Kamal Djoemblatts wilde Droezen in het trotse stamslot Moekhtara de lekkerste half zware shag Hammarskjoeld wenst zo min mogelijk geweld Frankrijk gaat in Algerije een model-departement inrichten NIVEA E VAN NIEL spray UNO-waarnemers zien geen Syrische wapens, maar wel een schouwspel uit Hollywood Sjamoen vreest nieuwe uitbarstingen doch wijst kabinetsvorming af Nieuwe feiten tegen Buchenwald-beul Eén mislukking maar toen werd ze wijzer - Libanese brigade van Nederlandse vrijwilligers Ouders van 25 minder jarigen weigeren toestemming Verzending van zeepost A nti-clmax Geboren krijgers VACANTIE IN ZICHT Minister Malraux nodigt drie Nobelprijswinnaars uit voor een onderzoek naar folteringen Ook Poolse afwijzing van Westelijke reacties Examens Nog levende gevangenen in doodkisten gestopt Mooi bruin worden zonder inwrijven Martin Schneider neemt deel aan orgelconcours 13 O x b k D A O .0 U IN 1 1 9 «3 8 (Van onze reisredacteur) MOEKHTARA, einde juni De man, die in pyama op de tinnen van het oude Turkse kasteel stond, had nog maar één arm. De andere was er twee weken geleden door een Libanese jacntvlieger afgeschoten. Hij betastte peinzend de stomp, klaarde toen op en zei: „Beter je arm eraf dan je kop. En aan één arm heb ik trouwens genoeg om president Sjamoen te helpen verjagen". Ziedaar de vechtlust van de Droezen, het mysterieuze bergvolk met zijn geheim geloof, een duistere afleiding van de mohammedaanse Sjia-secte, dat in het Sjoef- gebergte van Libanon onder zijn leider Kamal Djoemblatt deel uitmaakt van de merkwaardige coalitie, die de wapens tegen president Sjamoen heeft opge nomen. Ik maakte de reis naar Moekhtara, het stamslot van de Djoemblatts, in de Cadillac van de emir Noehad, een andere feodale heerser van de negentig duizend Droezen. En achter ons over de slingerende weg, die vlak voor Saida de blauwe zee en de sinaasappelboomgaarden van de kust verliet, om de magnifieke, woeste bergen van de Sjoef te beklimmen, reden twee witte jeeps van de UNO. Niet alleen de journalisten halen hun gidsen voor de rebellen- gebieden uit de luxueuze villa van Hadji Hoessein Oueini in Beiroet, waar de ^eiders van de opstand, naar wie de Libanese politie ijverig heet te zoeken, vrijelijk verkeren. De waarnemers van de UNO hebben net adres ook al gevonden. En omdat dit keer de Nieuwzeelandse kolonel Dan Brown, chef waarnemer van de UNO, kennis wilde maken met Kamal Djoemblatt, had men hem een wasechte emir meegegeven, uitgerekend de enige emir ter wereld, die ik al jarenlang bij zijn voornaam noem. Zodat kolonel Brown niet kon doen, waar hij duidelijk zin in had, namelijk mij verzoeken te maken dat ik weg kwam, en ik bijaldien als eerste en enige journalist een ontmoeting tussen UNO-waar nemers en rebellen van begin tot einde meemaakte. De enige die eigenlijk in ons gezelschap mankeerde, was de Hollywoodse heer Cecil B. de Mille. Want het kleurig spektakel dat wij te aanschouwen kregen, sloeg al zijn Ali Baba-films met vele lengten. De romantiek begon achter het dorpje Jazzine, waar ons konvooi op een opgeblazen brug stuitte. Uit het schijnbaar verlaten decor van de stenige, door de zon geschroeide Sjoef-hellingen, doken ineens mannetjes op met gebruinde adelaarsneuzen onder zwart wit geblokte koefiyah-hoofddoeken, die ijverig hun geweren op ons begonnen aan te leggen: de voorposten van de wilde Droezen. Maar na een waarschuwende stem van de emir, klauterden zij vriende lijk naar beneden en sprongen zij zó stram in de houding voor de UNO-officieren, dat men hun ruggegraten hoorde knakken. Dat achter