EWIJK'S B Zündapp- C0R0LY Huttenbouwers en padvinders dromden samen op Bimij-terrein f 13.90 IJmond-agenda A. Kool gaf veertig jaar lang met veel plezier les BELLA s THALIA Visserij-varia Valencia's 16 ct. p. stuk 's 55 ct. p. 100 gr. Een aardige avond Fries toneel DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 5 ETERE AKKERIJ Eindexamen gymnasium Felisenum V.v. „Kinheim" heeft nieuwe voorzitter Kindje bijna verdronken, dienstmeisje redde het DONDERDAG 5 JUNI 1958 De Velser Jeugdweek heeft zich woens dag gemanifesteerd in een huttenbouw- wedstrijd en een jamboree. Beide evene menten werden op het Bimy-terrein tegen over het Marktplein in IJmuiden gehou den. Velen waren ondanks het dreigende wolkendek daar een kijkje komen nemen. Bij de huttenbouwwedstrijd viel vooral het enthousiasme op, waarmee de hele kleine Velsenaartjes volijverig oude dekens en latten aansjouwden om maar zo snel mogelijk met de bouw van hun tijdelijke woning te beginnen. Jongetjes van een paar turven hoog, zwetend en zwoegend met zware balken, driftige gravertjes, die zich vaak als volleerde wegwerkers ont popten, kleine meisjes die zich typisch vrouwelijk met de aankleding van „het huis" belastten. Toen de huttenbouwwedstrijd al enigs zins was gevorderd en het op het zande rige Bimy-terrein een gehamer, getimmer, gezaag en gedraaf van jewelste was, arri veerde een wagen van Openbare Werken, afgeladen met takkebossen, die benut kon den worden voor verfraaiing en versiering van de hutten. Sommige meisjes en jon gens gebruikten de twijgen zelfs voor de aanleg van een niet onverdienstelijk tuin tje. Al deze activiteiten werden met bui tengewoon veel interesse gevolgd door de omstanders, die bovendien af en toe nut tige aanwijzingen gaven. Nadat de jeugdige zwoegers hun zo zorgzaam opgebouwde hutten weer had den afgebroken, namen padvinders en -sters bezit van het terrein. Toen gisteravond de vlammen van het kampvuur met enkele forse scheppen zand werden gedoofd behoorde weer een uitste kend geslaagd experiment van de Velser Jeugd Centrale tot het verleden. Een expe riment waarvoor de kansen reeds bij voor baat hoog stonden genoteerd doch niette- Advertentie Wij brengen een weelde van kleuren en snitten, zowel met platte als met kurkhak SCHOENHANDEL Kennemerlaan 63, Tel. 4781, IJmuiden VELSEN DONDERDAG 5 JUNI Openbare leeszaal en bibliotheek, 10 12.30; filiaal Noord 10—12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de Abeelenstraat van 20 uur af. Thaliatheater, 20 uur: Speciale voorstel ling van „Eén zomer slechts heeft zij gedanst". Rex: geen opgaaf. Volksdansavond Jeugdweek (op ver schillende punten). VRIJDAG 6 JUNI Park Velserbeek, 20 uur: VIDES met „Sprookjesmelodie" in kader Jeugd week. Raadhuis, 1112 uur: spreekuur wet houder van financiën. R.K. leeszaal: 14.30—17.30 en 19—21 uur. Jeugdbibliotheek 1617.30 uur. Openbare leeszaal: 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Velsen-noord: 1417 en 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Gebouw 9.30—12 uur en 14—16.30 uur. Cultureel Gebouw: Tentoonstelling „De kans om te lezen", 14.3018 en 1921.30 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 5 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde langs de weg". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Ledenverga dering „Kennemer Pluimvee Vereni ging". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, Volwassenen: uitlening van 1517 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken ge opend van 1617.30 en 19—22 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal geopend van 1012.30 uur en 1417.30 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17.3019 uur. VRIJDAG 6 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De bestorming van Alamo". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De grote bluf". W.B. Theater, 20 uur: „Ieder schot is dodelijk". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare leeszaal, H. Burgerstraat 70, Volwassenen: uitlening van 1517 en 1920 uur; jeugduitlening van 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 16—17.30 en 19—22 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. R.K. leeszaal, Arendsweg, uitleenbiblio theek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal openbare leeszaal, Zwaanstraat 4, geopend van 1012.30 en 1417.30 uur. Filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, ""opend van 1011 en 17.3019 uur. min enkele onberekenbare factoren, zoals de weersomstandigheden en de belang stelling bevatte waardoor men vooraf nog niet van „seucces verzekerd" kon spre ken. En de Velsense padvindsters en padvin ders kregen door deze gedachte van de V.C.J. eigenlijk een unieke gelegenheid eens „aan de weg te timmeren" en de be langstellenden te laten zien wat er in de padvinderswereld gebeurt, hoe zij hun handen leren gebruiken en wat zij met al lerlei in de aard der zaak primitieve mid delen, weten te bereiken. Elke jongen met een oprecht hart moést wel enthousiast worden als hij daar enkele leeftijdsgenoten zag pionieren. De verken ners van de St. Martinusgroep uit IJmui den en van de Radbout- en Hubertusgroep zagen zich voor deze taak gesteld waarmede zij dus de eer genoten de meest spectacu laire werkers van de padvindersavond te zijn. Nadat na ruim twee uur hard werken op twee hoeken van het terrein de stella ges waren verrezen en de top voorzien was van een platform stonden de beide pad- vindersgroepen nog enige tijd door middel van vlaggenseinen met elkaar in verbin ding. De Santpoortse groep 27 bleek ook al over enige ervaren constructeurs te be schikken want zij speelden het klaar een „buikschuifbrug" te pionieren, die het, blijkens een explicatie van de vaandrig, mogelijk maakt in betrekkelijk korte tijd een riviertje over te steken. De padvind sters zochten het vooral in het bouwen van keukens om later de nieuwsgierigen te kunnen laten zien dat er in de buitenlucht net zulke lekkkere pannekoeken gebak ken kunnen worden als in een modern ge outilleerde hotelkeuken. „De Wia-waha's hebben nu eens gewoon gekampeerd", zei hun leidster, mevrouw Bource, „Wij hebben hier voor ons allen thee gezet, boterhammen gegeten, soep gekookt en stokbrood gebakken en we heb ben met elkaar een gezellige middag en avond gehad ondanks het feit dat het be schikbaar gestelde gemeentelijke hout voor ons tafelvuurtje enigszins aan de vochtige kant was en wij dus nogal wat moeite hebben moeten doen de zaken op tijd aan de kook en gaar te hebben". De jonge St. Elisabeth-groep uit IJmuiden zocht het dit jaar nog in wat eenvoudiger werkzaamheden, doch volgend jaar zijn wij ook van de partij verzekerden ze. Naast wat bloemschikkunst zorgden zij ook voor het deskundig transport van een tweetal „gewonden" een flauw- Advertentie heeft voor uw fietstochtje een heerlijk frisse hap, n.l. En ons nieuwe koekje Willemsbeekweg 1 - IJm. (O.) Telefoon 4640 te en een gebroken sleutelbeen naar de E.H.B.O.