um ML U-Ai/** Lederen kleding Eerste spade voor de „Europoort" kan de vette Rozenburgse grond in ie Sloop van de Velser spoorbrug verslindt 2000 zuurstofcylinders fVwitfil" Ph. de Koning „Houd 'm in balans", hét probleem Ook Uw adres voor motor- bromfiets en rijwielonderdelen 11 TUSSEN BOTLEK EN BEER Indrukwekkend tempo aan de Nieuwe Waterweg „Nationale plicht" Beperkt programma voor Watervliet Bezoekt onze showroom voor wandversiering Vijftien leden metaal bedrijf sbond gehuldigd Gevonden in Heemskerk Zuidafrikaans bezoek aan Beverwijk- De ideale combinatie: een sportshirt èn „niet strijken" Scheepvaartregelaar nog op zijn post r smY t Z2 m B. ti l M I* „Kerkedijk" en „Arends- dijk" veilig in New York Zeer goede palingvangsten in Volendam VRIJDAG 9 MEI 1958 (Van een onzer redacteuren) OP HET EILAND ROZENBURG, dat zich tot voor kort in groene onbekend heid en Hollandse nevelen hulde tussen Nieuwe Waterweg en Brielse Maas, hebben de eerste tekenen van een nieuw en magisch begrip zich aangekondigd. „Europoort" heet dat begrip en het ligt nog wat onwennig in de mond dergenen, die weten dat hun eiland over tien jaar niet meer „hun eiland" zal zijn en dat hun horizon aan west- en oostkant begrensd zal worden door optorenende hoog ovens en steeds machtiger scheepswerf-kranen. Minstens acht grote boeren van de westkant, die zich er wel eens op hebben beroemd, dat zij de beste klei van Nederland bebouwden, hebben zich deze grond langs de niet onvoordelige wegen van minnelijke schikking of onteigening onder de voeten vandaan zien halen en er staan daar dan ook boerenhuizen leeg sinds enige dagen. En aan de andere kant van Rozenburg, waar nog maar luttele jaren geleden Verolme met zijn scheepsnijverheid neerstreek, zullen over afzienbare tijd geen 1100 maar 10.000 mensen werken op een van de grootste Nederlandse werven. Daartussenin ligt een eiland met een bevolking, die het zelf nog niet helemaal geloven kan, maar die meegesleurd gaat worden in een tempo, dat in november 1957 inzette met een raadsbesluit der gemeente Rotterdam en dat sindsdien doorwerkt: het tempo van een haast onoverzienbare industrialisatie aan de lippen van 's werelds tweede havenmond. Wie over de „Europoort" zijn gedach ten wil laten gaan moet Verolme even ter zijde schuiven, al heeft deze Amerikaans denkende scheepsbouwer er heel veel mee te maken. Want zijn project is alweer van oudere datum dan de Europoort-idee, die een plan behelst tot aanleg van een ha vencomplex voor zeer grote zeeschepen, in de kop van Rozenburg tegenover Hoek van Holland en in de bouw van een tweede Ne derlandse basisindustrie, welke naar hui dige schatting in het jaar 1961 werk zal ver schaffen aan een 12.000 arbeiders. Verolme is van vèèl oudere datum.van 27 juni 1956, toen de eerste paal geslagen\ werd voor een tot grootse omvang uit groeiend wervencomplex. Zó snel leeft men hier op Rozenburg momenteel. Verolpie's plannen zijn alweer „oud"... Hetgeen niet wil zeggen, dat daar de vaart ook niet in blijft, want precies een jaar na die eerste paal, op 27 juni 1957 werd de opening van het bedrijf verricht en als alles meeloopt zal op 27 juni van dit jaar het eerste schip bij Verolme van stapel glijden: een voor Perzië bestemde supertanker. Tegen die tijd is de man, die zijn naam aan dit flitsend-snel gegroeide bedrijf gaf, wel weer terug uit Amerika met naar men aanneemt een welge vulde orderportefeuille. Natuur bedreigd En nu gaat dus ook aan de andere kant van het eiland het spel beginnen. De an dere kant, dat is het natuurreservaat „De Beer", waar in rustiger tijden zeldzame vogels en bijna even zeldzame zomergas ten een beschut onderkomen vonden en waar nu plotseling veel meer