r UMPIE IN DE DR00MTUIN FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Kweekschool wet gewijzigd Buitenlandse „bungalows en chalets" veelal slechts sobere verblijven HENSEN Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES TWEEDE KAMER C J. Oerlemans OVERALLS Kort en bondig DONDERDAG 26 JUNI 1958 4 televisie Verklaring van geen bezwaar vervangt koninklijke goedkeuring van verenigingen Vriendelijk spel vodeAANSTAANDE MOEDER ffiêttityisfid'.... De radio geeft vrijdag NAVO-taptoe in Arnhem Kelner deelde klap uit met dodelijke gevolg Uw haar is uw kroon! Kerkelijk Nieuws Hoge Autoriteit verhoogt lening in Amerika A.N.W.B. WAARSCHUWT Kort nieuws Congres over zorg voor alcoholisten es vervolgverhaal door Betty Beaty De K.R.O. had gisteravond een televisie spel op zijn programma genomen dat in twee delen uiteenviel. Wij zagen zowel kop als staart. Nu is dat een wat profane aanduiding voor een spel, dat zich afspeelt in een klooster en het drukt niet de welwillend heid uit, waarmee we er tegenover staan. Regisseur Wim Bary deed met dit voor de televisie bewerkte Spaanse stuk „Wie gelied" van Martinez Sierra een keuze, die de meeste katholieke kijkers wel bevre digd zal hebben en ook de zogeheten an dersdenkenden niet onverschillig gelaten. We kregen een kijkje in het kloosterleven ongeveer op de plezierige en vriendelijke manier, waarop de film „Marcellino" ons in een convent binnenvoert. Er werd ner gens zo zwaar aan getild, dat men er ge noeg van kreeg. Er was mate in de din gen. Voor de vertedering van de kijkers werd gezorgd door de aanwezigheid van een vondelingetje, die men in het klooster ziet opgroeien tot ze het, om te trouwen, gaat verlaten. Het was allemaal vriendelijk en aardig, ook al moet men het betreuren dat er in zulke spelen niet zaken aan de orde komen die de problematiek van bui ten het klooster raken, realitet zonder ver dichtsel. Maar goed: het stuk bleek best genietbaar. We hebben Wim Bary zelden zo inventief gezien als woensdagavond. Hij koos zijn beelden heel goed en beschikte over een bezetting die, de hele tijd in nonnenkledij gestoken, plezier had in de buitengewone omstandigheden. Ida Wasserman, Ellen Vogel, Elise Hoomans, Jeanne Verstrae- te zijn stuk voor stuk actrices, wie men een rol kan toevertrouwen. Maria de Booy speelde de vondelinge op latere leeftijd en ook dat was een frisse vertolking. Het viel dus allemaal mee en in goede aarde. Beeldschermer Advprtenti in deze hoog- zomerse tijd iets zeer luchtigs te dragen. Maar dan in een kwaliteit die onbeperkt was echt is. Zowel in complets als losse blouses bieden wij U hierin een zo uitgebreide keuze, dat voor ieder van U deze luchtige droom een tastbaar genot kan zijn. Prijzen v.a. 19.75 ANEGANG 46 - HAARLEM - TEL. 14651 Voor baby en kleuter óók Gr. Houtstr. 116 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.40 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Solis ten en koor. 14.30 Gram. '15.00 Schoolradio. Tus sen 15.30 en 17.30 Tour de France. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.05 Idem. 18.20 Caus. 18.30 Gram. 18.50 Progr. over vakantiebesteding. 19.00 Nieuws. 19.10 Com mentaar. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V V.D., pol. causerie. 19.35 Gram. 19.50 Tour de France. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amus.muz. 21.25 Mijn eigen lieve in breker, hoorsp. 22.15 Tour de France. 22.25 Sopr. en harp. 2.50 Vader zijn, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn, 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.20 Metro- pole-ork. en soliste. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Re geringsuitz.: Landb.rubriek: De biggenmarkt in St. Anthonis. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Op en om de Boulevard. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Hammondorgelspel. 17.25 Vakan- tietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Theateroverz. 20.20 Creoolse volkszang. 20.35 Europa één, caus. 20.45 Kerkelijk leven in de Ver. Staten, causerie. VARA: 21.00 Vakantieverhalen voor de luisteraars gebonden in muziek. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Nato Taptoe. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Nato Taptoe. 