Bols ward vecht voor zijn toekomst DRIE STERREN WORKUM het wordt ook weer winter DONDERDAG 26 JUNI 1958 Zomerbijlage 23 Bestaansmogelijkheden van opgroeiend geslacht geheel afhankelijk van industrialisatie Bij de foto's Ruisend bos Actieve bevolking trekt profijt van de gunstige situatie der streek FRIESLAND heeft het gezicht door de eeuwen heen bij voorkeur naar de zee ge wend: daarom zijn zeven van de elf ste den dezelfde kant uitgekropen: Sneek Bolsward, Workum, Hindelopen, Staveren, IJlst en Sloten. Van deze heeft alleen Sneek zich als tweede stad van Friesland weten te hand haven. Maar dat ligt dan ook aan een voor coasters bevaarbaar kanaal. Bolsward heeft zich weliswaar beijverd om zoveel mogelijk wegen te land en te water in stand te houden, maar met minder pro fijt. Zo bezat men tot voor kort een brug met tol bij IJlst, men liet het kanaal van Bolsward naar Sneek graven en in de oud heidskamer onder de raadhuistoren toont men nog de gevelstenen van sommige her bergen langs het achttien kilometer lange jaagpad naar Leeuwarden, dat eveneens tot de „buitenbezittingen" der stad be hoorde. Het is duidelijk dat Bolsward door industrialisatie zal moeten opvangen wat het aan scheepvaart en handel verloor. Dit is te meer noodzakelijk omdat men sinds de bevrijding een in verhouding tot de rest van Friesland sterk stijgende be volking werkgelegenheid zal moeten ver schaffen. Dit oplopende bevolkingscijfer is slechts gedeeltelijk te verklaren uit de in Boalsert sterke rooms-katholieke min derheid, welke 39 percent van de bevol king uitmaakt. Voor geheel Friesland be draagt het percentage rooms-katholieken 7,3. Zij zijn sinds 1899 in aantal vrijwel ge lijk gebleven. De industrialisatie blijft vooralsnog een der zorgenkinderen van het Bolswarder gemeentebestuur. Burgemeester Bruins- ma, thans in Beverwijk, heeft een deel van zijn voortvarendheid overgedragen aan zijn opvolger, mr. J. A. Geukers, een ze- venendertigjarige oud-Haarlemmer, die voordien secretaris van de-St. Adelberts- vereniging was. Er is inderdaad een veel belovende vestiging van Nooitgedagt uit IJlst gekomen, waar meetinstrumenten worden vervaardigd. Het omringende wei degebied heeft voorts kansen geschapen voor enige constructiewerkplaatsen van landbouwwerktuigen en dergelijke. Er zijn twee grote zuivelfabrieken, waarvan er één onïangs ingrijpend is gemoderni seerd, er zijn twee omvangrijke bouwbe drijven, er is een houtwarenfabriek, een margarinefabriek, een confectiebedrijf dat twintig meisjes werk verschaft en er is een koffiebranderij en theehandel van meer dan plaatselijke betekenis. Het Economisch Technologisch Insti tuut van Friesland heeft echter berekend, dat na 1960 de plaatsejijke arbeidsmarkt elk jaar ruimte zal moeten bieden aan zes tig nieuwe krachten. Bij de huidige stand van zaken zullen ten hoogste tien jonge Bolswarders in de stad zelf werk kunnen vinden. Vijftig zullen gedwongen zijn te vertrekken. Daar dit niet uitsluitend jon ge mensen zijn, zullen dus vaak vrouw en kinderen meegaan. Dat wil zeggen dat een afneming der bevolking na 1960 waar schijnlijk wordt geacht en dat men op nieuw in de vicieuze cirkel is beland wel ke reeds voor de oorlog is begonnen. Overigens bevordert men zelf, waar men kan de aantrekkelijkheid van de stad voor de industrievestiging. Dat gebeurt in de eerste plaats door de stichting van zo gedifferentieerd mogelijke onderwijsvoor zieningen. Op school wordt altijd geleerd, dat in Bolsward de Rijkszuivelschool is ge vestigd. Een dergelijke specialiteit lijkt veel gewichtiger dan zij in werkelijkheid is: op de Rijkszuivelschool kunnen slechts zestig leerlingen worden geplaatst en het schijnt zo te zijn, dat de laatste tijd dit aantal niet eens wordt bereikt, wegens de bezetting van bijna alle directeursplaat sen op zuivelfabrieken door jonge krach ten. Voor de