KAAS EEN WOELIGE TIJD f BUMBEL EN DE WENSH00RN Agenda voor Haarlem Kerkrade bereidt zich voor op het derde Wereldmuziekconcours SINATRAN Kort en bondig radio televisie NABESCHOUWINGEN Parate kennis Perfectionisme De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Heringa Wathrich Landelijk koor van „Jeugd en Muziek" in wording Uitspraak kort geding tussen twee uitgevers Nieuwe subsidieregeling voor gezinsverzorging Geen veemarkt in Kralingse Bos te Rotterdam Dr. Jane de Iongh neemt afscheid van O.K. en W. Surinamers vierden in Amsterdam nieuwjaar Gelukkig Nieuwjaar doe meer met Indonesische zendelingen doen beroep op hun land Nederlandse tekeningen in Japan bekroond ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J -iANDAü 30 DECEMBER 1957 4 Dat zelfs specialisten moeite kunnen hebben met het op commando spuien van hun ongetwijfeld voorradige parate ken nis, is zaterdagavond tijdens de quiz „Weet wat je waagt" gebleken, waarbij een vijftal journalisten door Theo Eerd- mans aan de tand werd gevoeld. Geen van vijven bracht het er schitterend af, of schoon de vrouwelijke sectie vertegen woordigd door mej. mr. Th. Lemaire toch nog het beste figuur sloeg, maar dat dankte zij aan haar Kamerlidmaatschap. Tevoren was in „Pension Hommeles" weer het een en ander gebeurd, dat ple zierige consternatie gaf. Deze serie over doorsnee-pensiongasten onderscheidt zich steeds meer door een weloverwogen be heersing van het overvloedige kluchtele ment, dat in de verwikkelingen verweven is. De acteurs wij behoeven hen niet meer op te sommen, want ook de als gast meewerkende Kees Brusse is een oude be kende doen daar op lofwaardige wijze hun uiterste best voor. Zondagavond zagen we de door de N.T.S. gerelayeerde Duitse opvoering van „Don Giovanni" van Mozart, die aanvankelijk op eerste kerstdag zou zijn uitgezonden, maar bij nader inzien door de program maleiding werd uitgesteld, hoofdzakelijk omdat deze opera te weinig passend werd geacht in de kerstsfeer. Bij deze op voering heeft men via de Nederlandse t.v. gedurende ruim drie en een half uur ken nis kunnen maken met het zogenaamde „playback"-systeem, een uitvinding van perfectionisten, die naar wij aannemen door meer dan één overtuigde operalief hebber wordt geminacht zonder meer. Leo Riemens, een geacht kenner op opera- gebied in ons land, keurde dit systeem in een artikel naar aanleiding van deze op voering via de N.T.S. in een der ochtend bladen van afgelopen zaterdag grondig af. „Playback" betekent, kort gezegd, dat de vocale partijen in de opera niet worden verzorgd door degenen, die de dramati sche handeling erin spelen. Het muzikale gedeelte van de „Don Giovanni" die we zondagavond zagen, werd eerst afzonder lijk op de band vastgelegd. Daarna kon de Beierse radio-omroep, die de opvoering oorspronkelijk in haar televisie-program ma opnam, willekeurige (dat wil zeg gen: de beste) acteurs en actrices het the atrale gedeelte laten vertolken. Zij hoef den niet over zangstemmen te beschikken, maar moesten slechts kunnen spelen „alsof". De montage deed de rest. Het doel ervan is een perfecte uitvoering te laten zien, zowel vocaal als wat toneel aan gaat De opvoering van gisteravond heeft bij ons inderdaad een vrijwel perfecte in druk nagelaten. Alle partijen waren uit stekend bezet, maar dat mag men eisen bij een „playback"-uitvoering. Zodra men zich dat echter bewust is, neemt de eerste bewondering voor de perfectie af, want „playback" blijft montage, hoe ge raffineerd zij ook wordt bedreven. Men merkt niet vaak, maar nog te vaak, dat de stemmen in het vocale gedeelte „van achter de schermen" komen, dat ze niet horen bij degenen, die het tegendeel moe ten suggereren. Dan heeft