Economische inzinking nog niet ernstig beoordeeld 1 1 Nieuw-Guinea, de martelplaats van onze vrijheidsstrijd anida en de wijze Meester Kouder en kans op buien ió het zo Vooruitzichten voor 1958 AAMBEIEN 5 4 SCHROMPELEN WEG h Beroemde Italiaanse hond kreeg standbeeld Sukarno in schriftelijk interview: „Wij vervolgen onze weg buiten de UNO" Wereldnieuws WONDER 2 F5. en Duitsland moeten deflatiespook bedwingen Geen Britse straaljagers voor Duitse luchtmacht Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 23 tot en met 27 december 5i Japans plan tot export vergroting Kerkelijk Nieuws V.S. vernietigen grote hoeveelheid poliovaccin De situatie in Indonesië Nederlandse ondernemingen steunen de evacuatie van vrouwen en kinderen r VJ MAANDAG 30 DECEMBER 1957 LONDEN (Reuter) „Het economi sche leven in de wereld gaat het meest in verwarring brengende nieuwe jaar tege moet sedert de tijd voor de oorlog," zo schrijft de financiële redacteur van Reu ter. De Amerikaanse industrie maakt haar duidelijkste kentering sedert 1954 of 1949 door, mogelijk ook van de gehele naoor logse periode. De internationale goederen markten, waarvan vele in economisch op zicht minder ontwikkelde landen afhanke lijk zijn, zijn zo zwak als na de oorlog nog niet het geval is geweest. Tot dusverre kan de kentering nog streden niet zo zeer tegen inflatie, dan wel tegen de verwachting van een chro nische inflatie. Het bedrijfsleven en de ver bruikers maakten hun plannen voor de toekomst, aannemende dat het geld jaar na jaar zou voortgaan in waarde te ver minderen op een wijze dat de maatschap pelijke orde had kunnen ondermijnen. Al heeft Washington misschien het gevaar van deflatie wat laat ingezien, dat gevaar is thans onderkend en het wordt bestre den. Men mag hopen, dat de Verenigde Staten nog voor het einde van 1958 infla tie en deflatie de kop zullen hebben inge niet als zeer ernstig worden beschouwd, 1 drukt en het evenwicht in het economische gemeten naar de vooroorlogse maat van leven der wereld hersteld zullen hebben, inzinkingen. Misschien is het niet meer dan een pauze in de grote expansie over de gehele wereld en niet zo zeer een be langrijke inzinking. In 1954 woog een opleving in West- Europa op tegen een recessie in de Ver enigde Staten. Overzeese leveranciers kon den een betere Europese markt stellen tegenover een slechtere Amerikaanse en niemand werd ernstig getroffen. Ditmaal is een onafhankelijke opleving in de Euro pese en in vele andere landen niet moge lijk. Behalve West-Duitsland en enkele andere staten beschikken de landen over zo weinig dollars, dat zij zich wat moe ten inbinden. Tenzij Duitsland nieuwe dynamische leiding kan geven, bestaat er een zeker gevaar voor een kettingreactie of een deflatoire spiraal. Zowel in de Ver enigde Staten als in Duitsland wordt veel gedaan om dit gevaar te voorkomen. Zo als het goede crediteuren past, hebben beide landen het geld ruimer gemaakt, zo wel ten eigen bate als ten bate van de wereld. De grote depressie van de dertiger ja ren werd veroorzaakt doordat de Amerika nen hun zelfbeheersing verloren. Ditmaal is dat niet het geval en het lijkt ook niet waarschijnlijk dat het zal gebeuren. Nu hebben de Amerikaanse, Duitse en Engel se regeringen de inflatie bestreden en daarbij een berekenend risico van enige deflatie genomen. Dat risico heeft zich voorgedaan. Engeland had geen andere keuze. De Verenigde Staten en Duitsland BONN (UP) De Westduitse Luftwaffe heeft verklaard, geen belangstelling meer te hebben voor de Britse straaljager SR 177, die door de Saunders-Roe-vliegtuig- fabrieken vervaardigd wordt, omdat onder andere, dit toestel nog niet binnen afzien bare tijd geleverd kan worden. De Duit sers hadden een optie op driehonderd straaljagers van dit type en de Britse fabriek had haar ontwikkeling en produk- tieplanning afgestemd op de verwachting, dat de Duitse