RITMEESTER FIAT Conferentie in Cairo zou in neutrale stemming eindigen Voortvluchtige notaris meldt zich bij Amsterdamse politie I Naastingen hebben voorkomen dat bedrijven zichzelf ophieven Partij van de Arbeid bereid tot gesprek met Indonesië Mééster/ijk zo'n Djuanda weerspreekt Hatta „K.P.M. bood schepen te koop aan maar daar gaan we nooit op in" ^Praatótcel VenhaJk 3 Condoleances van Prinses Wilhelmina en Churchill Colporteurs aangehouden die gratis treinreisjes maakten Borsumij ontslaat 85 man Anti-westerse en pro-communistische toon zal niet doorklinken in het slotcommuniqué K.P.M.-directie ontkent aanbod aan Indonesië Bezoek van Sukarno aan Nasser gaat toch door Weer mis Malta dreigt betrekkingen met Londen te verbreken Op de Evert Vermeer in Haarlems concertgebouw Minister Mansholt vraagt ontslag MAANDAG 30 DECEMBER 1957 Bij de dood van Max Nauta Mevrouw H. NautaKettner heeft na het overlijden op 18 december dit jaar van haar echtgenoot de kunstschilder Max Nauta een telegram van rouwbeklag ontvangen van Prinses Wilhelmina. Ook ontving de weduwe Nauta een persoonlijk schrijven van Sir Winston Churchill: „Ik ben diep ontroerd door het bericht van het plotselinge ernstige verlies, dat u heeft ge troffen. Het werk van uw echtgenoot be wonder ik zeer. Ik bewaar de prettigste herinneringen aan uw bezoeken op Chart- well. Wees overtuigd van mijn hartelijk meeleven in uw grote smart". Het geschil derde portret van de grote Engelse staats man mag als een der belangrijkste op drachten worden beschouwd die Max Nauta zijn verleend. Prof. S. Gerbrandy en mr. L. G. Kortenhorst behoorden eveneens tot de zeer velen, die hun condoleances hebben gezonden. Drie Hagenaars, die in Breda colpor teerden met kleurenfoto's, hebben weken lang kans gezien, gratis per trein van Den Haag naar Breda en terug te reizen. De spoorwegrecherche heeft daaraan thans een einde gemaakt. Zij kochten in Den Haag een retourtje Den HaagBreda en een perronkaartje. Met dit perronkaartje gingen zij het per ron op. Het retourtje werd slechts aange schaft voor het geval zij tijdens de reis tegen de lamp zouden lopen. De zwakke plek in hun opzet was namelijk, dat zij moesten zien in de trein de conducteur te ontlopen. Lukte dit, dan zagen zij in Breda kans ongemerkt het station uit te komen. Na volbrachte dagtaak kochten zij ook in Breda een perronkaartje en gingen daarmee het perron op. Lukte het ook op de terugreis om de conducteur te vermij den, dan verlieten zij het station in Den Haag op het perronkaartje, dat zij daar 's ochtends hadden gekocht en gaven ver volgens aan het loket hun retourtje terug met de mededeling, dat zij van de reis had den afgezien. Zij kregen dan hun geld terug. Na een paar weken viel het de administratie van de N. S. echter op, dat er onevenredig veel retourtjes Den Haag Breda ter restitutie werden aangeboden. Er werd een onderzoek ingesteld en de spoorwegrecherche ontdekte spoedig hoe de vork aan de steel zat. De drie colpor teurs werden aangehouden toen zij aan het loket hun „ongebruikte" retourtjes kwa men inwisselen. Zij zullen wegens oplich ting worden vervolgd. De Borneo Sumatra Handelmaatschappij in Den Haag heeft wegens de moeilijkhe den in Indonesië aan 85 personeelsleden op het hoofdkantoor te Den Haag ontslag aan gezegd. Het personeel in Den Haag be draagt ongeveer 260 ttidri. TëVerfs hè'eft men voor het overige personeel een ge ringe loonsverlaging toegepast in de vorm van een vermindering van de zogenaamde duurtetoeslagen, die op de salarissen wer den gegeven. ADVERTENTIE Ja, en dat al 24 jaar dank zij de juiste keuze van vorm en inhoud Een gaaf genot. CAi'RO (U.P.) Verscheidene afge vaardigden-naar de Afrikaans-Aziatische solidariteits conferentie die vandaag