Duitsers hebben onbegrensd vertrouwen in hun mark anda en de Yo^Yo^jager TIP VAN BOOTZ Export Financierings Mij. gaat weer langzaam tot nieuwe zaken over Een HORLOGE van KAN Aanhoudend regenachtig J M. José Carré Geslaagd Wereldnieuws och ió liet zo DONDERDAG 26 JUNI 1958 2 Vermaan tot grote voorzichtigheid E.G.K.S.-lening in V.S. sterk overtekend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verlaging met tien percent van OEES-invoerrechten Bosschen Verzekering Mij. IJT A TVT Juwelier BARTEIJORISSTRAAT 2, 9 JlVxA-In! Horloger HAARIEM, Telef. 15004 Sb Lagere omzetten bij Gerritsen en Van Kempen Nederland gebruikt het matigst alcohol Unilever neemt Vita over Voor al uw Zomersportartikelen SPORTHUIS SCHOLTE Algerijnse zeeroverij vJ (Van onze correspondent in Bonn) HET FEEST BIJ HET TIENJARIG BESTAAN van de Deutsche mark zit er in West-Duitsland weer op. Men heeft er fiks op geklonken, men heeft er nog fikser over gesproken en met welbehagen op het tienjarig verleden teruggeblikt. Thans is men weer overgegaan tot de orde van de dag. Erhard, Etzel, Blessing de grote mannen van het financiële front in dit land hebben olie gegooid op de golven van geestdrift en tot bescheidenheid gemaand. Het leek of een man als prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, zelf geschrokken was bij het opmaken van de balans, zo goed ziet die er uit! Ook hij, de voorvechter van de bestrijding van conjuncturele onlustgevoelens met woorden vol optimisme ook hij maande tot kalmte. Er heerst op het ogenblik in West-Duitsland bij het publiek een bijna onbe grensd vertrouwen in de D-mark, evenals in de economische ontwikkeling. Men kan dat vertrouwen aflezen uit de zeer hoge spaarbedragen, die de afgelopen maanden bij de spaarbanken zijn binnengekomen. In de periode januariapril stegen de spaar- inleggingen met bijna 45 percent tot het kolossale bedrag van twintig miljard, ver deeld over 24 miljoen spaarbankboekjes. In de periode januarimei werd er alleen al 1,7 miljard DM gespaard, tegenover nog geen miljard in dezelfde periode van 1957. Dit zijn hoogtepunten, zoals men in Duitsland nog nooit heeft gekend. Het vertrouwen kreeg nog een flinke ruggesteun door de aanneming in de bondsdag van de nieuwe belastingwetten van de minister van Financiën Etzel. Deze wetten beogen de kapitaal en spaargeld- vorming in het land te bevorderen en te verleggen van de kant van de staat naar die van de particulier. Al dat spaargeld wil Etzel naar de effeetenmarkten leiden tot heil van de investeringen, de werkge- gelegenheid, de prijzen (die dan niet meer onder druk zullen komen van het gebrek aan kapitaal) en de solide aandelen. Rond komt men er te Bonn voor uit dat men het aantal lieden met een flink particulier vermogen wil verhogen, want alleen zij zullen de kapitaalmarkt kunnen helpen. Maar voor dit alles moet gespaard worden en daartoe geven Etzels belastingwetten (en wat er nog komt) alle gelegenheid. Voor dat doel wenste Etzel af te zien van DM 800 miljoen belastinggeld. Voor dat doel ook wil Etzel met zijn begroting dan sen op de rand van het begrotingstekort, omdat hij geen geld wil oppotten door de staat ten koste van de spaarder. Advertentie is na een buitenlands verblijf te Biarritz, Cöte d'Azur en Sport d'Hiver, Suisse, teruggekeerd. M. losé Carré toont U gaarne (zonder enige verplichting) zijn simpele gedistingeerde coiffures Wagenweg 29, Haarlem Tel. 20518 Institute de Beauté Haute Coiffure De inschrfjvingsmogeiykheid voor de 35 miljoen dollar aan 5 percent obligaties 1978 en 15 miljoen dollar 4Vz percent serie biljetten 1961/1963 van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.), welke te New York werd opengesteld, is wegens overtekening geslo ten. Het is de bedoeling dat deze gelden op zo kort mogelijke termijn opnieuw zullen worden uitgeleend aan die ondernemingen van de gemeenschap, waar de investerin gen het gunstigst