order binnenkort zou af komen. Het verlies van deze order kost de Britse vliegtuigindustrie naar schatting 75 miljoen pond sterling. Engelse deskun digen waren verbaasd over de Duitse be slissing, aangezien de Luftwaffe het toe stel niet nodig zou hebben voor 1961, ter wijl Sanders-Roe gegarandeerd had, de driehonderd SR 177's voor die tijd te zullen afleveren. De fabriek heeft nu be sloten de produktievoorbereiding voor dit type straaljagers te staken. ADVERTENTIE S'VW.AWjWiï'W Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 135)4 136% Van Berkel's Patent 165 165 Van Gelder Zonen 152 156% Kon. Ned. Hoogovens 230% 232 Ned. Kabelfabriek 218 220 Philips 221 223% Unilever 295 304 Wilton-Fijenoord 191% 191 Kon. Petroleum 145,— 149,10 Holland-Amerika Lijn 124 128 Kon Ned. Stoomboot Mij117 119V2 Ned Scheepvaart Unie 102% 105 Van Ommeren 194 198 Amsterdam Rubber43 44 H. V A87 88% Ver Deli Maatschappijen 53 54% 3%% Staffellening 1947 84?£ 85'/is 3% Invest, cert. Nederland 89% 90'/8 3% Nederland 1962—64 887/te 89 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 6.924.492, Deze week tvoorl.) Aandelen f 3.505.317, (3 dagen) Vrijdag 27 december 1957 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 20 dec 136% 165 156V2 230 223 300% 191 y2 148,60 126 118% 104% 196 43% 87 54 8431/sj 90 89 1 - 2% 5% 7 1 1,30 2% 1% 4- 1% 2 1 Obligaties 12.008.261,— Obligaties 8.003,977. (3 dagen) 't Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro- gen - piln verdwijnt, bloeden houdt op Zelfs in de meest hardnekkige ge vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit lh het weefsel vernieuwende Bio-Dyne Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des infecterend. Voor veilige, recht streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube J -| iUIlUCi VC1 UUVCliUC UUUUClCll. COiJ uuuo SPERTI a f. 3.30 |J| BORGO SAN LORENZO (UP) De burgemeester van het dorp Borgo San Lo renzo, nabij Florence, heeft zondag plech tig een standbeeld voor een hond onthuld. Deze burgervader is een vurig communist, maar het standbeeld was toch echt niet voor de laïka uit de Spoetnik bestemd. Het was voor Fido, die de plechtigheid met zijn aanwezigheid opluisterde, doch er zijn gekrab naar zijn eeuwige kwelgeest niet 1 voor onderbrak. j Ruim zevenduizend mensen juichten toen burgemeester Giuseppe Graziani het doek voor het levensgrote beeld van de bruinwitte hond wegtrok. De onthulling geschiedde op de veertiende verjaardag van het begin van Fido's vergeefse wake bij de bushalte op de Piazza, het dorps plein. Op 29 december 1943 arriveerde de bus uit Florence zonder Fido's meester aan boord. Carlo Soriani had het leven gelaten toen Florence, waar hij werkte, gebom- TOKI O(Reuter) De Japanse roge- j bardeerd werd. Maar Fido begaf zich ring heeft een plan goedgekeurd tot ver- J iedere dag naar de halte en als zijn baas groting van de Japanse export tot 3,15 mil- weer niet gearriveerd bleek, sjokte hij jard Amerikaanse dollar in het op 1 april a.s. beginnende begrotingsjaar 1958'59. Dit plan omvat voorzieningen tot wijzi ging van de anti-trust- en monopoliewet- ten met het doel een einde te maken aan de buitensporige concurrentie in de export- handel en tussen de exportindustrieën; het verstrekken van subsidies voor het tot ontwikkeling brengen van nieuwe goede ren en markten; verbetering van de fi nanciering en het verlenen van service voor exportgoederen; medewerking aan mistroostig terug naar de woning van Maria, de weduwe van Soriani. En zo ging het veertien jaar achtereen. Toen hebben hondenvrienden in Italië een gouden penning laten slaan, die Fido om zijn nek kon dragen. Bij een eenvou dige plechtigheid werd de penning vorige maand aan de halsband van Fido be vestigd. Maar de zwaaiende penning zat de rech terpoot van Fido in de weg in zijn voort durende strijd tegen gedierte, dat onder publiciteit