Herstelbank bepleit een noodoplossing inzake vervroegde afschrijvingen VAN NIEL Panda in liet Wilde Westen parels Jaarlijkse besparingen moeten meer dan 3pct van nationaal inkomen stijgen Kouder met onweerskansen IN JAARVERSLAG 1957 ZocU Ió Uei zo Afschrijving aanschaffingskosten van duurzame produktiemiddelen in zelfgekozen tempo Hoog investeringspeil noodzakelijk BATA SANDALEN Wereldnieuws 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Rademakers verwacht dalende resultaten E.M.I. halveert dividend Het jaarverslag MAJORICA Voorzitter C.S. W. V. te Hilversum Enkes komt met nieuw artikel aan de markt - Belang van „Holland- Sumatra" in Ecuador Onveranderd dividend Verenigde Blikfabrieken Duitsland beperkt boter en suikerinvoer door grensgangers U RB ACH BOLOGNA NATTé Pyramiden V.J (Van onze financiële medewerker) In het jaarverslag van de Herstelbank constateert de directie onder meer dat de Nederlandse economie na het verschijnen van de nota van februari 1957 enkele ingrijpende wijzigingen onderging, welke niet konden worden voorzien en als gevolg waarvan het proces van de bestedingsbeperking allengs een andere koers voer dan aanvankelijk was uitgezet. Naar het gevoelen van de directie is het niet steeds gelukt tijdig en voldoende „bij te sturen". De koerswijziging van de bestedingsbeperking heeft onder meer afbreuk gedaan aan de beoogde rechtvaardige verdeling van de lasten over de onderscheidene groeperingen van de bevolking. In het licht van de rechtvaardigheid is niet een globale verdeling over grote groepen van de bevolking, zoals de S.E.R. ten doel stelde, maar over de individuele burgers tenslotte de enige ter zake doende. Het resultaat van de bestedingsbeperking tot nu toe geeft in dit opzicht een grote verscheidenheid in de druk van de individuele lasten te zien. De druk, die de ondernemingen van deze bestedingsbeperking ondervinden, is geenszins geljjk. Hierbij moet men nog in aanmerking nemen dat er bovendien grote verschillen bestaan in de mate, waarin de getroffen ondernemingen deze last op haar afnemers kunnen afwentelen. Naar de mening van de directie is men bjj het gebruik maken van macro-economische gegevens wel eens verder gegaan dan de aard van het ma teriaal toelaat, zoals bijvoorbeeld bij het streven naar een vooropgezette verdeling van het toekomstige nationale inkomen.In dit verband rijst de vraag of er niet van een overschatting van het menselijk kennen en kunnen moet worden gesproken, in het bijzonder wanneer het omvangrijke ingrepen betreft, zoals bijvoorbeeld de bestedingsbeperking. Ook de psychologische invloed van de bestedingsbeperking is van groot belang en heeft de investeringsgeneigdheid grote afbreuk gedaan. Als het investeringspeil daalt, dan is de kans groot dat er ge ruime tijd moet verstrijken eer hierin een wending optreedt. Een hoog peil van in vesteringen, zowel bij de overheid als de particuliere bedrijven, is en blijft echter voor de structurele ontplooiing van onze volkshuisvesting noodzakelijk. In dit ver band stelt de directie de vraag of de in vesteringsbeperking in haar tegenwoordige vorm moet worden gehandhaafd, dan wel moet worden verzacht. Ten aanzien van de kapitaalmarkt merkt de directie op dat de kapitaalvoor ziening misschien het kernvraagstuk voor de verzekering en de bevordering van de welvaart zal worden. In nog sterkere mate dan vroeger vormt het verloop van de kapitaalmarkt de weerslag van heel het economisch proces binnen, zowel als bui ten onze grenzen, mede doordat het proces onder invloed staat van nationale en inter nationale gebeurtenissen. Voor een prog nose van de kapitaalmarkt op langere ter mijn zou men ook de politieke ontwikke