de opera door hen, voor wie ze nog iets betekent, toch al op grotere afstand van de werkelijkheid beleefd dan in de vorige eeuwen aan echtheid ingeboet. Wie de opera meer dan elke andere kunstvorm ter harte gaat, zal het „playback"-systeem op principiële gronden verwerpen, voor de overigen zal „playback" in meer of mindere mate perfectionering zijn van decor, anders ge zegd, een nog rijkere aankleding van een kunstvorm, die oorspronkelijk al een te nette jas draagt. tr Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 0.30—2.30 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00, Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pla- tennieuws. 13.30 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Zijne Excellentie mr. G. Ph. Helders: De Rijksdelen Overzee in 1957. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 Tussen Oud en Nieuw, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Jaaroverz. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Het zal mij benieuwen. 23.45 Te Deum en gebed. 23.55 Klokgelui. 0.03 Nieuw- jaarstoespr. 0.07 Gram. en S.U.S.-actie 1958. NCRV 0.30 Nieuwjaarswens. 0.33 Vocaal ens., kamer koor, vocale en instrum. sol. 0.45 Gram. 1.002.30 Stemmen van Overzee en gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 19.30 VPRO. 20.30 AVRO. 0.30—2.00 VARA. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Mil. ork. 11.30 Piano recital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Sopraan en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gitaar en flamenco-zang. VPRO: 19.30 Oudejaarsavonddienst. AVRO: 20.30 Nieuws. 20.35 Gevar. progr. 23.25 Nieuws. 23.35 Jaarafsluiting. 23.59 Klokkenspel. 0.03 Gram. VARA: 0.302.00 Gevar. muziek. BRUSSEL 324 M 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 14.30, 15.00 en 16.00 Idem. 16.30 Orkestmuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Koor zang. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Terug blik 1957. 20.15 Studentenallerlei. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws en nieuwjaarswensen. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—1.00 Gram. VOOR DINSDAG NTS" 17 0017.30 Voor de kinderen. 21.00 Oude- jaarsavondprogr. 22.30—23.45 Eurovisie: Rond Europa in 75 minuten, amus.progr. 23.45 - 24.00 Vierhandig pianospel. Met nieuwjaar in het vooruitzicht heeft het stichtingsbestuur van het Wereld- muziekconcours 1958 in Kerkrade een be langrijk deel van het programma voor 1958 bekendgemaakt. Het derde Wereldmuziek concours zal de hele maand augustus duren. Op 1 augustus zal mr. R. G. A. Höp- pener, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de officiële opening verrichten, welke feestelijk zal worden omlijst door het optreden van de beroemde „Garde Républicain" uit de Franse hoofdstad. Het staat thans vast dat tweehonderd geselecteerde muziekkorpsen, afkomstig uit vier verschillende wereld delen, aan het Kerkraadse festival deel nemen. Deze korpsen tellen in totaal vijf duizend muzikanten, die allen in de Kerk raadse gezinnen een gastvrij en gratis onderdak zullen krijgen. Ruim tachtig per cent der deelnemers komt uit Europa, met Duitsland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk als exponenten. De Scandinavische landen laten deze keer verstek gaan. Daar staat tegenover, dat landen als Portugal en Joe goslavië in 1958 wel van de partij zullen zijn. Evenals in 1951 en in 1954 zal ook bij het derde concours de nadruk liggen op de mars- en concertwedstrijden, waaraan al leen door amateurgezelschappen kan wor den deelgenomen. Spectaculair wordt het optreden van de beroemde Royal Horse Guards uit Engeland, die met bijzondere toestemming van Koningin Elisabeth voor