toekomst van de Bolswarder jeugd was de recente stichting van een lagere technische school heel wat belang rijker. Zij telt reeds driehonderdvijftig leerlingen. Datzelfde aantal wordt bereikt door de christelijke landbouwhuishoud- school, waaraan een cursus voor lerares is verbonden, de tweede van die aard in ons land. De opleidingsmogelijkheden na de lagere school bestaan voorts uit een aantal ulo's voor verschillende gezindten, een rooms-katholieke hbs met honderd tachtig leerlingen en een vijfjarige mid delbare handelsavondschool. Scholen bouw neemt nog steeds een eerste plaats in op het verlanglijstje der noodzakelijke kapitaalsuitgaven, dat honderdzeventig duizend gulden aan rente en aflossing zal vergen boven het bestaande begrotings tekort van zestig mille.. Het woonruimtevraagstuk dient zich in Bolsward meer aan als woningtekort dan als woningnood. Er werden namelijk sinds de bevrijding meer dan driehonderdvijf tig woningwetwoningen gebouwd en slechts veertig particuliere geheel in over eenstemming met de werkelijke behoefte. Desondanks is er een wachtlijstje van tweehonderd veertig woningzoekenden maar daar staan slechts veertig verloof de paren of jonggehuwden op en ongeveer vijftig gezinnen, waarvan het hoofd in Bolsward werkt, die nog elders wonen. Een tijdelijk gebrek aan bouwrijpe terrei nen, dat men spoedig hoopt te hebben op gelost, heeft een pauze in de bouwactivi teit ingeluid. Bolsward mag dan altijd met een vrij groot vertrekoverschot te kampen heb ben gehad, vooral in de vitale leeftijden, het laat blijkbaar bij z'n zonen en dochters een beste indruk na want op latere leef tijd keert men er vaak weer terug in een van de vele rusthuizen voor bejaarden wel ke men er vindt naar alle religieuze scha keringen. Behalve de reeds genoemde 39 percent rooms-katholieken, vindt men er 31 percent hervormden, 14 percent ge reformeerden en twee percent doopsgezin den. De rest is buitenkerkelijk. De ontspanning en vrijetijdsbesteding vormen in Bolsward een minder groot pro bleem dan men op het eerste gezicht zou denken. Er zijn sportverenigingen, er is alle ruimte voor de watersport. Voor de actieve culturele ontspanning zijn er maar liefst drie muziekkorpsen en vijf zangver enigingen en twee amateurensembles voor lichte muziek beschikbaar. Een kunstkring geeft 's winters in „De Doele" (een zaal met driehonderd plaatsen) zes tot zeven uitvoeringen in abonnement (opera, con cert en toneel) en zorgt dat er ook 's zo mers in het Openluchttheater in het Juli- anapark wat te doen is. In de lijdenstijd is ook hier aan mogelijkheden om de Mattheuspassie te horen geen gebrek. Bolsward en Sneek hebben samen gecom bineerde uitvoeringen, het ene jaar in de Sint Maarten van Sneek op Witte Donder dag en op Goede Vrijdag in de gelijkna mige kerk van het hart van Westergoo, het andere jaar komt Bolsward het eerst en daarna Sneek aan de beurt. Alsof dat nog niet voldoende is heeft ook het kleine Workum, op twintig minuten afstand van Bolsward gelegen, zijn eigen „Mattheus" in de Sint-Geertruidenkerk. WIE KOMT er ooit in Workum? Voor velen is dat stadje op z'n best een naam in het spoorboekje, ergens achteraan, stopplaats aan een reeds lang gedevalueerde verbinding. Wie er toevallig belandt ontdekt pas hoe gelukkig dergelijke oorden in hun vergetelheid zijn. De plaatselijke middenstand zal daar intussen wel minder sereen over denken. In een stad die slechts uit een Markt (in de landstaal Merk) en twee straten be staat, valt niet veel te winkelweken en te braderieën. De straat aan de noordkant heet Noard, die aan de tegenovergestelde zijde Sud, waaruit men mag afleiden dat de Workum- mers logisch denkende lieden zijn. Zij bewezen dat trouwens al eerder, want ze waren de eerste Nederlanders (en dus ook Friezen) die een spaarbank oprichtten. Wat we nu verteld hebben is zeker nog