ling in hoofdzaak moeten kunnen over zien. In het licht van de duurzame grote kapitaalbehoeften van het bedrijfsleven is grote waakzaamheid geboden, dat het be schikbare kapitaal zo goed mogelijk wordt besteed en dat zo min mogelijk kapitaal aan de ondernemingen wordt onttrokken. In dit verband wordt met spanning afge- ADVERTENTIE HEBBEN EEN WERELDNAAM omdat Bata sandalen ijzersterk zijn. omdat Bata sandalen de juiste orthopedische voetholtesteun hebben. mod. 64 In bruin, beige, rood en wit. m. 20-22 5.50 m. 23-26 6.50 m. 27-30 7.50 m. 31-35 8.50 m. 36-38 9.50 Bata kindersandalen... onbe twist de beste voor uw kind! De Franse betalingsbalans Frankrijk had over de maand april een tekort van 58.285.000 dollar in de Europese Betalings- .mie, vergeleken met een tekort van 56.398.000 dollar in maart en een tekort van 108.206.000 dol- ar in april 1957. Van regeringszijde en in kringen van het Franse bedrijfsleven wordt uiting gege ven aan een groeiende bezorgdheid over de ge stadige achteruitgang. Medio april, dus nog voor de dekking van het apriltekort in de Europese Betalingsunie, was een vijfde a een kwart van de in totaal 650 miljoen dollar belopende lenin gen reeds uitgegeven Nederland en Mexico De Nederlandse economische delegatie, die on der leiding staat van prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen, voormalig minister van Economische Za ken, welke gedurende twee weken de mogelijk heden bestudeerd heeft van de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tussen Mexico en Nederland, is dinsdagavond naar Nederland teruggekeerd. De heer Gelissen verklaarde, dat de mogelijkhe den zeer groot zijn. Molestverzekering Indonesië Het tarief voor molestverzekering voor de In donesische havens is omhoog gesprongen van 0,4 lot 11 percent op schepen in de wateren van Oost-Indonesië. De tarieven worden thans op een dagelijkse basis gesteld. Wereldbeurs New York Woensdag is de Wereldbeurs te New York ge opend. Volgens de organisatoren is dit de groot ste beurs, die ooit op het westelijke halfrond is gehouden. Hij bevat ruim 3000 exposities uit zes tig landen. wacht wat de aangekondigde wetsont werpen inzake de vaststelling van het fis cale winstbegrip zullen brengen. In het bijzonder is de directie benieuwd welke regeling deze ontwerpen behelzen inzake de fiscale behandeling van de duurzame produktiemiddelen. Afschrjjvingstempo Zij meent een methode te hebben ge vonden, welke misschien als noodoplos sing kan dienen, zo lang de voornoemde belastingherziening haar beslag nog niet heeft gekregen. De directie van de Her stelbank zou de faciliteit van de vervroeg de afschrijving gaarne zien verruimd in die zin, dat naast de bestaande faciliteit als altprnatief de mogelijkheid werd geopend dai de ondernemer toestemming verkrijgt de volle aanschaffingskosten van een duurzaam produktiemiddel in een zelf ge kozen tempo af te schrijven. Verkrijgt hij deze toestemming, dan ver vallen derhalve de beperkingen van de vervroegde afschrijving tot een derde deel van de aanschaffingskosten, alsmede de voorschriften inzake de temporisering. Het gebruik van de hier bepleite facili teit zou echter gebonden moeten zijn aan de toestemming van een daartoe in het leven geroepen instantie, waarin onder meer de ministers van Financiën en Eco nomische Zaken moeten zijn vertegen woordigd. Uit conjunctureel oogpunt zou het zelfs gewenst zijn dat de onder nemers wordt toegestaan fiscaal op een bestelling vooruit te lopen. De na de be stelling nog toelaatbare afschrijvingen worden door deze „voorziening" uiteraard verminderd. De betekenis van deze fiscale anticipatie op een voorgenomen inves tering, ligt in de verruiming van de pe riode, waarin de belastingbetaling kan worden verschoven. Door deze verschui- Bij het metaalbedrijf Rademakers n.v. te Rotterdam bedroeg het brutosald0 fabri- cagerekening 1.407.974 (v. j. 1.277.529). De winst na afschrijving bedroeg 512.582 (v. j. 395.597). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 7 percent. Het kapitaal bleef 2.250.000. De vooruitzich ten voor 1958 zijn tengevolge van de hui dige conjunctuur moeilijk te overzien, maar zeker ongunstiger dan in het vorige iaar. Het bedrag van de in het eerste kwartaal van 1958 binnengekomen orders ligt belangrijk lager dan in de overeen komstige periode van 1957. De n.v. Elektrotechnische Mechanische Industrie te Utrecht heeft over 1957 een winst voor belastingen behaald van 154.010 (v. j. 244.150). Er wordt een divi dend voorgesteld van 5 percent (10 per cent). De verwachting dat 1957 een ver dere ontwikkeling der omzet zou geven, werd niet bewaarheid. De omzet bleef be perkt tot 5.400.0C0 6.100.000), ondanks een orderportefeuille in begin 1957, die een omzet van een half jaar garandeerde. De bestedingsbeperking en de achteruitgang van de conjunctuur maken het, ondanks de thans minder onbevredigende order- oortefeuille, de directie niet mogelijk een verantwoorde voorspelling voor 1958 te doen. In het jaarverslag van de Herstel- bank (Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel) wordt als steeds een algemene beschouwing ge wijd aan verschillende facetten van het economisch en financieel bestel in ons land, waarbij achtereenvolgens aan de bestrijding van de overbesteding, de conjunctuur, de investeringsactiviteit, de kapitaalmarkt en de kapitaalsvoor ziening, het fiscale winstbegrip en de vêrvroegde afschrijvingen aandacht wordt geschonken. Voorts vindt men er een beschouwing in over Suriname, de Europese Economische gemeenschap en het Vrijhandelsgebied; tenslotte worden er verschillende sectoren van het be drijfsleven aan een beoordeling onder worpen. ving wordt aan de moeilijkheid bij de fi nanciering van de investering tegemoet gekomen. De resultaten 1957 Wat het bedrijf der bank in 1957 betreft, valt te vermelden dat in genoemd jaar voor 46 miljoen aan nieuwe kredieten werd afgesloten, waardoor het totaal tot 1.2 miljard is gestegen. De exploitatie rekening sluit met een batig saldo van f 16.1 miljoen, waarvan na toevoeging van f 5.8 miljoen aan de reserve voor debiteu ren en deelnemingen, op de preferente aandelen weer 3'/2 percent wordt betaald en op de aandelen A, aan de staat toebe horende, 2 percent. Het totaal van de re serves bereikt na de winstverdeling over 1957 een bedrag van rond f 60.5 miljoen. ADVERTENTIE PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Haarlem Een van de voornaamste doestellingen van onze huidige economische politiek, een gunstige situatie van de betalingsbalans, is nog niet bereikt. Dit werd heden nader besproken in het betoog van de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, mr. F. H. A. de Graaff, voor de besloten algemene ledenvergadering te Hil versum. Het reële nationale inkomen voor 1958 zal, naar wordt verwacht, een daling van 1,8 percent ten opzichte van het vorig jaar vertonen. Per hoofd van de bevolking betekent dit een achteruitgang met 2,8 percent. Eveneens manifesteert zich, dat de vertraging sinds 1955 in de uitbreiding van de industriële produktie nog steeds door zet, zo onderstreepte mr. De Graaff het pessimistisch accent van zjjn rede. Een strenge bewaking van het produktiekostenniveau schetste de voorzitter van het C.S.W.V (zoals reeds eerder in het jaarverslag van het verbond) als de consequentie, die men voor het sociaal-politieke beleid uit de huidige omstandigheden