het eerst in Nederland optreden. Uit En geland komt ook de Royal Air Force Band, die in Kerkrade een ereconcert zal geven. Tot de korpsen die wel het meeste zullen opvallen, behoren de keizerlijke lijfkapel van Haile Selassi uit Ethiopië en de in rode mantels en wijde boernoezen gehulde „Armoni Muzikasi", een militaire kapel uit de Turkse hoofdstad Ankara. Tot de omlijsting van de muziekwedstrij- den behoren ook acht orgelconcerten,waar aan onder andere zal worden deelgenomen door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk. Een der hoogtepunten van het con cours wordt de uitvoering van Beethoven's „Missa Solemnis" door de koorverenigingen van Berlijn, Hamburg, Keulen en Triër, gezamenlijk bijna vijfhonderd zangers, be geleid door de „Bamberger Philharmoni- ker" met Duitslands beroemdste tenor Ru- dolf Schock als solist. De Duitse bonds regering heeft voor de voorbereiding van dit concert 20.000 Duitse marken beschik baar gesteld. De bevolking van de mijnstad Kerkrade is reeds enkele maanden bezig met het studeren van verschillende talen. De orga- ADVERTENT1E HAARLEM KLEUTRISCH* INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De stichting „Jeugd en Muziek" kondigt officieel de oprichting van haar Nationaal Jeugd Koor aan als tfgenhgpgpr, yaijj bÉt 'Nationaal Jeugd Orkest, dat in een half jaar tijd tot een volledig symfonie-orkest is uitgegroeid en waarvoor belangrijke vooruitzichten werden geopend. „Jeugd en muziek" verwacht, dat ook het koor spoe dig zijn bestaansrecht kan bewijzen. Wat door haar plaatselijke koren aan enthou siasme, toewijding en muzikale prestatie is opgebracht rechtvaardigt naar haar me ning een uitbreiding tot landelijke omvang al zonder meer. Vier plaatselijke koren die van Amsterdam, Den Haag, Zaandam en Zetten zullen er de kern van vor men. Zij studeren afzonderlijk thans een aantal liederen in, die in de Paasvakantie onder leiding van de vaste dirigent Dick van den Berg in Amsterdam gezamenlijk zullen worden gerepeteerd. Bij de viering van het tienjarig bestaan van „Jeugd en Muziek" maakt het landelijk koor op 12 april dan in het Amsterdams Concert gebouw zijn debuut. Het is niet de bedoe ling de deelneming aan het koor beperkt te houden tot de afdelingen, die zich al hebben opgegeven. In principe kan ieder in de leeftijd tussen veertien en vijfen twintig jaar deelgenoot worden. De stich ting stelt zich voor het koor één keer per jaar bijeen te laten komen en de af delingen apart gedurende enkele dagen van de vakanties langzamerhand een re pertoire te laten opbouwen, waarmee in ons land en wellicht op den duur ook in het buitenland kan worden opgetreden. nisatie is in particuliere handen en zal een legertje van tolken, gidsen en ordecommis sarissen tellen. In de stad zijn de voor bereidingen al goed merkbaar, winkels worden verbouwd en straten en pleinen gemoderniseerd. In 1954 werd het festival door 250.000 personen bezocht; in 1958 rekent men op ruim 300.000 betalende be zoekers. De Utrechtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de n.v. Kok, uitgever in Kampen, en de uitgeve rij Den Hertog in Utrecht, met betrekking tot de door de firma Kok gestelde vraag, of het geoorloofd is fotokopieën te maken voor het uitgeven van op zichzelf onbe schermde teksten. Het betrof hier een door Den Hertog uitgegeven bijbel, die let terlijk een heruitgave van de jubileumedi tie van Kok blijkt te zijn. De president van de Utrechtse rechtbank heeft de ver veelvoudiging van de bijbel op grond van schending van het auteursrecht verboden, waarmee de eis van de firma Kok is toege wezen. De uitgave van Kok geniet bescher ming omdat het een bewerking is in de zin van artikel tien van .de