REFORMA SUIKERVRIJ ZOUTLOOS „Gemaskerd bal" van Verdi „ontmaskerd Nieuwe enscenering door de Nederlandse Opera een groot succes Vanmorgen in de vishal en op zee f7 COR v. d. MEER L. MEIJER Luidsprekers TE KOOP Concert van Arne Kort en bondig DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs een reiswekkertje een prima horloge mooie ruime woning DONDERDAG 26 JUNI 1958 13 Holland Festival Instrumentale en vocale solisten in Gouda P. Zwaanswijk Holland Festival Nieuwe hoogleraren aan de Vrije Universiteit Drie jubilarissen bij het P.E.N. Collecte voor het Anjerfonds Scheepvaart Verse soepgroenten gewassen-gesneden verpakt 9 J De Nederlandse Opera heeft, als tweede bijdrage aan het Holland Festival, op nieuw „Un ballo in maschera" van Verdi voor de dag gehaald en het werk in een totaar nieuwe enscenering dusdanig op de planken gebracht, dat de vertoning een briljant succes is geworden, die het voor uitzicht opent, dat dit „Gemaskerd bal" in deze vorm van montering een blijvertje zal zijn. Verdi heeft het betreffende de onder werpen van sommige van zijn opera's nog al eens met de censuur aa.i de stok ge had. Zijn „La battaglia di Legnano" kon buiten Rome aanvankelijk slechts opge voerd worden, nadat de situatie van de handeling was verlegd naar Haarlem en het werk in „La battaglia di Harlem" herdoopt was. Voor „Rigo- letto" werden de klippen om zeild door van de Franse ko ning Frangois I een hertog van Mantua te maken. Zo heeft ook „Het gemaskerde bal" zijn ingewikkelde ge schiedenis van verandering van naam en plaats. De Franse toneelschrijver Scribe, die het libretto schreef voor een opera van Auber, ba seerde zijn actie op een his torisch feit, namelijk de moord op Gus- taaf III van Zweden, de librettist van Verdi, Antonio Somma, heeft de actie naar Napels verplaatst. Doch naar aan leiding van een aanslag op het leven van Napoleon III werd de politieke censuur uiterst voorzichtig, zodat zij de opvoering te Napels verbood. Uiteindelijk in 1859 kwam het tot de creatie van Verdi's werk te Rome, echter niet dan nadat de handeling gesitueerd was in Amerika en de koning van Zweden tot een gouverneur van Boston getransformeerd was. Daar is men later bij sommige opvoeringen van teruggekomen, van de hoofdpersoon een hertog-gouverneur van Napels makend. De Nederlandse Opera heeft in deze kwestie nu een radicaal standpunt ingeno men, alle compromissen, waartoe men Verdi verplicht had, naast zich neerleg gend en (naar de oorspronkelijke bedoelin gen van Sribe) het stuk weer laten spelen in Stockholm met Gustaaf III, koning van Zweden, als hoofdfiguur. Dit gaf tevens aanleiding om de aankleding qua stijl te richten naar 1792, het jaar waarin Gustaaf III vermoord werd. Als Zweden nu ook maar niet in verzet komt wegens de ro mantisch inkleding van het verhaal der koningsmoord... Maar dat is minder te vrezen dan toen indertijd Victor Hugo zijn „Le Roi s'amuse" (de oorspronkelijke vorm van „Rigoletto") moest terugnemen, omdat hij koning Frangois I al te vrijmoedig als een lichtmis op de planken had gezet. Het „Gemaskerde bal" is in Verdi's oeuvre een werk uit zijn midden-periode. Als zodanig bezit het nog niet het even wicht, dat zo merkwaardig in „Otello" en De Engelse componist Thomas A. Arne, die geboren werd in 1710 en in 1778 te Londen overleed, was tijdens zijn leven een gevierd man. Tal van werken van zijn hand werden gezongen en gespeeld. Als erkenning van zijn verdiensten voor de muziek verleende de universiteit van Ox ford hem de doctorstitel. Na zijn dood was Arne spoedig vergeten. Zijn hand schriften lagen in bibliotheken op her ontdekking te wachten. Uit een daarvan heeft de organist Albert de Klerk de partijen opgediept van een Concert in g. Dit kwam tot uitvoering op het concert, dat woensdagavond in de Sint Janskerk te Gou da werd gegeven en dat op genomen was in het Hol land Festival. Arne's concert werd in de verfijnde, sierlijke vertol king van Albert de Klerk voor de zeer vele toehoor der een zeldzame verrassing, een ontdek king van muziek en van een componist, die in zijn tijd naast Handel een der voor naamste representanten van de Engelse muziek was. Muziek van een bijzondere, pretentieloze