de Droezen-vriendelijkheid enige achterdocht school, merkten wij even later toen Djoemblatts afgezanten, twee neefjes, in een Chrysler als een vliegtuig moederschip het stenig muilezelpad kwa men afzakken. Hoewel het de niet Arabisch sprekende UNO-officieren ontging, brach ten zij de boodschap, dat Djoemblatt er niets voor voelde kolonel Brown te ont moeten. Ik verheugde mij reeds op een internationaal incident, maar de emir vond onmiddellijk het reddend compromis. Hij Advertentie Moeder *n moedert moeder ge bruikten al MAÏZENA DVRYBA, dut beitelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moedert deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DU RYEA kragen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, toe pen en tauten. Het Nederlandse detachement militai ren, dat eventueel op verzoek van de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties naar Libanon zal gaan voor de bewa king van de grenzen van dat land met Sy rië, is samengesteld uit vier officieren, veertien onderofficieren en 66 korporaals en manschappen van het korps comman dotroepen, dat gelegerd is te Roosendaal. Commandant van de Libanese briga de is eerste luitenant L. van Oyen, een oud-Koreastrijder. De manschappen zijn geselecteerd uit honderd vrijwilligers en hebben voor het grootste deel de volledige commandotraining achter de rug. Een moeilijkheid is, dat 25 minderjarige militairen geen toestemming van hun ouders hebben gekregen om als vrijwilli ger naar het Midden-Oosten te gaan. Of de regering hen zal verplichten te gaan, waartoe zij grondwettelijk bevoegd is, of dat vrijwilligers, die wel toestemming kunnen krijgen, bij andere onderdelen van de Koninklijke Landmacht zullen wor den geworven, is niet bekend. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties heeft nog niet laten weten of hij buiten de waarnemers nog Nederlandse militairen in Libanon nodig acht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Paraguay Star" 1/7; Austra lië: s.s. „Ludwigshafen" 1/7, via Engeland 5/7; Brazilië: m.s. „Paraguay Star" 1/7; Canada: m.s. „Noordam" 3/7, s.s. „Nieuw Amsterdam 5/7; Chili via New York 3/7; Indonesië: s.s. „Laomedon" 12/7; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 1/7; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Salatiga" 24/7; Nieuw Zeeland via Engeland 5/7; Suriname: s.s. „Telamon" 9/7; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: rp-S- „Pretoria Castle" 5/7; Brits Oost- Afrika; s.s. „Jean Laborde" 13/7. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. stelde voor dat niet de UNO-kolonel Brown maar de heer Brown een kopje koffie bij de heer Djoemblatt zou komen drinken, een voorstel dat onder de strikte wetten der Droezen-gastvrijheid onmogelijk ge weigerd kon worden. En zo tuften wij, ter wijl Djoemblatts mannen vermoedelijk doende waren koortsachtig hun Syrische wapens te verstoppen, door de kleine, zon nige Droezendorpjes, door dalen vol perzik bomen en zeeën van paarse bougainvilles, naar het oude slot Moekhtara. Ik zei het al, Hollywood is een zwak woord voor wat wij zagen. Uitkijkend over woeste bergen en gapende ravijnen stond de oude roversburcht, geel onder een rood dak, nors en trots op een vooruitstekende rotspunt. Naarmate wij naderden, zagen wij meer details: steile trappen langs de muren, weidse terrassen, kleine uitsprin gende kamertjes, een doolhof van gangen en treden, een kasteel waarin men met z'n honderden zou kunnen wonen. En overal, op het slotplein, op de trappen en op het dak, zwermden de Droezen, Djoemblatts gewapende