zal moeten trekken. Door middel van nieuwe investeringen zullen voorts de bedrijven zoveel moge' lijk in staat moeten worden gesteld in het belang van de werkgelegenheid hun bij drage te leveren aan de voortgang van het industrialisatieproces. De versterking van de exportpositie beval mr. De Graaff eveneens in de bijzondere aandacht aan. Een beleid gericht op een vergrote inves teringsactiviteit met vermijding van her nieuwde inflatie zal niet voldoende zijn, De jaarlijkse besparingen moeten daarom meer dan drie percent van het nationale inkomen hoger worden, aldus de spreker, die hiervoor bezuiniging zonder ondermij ning van de investeringsactiviteit en sta bilisering van het verbruik als mogelijk heden te berde bracht. In dit verband zou een wijziging van het huurbeleid er veel toe kunnen bijdragen dat het woningbouwbeleid uit zijn impas se geraakt. Indien de rentemoeilijkheden voor de particuliere woningbouw zullen worden overbrugd, zo merkte mr. De Graaff op, zal de thans verwachte aan zienlijke produktiedaling in deze sector mogelijk nog kunnen worden ondervan gen. De huren van de bestaande woningen en geleidelijk ook die van de nieuwbouw zullen daarbij moeten worden opgetrok ken, zodat de sanering van woning-exploi tatie en -gebruik zich zal kunnen gaan voltrekken. Het aantal jaren, waarover een dergelijk programma zal worden uit gesmeerd, moet zeker niet te ruim worden genomen, aldus de spreker. Het bestuur van het C.S.W.V. is tevens de mening toegedaan, dat de economische omstandigheden thans een verwerking per 1 juli aanstaande van de compensatie bijslag voor de huurverhoging van verle den jaar niet bevorderlijk maken. Men De eerste helft van 1957 was Enkes n.v. te Leidschendam nog van voldoende op drachten voorzien. De tweede helft van het jaar heeft zich gekenmerkt door een daling van de bezettingsgraad. De directie meent de vermindering van deze bezet tingsgraad te compenseren door een nieuw artikel, namelijk aandrijvingen voor agita tor wasmachines, waarvan zij goede ver wachtingen heeft dat deze bij de fabrikan ten van wasmachines hun weg zullen vin den. In het afgelopen jaar werden hierop reeds exportorders geboekt. Een zuidwestelijke stroming voert aan houdend zachte lucht uit de Golf van Bis- caye naar Zuidwest-Europa. Daarin be reiken de temperaturen in ons land waar den van ongeveer 20 graden. Verder zuidelijk in Frankrijk en Duits depressie, die zich bij de Noorse kust be vindt en een restkern ten zuidwesten van Twente Ierland. de zachte lucht en koude polaire lucht de Nederlandse kust bereiken. Tegelijker tijd nadert uit Frankrijk een warmtesto- WEERRAPPORTEN passage zullen regen en zonneschijn verwacht kunnen worden. Zaterdag 10 mei Zon op 4.56 uur, onder 20.18 uur. Maan op 1.29 uur, onder 11.46 uur. Maanstanden 10 mei 15.37 uur laatste kwartier. 18 mei 20.00 uur nieuwe maan. 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Zaterdag 10 mei Hoog water 8.48 en 21.23 uur. Laag water 4.10 en 16.39 uur. Temperaturen: buiten Sf en binnenlandheden .5 morgen 7 uur. Neerslag: a 31 laatste 24 uur. O c *'C s cS Den Helder licht bew. zw 12 0,1 Ypenburg zwaar bew. wzw 15 0,1 Vlissingen half bew. wzw 14 1 Eelde zwaar bew. zw 16 0,1 Twente licht bew. zzw 16 0,1 De Bilt half bew. zw 16 0,4 Eindhoven licht bew. zw 15 5 Vlv. Z.-Limb licht bew. zzw 16 4 Helsinki zwaar bew. zzo 9 0 Stockholm geheel bew z *12 0,6 Oslo regen windst. 7 9 Kopenhagen regenbui zzw 9 5 Aberdeen zwaar bew. w x 15 0,6 Londen zwaar bew. zw 18 2 Amsterdam geheel bew. zw 18 0,1 Brussel half bew. wzw 19 3 Luxemburg regenbui zw 23 1 Parijs zwaar bew. windst. 22 1 Bordeaux half bew. zzo 25 3 Grenoble zwaar bew. windst. 