Gaudï schiep bizarre bouwkunst Dr. Drees richt radiotoespraak tot Nederlanders in Indonesië DANSSCHOOL ^Praatótoel Vijftig jaar geleden 9 6 4 3 2 Vertrouwen in veerkracht van ons volk om dit alles te boven te komen DRIE STERREN AAN DE WANDEL Puzzel 4 7 DINSDAG 31 DECEMBER 1957 3 s Prijsvraag nu ook op kunstdrukpapier T. GRIEK Ex-burgemeester van Urk tot IVz iaar veroordeeld 3 1 AECDEFGHI Op de Staatscommissie-Van Poelje na acht jaar gereed Ontwerp voor een geheel nieuwe Pensioenwet Uit Haarlems Dagblad van 31 december 1907 Gedurende het thans eindigende jaar hebben onze lezers op de voorpagina van hun krant dagelijks een nadrukkelijke ver melding onder ogen gekregen van het aantal verkeersdoden. Deze vermelding vormde tegelijk een op telsom, waardoor de nog steeds gruwelij ke afmetingen der verkeersonveiligheid op indrukwekkende wijze dagelijks onder de aandacht werd gebracht. De bedoeling van deze wijze van berichtgeving was duide lijk: door iedere dag opnieuw geconfron teerd te worden met de heilloze gevolgen van een verkeerssituatie, die in velerlei opzicht onaanvaardbaar moet worden ge acht, kunnen weggebruikers wellicht die per doordrongen worden van het besef hoezeer hun persoonlijke plicht tot mede werking aan de beveiliging van straat en weg in de omstandigheden van onze mo derne tijd vooropstaat. Met ingang van 1958 zullen wij de optel ling staken. Eén jaar is voldoende ge weest om iedereen ervan te doordringen, dat de aantallen doden op de weg een aan klacht vormen, waarvan de tenlasteleg ging op rekening komt van een complex van omstandigheden en persoonlijke ge dragingen, die niet passen in een beschaaf de, technisch hoogontwikkelde samenle ving. Moge vooral het feit dat dit afgelo pen jaar vér over de tweehonderd kinde ren de totale bevolking van een lagere school uit het leven werden weggerukt en dat het cijfer van de verkeersdoden, dat nog niet nauwkeurig bekend is, In ieder geval de vijftienhonderd is gepas seerd, tot nadenken inspireren. En niet tot nadenken alleen, doch vooral tot daden: tot daden van voorzichtigheid, van beleefdheid en tolerantie, tot daden van wijs beleid ook wat betreft de ver- keersvoorzieningen, de wegenaanleg, de voorschriften. Het is een aangelegenheid van persoonlijk gedrag, maar ook van ca paciteit en inzicht van de mensen op de beleidsposten; in stad, provincie zowel als in nationaal verband. Het ontbreekt nog al te zeer aan persoonlijke beschaving, maar ook aan wijsheid en begrip voor mo derne eisen. En zo ontkomt dus eigenlijk niemand aan de plicht tot medewerking tot voortdurend onderzoek van eigen opdracht in een zaak van leven en dood. Wat wij in het komende jaar nog wél hopen te doen, is een beeld geven van het verloop der verkeersgebeurtenissen in de stad Haarlem. Wij zullen op regelmatige tijdstippen een optelcijfer geven van de in de stadsagglomeratie plaatshebbende ongelukken met persoonlijk letsel. Haar lem kan als doorsnede gelden van de gro- 1 te Nederlandse stad en op die wijze krijgt de lezer dus een nauwkeuriger begrip voor wat er voortdurend aan groter of kleiner leed veroorzaakt wordt in het stadsver keer. Moge ook dié nadrukkelijke berichtge ving de aandacht voor het probleem der verkeersonveiligheid levendig houden, met heilzame gevolgen. (Vervolg van pag. 1) Sovjet-Unie in 1957 aanzienlijk versterkt is. Op de NAVO-conferentie van deze maand heeft het Westen deze conclusie weten te trekken zonder pogingen tot zelf bedrog. Maar helaas is het er niet in ge slaagd, een waarlijk afdoend antwoord op de Russische politieke, militaire en weten schappelijke uitdaging te bedenken. Een dracht is een mooi woord, dat op die Pa- rijse conferentie herhaaldelijk is uitge sproken, maar het is een woord waarmee de onderlinge verhouding der westelijke landen jammer genoeg niet precies wordt omschreven. Integendeel, het heeft het Westen zelden zozeer aan eendracht