mannen. Er waren de scherpe, grijsgebaarde gezichten van oude herders, jongetjes van twaalf jaar, de frisse ge zichtjes half verborgen onder manhaftige „koefiyah's", er waren mannen uit de Syri sche Djebel Droeze, die hun Libanese broe ders te hulp waren gesneld, priesters met witte tulbanden, mannen in wijde „gala- biyah's", in zwarte Turkse pofbroeken, mannen van alle leeftijden. Maar één ding hadden zij allen gemeen zij waren om hangen met gekruiste patroongordels en tot de tanden gewapend met geweren, pistolen en machinepistolen. Wij werden door gewelven, gangetjes en langs pittoreske trappetjes naar boven ge leid, waar men ons kleine kopjes sterke, zwarte Turkse koffie serveerde in afwach ting van de komst van de grote Kamal Djoemblatt zelf. En zo uitheems was het schouwspel, dat men ieder ogenblik een regisseur met een zonneklep op en een sigaar in het hoofd verwachtte, om „op name" te roepen. Die regisseur kwam niet, Djoemblatt wel. En dat bleek een tegenvaller. Want Kamal Djoemblatt, de hoofdman van al die ge wapende Droezenkerels, die volgens het scenario een gebruinde geweldige sultan in een wit gewaad met tenminste honderd vrouwen had moeten zijn, bleek een vage, magere jongeman in een slordig double- breasted kostuum, een zweverige intellec tueel met zenuwtrekjes. De anti-climaxx viel ons zo op het lijf, dat het inleidend gesprek maar moeizaam op gang kwam. „Ahlan Wa Sahlan" (weest welkom), zei Djoemblatt en vroeg of wij al die bergen wel hadden gezien. Ja, wij hebben al die bergen wel gezien. En wat vindt Djoem blatt nu wel van de situatie? Djoemblatt vond dat het heerlijk weer was. Is het hier altijd zulk lekker weer? Bijna altijd, deelde Djoemblatt mee en trok zijn zenuwtrek. En al die gewapende mannen buiten, wat zijn Cyril Crane, de veertienjarige dochter van de Amerikaanse filmster Lana Turner en Stephen Crane, die van haar gescheiden is, is door de rechtbank te Hollywood ondervraagd naar aanlei ding van haar bekentenis de gangster John Stompanato te hebben doodge stoken omdat zij meende dat hij haar moeder bedreigde. De nabestaanden van Stompanato eisen een schadever goeding van 705.000 dollar tegen Lana Turner en Stephen Crane, die zij ver antwoordelijk stellen voor Cyril's daad- dat nu voor mensen? Dat zijn nu Droezen, zei Djoemblatt. En al die wapens? Dat zijn geweren en pistolen, verhelderde hij. Ko men die nu uit Syrië? Nee, die komen geenszins uit Syrië. Waarvandaan dan wel? Djoemblatt dacht lang na. „Van overal", zei hij, blij verrast met deze briljante inval. Ik heb het onderzoek toen maar discreet aan kolonel Brown overgelaten, want ik had al meteen wat tegen deze Droezen- leider, die overigens niet zonder slimheid en bovendien vol tegenstrijdigheden is. Want deze feodale uitzuiger is president van Libanons socialistische partij. En hoe wel hij een uur kan praten over Gandhi's theorie van geweldloosheid, waarvan hij een groot voorstander is, heeft hij zijn furieuze Droezen toch wel even een paar dorpjes van de tegenpartij laten uitmoorr den. Nee, de Droezen-vechtj assen buiten be vielen mij beter. Zij maken er geen geheim van, dat zij deze opstand, waarbij men tenminste zonder politiële overlast elkaar eens ongehinderd een kogel in het lijf kan schieten, een allerplezierigste aangelegen heid vinden. Zelfs de gewonden in het hos- pitaaltje, waar een baardige dokter met een pistool in de ene hand en een lancet in de andere op een houten tafel zijn ge perforeerde medestrijders repareert, lagen te popelen weer in de strijd geworpen te worden. „Wij zijn nu eenmaal altijd