-tent der Wia-waha's. Een viertal verkennertjes van de Rad boutgroep vervaardigden ook een tafel- vuur doch zij konden bij het pannekoeken- bakken blijkbaar de goede raad van hun zuster-padvindsters niet ontberen voor wat betreft de benodigde hoeveelhe den ingrediënten. Voorts verzorgden enke le verkenners uit de groep nog een demon stratie slapen, hetgeen zoals te verwach ten is niet geheel tot zijn recht kwam doordat deze jongelui last bleken te heb ben van een niet mis te schatten aan val van slapeloosheid. Ook de Gemma-groep gaf blijk van zijn bakkwaliteiten. Een tweetal padvindersbands was aan getreden om met wat forse hoornmu- ziek de IJmuidenaren attent te maken op de gebeurtenissen van deze avond. Zij schrokken er niet voor terug een wande lingetje door IJmuiden te maken om na geruime tijd zij waren volgens de or ganisator, de heer G. Kwakkel reeds als „vermist opgegeven" met een aan hang van tientallen jongens en meisjes weer op he. marktplein op te duiken. Al met al hing er een prettige sfeer van zelfwerkzaamheid op het zanderige B.I.M.IJ.-terrein en de korte bijeenkomst rond het kampvuur, dat met minutieuze zorg door de IJmondtrekkers was ge bouwd sloot een demonstratie af die voor de belangstellenden interessant was te noe men en de deelnemende padvindsters en padvinders volkomen zal hebben bevre digd. Het hoofd van de Julianaschool in IJmuiden, de heer A. Kool, heeft 28 mei het kalenderblaadje afgescheurd in de wetenschap dat hij op de kop af veertig jaar het onderwijs had gediend, waarvan 32 jaar in IJmuiden. Zaterdag gaat hij feest vieren „ik wil het feest actief meemaken. Een feest zonder huldigingen en zo. Het is nog geen afscheid" 's Morgens biedt hij „zijn" meisjes en jongens van de Julianaschool een leuk programma in het Hervormd Jeugdgebouw aan; 's middags is er een receptie voor ouders en oud-leerlingen en 's avonds kunnen enige genodigden hem feliciteren. „Er zijn beroemde lui onder mijn oud leerlingen", zegt de heer Kool, „voetballers en zo". Hij lacht. „U zult wel bekend zijn in IJmuiden", merken wij op, „al zoveel jaren hoofd van de school". „Ja, ze kennen me wel. Alleen in mijn eigen kringetje". Dan even peinzend: „Ik heb zelfs een paar leerlingen...., kinderen van oud-leer lingen". Hobby's De heer Kool moet eigenlijk nog twee jubilea vieren. Hij zit namelijk vijfen twintig jaar in de kleuterschoolvereniging Prinses Marijke en is tien jaar voorzitter van de kerkvoogdij van de Goede Herder kerk. Ook is hij secretaris van de afdeling Kennemerland van de Prot. Chr. Onder wijzers Vereniging „Dat zijn mijn hobby's. En voor de rest ben ik een dankbaar mens. Niet meer dan drie of vier dagen ziek per jaar". Het hoofd van de Julianaschool bena drukte dat hij altijd bijzonder prettig heeft gewerkt in IJmuiden. „Mijn- collega's heb ben het me altijd erg gemakkelijk ge maakt". Veertig jaar gaan snel voorbij. En in veertig jaren kan een mens veel leren, al verandert hij in wezen niet zo. De heer Kool bracht dit als volgt onder woorden: „Toen ik begon wat is dat al weer lang geleden was ik een kameraad van de kinderen. Na tien jaar was ik hun vader en nu.hun grootvader. Ik voel me wel anders na al die jaren, maar de ambitie, het onderwijzer zijn, verandert niet. „Of de klassen tegenwoordig te groot zijn". Het antwoord op deze vraag luidt niet ontkennend, eigenlijk ook niet beves tigend. „De onrust van deze tijd. De kin deren zijn er gevoelig voor. De klassen zijn wat dat betreft te groot". Zijn of niet zijn De heer Kool raakt niet uitgepraat over kinderen. En hoewel hij beweert een man van de oude stempel te zijn, toonde hij zich toch wel erg jong. „Kinderen geloven in je. Weet je, het is levend materiaal; geen