schoonheid werd ons ge bracht met de lichte, tintelende zilver klank van het orgel en de klare klank van het orkest, dat geleverd werd door de Anthon van der Horst. Johann Sebastian Bach, zelf uitnemend violist, verrijkte de literatuur met enkele magistrale werken voor viool-solo. Van deze werken werd op dit concert door de Belgische violist Arhur Grumiaux de Partita in d gespeeld met een zeldzaam gave technische beheersing en met een expressie die aan toegespitste objectiviteit grensde. Vooal de fameuze Chaconne werd een meesterwerk van technisch gave in terpretatie. Het slot van het programma werd ge vormd door het „Dettinger Te Deum" van G. F. Handel, een werk dat ter herden king van de overwinning van Dettinger geschreven werd. Dit „Te Deum" is een compositie, die in alle opzichten kenmer kend is voor de stijl van Handel - in zijn oratorums. Massale klankwerkingen zijn in het „Te Deum" rijkelijk opgenomen, maar het werk ontwikkelt zich met span- ningneutraliserend evenwicht, dat aan de uitwerking van prachtig gezongen koor fragmenten afbreuk deed, zodat de greep van de vertolking op de toehoorders toch losser werd. Ik heb de indruk, dat het vaak moeilijk was een verstandhouding van de dirigent met het koor inzake metrum en ritmiek tot stand te brengen. Het koor voelde zich in deze relatie tot de dirigent niet zeker. Daar tegenover standen ook vele momenten van schone koorzang. Als vocale solisten werkten de sopraan Annette de la Bije, de alt Aafje Heynis, de tenor Arjan Blanken en de bas David Hollestelle mede. De grootste taak hadden Aafje Heynis, die met veel uit drukkingskracht zong en David Holle- stelle, die ditkeer in de hoogte weinig glans in zijn overigens fraaie stem kon brengen. Leden van het Concertgebouw Orkest begeleidden evenals de organist Albert de Klerk met grote bekwaamheid. in „Fallstaff" tot stand kwam, maar het streven naar de verheven stijl en een ver fijnde behandeling van het orkest, zoals in de latere werken, is soms opvallend, al be merkt men elders een terugval in primi tieve formules en ruwe orkestratie. Het is een werk van uitersten, waarin geen or ganische eenheid tot stand kwam. Ik ben het dan ook helemaal niet eens met J. Rai- chenfeld, die in zijn commentaar in het programma het tegenovergestelde beweert. Maar hoe dan ook, het is een opera die vat heeft op het publiek en dit misschien juist door de brutale directheid, omslaand in geraffineerde en muzikaal sublieme pas sages, die niet minder direct van werking zijn. Want dat directe, dat steeds door vo- caliteit gedragen en gestuwd wordt, is in Verdi's opera's de primitieve kracht die steeds doel treft. Zo ontkomt men niet aan de greep van de componist en vergeet men de impressies van minder fraai gehalte voor de dominerende schoonheid van vele geniale vondsten. Een dezer is de grote solo waarmee de vrouwelijke hoofdfiguur Amalia, vertolkt door Gré van Swol-Brouwenstijn, het der de tafereel inzet. Daar hoort men muziek van een gehalte dat aan de „Otello" doet denken. Ik moet ook wijzen op de tref fende dramatische scène van de loterij, wie de moordenaar van de koning zal zijn (IV) en op het kwintet in hetzelfde tafe reel, alsmede op het subliem klinkende slotensemble. De regie van Herbert Graf komt in alle opzichten tegemoet aan het waar maken van een zo romantisch ge geven op historische grondslag. Daartoe werken de decors en de kostuums van Dimitri Bouchène niet weinig mee. In de hoofdrol schitterde de Italiaanse tenor Giuseppe Zampieri met fraai geluid en een zangkunst, die Verdi's stijl pre cies aangemeten is, met al de eigenaar dige stembuigingen en snikjes die erbij horen. Scipio Colombo, als graaf Ancker- ström, kwam naar zijn aard volkomen op dreef, waar de wraakgedachte zijn rol be heerste. Geen wonder, dat zijn grote aria „Eri tuche macchiavi quell anima" een onbedaarlijk opendoekje verwierf. Gré van Giuseppe Zampieri en Amy Delorie in „Un ballo in maschera" van Verdi bij de Nederlandse Opera. Swol-Brouwerstijn was buitengewoon ge disponeerd. Nog nooit heb ik haar stra lend zingen in dramatische actie zo kun nen bewonderen als ditkeer. Ook de alt Annie Delory, in de rol van de waarzeg ster, leverde een