geen sterretje in de Guide Miche- lin waard. Er zijn wat geveltjes (trap en hals) die ons zouden doen aarzelen: een ster, Mieke? Nu goed, een half sterretje, omdat er een het eigendom van de vereniging „Hendrick de Keyser" is. De Vermaning mist daarentegenhaar doel geheel en al, want we zijn die tweehonderdvieren- zestigjarige doopsgezinde kerk voorbij gelopen zonder haar gezien te hebben: dat komt ervan als je slechts een een voudige bakstenen rechthoek bent. De Noard zal de haastige toe- -Jl- rist zijn tijd niet doen verspillen en de Sud nog minder. Dat is maar goed ook, want hij heeft zijn uren ruimschoots nodig op de Merk, waar het raadhuis prijkt met alle sta tigheid welke een zich respecterende vroedschap over meer dan vierduizend burgers kan opbrengen. De uit de Ré- genceperiode overgewaaide zwier staat er in dit land, waar volgens Theun de Vries de weerhaan altijd nors naar het noorden wijst, een tikje verweesd bij en zo'n allegorisch stucplafond en zo'n goudleren behang duiden een beetje al te nadrukkelijk op de betere tijden welke men heeft gekend. Goed, een ster, een volle ster, kan er best af. Dat verplicht ons echter er twee uit te de len aan het fleurige Waaggebouwtje, midden op de Merk. Het is een erg functioneel optrekje, waarin tegen woordig wel niet meer gewogen wordt, maar wel overwogen, want men kan er boeken uit de Stadsbibliotheek le nen. En onder het luifeltje kan men beschutting vinden tegen opgemelde wind wanneer men op de bus naar Bolsward of Koudum staat te wach ten. De timmerman Jentje Jouckes en de metselaar Tiepke Pybes hebben in 1650 blijkbaar alles voorzien De Sint Geertruidenkerk is ■jr volgens sommige de grootste en de mooiste kerk van Friesland. Zulke rapportcijfers hebben slechts de verdienste dat zij een discussie uitlok ken welke de onbruikbaarheid van dergelijke kwalificaties aantoont. Groot: dat is desnoods uit te rekenen, maar moet men zo'n uitbouwsel en de kubieke meters van die losse toren - residu van een brand - ook meetellen? En wat is mooi eigenlijk? Het kleine kerkje van Bozum, een van de middel eeuwen geërfd juweel, is in zijn so berheid en zijn stilte net zo indruk wekkend als de Notre Dame - en wie zal uitmaken of de Sint Geertrui het in schoonheid van de Sint Maarten in Bolsward wint? De laatste heeft een koele gelijkmoedigheid, de eerste tin telt van warmte. Haar onvolkomenhe den vallen daardoor ook meer op. Wat staan die zuilen angstig uit het lood, juist omdat de overspanningen daar tussen zo royaal zijn uitgevallen. En het catechisatielokaaltje in de sacris tie had wel wat meer in de restauratie betrokken mogen worden en minder ostentatief de klaarblijkelijke opvat ting der Workummers vertolken dat voor de aanstaande lidmaten het kale nog niet kaal genoeg is. Overigens is het een kostelijk bouwwerk van een voortreffelijk ruimelijk effect, door de overvloed van glas in koor en dwars- panden en door het houten tongewelf over middenbeuk, dwarspand en koor. Toch, hoe schoon het kerk- interieur ook is, de drie sterren voor de Guide Michelin worden verkregen door het boeiende stads beeld van toren, kerk en waaggebouw tje tezamen. Wanneer de avond is ge daald en de laatste bus gemist waant men zich terug in de onheugelijke tij den, dat Workum de zetel was der Friese regeringen. En bij een glas wijn in „De Wijnberg" overpeinst men welk een geluk het eigenlijk is, dat zo'n toe ristische parel in geen enkele Guide voorkomt. Geruite rok met uitspringende plooien en een dubbele knoop- garnering vóór. Rok met losse plooien in ligne ballon, waar de vier knopen achter de strakheid onder accentueren Geklede rok met een zwart puntmotief op een wit fond met lurex. „LJEAVER DEA DAN SKLAEF" (Liever dood dan slaaf) staat er op het grimmige, uit zwerfstenen gebouw de monument op het Rode Klif bij Mirns: het poogt de herinnering