Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION it zachtst Het weer van a.s. zondag «...dus bierweer! Ruim 2000 Russen amuseerden zich voor ambassade der V.S. Cultuur ,/t Silver Stoepke" Van dag tot dag ACCORDEONS WIN TWEE GESLAAGDEN^ JONGENS-of MEISJESHORLOGE J 3 V. Rijksgoedkeuring voor nieuw RAI-gebouw te Amsterdam éor 'Sck Druk op Macmillan om met Kroesjtsjev te spreken? Beul van Buchenwald wilde promotie maken Middel daartoe: zoveel mogelijk moorden. Hongaarse delegatie uit de zaal gezet GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent Examens IMC0S f1000.- GEEN GEGOOI IN DE GLAZEN Personeel zag van de balkons toe (Op de ^Qraatótoel •ftcadZCoitfute' Eredoctoraten in Oxford DONDERDAG 26 JUNI 1958 De internationale spanningsverschillen hebben zich geconcentreerd in de Libanon en de reddingspogingen van de „UNO- E.H.B.O." eveneens. Het is echter nog niet geheel duidelijk, wat deze reddingsploeg in de eerste plaats probeert te redden: de vrede of de Libanon. De UNO-secretaris Hammarskjoeld heeft uit hoofde van de boven-nationale functie de algemene op dracht, geschillen te beslechten door be middeling en uit dat oogpunt bezien zou het inderdaad de vrede zijn, die in de Libanon de inzet der UNO-diplomatie vormt, doch de werkelijke situatie geeft een ander beeld: het punt waarop de UNO als bemiddelingsinstituut tussen partijen kan optreden, is in de kwestie Libanon reeds gepasseerd en het komt er nu nog slechts op aan, de Libanon als steunpunt van westelijke invloed in het Nabije Oosten te redden, desnoods ten koste van een regelrechte krachtmeting op het slagveld tussen de huidige regering van dat land, gesteund door westelijke bijstand, en de Verenigde Arabische Republiek, die op Russische sympathie kan rekenen. Een UNO-politiemacht, die president Chamoen zou helpen bij zijn verzet tegen Nasser, zou niet een UNO-leger in de ware zin zijn, doch een door westelijke mogendheden samengebrachte strijdmacht die niet de unanieme opdracht van de Veiligheidsraad zou hebben. Eenzelfde procedure als destijds in Korea UNO- troepen tegen de vijand in het veld bracht, zou in de Libanon echter veel verder strekkende gevolgen hebben, aangezien het UNO-etiket de Sovjet-Unie niet zou weerhouden de bijstand aan Chamoen als een westelijk ingrijpen te zien en zich daartegen met geweld te verzetten. De houding van de Sovjet-Unie in pro blemen van het Midden-Oosten is reeds eerder gebleken veel agressiever te zijn dan bijvoorbeeld tijdens de Koreaanse crisis het geval was. Een zeer gevaarlijk punt van internatio nale verwikkelingen is daarom in de Liba non genaderd en men kan slechts hopen dat er alsnog een mogelijkheid zal op doemen, de UNO in haar werkelijke ge daante als bemiddelingsinstituut nuttig te maken. Als strijdende partij kan zij slechts een situatie bevorderen, die ondubbelzin nig zou moeten worden beschreven als een botsing tussen oost en west. De rijksgoedkeuring voor het nieuwe Rai-gebouw te Amsterdam is thans ver leend. Veertien dagen nadat Gedeputeer de Staten van Noordholland hun fiat ga ven, heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Wit te, de definitieve bouwvergunning onder tekend. De gemeenteraad van Amsterdam keur de op 21 mei de gewijzigde plannen goed. Door de samenwerking tussen de gemeen te Amsterdam en de „Nederlandse Ver eniging de Rijwiel en Automobielindu strie", in deze vertegenwoordigd door de n.v. RAIgebouw, zal nu een nieuw tentoon stellingsgebouw verrijzen aan het Wester- scheldeplein te Amsterdam. De geprojec teerde hallen met een oppervlakte van 31.500 vierkante meter maken een onder deel uit van het gehele RAI-complex, waartoe ook een groot congresgebouw be hoort, dat later zal worden gebouwd. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zover gevorderd, dat in september of oktober de eerste paal de grond in kan gaan. Men hoopt het nieuwe RAI-gebouw dan eind 1960 of begin 1961 gereed te heb ben. De Amsterdamse wethouder voor Pu blieke werken, mr. G. van 't Huil, heeft het verlenen van de rijksgoedkeuring bij zonder verheugend voor Amsterdam ge noemd. Hij acht het gebouw voor het ge hele economische leven van Amsterdam van groot belang, omdat niet alleen de band met de gehele automobielindustrie en wat daarmee samenhangt wordt ver stevigd, maar ook omdat het behoud voor Amsterdam is verzekerd van de talrijke instellingen en organisaties, die geregeld van het RAI-gebouw gebruik maken. Bo vendien betekent de bouw, waarvan de kosten op 15,5 miljoen zijn begroot, een niet onaanzienlijke bijdrage tot verbete ring van de werkgelegenheid in Amster dam. Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noprd (Van onze correspondent in Londen) Volgens onofficiële berichten in Londen zou een aantal lede® van de Britse rege- .Uix6 er bij premier Macmillan op aandrin gen om persoonlijk contact op te nemen met Kroesjtsjev. Zij suggereerden dat hij van tijd tot tijd informele besprekingen met de Russische leider zou voeren, ge zien het grote succes van zijn persoonlij ke contacten met president Eisenhower en andere regeringshoofden. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Bayreuth tegen de beul van Buchenwald, Martin Sommer, werd men gisteren geconfronteerd met een ex- S.S.-rechter, die in 1943 een onderzoek te gen zijn toenmalige nazi-medestrijder heeft geleid. Het was een zekere dr. Mor gen, thans advocaat te Worms, die mee deelde, dat Sommer altijd in de nacht moordde. Op die wijze kon hij meestal de sporen van zijn misdaden verdoezelen. Ook toen de kampcommandant Koch ge- executeerd was wegens corruptie, was Sommer met zijn moorden doorgegaan. Een andere vroegere politieke ambte naar verklaarde, dat Sommer hem in 1943 had verteld met inspuitingen 40 a 50 ge vangenen van Buchenwald te hebben ge dood op aanwijzing van Koch. Sommer was er toen trots op dat hij dit „werk" helemaal alleen had verricht. Sommer ge raakte tijdens deze mededelingen voor de tweede keer in dit proces onder de indruk. Hij werd lijkbleek en leunde zwaar ach terover. Het ironische lachje, dat steeds om zijn mond pleegt te spelen, verdween, vooral toen een derde politie-ambtenaar vertelde, dat Sommer had meegedeeld niet slechts inspuitingen te geven met gif maar ook met lucht, waardoor de slacht offers onder vreselijke pijnen overleden. Twee motieven liggen voor deze moorden voor, zo bleek uit de getuigenissen van gis teren: ten eerste hoopte Sommer door veel te moorden snel promotie in de S.S. te maken, en ten tweede wilde hij kenne lijk vrije dagen krijgen (drie dagen per moord was te Buchenwald het „tarief"). Inmiddels heeft de Beierse justitie einde lijk een begin gemaakt met een aanklacht tegen de vroegere S.S.-arts Eisele, die lange tijd arts van het concentratiekamp Buchenwald is geweest. Deze aanklacht heeft een vertraging van vijf jaren, zegt men te München. Eisele is er tijdens het proces-Sommer van beticht tientallen mensen zonder meer met inspuitingen te hebben vermoord. Verscheidene ex-gevan- genen vonden hem een grotere moorde naar dan Sommer. Eisele is sinds jaren weer gewoon arts te München-Pasing, waar hij tot alle ziekenfondsen is toege laten. GENèVE, (Reuter) De conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie, waarbij 79 landen zijn aangesloten, heeft woensdag de Hongaarse regeringsdelega tie gedwongen de conferentiezaal te verla ten. Met 142 stemmen tegen 48 stemmen bij 29 onthoudingen, een meerderheid van tweederden, werden bezwaren onder steund tegen de geloofsbrieven van de Hongaarse regeringsdelegatie. Advertentie Leiden. Geslaagd voor het artsexamen: R. Grijm en J. Serlie te Voorburg; Tan Hassan, J. de Vries en G. M. Weitzner, allen te Den Haag. Advertentie Weerdienst London ««Int: Het koele veranderlijke weer zal voortduren. Regenbuien zullen afnemen, maar mooi zonnig weer op zondag is niet waarschijnlijk. Een service van de gezamenlijke rouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 4,3 uur zon, 13,8 mm neerslag. Prijswinnaar: G.