prachtige vocaal-drama tische prestatie. De vertolking van de page door Eugenia Ratti was een bijzon dere verrassing, zowel om de speeltech- nische kwaliteiten als om de heldere krachtige stem en de briljante coloratuur. Jos Burcksen, Gerard Groot, Guus Hoek man en ook de interpreten van de on dergeschikte partijen: Chris van Woerkom en Chris Taverne, kunnen in één adem worden genoemd als in totaal voortreffe lijk aangepast in het geheel. Het koor was als steeds zeer accuraat. Het ballet had in het slottafereel een belangrijke taak, die naar de choreografie van Frangoise Audret de algemene actie daar prachtig sierde. De muzikale leiding was in handen van Francesco Molinairi Pradelli, die uit het orkest toverde wat uit deze partituur te halen is en die, op weinig uitzonderingen na, het contact tussen alle elementen on gerept wist te houden. Zoals ik in mijn aanhef reeds zei: een daverend succes en buiten kijf een montering die kan stand houden. Jos. de Klerk Vandaag 2150 kisten Te IJmuiden werden vanmorgen aange voerd 2150 kisten die, waarbij 670 schel vis, 190 wijting, 240 gul en kabeljauw, 170 koolvis, 190 makreel, 570 verse haring, 30 stokkebit, 65 varia, 840 kleine kisten ha ring, 250 stuks stijve kabeljauwen, 1500 kg tong en 160 kisten schol. Deze tong en schol waren afkomstig van elf kotters. Drie trawlers De Vios, die op .16 juni naar zee ging, was binnen met 280 kisten schelvis, 170 koolvis, 100 gul en kabeljauw, 300 kleine kisten haring en 50 stuks stijve kabeljau wen. De besomming bedroeg f 18.400. Van de Haarlem, die ter visserij ging op 16 juni, stond in de hal 150 kisten schel vis, 100 verse haring, 80 wijting, 50 gul en kabeljauw, 80 stuks stijve kabeljauwen, 400 kleine kisten haring, 90 makreel en 200 kantjes. De besomming voor de vangst verse vis was f 15.900 groot. Voorts was de Beatrice present met 150 kisten schelvis, 110, wijting, 50 gul en ka beljauw, 10 diversen, 110 stuks stijve ka beljauwen, 140 kleine kisten haring en 67 kantjes. De besomming van de op 14 juni begonnen reis was f 8800. De KW 20 loste 300 kisten haring en de HD 87 190 kisten gul en schelvis. Overige besommingen KW 20 f 5500; HD 87 f 4510; TX 32 f 2650; KW 56 f 1060 en KW 21 f 1240. Haaienfamilie Een vangst, die zelden voorkomt, heeft de drijfnetlogger KW 54 op de laatste reis gehad. Het schip kwam in de afgelopen nacht te IJmuiden binnen en loste een zeer grote haai van 150 kg met vier jon gen. Het komt niet veel voor, dat een haaienfamilie, die achter de haring jaagt, zich laat strikken in de staande netten van de logger. Exporteurs naar België boden vanmorgen in de hallen tegen elkaar op, waardoor een notering van f 302,werd gehaald. Een hoge notering! Oudste boten Oudste boten zijn thans VL 110 (van 13), VL 84 en 153 (van 14) en KW 80, KW 153, SCH 117 en IJM 19 (van 16 juni). Voor de export De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauw vandaag af voor 10886, kleine voor 5062, kisten grote en kleine kabeljauw voor 8094. De grote schelvis maatke 2533, grootmiddel 2632. Grote tong deed per kg 2.803.10, grootmiddel 2.803.20, kleinmiddel 33.40, tong I 2.40 3.10 en tong II 2.302.50. Grote tarbot noteerde 2.503; grote, middel en zetschol 4449. Het binnenland in De binnenlandse handel betaalde voor de grote gul vandaag 3237, middel 26 27, torgullen 1725, zwarte koolvis 70 75, koolvis I 2725 en koolvis II 1719. Textieldropping. Onlangs zag een Arnhemse politieagent, dat de chauffeur van een bodedienst op een stil weggetje enige pakken uit zijn auto gooide. Even later verscheen er een man, die de pakken wilde meenemen. Hij moest mee naar het bureau en daar kwam uit, dat de chauffeur al drie jaar lang pakken textiel „dropte", die door een Arnhemmer werden meege nomen en verkocht. Tegen de 46-jarige chauffeur uit Groesbeek is thans een jaar, en tegen zijn helper, een 34-jarige koop man, tien maanden geëist. Samenvoeging douanecontrole. Op 1 juli zullen de Nederlandse douanepost voor controle op het Rijnverkeer bij Lobith en de Duitse bij Emmerik worden samenge voegd. Deze maatregel wordt genomen vanwege de wenselijkheid het oponthoud dat de formaliteiten vergen zo veel moge lijk te bekorten. De witte