ont broken als juist nu. En er is dan ook niets, wat wij de wereld uiteindelijk de héle wereld, maar in afwachting daarvan eerst de westelijke wereld bij deze jaarwisseling beter kunnen toewensen dan: meer eendracht in 1958. Simon Koster ,^ö0c000000000000000<x>0c>30000c00000000c000000000000000cx: Wij hebben reeds de eerste oplos- g singen van onze kerstprijsvraag „Op- sporing van kunstschatten in het Frans Halsmuseum" ontvangen. Verscheidene o 5 lezers echter hebben minder scherp g gedrukte exemplaren gekregen van de krant, waarin de „zoekplaat" stond ge- g reproduceerd. Daarom hebben wjj ten gerieve van de deelnemers aan deze aantrekkelijke wedstrijd een groot aan- g tal afdrukken laten vervaardigen op J glanzend papier, waarop het beeid veel duidelijker is. Iedere deelnemer aan g deze wedstrijd kan een exemplaar daarvan verkrijgen bij de bureaulist g van het museum in het Groot Heilig- g land te Haarlem. Wij wensen u opnieuw veel succes bij het dankbare opsporingswerk, dat g gemakkelijker zal vallen nu vele details g beter zichtbaar zijn gemaakt. De minister-president, dr. W. Drees, heeft zich op Oudejaarsdag tot de Nederlanders in Indonesië gericht met een toespraak, die door Radio-Nederland Wereldomroep in alle uitzendingen wordt uitgezonden. Het was dr. Drees, naar hij zeide, niet om enige zakelijke mededelingen te doen, want „de wereldomroep getroost zich in deze dagen, ook omdat andere mogelijkheden zoveel beperkter zijn geworden, bijzondere moeite om u in te lichten en houdt u geregeld op de hoogte van wat wij in Nederland uit Indonesië vernemen en van de maatrege len, die van hier uit worden getroffen." Hij zeide echter te willen getuigen van het medeleven van de Nederlandse regering en van het Nederlandse volk „in dit misschien meest tragische moment in de ontwikke ling der verhoudingen tussen Nederland en Indonesië." „Gij verkeert in een sfeer, waarin gij het gevoel moet krijgen, dat in Indonesië Ne derlanders mensen zijn geworden zonder enig recht," aldus de minister-president, „anderen nestelen zich in bedrijven, door u opgericht of bestuurd of waarin gij uw werk hebt. Onderwijsmogelijkheden wor den sterk beperkt, het ontvangen van Nederlandse bladen en van andere Neder landse lectuur wordt belemmerd. Uw wo ningen en andere bezittingen mochten een tijdlang vrijelijk worden beklad. De steun verlening vanwege Nederland aan wie daaraan behoefte hadden, wordt moeilijker. Uit de mond van vertegenwoordigers der Indonesische regering worden de meest tegenstrijdige uitingen vernomen omtrent de vraag of Nederlanders in Indonesië kunnen blijven. Daaronder zijn echter toch telkens verklaringen, dat gij op den duur allen heen zoudt moeten gaan. Anderzijds wordt in sommige gevallen gesteld, dat Nederlanders, wier werk uit een oogpunt van Indonesisch belang noodzakelijk wordt geacht, niet dienen te vertrekken, of zelfs dat zij verplicht zijn door te werken, een volstrekt ontoelaatbare dwangmethode." Dit alles berokkent op het ogenblik, naar dr. Drees zeide, aan het Indonesische volk onberekenbare schade. Ook voor Neder land zal de schade groot zijn, „maar wat voor ons het zwaarst weegt is uw persoon lijk lot. Regering en bedrijfsleven zijn het er over eens, dat de menselijke kant thans het belangrijkste is." Geen aandrang „Zoals u waarschijnlijk bekend zal zijn uit de regeringsverklaring, die in de Twee de Kamer is afgelegd, menen wij geen advies te moeten geven over het al of niet uit Indonesië vertrekken. Wij spannen ons in ruime gelegenheid te scheppen voor evacuatie, opdat niemand behoeft te blij ven, die weg wil uit de verhoudingen waar in men nu heeft te leven of die men meent te kunnen voorzien. De grote medewerking, die wij in Singapore vinden, en de bereid willigheid, die ook Australië toont, zijn daarbij van grote waarde," aldus dr. Drees. Htf vestigde er de aandacht op dat het scheppen van die ruime