, staat wel vast dat wij alleen door hard werken de moeilijkheden van thans zullen te boven komen en ons welvaarts peil zullen kunnen handhaven. „Voor arbeid heeft God alle dingh te koop"! De Nederlandsche Middenstandsbank N.V. deelt mede, dat de gang van zaken in 1957 bevredigend is geweest. Ondanks een belangrijke verdere toeneming van de bedrijfslasten mag een winstcijfer worden verwacht, dat wat hoger ligt dan over 1956. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd een dividend voor te stellen van 7 pet. (onver anderd) op de gewone aandelen. ROME (UP) Rusland en Italië hebben een nieuw handelsverdrag gesloten dat voor vier jaar geldt en volgens hetwelk de waarde van het handelsverkeer tussen beide landen meer dan verdubbeld wordt. Het verdrag voorziet in een uitwisseling van Italiaanse fabrieksuitrustingen en tex tiel tegen Russische grondstoffen tot een waarde van gemiddeld tachtig miljard- lire per jaar. MONTREAL (UP) De internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (I.C.A.O.) heeft cijfers over 1957 bekend gemaakt. De aangesloten luchtvaartmaat schappijen vervoerden bijna 87 miljoen passagiers, hetgeen een stijging van 13 pro cent ten opzichte van 1956 betekende. Totaal werden 1.760.000.000 mijl (ca. 2.832.440.000 km) afgelegd, ten opzichte van 1956 een vermeerdering van 11 pro cent. Het .aantal afgelegde passagiers mijlen steeg met 16 procent van 44 miljard tot 51 miljard. Wanneer de stijging in hetzelfde tempo voortgaat zullen volgend jaar honderd miljoen passagiers worden vervoerd en tien miljoen vlieguren worden gemaakt. Het aantal ton-mijlen goederen steeg met 11 procent, tegen 14 procent in 1956 ten opzichte van 1955, en 18 procent in het daaraan voorafgaande jaar. Opgericht is Van Rietschoten en Hou- wens' Gewapend Plasticfabriek n.v. te Rotterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 1000 aandelen van 1.000, waarvan 250 aande len zijn geplaatst en in contanten volge stort. In het kapitaal wordt deelgenomen door Van Rietschoten en Houwens' Tech nische Maatschappij Metaalbewerking n.v. te Rotterdam, die tevens de directie voert. Op de internationale cacaomarkt is het verschil tussen de hoogste en laagste prijs in het afgelopen jaar zeer groot geweest. Werd er in het begin van het jaar gespro ken van grote overschotten in cacao, nu aan het eind van het jaar weer is er sprake van een min of meer acuut tekort aan ruwe cacao. In januari- maart wenste niemand op grote schaal te kopen tegen een prijs van 172.6 shil ling. De laatste dagen wordt een prijs van 300 shilling een koopje geacht. Dit moet vooral worden toegeschreven aan de onverwachte daling van de oog sten. Daar komt bij, dat cacao thans min of meer een monpolie geworden is 'n han den van drie afzonderlijke verkopers, die beschikken over ongeveer driekwart van de wereldcacao-oogsten. Een meer stabie le mark zou in het belang zijn niet alleen van consumenten, maar ook van produ centen. In hoeverre de Euromarkt van in vloed zal zijn op het produkt cacao, 'alt nog niet te zeggen. Ons land is in staat geweest zijn positie in de cacaoindustrie te verbeteren. Zowel invoer als uitvoer is toegenomen. In januari/oktober werd 22.666 ton cacaobo ter uitgevoerd tegen 17.331 ton in dezelfde periode van Engeland was wederom onze beste afnemer, gevolgd door België. Cacaopoeder werd voornamelijk verkocht aan de Verenigde Staten, gevolgd door West-Duitsland. België bleef onze beste koper van chocolade: gevolgd door West- Duitsland. Het noorden van Europa is thans geheel overstroomd met koude lucht, afkomstig uit de poolstreken en Noord-Siberië. In Zweden en Noorwegen komt matige tot strenge vorst v'oor. In Schotland vroor het vannacht plaatselijk 4 graden. In het noor- WEERRAPPORTEN tussen de koude lucht in Noord-Europa en de zachtere in het zuiden. In verband boven de Ierse Zee was gelegen. Samenhangend met de aanwezigheid van de overganszone zal het morgen in het noorden van het land kouder zijn dan in de zuidelijke provincies. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 januari Hoog water: 12.11 en uur. Laag water: 7.31 en 19.59 uur. Donderdag 2 januari Hoog water: 0.45 en 13.08 uur. Laag water: 8.36 en 21.00 uur. Temperaturen: buiten- so 00 en binnenland heden- 1 morgen 7 uur. Neerslag: ■ots O. laatste 24 uur. 73 0> 11 c S 'C c-S Helsinki geheel bew. w -4 4 Stockholm geheel bew. wnw -7 0 Kopenhagen onbewolkt w 0 0,6 Aberdeen onbewolkt w -1 0 Londen zwaar bew. w 4 0 Amsterdam onbewolkt w 5 1 Brussel geheel bew. wzw 5 0 Luxemburg geheel bew. w 3 1 Parijs motregen wzw 5 0,5 Bordeaux geheel bew. windst. 5 1 Grenoble geheel bew. no 2 0 Nice onbewolkt nnw 6 0 Berlijn half bew. w 2 1 Frankfort zwaar bew. wzw 4 2 München sneeuw wzw 2 0,1 Zürich motsneeuw zw 1 0,1 Genève geheel bew. wnw 0 0 Locarno onbewolkt windst. -2 0 Wenen zwaar bew. w 5 0 Innsbruck zwaar bew. w -6 0 Rome onbewolkt ono 6 0 Ajaccio onbewolkt ono 4 0 Mallorca onbewolkt windst. 4 0 Den Helder zwaar bew. w 6 3 Ypenburg zwaar bew. w 6 0 Vlissingen geheel bew. w 6 0 Eelde regenbui w 1 5 De Bilt zwaar bew wzw 4 3 Twente geheel bew. wzw 3 4 Eindhoven zwaar bew. w 5 0,2 Vlv. Z.-Limb geheel bew. wzw 5 0,5 PARAMARIBO (ANP) Het indexcij fer van de prijzen van het levensonder houd heeft in het derde kwartaal 1957 in Suriname de ongekende hoogte van 114 bereikt. Opvallend is, dat voor het eerst sedert lange tijd ook het indexcijfer van het belangrijke volskvoedsel rijst met 7 punten is gestegen, terwijl een verdere prijsstijging op grond van de slechte oogst- resultaten verwacht wordt. BONN (UP) Tussen Rusland en West- Duitsland zal waarschijnlijk in maart een handelsverdrag worden afgesloten, groot 3,2 miljard mark. Het wordt een verdrag voor drie jaar. Rusland levert olie en olieprodukten, zoals 500.000 ton benzine, kolen, asbest, ijzererts, mangaan, tin, machinerieën en katoen. West-Duitsland levert produkten van de zware industrie, ondermeer sche pen. De wereldstaalproduktie heeft in 1957 ruim 322 miljoen ton bedragen, bijna twaalf miljoen ton meer dan het record van 1956 zo meldt Steel Magazine. De Ver enigde Staten, de grootste producent, ver vaardigde dit jaar 113 miljoen ton staal, dat is twee miljoen ton minder dan vorig jaar en vier miljoen ton beneden het cijfer van 1955. De gordijnlanden vermeerderden hun produktie een percent van de we- reldfabricage met 25 percent. De Sovjet unie leverde in 1957 een percent minder dan vorig jaar. Haar produktie van 56% miljoen ton vormt 70 percent van de totale produktie der landen achter het ijzeren gordijn. De prijzen zijn op het ogenblik vast. Met een kapitaal van 6.000.000, ver deeld in 250 prioriteitsaandelen en 5.750 ge wone aandelen alle groot 1.000, is opge richt de Omnitrade n.v. te Amsterdam. Doel is de uitoefening van bestuurs-, be heers- en tqzichthoudende functies bij an dere vennootschappen en/of ondernemin gen, het drijven van handel en dergelijke. Geplaatst zijn 50 prioriteits- en 1150 ge wone aandelen, waarop tien procent in contanten zal worden gestort. Onder directie van bovengenoemde ven nootschap en met hetzelfde doel is opge richt de Multitrade n.v., eveneens te Am sterdam. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 2.000.000, verdeeld in 100 priori teits- en 1900 gewone aandelen, elk groot 1.000. Geplaatst zijn 20 prioriteits- en 380 gewone aandelen, waarop tien procent in contanten wordt gestort. Met een maatschappelijk kapitaal van 1.000.000, verdeeld in tien prioriteitsaan delen elk groot f 10.000 en 900 gewone aan delen a 1.000, is opgericht de n.v. Pijp lijn te Papei.drecht. Doel van de vennoot schap is het leggen van pijpleidingen en kabels, het aannemen en uitvoeren van andere bagger-, grond- en waterbouwkun dige werken, het exploiteren van'aanrte- mersmaterieel en dergelijke. Geplaatst en in contanten volgestort zijn tien prioriteits- en 100 gewone aandelen. In het kapi taal wordt deelgenomen door de n.v. Bag- germaatschappij Holland te Hardinxveld en door Visser en Smit's Aanneming- Maatschappij n.v. te Papendrecht. Deze beide vennootschappen voeren tevens de directie. DAMASCUS (Reuter) De Syrische ministc van financien, Khaled el Azem, heeft verklaard dat Syrië een lening van Tsjechoslowakij heeft aanvaard ten be drage van circa 630 miljoen gulden. Voor de bouw van moderne fabrieken. Een spoorwegnet, dat krachtens een Russisch- Syrische economische overeenkomst in Syrië zal wo; 'en aangelegd, zal circa 370 miljoen gulden gaan kosten. 25. Nadat Joris het elixer in een veldfles had overgegoten en de flesjes met water gevuld, keerde hij opgewekt terug. „Wel aan", mompelde hij tevreden, „hiermede heb ik twee vliegen in één klap geslagen. Het breinverhelderende elixer, dat mij op zulke goede ideetjes brengt, is thans ge reserveerd voor eigen gebruik en boven dien kunnen we de flesjes voortaan rustig verkopen. Van deze inhoud zullen de ge achte klanten niet meer dat scherpe door zicht krijgen, dat mij zoveel last heeft be zorgd. „SI VIS PACEM, PARA AQUA", riepen de ouden reeds, hetgeen vrij ver taald wil zeggen, dat men een beetje water in de wijn moet doen, indien men onge stoord zijn bedrijf wil uitoefenen". Toen Panda hem zo tevreden murmelend zag aankomen, voelde hij nattigheid. „Wat heb je met die flesjes gedaan?", vroeg hij wan trouwend. „Ik heb ze magisch behandeld" antwoordde Joris. „Dat was nodig, want we hebben de droevige ervaring opgedaan, dat helder denken vele Westerlingen tot gewelddaden doet overgaan. Dank zij mijn ingreep, zal dit voortaan niet meer het geval zijn". „En thans vervolgde hij, „zullen weer enkele magische handelingen nodig zijn, om publiek te trekken" „Als je maar niet denkt, dat IK dat weer doe", viel Panda uit. „Ik ga niet meer zo gek op één been staan en zo. Ik vertrouw die rare magie van jou niet". De oude magiër fron ste het hoofd over deze onvriendelijke ge dachte, maar Joris glimlachte toegevend. „Vrees niet, broeder Panda", sprak hij, „iemand anders zal deze magische hande lingen verrichten, want ditmaal moet de magie 'bijzonder sterk zijn". „Sterk?", her haalde Panda, „hoe bedoel je?" Maar zon der verdere uitleg te geven keerde Joris zich om en begaf zich regelrecht naar een tent, waarop een plaat van een gespierde figuur prijkte met het opschrift: HERCU LES. DE STERKSTE MAN VAN DE WERELD! ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Koud. In het zuiden van Finland is een dik pak sneeuw gevallen, en de weer kundigen voorspellen dat het kouder wordt. Hoog in het noorden is zondag de laagste temperatuur van dit seizoen gemeten: 24 graden Celsius onder nul. Tochtig. Proeven die het Amerikaanse leger in het kader van het Internatio nale Geofysische Jaar met Aerobee- raketten heeft genomen hebben aan getoond, dat op een hoogte van hon derd kilometer winden waaien met een snelheid van 480 kilometer per uur en dat de temperatuur er 38 graden Cel sius onder nul is. Bezorgd. De doktoren die Sir Anthony Eden behandelen hebben openlijk hun bezorgdheid te kennen gegeven over de gezondheidstoestand van de Britse oud-premier. Hij heeft opnieuw koorts en op advies van zijn artsen is hij dich terbij Londen komen wonen. „Man van het jaar". Het Amerikaanse weekblad Time heeft de Russische par tijsecretaris, Nikita Kroesjtsjev tot „man van het jaar" gekozen. Time kiest sinds 1927 de man of de vrouw die „het nieuws van het afgelopen jaar heeft gedomineerd en een onuitwisbare in druk, goed of kwaad, in de geschiedenis heeft achtergelaten". Overwonnen. In het regeringshuis van Ghana in Accra is premier dr. Kwame Nkroemah, in het huwelijk getreden met Fathia Ritzk uit Cairo. In zijn autobiografie schrijft de 49-jarige pre mier. dat hij sinds zijn jeugd een diepe angst voor vrouwen koesterde en deze angst nimmer is ontgroeid. Noodtoestand. Het ministerie van Binnen landse zaken van de Afrikaanse staat Ghana heeft bekendgemaakt,dat in Koemasi .de hoofdstad van Asjanti. de noodtoestand is afgekondigd. De maat regel is goedgekeurd door de Britse gouverneur-generaal Lord Listowel en houdt verband met „de spanning tus sen rivaliserende partijen in de mo hammedaanse gemeenschap". „Lezende" machine. Op het technologisch instituut van de Amerikaanse staat Massachusetts wordt een machine ont worpen die opdrachten kan „lezen" en uitvoeren. Het wordt een machine met „vingers", die Engels kan verstaan als het op een speciale manier geschreven wordt en met deze „kennis" zijn eigen apparatuur in werking stelt. Heil Tirol. Een Italiaanse rechtbank heeft te Bolzano tien Zuidtirolers tot ge vangenisstraffen. variërend van drie en een half jaar tot tien maanden, ver oordeeld wegens bomaanslagen, die dit jaar tijdens spanningen tussen de Duits en de Italiaans sprekende bevol king van Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn gepleegd. Op de publieke tribune werd „Heil Tirol" geroepen. De verdediging betoogde, dat de verdachten hun daden begaan hebben om de aandacht te ves tigen op de positie der Oostenrijkse, Duits sprekende minderheid in Zuid- Tirol. Lynx. Grote troepen wolven, die uit de Oekraine en Polen komen, dringen het oosten van Tsjechöslöwakije binnen. In het gebied van Presof zijn meer dan 260 wolven waargenomen. Ook zwarte Lieren zijn dit jaar talrijker dan het vorige. In Moravië heeft men voor het eerst sinds vijftig jaar weer lynxen waargenomen. Ook in het berggebied rondom het Portugese plaatsje Braga zijn wolven gesignaleerd. De bewoners zijn gewaarschuwd na zonsondergang hun huizen niet ongewapend te ver laten. Beëdigd. President Carlos Garcia van de Philippijnen en vice-president Dios- dado Macapagal zijn te Manilla tijdens een indrukwekkende plechtigheid be ëdigd. Garcia is de opvolger van Ra mon Magsaysay, die in maart bij een vliegtuigongeluk om het leven is ge komen. Garcia zei in een redevoering, dat de Philippijnen hun vriendschap met de Verenigde Staten, die gebaseerd is op gelijkgerechtigdheid, wederzijds belang en gemeenschappelijke idealen, zullen bewaren. Gevangenis. In de modernste gevangenis van Zweden die wordt gebouwd in Norrtaelje, ongeveer 75 kilometer van Stockholm, zullen de gevangenen door microfoons en televisie-camera's wor den bewaakt, die