te Cairo gesloten zal worden, hebben te ken nen gegeven dat krachtige pogingen in het werk zullen worden gesteld oih in het slot communiqué de indruk weg te nemen als zou de conferentie onder communistische invloed staan. De strekking der besprekin gen en aangenomen resoluties is tot dus verre anti-westers en pro-communistisch. „De toon van het laatste communiqué zal zich niet lenen voor de aantijging van com munistische propaganda", aldus heeft een hoge Egyptische functionaris verklaard. Ook Indische en Ethiopische zegslieden hebben zich in deze zin uitgelaten. De commissie die het communiqué op stelt bestaat uit Egyptische, Indische, Ja panse, Russische en ïraakse afgevaardig den. Tegen deze samenstelling hebben de Libanezen zich verzet, aanvoerend dat Rus land niet neutraal is, en bovendien kern wapens maakt. Zaterdag is een resolutie aangenomen waarin staken werd geëist van proeven met kernwapens, vernietiging van bestaande voorraden kernwapens, en een verbod om op buitenlands grondgebied kernwapens of geleide projectielen te sta tioneren. Met de Russische verklaring dat kernenergie in de Sovjet-Unie voor vredes doeleinden wordt opgewekt nam de verga dering echter genoegen, en de Russische gedelegeerde werd in de commissie be noemd. Bedenkingen Het Russische aanbod van bijstand in, vete vormen, zoAdag -gedaan; kreeg luide bijval" in de zaal, maar een lauw welkom in de wandelgangen. De Indische afgevaar digde Anoep Singh merkte op dat het be ter zou zijn geweest gjs dit voorstel gedaan was zonder er een felle aanval op de Ame- rikaanse hulpprogramma's aan te verbin den. Een andere Indische diplomaat zei dat het aanbod in feite een herhaling was van de voorwaarden waaronder Russische hulp normaal verkrijgbaar is. Er is ook besloten een secretariaat op te richten. De Indische delegatie was daar tegen, omdat India vreest dat er een nieuw wereldblok uit ontwikkeld zal worden. Nochtans sprak het comité, dat tenslotte het secretariaat instelde, een veroordeling uit van „militaire pacten en militaire ba ses", en sprak zich uit voor vereniging van westelijk Nieuw-Guinea met Indonesië, de bevrijding van het protectoraat Oman, de Portugese kolonie Goa en van Britse en Franse kolonies in centraal Afrika. De Russische afgevaardigde eiste bovendien nog aansluiting van Formosa bij commu nistisch China, en vrijheid voor Algerije. In een subcommissie, die de kwestie van de rassenscheiding besprak, werd uit een ontwerp-resolutie de veroordeling van Amerika, als een land waar de rassen scheiding in de praktijk wordt toegepast, geschrapt. Het voorstel om op 1 maart in de gehele Afrikaans-Aziatische wereld een grote inzameling te houden ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen, werd aanvaard. Anoep Singh, een der voornaamste or ganisatoren van de conferentie, zei: „De meesten van ons zijn anti-communisten en vastbesloten dat in het slotcommuniqué duidelijk te maken". Critiek (Reuter) De eerste rechtstreekse cri tiek op de SóVjet-Unie kwém van Arrtóé Awnah, een afgevaardigde van Ghana. In antwoord op een vraag tijdens een pers conferentie of hij het optreden van de Sovjet-Unie in Hongarije als imperialis tisch beschouwde, zei hij: „Wij veroordelen de houding van de Sovjet-Unie tegenover dit probleem, precies zoals wij tegen de Franse politiek in Algerije zijn". Ghana heeft ter conferentie voorgesteld alle kolo niën, in afwachting van hun onafhanke lijkheid, onder internationaal beheer te plaatsen. PNOM PENH (AFP) Cambodja neemt niet deel aan de werkzaamheden van de Afrikaans-Aziatische conferentie te Cairo, omdat op de voorbereidende bijeenkomst, 1 waarop Cambodja wel vertegenwoordigd j was, een politieke koers is uitgezet, die niet In overeenstemming is met de