evacuatiegelegen heid echter niet de bedoeling insluit om te zeggen: „ga vooral zo spoedig mogelijk". Niet Nederland is er op uit om alle ver bindingen met Indonesië te verbreken en alle Nederlanders het land de rug toe te keren. „Als het zover komt, dat voor u allen het leven in Indonesië onmogelijk wordt gemaakt, dan zal de verantwoorde lijkheid voor Indonesië zijn. De omstandig heden in verschillende streken en ook in de bedrijven zijn, voor zover wij hier weten, nog zeer uiteenlopend. Bovendien zijn ook de mensen nu eenmaal niet gelijk van geaardheid. Aan spanningen, die de een onmogelijk meer kan verdragen, weet een ander nog het hoofd te bieden. Zijn er onder u, die menen, die zij nog nuttig werk kunnen doen, of die het om andere redenen verantwoord achten te blijven, dan hebben wij respect en waar dering als men op zijn post blijft. Als anderen, en wij weten, dat er velen zijn, alle mogelijkheden afgesloten achten en Indonesië zo spoedig mogelijk willen verlaten, dan is het de vanzelfsprekende plicht van ons om te zorgen, dat zij daartoe de gelegenheid vinden en van de Indo nesische regering om ze in vrijheid te laten gaan." Veerkracht genoeg „Gij allen komt naar ons dichtbevolkte ik ben geneigd te zeggen overbevolkte land, op een ogenblik waarop nog wo ningnood heerst en waarin een werkkring niet zo gemakkelijk meer is te verkrijgen als nog kortgeleden in het algemeen het geval was. Het is ook maar epn klein, en naar internationale machtsverhoudingen gemeten zwak land. Toch durf ik te zeggen, dat het getoond heeft innerlijk sterk te zijn. Het Nederlandse volk heeft een ont zaglijk zwaar drukkende Duitse bezetting doorstaan zonder geestelijk gebroken te worden. Het leed in de oorlogsjaren veel omvangrijker oorlogsschade dan enig an der westelijk land. Na de bevrijding kreeg het te worstelen met het Indonesische conflict. Later werd het getroffen door een over stromingsramp, die het onmiddellijk nood zaakte tot een grote krachtsinspanning, maar die bovendien onvermijdelijk maakte het uitvoeren van een ontzaglijk gedurfd plan voor de beveiliging in de toekomst. Het heeft de veerkracht bezeten, die nodig was om dat alles te boven te komen. En daardoorheen zijn de vele tienduizenden, die reeds eerder uit Indonesië zijn terug gekeerd, ontvangen op een wijze, die hun aanpassing hier heeft vergemakkelijkt. Velen van hen hebben hier spoedig weer volwaardige bestaansmogelijkheden gevon den. Tegenover de economische verliezen, die het verzwakken van de verbindingen met Indonesië reeds heeft gebracht in de jaren, die achter ons liggen, hebben in de binnen landse bedrijvigheid en in het verkeer met andere landen in vele gevallen belangrijke compensaties gestaan. Ik wil niet de indruk wekken alsof ik de ogen gesloten zou houden voor het feit, dat thans velen van u, en dan geheel buiten hun schuld, staan voor een crisis in hun leven, ik wil u echter verzekeren, dat gij kunt rekenen op de krachtdadige mede werking van regering en volk om te zor gen, dat ge u hier thuis zult gevoelen en om zoveel mogelijk te bevorderen, dat zich voor u nieuwe mogelijkheden openen. Wij beseffen, dat er in deze dagen veel in u omgaat. Moge aan diegenen onder u, die besluiten voorlopig nog te blijven en te volharden, de kracht worden geschonken om de moeilijkheden te dragen, die daar aan verbonden zijn. En aan hen, die naar Nederland komen, wens ik behouden vaart en roep ik toe: „welkom thuis", aldus dr. Drees. ADVERTENTIE Zijlweg 47 - Tel. 14441 - Haarlem Hiermede wensen wij al onze leerlingen, oud-leerlingen en relaties een voorspoedig 1958. Tijdens een extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat maandagavond in het Haarlemse Concertgebouw wordt gegeven, zal in de tuinzaal van het Concertgebouw een tentoonstelling worden gehouden van affiches, gemaakt door Haarlemse scholieren. Met deze affiches hoopt men de aandacht' te