en marktonderzoek overzee zijn halsband domicilie had gekozen. Dus voor de Japanse export en tot het invoe ren van een stelsel, dat de verschillende maatschappijen verplicht, een zeker per centage van haar produkten uit te voeren ter stabilisatie van de binnenlandse prij zen. sloot de burgemeester de penning weg in zijn kantoor en stortte zich in de actie voor nóg groter eer voor Fido een standbeeld. De gemeente droeg aan Alberto Cipolla op een standbeeld van Fido te vervaar digen. Er kwam een fanfare-orkest aan te pas en bijna niemand was thuis toen Recordjaar voor haven van de burgemeester een lange speech afstak, J waarin hij de hoop uitdrukte, dat er geen Rotterdam bombardementen meer zouden komen, zo als die waarin de baas van Fido was om gekomen en waarin hij diens trouw tot voorbeeld stelde. Toen het doek viel, nam Fido het eerbetoon in ontvangst door een waterige blik te werpen op de slanke marmeren zuil waarop zijn evenbeeld stond en vervolgens een nieuwe uitval te doen naar de vlo onder zijn halsband. Tweeëntwintigduizendste schip liep zondag binnen Zondagmiddag om half een stoomde het Franse s.s. „Les Glières" de Nieuwe Wa terweg binnen, komende van Manilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee is voor het eerst in de geschiedenis het aantal in een jaar te Rotterdam binnengekomen schepen op 22.000 gebracht. In dit cijfer zijn niet begrepen de sche pen, die de pieren van Hoek van Holland binnenvaren met bestemming Maassluis, Vlaardingen, Dordrecht of andere havens. In dat geval zou het getal nog met onge veer 2900 moeten worden verhoogd. Verleden jaar werd op 27 december het 21.000ste schip genoteerd. Dat was toen een record, dat nu dus belangrijk verbe terd is. De „Les Glières", groot 7240 brt., is eigendom van de Cie des Messageries Ma- ritimes te Parijs. Ze heeft ligplaats ge nomen in de Maashaven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudenhoorn (Z.H.): N. Berg- tra te Schraard; te Erichem: F. H. Schef- fer, kand. te Dedemsvaart. Geref. Kerken Beroepen te Harlingen: H. D. Bakker te Tholen. Aangenomen naar Tijnje: E. de Vries, kand. te Emmen, die bedankte voor Avereest, Barchem en voor Hoek (Z.). Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Breda's-Hertogen- boschHeusden: H. Johannes te Middel burg-Vlissingen. Geref. Gemeenten WASHINGTON (UP) In de Verenigde Staten moeten grote hoeveelheden kinder- verlammingsvaccin worden vernietigd om dat de ouders, althans voor een groot deel, hun kinderen niet laten inenten en omdat het vaccin slechts een half jaar houd baar is. Het feit dat het aantal pölio-gevallen dit jaar aanzienlijk minder is heeft Icenne- lijk talrijke ouders bewogen, hun kinderen niet te laten vaccineren. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden. HARTENDORP Gen Cronjéstr 13. Haarlem Tel 52760 heeft veel bijgedragen tot de vastbesloten DJAKARTA (UP) In een schriftelijk interview heeft president Sukarno het Westen gewaarschuwd, dat als het iedere natie welke andere politieke ideeën heeft, als een tegenstander beschouwt, het zich spoedig geïsoleerd zal bevinden van de meerderheid van de wereld en de meer derheid van de mensheid. Ook verklaarde hij dat het niet verstandig zou zjjn iedere afwijking van Westerse gedachten in Azië toe te schrijven aan communisme of communistische invloed. „Ik krjjg de in druk dat het voor sommige kringen min of meer een hobby wordt om een land of volk te beschuldigen, dat het communis tisch is, als zjjn mening over politieke of economische zaken niet samenvalt met die van het Westen," aldus Sukarno. Sukarno reageerde aldus op een vragen lijst die hem telegrafisch was toege stuurd door United Press. Aan de president werd met name om fnlichtingen gevraagd ter zake van een re cente bewering in een Londens dagblad dat „Indonesië regelrecht toegaat op een volkomen communistisch regime, dat af