23.45 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. (Intermezzo Gram.14.00 Gram. 14.20 Zangrecital. 14.35 Gram. 15.00 Idem. 15.45 Volksliedjes. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 10 45 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duit se les. 18.00 Repelsteeltje, kinderoperette. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Symf.orkest, koor en sol. (Om 21.00 Clavecimbelrec.l. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. In Arnhem is gisteravond de eerste NAVO-taptoe gehouden. Tien muziekkorpsen en drie drumbands uit Canada, Duitsland, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Nederland, namen eraan deel. De tapte*» wordt ook heden-, morgen en zaterdagavond gegeven. Het is de bedoeling deze internationale taptoe tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken in Arnhem. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot het aanbrengen van enige wijzi gingen in de Kweekschoolwet aangeno men. Het amendement van de heer Kley wegt (P.v.d.A.) om keuzevakken ook in de derde leerkring van de kweekschool toe te staan, werd bij zitten en opstaan aangenomen. Alleen de heer Tilanus (C.H.U.) stemde tegen. Het amendement van mr. Roosjen (A.R.) om degenen, die in 1957 bij het staatsexamen en het daarop volgend her examen zijn afgewezen, in de gelegenheid te stellen alsnog in 1959 een volledig exa men af te leggen, werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Kleywegt trok zijn amendement in om degenen, die het eerste gedeelte van het staatsexamen hebben afgelegd, niet toe te laten tot de eerste leerkring van de kweekschool. De minister had toegezegd het eerste gedeel te van het staatsexamen aan te passen bij de eisen van de eerste leerkring. Burgerlijk Wetboek De Kamer heeft zich hierna bezig ge houden met de vaststelling van het tweede deel van het Burgerlijk Wetboek, speciaal wat de officiële erkenning van verenigin gen betreft. De koninklijke goedkeuring, die in 1955 is ingesteld, wordt vervangen door het Rechtszaak in hoger beroep De 44-jarige Delftse smid die op zater dagavond 9 maart van het vorige jaar, toen hij als kelner dienst deed in een café aan de Verversdijk te Delft, de 50-jarige Delf tenaar G. van der W. zo'n harde klap op zijn kaak gaf, dat de man met zijn hoofd op straat sloeg en een week later aan de gevolgen overleed, heeft voor het Haagse gerechtshof terechtgestaan, in hoger be roep van het vonnis van de Haagse recht bank die hem wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, en terzake van autorijden onder drankinvloed, had ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaar delijk en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De eerste getuige-deskundige, de pato- loog-anatoom dr. Hulst, achtte een spon tane hersenbloeding uitgesloten. De pato- loog-anatoom van het gemeentezieken huis, dr. P. M. Bakker, die ook sectie had verricht, was het volkomen met dr. Hulst eens. Op de bewuste avond was er een vecht partij ontstaan in het café. De verdachte verwijderde de vechtenden, die buiten de strijd voortzette. Omdat hij bang was dat de ruiten van het café zouden sneuvelen, begaf de kelner zich eveneens naar bui ten, waar Van der W. met uitgestoken ar men op hem afkwam. De kelner voelde zich bedreigd en sloeg meteen hard toe, met het noodlottige gevolg. De verdachte ontkende, evenals destijds voor de recht bank, dat hij het café weer was binnen gegaan met de uitroep: „ziezo, die is be wusteloos". De verdachte had zich ook nog te ver antwoorden omdat hij in oktober van het vorige jaar met zijn motor op de Nassau- laan te Delft een aanrijding had veroor zaakt, terwijl hij onder invloed verkeerde van zeven borrels en vier biertjes. De pro cureur-generaal eiste bevestiging van het rechtbankvonnis tegen de verdachte, die al eerder is veroordeeld terzake van mis handeling en ook voor rijden onder drank invloed. De procureur-generaal achtte het niet bewezen of Van de W. nu is overleden tengevolge van de klap of van de val, maar in ieder geval wél door de schuld van de verdachte. De verdediger, mr. W. A. van Es, meen de dat de verdachte een soort „ordemaat regel" had toegepast. Voorts stelde de pleiter dat de dood van het slachtoffer niet een redelijkerwijs te voorzien gevolg van de mishandeling is