koolvis maakte 84, leng 6066, kleinmiddel schelvis 2534, pennen 21 34 en braadschelvis 1727. Wijting no teerde 1122, schol 2 3645, schol 3 28 36 De haring van de loggers bracht 12 16 op, haring van de trawlers 2327 en kisten haring van 2022 kg 1114. Pijpies noteerden 811 en grovere makreel 35 41. Haringvangsten De vangsten van de drijfnetloggers wa ren in de afgelopen nacht: „ADECO" KW 2—25, 25—55, 147—40, IJM 75—25, KW 5— 60 uit halve vleet; 9—73 uit halve vleet; 2345 uit halve vleet, 13850 uit halve vleet; „HAPAS": KW 16—45 k„ 19—4, 54 —3, 70—8, 140—4, 168—3; „RKP": KW 44 —85; 85—45, 97—35, 110—55, 40—35; 41— 45, 74—90, 78—30, 45—60, 127—68, 175—60. „DUPA": KW 18—18, 48—18, 86—2, 95—36, 130—3, 151—10, 163—12. Gemiddelde vangst: Scheveningen 25 en Katwijk 35 k. Er stond woensdag een bries om de noord tussen 59 en 57 noorderbreedte. De vangsten waren weer iets minder; van 120 tot 80 manden haring, makreel en schel vis. De „Emma" deed een trek van slechts 5 manden hoops; de „Elie" twee trekken van 25 manden schelvis en gul en 25 stuks kabeljauwen. De „Polderman" deed twee trekken voor 40 manden schelvis en wij ting. De loggers en kotters op 't Zand hadden vangsten van 60 tot 50 man den en voorts 100 tot 60 stuks kabeljau wen. De „Swift" deed een trek van 20 manden schelvis en makreel en 100 stuks kabeljauwen. En op de kust De kustloggers en kotters bij de P- boeien vingen woensdag minder. De vangsten bestonden uit 200 tot 150 kg tong en 10 tot 15 manden schol en wijting en 2 mandjes tarbot per etmaal. De loggers en kotters op de kust hadden als vangsten 100 tot 60 kg tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. Dericteuren van re Vrije Universiteit te Amsterdam hebben mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen en dr. G. Kuiper Hzn. benoemd tot gewoon hoogleraar, respectievelijk in de faculteit der rechts geleerdheid en die der economische we tenschappen. Mevrouw Van der Molen werd in 1946 privaat-docente aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in het volkenrecht. In 1949 werd zij benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor dit vak. Als gewoon hoog leraar zal zij tevens onderwijs geven in de leer der internationale betrekkingen. Dr. Kuiper is sinds 1954 als lector aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de sociografie. In de faculteit der geneeskunde is dr. A. C. Drogendijk te Dordrecht benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de sociale geneeskunde. Dr. Drogendijk vervult sinds 1954 een leer opdracht in dit vak. Voor het onderwijs in de kindergenees kunde is de heer D. T. Stahlie, kinderarts te Ermelo, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar. De heer Stahlie is bij de Wereldgezondheidsorganisatie werkzaam geweest als adviseur op het gebied van moederschapszorg en kinderhygiène. In de faculteit der wis- en natuurkunde is dr. L. Vlijm benoemd tot lector voor het onderwijs in de dierkunde. Dr. Vlijm is sinds 1953 wetenschappelijk ambtenaar voor dit onderwijs. Directeuren van de Vrije Universiteit hebben besloten tot de instelling van een studierichting in de Duitse taal- en letter kunde in de faculteit der letteren en wijs begeerte. Sinds 1953 omvat de literari sche faculteit der Vrije Universiteit reeds de secties Engels en Frans. Tot gewoon hoogleraar is benoemd dr. A. van der Lee te Bussum. Voorts zal het mogelijk zijn een oplei ding in het actuariaat aan de Vrije Uni versiteit te volgen. Op zaterdag 28 juni zal de heer C. Mantje, Van Raephorstlaan 39 te Overveen, ge durende vijfentwintig jaar de elektrici teitsvoorziening van Noordholland hebben gediend. De heer Mantje, werkzaam als technisch hoofdambtenaar-A op de afde ling bouwkunde van het P.E.N., zal dit heuglijk feit op maandag 30 juni vieren en op die dag des morgens door de direc- tite van het P.E.N. op het hoofdkantoor in Bloemendaal worden ontvangen. Des mid dags van drie tot vijf uur recipieert de jubilaris in het Paviljoen nabij de uit kijktoren van ,,'t Kopje" in Bloemendaal. Op dinsdag 1 juli zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer A. J. Smit, Kerkerinklaan 49 in Santpoort, in dienst trad bij het P.E.N. De heer Smit, werk zaam