25 0 Nice geheel bew. nw 18 0 Berlijn zwaar bew. wzw 22 2 Frankfort zwaar bew. zzw 25 0,5 München zwaar bew. zw 26 0 Zürich zwaar bew. ozo 27 0 Genève geheel bew. nw 26 0 Locarno licht bew. windst. 25 0 Wenen regen windst. 25 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 28 0 Rome mist windst. 24 0 Ajaccio onbewolkt windst. 21 0 Madrid zwaar bew. windst. 30 0 Algiers onbewolkt windst. 35 0 59. Op het geluid van de kort opeenvol- klinkt, zouden we weldra in overspannen hetzelfde ogenblik werd hij bij zijn jas- gende schoten kwam Panda toelopen, om te kijken, of er iets bijzonders aan de hand was. Hij trof Joris aan, die erg onschuldig zat te kijken. „Wat is er aan de hand?" riep hy Joris toe, „zijn die huurboeven van joü weer bezig, om iemand op te jagen?" „Och, ze spelen een beetje", antwoordde Joris luchtig, hniets bijzonders. Windt u niet op, makkertje. Wanneer we ons druk zouden maken over elk schot, dat hier toestand rondlopen. We moeten ons plooien naar de gebruiken van het land". Dit was misschien een goede raad, maar de on plooibare Jolliepop, die nog steeds achter volgd werd, kon maar niet aan deze ge bruiken wennen. Hij snelde dan ook over spannen door de straten en elke kogel, die langs zijn oren floot, ontstelde hem in hoge mate. „Help!" riep hij schor, „politie! Help! Is er dan geen wet in dit land?!" Op panden gegrepen. „DIT is de wet hier, groentje", gromde een forse cowboy, ter wijl hij de arme knecht een revolver voor hield, een REVOLVER! Daarmee verdedigen we hier ons recht. Je kunt er niet buiten, dus koop deze nu maar gauw". Jolliepop, die ook nog moest wennen aan de vreemde manier, waarop men in Wild West revolvers te koop aanbood, keek ril lend in de dreigende loop. raadt van deze zijde dan ook uitstel aan en heeft het voorstel ingediend deze vraag te laten bezien door de nieuw gevormde vaste commissie van de S.E.R. In 1957 heeft de Holland-Sumatra Rubber Maatschappij n.v. geen transfer ontvangen van de in 1955 behaalde winst. Evenmin kwam de transferaanvrage voor de winst van 1956 in behandeling. Thans kan niet anders verwacht worden dan dat ook de overmaking van de winst 1957 uit zal blij ven, zegt het verslag. Over de deelneming in een landbouw onderneming in Ecuador zegt het verslag, dat 175 ha werden ontgonnen en beplant met bananen. Van deze oppervlakte is 50 ha bestemd voor cacaocultuur. De maat schappij heeft haar deelneming in 1957 be paald op vijf aandelen. Dezer dagen zal volstorting plaatsvinden tot een totaal van 50.000. Begin 1958 zijn de belangen van de Ecuadoriaanse groep, omvattende 50 percent van het geheel, door de Neder landse initiatiefnemers overgenomen. In de commissarissenvergadering van de n.v. Verenigde Blikfabrieken is besloten aan de op 11 juni te houden aandeelhou dersvergadering een dividend van 9 percent (onv.) over het boekjaar 1957 voor te stellen. ADVERTENTIE JOVANDA NYLONS 'riiv.M ii De Westduitse overheid heeft bepaald dat degenen, die uit Nederland naar Duitsland komen, per persoon niet meer dan 1 kg. boter en 2 kg. suiker mogen mee nemen. Reeds enige tijd gelden dezelf de beperkingen ten aanzien van het grens verkeer bij de Duits-Deense grens; Vol gens het ministerie van Landbouw- en Voedselvoorziening van Noordrijn-West- falen is de invoer van boter in het kleine grensverkeer met Nederland, Denemar ken en Oostenrijk naar schatting per maand tot 1000 ton gestegen, die buiten de handelspolitieke verplichtingen met de drie Westduitse buurlanden vallen. De ge wone boterinvoer uit deze landen bedroeg het vorige jaar 46.000 ton. ADVERTENTIE Toonaangevend in damesstoffen een nieuw structuurweefsel in diverse leuke dessins 90 cm br. 4.75 Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 Teruggetrokken. President Eisenhower heeft opdracht gegeven, alle federale troepen die zich nog te Little Rock in de staat Arkansas bevinden, op 29 mei te rug te trekken. In een verklaring zei de president te hopen, dat het niet no dig zal zijn bij het begin van het nieu we schooljaar in september, de mili tairen weer naar Little Rock te sturen. Mengsel. De ballontocht naar de stra tosfeer, die twee geleerden van de Amerikaanse marine hebben gemaakt is een „mengsel van succes en misluk king" geworden. Het schitteren van de sterren was door de telescoop moeilijk waarneembaar. „Zij werden verder ge hinderd door te zware kleding, te zwaar materiaal en het schudd n van de gon del van de ballon". Van medisch standpunt bezien lijkt de luchtreis een succes te zijn geweest. Misbruik. De Oostenrijkse regering heeft de secretaris van het Hongaarse ge zantschap in Wenen tot persona non grata verklaard en een andere Hon gaarse diplomaat, die zich niet meer in Oostenrijk zou bevinden, de toegang tot Oostenrijk ontzegd, wegens mis bruik van hun diplomatieke privileges. Naar verluidt zouden de twee diploma ten getracht hebben een Hongaarse vluchteling voor de Hongaarse spiona gedienst te werven. Bedwongen. De cholera-epidemie, in Cal cutta en omgeving, is bedwongen. Maandag werden er nog 66 nieuwe ge vallen gerapporteerd. In twee weken voorafgaande aan 3 mei zijn 1156 per sonen aan de ziekte overleden. Bemoedigend. In antwoord op een vraag in het Indische parlement heeft pre mier Nehroe medegedeeld dat de re gering buitenlanders niet wil aanmoe digen tot het bijwonen van nationale congressen van politieke partijen in In dia. Om deze reden heeft India visa ge weigerd aan Franse en Indonesische afgevaardigden voor het bijwonen van het partijcongres der Indische commu nistische partij, dat te Amritsar is ge houden. Ongeluk. Zes personen zijn omgekomen, doordat een „Vampire"-lesvliegtuig van de Indische luchtmacht is neerge stort op de hangar van een vliegsport club te Nieuw Delhi. Elf mensen liepen verwondingen op. Vijf van de omgeko menen bevonden zich in de hangar. Twaalf vliegtuigen van de vliegsport club werden vernield. Poolkamp. Deze zomer zal te Saltfjell in het district Nordland in Noorwegen het eerste kampeerterrein aan de poolcir kel geopend worden. Het terrein zal ge ëxploiteerd worden door het Turistho- tell van Saltfjell, in samenwerking met de Noorse automobielclub. Er is een paviljoen gebouwd met lounges en een souvenir-kiosk, waar men prentbrief kaarten kan versturen met het stem pel „poolcirkel". Broedertwist. In het Poolse stadje Olkusz bij Krakau, is volgens Poolse persbe richten gevdchten tussen duizend „na tionale katholieken" en tweeduizend rooms-katholieken. De „nationalen" waren volgens deze berichten aange vallen toen zij een mis in de openlucht bijwoonden. De Poolse „nationale katholieke kerk" erkent het gezag van de paus niet. De mis wordt in het Pools opgedragen en het celibaat is voor de geestelijken niet verplicht. Nixon in Peru. Studenten in de Peruviaan se hoofdstad Lima hebben verhinderd dat de Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon een bezoek aan de univer siteit San Marcos bracht. Zij versper den hem de weg en spuwden in zijn ge zicht en gooiden met stenen en kool stronken. De politie deed daar niets te gen. De studenten droegen spandoeken met leuzen tegen de Verenigde Staten. Nixon werd gastvrij ontvangen door de rooms-katholieke universiteit. Een vijandige menigte die zich voor zijn ho tel had verzameld werd door de politie verspreid. Nixon zei op een persconfe rentie: „Een communistische minder heid heeft met geweld de vrijheid van