effect hebben voor de gehele gemeenschap. Over ongeveer een maand zal men een lijst van deze onderne mingen publiceren. Gouden munten De Staatscourant bevat een algemene vergun ning waarin aan alle ingezetenen vrijheid wordt verleend zowel om gouden munten onderling te verhandelen als bijvoorbeeld om deze aan andere ingezetenen te schenken. De bepalingen ten aan zien van het kopen van gouden munten van niet- ingezetenen alsmede ten aanzien van het schenken van zodanige munten aan niet-ingezetenen zijn ongewijzigd gebleven. Amerikaans landbouwbureau De vice-president van het landbouwbureau in North Carolina Alonzo C. Edwards, heeft vrijdag de oprichting van een Amerikaans landbouwbu reau in Nederland toegejuicht. De „American Farm Bureau Federation" kondigde deze week aan dat zij in Rotterdam een handelskantoor wil openen. Volgens de plannen zou de opening in oktober plaats vinden. (UPI) Nederlander bij GATT Het secretariaat van de Organisatie der Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), dat te Genève is gevestigd; heeft be kendgemaakt dat de Nederlander H. Ph. Sobels benoemd is tot leider van de administratieve en financiële diensten. De heer Sobels was tot dus verre in leidende functie verbonden aan het In ternationale Arbeidsbureau. Illegaal Frans kapitaal Het Franse ministerie van Financiën heeft in een communiqué, medegedeeld dat het binnenkort de mogelijkheid open zal stellen om het illegale bezit aan buitenlandse betaalmiddelen in Franse frank om te zetten, zonder dat daarbij de nor male boete van 25 percent zal worden opgelegd. Men ziet in deze maatregel een poging om de geldmiddelen, die als dekking tegen de waarde vermindering van de frank in buitenlandse valu ta worden aangehouden, in de Franse staatskas te krijgen. NederlandLiberia De minister van Openbare Werken van Liberia de heer Thomas Buchanan is uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij zal een week in ons land doorbrengen voor besprekingen met ambte lijke instanties over gemeenschappelijke belangen van Liberia en Nederland en over de ontwikke ling van zijn land. De minister brengt niet alleen een bezoek aan Nederland maar is reeds in Ame rika en Engeland geweest. Bovendien zal hij na de komende week nog naar West-Duitsland gaan. Groot baggerwerk De Hollandse Aannemingsmaatschappij te 's-Gravenhage heeft met de Zuldafrikaanse spoorweg- en havenautoriteiten een contract van bijna 600.000 pond sterling gesloten voor het bag gerwerk, nodig voor de uitbreiding van de ha venaccommodatie te Walvisbaai. Twee jaar lang zullen ongeveer zestig man, van wie ongeveer 24 Nederlanders in leidende functies, met dit werk bezig zijn. Het kleine, sterke koor van de voorzich tige, maar hardnekkige optimisten in West-Duitsland, gevormd door Erhard, Etzel en Blessing, heeft in laatstgenoem de een man, die zowel bankier als een groot ondernemer is geweest en wiens po sitie als president van de centrale bank van West-Duitsland, de Bundesbank te Frankfort, door deze ervaring bijzonder sterk genoemd kan worden. Blessing heeft onlangs op de spaarbankdag te Keulen van zijn geloof in de huidige conjuncturele ontwikkeling getuigd, maar ook opnieuw gezegd, dat men de nodige monetaire dis cipline niet kan loslaten. En opnieuw ook zei hij dat volle werkgelegenheid-tot-iede- re-prijs een onding is. Er moet zoveel werkgelegenheid zijn als mogelijk, maaf steeds met het oog gericht op een stabiele geldwaarde. Ondernemersdiscipline op het stuk der prijzen en werknemersdiscipline inzake de lonen zullen de volle werkgelegenheid dienen, zei Blessing. Zijn optimisme en zijn vermaning tot voorzichtigheid kregen diepte door zijn oproep om de prijzen ver der te verlagen. Deze drie elementen van Blessings (en ook van Erhards) uitlatin gen dragen thans bij tot het groeiend ver trouwen van het Westduitse publiek in de D-mark en de algemene economische ont wikkeling. Blessings