-Daams, Bloemend.weg 123 b, Bloemendaal. WAT IS IMC0ST Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de gealliéerde operaties voorspelden. BIER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier en stichtte een wereldrijk. Philips de Schone, verhit, dronk water - en stierf. De Geuzen dronken volop bier en wonnen de 80-jarige oorlog. Napoleon dronk geen bier - hij verloor de slag bij Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ober, een bier...' Ober: 'En voor Mevrouw?' Zij: 'Maar 't is voor mij, wat dacht ui' WASHINGTON (UPI) In Washington is men niet buitengewoon verwonderd over de demonstratie die woensdag voor het gebouw van de Amerikaanse ambas sade in Moskou is gehouden. Na de betogingen voor de ambassades van Denemarken en West-Duitsland werd iets dergelijks verwacht. Op het hoogte punt van de betoging werd een man, die een steen wilde werpen naar liet ambas sadegebouw, door drie agenten wegge voerd. Het was van het begin af duide lijk dat geweldpleging deze keer niet op het programma stond. Veertig minuten, nadat de betoging be gonnen was, was de menigte tot ongeveer 2000 personen aangegroeid. De Ameri kaanse gezant, Richard Davies, keek er naar vanaf de negende verdieping en de meeste leden van de staf van de ambas sade stonden op balkons van hoog gele gen verdiepingen of keken door de ramen. Velen uit de menigte riepen om ambassa7 deur Thompson zij wisten blijkbaar niet, dat deze dineerde met de Israëlische gezant. Enkelen maakten gebruik van spie geltjes waarmee zij het zonlicht lieten weerkaatsen op de gezichten van de van de balkons toekijkende Amerikanen. Ook de politie nam in aantal toe, tot er op het laatst ongeveer tweehonderd agenten wa ren, die de mensen wel van het trottoir voor de ambassade hielden, maar verder geen poging deden de straat schoon te vegen. Goed afgewogen De menigte nam nog voortdurend toe, maar alleen een paar honderd van de mensen maakten wat lawaai, de rest was eerder goed-gehumeurd. Af en toe door brak een groep jongelingen het politie-cor- don en plaatste een opschrift tegen de muur van het gebouw. Het viel op, dat er niet met inkt werd gegooid, zoals dat bij de aanval op de Westduitse ambassade ge schiedde. Dat komt waarschijnlijk, om dat er bij de betoging tegen de Russische ambassade in New York ook niet met inkt is gesmeten. Anderhalf uur na de aan vang van de demonstratie scheen zij te verlopen. Een paar leden van de ambassade sta ken een bord met een opschrift naar bui ten met in het Russisch er op „prettige vakantie" („Sprazdnikom"), waarop de menigte begon te fluiten. Het was vanaf het begin duidelijk, dat de Russische auto riteiten hun uiterste best gedaan hadden, om incidenten te voorkomen. Om 16.40 uur of iets meer dan twee uur na het begin kwam er een politie-auto met een luid- In het keurig gedrukte win- terprogramma van een jonge- liedenvereniging heb ik een merkwaardige mededeling ge lezen, die iedere buitenstaan der wel tot strikte formulering van zijn eigen gedachten moet nopen. Er werd een opsomming gegeven van wat de jongelie den in verenigingsverband de komende winter hoopten te doen: huishoudelijk vergade ren, excursies ondernemen naar interessante bedrijven, debatten in clubverband orga niseren, luisteren naar een aantal lezingen, al of niet met lichtbeelden, zang en spel be drijven, contributie betalen, leden werven en dan stond er ook nog: één maal per veertien dagen één uur culturele vor ming. Culturele vorming wordt dus blijkbaar in die kring beoefend als een volkomen apart, op zichzelf staand genoegen, dat overeenkomst vertoont met ochtendgymnastiek of een zon nebad nemen. Deze opvatting leidt tot een merkwaardige de finitie van het verschijnsel „cultuur" en wel tot dezelf de definitie als die, welke men te horen krijgt als men in de hoogste klasse der lagere school onvoorbereide leerlin gen de vraag stelt: „Wat is eigenlijk cultuur?" Die definitie luidt: „Kunst en zo." Het is een boeiend verschijn sel, dat vele mensen nooit in hun leven verderkomen in be grip voor het wezen der cul tuur dan „Kunst En Zo". Het is natuurlijk formeel volkomen juist het bedenkelijke echter is, dat men grote moeilijkheden heeft met een nadere uitleg ten aanzien van „En Zo". Wat omvat „En Zo" zoal? Het vraagstuk doet denken aan het geval, waarin de trotse moeder van een stoere pad vinder door een vriendin de vraag gesteld werd, wat de padvinderij toch eigenlijk in hield. De moeder aarzelde enige tijd en zei toen: „Rond huppelen met kompassen en zo." Waaruit bleek dat zij een klein onderdeel van het edele spel van verkennen wel danig geobserveerd had, doch dat zij de essentie van de bezigheid, die haar zoon in zijn vrije uren bedreef, niet geheel en al had doorzien. Wat is cultuur? Sommige mensen menen, dat de cultuur is voorbehouden aan fortuinlijke