als hoofdcommies-A op de afdeling Stroomverkoop, zal op die dag door de directie van het P.E.N. in Bloemendaal worden ontvangen. Dezelfde dag zal de heer C. Beentjes, wonende Kees Delfsweg 70 in Beverwijk gedurende veertig jaar de elektriciteits voorziening van Noordholland hebben ge diend. In verband hiermede zal de heer Beentjes, werkzaam als technisch opzich ter-B in het district Kennemerland van het P.E.N, door de directie op het hoofd kantoor in Bloemendaal worden ontvan gen. Zondag 29 juni wordt in Heemskerk een collecte gehouden voor het Prins Bernhard- fonds dat met als regionale afdelingen de plaatselijke Anjerfondsen, tot doel heeft het steunen en bevorderen van de culturele activiteit van het Nederlandse volk door subsidies te geven op het gebied van we tenschap, kunst, volksontwikkeling jeugd zaken enz. AMSTERDAM Ver. Deli en Senembah behouden het leeuwedeel van de omzetten op de Am sterdamse effectenbeurs. Er zijn hierom trent talrijke gissingen en veronderstellin gen, vooral ten aanzien van de achter grond der koersstijging van de aandelen Deli. Het staat vast dat de hier verkoch te Sumatratabak een fantastische prijs heeft opgebracht, maar omtrent de mo gelijkheid van een introductie der aande len in New York tast men volkomen in het duister. De directie heeft hierover niets bekend gemaakt en onthoudt zich nog van elk commentaar. Toch voelt de beurs dat er iets broeit en dit veroorzaakte de spanning die onmiskenbaar in deze hoek van de markt blijft hangen. Deli en Senembah trokken terstond weer de meeste aandacht, maar de hogere in zet kon niet geheel behouden blijven. Het gevolg was dat tegen het sluiten van de markt de koersen weinig afweken van de vorige slotkoersen. De buitenlandse be langstelling leek iets geringer. De overi ge cultures hadden een kalm verloop. Am sterdam Rubber draaide om de vorige koers en H.V.A. trok een fractie aan. De scheepvaart was ongeanimeerd en min of meer onregelmatig maar grote af wijkingen deden zich niet voor. Ook voor de internationale fondsen was de animo niet groot. Koninklijke Olie brokkelde iets af overeenkomstig Wallstreet. De weden om fractionele verliezen in New York moedigden niet aan. Philips kon zich niet geheel handhaven. K.L.M. bleef 2 bene den New York pariteit. Van de binnenland se industrieën werden Beynes vernomen op 83 (90 laten), een gevolg van de min der gunstige resultaten. Zeer teleurgesteld was de beurs over het verslag Geveke, dat een belangrijke daling van de exploi tatie laat zien. Er kwamen alleen laat- koersen tot stand op een ongeveer 17 per cent lager niveau. Aandelen De Bijenkorf werden ex-dividend verhandeld zonder dat de besprekingen in de vergadering eni ge invloed hadden. Claims Krasnapolsky ongeveer 10 gulden. Staatsfondsen waren beter gestemd voor de staffellening, de investeringscertificaten en de 1962-64. Ren tespaarbrieven bleven 110. De markt sloot zeer rustig. Prolongatie 3'/2 percent (ANP). NEW YORK Het koersverloop was stijgend bij een grotere omzet. Het was de eerste stijgende beursdag van deze week. De hoogste dag waarden werden door winstnemingen wat beknot. Richfield Oil steeg 5 dollar en een groot aantal anderen een of twee dollar. Daartussen bewoog zich de rest van de lijst. Lorillard bereikte een nieuw hoogte punt op 69 7/8 2 3/8 dollar) en brokkelde toen af tot een klein verlies. American Tabacco verstevigde zijn positie. De meeste olie-, chemie-, spoor-, staal- en rubber fondsen sloten hoger. Ford was een fractie hoger maar de andere auto's waaronder American Motors, waren wat flauwer. Het industriegemiddelde kwam van 470,43 op 471,54; dat voor spoorwegen van 116,92 op 117,92 en dat voor openbare nutsbedrijven van 78,26 op 78,54. De omzet bedroeg 2.720.000 aandelen tegen 2.560.000 de vorige dag. Van de 1151 verhandelde fondsen sloten er 532 hoger en 356 lager. (UPI). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3K»/o Nederl. '47 90% 3 °/o Nedl. 1962/64 94l3/ie A.K.U 186 188 Calvé Delft 302 Van Gelder Zonen 177 K. N. Hoogovens. 299 Nederl. Ford 185 N. Kabelfabriek.. 258 gew.Philips Gloeil. 289)4 292 Pref.PhilipsGloeil 158 Unilever 350)4 353 Wilton Fyenoord 185 Dordtsche Petrol. 