begin- I selen van neutraliteit van de regering van j Cambodja, aldus verluidt te Pnom Penh. In de hoofdstad van Cambodja is men al- gemeen van oordeel, dat door middel van mkere Arabische landen één van de grote blokken invloed oefent op de conferentie j van Cairo, zulks in tegenstelling tot de Afrikaans-Aziatische conferentie te Ban- J dung. (Reuter) Premier Siroky van Tsjecho- I Slowakije wordt op 16 januari te Pnom Penh verwacht voor een officieel bezoek aan Cambodja. De in Heemstede wonende en in Amster dam kantoorhoudende 55-jarige notaris G. R. jr. heeft zich in de afgelopen nacht omstreeks half twee bij de wachtcomman dant op het Hoofdbureau van Politie in Amsterdam gemeld. De notaris werd door de internationale politie gezocht en was sinds maandag 23 december voortvluchtig. Bij controle zijn in de administratie van de notaris vervalsingen van handtekeningen gevonden. Op grond daarvan wordt hij verdacht van verduisteringen tot een be drag van driehonderdduizend gulden, ge pleegd als beheerder van eigendommen van Nederlandse Joden, die in concentra tiekampen de dood hebben gevonden. Aanvankelijk vermoedde men, dat het hier om verduistering van vijftigduizend gulden ging. Het onderzoek is nog in volle gang. De politie acht het thans niet uitge sloten, dat bij verder onderzoek zal blij ken, dat niet driehonderdduizend gulden, maar het dubbele bedrag is verduisterd. De notaris is in Amsterdam ingesloten en zal na nieuwjaar voor de officier van Jus titie worden geleid. Zaterdagmorgen reeds heeft de politie de auto, waarin de voortvluchtige notaris was verdwenen, teruggevonden aan de Reynier Vinkeleskade in de hoofdstad tegenover het gebouw van het gemeentelijke lyceum voor meisjes. Op vijftig meter afstand van de grijsgroene personenauto heeft de politie gepost. Tot en met zondagavond twaalf uur heeft een politiewagen, bemand met twee rechercheurs, daar gestaan. Echter zonder resultaat. Ruim een uur voor de verdachte zich heeft gemeld, heeft de politie de auto Op de Reinier Vinkeleskade in Amster dam heeft de voortvluchtige notaris zijn auto achtergelaten. De politie heeft de auto lange tijd in de galen gehouden, omdat de verdachte er bij zou kunnen terugkomen. van de notaris per kraanwagen naar de binnenplaats van het hoofdbureau van po litie doen slepen. (Van een Haagse medewerker) Naar aanleiding van de in Djakarta door de Indonesische premier op een persconfe rentie afgelegde verklaring dat de K.P.M. de Indonesische regering gevraagd heeft, of zij bereid is de K.P.M.-schepen, die ge regeld tussen de Indonesische havens voe ren, te charteren of te kopen, hebben wij ons tot de K.P.M.-directie te Amsterdam gewend om een bevestiging van dit be richt. De K.P.M.-directie gaf ons echter te verstaan, dat daarvan bij de directie van de K.P.M. „niets bekend" is. Ook over de claim die de K.P.M. bij de verzekerings maatschappij (en) heeft ingediend, kon men ons nog niets mededelen, daar dit „een zaak van lange duur" is. CAïRO (Reuter) Volgens een officiële bekendmaking in Cairo zal president Su karno van Indonesië voor een officieel be zoek van vier dagen aan Egypte op 12 januari in Cairo aankomen. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sudibjo, heeft meegedeeld, dat de Indonesische regering niets bekend is om trent een ontmoeting tussen president Su karno en de Britse premier MacMillan tijdens het bezoek van Sukarno aan India. De Indonesische regering aldus Sudibjo na een vergadering van het kabinetheeft geen besprekingen gearrangeerd tussen beide staatslieden in verband met het ge schil over Nederlands Nieuw Guinea. Voor zijn bezoek aan Cairo wordt Su karno te New-Delhi verwacht. Het is waar schijnlijk dat hij nog bezoeken zal brengen aan Karatsji op