belangstel lenden heenstromen, omdat zij gelezen hebben, dat „De Beer" tot verdwijnen gedoemd is. Zo pessimistisch liggen de zaken niet he lemaal. Natuurlijk zal de bouw van een hoogovencomplex (in fasesn, dus eerst èèn hoogoven, daarna een tweede, daarbij kooksovenbatterijen, een staalfabriek en walserijen) een wrede hap nemen uit dit magnifieke landschap en op den duur is het niet ondenkbaar, dat er zelfs een ge heel nieuwe havenmond gegraven moet worden ten zuiden van de bestaande uit monding van de Nieuwe Waterweg, maar men hoopt toch nog wel een belangrijk stuk recreatiegebied te kunnen redden. Er zal dezer dagen worden begonnen met de ha vens voor dit „west-Rozenburgse" project, havens dus zowel voor de grootste zee schepen als voor de toekomstige hoog ovens en als het tempo hier even hoog ligt als aan de oostkant van het eiland, dan zou het inderdaad niet onmogelijk zijn, dat er in 1961 12.000 man werken. Hoewel alles voorlopig nog „in studie" is en men in de Staal Studie Stichting nog gebogen is over kaarten en ontwerpen. Alles vóór Bij de overwegingen, die leidden tot de plannen voor het bouwen van een hoog ovencomplex aan de mond van de Nieuwe Waterweg is uiteraard de ideale ligging van Rozenburg aan de oever van de Noord zee (oftewel, de „ertsvijver") van door slaggevende betekenis geweest. De kwali teit van de grond was een tweede en de aanwezigheid vari het door een dam ge vormde zoetwaterreservoir in de Brielse Maas een derde. Of misschien een zeven tiende, want er bleken zoveel voordelen van Rozenburg boven bijvoorbeeld Zeeland of Den Helder, dat men het oog na ampele overwegingen blijvend gericht l.ield op de ze plek. Wie onder Zuidnederlandse wa tersportliefhebbers het woord „Brielse Maas" laat vallen, zal een bewonderend gemompel ontketenen, want dit langgerek te binnenmeer is inderdaad een pracht van een zeilplas. Maar voor het benodigde koelwater der hoogoveninstallaties een even prachtig reservoir. Deze twee groot heden hoeven elkaar echter niet te bijten, want in het plan voor de Europoort is langs de zuidkant van het eiland Rozen burg een binnenvaartkanaal ontworpen waarlangs een spoorlijn komt te lopen en dit kanaal zowel als de spoorlijn zullen door een forse groenstrook van de Brielse Maas worden gescheiden, waarmee men dus wil aanduiden, dat het watersportcentrum ter dege gescheiden moet blijven van het in dustriegebied en zijn verbindingen. Botlek: eveneens groei En aan de „andere kant"? Ook daar gaan de plannen verder. Daar, in het Bot- lekgebied, is Verolme's werf nog maar aan het begin van haar ontplooiing en op Rotterdams opbouwdag, de 19e mei zal de eerste paal voor de nieuwe Esso-raffina- derij door de burgemeester van Spijke- nisse worden ingeheid. De Nieuwe Matex en de Caltex hebben er ook hun aanspra ken voor een brede opzet en bovendien heeft Müller Hanna's overslagbedrijf de plannen klaar liggen voor een grootse overslaghaven. De juffrouw van het theepaviljoen „De Beer" zei het zo: „Deze zomer zal de laatste wel worden voor ons hier. Bij het aanhangig maken van het Europoort-plan heeft Rotterdams ge meentebestuur destijds de schaduwzijde van dit project niet verdoezeld: men verheelde zich geenszins, hoe diep de toekomstige ontwikkeling zal ingrijpen in het leven van de agrarische bevol king op het eiland voor het natuurre servaat „De Beer". Ten aanzien van de gedupeerde landbouwers werd destijds gesteld, dat het een nationale plicht ge acht moest worden de landbouwers uit dit gebied, waarvan er enige reeds voor de tweede keer hun land moeten ver laten, bij voorkeur elders aan vervan gende grond te helpen. Dat dit geen holle frase is geweest, blijkt thans: zeven van de acht land bouwers, die