dorre stof, zoals de boeken en cijfers van een boekhouder. Je moet iedere dag op nieuw van de bovenste plank zijn. Een onderwijzer is er, of is er niet". Dat zei de heer Kool die zaterdag een feest geeft om dat hij het zo buitengewoon plezierig vindt om onderwijzer te zijn en omdat hij hart heeft voor kinderen. „Over zes jaar dan nemen ze afscheid van mij. Dan ga ik pas sief feest vieren". BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK. GEBOREN: Anna J., d. van H. Burger en M. H. Brakenhoff; Hendrikus A. S., z. van N. J. Smit en A. M. A. Sprengers; Ja cobus J. M., z. van J. de Ruyter en W. Kuyper; Christianus P., z. van J. P. Been tjes en M. Kruyver te Beverwijk; Anne M. J., d. van A. Baart en T. A. Kraayer te Beverwijk; Cornelia C. M., d. van M. J. Teeling en J. C. Borsboom te Beverwijk; Johannes T. M., z. van A. P. Beentjes en A. C. Knaap; Ernst J., z. van B. A. Sminia en J. M. Boere te Beverwijk; Joannes P. T., z. van T. J. van Duivenvoorde en J. Welp; Alice M„ d. van W. J. Feyen en G. M. van Baarsen te Velsen; Wilhelmina A. A. M., d. v. G. v. d. Leden en C. G. Backer; Hendrik B., z. van W. Gaasbeek, en M. TI. van der Kolk te Uitgeest; Anna M. C., d. van J. N. Duin en C. G. Braas; Bernadette A. M., d. van J. T. Klepper en M. C. Pronk te Castricum; Elisabeth C., d. van G. Wen ning en C. Krabbendam; Maria A. H., d. van J. H. N. Rijs en W. van Duivenvoorde; Cornelia G. M., d. van E. Zonneveld en G. M. Sinnige. ONDERTROUWD: J. Hamers te Velsen en C. Zonneveld; Th. Bruins en E. Zonne veld. GETROUWD: J. van Hooff en Th. J. Weiboren; F. Kooymans te Velsen en G. de Wit. OVERLEDEN: C. Duin, weduwnaar van W. Zonneveld, 86 jaar. „Pake" was de titel van het „blijspul yn fjouwer bedriuwen" door O. Veenstra, dat woensdagavond door de toneelclub van de vereniging „Fryske Trou" in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan te Velsen werd opgevoerd. Voor hen, die niet mochten weten wat dit „Pake" bete kent, zij dan onthuld dat het de Friese be naming is voor grootvader. Een feit, waar ook ondergetekende tot woensdag onkun dig van is geweest, maar welke kennis hij te danken heeft aan regisseur F. Hunsche, die zo vriendelijk was naast hem in de zaal plaats te nemen om daarbij als een soort tolk te fungeren. Vandaar dat uw recensent tevens in staat is een kort resumé van het stuk te geven, het geen hem zonder hulp niet mogelijk zou zijn geweest. Want zoals gewoonlijk bij opvoe ringen in de Friese taal heeft hij van die dialogen ten hoogste tien woorden kunnen verstaan. De handeling heeft dan betrekking op de familie Brandsma, waar de huishouding wordt gevoerd door een schoondochter, die zich als weduwe op deze manier van een veilig onderdak meent te hebben verze' kerd. De enige bedreiging hiervoor be staat in haar ogen uit het voorgenomen huwelijk tussen Brandsma's kleindochter Lys met een toekomstige arts, omdat zij vreest overbodig te zullen worden, wan neer het jonge paar eenmaal in het dok tershuis zijn intrek zal hebben genomen. Dit huwelijk mag dus niet doorgaan en daarom neemt zij haar toevlucht tot een minderwaardige intrige, waarbij zij wordt geassisteerd door een zekere Bartling, die zich op deze manier van haar blijvende gunsten denkt te verzekeren. Zo trachten zij Lys bij haar verloofde met allerlei las ter verdacht te maken en schrikken de samenzweerders er ook niet voor terug haar een vervalste brief toe te zenden, waarin haar verloofde zogenaamd te ken nen geeft de omgang te willen verbreken. Aldus is Friesland in last, maar de pien tere pake vertrouwt