uitnodiging van de Paki staanse regering, Colombo, Rangoon en Bangkok, vóórdat hij op 25 januari voor een veertiendaags bezoek in Japan aan komt. (AFP) —V President Sukarno wordt op 11 januari te Cairo verwacht voor een bezoek van een week, zeven dagen eerder dan de verwachte aankomst in Egypte van de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai. Van het bezoek van Tsjoe is echter nog geen officiële bekendmaking uitge- JCOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXX BELGRADO (UP). - Mirko Milicevic 8 was de beste jager van het dorp Rakitno, 8 in de Herzogewina. Vijftien jaar had 8 8 hij al gejaagd en wolven, vossen en tal- 2 loze wildsoorten waren voor zijn loop 8 gevallen. Maar een haas had hij nog nooit geschoten. Dat viel de dorpelingen X op. Er werd over gepraat. En tenslotte g begon men de gek te steken met deze voortreffelijke jager, die nog nooit een haas geschoten had. n Dat verdroot Mirko en hij ging erop 8 X uit om een haas te vangen. Hij ving er X een, met zijn blote handen. Hij maakte X b het beest met een touwtje vast aan een 8 laaghangende tak van 'n boom, zodat de haas rustig onder schot kon worden 8 8 genomen. 8 Een knal - en weg was de haas. Want Mirko had het touwtje doorschoten, in- 8 plaats van de haas. Het gelach in 8 Rakitno is sindsdien nog toegenomen. X>OCOOCOOCCOOOOOOCOOOCOCCOOCOOCOCXDOOOOOCOOCOCOOOOOOCXDOCC: VALETTA (Reuter) De socialistische premier van de Britse kroonkolonie Malta, Dom Mintoff, zal het parlement verzoeken de betrekkingen met de Britse regering te verbreken totdat net geschil over de te werkstelling van arbeiders van de marine werf is opgelost. In een motie, die Mintoff vandaag zal indienen, wordt gezegd: „Aan gezien de Britse regering de verplich tingen niet wenst na te komen die zij op zich nam bij haar verklaring van 1955 ter voorkoming van werkloosheid, verklaren de volksvertegenwoordigers, dat zij zich niet langer gebonden achten aan de ver plichtingen tegenover de Britse regering en haar bondgenoten, zolang Groot-Brit- tannië niet garandeert dat het geen ar beidskrachten op Malta zal ontslaan voor dat er ander werk voor hen is gevonden". Bij de Britse marinewerf op het eiland werken zevenduizend man, van wie, door een wijziging in het Britse vlootplan, een aantal moet worden ontslagen. DJAKARTA (Reuter) Premier Djuan da van Indonesië heeft zaterdag ontkend dat de maatregelen van de Indonesische regering om de Nederlanders te bewegen afstand van West-Irian te doen, genomen zjjn zonder voldoende vooroverleg. Kenne lijk vormden zijn woorden jee» antwoord op de aanval van Mohammed Hatta, die critiek heeft uitgeoefend op de manier waarop de Indonesische regering de cam pagne tegen Nederlanders voert. Djuanda verwees naar de beslissingen van de financiële en economische sectie van de staatscommissie, belast met de uitvoe ring van de maatregelen, die het gevolg waren van de opzegging van de overeen komst met Nederland van 1949 (de over eenkomst, die tot stand kwam na de Ronde- Tafelconferentie). Ook verwees Djuanda naar andere regeringsmaatregelen, zoals die met betrekking tot de overmaking van de winsten van Nederlandse ondernemin gen en de wet op buitenlandse investerin gen. Hij zei, dat al deze maatregelen ge richt waren op het aanknopen van normale politieke en economische betrekkingen met Nederland. Het voornaamste doel was het intrekken van de voorrechten, die de Nederlanders in Indonesië genoten en de bevordering van de ontwikkeling van een- krachtige Indonesische economie, aldus Djuanda. Hij verklaarde voorts van mening te zijn, dat Indonesië nooit een begin kan maken met de uitvoering van de plannen en maat regelen als het moet wachten totdat alle binnenlandse problemen geregeld zijn. Volgens