in eerste instantie moesten verdwijnen nu het plan gerealiseerd gaat worden, zijn in de Noord Oostpolder geholpen en één gaat er naar de Wie- ringermeer; volgend jaar kunnen er nog vijf in de NOP worden ondergebracht en men verwacht op deze wijze alle ge dupeerden de helpende hand te kunnen bieden. Nu de competitie zo goed als geëindigd is resteert er zondag maar een beperkt programma voor de korfbalvereniging „Watervliet". Watervliet 4 ontvangt het Haarlemse Nieuw Flora 3 en zal deze ontmoeting in winst kunnen omzetten. Ook het jongste seniorentwaalftal krijgt bezoek en wel van DSV 2, dat al het mogelijke zal doen om de punten mee te nemen. Voor zaterdagmidag is vastgesteld de aspirantenwedstrijd Watervliet AOoster kwartier A. P.v.d.A. houdt forumavond De afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid houdt vrijdag 16 mei in slot „Assumburg" een forumavond. In het forum hebben zitting genomen: mevrouw Schmoll, mevrouw Heinsma en de heren v. Os, v. d. Abeelen, Muyen, De Graaf en v. d. Ward. Als voorzittV zal fungeren de heer L. G. Sijberink. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: Het lied van Berna- dette. Het is prettig kopen in een zaak met zo'n grote collectie schilderstuk ken, etsen, reproducties enz. ADVERTENTIE I Een unicum in Kennemerland Kennemeriaan S IJmuiden Telefoon 5705 In Het Centrum te Beverwijk heerste donderdagavond een feestelijke stemming. Een groot aantal leden van de Algemene Nederlandse Bedrijf sbond voor de Metaal industrie en de Elektrotechnische Industrie was met hun dames getuige van de huldi ging van vijftien leden, die 25 of 40 jaren de bond trouw hadden gediend. De voor zitter, de heer G. van Leijden, sprak de grote familiekring toe. Namens het hoofdbestuur gaf de heer H. van Eerden uit Den Haag nog eens een overzicht van de arbeidsvoorwaarden, de bouw en inrichting van de schoollokalen van 40 jaar geleden in vergelijking met thans weer en meende dat de georgani seerde arbeider van tegenwoordig niet meer de protesterende arbeider is van vroeger, doch dat hij nu een scheppende verantwoordelijkheid heeft gekregen. „Was het vroeger zo, dat een georganiseerde arbeider vaak op straat werd gezet, de werkgever van tegenwoordig weet dat hij te doen heeft met mensen die verantwoor delijkheid durven dragen." „Ik ben er vast van overtuigd," aldus de heer Van Eerden, „dat door het werk van de Ondernemings raden nog heel veel goeds tot stand zal komen." Een paar jonge leden van de Beverwijkse Accordeon Vereniging speelden daarna en kele nummertjes, die gevolgd werden door het optreden van Nier Pletting met zijn club. De schetsen die zij ten beste gaven oogstten veel succes. Verder werkten nog een oud-lid van de afdeling Beverwijk, de heer L. Snellemet en een drietal dames mee. De volgende leden kregen het bonds- insigne: R. van Althuis, C. Becker, J. Bestebreur, C. van Duffelen, C. Hogestein, D. Malestein, A. Ooms, M. A. Plooy, C. Rol, A. Scherer, J. Stenvers, L. B. van der Struys, R. C. H. Stephan, F. van der Wel en C. van Wijngaarden. Bij de Rijkspolitie te Heemskerk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: muntbiljetten van f 10.f 2.50 en f 1.dames glacé hand schoen, grijs konijn, bruin manchester pak, pet met bontkraag, autoped, portemonnee, plastic dames regenjas, wandelstok, bood schappennet, groene sjaal, kinderwanten, ketting met hangertje, groene wollen hand schoenen, kop van rijwiellamp, fototoestel in foudraal, portemonnee met inhoud, rij wielpompje. Klaverjassen voor bejaarden De Heemskerkse klaver jasclub „De Zon houdt zaterdag 10 mei in zaal Dam een zogenaamde open klaverjasdrive waarvan de baten bestemd zijn voor de jaarlijkse uitgaansdag van de bejaarden. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Anita M., d. van J. Koopman en M. S. C. Schelvis te Velsen; Clasina S., d. van G. J. v. d. Mey en B. E. Smit te Beverwijk; Wilhelmina C. M., d. van J. Bleeker en J. G. v. d. Putte; G., z. van P, G. van Zutphen en M. R. Roberts te Bever wijk; Maria J., d. van J. W. Piepers en I. Vrenegoor te Velsen; Leonardus A. F., z. van H. L. v. Noort en H. Marx; Johan nes F. M., z. van H. van Tunen en A. de Goede. ONDERTROUWD: J. van Hooff en F. J. Welboren. GETROUWD: P. Stam te Beverwijk en C. C. Zonneveld; P. C. Braam te Velsen en J. M. van Keulen; C. Henneman en M. P. Zonneveld. Middenstanders komen bijeen De middenstandsvereniging „Heemskerk" belegt maandag 12 mei in zaal Nijman een bijeenkomst waarop belangrijke zaken ter sprake zullen komen. net programma voor het werkbezoek van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika aan de gemeente Bever wijk op maandag, 12 mei is als volgt samengesteld: 9.30: Aankomst in „Scheybeeck", ken nismaking en koffie. 10.00: Bezoek aan de boerderij van P. Schaap, Kagerweg 7. 11.15: Bezoek aan het groenten- en bloembollenbedrijf van P. J. J. Westgeest, Creutzberglaan 73. 12.30: Aankomst n.v. Koninklijke Wa- gonfabriek Beynes. 13.00: Lunch bij n.v. Beynes. Na de lunch bezoek aan het be drijf. 15.00: Bezoek aan de Koninklijke Hand- Tapijt-Knoperij „Kinheim", Zee straat 98. Thee. 17.00: Afscheid in de ambtswoning van de burgemeester. Strijklicht. Dit jaar zal gebroken wor den- met de traditie, gedurende het zomer seizoen de grachten van Amsterdam door middel van lampjes te illumineren. In plaats hiervan zullen nu ongeveer 245 hui zen met mooie gevels langs de routes van de rondvaarboten worden beschenen door strijklicht. Men is tot dit besluit gekomen omdat de beschikbaar gestelde gemeente lijke subsidie, die vorig jaar nog 350.000 bedroeg, thans is gereduceerd tot 80.000. ADVERTENTIE Waren Toplin niet-strijken-overhemden tot voorheen alleen in wit, beige en grijs verkrijgbaar, thans is dit overhemd er ook in een sport-stijl, die past bij weekend, reis en vakantie Twee "Toplin Lazy Day" shirts in Uw bagage zijn voldoende om er elke dag fris en sportief uit te zien. TOPLIN "LAZY DAY" Open en gesloten te dra gen. Mannelijke tuiten en eve des?ins. 17.90 - 19.75 Fabrikaat A In onze zaak tonen wij U d( mooie dessins. KENNEMERIAAN 24 MET EEN DROGE KLAP spatte op de afgedankte Velser spoorbrug een vaal blauwe vlam uit een snijbrander. In de wind verwaaide een oranje vonkenregen en daarna werden in het metaal diepe voren getrokken. De eerste brokken spant van de brug in afmetingen van anderhalve meter „anders gaat h'et 'de' smeltkroes niet in" werden door de twee draglines, die op de uiteinden van het draaibare gedeelte van de brug zijn opgesteld, weggetild in een naast de peiler liggende binnenschuit. Dat gebeurde gisteren. Gehelmde arbeiders van het Amsterdamse slopersbedrijf Mantel en Korting bedienden de snijapparaten en de draglines. Van twee kanten wordt het draaibare bruggedeelte, eens de verbinding tussen noord en zuid en thans nog maar een obstakel voor het scheepvaartverkeer, sinds gisteren belaagd. Lang zaam maar zeker vyorden er door de snijbranders stukken metaal aan de uiteinden afgebeten tot de Velserbrug niet meer zal bestaan. Maar het zwaarste karwei moet nog komen: het slopen van de peilers, welk werk binnenkort wordt aanbesteed. De telefoon rinkelt. „Hallo, hier met de brug. Hebt u ze even voor me. Ja, dank u. De Rijnstroom 11.24-39, de Wester dok „Wanneer moet u hier nu verdwijnen?" „Dat zal niet lang meer duren", zegt de heer Snel. „Maar de post blijft wel be staan. Dan komen we ergens aan fle wal. Ik weet nog niet