hankelijk is van China en Rusland." Hij antwoordde; „Ik geef nogal met tegenzin commentaar op zulk een bewering. Indo nesië is een van de laatste landen die de-' plomatieke betrekkingen met Sovjet-Rus- land hebben gevestigd. Zijn economische betrekking met China of de Sovjet-Unie is klein, vergeleken met de handel, die er door vele Westeuropese landen gedreven wordt. En zelfs vergeleken met de andere Aziatische landen, bevindt Indonesië zich tamelijk laag op de lijst van handelsbe trekkingen met Sovjet-Rusland of Chi na." Plechtige beloften" Wat de kwestie Nieuw-Guinea betreft, verklaarde Sukarno: „West-Irian is on derdeel van de politieke eenheid Indonesië, welke vroeger Nederlands Oost-Indië ge noemd werd. De bevolking van Indonesië (West-Irian inbegrepen) was eeuwenlang verenigd, niet alleen door het Nederlands bestuur, doch ook door haar geschiedenis en haar gemeenschappelijke strijd voor nationaal bestaan en haar uiteindelijke vrijheid." Nederlar 1 heeft, naar Sukarno zeide, in officieel agrement en in plechtige belof ten ten overstaan van de UNO op zich ge nomen de vestiging van de volledige soe vereiniteit van Indonesië te bevorderen en was krachtens het handvest van over dracht der soevereiniteit in 1949 gehouden volledig en onherroepelijk de soevereini teit over Indonesië over te dragen. „Los hiervan, wordt West-Irian ook be schouwd als de martelplaats van de strijd om onafhankelijkheid", aldus de presi dent, daar de.meesten der .prominente lei ders )daar O arpn vgh ballingschap hébben doorgebracht of in gevangenschap in het beruchte kamp Boven-Digul in Zuidwest- Irian. Deze symbolische interpretatie Tijdens het weekeinde trok een actieve depressie van IJsland naar het Skagerak. Op het midden van de Noordzee veroor zaakte deze depressie een zware noord westerstorm. Boven Nederland woei zon dag een krachtige tot harde westelijke wind. De depressie veroorzaakte echter geen regen van betekenis. Achter de sto- opbouw heeft, WEERRAPPORTEN drijven. een depressie tot ontwikkeling gekomen, die in Italië regen veroorzaakte. dinsdag 31 december Zon op 8.50 uur, onder 16.40 uur. Maan op 13.03 uur, onder 2.58 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn dinsdag 31 december Hoog water: 11.06 en 23.45 uur. Laag water: 6.18 en 18.51 uur. Temperaturen: buiten- 00 S 00 en binnenland heden- a s morgen 7 uur. Neerslag' li u laatste 24 uur. .s-S s 2 c c .5 Helsinki sneeuw zo -4 2 Stockholm licht bew. nw -2 5 Oslo onbewolkt n -6 0 Kopenhagen licht bew. w 1 4 Aberdeen onbewolkt wnw 1 0,5 Londen onbewolkt w 3 0 Amsterdam licht bew. w 6 0,4 Brussel /.waar bew. wzw 3 0 Luxemburg geheel bew wzw 3 0 Parijs motregen wzw 5 0,1 Bordeaux mist windst. 4 0 Grenoble geheel bew. no -2 0 Nice onbewolkt nnw 5 0 Berlijn regen wzw 2 8 Frankfort geheel bew wzw 2 0 München geheel bew wzw 0 0 Zürich zwaar bew. windst. -4 0,1 Genève geheel bew. windst. -1 0 Locarno onbewolkt ozo -6 0 Wenen zwaar bew. zw -0 0 Innsbruck onbewolkt windst. -8 0 Rome regen windst. 11 0,1 Ajaccio regen no 9 2 Mallorca zwaar bew. wnw 10 0 Den Helder licht bew. w 7 0 Ypenburg zwaar bew. w 7 0 Vlissingen geheel bew. wzw 6 0 Eelde licht bew. w 5 4 De Bilt zwaar, bew. wzw 6 0,1 Twente geheel bew wzw 6 0,1 Eindhoven geheel bew wzw 6 0 Vlv. Z.-Limb regenbui wzw 5 0,1 24. Het was Joris aan te zien, dat het elixer een verfrissende invloed op zijn den ken had. Met energieke bewegingen begon hij alle volle flesjes te verzamelen en sprak toen luchtig: „Ik moet nu even weg, want ik heb een idee omehte voor komen, dat die arme westerlingen weer zo heftig op my eh op het elixer reage ren". Panda, die zo zijn ervaringen had met Bedankt voor Barneveld: P. van der Bijl 1 de ideeën van Joris, keek hem wantrouwig te Rhenen. I na. Maar de wijze meester tikte hem waar schuwend op de schouder. „Laat ik u niet nog eens betrappen op een Onvriendelijke