geweest. Derhalve vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak is op 7 juli. afgeven van een „verklaring van geen be zwaar" door de minister van Justitie. Die verklaring wordt geweigerd wanneer de statuten van de vereniging in strijd zijn met de goede zeden, de openbare orde of de wet, of wanneer het afgeven van de verklaring in strijd zou zijn met het alge meen belang. De vereniging, die de ver klaring niet krijgt, kan geen gebouwen of landerijen erven, zij kan niet worden be voordeeld door testamentaire beschikkin gen en de bestuursleden zijn persoonlijk mede-aansprakelijk voor schulden van de vereniging. Voor een ander systeem pleitte de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.), die al le verenigingen rechtspersoonlijkheid wil verlenen, die zijn opgericht bij notarië le akte. Andere verenigingen wil hij gelijk stellen met die welke in het regeringsvoor stel de verklaring van geen bezwaar niet hebben verkregen. Alleen de heer Berkhouwer (V.V.D.) kon zich daarmee verenigen. Mejuffrouw Zeelenberg (P.v.d.A.) betoogde dat een notariskantoor de juri dische en sociale verantwoordelijkheid voor het bestaan van een vereniging niet kan beoordelen. Ook jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (C.H.U.) was van mening dat de verklaring van geen bezwaar een zekere waarborg geeft dat men met een in alle opzichten behoorlijke vereniging heeft te doen. Dat een vereniging zonder verklaring van geen bezwaar niet zal kunnen profite ren van testamentaire beschikkingen vond de heer Berkhouwer (V.V.D.) onlogisch. Tot de laatste dag van zijn le ven kan iemand een vereniging tiendui zenden guldens schenken. Waarom zou hij dat niet bij testament mogen doen? Mej. Zeelenberg vond de omschrij ving te vaag dat een verklaring van geen bezwaar kan worden geweigerd omdat de vereniging in strijd wordt geacht met het algemeen belang. Zij miste ook de moge lijkheid van beroep op de weigering van de verklaring en zij overwoog de indiening van een motie, om een uitspraak te krijgen van de wenselijkheid van beroep. Minister Samkalden en regeringscommissaris prof. Drion zullen vandaag antwoorden. Advertentie Daar zorgen wij voor, met de nieuwste modellen en de Zwitserse WONDERPERMANENT- NATUURGOLF Geen zwaarte, geen warmte en toch geen coldwave. 2 x wassen - watergolven per kalendermaand 5. Permanent-wave vanaf12.50 Med. gedipl. haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brielle: J. W. Valkenburg te Amerongen, voorheen geestelijk verzorger emigranten in Canada. Bedankt voor Kockengen: J. J. Poort, reserve-legerpredi- kant te Tilburg; voor Goedereede (toez.): H. Zethof, kand. te Putten op de Veluwe; Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Vennep: J. Ytsma, laatstelijk Vrij-Evang. predikant te Bus- sum; te Rotterdam (als stud, pred.): dr. A. Troost te Kootwijk. Bedankt voor 's Gra- venhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra): H. A. L. van der Einden te De Bilt (U.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam: J. Keuning te Barendrecht; te Zaandam: dr. W. H. Vele- ma te Eindhoven; te Ede en te Rotterdam- Kralingen: C den Hertog te IJmuiden. De Hoge Autoriteit heeft besloten het bedrag aan obligaties en seriebiljetten, dat deze week aan het Amerikaanse publiek zal worden aangeboden, te verhogen tot 50 miljoen dollar. Het bedrag van de door de Hoge Autoriteit aan het publiek aan te bieden obligaties werd reeds verhoogd van 25 miljoen dollar tot 32 miljoen dollar. De Hoge Autoriteit heeft de S.E.C. thans kennis gegeven, dat zij het bedrag op 35 miljoen dollar wil brengen. Vermoedelijk zullen de emittenten Kuhn, Loeb and Co, de First Boston Corp. en Lazard Frères and Co, woensdag de 35 miljoen dollar aan in 1978 vervallende obligaties en de 15 miljoen dollar aan seriebiljetten, verval lend 1961/1963, aan het publiek aanbieden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Poe-oe-oe-oe-oe-oeü!Een verschrikkelijk hard geluid kwam uit de opening van de holle boom. En Umpie, die met zijn neus vlak voor het gat stond, tuimelde van schrik pardoes achterover. Maar achter hem begon de helling van de heuvelen zo rolde hij holderdebolder als een gummibal de heuvel af, de diepte in! Ja, dat ging hard, en Umpie wist niet, wat hem eigenlijk overkwamHouden kon hij zich niet, daarvoor was de vaart te groot. Waar zou hij neerkomen?! 