woorden te Keulen dat er niets is dat West-Duitsland kan dwingen om gelijk andere landen, inflatie te importeren brengt voorts bepaaldelijk rust in de hoofden dier Duitsers, die nog altijd bang zijn voor nieuwe inflatiegolven en die toch nog maar liever vluchten in goederen. Het is dan ook zeker geen goed kope uitroep van Blessing geweest op de spaarbankdag te Keulen: „Wie in D.M. spaart, spaart in een van de beste valuta's ter wereld". Dit alles druppelt uiteraard ook naar het buitenland. De onontwikkelde landen profiteren in zekere zin van de welvaart der Westduitsers, maar ook de Britten met hun stationeringskosten en straks mis schien de Fransen voor hetzelfde doel. De Spaanse minister van Handel, Ullastres, ging na vruchtbare onderhandelingen te Bonn naar huis met toezeggingen voor kredieten die niet mis moeten zijn. Ten slotte wordt de kapitaalinvoer per 1 juli zo goed als vrij Men verwondert zich, wanneer men dit alles overweegt, zo hard en onrechtvaar dig, soms bepaald onvriendelijk wordt ge weigerd om bepaalde Nederlandse ver langens in te willigen. De huidige West- Duitse financiële en economische positie dat blijkt toch zonneklaar uit het bo venstaande, uit de vriendelijkheden tegen over Spanje, de Verenigde Arabische Re publiek, Polen en dergelijke goede con necties is er toch bepaald niet naar om kwesties als de schadevergoeding aan 20.000 Nederlandse Nazi-slachtoffers of de vergoeding voor de Auslandsbonds tot een bedrag van bijvoorbeeld 135 mil joen, nog langer onopgelost te laten. Het prestige van een man als minister Von Brentano zal bepaald niet dalen door een breed gebaar op korte termijn naar de NAVO-partner Nederland. Dat dergelijke problemen, volgens een overeenkomst, gebonden zijn aan kwes ties als de Eems, Elten, de tractaatlande- rijen en de Rijnvaart dient aan de snelle oplosbaarheid ervan niets af te doen, nog te meer daar ten aanzien van Nederland zeker naast politieke ook morele overwe gingen een rol moeten spelen. SCHUURSCHIJVEN Duits-Engels gesprek (Van onze correspondent in Bonn) De Britse minister voor de onderhan delingen over het Vrijhandelsgebied, Maudling, is woensdag te Bonn bespre kingen begonnen met de Westduitse minis ter van Economische Zaken, prof. Er hard. Men neemt aan dat het gevecht om de Vrijhandelszone met dit gesprek in een beslissend stadium is gekomen. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. Te Bonn is men bepaald voorstander van de Britse voorstellen om de Vrijhandelszo ne zo snel mogelijk te realiseren. De on duidelijke Franse houding maakt specula ties over de toekomst echter onmogelijk. Van Westduitse zijde is woensdag dan ook verklaard, dat het niet mogelijk zal zijn om een verdrag over de Vrijhandelszone reeds voor 1 januari aanstaande te ratifi ceren, zoals de Britten willen. Om deze reden wil Erhard aan de vergadering van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking), welke 1 ju li aanstaande te Brussel begint en welke onder zijn leiding staat, voorstellen om een verlaging van de invoerrechten met tien percent tot stand te brengen voor alle zeventien O.E.E.S.-landen, dus niet slechts voor de zes van de Europese Gemeen schappelijke Markt. Dit alles duidt erop, dat er nog steeds geen gemeenschappelijk standpunt inzake de Vrijhandelszone is bereikt. De Duitsers zijn er van overtuigd, dat hun tien per cent-voorstel de onderhandelingen over de Vrijhandelszone enig respijt zal geven, waardoor makkelijker een overeenstem ming, zij het na 1 januari 1959, zal kun nen worden bereikt. In dit geval is het ook van belang, dat Erhard en Maudling zullen spreken over bijzondere verdragen of clausules voor zekere branches, die bin nen de Vrijhandelszone ongelijke concur rentie, voorwaarden of eenzijdige voorde len tonen. Het gaat hierbij onder meer om auto's, chemische produkten, aluminium en hout. In 1957 is het verzekerd kapitaal bij de Onderlinge Bosschenverzekering Maat schappij Arnhem blijkens het jaarverslag wederom, zeer sterk gestegen, namelijk met 8.065.808 (vorig jaar 5.784.370) tot 69.262.277. De premies namen in 1957 toe met 13.775 (v.j. 8.247) en stegen daar door tot 113.877. Aan schadevergoedingen werd 11.057 uitgekeerd. Het voordelig saldo over 1957 bedraagt 20.955. Advertentie Als zeeman kom ik in vele landen En ook daar zijn dranken voorhanden. Voor mij blijft „BOOTZ TIP" Beslist een begrip. Je zou er je hart aan verpanden. Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ, A'dam. Inz. Hr. H. V., Rotterdam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. BLIJKENS HET JAARVERSLAG over 1957 bedroeg de kredietportefeuille der n.v. Export Financierings Maatschappij te Den Haag aan het einde van 1957 573 miljoen in hoofdsom. Vergeleken bij 1956 betekent dit een vermindering van 16 miljoen, welke vermindering is ontstaan door algehele aflossing van een zestal kredieten. Gedurende 1957 is er in hoofdsom op de verleende kredieten 97 miljoen opgenomen en 27 miljoen afgelost, zodat het op debiteuren uitstaande bedrag in hoofdsom is vermeerderd met 70 miljoen. Evenals in vorige jaren was er geen achterstand in de betaling van rente en aflossingen door debiteuren. Evenals vorig jaar hebben aandeel houders weer een rekeningcourant krediet van 40 miljoen ter beschikking gesteld., In de loop van 1957 zijn voorts nog onderhandse leningen afgesloten voor een bedrag van 1.100.000, waardoor het totale bedrag der afgesloten onderhandse leningen steeg tot 64.400.000. Van deze leningen is per 31 december 1957 ongeveer 32.800.000 opgenomen; het resterende bedrag wordt in 1958 opgenomen. Het voornemen om in de toekomst naar gelang van behoefte tot publieke of onder handse uitgifte van leningen over te gaan, heeft in juli 1957 geleid tot publieke uit gifte van een 15-jarige obligatielening ad 25.000.000 nominaal; daarna zijn inmid dels nog twee 15-jarige obligatieleningen, elk groot f 25.000.000 nominaal geplaatst. Uit de winst ad 1.398.015 (v.j. 1.521.820)) wordt na reservering van 1.163.002 (v.j. 1.369.820) een onveranderd dividend van 5 percent voorgesteld. Meer en meer werd op de maatschappij door de Nederlandse industrie ten behoeve van de export een beroep gedaan. De spanningen op de kapitaalmarkt hebben het voor het bestuur van de E.F.M. niet eenvoudig gemaakt in het verslagjaar de middelen aan te trekken, nodig om de eer tijds gedane financieringstoezeggingen te dekken. Thans kan worden gezegd, dat de financieringsbehoeften goeddeels zijn op' gevangen, die uit aangegane leningsoven eenkomsten zijn ontstaan, ook voor zover deze overeenkomsten betrekking hebben op eertijds geboekte exportorders, aan de af werking waarvan Nederlandse export industrieën thans nog deelhebben. Over de dekking van de financierings behoeften van de bestaande portefeuille en Advertentie en dan. f De depressie, die gisteren ten zuiden van Ierland lag, trok naar de Ierse Zee en bracht vooral in Ierland veel regen. In Dublin viel bijna 50 mm. in 24 uur. Het bijbehorende frontensysteem veroor zaakte vooral in Portugal zware regens. In Oporto viel bijna 90 mm. in 24 uur. Het front bereikte in de afgelopen nacht WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenlandheden 7 uur. Neerslag; laatste 24 uur. TJ i S-o a Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde ons land en veroorzaakte ook hier overal Twente regen. Terwijl de Ierse depressie langzaam De Bilt naar Schotland trekt, koerst een nieuwe Eindhoven actieve storing over de Golf van Biscaye Vlv- Z--Limb. geheel bew. z naar West-Frankrijk. Deze storing zal Helsinki licht bew. windst. 22 waarschijnlijk dicht langs ons land trek- Stockholm zwaar bew. windst. 