wakker te houden aan het jaar 1345, toen de Friezen tijdens de slag bij Warns de Hollanders de Zui derzee in dreven. Maar de bijna zestigduizend vreemde lingen, waarvan de helft afkomstig is uit de Randstad Holland, die Gaasterland elk jaar bezoeken merken van enig antagonisme weinig of niets. De hotelhouders, win keliers en boeren in Rijs, Oudemirdum en Balk spreken een accentloos, vloeiend Nederlands en bewaren hun andere moedertaal voor onderonsjes. Men is in Gaaster land hartelijk welkom en spoedig thuis, maar zo'n VVV- slagzin zou vrij zinloos zijn wanneer de Friese Zuidwest hoek tussen Staveren en Lemmer niet tevens tot de merkwaardigste gebieden van ons land behoorde. In de eerste plaats zijn er natuurlijk die kliffen, diluviale kei- leemhoogten, die op sommige plekken door de zee wer den afgeslagen tot een steile wand. Hier en daar heeft een vorig geslacht de kliffen afgegraven tot een groene glooiing, zodat men blij mag zijn dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zich over dat bij Oude mirdum heeft ontfermd. Achter de kliffen, waar de vo gelkenner aan zijn trekken komt door de aanwezigheid der zwart-witte kluten, de zilvertintige lepelaars en de donkere schollevaars, ruisen de bossen van Rijs en van Kippenburg. Het Rijsterbos, gedeeltelijk vrij, gedeeltelijk tegen een kleine vergoeding toegankelijk, loopt uit op het befaam de Zeelaantje, dat een groen overwelfd uitzicht over de palissaden langs het IJselmeer biedt. Het boscomplex om de door „De roos van Dekama" in de litteratuur ver eeuwigde herberg „Kippenburg" is uitgestrekter en ge varieerder. Het reikt van de beide Mirdums in het zui den tot Sondel in het oosten en heeft een uitloper naar het idyllische dorpje Harich, dat men van het busstation in Balk op zijn belommerde heuvel kan zien liggen, van deze plaats gescheiden door groene vogelbroedweiden. Eens was Harich met zijn welgestelde stinsen en staten de zetel van het grietenijbestuur, een functie die op het nijvere Balk is overgegaan, dat nu de hoofdplaats van de gemeente Gaasterland is. Balk ligt aan de Luts of Lytse, een riviertje dat vroeger van de Gaasterlandse hoogten naar het Slotermeer stroomde en nu alleen maar stinkt door de vervuiling waaraan het tot verdriet van de Gaasterlandse V.V.V. en de watersportliefhebbers ten prooi is. Men dringt er reeds geruime tijd bij gemeente bestuur en provinciale V.V.V. op aan de Luts schoon te baggeren, zodat de zeilers van het Slotermeer uit de bossen om Kippenburg kunnen bereiken. Kippenburg zelf, waar lang geleden in de zomer een „Wildemarkt" werd gehouden waarover men nog spreekt, is na jaren van vergetelheid weer in de algemene belangstelling ge komen. Er verrees immers een woonoord voor Moham medaanse Ambonezen, waarbij een moskee werd ge bouwd. Een oud-minister van Buitenlandse Zaken kwam er helemaal voor uit Pakistan om de eerste spade voor het bedehuis in de grond te steken. En een Leeuwarder onderneming bouwde in dezelfde omgeving het bunga lowdorp „Het Fonteinbos" met zeer gerieflijk ingerichte OUDEMIRDUM ligt mooi op de overgang van klif en bos en boogt sinds kort op een modern ingericht na tuurhistorisch museum. Een ambtenaar van Staatsbos beheer is de geestelijke vader van deze verzameling wel ke de bezoeker inlicht over de vogelstand, de houtsoor ten en de geologie van Gaasterland. Het op korte afstand gelegen Nyemirdum bezit als voornaamste herkennings teken een verwaarloosde toren zonder kerk, ideale huis vesting voor honderden valken en andere torenvogels. Weer even verder ligt Sondel, dat bekendheid verwief door een christelijk vakantiecentrum, ingericht in de vroegere bunkers der bezetters. Er is ook een openlucht theater,- waar zomers een competitie wordt gehouden tussen de beoefenaren der kleinkunst in het Noorden. BALK HEEFT de allure van pen kleine provinciale hoofdstad. Het