P.I.A. heeft Djuanda toegegeven, dat de arbeiders niet op de regering ge wacht hebben toen zij de Nederlandse ondernemingen overnamen. Dit is gebeurd omdat elke overgenomen onderneming eigen plannen had om de Indonesische economie te ontwrichten, aldus Djuanda volgens P.I.A. Djuanda verklaarde voorts dat het een ramp voor de Indonesische economie zou zijn geweest als de Neder landse ondernemingen zichzelf hadden mogen liquideren, want dan zouden zij im mers tijd hebben gehad om hun eigen plannen uit te voeren. (UP) De premier verklaarde, dat Ne derland heeft geprobeerd, het „verhaal rond te strooien", dat Indonesië een anti- Westelijke houding heeft aangenomen. „Ten bewijze, dat wij niet anti-Westelijk zijn, kan ik verklaren dat de regering overweegt, de concessie uit te breiden die is verleend aan Stanvac." Djuanda deelde verder mede, dat de scheepvaartmaatschappij K.P.M. die onlangs onder toezicht van de Indonesische regering gesteld is, de vraag tot de Indo nesische regering heeft gericht of Indonesië bereid is de schepen der maatschappij te kopen respectievelijk te charteren. „Wij zullen dat aanbod nimmer aanvaarden", aldus Djuanda. Birma in verlegenheid RANGOON (AFP) De Indonesische In betrouwbare kringen is meegedeeld, dat de Indonesische ambassade premier Oe Noe van Birma heeft benaderd. Oe Noe zou zich op zijn beurt tot de minister van Arbeid hebben gewepd met het verzoek te beletten, dat Birrnaanse zeelieden op Ne derlandse schepen aanmonsteren. Men ver wacht dat negen Nederlandse schepen bin nenkort Rangoon zullen aandoen. (UP) De minister van Voorlichting Su dibjo heeft de berichten tegengesproken als zou de centrale regering haar goed keuring hebben gehecht aan de recente ruilhandelsovereenkomst tussen Borneo en Singapore. Hij voegde eraan toe, dat de regering aanneemt, dat de overeenkomst is goedgekeurd door de legerchefstaf, Ab dul Harris Nasution. De overeenkomst heeft betrekking op 10.000 ton rubber uit Borneo, die geruild zou worden tegen een zelfde hoeveelheid rijst uit Singapore. Wedijver (Reuter) Volgens het Indonesische blad Sin Po heeft de Amerikaanse lm- en Ex- portbank erin toegestemd de Indonesische regering krediet te verlenen voor de aan koop van drie viermotorige vliegtuigen met schroefturbine-aandrijving van het type „Lockheed" ten behoeve van de Garuda Indonesian Airways. Het regeringsgezinde blad „Suluh Indo nesia" meldt, dat Indonesië een delegatie naar Oost-Europa heeft gezonden om wa pens te kopen „daar Amerika geen positief antwoord geeft" op het Indonesische ver zoek om wapenleveranties. Volgens het blad is de kwestie van betaling reeds ge regeld, doch is het nog onzeker wanneer de wapens zullen aankomen. Kaarten Van tijd tot tijd is het zaak voor de mens om een vlammend protest te laten horen. Dat hoort nu eenmaal zo. Wie niet af en toe vlammend protesteert, wordt uitgeran geerd. „Oh, Jan", zeggen de mensen dan schamper van u, „die protesteert haast nooit". Waarop een andere vriend van u dan haastig in de reden valt met: „Ach, ik heb hem nog wel eens horen protesteren. Maar weet je wat het is? Het is niet vlam mend, hè, het is nooit eens echt vlammend" Dat zeggen ze dan van u en het doet u geen goed. Zulke mededelingen dringen door bij toekomstige werkgevers, bij vak- en an dere verenigingen, bij voetbalclubs en bij de politieke partijen. Om dan nog maar te zwijgen van de regering. De overheid is een van de meest vlammende protestanten (het staat wat vreemd, zo, maar u zult begrijpen wat ik bedoel), die onze maat schappij kent. Heus, ik verzeker het u: van tijd tot tijd moet het er eens uit, dat vlam mende protest. Vandaag dus het mijne. Het richt zich tegen kerstkaarten. Nu wil ik niet eens spreken over de stijgende kosten