21 lichte regen zo geheel bew. zzw zwaar bew. zw regen ozo lichte regen ozo lichte regen z geheel bew. zzo ken en opnieuw regen brengen, gepaard Oslo zwaar bew. o met een toeneming van de wind. Het Aberdeen weer blijft dus onbestendig. In de tempe- Londen Kopenhagen onbewolkt ratuur komt niet veel verandering. Vrijdag 27 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 16.52 uur, onder 1.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 juni Hoog water 12.06 en uur. Laag water 7.26 en 20.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers 20 zo 18 regen ono 17 zwaar bew. zzw 16 regen z 19 geheel bew. zzw 18 regen z 17 motregen z 18 regen zzo 27 regen zzo 24 zwaar bew. nnw 22 zwaar bew. ozo 18 regen no 19 zwaar bew. windst. 18 regen zzo 22 regen w 22 regen o 24 licht bew. ozo 20 zwaar beiy. w 24 onbewolkt windst. 27 zwaar bew. no 26 regen wzw 29 zwaar bew. windst. 29 half bew. zw 29 5 6 6 2 4 12 7 5 0,2 0 0 1 0,1 3 8 4 4 4 12 3 0 3 0,3 0 0,1 3 6 0 0 0 0 4 0 0 22. Hoewel Panda het niet goed kon heb ben, dat kolonel Pulver hem steeds op zijn hoofd sloeg, nam hij toch maar liever geen ontslag en trachtte zo goed mogelijk hei slechte humeur van zijn werkgever te ver dragen. Het was nog altijd beter om met de kolonel mee te gaan, in in handen te vallen van de Grootduivel van Tipu. Dus rende hij achter Pat en de kolonel aan naar het vliegtuig, waarmee zij hoopten te ontsnappen. Maar nu wachtte hen een nieuwe schrik: het toestel was omringd door een aantal nieuwsgriege Tiputanen! „Bekorrah!" riep Pat O'Nozel, „met al die Tiputanens in de buurt komen we er nooit onopgemerkt bij". „Hm", bromde de kolo nel, terwijl hij met een r:herpe krijgs- mansblik de toestand in zich opnam, terugtocht afgesneden, naderende vijand in de rug we moeten ons camoufleren". Camouflerenherhaalde Panda, „wat is dat?" Zonder te antwoorden wierp de ko lonel een drietal beelden van een mUurtje en beduidde de anderen, om de plaatsen ervan in te nemen. En toen het volgend ogenblik hun achtervolgers kwamen aan stormen, hadden die niet in de gaten, dat drie beelden op het muurtje gespannen naar hen keken. de voorziening in de financiering voor toe komstige transacties, zijn besprekingen ge voerd met zowel de overheid en de Neder- landsche Bank als met institutionele beleg-' gers en banken. In deze besprekingen zijn over het algemeen bevredigende resultaten bereikt, al is de omvang van het probleem dusdanig, dat niet anders dan zeer gelei delijk weder tot nieuwe zaken zal kunnen worden overgegaan, waarbij de in de afge lopen periode opgedane ervaring bij de financiële opzet van deze transacties van groot nut zal kunnen zijn. De directie heeft goede hoop dat zij binnen afzienbare tijd ook voor financieringsarrangementen ten behoeve van nieuwe exporttransacties zal open staan. De omzetten van de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche fabriek van gouden en zilve ren werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist zijn in het eerste kwartaal van 1958 lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1957. Over het tweede kwar taal zijn de gegevens nog niet bekend. Op het ogenblik zijn er tekenen die wijzen op een langzaam herstel. De resultaten van de Anglo Dutch Gold and Silver Manufacturing Company Dix, Blott and Van Kempen te Londen, waarin de vennootschap met anderen deelneemt, zijn beneden de verwachtingen gebleven. Het bestuur acht deze deelneming een verliespost en heeft het verstandig geoor deeld deze af te schrijven. Het Centraal Gedistilleerd Bureau te Schiedam heeft een overzicht samenge steld van de consumptie van alcoholhou dende dranken in het jaar 1956 in 22 wes telijke landen, althans voor zover gegevens ter beschikking zjjn. Hieruit blijkt volgens het bureau dat Nederland in 1956 met een totale consumptie van alcoholica per hoofd der bevolking van 4.71 liter ad 50 percent het matigste land is van deze westelijke landen. In Frankrijk wordt met een alcoholge bruik van ruim 33 liter ad 50 percent het meest gedronken. Voorts wijzen de „wijn- landen" over