gebo ren krijgers geweest," zei een jonge Droeze, die van negen darmperforaties en een schot door longen, lever en nieren lag te genezen. Hij vindt het alleen kinderachtig dat de regering hen af en toe met vliegtuigen be stookte. De precieze reden, waar het in de opstand om gaat, wilde hem niet zo vlug te binnen schieten, maar wat hem betreft, mag het nog even duren. Dat waren tenminste verhelderender woorden dan die van Kamal Djoemblatt zelf, van wie de kolonel Brown anderhalf uur later enigszins vermoeid terugkeerde. Hij had de stijl al helemaal onder de knie. „Heeft u wat bereikt kolonel?" vroeg ik. „Ik vond het een mooie tocht", zei de kolo nel. „Hoopt u de tocht nog eens te maken?" Ik maak altijd graag mooie tochten", zei de kolonel. „En waar komen de wapens nu vandaan?" „Van overal", zei de kolonel en grinnikte voor het eerst weer eens. Advertentie Gaat u naar bos of strand, kiest een goede ZONNEBRIL ook zonder montuur. Verwacht u véél zon Wij ook, dus de bekende zomerpreparaten van Elizabeth Arden, Rubin stein, Lancóme. Spray-„bombs" als Spray-Tan, Hamoi, Ambre Solaire, Skol PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Aan de vooravond van de komst van ge neraal Salan in Parijs, die met de rege ring het nieuwe bezoek van generaal Charles De Gaulle aan Algerije moet voor bereiden. heeft de schrijver André Mal raux, minister van Voorlichting in de te genwoordige Franse regering dinsdag tijdens een persconferentie een aantal bij zonderheden gegeven over de Algerijnse politiek, die Parijs verder denkt te voe ren. In een briljante uiteenzetting, waar bij hij het Algerijnse probleem in een wijd historisch en staatkundig verband plaats te, gaf Malraux ruiterlijk toe, dat het zeer wel mogelijk is, dat de eerste manifesta ties van verbroedering tussen Algerijnen en Fransen na de coup van de dertiende mei een meer georganiseerd dan spon taan karakter hadden gedragen. Hij liet echter ook doorschemeren, dat sedertdien de gangmakers van de ver broedering de gevolgen van hun initiatief niet helemaal in de hand hadden kunnen houden. Die gevolgen zouden wel eens zo verreikend kunnen blijken, dat men na derhand zou moeten toegeven aldus Malraux dat in Algerije voor het eerst een revolutie in de Islamwereld is ontke tend, waarvan het Westen de rekening niet behoeft te betalen. Anderhalf miljoen moslims hebben De Gaulle tijdens zijn jongste bezoek een spontane hulde ge bracht. Dat aantal overtreft al ver al dus Malraux de aanhang waarop de re bellen zich kunnen beroepen. Frankrijk heeft gedurende tientallen jaren diep ge leden zo ging Malraux verder onder de omstandigheid dat het geen enkele zen ding in de wereld meer had. In Algerije ontdekt Frankrijk een nieuwe taak, die zijn verleden waardig is. En om zijn ge hoor van ongeveer vijfhonderd journalis ten, die onder zijn fascinerend betoog hun professionele scepticisme bijna verloren, ervan te overtuigen dat hij zich niet over gaf aan een demonstratie in het abstrac te, kondigde Malraux vervolgens aan, dat de regering binnen afzienbare tijd daden aan haar beloften zal paren en in een der Algerijnse departementen van Frankrijk een proef tot modernisering zal nemen, waarbij ook de Sahara, en zo mogelijk Marokko en Tunesië zullen worden be trokken. Het plan zal worden uitgevoerd (Van onze reisredacteur) BEIROET, 26 juni Het abces van de Libanese burgeroorlog wil maar niet rijpen en UNO-dokter Hammarskjoeld durft er niet in te snijden. Hammarskjoeld liet de patiënt gisteren, toen hij naar New York vertrok, achter in handen van de waarnemers, zonder