van het verzenden van dergelijke kerst- en nieuw jaarsgroeten. De PTT en de gezamenlijke drukkers en uitgevers en zo, hebben ons op steeds hogere kosten gejaagd, maar goed. Laat het zo zijn. Laat daar eens een vlammend protest tegen horenHet zal stellig (zoals dat heet) weerklank vin den. Neen, ik wilde u spréken over het ont vangen van kerstkaarten. Sedert begin december zijn ze bij ons in de bus geval len. Nu, tegen het eind van het jaar, staan er 42 op het buffet. En op vier (4) stuks na zijn ze allemaal afschuwelijk. De een is nog erger dan de ander. Ze bieden een werkelijk exorbitant geschakeerd beeld van de menselijke smakeloosheid. Ze varië ren van de in valse kleuren uitgevoerde winterlandschapjes (zowel te Lochem als bij Interlaken) tot zingende kindertjes met weerzinwekkend zoete, volstrekt onmense lijke toetjes, van knullig getekende vogel tjes op besneeuwde takjes tot quasi artis tieke stillevens met kaarsen en hulst en mistletoe en van grapjes over mannen, zuchtend onder stapels cadeautjes die zij voor hun gestreng uitziende vrouwen moe ten dragen, tot op niets slaande, blij blaf fende hondekopjes. Binnen-in staan dan een paar hartelijke woorden geschreven, als het goed is. Maar veel vaker vinden we enkele haastig neer gepende frasen, die zonder enige aanwijs bare moeite uit de clichépot zijn gevist. Deze laatste kaarten zijn dan vooral van mensen, die maar één keer per jaar van zich laten horen. Met Kerstmis. „Die aar dige mensen, met wie we toen in '47 in de trein naar Kopenhagen zaten. We zijn nog een keer met hen uitgeweest, ook. Nee, daarna hebben we ze nooit meer gezien". Maar ieder jaar een kerstkaart vanuit hun dorp in Indiana (V.S.). Die mensen bedoe len het misschien wel goed. Maar als ze mij niets beters te wensen hebben dan een frase, omhuld door bijna beledigend-lelijke kaartjes - dan hoeft het van mij niet meer. En Jan en Kees. dan, die twee straten, verder wonen. Die hebben de laatste jaren wat Angelsaksische cultuur opgedaan en nu moeten zij óók. Leuker en vriendschap- pelijker zou het zijn, als ze even langs kwamen. Maar nee, het moet een kaart zijn. Een kerstkaart in zeven valse kleuren, met een prentje van de Matterhorn, waar ze een keer een regenachtige vakantie heb ben doorgebracht. Dan komen er vele kaarten van zaken en bedrijven, die mij uitsluitend het beste toewensen opdat ik een goed afnemer zal blijven. En er komen ook nog eerlijk over bodige kaarten van andere mensen, die er blijkbaar niet zo veel meer in zien. Onder alle vloeiende Engelse volzinnen (want Nederlands mag niet op kerstkaarten), staat dan nijdig „Piet, Miep" geschreven - soms zelfs gedrukt. Neen. ik houd er niet van. Ik wil u hier bij allemaal het allerbeste wensen. Maar een kaart krijgt u niet. En ik wil uw kaar ten ook niet over de vloer hebben, E. Romayn ADVERTENTIE „De Partij van de Arbeid was te allen tijde en is nog steeds bereid om ten aan zien van de moeilijkheden in Indonesië tot een gesprek te komen, waardoor de moeilijkheden zouden kunnen worden op gelost, voor zover de politieke moeilijk heden dit toelaten." Dit zei de voorzitter van de Parij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer op de bijeenkomst, waarmee de leden van de Haarlemse federatie van de ze partij zaterdagavond in het Concert gebouw te Haarlem het jaar 1957 hebben uitgeluid. De heer Vermeer meende, dat de kwes tie Nieuw Guinea moet worden gezien als een aanknopingspunt van de Indonesische politiek in de aanval op het westen. De westerse wereld heeft tot taak de commu nistische opmars in de landen van het Verre Oosten, waaronder ook Indonesië, ambassade in Rangoon heeft de regering staan te brengen. Dit is niet alleen in van Birma verzocht te beletten, dat Bir rnaanse