het algemeen het hoogste to taal-alcoholgebruik aan. De landen met hoofdzakelijk een consumptie van gedistil leerd slechts drie landen, waarbij Ne derland, en tot op zekere hoogte ook nog Noorwegen (45.9 percent) en Finland (43.3 percent) hebben in het algemeen daar entegen he tlaagste totaal-alcoholgebruik. In aansluiting op het bericht, dat de Vita n.v. (fabrikante van diepvriesproduk- ten zoals groenten, fruit, vis, enz.) onder handelingen had aangeknoopt met Uni lever n.v., kan thans worden gemeld, dat deze besprekingen hebben geresulteerd in de overneming van Vita n.v. De door Vita geleide zaken zullen op dezelfde voet wor den voortgezet. (Voor de beurs zie pag. 13) Europese gedachte. De Raad van Europa zal het volgende jaar toelagen beschik baar stellen voor studiereizen van ar beiders om een „beter wederzijds be grip onder de volken van Europa" te bevorderen. De commissie van cultu rele deskundigen, die hiertoe besloot, nam voorts het besluit dat de Europese gedachte in 1959 speciaal door Oosten rijk zal worden gepropageerd en in 1960 door Nederland en België gemeen- schappelijk. Ondergrondse activiteit. Zeshonderd mijn werkers van de kolenmijn Kessales te Jemeppe-sur-Meuse, zijn na een verblijf van zes dagen onder de grond naar bo ven gekomen. Afgevaardigden van de mijnwerkerscentrale van Luik hebben besloten de staking voort te zetten. Staaklustig. Het Britse ministerie van Arbeid heeft bekend gemaakt dat ge durende de maand mei de stakingen in Groot-Brittannië in totaal 1.451.000 ar beidsdagen hebben gekost. In Groot- Brittannië zijn deze maand 106.400 ar beiders betrokken geweest bij 247 sta kingen, waarvan er twintig reeds eer der waren begonnen. Gezag. President Iskander Mirza van Pa kistan heeft een presidentieel gezag voor Oost-Pakistan afgekondigd, om dat het gebiedsdeel niet in overeen stemming met de grondwet kan worden geregeerd. In de laatste tijd is tweemaal een Oostpakistaanse regering wegge stemd. Afgelopen. Na een oproep van minister president Nehroe is de staking van Indi sche havenarbeiders, die tien dagen heeft geduurd, afgelast. Aan de staking werd door ruim honderdduizend haven arbeiders in alle grote havens deelge nomen. De stakers eisten betere ar beidsvoorwaarden en loonsverhoging. Ontploffing. Het aantal slachtoffers van een ontploffing die zich dezer dagen in twee vuurwerkwinkels te Santo Amaro da Purificao in de Braziliaanse staat Minas Gerais heeft voorgedaan, is tot 110 gestegen; 68 personen waren op slag dood en 32 anderen, die zich in de na- bijzijnde rivier hadden gestort om aan de vlammen te ontkomen, zijn verdron ken. Doodvonnis. Het beroep van de 32-jarige Peter Manuel, die door een Britse rechtbank is veroordeeld wegens moord is van de hand gewezen. De pre sident van het gerechtshof voor straf zaken te Edinburgh heeft de terecht stelling vastgesteld op 11 juli. In de overwegingen van het gerechtshof wordt gezegd, dat naar het oordeel van de raadsheren Manuel zich er volledig van bewust was wat hij deed, toen hij de zeven misdaden pleegde. Cholera. Het aantal slachtoffers van de cholera-epidemie in Thailand is geste gen tot meer dan negenhonderd. Vol gens de laatste telling bedraagt het aantal 912. Er zijn ruim zesduizend ge vallen van de gevreesde ziekte gemeld. Overleden. De Oostduitse minister van Op bouw, de 48-jarige christen-demodraat Winkler, is aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Volgens het Oost duitse persbureau ADN, had minister Winkler tijdens een vakantie in Bulga rije hoofdwonden opgelopen bij een duik in de Zwarte Zée. Hij werd met een speciaal vliegtuig naar Oost-Duits- land teruggebracht. Hervat. Het grondpersoneel van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Ali talia", dat drie dagen geleden in staking ging, heeft het werk hervat. Waardeloos. Lord Selkirk, de Britse mi nister van Marine, heeft medegedeeld, dat zes Britse vliegdekschepen