het zaakje niet en tijgt op onderzoek uit. En omdat de gehele historie volgens de regels van het blijspel verloopt, gelukt het de vasthoudende pake dit intrigerende duo te ontmaskeren, waar bij hij als een volleerd deducerend en combinerend detective handig van een ge vonden jasknoop gebruik weet te maken. Een vrij simplistische handeling dus, die alleen door een aantal behoorlijke spe lers enig leven kan worden ingeblazen. Nu, hier heeft het bij „Fryske Trou" ge lukkig niet aan ontbroken. De titelrol werd door de heer Ypma het program ma vermeldde geen voornamen met bijzonder veel gevoel voor humor ge speeld. Hij zette het publiek een soort krib- bebijter voor, een vervaarlijke bulderbas met het spreekwoordelijke kleine hart, een echt blijspeltype, maar toch met een niet geringe natuurlijkheid aangegeven. Ook zijn voorbeeldige articulatie dient te wor den geprezen, waardoor hij onbetwist de centrale figuur van deze opvoeripg werd. Deze lof mag echter niet ten nadele van de anderen worden uitgelegd, want me vrouw Hiemstra gaf hem als de kordate en sluwe Taetske zeer behoorlijk partij. Zij vond hierin op haar beurt weer een uit stekende partner in de heer De Groot, die de weinig scrupuleuze Bartling gepast een glibberige gestalte gaf. Verder speelde de heer Dijkstra een vermakelijke Sibe, waarnaast mejuffrouw Nicolaas een frisse en levendige Bet voor haar rekening nam zelfs in die mate, dat de opvoering ér waarschijnlijk bij zou hebben gewonnen, wanneer men haar Lys had laten spelen, welke rol nu enigszins te stroef werd ge houden. Ten slotte zij dan nog het grote succes vermeld, dat deze opvoering bij het dankbaar reagerende publiek mocht be halen. Jan van Dam Geëxamineerd 10 kandidaten. Geslaagd voor het diploma A de dames: M. van Loenen, J. M. G. Oorthuys, J. M Schenk en de heren: J. M. Nederlof en A. K. Offenberg. Geslaagd voor het diploma B de dames: J. M. C. Brommer, E. B. Lopes Cardozo en de heren: P. Bakker, J. G. Blaauw en A. L. Goslinga. Afgewezen: Geen. Advertenti de mooiste scooter 150 cc1695.— 200 cc1945.— Uit voorraad leverbaar ZIET DE SPECIALE ETALAGE Breestraat 108 Beverwijk Prijzen van woensdag Heilbot 3.00—2.20. gr. tong 3.10—2.90, grm. tong 3.10—2.70, kim. tong 2.70-2.50, kl. tong I 2.60—2.40; kl. tong II 2.30—2.00; tarbot I 2.20—1.90 per kg. Tarbot IV 43—41, gr. griet fcl, kl. griet 31, gr. schol 4641, grm. schol 4644, kim. schol 4845, kl. schol I 4845, kl. schol II 50—16, schar 238, bot 1713, v. Haring 22—18, makreel 3720, gr. schelvis 3230, grm. schelvis 40—35, kim. schelvis 4235, kl. schelvis I 4034, kl. schelvis II 4129, wijting 35—23, gr. gul 48—44, mid. gul 41—33, kl. gul 4030, kl. haai 17 12, ham 55, kl. wolf 42, poontjes 2619, horsmakreel 6.50, kl. koolvis zw. 21—16, kl. rode poon I 61, kl. rode poon II 3012 per 50 kg. Gr. kabeljauw 228—102, gr. koolvis zw. 6648, gr. leng 90, gr. wolf 80 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 123 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 5 k. griet, 295 k. schol, 30 k. schar, 20 k. bot, 55 k. haring, 185 k. makreel, 115 k. schelvis, 50 k. wijting, 185 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 55 k. haai, 2 k. ham, 10 k. wolf, 15 k. poon, 437 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 1620 kisten vis. Besommingen van woensdag HD 108 21.200; KW 155 6030; IJM 45 6530; WR 25 6020; KW 93 5830; KW 30 1180; KW 105 1280. Advertentie het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.30 u. EILAND IN DE ZON (Island in the sun) in Cinemascope en Color de luxe. James Mason - Joan Fontaine Dorothy Dandridge en de bekende calypso-zanger Harry Belafonte in zijn eerste speelfilm! Een boeiende film van hartstocht en spanning, geheel opgenomen in Brits West-Indië, waar niets in de schaduw, maar alles in de zon gebeurt... 