enkelingen, lievelingen der goden, die zich daarbij uiterlijk onderscheiden door een welige baard en veel zwart fluweel om hun leden. Anderen zijn de opinie toege daan, dat het de vrijetijdsbe steding der snobs is, die zich hebben opgewerkt tot een be- driegelijke comedie van kunst begrip en nuttige oefeningen hebben genomen in het op tijd inhouden van hun adem bij het aanschouwen van kunstpro- dukten. En weer anderen ge loven, dat de cultuur een uit gestorven monster is, wiens voortbrengselen veilig zijn op- geborgen in de musea, terwijl de voortbrengselen van niet uitgestorven monsters ten on rechte als cultuur worden op gediend. Al deze meningen zijn zeker te vangen onder dat „Kunst en zo", doch zij verraden niet temin een wanstaltigheid van begrip ten aanzien van het verschijnsel, waardoor de schoonheid en de logica van datgene, wat tot de cultuur behoort, onontdekt blijven. En dat is een betreurens waardig verlies aan levens vreugde. Als schoonheid en logica zich paren, ontstaat de cultuur. De ze vreemde stelling maakt de kwestie niet veel duidelijker, doch zij wijst in de richting waar men zoeken moet. De cultuur is namelijk de som van alle menselijke actie, die ge richt is op ontsluiering van zijn uiterste levensbestemming. Zijn levensbestemming is een volmaakt logische, volmaakte schoonheid, oftewel de vol komen functionele voleinding van het leven. Alles, wat de mens doet en denkt en pres teert en voortbrengt in dienst van de benadering dezer vol einding, behoort tot de cultuur ;n schept de culturele waar den, die vereeuwigd behouden olijven. Het zou een droevig misver stand wezen, wanneer men de eenvoudige, sobere, in beschei den werkzaamheid levende mens zou uitsluiten van de groep der bouwers aan de cul tuur. De mens zelf is, in zijn zuiverste en oorspronkelijkste gestalte als redelijk denkend en handelend wezen, het eerste en belangrijkste cultuurpro- dukt en tegelijk de schepper van de cultuur. In hem ont staan de gedachten die cultuur voortbrengen en uit zijn han den komen de culturele waar den, die de gemeenschap die nen. Een kunstprodukt kan een cultuurwaarde zijn, doch evenzeer een waardeloos sa menstel van misbruikte men selijke vaardigheid. Een een voudige handeling van een op recht mens kan grotere cultu rele waarde hebben dan een schilderij van vier bij zes me ter of een gebouw van negen tig verdiepingen. Doch er is niets in de activi teit der mensen, dat niet kan worden omvat in de culturele schatten der aarde mits het slechts gericht is op de bena dering van het geheim, dat het einde van alle weten bedekt met de sluier der bestaans- mysteriën. Voor de cultuur geldt slechts het ondubbelzinnige oordeel tussen goed en niet goed „goed" te verstaan als een functionele dienstbaarheid aan het menselijke geluk boven alle materie, „niet goed" te begrijpen als waardeloos of hinderlijk daarvoor. Buiten de cultuur bestaat niets, dat enige waarde kan hebben voor het menselijke geslacht op de wereld. Binnen de cultuur bevindt zich alles, wat kan worden toegevoegd aan de grote erfenis van ge slacht op geslacht, onverwoest baar door zijn eigen waarde en onmiskenbaar door zijn eigen voortbestaan. „Kunst en zo" is een arme lijke definitie, doch men zou dat „en zo" kunnen vervan gen door „en alles", mits men zich dat „alles" denkt als alle menselijke doen en laten dat voorgoed zijn gestalte krijgt in de mens van morgen. En wanneer hier en daar stemmen opgaan die angstig waarschuwen voor een onder gang van onze cultuur, dan kan men zich troosten met de gedachte, dat geen wereldramp noch jarental in staat zal zijn echte culturele waarden te vernietigen, aangezien zij on grijpbaar boven de materie staan. En bovendien: dat onze cultuur, zo hij volledig ver woest zou worden, zichzelf door uitholling verwoestbaar zal hebben gemaakt en niets meer inhoudt dat niet met recht als nutteloze ballast van het aanschijn der aarde zou mogen worden verwijderd. Dat is de logica, die zich met de schoonheid paart. Ons leven is logischer en schoner dan het zich in vele vormen schijnt voor te doen. J. L. Daniël Zó lang is het geleden, dat het alles is, als maar een héél vage herinnering- Hij had zijn studie in Delft er aan ge geven. Hij wilde schilder worden, een groot schilder en er was een kans