tien gevangenisbe waarders uitsparen. Zestien televisie camera's zullen dag en nacht de muur, die de gevangenis omgeeft, in het oog houden. In de muur ingebouwde mi crofoons zullen elk geluid, dat in de gangen worden gemaakt opvangen. BLADEREN zijn de belangrijkste voed selproducenten van de boom. Natuurlijk, ook de wortels leveren een belangrijke bijdrage, omdat zij het water en de mine rale zouten uit de bodem halen, maar de bladeren zorgen, door assimilatie van de koolzuur uit de lucht, voor de produktie van zetmeel dat - hetzij als zetmeelkorrels, hetzij als suiker - door de vaten van de plant wordt vervoerd. In tijden van welvaart, dus in de zomer, produceert de plant meer zet meel dan zij verbruikt en deze overproduktie wordt opgebor gen in voorraadschuren diep onder de grond, in de wortels en knollen. In dit opzicht ge draagt de plant zich dus ver standiger dan de meeste men selijke producenten, die in tij den van grote produktie liefst alles tegelijk op de markt gooien en daardoor de zaak voor zichzelf en anderen bederven. De plant bergt zijn produktie-overschot echter zorgvuldig op, niet alleen in onderaardse plantendelen, maar ook in twijgen en stam men. Deze voorraden kunnen worden aan gesproken in tijden die minder gunstig zijn en die onherroepelijk zullen aanbreken. Ook in dit opzicht lijkt de plant dus met méér zin voor de werkelijkheid begiftigd, dan de redelijke mens. Maar goed, laten we ons bij de bladeren houden. Met het voortschrijden van de zo mer worden de dagen en dus ook de werk tijden in de werkplaatsen van de plant korter, zodat de plant zich reeds in augustus en september genoodzaakt ziet arbeiders, die aan de zetmeelproduktie werken, zonder vorm van proces te ont slaan. Is deze crisisperiode enige tijd aan de gang, dan beginnen de werkelijke massa-ontslagen te vallen, zodat tegen eind november het hele bedrijf stilligt: de bo men zijn volkomen kaal. Mensen met een sterk sociaal gevoel zullen waarschijnlijk bezwaar maken te gen een dergelijke rigoureuze bedrijfsvoe ring, die geen rekening houdt met de wer kers in het bedrijf en uitsluitend het be lang van het bedrijf op het oog heeft. We kunnen met deze bezwaren gelukkig in stemmen en voeren ter geruststelling aan, dat iedere vergelijking mank gaat en zo ook deze. De plant is nu eenmaal geen menselijke samenleving en het afgevallen blad ondervindt geen leed van zijn ontslag en het be hoeft niet te gaan „stempe len". Maar aan de andere kant moeten we toch een open oog blijven houden voor de harde, maar volkomen reële eco nomische politiek die de plant voert. Het aanhouden van tienduizenden niet - of niet voldoende - producerende arbeiders zou tot faillisse ment leiden. M.a.w. de plant tekent haar eigen ondergang, wanneer zij in de winter de bladeren zou aanhouden. Het geweldige grote oppervlak dat de bladeren gezamen lijk bieden, betekent een aanhoudende ver damping van het vocht in de plant. En aangezien in de winter slechts geringe vochtopname door de wortels kan plaats vinden, zou de boom van dorst sterven. Alleen de planten die door leer-achtige bladeren tegen verdamping zijn beschermd, kunnen zich veroorloven het personeel ge durende de winter aan te houden. Bij hulst, maretak, rododendron, enz. kunnen we de resultaten van een dergelijke humane bedrijfspolitiek bewonderen. Minder humaan schijnt ons de bijenwolf toe, waarover een lezeres nadere inlich tingen vraagt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) HPétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 12