14 jaar MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Een overweldigende fantasie over de toekomst VERBODEN PLANEET in Cinemascope en kleuren Vandaag maakt de mens voorberei dingen de wereldruimte te betreden... zal hij eens de planeten beheersen 14 1. ZONDAGMIDDAG 3 uur: Alan Ladd in een film vol actie DRUM-BEAT in Cinemascope en kleuren DONDERDAG 12 JUNI, 8 uur speciale voorstelling Een Franse film van een ongekend realisme DE DRIFT IN HET BLOED HEDENAVOND 8 uur EéN ZOMER SLECHTS HEEFT ZIT GEDANST... De bekende Zweedse film, even vrijmoedig als zuiver Toegang 18 jaar De voetbalvereniging „Kinheim", die woensdagavond haar jaarlijkse ledenver gadering in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Van Diepenstraat heeft ge houden, heeft zich wegens het niet-her- kiesbaar zijn van voorzitter E. Sanders een nieuwe voorzitter gekozen. De heer W. Louwman volgde hem op en bood de heer Sanders het erelidmaatschap aan. In zijn openingstoespraak merkte de heer Sanders op, dat de belangstelling verheu gend was. De vereniging kan op een goed jaar terugzien, hoewel de prestaties van de eerste elftallen niet groots zijn geweest. De ledenaanwas, vooral onder de jongeren, is vertrouwenwekkend voor de toekomst. De heer Sanders moest bij de leiding van zijn laatste jaarvergadering van Kin heim overigens erkennen, dat hij ondanks de minder geslaagde successen in de afge lopen tien jaren een prettige tijd in de vereniging heeft meegemaakt. Hij wijdde tenslotte enige piëteitvolle woorden aan de nagedachtenis van het, door een noodlottig verkeersongeval omge komen lid, de heer J. van Heyst, die in enige ogenblikken van stilte werd her dacht. Het uitvoerige jaarverslag van de heer C. Berrevoets, dat een overzicht gaf van de verrichtingen van alle elftallen illus treerde de groei van „Kinheim" tot 232 ieden. op L juni. Het kasverslag van de heer W. v. d. Star sloot ihontvangsten eh uitgaven tot een bedrag van 5595,56 waarbij een batig saldo van 113,46 kon worden gemeld. Hierbij viel op te merken, dat terrein^ huur een som van 1075.een groot offer betekent en anderszins de recettes varieer den van 71.31 tot 3.45 per thuiswed strijd. De beide functionarissen ontvingen dank voor hun moeizaam werk. Op voorstel van het bestuur zal voortaan voor het ontvan gen van het clubblad jaarlijks van alle leden een klein offer worden gevraagd. Dan kan ook een afzonderlijke exploitatie rekening worden opgezet. Voorts werden de reiskostenvergoedingen besproken en ging men akkoord met een tot 4400.sa mengestelde begroting. In de zaterdagmid dag-elftalcommissie werden de heren W. B. Kleywegt, A. Dubbis en H. Vereschild her benoemd. Erevoorzitter W. Berghuis deed namens de technische commissie voor zondag-voet bal een teleurstellend geluid horen en gaf de verklaring, waarom vier van de vijf leden zich niet weer beschikbaar stelden. Hij verklaarde, dat voor 104 wedstrijden 123 afberichten, waarvan 34 helemaal geen bericht zonden, waren binnengekomen. De conclusie van het bestuur was de prakti sche afwerking van de elftalsamenstellin gen door het bestuur te doen verrichten In de jeugdcommissie namen zitting de heren S. Goes, S. Knorren, A. Roodzant, A. Hoeben, A. Prinssen, A. Snijders, B. Lus ter en B. v. d. Veen. Het aftredende bestuurslid, de heer