een diagnose gegeven te hebben, laat staan een recept voor medicijnen, die het zieke Libanon zouden kunnen genezen. Hammarskjoeld's diagnose zal echter binnenkort worden neergelegd in een tussentijds rapport aan de Veiligheidsraad. Ingrijpende maatregelen zijn niet waarschijnlijk, eerder een voortzetting van de waarnemingsperiode. Hierop werd ook door de patiënt zelf geduid, toen deze in de persoon van president Sjamoen tot de wereldpers sprak en zei, dat er niet een nieuw beroep op de Veiligheidsraad gedaan zou worden, maar dat de waarnemers tijd gegeven zou worden de zaken uit te zoeken. Deze concessie aan Hammarskjoeld, die in optimistische zin gerappor teerd heeft over zijn besprekingen met president Nasser, heeft klaarblijkelijk ten doel zo min mogelijk kracht te gebruiken. De voornaamste eis van een binnen lands compromis in Libanon is echter nog verre van vervuld. Alhoewel president Sjamoen generaal Sjehab niet categorisch als premier afwees, zei hij dat hij geen wijziging van de regering overweegt. Sjamoen maakte gisteren de indruk van een man, die vastberaden was er vast be raden uit te zien, maar zijn sympathieke gezicht onder de grijze haren zag er ver moeid en nerveus uit en de hand, waar mede hij een reusachtige sigaar aanstak, waaruit hij churchilliaanse moed trachtte te putten, beefde. Sjamoen maakte het niettemin duidelijk, dat hij niet bereid is op te geven, voordat hij al zijn kaarten uitgespeeld zal hebben. Hij verklaarde, dat UNO-waarnemers mor tiervuur van Syrisch grondgebied af had den gezien en hamerde er op, dat, daar de toekomst van het gehele Nabije Oosten op het spel staat, het onredelijk is dat Liba non de gehele last van Nasser's aanval dragen moet. Hij maakte het duidelijk dat als de UNO-waarnemers niet zouden sla gen, een UNO-politiemacht noodzakelijk zal zijn en dat als deze laatste ook niet zou slagen een beroep zal moeten gedaan wor den op de Anglo-Amerikanen. Een en an der volgens artikel 51 van het UNO Hand vest, dat individuele of collectieve zelfver dediging toestaat. „De inmenging van de Verenigde Arabi sche Republiek in Libanon is een uiting van de wens van de V.A.R. om de Arabi sche wereld te beheersen", aldus de presi dent. Hij zei, dat Nasser, kort na de mis lukte poging om het wettige bewind in Jordanië te verdrijven, was begonnen met het smokkelen van wapens en andere uit rusting naar Libanon. Dat er een opstand is gekomen, is uitsluitend te wijten aan de inmenging van de Verenigde Arabische Republiek," aldus Sjamoen. Daar beide partijen niet geneigd zijn in te binden, duurt de impasse voort met één dreigende mogelijkheid: Sjamoen zei spoe dig aanvallen op grote schaal van de rebel len te verwachten. Hij pareerde vragen over militaire tegenmaatregelen, met de woorden „Ik heb voldoende militaire er varing", een geenszins geruststellend teken. Waarnemers niet welkom LEBOUEH (UPI) De rebellenleider in het grensgebied van Noordoost Libanon Sabri Hamadi, is gisteren zijn afspraak met twee UNO-waarnemers, die verlof willen vragen in zijn gebied te patrouilleren, niet nagekomen. Toen de waarnemers, het wachten moe, in noordelijke richting wil den verder reizen, werd dit verhinderd door gewapende mannen. De waarnemers moesten donderdag maar terugkomen, zei den ze. Vrijwilligers LONDEN (UPI) Volgens officiële krin gen te Londen hebben tot nu toe tien regeringen gehoor gegeven aan een verzoek van Hammarskjoeld om vrijwilligers be schikbaar te stellen voor het bewaken van de Syrisch-Libanese grens. Het zijn de regeringen van Birma, Canada, Denemar