706 Vz Kon. Petroleum 167,60 169,70 Billiton 192 A'dam Rubber 69 K.L.M 102,50 Holl. Amer. Lijn 139 K.N.S.M 139/, N. Scheepv. Unie 123 v. Nievelt Goudr. 129 Phs. v. Ommeren 229 H.V.A 108/ Verg. Deli Mij en 112 113 Amsterd Bank 220 Nat. Handelsbank 85 Ned. Handel Mij 166)4 Rotterd. Bank.... 178 Twentsche Bank. 168 Anaconda Copper 46% - Bethlehem Steel 40 U.S. Steel 63/g General Motors. 396/i6 73)4 23/ Aagtedijk, 26 te Port Said. Aagtekerk, 27 te Brisbane vérwacht. Aalsdijk, 26 v. Pandjang n. Singapore. Aardijk, 26 te Curagao. Adonis, 25 te Amsterdam. Alblaserdijk, 25 v. Galveston n. New Orleans. Alhena, 25 290 m. z.z.w. Las Palmas n. L. Palmas. Alioth, 25 175 m. o. Madeira n. Las Palmas. Almdijk, 29 te Rotterdam verwacht. Alphaca, 25 v. Santos n. Buenis Aires. Alpherat, 25 te Saritos verwacht. Aludra, pass. 25 w. Kanarische eil. n. Antwerpen. Ameland, 25 te Willemstad. Amerskerk, 25 90 m. o. Mogadiscio n. Aden. Amstelland, 25 te Amsterdam. Angolakust, 25 te Amsterdam. Annenkerk, 25 te Suez. Arendskerk, 25 480 m. n.n.w. Diego Garcia naar Fremantle. Argos, 25 130 m. w. Gibraltar n. Oran. Arkeldijk, 25 te New York verwacht. Arnedijk, 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Attis, 25 te Amsterdam. Averdijk, 25 te Galveston verwacht. Baarn, 25 v. Suriname n. Port of Spain. Banggai, 26 te Manilla. Beninkust, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Bintang, 25 te Amsterdam. Blitar, 25 60 m. w. Minikoy n. Belawan. Bonita, 25 49 m. z.o. Kp. Bon n. Buenos Aires. Borneo, 25 te Boston verwacht. Boschkerk, 25 25 m. z.z.w. Cartagena n. Marseille. Britsum, 25 410 m. n.o. Brisbane n. Geelong. Callisto, pass. 25 Nyborg n. Wismar. Caltex Arnhem, 25 70 m. z.o. Little Quoin naar Rastanura. Calt Delft, 25 435 m. w.z.w. Bombay n. Botanybay. Caltex Leiden, 25 25 m. o. Masira n. Suez. Caltex Pernis. 25 50 m. n.w. Abu eil. n. Suez. Caltex Rotterdam, pass. 25 Lissabon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 25 108 m. w.n.w. Lissabon naar Bordeaux. Camitia, 9/7 te Hamburg verwacht. Carrillo, 25 te New York verwacht v. Cortes. Casamance, 25 v. Nantes n. Le Havre. Ceronia, 27 te Karachi verwacht. Cirrus, 26 te Rotterdam. Cleodora. 25 te Hobart verwacht. Colytto, 24 v. Avonmouth n. Key West. Congokust, pass. 25 Ouessant n. Bordeaux. Coolsingel, 25 280 m. n.n.w. Flores n. Rotterdam. Cralle of Liberty, 26 te Mena Al Ahmadi verw. Crania, 25 180 m. n.o. Barbados n. Curagao. Delfshaven, 25 te Rotterdam v. Hamburg. Dordrecht, 2/7 te Rio de Janeiro verwacht. Dorestad. 25 180 m. n.n.w. Lacoruna n. Londen. Drente, 25 v. Suriago n. Cebu. Eemland, 25 v. Amsterdam n. Recife. Ena, pass. 25 Bermuda n. Three Rivers. Etrema, 26 92 m. n.w. Stromboli n. Piraeus. Fairsea, 22 v. Sydney n. Engeland. Farmsum, 25 v. Chinwangtao n. Singapore. Friesland SSM, 25 v. Rotterdam n. Setubal. Gaasterkerk, 25 110 m. z.o. Hongkong n. Shanghai. Ghanakust, 25 te Amsterdam. Graveland, 25 te Rio de Janeiro. Groote Beer, 25 te Halifax. Groote Kerk, 25 v. Shanghai n. Yokohama. Hathor, 25 te Antwerpen. Hector, 26 te Piraeus verwacht v. Tunis. Helder, 25 te Amsterdam. Hera, 24 400 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Hesti'a, 25 te Amsterdam. Hispania, 26 te Castro Urdiales. Holendrecht, 2/7 te Baltimore verwacht. Houtman, 25 te Lor. Marques. Jagersfontein, 25 v. Las Palmas n. Southampton. Kalinga, 25 200 m. n.w. Fremantle n. Geelong. Kabylia, 25 v. Aruba n. Curagao. Kalydon, 25 v. Curagao n. Pto. La Cruz. Kara, 26 v. Pta. Cardon n. Avonmouth. Katelysia. 26 v. Liverpool n. Curagao. Kellia, 25 310 m. o.n.o. Christmas eil. n. Sydney Kelletia, 25 360 m. z.w. Diego Garcia n. Singapore. Kermia, 25 te Kopenhagen. Khasiella, 25 40 m. o. Belawan n. Calcutta. Kopionella, 25 v. Curagao n. Yorktown. Koratia, 25 dw. Cherbourg n. Curagao. Korovina, 25 te Bachaquero verwacht. Kosicia, 28 te Rotterdam verwacht. Kylix, 25 520 m. n.w. Fayal n. Wilmington. Laagkerk, 25 te Bandar Shapur v. Abadan. Laertes, 26 te Colombo. Laurenskerk, 25 240 m. o. Malta n. Hamburg. Lekkerkerk, 25 nog te Bandar Shapur. Leopoldskerk, 26 V. Suezkanaal n. Rotterdam. Liberty Bell. 1/7 te Mena Al Ahmadi verwacht. Lieve Vrouwekerk, 26 te Marseille. Lindekerk, 25 te