Gedachte, broeder Panda!", sprak hij met zacht vermaan. Joris verdween om de hoek en zette zich neer bij een pomp. Hier goot hij het elixer uit de flesjes over in een lege veldfles. „Helder denken", sprak hij te vreden in zichzelf, „is slechts een voor recht van de enkeling, die er een goed gebruik van weet te maken. Het is stellig niet goed om Jan en alleman dit elixer te laten slikken". Vervolgens vulde hij de lege flesjes met het water uit de pomp. „Mijn kopers moeten niet te slim worden daar krijgt iedereen maar last mee", vond hij. „Zij zijn gelukkiger en zacht moediger als ze alleen maar DENKEN dat ze slim zijn! En is het niet onze taak om ze gelukkig te maken?" En dat achtte hij een vriendelijke en rustgevende gedachte. heid wat betreft de bevrijding van West- Irian. Vraag: Hoe z-1 Indonsië zijn aanspra ken op West-Irian afdwingen en zou Indo nesië te dezer zake internationale arbi trage accepteren? Antwoord: De koers, die thans door In donesië gevolgd wordt, is zijn gehele pro bleem met Nederland, het probleem- West-Irian inbegrepen, te regelen buiten de UNO. Dit betekent ook dat de relatie tussen Indonesië en Nederland niet ge handhaafd kon worden, zoals zij thans be staat. Enerzijds voert Nederland een anti- Indonesië-po' iiek (en die blijft niet be perkt tot alleen de kwestie-West-Irian) en anderzijds wenst Nederland zijn economi sche belangen er. gunstige handelsbetrek kingen met Indonesië te behouden. Dit is een anomalie, die niet voor altijd kan voortduren. Als Nederland zijn economi sche en handelsbetrekkingen de moeite waard acht behouden en verbeterd te wor den in Indonesië, meen ik dat Nederland gelijktijdig ook iets zou moeten doen om vriendschap in Indonesië te verwerven. „Alleen werklozen" Vraag: Op welke groepen heeft de ver zochte repatriëring van Nederlandse inge zetenen betrekking, wat is het t'jdschema voor repatriëring en welke maatregelen worden genomen om onnodig ongemak te vermijden? Antwoord: Het is de politiek der rege ring, dat werkloze Nederlandse onderda nen hun aantal is ongeveer 9000 In donesië geleidelijk dienen te verlaten. Tot dusverre heeft de Indonesische regering nooit een order tot uitwijzing gegeven en een ieder, die wenst te vertrekken; zal de meest volledige medewerking van de re gering krijgen. Daarentegen zal aan Ne derlandse onderdanen, die voor een of an dere belangrijke baan in Indonesië willen blijven, verblijfsvergunning niet ontzegd worden. De regering draagt er zorg voor, dat in het verloop van deze repatriëringen niemand onnodig ongemak zal lijden. Daarentegen krijgen de tussen de 800 en 1000 Indonesische onderdanen, die in Singapore gestrand zijn als gevolg van de door K.P.M.-schepen gevoerde boycot, geen overeenkomstige behandeling van de Nederlandse autoriteiten. Vraag: Welke beschikking zal gemaakt worden voor Nederlands bezit en investe ringen in Indonesië en wordt schadeloos stelling overwogen? Antwoord: Alle Nederlandse bezittin gen en investeringen staan onder controle en toezicht ."er regering, teneinde de soe pele gang van de economische onderne mingen te waarborgen Regeling van deze zaak zal onderdeel worden van een alge mene schikking van het geschil tussen Nederland en Indonesië, met inbegrip van het probleem-West-Irian. DJAKARTA (ANP) Vrijwel alle Ne derlandse ondernemingen in Indones.