precies waar". Want de functie van de scheepvaartregelaar zal op dit belangrijke traject van het Noordzee kanaal moeten blijven bestaan, al zal het misschien niet meer met de kegel en de rode bal geschieden. Tientallen jaren ach tereen waren die bal en de kegel het ver- keerssein voor loods en kapitein: de kegel met de punt naar boven, dan hadden de schepen uit de sluis voorrang en de rode bal naar beneden, als de doorvaart ge stremd is. „Nu blijft die bal constant in top", merkt de heer Snel op. „We hebben het wel wat rustiger gekregen na die Vel- sertunnels". „En die apparatuur rond u?" willen we nog weten. „Hoe het allemaal precies werkt, weet ik ook niet meer. Er is trouwens al heel wat van gesloopt", is zijn antwoord. Beneden heffen de draglines vrijwel tegelijk een zwaar brok staal van de vloer van de brug. Even later ligt de „Nooit Volmaakt" weer dieper in het water, wan- Een bok van vijftig ton is er vorige week aan te pas gekomen om de twee draglines op de brug te poten. De rails waren al verwijderd en ook de bovenlei ding en het voorportaal van de brug wa ren in slopershanden gevallen om ruimte te bieden aan deze machtige machines met hun lange armen. Deze week is uitvoerder C. Tielemans met zijn zes branders, de twee handlan gers ep zijn assistent M. van Schaik op het draaibare gedeelte gestapt om de laat ste slag te beginnen. Aan de noordkant werden door deze groep in minder dan vijf weken vierhonderd ton staal van het vaste deel van de brug tot schroot ver werkt. Hier zouden zij van het begin van deze week af zeventien weken de tijd krijgen om veertienhonderd ton staal voor de smeltkroes klaar te maken. Scheepvaartregelaar Snel, die nog steeds de wacht houdt boven in de brug, heeft hen zien komen. Genadeloos vretpn de vlammen van de snijbranders zich dichter bij de spil van de brug. De spil, waarop ook het wachtlokaal in de Velserbrug steunt en waarop nog in een zware plaat staat geschreven „1903 Societé Anonyme John Cockerill, Seraing, Belgique". Verankerd De brug is sinds gisteren stevig ver ankerd in de middenpeiler, maar ook aan de wal. Zware tuidraden werden door aan nemer Van der Vlies en zyr mensen tus sen de uiteinden van de brug en de wal gespannen om te voorkomen, dat een zware rukwind de brug aan het draaien zou brengen, wanneer hij straks niet meer op de twee uiterste peilers rust. Ook in de middenpeiler zijn alle voor zorgsmaatregelen getroffen. Stevige wig gen werden gelast tussen de wielen, waar op de brug kan draaien. Elk stukje gelijk Voor uitvoerder C. Tielemans komt het er nu maar op aan, de brug systematisch af te breken. Aan iedere kant moeten de lassers en handlangers hetzelfde werk doen en tegelijkertijd hetzelfde brok brug wegbranden, zodat het evenwicht niet wordt verstoord. „Twaalf ton verschil kan ADVERTENTIE Breestraat 108 - Beverwijk - Tel. 4627 GROTE VOORRAAD Veel accessoires, zoals windscher men, valbeugels, valhelmen, koffer- rekken, tassen, rengordels, brillen, laarzen. o.a. PRACHT VESTEN enz. enz. Ja •••:wiTirffÉ - '-M'n'Érr t-V* 'I k .V tik vl/ C G* l i wUtT" »ÜÉÉ\Y die wel hebben, maar dat is dan ook ui- les", meent de heer Tielemans. „Aan elke kant hebben we drie branders, een hand langer en een draglinemachinist aan de slag". Op de nu nog honderd en achtentwint/: meter lange draaibrug staan de draglines deze week nog op de uiteinden. Wanneer zij verplaatst moeten worden, zal dit ook meter voor meter en aan beide kanten tegelijk moeten geschieden. Daar in één nacht Uitvoerder Tielemans' ziet de sloop van de Velserbrug ook wel als een groot sloop- karwei. Mannen als hij draaien hun hand voor welke sloop dan ook beslist niet om. „Veertien dagen geleden zaten we in Alk maar", merkt