Amsterdam. Lissekerk, pass. 25 Texel n. Hamburg. Loosdrecht, 25 80 m. z.w. Kuria Muria n. Bahrein X.una, 25 te Amsterdam. Maaskerk, 25 dw. Pantellaria n. Colombo. Macoma, 26 te Fremantle. Maetsuycker, pass. 25 Christmas eil. n. Singapore. Marnelloyd, 25 rede Calcutta. Mataram, 25 250 m. o.z.o. Socotra n. Kaapstad. Meerkerk, 25 te Antwerpen verwacht. Modiokerto, 25 te Belawan. Molenkerk, 25 v. Zanzibar n. MtwTara'T3=,ma. Montierland, 25 v. Amsterdam n. Las Palmas. Moordrecht, 28 te Mena Al Ahmadi verwacht. Munttoren, 26 te Bandar Mashur. Musilloyd, 26 te Marseille. Mijdrecht, 26 te Houston verwacht. Mylady, 1/7 v. Abidjan n. Calais. Noordwijk, 26 te Monrovia. Oldekerk, 25 te Livorno. Oranje Nassau, 26 et Pto. Limon. Oranjestad, 25 v. Port of Spam n. Ossendrecht, 25 300 m. van S. Maria n. H. Roads. Parkhaven, 25 v. Rotterdam n. Hambuig. Pendrecht, 25 340 m. z. Kp. Guardafui n. Abadan. Perna, 25 v. Cochin n. Calcutta. Pieter S, 26 v. Rotterdam te Swansea verwacht. Polydorus, 26 te Port Said. Polyphemus, 25 te New York verwacht. Poseidon, 25 te Maracaibo. Prins Alexander, 25 te Pt. Au Prince v. N. York. Prins der Nederlanden, 25 te Hamburg eerwacht. Prins Willem II, pass. 25 Malinhead n. Montreal. Prins Willem V, 25 540 m. w.n.w. Landsend naar Pygm?Uon?24 840 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Raki, 25 te Hamburg. Di=rti„ Rita, 26 te Port Swettenham verwacht v. Pladju. Roggeveen, 26 te Nelson verwacht. Rondo, 25 70 m. o. Malta n. Malaga. Rijnkerk, 25 te Amsterdam. Saroena, 25 v. Bukom n. Pladju. Sarpedon, 25 te New York. Schelpwijk, 25 te Amsterdam. Scherpendrecht, 25 te Napels verwacht. Senegalkust, 25 75 m. w.n.w. Monrovia n. Abidjan. Sirrah, 25 100 m. n.w. Muscat n. Rastanura. Slamat, 26 te Pankal Pinang. Sliedrecht, 4/7 te Port Said verwacht. Sloterdijk, 25 500 m. n. Azoren n. Antwerpen. Solon, 25 te San Juan verwacht v. Hamburg. Stad Alkmaar. 25 v. Amsterdam n. Lulea. Stad Arnhem, 25 v. Emden n. Lulea. Stad Gouda, pass. 25 Wight n. Rotterdam. Stad Haarlem, pass. 25 Ouessant n. Baltimore. Stad Schiedam, 24 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Utrecht, 25 600 m. o. K. Race n. Hpt. Roads. Stad Vlaardingen, pass. 25 Las Palmas n. Emden. Stanvac Djirak, 25 v. Sungeigerong n. Djakarta. Statendam, 25 480 m. z.w. Hebriden n. Oslo Statue of Liberty, 24 700 m. w. Azoren n. Mena. Steenwijk, 25 390 m. n. Flores n. Amsterdam. Stentor, 24 v. Pto. Ordaz n. Europa. Steven, 27 te Lissabon verwacht. Straat Banka, 25 te Fremantle v. Albany. Straat Cook, 25 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Johore, 25 130 m. w. Str. Torres n. Brisbane. Straat Malakka. 26 te Yokohama v. Yawata. Straat Torres, 25 v. Bombay n. Cochin. Talisse, 25 v. Tandjong Mani n. Tandjong Pnok. Tamo, 26 te Rotterdam. Tankhaven III. 25 v. Bangkok, 29 te Buatan verw. Tara, pass. 26 Ouessant n. Antwerpen. Taria, 25 370 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Tegelberg, 25 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Telamon, 24 1100 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Tiberius, 25 v. Dover n. San Juan. Tibia, 26 v. Singapore n. Abadan. Titus, 25 te Belize. Tj iluwah, 27 te Hongkong verw. v. Eingapore Tjinegara, 26 te Rio de Janeiro verw v. Kaapstad. Tomocyclus, 28 te Perth Amboy verwacht. Tomori, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Towa. 25 te Necochea. Trajanus, 24 1000 m. n.o. Dominica n. TrujUlo. Triton, 25 te Cap Haitien. Van der Hagen, 25 v. Walvisbaai n. Durban. Van Heemskerk, 25 v. Shinugu n. Kobe. Van Waerwijck, 25 v. Hongkong n. Singapore. Vivipara, 25 te Thameshaven. W. Alton Jones, 29t e Mena Al Ahmadi verw. Waiwerang, 25 140 m. o.n.o. K. Padaran^ n. B kok. Waterman, 28 v. Rotterdam n. Australië. Weltevreden, 25 te Le Havre. Wieldrecht, 25 te Rotterdam. Witmarsum, 25 200 m. n. Fayal n. Houston, y IJssel, 26 te Amsterdam. Zeeland KRL, 26 te Djibouti Zuiderkruis, 26 v. Hallfax te New York. SLEEPVAART Barentsz Zee en Noordzee, 26 et Malmö. Blankenburg, 26 te Schiedam. Friesland, 22 v. Manilla n. Osaka. Hudson, 21 v. Maracaibo te Curasao. Humber, 26 360 m. n.n.o. Vittona n. Montevideo. Loire, 26 te Schiedam. Maas, 26 v. Rotterdam n. IJmuiden. Rode Zee, 24 1000 m. w.z.w. Fayal n. Ravenna. Thames, 18 v. Curagao n. New Orleans. Titan. 