moet zich op bijzonder voortvarende in woners kunnen beroepen naar de winkels langs de schilderachtige Luts-kade die Herman Gorter tot de eerste regels van zijn „Mei" inspireerde te oordelen. De uitgeverij-drukkerij (met rotatiepers) van de Balkster Courant waagde een koene sprong naar het nieuwe land in het zuiden en richtte een filiaalbedrijf in Emmeloord op. Er zijn een paar moderne landbouwscholen, de P.T.T. vestigde er onlangs een telefooncentrale voor de Zuid westhoek in een gebouw van opmerkelijk gave architec tuur, hetgeen ook gezegd kan worden van het hoofd kantoor van het regionale busbedrijf dat over de lief- talligste conductrices van ons land beschikt, in alle tin ten, tussen rood en ravenzwart. Wanneer ze niet haar met de hand geschreven kaartjes aan de man brengen, zitten ze als amazones naast de chauffeur op de inge bouwde motorkap en steken de vingers op tegen elke weggebruiker die ze op de kronkelige wegen tegen komen. HET IS TIJD om Gaasterland te verlaten. Op weg naar watersportstad Sneek passeert men Frieslands kleinste stedeke: Sloten. Sinds kort is de snelverkeers- weg raison van anderhalf miljoen gulden om dit mi niatuurstadje heengelegd en nu is het binnen de lage wallen, waar zevenhonderdtwintig zielen een geruisloos leven leiden, helemaal stil geworden. Men staat in de schaduw van een korenmolen op de Lemsterwaterpoort en blikt over het rimpelloze grachtje in de diepte. De turfschepen zijn sinds mensenheugenis verdwenen, al leen de lage gevels aan Voorstreek, Herenwal en Linden- gracht herinneren nog aan de bloei van weleer. Het is een staalkaart van historische bouwstijlen met een paar pronkstukken daartussen, zoals de dubbele trapgevel van de Hervormde pastorie. In de eindeloze wijdheid" van wolken en weiden, aan de horizon begrensd door de boomguierlanden langs de straatwegen, weerkaatsen plotseling harde stemmen. Zij komen van de Woudsender waterpoort, aan de andere zijde van de speelgoedhuizen in dit verstilde Openluchtmuseum. Er verschijnt daar een glimmende sportauto met twee zonnebrillen erin. „Komm', schau mal her, Ilse" resoneert het tegen de bedeesde gevels. Wij haasten ons naar de bushalte. voor alles beroemd is. De krans van dorpjes op de heu velrug tussen de visoorden Galamadammen, op de land engte tussen de Fluessen en de Morra, en Tacozijl heeft echter zijn eigen bekoorlijkheden. Elk dorpje heeft zijn vriendelijk in het groen verscholen kerkje, maar dat van Wyckel, waarvan de zware zadeldaktoren reeds ki lometers in de omtrek zichtbaar is, is een bezoek zeker waard om de indrukwekkende graftombe welke naar een ontwerp van Daniel Marot voor de vestingbouwer Menno van Coehoorn werd gebouwd. Terzijde van het kerkje vindt men het Wyckeler bos, eens het landgoed van de Van Coehoorns, dat ondanks de geringe opper vlakte de moeite van een wandelingetje best loont om de resten van de vroegere stinsbeplanting welke er te vinden zijn: daslook, vingerhoedskruid, lelietjes-van- dalen en wilde crocussen. genen die meer praktisch of sportief zijn ingesteld. Tweed in frisse kleurencombinaties en mooie wollen ruiten in prachtige genuanceerde tinten waren in allerlei variaties ver werkt tot wijde en strakke, sportieve en geklede model len met plooien of splitten op zij of een eenvoudige gar nering van knopen. Deze gar- plaats in, vooral nu ze ook in fantasiedessins verschijnen. De verzorging van de kleine details en de fantasie waar mee de modellen waren uit gevoerd gaf ons de prettige indruk, weer iets geheel nieuws te hebben gezien, waardoor de winter misschien een beetje aantrekkelijker ge maakt kan worden. Katy nog genoegen met een rok- lengte van 79 centimeter voor maat 40, ditkeer zal de voor geschreven lengte 74 cm zijn Er hoe machtig die geheim zinnige beïnvloeding van de mode is bewijst wel de reactie, die hierop overal te