auteurswet. Niet alleen fotokopie maar ook letterlijk over nemen in de zin van gelijke opmaak is ver boden. De firma Kok had van Den Hertog een dwangsom van vijftigduizend gulden geëist voor ieder exemplaar, dat in om loop zou worden gebracht. De president bepaalde een dwangsom van duizend gul den voor iedere behandeling, die in strijd is met het verbod. Inmiddels heeft uitge ver Den Hertog de eerste van de drie de len van zijn uitgave in omloop gebracht. De andere twee zullen dus niet mogen ver schijnen. Deze kwestie had een precedent in 'n uitspraak van het hof in Amsterdam dat destijds een gelijksoortige uitspraak heeft gedaan ten aanzien van een rooms- katholiek missaal. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft aan de van rijkswege gesubsi dieerde instellingen voor gezinsverzorging een subsidieregeling doen toekomen, welke met ingang van 1 januari in werking treedt en de sinds 1955 geldende regeling zal vervangen. Eén der belangrijkste wij zigingen in deze nieuwe subsidieregeling Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het door de gemeenteraad van Rotterdam vastgestelde plan voor het stichten van een nieuwe veemarkt in het Kralingse Bos. Tegen die plaats hebben Gedeputeerde Staten zeer ernstige bezwaren. Het college zegt dat door het onder brengen van de veemarkt in het Kralingse Bos twaalf hectare in de directe omgeving van een zeer dicht bevolkte woonwijk ge legen bijzonder waardevol recreatieterrein aan zijn bestemming wordt onttrokken. Een veemarkt op die plaats zal voorts een zeer ongewenste barrière gaan vormen tussen deze woonwijk en het resterende gedeelte van het Kralingse Bos. Voorts zijn Gedeputeerde Staten van mening dat de aanwezigheid van een veemarkt de recreatieve waarde van de omliggende ontspanningsgebieden ernstig zal aantas ten. In het bijzonder zal het in de naaste omgeving gelegen strandbad, dat gedu rende het zomerseizoen zeer druk-pleegt te worden bezocht, er zeer veel hinder van ondervinden. Dit is ook al weer héél wat jaartjes geleden gebeurd, toen er nog lang geen trams, vliegtuigen of auto's waren Bumbel was een jongen, die als boerenknechtje werkte bij een boer. Elke morgen, heel vroeg al, stapte hij met 'n schop of een riek naar de akker; en'daar werkte hij dan, tot het etenstijd was en de boer hem riep. Nee bang om zijn handen te gebruiken was Bumbel niet. 2-3 ADVERTENTIE Ge«»n<i»riseer<l' heerlijke 5' ^„^"be-vende devium."' rB^- C en O, N V HANDELSVER. A. J. TEN DOESSCHATE ZWOLLE Mejuffrouw dr. Jane de long, als atta ché voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, verbonden aan de Nederlandse ambassade in Londen, heeft aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht, met ingang van 1 ja nuari 1958 van haar functie te worden ont heven. De minister heeft dit verzoek inge- Enkele honderden Surinamers hebben zaterdagavond in het Minervapaviljoen te Amsterdam, in aanwezigheid van de ge volmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de willigd. In een vrijdag gehouden bijeen- i jaarwisseling gevierd. Hiervoor was een komst ten departemente heeft dr. Jane de long afscheid genomen. Zij werd namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toegesproken door de directeur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkin gen, mr. H. J. Reinink. In zijn toespraak maakte deze met erkentelijkheid gewag niet alleen van de nimmer verflauwende ijver waarmee mejuffrouw dr. De Iongh zich gedurende meer dan tien jaar heeft ingezet voor de ontwikkeling en uitbrei ding van de betrekkingen op cultureel ge bied tussen Engeland en Nederland, maar ook van haar grote persoonlijke kwalitei ten, die in hoge mate hebben bijgedra^ gen tot