vestigen op de concerten van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest. De foto toont een aantal affiches, die alle een bloem motief als blikvanger hebben. Nieuwjaarsreceptie. De Koningin en Prins Bernhard zullen op donderdaag 9 januari te 12 uur in het Paleis op de Dam te Amsterdam ter gelegenheid van het nieuwe jaar de hoofden van de diploma tieke missies in ons land ontvangen. De Zwolse rechtbank heeft heden de 56- jarige ex-burgemeester van Urk G. K. wegens verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Er was veer tien dagen geleden tegen hem drie jaar gevangenisstraf geëist. In de jaren na de oorlog eigende K. zich ruim honderddui zend gulden aan gemeentegelden toe. Hier voor vervalste hij betalingsmandaten, welke hij dekte met vervalste rekeningen, beide voorzien van valse handtekeningen. Ook via cheques, die hij aan zichzelf be taalbaar stelde, eigende hij zich gemeente gelden toe. Bij het nauwkeu rig onderzoek van de sterrenhemel door ruimtevaar ders heeft zich onlangs een bui tengewoon merk waardig ver schijnsel voorge daan. Hoewel men bekend was met het feit, dat de sterren geen vaste plaats aan de hemel in nemen bleken er toch enige sterren te zijn, die het met hun wande lingetjes wat al te bont maken. Ziehier een ge deelte van de sterrenhemel in kaart gébracht; negen sterren zichtbaar in dit in vierkanten verdeelde stuk van de hemel en wel in de vakjes A 3, B 6, C 9, D 1, E 8, F 4, G 2, H 7 en I 5. Het zal de opmerkzame sterrenwichelaar opvallen, dat deze sterren op een merkwaardige wijze zijn verdeeld. Er liggen geen twee sterren in eenzelfde horizontale of verticale rij vakjes, zelfs niet op een zelfde diagonaallijn of daaraan evenwijdige lijn. Nu bleek, dat na een paar dagen, toen een nieuwe foto van deze sterrengroep gemaakt werd, drie sterren naar een aangrenzend (recht of diagonaalsgewijs) vakje waren gewandeld, en wel zo, dat weer geen twee sterren op eenzelfde verticale of horizontale rjj of diagonaallijn lagen. Zo kan bijvoorbeeld de ster in het vakje E 8 naar E 9, E 7, D 9, D 8, D 7. F 9, F 8 of F 7 zijn gewandeld, maar dan zou deze ster op eenzelfde rechte of diagonaals gewijs verlopende rij met een andere ster komen te liggen, behalve als die be trokken sterren ook tot dit aandelende drietal zouden hebben behoord en uit die rechte lijnen zouden zijn gebracht. Welke drie sterren gingen naar welk aangrenzend vakje? In de nieuwe situatie mogen dus ook geen twee sterren op dezelfde horizontale, verticale lijn liggen of op eenzelfde lijn evenwijdig aan een diagonaal. coooooooooooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOCX Agent veroordeeld. Een 47-jarige politieagent, die op 2 februari van dit jaar zijn 42-jarige echtgenote en moeder van zijn vier kinderen met een aantal schoten uit zijn dienstpistool om het leven heeft gebracht, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en ter beschikkingstelling van de regering, met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. Ieder schoolkind moet weten, dat de Utrechtse Dom hon derdtien meter hoog is. Dit gegeventje bied ik u ter ver gelijking: de Iglesia de la Sa- grada Familia zou volgens de plannen een hoofdtoren krij gen van honderdzestig meter, vier neventorens van hon derdzevenentwintig meter en twaalf spitsen, die de honderd meter zouden passeren. Het is er (nog) niet van gekomen. Toen Antonio Gaudi Cornet er in 1881 aan begon, had hij dit allemaal in zijn hoofd en hij beschikte ook wel over een behoorlijk bedrag om zijn conceptie uit te voeren, maar hij had geen rekening gehou den met de ook al in die tijd voortdurend stijgende mate- riaalprijzen. Jarenlang bleef het werk liggen, tot een deel van de be woners van Barcelona het in 1909 terwille van de vooruit gang en het menselijk geluk dienstig achtte zestig kerken te verbranden en een groot aantal priesters om het leven te brengen. Deze