hij op. „Meneer, in een nacht, was het daar met de spoorbrug van Alk maar bekeken. Na de laatste trein om half één begonnen we. Om twaalf uur 's mid dags was die van de kaart". En hij somt nog even enige prestaties van zijn firma op. „De Harsens, dat fort in Den Helder! Niet kapot te krijgen aan de buitenkant, want dat gietijzer was gewoonweg gegla zuurd door het zeewater in al die jaren sinds Napoleon hier rondstapte. We zijn toen binnen in dat fort gaan kijken. Heb ben er gaten geboord. Dynamiet erin. En het was gebeurd". In Amsterdam is men bijna aan de kielplaat van de onderzee boot 0.21 toegekomen. Zover is de sloop al van dit bekende 'schip. De zuurstofcilinders, die in Velsen nodig zjjn om de snfjapparaten van het nodige voedsel te voorzien, liggen nu in slagorde op de Velserbrug. „We zullen zo'n twee duizend cilindertjes nodig hebben", me nen de branders. „Dat is twaalf duizend kubieke meter om veertienhonderd ton staal op te ruimen". Naar de wal Hoog bovenin 'de Velserbrug bevindt zich ook nog steeds het huisje van de scheepvaartregelaar. Het is de 55-jarige heer P. Snel, die als een verkeersagent op de schepen in het Noordzeekanaal neer ziet. Ongeveer een jaar doet hij dit werk al. Het zal nu echter niet lang meer duren of hij moet zijn verheven post verlaten, omdat de brug onder hem langzaam maar zeker kleiner wordt. Het lawaai dat de slopers maken dringt maar heel vaag door in het warme wachtkamertje, waar de meest ingewikkelde Instrumenten opge steld staan. Daar zit de heer Snel achter een tafel, die grotendeels wordt ingenomen door een lijvig journaal, waar de bewegingen van de schepen worden ingevuld. neer de stukken brug in het scheeps- ruimpje zijn neergelaten. Het scheepje zoekt op het eind van de dag zijn koers naar de Hoogoven-binnenhaven op nog geen kilometer afstand waar het schroot van de Velserspoorbrug misschien wel het bestanddeel is voor een brug, die straks weer elders in het land moet verrijzen. Vanmiddag omstreeks vijf uur Neder landse tijd zijn de „Kerkedijk" en de „Arendsdijk" van de Holland-Amerikalijn veilig in New York aangekomen. Zoals bekend was de „Kerkedijk" op zijn eer ste reis naar New York, toen het schip ongeveer op het midden van de Atlanti sche Oceaan koers zette naar de „Arends dijk", die moeilijkheden had gekregen aan de hoofdmachine. Deze waren niet te ver helpen en kapitein A. G. A. Heijmans van de „Kerkedijk" werd toen verzocht het andere schip op sleeptouw te nemen en naar New York te brengen. Op 27 april begon op de Oceaan deze sleepreis, die zich zou gaan uitstrekken over een af stand van 1200 mijlen. Elf dagen hebben de schepen erover gedaan om New York te bereiken. De weersomstandigheden heb ben we' eens moeilijkheden opgeleverd, maar deze konden worden overwonnen. Tot verbazing en vreugde van de IJssel- meervissers levert de visserij op paling tijdens dit voorjaar ongekend goede re sultaten op. Meestal worden de vangsten wat beter in de loop van het seizoen als het erg warm is. Nu echter komen de vis sers aan de wal met vangsten van rond 500 pond paling. De netvissers weten meestal rond 250 pond paling te verschal ken. Vanmorgen had dit in Volendam een prijsdaling van circa 40 cent per kg tot gevolg. Ondanks de belofte dat het voor de IJsselmeervissers een goed jaar zou worden. IEV speelt vriendschappelijk Het eerste elftal van de voetbalvereni ging IEV gaat zondag enige nieuwe spelers testen in een vriendschappelijke wed strijd tegen Renova I. IEV komt uit met: J. Buur; A. Hartveld en G. Bos'; C. Bruin, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. de Reus, J. Duin, B. Wijker, J. de Reus en P. Vink.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11