ë stel len nu hun employé's in de gelegenheid hun vrouwen en kinderen naar Nederland te zenden. De Nederlandse gemeenschap op Java begint meer en meer een mannengemeen schap te worden. Het besluit om vrouwen en kinderen te repatriëren vergt grote fi nanciële offers voor vele kleine onderne mingen. De financiële voorzieningen die de Nederlandse regering heeft getroffen, dekken de extra kosten niet volledig hoe wel de getroffen regelingen volgens de zegslieden van de Kamer van Koophandel in Djakarta vlotter in de praktijk worden gebracht dan zij aanvankelijk hadden ver wacht. Vele kantoren hebben bijzondere maatregelen voor de repatriëring genomen, zoals het charteren van vliegtuigen en het vinden Van accommodatie voor repatri ërende gezinnen. Met de Waterman, die thans op weg is naar Soerabaja, worden op 2 januari nog 800 evacués in Singapore verwacht. De Waterman gaat daarna in Soerabaja en Djakarta andere evacués halen, die met dit schiD rechtstreeks naar Nederland zullen worden vervoerd. Gedurende het week einde vertrokken ongeveer 200 Nederlan ders per vliegtuig uit Singapore naar Ne derland. Sneeuwval. De Amerikaanse staat Michi gan is door de zwaarste sneeuwval sinds tien jaar getroffen. Honderden auto's zijn onder de sneeuw bedolven. Sinds zaterdagmorgen heeft het sneeuwdek een dikte bereikt van ruim 27 centimeter. In Minnesota zijn tem peraturen voorspeld van 25 graden be neden nul. Middernacht. Arbeiders van de transport bedrijven in New York hebben een stemmig besloten op oudejaarsavond te middernacht in staking te gaan. De werkers namen het besluit tegen een gerechtelijk bevel in. Zij eisen een loonsverhoging van 65 dollar cent per uur. De gemeente biedt 18 cent loons verhoging aan. Onder nul. Een ballon van de Russische weerkundige dienst heeft een hoogte bereikt van 41 kilometer, zo meldt ra dio-Moskou. De temperatuur op die hoogte was 34 graden Celsius onder nul. De ballon was een van de 4.000 die Rus land ter gelegenheid van het Inter nationale Geofysisch Jaar lanceert. Geborgen. Het blad van het Russische mi nisterie van Defensie, „Rode Ster", meldt dat kikvorsmannen en speciale bergingsvaartuigen erin geslaagd zijn een gezonken onderzeeboot te bergen. De gehele bemanning kon worden ge red. De bergingsoperatie heeft drie da gen geduurd. Het blad vermeldt niet waar en wanneer de boot gezonken is en hoeveel man er aan boord waren. Faailliet. De Eeasingwold Railway ,de laat ste particuliere spoorweg van Enge land, is failliet gegaan. Op 27 juli 1891 bracht machinist Sidney Smith de eer ste trein van Alne naar Easingwold, een afstand van 4'/2 kilometer, en gis teren reed hij de laatste terug. Explosie. Reddingsploegen hebben in een kolenmijn in de Amerikaanse staat Virginia de stoffelijke overschotten van tien mijnwerkers geborgen, die gedood werden bij een ondergrondse ontplof fing. Veertien andere mijnwerkers werden gered. Snel. Een Frans experimenteel vliegtuig, een Griffon met deltavleugels, heeft, naar de ontwerpers hebben medege deeld, in verticale vlucht een snelheid van bijna tweemaal die van het geluid gehaald. Balans. De gouverneur van de Perzische provincie Kermansjah heeft meege deeld, dat in totaal 1.392 lijken zijn geborgen van mensen die bij de aard bevingen, welke West-Perzië kortge leden hebben geteisterd, om het leven zijn gekomen. Afgelopen. In een Egyptisch presidentieel besluit is bepaald, dat buitenlanders in het vervolg geen openbare functies meer in Egypte mogen bekleden. Verzoening. Japan en Zuid-Korea zijn overeengekomen, dat zij geïnterneerden zullen uitwisselen. De Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat er stappen zullen worden gedaan om de andere hangende pro blemen op te lossen. Men wil tot een herstel van de diplomatieke betrek kingen komen. Nieuwjaarsboodschap. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft in een nieuwjaarsboodschap gezegd, dat de UNO-strijdkrachten het Zuidkoreaanse leger toestemming dienen te geven voor een opmars tegen Noord-Korea. Tot de „broeders in Noord-Korea" zei de pre sident in zijn boodschap, dat de bond genoten Zuid-Korea hebben verhin derd naar het noorden op te rukken. Valsemunters. Tienduizenden valse bank biljetten van vijf Egyptische ponden zijn sedert vorig jaar in omloop, aldus melden Egyptische bladen. Een onder zoek zou de „grootste valsemunters zaak die het Nabije Oosten ooit heeft gekend", aan het licht hebben gebracht. De