een bijzonder succesrijke vervul- wordt gevormd door de mogelijkheid tot i i;ng van haar moeilijke en dikwijls weinig het verlenen van gezinsverzorging en ge zinshulp aan bejaarden en chronische zieken. In deze nieuwe bepalingen is de moge lijkheid opgenomen, het werk van krach ten, die geen gehele dag of slechts enkele uren per week in dienst zijn van de instel ling, voor subsidie in aanmerking te doen komen. dankbare taak. Onder andere deze woor den liet hij vergezeld gaan van een boek werk als afscheidsgeschenk. In haar dank woord memoreerde dr. De Iongh hoe zij zonder enige ambtelijke ervaring haar taak als cultureel attaché in Londen be gon. Zij herinnerde ook aan de prettige samenwerking met de Nederlandse amb tenaren, die steeds met grote bereidwillig heid hebben geholpen de moeilijkheden op te lossen. ADVERTENTIE Dc klok heeft twaalf keer geslagen. Pa heft zijn glas, ma heft haar glas en ze klinken elkaar toe: Gelukkig Nieuwjaar! Ze nemen beiden een hapje kaas, een hapje hartige Hollandse kaas. Een gelukkig begin van een nieuw jaar, van een gelukkig kaas-jaar, naar wij hopen. Als eerste goede voornemen van het jaar: het Kaasrecepten- boekjemet een schat aan recepten. Vraag het Uw winkelier (25 ct) of schriftelijk (25 ct postzegel bijsluiten aan Het Nederlands uivelbureau Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk zj.H.j. A^m cultureel programma samengesteld waar op onder andere Indonesische en Hin- doestaanse dansen werden uitgevoerd. Het ensemble van Max Woiski bracht Su rinaamse muziek ten gehore. Voor deze manifestatie, die voor het eerst in deze vorm werd gehouden, waren Surinamers uit alle delen van het land naar de hoofd stad gekomen. Mr. dr. Pos en de oud minister van Suriname W. E. Juglall spraken nieuwjaarswensen uit. Tenslotte werd uit 13 kandidaten het charmantste Surinaamse meisje gekozen. De 17-jarige Letitia Douglas uit Amsterdam won de eerste prijs: een retourvlucht naar Parijs met een driedaagsverblijf in deze stad. ACCRA (Ghana) (Reuter) Indonesi sche afgevaardigden hebben zaterdag op de openingsbijeenkomst van de vijfde conferentie van de Internationale Zende- lingenraad te Accra in Ghana, een beroep op alle Indonesiërs gedaan iedere nega tieve en vijandige houding tegenover de Nederlanders op te geven. In een verklaring, die na de bijeenkomst werd uitgegeven, werd het Indonesische volk verzocht mee te werken aan verzoe ningspogingen, De jongste gebeurtenissen in Indonesië moeten worden gezien, tegen de achtergrond van de Onontwikkelde toe stand van het land en zijn strijd tegen het kolonialisme, zo wordt gezegd. Aan de „Nederlandse bloeders" wordt verzocht bereid te zijn „naast ons in In donesië te blijven werken in een geest van samenwerking en goede wil, gebaseerd op een gemeenschappelijk belang". Er zijn ook Nederlandse afgevaardigden op d- conferentie, die di ir 200 gedelegeer den uit meer dan tien landen wordt bijge woond. Bij de op Moederdag 1957 in Japan ge houden wedstrijd van ingezonden kinder tekeningen behaalden zes jongens en meis jes in Nederland elk één van de honderd dertig prijzen, die over de hele wereld wer den toegekend. De prijswinnaars zn: W. Smits in Tilburg, G. Meij in Bussum, J. P. van Hee in Oostburg, A. Prins in Amsterdam, R. Cramer in Rotterdam en Luuc Mous in Breda. Volgens de wedstrijdvoorwaarden mochten van de totale Nederlandse inzending slechts hon derd tekeningen naar Japan worden ge zonden. Er ging een collectie van vijftig tekeningen naar Mexico, waar deze op Moederdag 1957 per televisie-uitzending aan de Mexicaanse jeugd zijn getoond. 