consta teren valt: bijna iedereen voelt zich ouderwets met de lange rokken van het vorig jaar en is naarstig gaan zomen. Want modieus zijn betekent zéér kort gekleed gaan. Wat de rokkenmode betreft moeten we het voornamelijk in de materialen en de gar nering zoeken. Er wordt zeer veel gebruik gemaakt van structuurweefsels, die in aller lei effecten worden uitgevoerd. Verder zien we veel zware wollen stoffen, dikke zibeline, die men vroeger alleen maar zou gebruiken voor mantels, maar nu voor de winter een ideaal materiaal zijn voor een rok onder het zo modieuze korte jasje van bont of suède, in strakke uitvoering voor hen die stijl en eenvoud prefereren en in allerlei wijdtes voor de- nering bood een onuitputte lijke bron van fantasie: in rij tjes van zes of twaalf, van vo ren, opzij of achter en in grootte die varieerde van een dubbeltje tot een reusachtige rijksdaalder toe. Bijzonder mooi blijft steeds de zuiver wollen kamgaren in grain de poudre een strakke beige rok met twee kleine loopsplitjes was hier het beste voorbeeld van. De pied de poule wordt steeds groter van afmetingen en zelfs al schertsend met struisvogelpoot betiteld. De ligne ballon vond een gema tigde uitvoering in een rokje met ingelegde plooien dat naar onderen smal toeliep en waaarvan de strakheid ge accentueerd werd met een garnering van knopen. In het genre geklede rokken vonden we een wijd model met een zwart puntmotief op een wit fond met een smal lurex draadje zeer geslaagd. De ter- lenka rokken in mengingen met wol en rayon en op di verse manieren geplisseerd nemen een steeds grotere zomerhuisjes. Naar dit soort vakantieverblijven bestaat de grootste vraag, een tikje spijtig voor de hotelbedrij- ven, die zelfs in het topseizoen nog wel gasten kunnen ontvangen. Al komt Gaasterland steeds meer in de toe ristische trek, het blijft ook in de drukke vakantiemaan- dé) een betrekkelijk rustig recreatiegebied. Voor de openlegging daarvan werden niet onaanzienlijke bedra gen beschikbaar gesteld, zowel voor de verharing en aan leg van wegen en fietspaden als voor de inrichting van een caravanterrein. DE ACTIEVE dorpsvereniging „Balk vooruit" legde een zwembad aan in het Slotermeer, nog onvoldoende door de watersportliefhebbers ontdekt. Het is juist voor de beginnende zeiler een aantrekkelijk, immers ondiep plasje. Maar voor het Slotermeer geldt hetzelfde als voor de meeste Friese meren: zij zijn onderling slecht ver bonden. Een bekende Sneker zei ons: „We zouden eigen lijk het gehele jaar een kleine baggermolen aan het werk moeten zetten om de waterwegen tussen de meren schoon en op diepte te houden. Daardoor zou de water sport beter over de gehele provincie gespreid kunnen worden. De échte zeiler vindt de meren bij Sneek en Grouw immers te druk worden, terwijl bij Langweer, Heeg, Terhorne en op de Fluessen duizenden zouden kunnen worden ontvangen. Uiteraard op conditie dat de daartoe noodzakelijke accommodatie met die toeloop in overeenstemming zal worden gebracht en dat ook de zondagse sluiting der bruggen wat minder stringent wordt toegepast". Uit deze uitweiding kan men de conclusie trekken dat de recreatiemogelijkheden van Gaasterland niet zijn los te maken van de aantrekkelijkheden waarom Friesland DE WINTER vindt steeds in de mode een voorloper en nog wel een enthousiaste, die vol elan alles wat dit koude sei zoen een beetje aantrekkelijk kan maken al vroegtijdig te bezichtigen geeft. Zo zagen we ook een dezer dagen de win- teraanbieding van Windsor, de Haarlemse rokkenfabriek, die ieder seizoen een nieuwe col lectie brengt, die op beschei den en gematigde wijze de modieuze lijnen, door het bui tenland voorgeschreven, in haar modellen uitwerkt. De lengte is dit jaar wel de meest in het oog lopende verande ring. Nam men het vorig jaar

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 27