meningsuiting belemmerd". Hij be schuldigde de betogers van „intellec tuele luiheid". Peru heeft zijn veront schuldigingen aangeboden voor de be handeling van de vice-president. Beto gers scheurden een Amerikaanse vlag van de krans, die Nixon neergelegd had aan de voet van het monument van de Zuidamerikaanse bevrijder, generaal José San Martin. Mijnongeluk. In een kolenmijn te Sharpies in de Amerikaanse staat West-Vriginia zijn 22 mijnwerkers ingesloten geraakt toen een gedeelte van de mijn onder wa ter kwam te staan ten gevolge van een breuk in een waterleiding. Men heeft goede hoop, dat men de mannen vandaag uit hun benarde positie kan bevrijden. DE reusachtige Egyptische pyramiden en tempels hebben bij moderne technici terecht de bewondering opgewekt voor de bouwkundige prestaties, waartoe de mens in het vroege begin van zijn beschaving reeds in staat bleek. Want bij een be schouwing over de grote pyramide van Gizeh, die als een van de zeven wereld wonderen wordt genoemd, dienen we steeds in het oog te houden, dat 150 jaar vóór de bouw van deze pyra- mide een aanvang nam, voor het eerst een stenen gebouw in Egypte werd opgericht. De technische bekwaamheid die in de Grote Pyramide tot uit drukking komt, werd dus in de loop van slechts een paar generaties verworven. In die korte tijd is de techniek van de steenbe werking met sprongen vooruit gegaan; de oude manier, waarbij rotsen door verhit ting met vuur en afkoeling met water tot splijten werden gebracht was vervangen door nieuwere methoden. Grote blokken zandsteen konden thans nadat met gro te zorgvuldigheid gaten waren geboord uit de rotswanden worden uitgezaagd met behulp van zagen, koperen wiggen en amaryl. En ook andere natuursteen kon met de nieuwere werktuigen in platen of blokken van de rotswanden worden los gemaakt. De grote stenen platen en obelis ken, die thans nog gedeeltelijk aan de rotswand vastzitten, omdat men het werk dat duizenden jaren geleden begonnen is, klaarblijkelijk heeft moeten staken, tonen op sommige plaatsen precies aan, hoe de Egyptenaren in de oudheid hun materiaal verkregen. Maar daarmee is het vraag stuk van de pyramidebouw uiteraard nog niet opgelost. Want het materiaal stapelt niet zichzelf op tot een pyramide die 5000 jaren kan overleven. Wanneer we nog even wat cijfers in uw herinnering mogen terugroepen, dienen in de eerste plaats de 2.300.000 kalksteenblokken te worden ver meld, die in de pyramide van Cheops zijn verwerkt. Het gewicht van de blokken is verschillend, maar de zwaarste typen we gen ongeveer 350 ton, een gewicht dat ons voldoende inlicht over de enorme hoeveelheid arbeid die hier verzet moest worden. Nu heeft men vroeger wel ge meend, dat iedere koning zijn graf eerst in bescheiden af metingen liet bouwen en dat daarna, al naar zijn leven voortschreed, telkens een nieuwe mantel om de pyramide werd gelegd. Volgens deze opvatting zouden we de pyramiden dus als het resultaat moeten zien van een min of meer groot aantal jaarringen. Thans weet men, dat dit tech nisch een onmogelijkheid is. Men weet momenteel met zekerheid, dat er bouw tekeningen van de pyramiden hebben be staan en dat reeds bij de aanvang van het werk het bouwplan in zijn volle omvang vaststond. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat in enkele gevallen tussentijds niet eens enkele veranderingen in het plan konden worden aangebracht, maar dergelijke wij zigingen veranderen niets aan het feit, dat de Egyptische technici met een „blauw druk" werkten op precies dezelfde manier zoals dit heden ten dage gebruikelijk is. Hoe een en ander in zijn werk ging, ver tellen we dan een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2