35. Toen ze tenslotte de kamer van Salomon binnentra den, stond de grote man niet op uit zijn stoel. Hij knikte hen afwezig toe en informeerde niet, hoe de reis was geweest. Hij zei slechts: „Zo, daar zijn jullie dan!" Aron Hirsch een wenk gevende, om naast hem te komen staan, vervolgde hij: „M'n béste Samson, ik heb gehoord, dat je zaak in Düsseldorf er zeer slecht voor staat. Dat is betreurenswaardig." Samson Heine, ontmoedigd door de kille ontvangst, stamelde: „Ik heb slechts wat krediet nodig, het be hoeft niet veel te zijn Salomon onderbrak hem met een handbeweging. „Hoeveel krediet heb je tot dusver al gehad?" En toen Samson schuldbewust niet antwoordde, wendde hij zich tot Hirsch: „Meneer Hirsch, hoeveel geld hebben we mijn broer al geleend?" Aron Hirsch bladerde ijverig in enige papieren. „11.327 Taler", antwoordde hij. Samson Heine keek op. „Dat klopt niet! 't Moet zijn 11.300!" verbeterde hij. Er kwam een kleur van ergernis op Salomons ge zicht. „Mijn cijfers zijn altijd in orde", zei hij met nadruk. „Meneer Hirsch zal je naderhand de getallen voorleggen. Ik zou je thans echter willen vragen: wanneer begin je me eindelijk eens iets terug te be talen? Mijn geduld is op en ik heb het geld nodig.' Harry voelde een blos op zijn wangen komen. Hij wierp een blik op zijn moeder die onbewogen leek „11.327 Taler," herhaalde Salomon langzaam. Opeens stond Betty Heine op. „Goed, Salomon!" zei ze op felle, doch beheerste toon, „we zullen je kantoor verlaten. We zullen onze zaak in Düsseldorf sluiten en mijn zoon zal zijn zaak in Hamburg sluiten. Samson en ik zullen de gemeen te Düsseldorf om ondersteuning vragen, en we zullen ons er wel doorheen slaan. We zullen erbij vertellen, dat Salomon Heine, uit Hamburg, zijn zieke broer want Samson is inderdaad niet meer de oude van de deur wees vanwege een oude schuld van 11.327 Taler. Ik ben er zeker van, dat we ondersteuning zullen krijgen. Samson staat goed bekend. „Goed bekend!" Salomon Heine was thans ook op gestaan en zijn stem trilde van verontwaardiging. „Ik weet natuurlijk niet, hoe 't nu staat, maar 20 jaar geleden was 't in ieder geval stellig niet zo! 20 jaar geleden stelden de rabbi's van Düsseldorf alles in het werk om te verhinderen, dat Betty van Gel- dern met SamsonHeine zou trouwen. Ze trachtten te verhinderen, dat hij een vestigingsrecht kreeg. Ze scholden hem uit voor een arme, berooide nietsnut, een vrouwenjager. Hij liep achter iedere vrouwenrok aan. En jij bent daar ook het slachtoffer van gewor den!" En op Harry wijzend, voegde hij eraan toe: „Jij weet daar alles van, daar staat het levende bewijs..!" Harry volgde het gesprek, zonder het te begrijpen. Het was alsof hij naar een vreemd toneelspel luis terde. Betty Heine was thans doodsbleek geworden. Stuur hém de kamer uit!" zei ze kortaf met een ge baar in de richting van Aron Hirsch. Salomon keek haar even verwonderd aan, maar dan knikte hij en beval: „Laat ons alleen, Hirsch!" Hirsch pakte zijn paperassen bijeen en verliet het vertrek. „Ziezo", zei Betty Heine, „wat wij elkaar te zeg gen hebben, Salomon, is niet voor vreemde oren be stemd. Ik houd van je broer Samson, en dat wéét je. Misschien heeft hij een lichtzinnige inslag.." ze sprak met haar zwager, alsof alleen zij beiden in het vertrek aanwezig waren „maar 't was stellig niet zijn lichtzinnige kant, die me aantrok. Ik werd vooral aangetrokken door zijn grote eerlijkheid. Hij heeft een eerlijk gezicht en een eerlijk hart. Daarom ging hij failliet, want een succesvol koopman kan niet hele maal eerlijk zijn. En met mijn zoon Harry ging het precies zo, om precies de zelfde reden. Maar juist om die grote eerlijkheid houd ik zoveel van hen bei den." „En ik zou dus niét eerlijk zijn?" riep Salomon verontwaardigd uit. „Ik niet? Ik, die mijn familie leden steeds