gebeurtenis, bekend als de Semana Tragi- ca, had tot gevolg, dat een andere groep van de bevol king bij wijze van openbare boetedoening een geldinzame ling organiseerde teneinde de afbouw van de kerk mogelijk te maken. Deze actie is maar gedeeltelijk geslaagd en tot op de huidige dag kijken we nog tegen een bizar geraamte aan. De voorgevel is voltooid en een afgeschoten hoek van het interieur wordt voor de ere dienst gebruikt, maar Gaudi's droom is nooit helemaal wer kelijkheid geworden. Als hij nog leefde, zou hij er althans trots op kunnen zijn, dat de vreemde, conische torens vier van honderdzevenentwin- Barcelona is met zijn ééndriekwart miljoen inwoners on tegenzeggelijk de nijverste stad van Spanje. Toch is de bevol king niet zo vlijtig of de bezoeker wordt er geconfronteerd met het skelet van een reusachtige kerk, waaraan al tientallen jaren niets gedaan wordt. tig meter tot officieel em bleem van de stad zijn ge kozen. Antonio Gaudi koesterde meer dromen en vele ervan staan her en der verspreid in de Catalaanse hoofdstad, door voorstanders bewonderd als pronkstukken van een nieuwe bouwstijl, door tegenstanders verguisd en bespot. Deze zoon van een koperslager, in 1852 geboren, dacht met zijn harts tochtelijke temperament in levendige, vloeiende vorlnen. Hij verzamelde een groep geestdriftige leerlingen om zich heen en ging als een bezetene aan het werk om een nieuwe Catalaanse bouwkunst te scheppen. Eerbeid voor hei lige huisjes had hij niet in het minst en die eigenschap was naast een grote verdienste een minstens zo ernstige fout. Wie wel eens oog in oog heeft ge staan met de prachtige voor beelden van architectuur uit de Spaanse glorietijd, zal het een onvergeeflijke fout vinden deze schoonheid zo blindelings te verwerpen. Wel greep hij terug op de gotiek en de roco costijl, doch hij ging daarnaast zo luidruchtig te keer met vreemdsoortige mozaieken, ge bogen lijnen en asymmetrische verhoudingen, dat er van de uitgangspunten zo goed als niets overbleef. Wanneer u thans al aardig door meent te hebben, dat ik zeker niet tot de bewonde raars van Gaudi wens te wor den gerekend, dan is dat toch slechts ten dele waar. Ondanks het soms afstotende, vaak in congruente en altijd verbijs terende van zijn in steen gekristalliseerde fantasieën, wordt men telkens weer ge troffen door zijn durf in details en het bijna tot schoonheid verheven groteske in zijn wer ken. Ga eens in de schemer naar het Parque Guell, dat tegen een vrij steile heuvel is aangelegd. De effecten zijn er sensationeel. Gaudi kreeg er de vrije hand en het resultaat is geweest, dat de afscheidin gen van de terrassen golvende muren werden vol kleurige, abstracte mozaieken. Het be gint al met het huisje van de parkwachters, een wonderlijk geval van grijze steen en speels inlegwerk rondom de vensters. Die grijze tint en de contrasterende kleuren vindt men eveneens aan de Casa lyiila, een villa, aan een van de grote boulevards van Barce lona. Het is een van Gaudi's meest bewonderde, maar ook meest verfoeide werken. Elke verdieping wordt begrensd door een golvende, balkonach tige overkapping, waardoor het gebouw de indruk geeft een object te zijn, waaraan de architect gaandeweg allerlei invallen uit zijn fantasierijk brein toevoegde. Dat is trouwens nog niet eens zo'n vreemde theorie, want het is bekend, dat Gaudi eigenlijk nooit plannen maak te. Hij werkte aan de hand van kleine modellen, nauw keurig op schaal, waarin de druk en de spanning werden vertegenwoordigd door ge wichten aan katoenen draad jes. Deze maquettes zijn jam mer genoeg tijdens de burger oorlog verloren gegaan, zodat we omtrent zijn arbeids- methode moeten afgaan op wat zijn leerlingen vertellen. Slechts één vage tekening is overgebleven een schamele erfenis van deze bijzondere figuur. Gaudi mag dan in bijna alles tegen de traditie in zijn ge gaan, hij mag zich niets heb ben