ken, Finland, India, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden en Ierland. De mili tairen zullen onder commando komen van de Nieuwzeelandse luitenant-kolonel Brown. WASHINGTON (UPI) De houding van Rusland tegenover een eventuele UNO- interventie in Libanon herinnert aan het Russische standpunt tijdens de Koreaanse oorlog. Evenals toen stellen de Sovjets, dat André Malraux, de minister van Voor lichting in het kabinet van generaal De Gaulle, heeft dinsdag zijn eerste officiële persconferentie gegeven, waar op zich honderden journalisten ver drongen. De heer Malraux toonde dat hij behalve een meester van het ge schreven woord, ook een uitblinker is in het oreren door het ministerie van Opbouw met hulp van Algerijnse technici. De gelden zullen voornamelijk door oliewinning in de Sa hara worden verkregen. Op een vraag, hoe hij denkt over de fol teringen van rebellen die onder verant woordelijkheid van generaal Massu in Al gerije zijn gepleegd, nam Malraux een moedig standpunt in. Zonder te pogen de ze tragische zijde van de pacificatie-poli tiek naar het voorbeeld van alle ministers der vorige kabinetten te verdoezelen, con stateerde Malraux, dat sedert het optre^ den van De Gaulle geen enkel geval van foltering meer is voorgekomen en ook in de toekomst zal er in Algerije niet meer gefolterd worden, aldus Malraux. Uit naam van De Gaulle nodigde hij de drie Franse nobelprijswinnaars, Martin Roger du Gard, Frangois Mauriac en Albert Camus, die ongeveer een maand geleden samen met hem tegen de folteringen heb ben geprotesteerd, uit een commissie te vormen om in Algerije een onderzoek in te stellen. Wanneer de tegenwoordige Franse re gering een nieuwe stijl mag worden toe gekend, dan kan men die, behalve aan De Gaulle zelf ook toeschrijven aan de per soonlijkheid van André Malraux, die als minister van een zelfde moed en waardig heid getuigt als waaraan hij zijn reputa tie van groot schrijver heeft te danken. (Reuter) Er is volgens Malraux nim mer sprake van onderdrukking der poli tieke partijen in Frankrijk geweest. De Gaulle's kabinet is niet slechts een zaken kabinet, dat de lopende zaken van het voorgaande afhandelt, maar het „moet de instellingen van Frankrijk aan de twintig ste eeuw aanpassen." WARSCHAU (Reuter) De Poolse com munistische partij heeft woensdag haar stilzwijgen over de terechtstelling van Imre Nagy en zijn medewerkers indirect verbroken door in haar orgaan „Trybuna Ludu" de kritiek van de Russische „Praw da" op de Westelijke reacties op deze exe cuties over te nemen. Het stilzwijgen over de kwestie was door waarnemers opgevat als een veroordeling van het gebeurde in Hongarije. De Poolse ambassadeur te Boedapest inmiddels naar Warschau gekomen,naar men aanneemt om voor zover mogelijk verslag uit te brengen over de veroorde ling en terechtstelling van Nagy en de zij nen. Amsterdam. (Gem. Un.). Bevorderd tot arts J. C. Th. Raats, H. J. Winter, G. J. Brink, F.'Wa felbakker en Kam Boen Hong, allen te Amster dam. Geslaagd voor het artsexamen (1ste ged.): mej. M. P. G. Hovy, mej. D. Beudeker, W. W. Kol- voort en A. J. H. Hermans, allen te Amsterdam. hier slechts sprake is van een binnenland se strijd, waar UNO-ingrijpen agressie zou betekenen. Dat is altijd hun standpunt, als de UNO ingrijpt om de onafhankelijkheid van een land te verdedigen, en dit niet strookt met de Russische politiek, aldus heeft de woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zakërt, Lincoln White verklaard. De mogelijkheid van een Brits-Amerikaanse interventie wilde hij niet bespreken. Deze landen tre den op door middel van de UNO, zo zei hij. MOSKOU (Reuter) Het Russische partijblad Pravda schrijft, dat de UNO slechts een wapen van een groep landen onder leiding van Amerika is. De groep gebruikt haar voor eigen doeleinden en schendt stelselmatig het Handvest. De or ganisatie rechtvaardigt bij lange na niet de hoop der vredelievende ianden en treedt in de meeste gevallen slechts op als „passieve registrator van internationale gebeurtenis sen", aldus het blad. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Bayreuth tegen de beul van Buchenwald, de 43-jarige Martin Sommer, zijn dinsdag nieuwe feiten aan gedragen die opnieuw getuigden van de wijze, waarop in dit concentratiekamp is huis gehouden. Een oud-gevangene dien de een schriftelijk protest in tegen de zijns inziens al te menselijke behande ling, die Sommer tijdens dit proces geniet. Deze voormalige gevangene schrijft on der meer, dat de jonge vrouw van Som mer tijdens de zitting met hem mag pra ten, hem zelfs mag liefkozen en dat zij een speciale plaats heeft gekregen. Dit wordt een belediging voor de slachtoffers van Sommer genoemd. Een andere getui ge, een Duitser die zeven jaar te Buchen wald heeft gezeten, draaide zich tijdens zijn getuigenverklaring naar Sommer om en zei: „Hoe die kerel 's nachts nog sla pen kan, weet ik niet. Gijzelf, meneer Sommer, hebt de gevangenen in de bun ker van Buchenwald vermoord. Gij hebt geen geweten." Deze getuige fungeerde in het kamp als lijkendrager. Hij vertel de hoe Sommer op de beruchte Bock zijn slachtoffers mishandelde, waarbij hij een zigeunerkapel vrolijke wijsjes liet spelen. Sommer had voorts een speciale behan deling voor een groepje Poolse hooglera ren, die hij stuk voor stuk in een kleine kooi opsloot en dagelijks aframmelde en hun om de dag wat eten gaf. Hij gooide deze mannen stukken brood toe op een wijze, zoals deze getuige het uitdrukte, als men de kippen voert. Met zijn injec tiespuit vermoordde Sommer verscheide ne van de hoogleraren. Deze zelfde getuige, thans bioscoopdi recteur te Aschaffenburg, zei met tranen in zijn stem: „Sommer dwong mij zelfs om mensen, die nog niet dood waren, in een kist te plaatsenToen het slacht offer zich ook daarin nog oprichtte, sloeg Sommer de deksel van de lijkkist dicht en ging er bovenop zitten. Voor deze en andere moorden kregen de S.S.-lieden dan per dode een paar vrije dagen. Zij verdeelden van tevoren de rol len en verheugden zich over hun vrije da gen. Sommer zelf kreeg het oorlogsver- dienstekruis voor zijn wandaden. De voor zitter zei, doelend op de mogelijkheid voor Duitsers om thans weer orden te dra gen: „Die kan hij thans weer dragen." Advertentie Die elegante «puitbus is zo handig 1 Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o - zo - dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw tug doen. Ideaal, ook voor de kindeten - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normalt buj f .30 grott bus f 8.30 Jaroslav Vodrazka uit Praag is wegens ziekte verhinderd op woensdag 9 juli deel te nemen aan het internationaal orgelcon cours te Haarlem. De organist Martin Gottwald Schneider uit Heidelberg zal zijn plaats innemen. Het achtste orgelconcours zal maandag middag 7 juli om vijf uur in het stadhuis te Haarlem worden geopend en de prijsuit reiking is bepaald op vrijdagavond 11 juli, eveneens in het stadhuis. Gelijk met het orgelconcours zal op 7 ju li de vierde zomeracademie worden ge opend en de sluitingsbijeenkomst is be paald op vrijdagmiddag 25 juli.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13