dat er iets geniaals in hem stak. Een voorteken daar toe was een ets van zijn hand, die iets Rembrandtieks had; zo zeiden het de be wonderende kenners en men bekroonde die eerste vrucht van zijn talent. In die dagen passeerden wij op onze wandeling door Den Haag een pandjes huis. Jong waren wij allebei en arm. Hij belde aan het woonhuis van de directeur van dit toentertijd voor vele kunstenaars nog nuttige instituut. „Ik hoef niet aan het loket te gaan staan om te belenen. Ik word hier altijd door de baas geholpen" zei hij. „Ik heb namelijk es een portretje gemaakt van zijn dochtertje" voegde hij er lachend aan toe. Weer later sleurde hij me naar een ten toonstelling van schilderwerken in Pulchri Studio. Daar hingen de scheppingen van de kunstenaars uit die dagenDe laatsten van een eenmaal beroemde „school", van wie er velen nu toch ook alweer vergeten zijn. Hij liep driftig, mij meetrekkend aan mijn mouw door de zalen. Ergens in een vergeten hoek, veel te hoog opgehangen, hing zijn inzending, die hier hoegenaamd niet tot haar recht kwam. Een schilderij van anderhalf bij twee meter, voorstellend „Daniël in de leeuwenkuil". Een prachtig Rembrandtiek licht viel op het kind Daniël, tussen de beesten. De schilder vloekte en sprak oneerbiedige woorden over de samenstellers van de expositie. Later bezocht ik wel feesten op een zij ner ateliers waar kunstenaars van faam en op elk gebied bijeenkwamen en be schaafde heren die later magistraten zou den zijn, want hij was nu een gezocht schilder die een graaggeziene gast was op de kastelen der Engelse adel, wier por tretten hij vereeuwigde. Hij is arm gestorven. Han van Meegeren. Ik vertrouw dat hij een enkel straaltje Rembrandtiek licht zal hebben aanschouwd toen hij de grote drempel overschreed. Ik las dezer dagen in de Staatscourant dat nu pas zijn faillissement toch is op geheven- Jan van Ees Advertentie JANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 - HAARLEM TELEFOON 12747 spreker en werden de mensen verzocht naar huis te gaan. Het verkeer, dat op de brede avenue nooit geheel onderbroken was geweest, werd weer volledig hersteld en om half zes was de laatste betoger uit het gezicht verdwenen. LONDEN (UPI) Radio-Moskou heeft een scherpe aanval gedaan op het Wes ten wegens de kritiek, die daar is geuit op de terechtstelling van Nagy. Volgens de radio „wordt gezwegen over de eigen misdaden" van het westen. „Worden er in de Verenigde Staten, dit bastion van vrijheid, geen negers gelyncht? Is het niet een feit, dat de Rosenbergs op de elektri sche stoel terecht kwamen door het getui genis van een liegende schurk", zo werd in de uitzending gevraagd. Ook Frankrijk kreeg de volle lading. Er werd gespro ken over „de vuile koloniale oorlog", waar in de parachutisten „iedere dag vele Al gerijnen doden en verschrikkelijke wreed heden begaan". Bonn gekalmeerd Onze correspondent te Bonn schrijft: De Westduitse opwinding over de Rus sische aanval op de Duitse ambassade te Moskou wordt thans te Bonn niet groter gemaakt, dan zij reeds is. Tijdens een gis teren te Bonn gehouden persconferentie beantwoordde de regeringsperschef Von Eckardt met grote voorzichtigheid alle vragen, die over het Moskouse incident gingen. Kennelijk wil Bonn het geval niet erger maken dan het al is. Daarenboven valt op, dat men hier de Russische demon stratie tegen de Amerikaanse ambassade, die zonder stenengegooi plaats vond, uit legt als een relatief sparen van de Ameri kanen. Men hoopt, dat de normale verhou ding met de Russen, ondanks de executie van Nagy c.s., weer tot stand zal worden gebracht. Advertentie die bij elkaar horen Uw geslaagde zoon of dochter en.... zo'n prima dat het diploma van hoogste precisie heeft behaald Een mooier beloning kunnen uw kinderen zich niet wensen i U vindt ze bij De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 - Tel. 20049 OXFORD (UPI) De componisten Francis Poulenc en Dmitry Sjostakowitsj hebben het eredoctoraat in de muziek van de universiteit van Oxford ontvangen. Bij deze plechtigheid werden ook eredoctora ten verleend aan de Zweedse fysica Arne W. Kaurin Tiselius en de Engelse poli- ci Harold Macmillan (eerste minister) en aan Hugh Gaitskell (oppositieleider).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5