aangetrokken van ver tekeningen in de lijn van zijn gebouwen, zijn figuren waren nooit vervormd. De engelen, zee-orchideeën en inktvissen, waarmee hij de kerk van de Heilige Familie heeft versierd en de beelden in het Parque Guell zijn gaaf als de natuur. Hetzelfde kan worden gezegd van het soms wonderlijk mooie smeedwerk, dat hij aan vrijwel elk bouwwerk toe paste. Deze oude Spaanse kunst is door hem met grote piëteit voortgezet. Bouwmeester Gaudi moet voor zijn volgelingen en mede werkers een zeer genereus mens zijn geweest. Zijn levens doel was niet naam voor zich zelf te maken, doch zijn ge- liqfd Catalonië 'n eigen bouw kunst te schenken, waardoor de provincie (cultureel en geestelijk toch al een buiten beentje onder de Spaanse ge westen) zich blijvend zou on derscheiden van de rest van Spanje. Daarom kan ook wel met zekerheid worden aange nomen, dat verscheidene be langrijke onderdelen van de kerk der Heilige Familie be denksels zijn van zijn pupil len. Dat geldt bijvoorbeeld voor de befaamde gedraaide torenspitsen, die met porce- leinen bollen zijn geornamen teerd. Hij had namelijk voor ogen een gezamenlijk monu ment te scheppen; elke vol gende generatie moest dit werk vervolgen. Zo bezien en gelet op het ontbreken van plannen en blauwdrukken mag iedereen, die enig gevoel heeft voor ar chitectuur, dus zelf voort fantaseren op de voltooiing van deze grootse tempel. Men kan daarbij gerust een nogal kinderlijk plannetje van een leerling als het zijne tot grondslag nemen: een wolk van glas, die, mechanisch voortbewogen, rondom de to rens zou zweven, 's Avonds zouden schijnwerpers er hun lichtbundel in alle kleuren van het spectrum overheen laten spelen kunt u zich het feeëriek schouwspel hoog tegen de donkere lucht voor stellen? De beeldhouwer met met selstenen en metaal, zoals An tonio Gaudi Cornet weieens wordt genoemd, is in 1926 on der tragische omstandigheden gestorven. Hij was op zijn oude dag een eenzelvig mens geworden, die zich met Tol- stoiaanse eenvoud kleedde en verstrooid zijn weg ging. Toen hij dan ook door een tram werd aangereden, transpor teerde men hem naar een zie kenhuis: een arme oude man, wiens identiteit eerst uren later kon worden vastgesteld. Hij is het ongeluk niet te bo ven gekomen. Een einde, dat een nare smaak nalaat. De man, die het gezicht van Bar celona heeft veranderd, had een beter lot verdiend. J. J. F. Kemming g Slotakkoord Nog een luttel aantal uren en het is voorbij. Het jaar onzes Heren 1957. Driehonderdvijfenzestig dagen hebben we gedraafd en gezwoegd, gelachen en ge weend, gebeden en gevloekt. En nu staan we ineens hijgend stil bij de poort, waar door de vermoeide oude straks zal ver trekken en we wachten een beetje trille rig op de jonge veelbelovende knaap, die zijn taak zal overnemen. We hebben drie honderdvijfenzestig nachten geslapen, ge snurkt, gewoeld, gedroomd, pijn geleden en angstig rechtop in bed gezeten. En nu wachten we met wijd open ogen op het moment, waarop de klok de laatste secon de van dit jaar heeft weggetikt. Moeder legt de laatste hand aan de hu zarensalade en vader trekt gretig aan een vers opgestoken sigaar, want hij heeft zich voorgenomen om klokslag twaalf voorgoed met roken op te houden. Marie, die zich met Kerstmis verloofd heeft, zit innig hand in hand met haar nieuwe aan winst, en Jantje is helemaal opgewonden omdat hij dit jaar voor het eerst öp mag blijven. Zo wachten wij dus, met iets van vro lijkheid en iets van plechtigheid. Met een beetje weemoed en een tikje angst, met oesters en champagne of met een spervuur van oliebollen. Straks knallen de vuur pijlen en loeien de sirenes. Luiden de klokken en klinkt er ketelmuziek. Zijn we zo blij, dat het oude jaar voorbij is, of willen wij de boze geesten verjagen, die het nieuwe bedreigen? Straks beginnen we allemaal met een schone lei. Maar de resten van wat wij daarop in voorbije jaren