weer opnieuw van geld voorzie, ik, die mijn kinderen eerlijk ter wereld kon doen komen en die als een goed vader voor hen zorg?" Er was een glimlach op het gezicht van Harry's moeder gekomen. Haar zoon keek haar vol bewon dering aan. Langzaam, als overlegde ze de keuze van haar woorden, zei ze: „Behoud je geld, Salomon. Wij behouden graag ons eerlijke hart, ook al zullen we er uiteindelijk misschien aan ten gronde gaan." Haar man aankijkend, voegde ze eraan toe: „Kom mee, liefste, we gaan hier weg." Op bitse toon kwam Salomon tussenbeide. „Jullie gaan niét weg!" „Wat?" riep ze uit. „Ga je ons nu ook nog bevelen geven, Salomon? Denk je, dat ik me hier door jou wens te laten beschimpen? En dat in bijzijn van mijn zoon! Wat kan Harry eraan doen, dat hij geboren werd, voordat we getrouwd waren? Al het geluk, dat ik in mijn leven heb gekend, heb ik aan Samson te danken. Jij weet heel goed, hoe 't des tijds allemaal was. Je weet heel goed, dat men Sam son geen woning wilde toewijzen, omdat hij arm was. O, hoe hebben ze me geplaagd en aan het hoofd gezeurd, terwijl ik nog diep in de rouw was over mijn vader's dood. Tenslotte heb ik me tot de Franse auto riteiten gewend, en daar heb ik 't voor elkaar ge kregen. Maar de rabbi's wilden zelfs toen nog niet meewerken. Weet je wat ze zeiden: als jij als bruid sterft, dan woont Samson Heine in Düsseldorf, en hij zal een schandvlek voor onze gemeente zijn. Salo mon, wat zou jouw vrouw in mijn positie verkeren de hebben gedaan? Zou ze je als een hond terug naar Hannover hebben gestuurd? Ik weet niet, hoe veel zij van jou houdt, maar in ieder geval hield ik te veel van Samson om hem terug te laten gaan Betty Heine had zich niet laten onderbreken. Sam son zweeg en zat als verslagen in zijn stoel. Op Har ry's wangen brandde een vuurrode blos. Hoeveel werd in deze enkele minuten opeens dui delijk..! Een warme, intense liefde voelde hij op dat ogenblik voor zijn dappere moeder. Hij liet echter niets merken. Hij wilde zijn gevoelens niet bloot geven in aanwezigheid van Salomon Heine. Salomon Heine scheen vol spanning naar de harts tochtelijke ontboezeming van zijn schoonzuster ge luisterd te hebben. Zijn handen bewogen zich ner veus. Misschien drong het tot hem door, dat een der gelijk soort liefde, een dergelijke warme hartstocht, hem nooit ten deel was gevallen Met een vreemde, heel anders klinkende, stem merkte hij tenslotte op: „Het heeft nu eenmaal geen zin, om Harry in zaken te steken. Hij heeft 't niet in zich. Ik heb hem een behoorlijke kans gegeven, maar 't gaat niet. Nee, voor koopman, voor bankier, deugt hij stellig niet." (Wordt vervolgd) Oriëntatievlucht. Mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften uit Haarlem, lid van de Tweede Kamer, heeft met een vliegtuig van de Surinaamse Luchtvaart maatschappij een tocht boven Brokopondo gemaakt om zich te oriënteren over de uit voering van het Brokopondo-plan. J. J. M. de Waal overleden. Op 77- jarige leeftijd is in Den Haag overleden de kolonel-titulair der huzaren b.d. J. J. M. de Waal. Kolonel De Waal Was erevoorzit ter van de bond van oud-onderofficieren. Hij is hoofdbestuurslid geweest van de ge zamenlijke militaire fondsen en van de Vereniging voor Steun aan Miliciens, pen ningmeester van het Nederlandse Rode Kruis en voqrzitter van de Bond voor het Nijverheidsonderwijs. Benoemingsrecht. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met op 1 na al gemene stemmen besloten het in 1951 aan B. en W. gedelegeerde benoemingsrecht van de adjunct-directeuren van gemeente bedrijven en gemeentewerken terug te ne men. In de praktijk is gebleken dat adjunct directeuren later de directeuren opvolgen. De raad vond het daarom gewenst mede zeggenschap te hebben in de benoeming van adjunct-directeuren. E. H. Bos overleden. Op 66-jarige leef tijd is in Den Haag overleden de heer E. H. Bos', oud-hoofdinspecteur van het L.O. in de tweede hoofdinspectie. De heer Bos is voorzitter geweest van het Algemeen Nederlands Verbond en redacteur van „Neerlandia", het orgaan van dit verbond. In de badcel gestikt. Een zestienjarig meisje is zaterdagmiddag in de badcel in haar ouderlijk huis te Veenendaal overle den tengevolge van gasverstikking door het niet goed functioneren van de geyser. Gevaarlijk spel. Een tienjarige jongen uit Amsterdam is zaterdag vrij ernstig ge wond, toen hij een lucifer bij een oud teer- vat hield, dat daarop plotseling explo deerde. Hij had het vat uit de Cornelis van der Lindengracht opgevist. Het bleek nog resten van benzine te bevatten. De jongen is met verwondingen aan het gezicht en de rechterarm in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam opgenomen. Mr. D. B. A- Franken Vrijdagavond is in Den Haag op 67-jarige leeftijd over leden de kapitein-ter-zee van administratie b.d. mr. D. B. A. Franken, die sedert 1 April 1946 president van de zeekrijgsraad in Nederland was. De overledene was of ficier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op 31 dec. des middags om 12 uur op de algemene begraafplaats te Bergen-Binnen. Gift van Prinses. Prinses Beatrix heeft door storting op giro 777 van het Ned. Rode Kruis voor de actie ten bate van Ne- delanders, die als gevolg van de gebeur tenissen in Indonesië in hoge mate hulp nodig hebben, een belangrijke gift ge schonken. Mjjn en dijn. De rechtbank te Maas tricht heeft een 47-jarige mijnwerker uit Schinveld veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf wegens diefstal van een grote hoeveelheid koperdraad, hout, verf en gereedschappen ter waarde van bijna f 36.000 ten nadele van de staatsmijnen. MAANDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Hedda Gabler", 20 uur. Concertgebouw: Extra concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „De Familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „Geintjes met geesten", a.l., 19 en 21.15 uur. Li'do Theater: „Een koning in New York", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „Piloot Quax in Afrika" 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Pari- sienne", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy The ater: „The tall T", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Bundie of joy", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Begijnhofkapel: Ds. W. Glashouwer spreekt voor Interkerkelijk Evangelisatie comité over „Uren, dagen, maanden, jaren", 20 uur. Zang en Vriendschap: Een gene zingsdienst voor het Geestelijk Centrum: „De grotere wereld", 20 u. Gebouw Raam- singel: Haarlemse Jazz-club geeft jazz avond, 20 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Rembrandt Theater: Veertig minuten oudejaar, 12.40—13.20 (Pauze-theater). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van het genootschap „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13 30—17 uur. Galerie Espace: Expositie van schil derijen en gouaches van André Balint, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De Familie Trapp",, a.l., 14, 16.15 en 19 uur. Frans Halstheater: „Geintjes met geesten", a.l., 14.30 uur. Lido Theater: „Een koning in New York", a.l., 14, 16.15 en 19 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 14 uur. Rem brandt Theater. „Een echte Parisienne" 18 jr., 14, 16.15 en 19 uur. Roxy Theater: „The tall T", 14 jr., 14.30 en 19 uur. Studio Theater: „Bundie of joy", a.l., 14.15 en 19 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6