26 250 m. o.z.o. Key West n. Maracaibo. Tvne 26 70 m. z.w. Finisterre n. Southampton. Zeeland. 26 300 m. n.n.o. Bermuda n. Terneuzen. Zwarte Zee, 26 45 m. o. Bizerta n. Golcuk. Voor uw vakantie is ideaal Prijzen vanaf f 19. waterproof, enz. vanaf f 37.50 Horlogerie LANGE NIEUWSTRAAT 8 IJmuiden. Tel. 7034 OVERGANGSLEEFTIJD? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natterman's bloed zuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1.85 bij elke drogist. DANSLES JOHN. STOL, Snelprivéles op elk uur. Inl. Julianakade 18. Tel. 4733. AUTORIJSCH. „IJMOND" Binnen één maand uw rijbe wijs. Cursus 20 lessen f 150 Celsiusstraat 52, tel, 4551. VESPA SCOOTERRIJSCH. „IJMOND". Binnen één maand uw rijbewijs. Celsius straat 52, Tel. 4551. WINKELJUFFROUW gevr. De Magneet, M. Schiebroek. Kennemerlaan 96. HEEFT U een kledingstuk te repareren, waarvoor u het lapje stof ontbreekt? Wel licht kunnen wij u daar aan helpen. Kost u niets (tüürlijk niet). Dat behoort tot de service van onze zaak. Chris- Duin, Kloosterstraat no. 35, Beverwijk, Probeert u ook eens de HOOVER MATIC het nieuw ste op het gebied van was- combinaties. Gaarne demon streren wij bij u aan huis. Keizer, Trompstr. 30, IJm.- Oost. Tel. 4516. FAVORITA JASSCHORTEN met korte mouw en ritsslui ting t/m. m. 54 Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. DAMESJUMPERS met boot hals in vele modetinten f 4.65. Zeeman, Bloemstr. 70, IJmuiden. K. L. M. OVERALLS, t/m. maat 56 f 12.95, maten 58 en 60 f 13.95, Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden. GRAMMOFOONPLATEN en pick-ups. Muziekhandel Uni- ken. Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden-Oost. telef. 7127. VOOR UW TUIN. Zomer- perkplanten en zaadplanten extra asters en zinnia's per stuk 3 cent. per 100 st. f 2.50. Aan huis verkrijgbaar bij Adrichem, Casembrootstr. 54 TEL. 6599. KOMPASSTR. 57. Verhuur nieuwe Opeis Re- kord met radio en schuifdak f 20 per dag, 200 km., verze kering inbegrepen. SPOTKOOPJE! Kofferschr- machine z. g. a n. f 185 ter wijl u met f 2.50 p. w. kunt afbetalen. Brieven L 7706 VAKANTIEAANBIEDING Pantalon stomen f 1.50; rok stomen v.a. f 1.50. Op alle an dere stoomgoederen 20 pet. korting mits gebracht en ge haald. Chem. Wasserij Key- ser, IJmuiden, Trompstraat 27, Beverwijk: Zeestraat 68 2 KOSTGANGERS Brieven L 6314. gevr. Wat is het gemakkelijk zo'n heerlijke BOTERKOEK van 75 cent in huis te hebben Hazenberg's le klas banket bakkerij. Zeg, haal even zo'n heerlijke BOTERKOEK van 75 ct. bij Hazenberg's le klas banket bakkerij. Wij bieden u aan een zuiver wollen SMYRNA KARPET 2314 m- Modern. Kleur 1. grijs, f 365. L. Nieuwstr. 7. Gevr. ZOMERHUISJE voor de periode van 9—16 aug. 4 sl.plaatsen. Brieven L 6322. Te huur op nette stand gem KAMER met of zonder pens tel. aanw. tegen 1 aug. Brie ven L 6328. WONINGRUIL. Aang. vrije woning IJmuiden 2 w.k., 3 sl.k., 2 keukens, v. en a. tuin schuur, Gevr. kleiner of 4 k, flat, IJm., Drieh. of H'lem. Brieven L 6318. Gevr. DAMES- en HEREN FIETS. Br. m. pr.opg. L 6324 Te koop gevr. DAMES- SPORTFIETS. Velserd.weg no. 308. TE KOOP: tandem m. motor gr. wasketel f 5, groot kin derled. f 9. v. Burgel, de Ruyterstraat 85. Te koop: twee pers. BED (3 delig). P. de Beurs, Wil lem Barendsstraat 4. Te koop: een VOLKSWA GEN DE LUXE in onberis pelijke staat. Tel. 7355. TE KOOP: z. g. a. n. heren- costuum, en gabard. regenjas m. 52 (grijs). Te bevr. na 6 uur. Kompasstraat 22. Te koop z. g. a. n. ACCOR DEON merk Polo Soprano 80 bassen en 4 registers, v. Hooff, Hoflaan 17, Velsen-N. bij Uw groentehandelaar Rietsuiker, Havervlokken, Tarwekiemen. Zilverolierijst, Eikelcacao, Poviet, Povitan, Tartex, Marmite enz. Jam, Choc, pasta. Repen, Bonbons, C. P. Ranja, Koekjes, Drop, Pepermunt. Pudding, enz. Kaas, Vleeswaren, Dieetzout, Crackers, Biskwie, enz. Het adres voor de betere levensmiddelen. Kennemerlaan 131 Tel 5386 Te koop: KINDERWAGEN f 15. Vechtstraat 58. Te koop: 2 D. K. W.'s 98 c.c Vraagprijs f 140, Pres. Kru- gerstraat 62. te IJmuiden voor de brug mits ruilobject. Brieven no. IJ 703.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3