overbo dig zijn geworden en van de hand ge daan of gesloopt zullen worden. Het zijn de Unicorn (14.7500 ton), Perseus (12.215 ton) en de Theseus, Ocean, Warrior en Glory (alle 13.190 ton). Volgens de minister zijn vliegdekschepen waarde loos als zij niet aangepast kunnen wor den aan de snelle ontwikkeling van het vliegtuig. Typisch. In Oost-Duitsland zijn in 1957 bij na twaalfduizend personen meer veroor deeld dan in het voorafgaande jaar, zo wordt in het orgaan van het Oostduitse ministerie van Justitie „Neue Justiz" verklaard. In 1957 waren tegen de 62.000 mensen gevonnist. Volgens het blad is criminaliteit „een typisch kapitalis tisch verschijnsel, dat aan het karak ter van het socialisme vreemd is". Dat het aantal veroordelingen weer stijgt, wordt ook geweten aan de „meer of min der open grens tot het NAVO-gebied". Advertentie GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM In de vijftiende en zestiende eeuw was er tussen koopvaarders, kapers en zee rovers niet zo'n erg groot verschil. In een tijd dat vele landen met elkaar in oorlog waren en alle landen elkaar de heerschap pij op zee betwistten, behoefde er maar een kleinigheid te gebeuren, of een eer zaam koopvaardijschipper ging op last van zijn reders, of van zijn overheid, de kaap vaart uitoefenen. En dan werd het moei lijk een scherp onderscheid te maken tussen kapers en zee rovers. De benaming die deze kapiteins gegeven werd, hing voor het grootste deel af van de partij waartoe men behoor de, van de rechtsgeldigheid der kaapbrieven en van de bestemming der gestolen goe deren. In het laatste geval was het dus uitsluitend en alleen een administratief verschil. Het kan moeilijk worden ontkend dat de watergeuzen, door wie de grondslag werd gelegd voor de succesvolle strijd te gen de Spanjaarden, rasechte zeerovers warenHiertegen kan worden aangevoerd, dat zij van Willem van Oranje „commissie- brieven" hadden gekregen, maar Oranje kan - zeker vóór 1581 - niet beschouwd worden als de landvoogd die de regerende vorst (Filips II) vertegenwoordigde, zodat hij niet het recht had kaperbrieven af te geven. Maar ook al zien we af van de rechtsgeldigheid en motiveren we de ka perbrieven door te wijzen op een volk dat, in opstand gekomen tegen de wettige vorst, alle middelen mag aangrijpen die de oor logsvoering van die dagen toestond (wat m.i. een sterk argument is) dan doet dat aan de zeeroverskwaliteiten van de veel f geroemde en bezongen watergeuzen toch niets af. Want het moge dan de bedoeling zijn geweest de Spanjaarden door middel van de kaapvaart zo veel mogelijk nadeel te berokkenen - wat ook inderdaad ge lukt is - het bleek al spoedig dat de activi teit der watergeuzen gericht was tegen al les wat de zee bevoer, om het even of het Spanjaarden, Portugezen, Engelsen, Fran sen of Nederlanders waren. Verwonderlijk is dat niet, want de zeeroverij heeft van oudsher in onze streken gebloeid en de om standigheden, die zich na het uitbreken der vijandelijkheden tegen Spanje voordeden, wa ren uitzonderlijk gunstig om er een nationale sport van te maken. Dit is nooit de bedoe ling van Willem van Oranje geweest, die al het mogelijke heeft gedaan het roven en moorden van het scheepsvolk te beteugelen, zodat uit de ordeloze troep bandieten op den duur een zeemacht kon worden gevormd die zich tenminste aan de regel hield dat geen schepen van de eigen partij mochten worden geroofd en geplunderd. Inmiddels was echter een ge slacht van zeevaarders opgegroeid dat nooit vrede had gekend en dat de kaap vaart als normaal bedrijf beschouwde, mits de roverijen behoorlijk door administra- teve bescheiden werden gedekt. Uit dit geslacht kwam de man voort die de rovers op de Noordafrikaanse kust de knepen van het vak heeft geleerd: Simon de Danser uit Dordrecht! Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillnn

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2