zeelieden aanmonsteren op Neder- geven. President Nasser van Egypte, die landse schepen, die Rangoon aandoen. In op 10 januari naar Boven-Egypte zou ver trekken, heeft zijn reis uitgesteld teneinde te Cairo te zijn tijdens het bezoek van Sukarno. Dr. S. L. Mansholt heeft de Koningin verzocht hem per 1 januari 1958 ontslag te willen verlenen als minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De Nederlandse regering zal dr. Mans holt voordragen als lid der Europese com missie, het gezagsogaan der Europese Eco nomische Gemeenschap. de eerste week van december is de „Sa bang", die uit Indonesië kwam, in de haven van Rangoon aangekomen. De Indonesische bemanning 27 koppen charterde een vliegtuig van de Birrnaanse luchtvaart maatschappij, de „Union Burma Airways", en vloog daarmee naar Indonesië terug. De agent in Rangoon van de K.P.M. ver zocht de bond van Birrnaanse zeelieden om plaatsvervangers voor de Indonesiërs. De bond wilde dit verzoek wel inwilligen. Daarop richtte de Indonesische ambassade in Rangoon zich tot de regering van Birma met bovenvermeld verzoek. Het ministerie van Arbeid verzocht toen de bond van zee lieden géén bemanning voor het Neder landse schip ter beschikking te stellen. De bond was het niet eens met het ministerie. het belang van de westerse landen alleen, ook de vrijheid van de volken van Afrika en Azië staat op het spel. Achter het pro bleem Nieuw Guinea gaat, volgens de heer Vermeer, de verhouding tussen oost en west schuil. „Wij weten hoeveel leed in deze dagen door talrijke Nederlanders in Indonesië wordt geleden, maar wellicht is Sukarno zich er nog niet helemaal van bewust, dat wie van het communisme eet daaraan sterven zal". Ten aanzien van enige algemene onder werpen merkte de spreker op, dat vooral bij de jongeren een gebrek aan belangstel ling valt te constateren voor hetgeen zich in de wereld afspeelt. Er zijn mogelijkhe den om tot nieuwere en vreedzame ver houdingen in de wereld te komen, maar dan zullen jongeren en ouderen moeten samenwerken om deze kansen te realise ren. De bestedingsbeperking, die als een schaduw over 1957 viel, mag niet worden misbruikt om dringende sociale voorzie ningen en hulp aan achtergebleven gebie den uit te stellen. Spreker bepleitte een grote menselijke solidariteit, niet alleen in het belang van de achtergebleven ge bieden, maar ook in het eigen belang, want er zal spoedig eer tijd aanbreken, dat deze volken niet om meer gezag zul len vragen, maar dit zullen eisen. „Spoetniks en kunstmanen hebben in het afgelopen jaar miljoenen mensen in spanning gehouden, maar zij hebben ons geen stap nader gebracht tot het antwoord op de vraag hoe de aarde meer bewoon baar gemaakt kan worden, zodat er voor ieder mens arbeid en brood is", aldus de voorzitter van de Partij van de Arbeid. Tevoren had de voorzitter van de fede ratie Haarlem, de heer J. Willemse, de avond geopend met een kort welkomst woord. waarin hij het grote bc'ang schet ste van de in 1958 te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeen teraden. Voor het eerst heeft men in Haarlem gebroken met de traditionele oudejaars- viering, die niet attractief genoeg bleek te zijn. Men had nu het gehele concertge bouw gehuurd en een programma samen gesteld, dat voor feestvreugde ruimschoots gelegenheid bood. De grote concertzaal was als balzaal ingericht, waar een en semble, bestaande uit leden van de har monie „Haarlem" speelde. Verder was er een rad van avontuur, voor diegenen on der de ruim twaalfhonderd aanwezigen, die een lot hadden gekocht ten bate van het verkiezingsfonds van de federatie. In de tuinzaal tenslotte traden het cabaret gezelschap „De Valreep" en een gooche laar op.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5