biljetten zouden zijn verspreid door „Arabieren die tussen Libanon, Libië, Frankrijk en Israel reisden". Gewoon. De Sovjet-geleerde Laptsjinsky heeft via radio-Moskou verklaard, dat zijn collega's onlangs een poot van een levende hond hebben geamputeerd en na 26 uur weer hadden aangebracht. Na de operatie en een periode van herstel kon de hond weer gewoon hardlopen en springen. Vriendschap. Joegoslavië en Jemen heb ben diplomatieke betrekkingen aange knoopt. Er is een vriendschapsverdrag getekend, alsmede een verdrag voor wetenschappelijk-technische samen werking. Plant. De mens is een rechtstreekse af stammeling van het bekende bruine zeewier. Dit is de overtuiging van dr. Dillon, een hoogleraar in de biologie in de Amerikaanse staat Texas, die de mens beschouwt als een hoog ontwik keld soort plant. HET BLAD, dat we onlangs als het voe dingsorgaan van de plant hebben aange merkt, moet noodzakelijkerwijs minder eenvoudig in elkaar zitten dan het zich aan ons voordoet. Uit ervaring weten we bij onszelf, dat ons spijsverteringsorgaan bijzonder gecompliceerd is en dat een klei ne storing in een of ander onderdeel, ons meer last kan bezorgen dan op het eerste gezicht noodzakelijk lijkt. Nu zouden we niet graag willen beweren, dat de organisatie in het plantenblad op één lijn kan worden gesteld met het ge compliceerde organisme van de mens, maar aan de andere kant moeten we het blad toch ook niet voorstellen als een onaan zienlijke hoeveelheid taaie plantencellen die door wat nerven bij elkaar worden gehouden. In het blad, waar zoals bekend voor ademhaling en voedsel wordt gezorgd, vindt een bewonderenswaardige arbeids verdeling plaats, die we ons in een chemi sche fabriek nauwelijks anders zouden kunnen wensen. In het aan ons allen be kende beukenblad zien we eerst een laag cellen, die als een beschermend vlies over de hele fabriek zijn gespreid, teneinde het complex te beschermen tegen invloeden van buiten, welke storend op de produktie zouden kunnen inwerken. Hieronder lig gen de eigenlijke bladgroen-laboratoria, ondergebracht in langwerpige cellen, die de indruk van een soort zuilengang wek ken. In deze produktiewerkplaatsen treden de groen gekleurde chlorophylkorrels merkwaardigerwijs geheel als zelfstan dige organismen op. Bij sterke zonneschijn stellen deze korrels zich tegen de zuilen (celwanden) op, waardoor zij beschut zijn tegen de storende invloeden van over matige straling. Komt het blad in de scha duw, dan keren deze werkers naar hun vroegere plaatsen in het bovengedeelte van de cel terug om daar hun werk voort te zetten nu de belemmerende omstandig heden geweken zijn. Onder deze werkplaatsen liggen de ver- zamelcellen, waar de geproduceerde „wa- ren" voor een deel worden opgestapeld, voor een deel worden weggevoerd naar het hoogst doelmatige buizen systeem der bladnerven, die als een kanalennet door het hele blad trekken, in elkaar uitmonden, van de fijnste adertjes naar de grootste nerven leiden, om tenslotte te eindigen in een grote buis, die door de steel de blad- fabriek verlaat en door twijg en tak in de stam overgaat. Alle bladeren, alle twijgen, alle delen van de plant zijn direct met el kaar verbonden door aderen, waarin suiker, omgevormd zetmeel, dus voedsel, circu leert op soortgelijke wijze als het door bloed in onze aderen wordt vervoerd. Bij de plant vindt het vervoer van het zetmeel voornamelijk 's nachts plaats, zodat de op slagplaatsen als de dag aanvangt leeg zijn en direct weer gevuld kunnen worden met de produktie van de nieuwe dag. Door samenwerking van miljoenen afzonder lijke cellen wordt door plant na plant van de „hersenloze natuur" de voedsel- produktie van de hele aardbol voortge bracht. En in de herfst werpt de plant haar bla den af. Om niet van dorst te sterven. Daarover een volgende keer. TJ Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2