6465 Uit het aantal van 1300 gedupeerden, die door „Europa Camping" ernstig zijn be nadeeld, blijkt wel dat het huren van een chalet of bungalow in het buitenland een vorm van vakantiebesteding is, die steeds meer ingang vindt. Dikwijls maken va kantiegangers daarbij de fout dat zij, wat in ons eigen land als zomerhuisjes wordt aangeboden, ook verwachten in het bui tenland te zullen aantreffen. Dit valt vaak tegen. De A.N.W.B. zegt dat chalets, die dikwijls worden aangeboden in Oostenrijk en Zwitserland, vaak bestaan uit enkele kamers van huizen, terwijl de verhuurder in de rest blijft wonen. De inrichting kan eenvoudig zijn, gemakkelijke stoelen ont breken vaak en men is in een dergelijk chalet zeker niet volledig vrij. Aan de Franse en Italiaanse Rivièra spreekt men van bungalows, ook al is dit een groot woord. In de „bungalowkam pen" krijgt men vaak de beschikking over een zeer eenvoudige, soms primitieve ba rak, met de afmetingen 2Vz tot 5 meter, met zeer weinig meubilair, enkele bedden boven elkaar, terwijl het gehele „huis" soms uit hardboard of iets dergelijks is opgetrokken. Comfort, in welke vorm ook, ontbreekt vaak. Douches zijn meestal niet aanwezig. De bungalows beschikken lang niet al tijd over eigen sanitair. De bewoners van een geheel bungalowkamp moeten met elkaar van een klein aantal toiletten ge bruik maken. De prijzen, die door ver- huurbureaus in ons land worden berekend, zowel voor chalets als voor bungalows, zijn dikwijls zo hoog, dat zij in geen en kele verhouding staan tot datgene wat wordt aangeboden. De A.N.W.B. raadt toekomstige huurders van chalets en bungalows in het buiten land aan: 1) Vraag aan de verhuurbe drijven adressen van Nederlanders die hun vakantie in het chalet of bungalowkamp hebben doorgebracht. Men kan dan bij de ze adressen zelf nadere inlichtingen in winnen. 2) Vraag een foto van het chalet of de bungalow, opdat u een indruk krijgt Studiebeurzen. De Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft twaalf studiebeurzen toegekend van elk een -half miljoen Franse francs, onder meer aan twee Nederlanders. De heer Th. IJsselmui- den, belastingdeskundige te Den Haag, kreeg een beurs om een studie te maken over „Bepaling van de commerciële winst en het fiscale voordeel". De heer J. A. Ver schoor, leraar Frans te Den Haag, kreeg een beurs voor een „vergelijkende studie over het middelbaar onderwijs in enige West-Europese landen en de mogelijkheid van integratie". van wat u wordt geboden. 3) G; desnoods in de plaats of streek waar u uw vakantie wilt doorbrengen, eerst een nacht in een hotel slapen, zodat u zelf gelegenheid hebt iets te zoeken. U ziet dan tenminste wat u krijgt aangeboden. 4) In vele streken zijn kamers bij particulieren te huur, zo dat u dan nog goedkoper uit bent dan wan neer u zich van te voren bindt. 5) Al gemeen advies: de grootst mogelijke voor zichtigheid is bij het huren van huisjes, chalets of bungalows in het buitenland ge boden. Advertentie KEPER EN 1EANS ZWARE „SANFOR" KWALITEITEN DRIENAALDS GESTIKT ZAKINGANGEN AFGETRENSD. - KAN NIET UITSCHEUREN ƒ12.25 ƒ15.25 ƒ16.75 PAARLAARSTE EG 1 De Federatie van Instellingen voor de Zorg van Alcoholisten is de viering van het eerste lustrum begonnen met een con ferentie te Leiden, tijdens welke de direc teur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, er voor pleitte dat het verschijnsel van het alcoholisme primair als een geneeskundige aangele genheid moet worden bezien. Hij zei, dat men in de eerste plaats met een patiënt te maken krijgt, dat het vooral een geneeskundige procedure is die dan volgt en dat derhalve de organisatie van de totale zorgen van revalidatie op het terrein van de volksgezondheid moet lig gen. In dit verband vroeg hij aandacht voor een epidemiologische bestudering van het verschijnsel. Pseudo-vogelpest. Op een pluimvee- bedrijf te Epe is pseudo-vogelpest gecon stateerd. Tweehonderd kippen moesten worden afgemaakt. Drogistenfeest. Het was voor de 450 leden van de Nederlandse Drogisten coöperatie woensdag dubbel feest. Niet alleen stelde staatssecretaris Veldkamp een nieuw gebouw in Driebergen in ge bruik, maar ook werd het koperen jubi leum