A. Redeker, die 36 jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt, dankte wegens vakantie schriftelijk voor de prettige samenwerking in al die jaren. In het bestuur werden herkozen de heren A. Prinssen en E. Karei en gekozen de heren A. Jansen en A. Paap. Na stemming volgde de verkiezing van de heer W. Louwman tot nieuwe voorzitter, die de aftredende voorzitter namens het Kinheim-bestuur dankte voor alle werk in een zeer moeilijke periode van tien jaar voor de vereniging gedaan en hem onder grote bijval namens de gehele vereniging tot erelid benoemde. De heer Sanders toon de zich voor deze waarderende geste, voor het genoten vertrouwen en de prettige geest van vriendschap en kameraadschap erkentelijk. Hij wenste Kinheim alle goeds. De heer Louwman wilde deze vriend schapsgeest graag stimuleren met aller medewerking en verantwoordelijkheids gevoel om Kinheim naar hoger plan te brengen. Zelfs opende hij perspectieven om door middel van een actieve werkgroep het vol gend jaar een buitenlandse sportuitwisse- ling mogelijk te kunnen maken. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM. GEBOREN: Ronald Arthur Johannes, z. van A. Schmidt en C. van der Weiden, Prinses Beatrixstraat 6. Cornelis Joseph Alphonsus Maria, z. van P. Kortekaas en J. Hes, Oude Haarlemmerweg 26. ONDERTROUWD: Johannes Nicolaas Stuijt te Castricum en Johanna Hendrika Maria Veldt te Castricum, Alkmaarder- straatweg 66. GETROUWD: Johan Bosch, wonende te Castricum, en A. van Deelen, wonende te Castricum; Anthonius Wilhelmus de Jongh, wonende te Den Helder, en Cornelia Geer- truida, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Anna Christina Lendle, oud 72 jaren, wonende te Amsterdam, geh. met C. Wegner. Gistermiddag viel de 2-jarige Josje van Rij, dochtertje van de arts mevrouw Van Rij-Flury, in de diepe vijver voor het Cul turele Centrum. Het dienstmeisje van de arts, de 15-jarige Gerda Blokker, zag het gebeuren, ging er onmiddellijk achteraan en haalde de kleine meid uit het water, nadat zij al enige malen kopje-onder was geweest. Het kindje heeft verder geen onplezierige gevolgen van het onvrijwillige bad ondervonden. Het wordt inmiddels wel tijd, dat de ge vaarlijke vijver op doeltreffende wijze wordt afgeschermd, opdat er in de komen de zomer geen ernstige ongelukken mee gebeuren. J. V. D. GIJP DIRECTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU IN TERNEUZEN De heer J. van der Gijp, commies op het nevenbureau IJmuiden van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem, is ingaan de 16 juni 1958 benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Ter- neuzen. AMSTERDAM De beurs verkeerde over vrijwel de ge hele linie in een vaste en optimistische stemming. De hausse, vooral in aandelen Kon. Olie en later in die van Unilever, zet te zich voort. New York nam ten tweede male achtereen de vaste oliekoers van Am sterdam over en opnieuw vormde zich een stimulans voor de markt op het Damrak. De ontwikkeling van de politiek in Frank rijk werkt bemoedigend op de speculan ten terwijl verder vele verkooplimites wer den ingetrokken, vooral voor de cultuur waarden waardoor in deze sector de vaste stemming tevens bleef aanhouden. Voor aandelen Kon. Olie werd bij opening 173,80 betaald. Geringe vraag in een vrij wel lege markt was oorzaak, dat de koers opliep: 174,70 tegen de vorige dag als slotprijs 172,90. Hierdoor lag het fonds wederom iets boven pariteit New York. Veel bedrijvigheid was er in de hoek niet; de arbitrage had heel weinig te doen en voor de speculatie liggen de stukken