geschreven heb ben krijgen we er nooit helemaal af. Hoe we ook poetsen met een zakdoek, die mis schien vochtig is van tranen. Tranen van vreugde wellicht, maar ook van berouw en van verdriet. In deze laatste uren van het jaar hopen we, dat Miep en Kees, die naar Canada zijn geëmigreerd, het zullen rooien. En dat vader niet op wachtgeld wordt gezet, nu het steeds stiller wordt vp de fabriek. We vertrouwen op het gezonde verstand van de staatslieden, die met atomen en ra ketten goochelen, en op de woorden van de onderwijzer, die gezegd heeft dat Fritsje het wel redden zal in de zesde. We nemen ons voor meer geduld te hebben met Opa. En elke maand te sparen op een boekje. We kijken op de nieuwe kalender om te zien op welke dag onze verjaardag valt. Hoera! Op een zaterdag! En we voe len ons ineens blij bij de gedachte dat er iveer nieuwe lentedagen zullen komen, en snipperdagen en een vakantiereisje met honderd zalige mogelijkheden. We weten met grote stelligheid, dat er weer een nieuwe Miss Holland zal worden gekozen, en een nieuwe Fruitfee. Dat er een nieuwe mode zal komen en tenminste één nieuw sigarettenmerk. Maar er zijn duizend dingen die rvij niet weten, die nog verborgen liggen in de driehonderd- vijfenzestig dagen van 1958. We zullen ons, straks om twaalf uur, allemaal een beetje jarig voelen; alleen weten we dan nog niet of we blij moeten zijn met ons verjaarscadeau. De vorige keren viel de inhoud wel eens lelijk tegen. Als ikudusnu in gedachten de hand ga drukken, lieve lezers, doe ik dat in de hoop, dat uw wensen in vervulling zullen gaan en dat het Nieuwe Jaar u vele ge zonde, gelukkige en voorspoedige dagen zal brengen. Am. de Vita De staatscommissie voor de Pensioen wetgeving heeft gisteren in haar laatste vergadering haar eindrapport aan de minis ter van Binnenlandse Zaken aangeboden. Tijdens de overhandiging memoreerde de voorzitter prof. dr. G. A. van Poelje, dat de staatscommissie na acht jaar thans het eindresultaat van haar arbeid kon aanbieden, een tijdsduur die niet te lang mag worden geacht als men bedenkt dat de staatscommissie-De Meester inder tijd vier jaar nodig heeft gehad voor het volbrengen van de haar verstrekte op dracht en men tevens let op de groei der vraagstukken in aantal en omvang gedu rende de tijd, die verlopen is sedert 10 november 1919, de dagtekening van het rapport der commissie-De Meester. Boven dien maakten de laatste wetswijzigingen van 1954, 1956 en 1957 een gehele ver nieuwing van het formele pensioenrecht meer dan ooit noodzakelijk. Het eindrap port der staatscommissie houdt dan ook een ontwerp van een geheel nieuwe pen sioenwet in. Hierin wordt de samensmel ting van de burgerlijke en de spoorweg pensioenwet voorgesteld en worden voor de unificatie van burgerlijke en militaire pensioenen de grondslagen gelegd. ADVERTENTIE Wij wensen al onze klanten en toekomstige klanten een goed 1958. Aan uw materiële welstand kunt u zelf veel doen door uw kosten voor autorijden zo laag mogelijk te houden. Vraag eens inlichtingen, waarom die voor RENAULT zowel bij aanschaf als onderhoud zo laag zijn. GARAGE DEN HOUT HAARLEM. Heden is de nieuwe ijsbaan aan de Kleverlaan officieel in gebruik genomen. Direct na de opening joegen reeds eenige schaatsliefhebbers de stijfheid uit de beenen. Het ijs was nog wat ruw en ongelijk, maar de schaaf en de schaatsen zullen dat wel doen beteren. Er is ook gezorgd voor een kinderbaan, en de zorgvolle moeders kunnen hun kroost gadeslaan vanuit het restaurant dan wel vanuit den van twee flinke vensters voorzienen dames salon. De nieuwe ijsbaan is gemakkelijk bereikbaar met de E.N.E.T. De tram naar Bloemendaal rijdt er langs. Met de vlaggen, die de nieuwe baan versieren, is het vreemd gesteld. Som- miger rood is paarsig bruin. Andere vlaggen hangen onderstboven. Doch dit kan wel verholpen worden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15