wat te zwaar. Philips liet ongeveer 1 punt hoger note ren. Anders was het gesteld in de hoek van Unilever. Het margarinefonds opende op 333 en voegde aan de forse stijging van de vorige dag nog eens vier punten toe. De beroepsspeculatie had hier wederom de overhand, gevolgd door steun van pu blieke zijde in een overigens kleine markt. De AKU-aandelen, die de laatste dagen vrijwel onaangeroerd in de markt hadden gelegen, kregen bij de opening flinke be langstelling; zij stelden zich op ongeveer 169% waardoor 'n koerswinst werd gehaald van ongeveer 3 punten. Tegen de gehele marktverhouding in werden aandelen K.L.M. een halve gulden lager vernomen. De activiteit had zich verplaatst naar de internationale en cultuurwaarden waar door de scheepvaartmarkt zo goed als ver waarloosd werd. Alleen aandelen Van Om meren waren op 213 twee punten hoger. De overige fondsen gaven veranderingen van een punt te zien naar beide zijden. De speculatie in de cultuursector hield aan en de koersen stelden zich wederom ho ger. Doordat vele verkooplimites waren in getrokken kon de geringe vraag toch do mineren. Amsterdam Rubber was zelfs drie punten hoger op 66V2. Ver. Deli zakte na 90% in tot 90% tegen de vorige dag 89%. H.V.A. bleef ruim boven pari op IOIV2 tegen de vorige dag 100. De stem ming voor de staatsobligaties was, mede tengevolge van de verlaging van de dag geldrente van 21/! tot 2% percent, gunstig en gaf koersstijgingen te zien van tot percent. De minder gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank werd in deze sector volkomen ter zijde gelegd. Verder werden nog vernomen aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior op 81 (79) op de instelling van de commissie voor goede diensten. Aandelen Koninklijke Ne- dèrlandsche Springstoffenfabrieken onder gingen niet veel verandering op de voor gestelde dividendverlaging van 11 tot 10 percent en werden vernomen op ongeveer 156. Prolongatie 4 percent (ANP). NEW YORK De markt handhaafde zich. De olie-, enkele spoorweg-, chemie-, tabaks- en vliegtuigbouwfondsen lagen vast in de markt. Hier en daar waren er winstnemin gen maar die werden goed door de markt genomen met slechts enkele bescheiden koersdalingen. Over het algemeen werd het zeer hoge niveau gehandhaafd. Bij enkele individuele fondsen bedroegen de winsten meer dan twee dollar. Bijzonder vast waren onder andere Eastman Kodak in de chemiegroep, Piper Aircraft in de vliegtuigsector en Wheeling Steel in de staalgroep. Het industriegemiddelde kwam van 468,14 op 468,58; dat voor spoorwegen van 116,72 op 115,93 en dat voor openbare nuts bedrijven van 73,38 op 78,41. De omzet be droeg 2.690.000 aandelen tegen 2.780.000 de vorige dag. Van de 1188 verhandelde fond sen sloten er 464 hoger en 469 lager. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%°/o Nederl. '47 9V/s 3% Nedl. 1962/64 93% A.K.U 169% 171 Calvé Delft 288 Van Gelder Zonen 164 K. N. Hoogovens 288 Nederl. Ford 17114 N. Kabelfabriek. 235 gew.PhilipsGloeil. 286% 287 Pref.PhilipsGloeil. 1533% Unilever 336 336 Wilton Fyenoord 177% Dordtsche Petrol. 731 Kon. Petroleum.. 175 176 Billiton 175% A'dam Rubber 65% K.L.M ƒ100,10 Holl. Amer. Lijn 140% K.N.S.M 131 N. Scheepv. Unie 109 v. Nievelt Goudr. 123 Phs. v. Ommeren 215 H.V.A 102% Verg. Deli Mijen. 90% Amsterd. Bank 223 Nat. Handelsbank 82 Ned. Handel Mij. 159% Rotterd. Bank 179% Twentsche Bank. 157 Anaconda Copper 47l6/ie Bethlehem Steel.. 43% U.S. Steel 65% General Motors.. 393/in mirnrn 74 Tidewater 23%

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7