gevierd met een zeer druk bezochte receptie. Voorzitter Nettesheim noemde de nieuwe vestiging een bewijs van wat door eendrachtig en vrijwillig samenwerken van midden- en kleinbedrijf te bereiken valt. Gedupeerde vakantiegangers. Er wor den pogingen in het werk gesteld om de gedupeerden, die hun geld kwijtraakten aan de Haagse bungalowverhuuronder- neming „Europa-Camping" tegemoet te komen, zodat zij toch nog een prettige vakantie zullen krijgen. Belanghebbenden kunnen zich schriftelijk wenden tot Schim- melpenninckkade 17, Amersfoort. Accountant veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft een 62-jarige accoun tant uit Wassenaar veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden. Hij had bekend valse balansen, verlies- en winst rekeningen van een Belgische scheepvaart onderneming te hebben opgemaakt. Hij ontkende de hem tevens ten laste gelegde verduistering van f 25.000,Er was drie jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Mislukte brandstichting. Schulden die in de 12.000 liepen en een dreigend fail lissement van het café dat zij met haar man te Oudenhoorn exploiteeerde, brach ten een 35-jarige vrouw tot de wanhoops daad, waarvoor ze thans voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond. Op 10 januari probeerde zij brand te stichten in haar huis, waarvan de inboedel vrij hoog ver zekerd was. Ze had kaarsvet over de schoorsteen laten lopen en in brand ge stoken. Daarna was ze weggegaan. Het vuur was door gebrek aan zuurstof uitge gaan. De eis luidde zes maanden gevange nisstraf waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Veroordeeld. Een gewezen 26-jarige employé bij de P.T.T. is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar, waarvan twee maan den voorwaardelijk, omdat hij als loket ambtenaar te Waddinxveen 800 had ver duisterd. Een gewezen 18-jarige reserve- hulpbesteller uit Brielle kreeg drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 30.Hij had ongeveer 270.— verduisterd. Naar Parijs. De minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, zal maandag 30 juni in Parijs besprekingen voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Die dag zal minister Luns worden ontvan gen door minister-president De Gaulle. Advertentie 37. „Kamer 41. Op een na de laatste, die wij vannacht beschikbaar hebben," zei de receptioniste, een sleu tel van het bord achter haar nemend. „Heeft u een briefje van het Vliegbureau?" Patsy dacht even na. Het was haar eerste ervaring op dit gebied. Zij bedacht dat de mensen van het vliegbureau vriendelijk en behulpzaam waren, waren. „Nog niet," zei zij, „Maar zodra ik mevrouw Brans- field op haar kamer heb, zal ik het gaan halen. Is dat goed? Ze zijn zo erg vermoeid." De receptioniste zei, dat het best was. Vijf minuten later leidde Patsy mevrouw Bransfield een comfortabele kamer binnen, met twee bedden en centrale verwarming. Zij wachtte even tot Timothy in bed gestopt was en mevrouw Bransfield toegestemd had om tenminste de schoenen uit te trekken en ook even te gaan lig gen, waarna zij zich haastig naar het Vliegbureau be gaf. De wind sloeg haar rok met geweld tegen de knie- en, terwijl zij met een hand haar muts stevig vast hield. Zij keek naar de klok, toen zij het Vliegbureau naderde. Het was bijna een uur later dan toen de gezagvoerder haar had gezegd, dat er een uur opont houd zou zijn. Juist toen zij, de regen van het gezicht vegend, rond keek, of zij iemand van het Vliegbureau zag, zei een stem vlak bij haar: „Zoekt u mij, juffrouw Aylmer?" en een in donkere uniform geklede gestalte kwam op haar toe. „Neen, niet precies meneer" zei Patsy. „Ik zocht naar een beambte van het Vliegbureau". Prentice keek haar aan met een blik, die duidelijk genoeg zei, dat haar voorkeur voor mensen van het Vliegbureau hem maar al te goed bekend was. „Doet er niet toe," zei hij droog. „Ik wilde u juist gaan op zoeken." „Ja, meneer?" zei Patsy, de handen achter de rug in elkaar knijpend en wensend, dat de volgende woor den van Prentice zouden zijn: „Ik vrees, dat we de gehele nacht hier zullen moeten blijven". Maar in- plaats daarvan stak hij zijn pols vooruit, vergeleek zijn horloge met de klok en zei kortaf: „Juffrouw? Aylmer, ik verzoek u de passagiers onmiddellijk aan boord te laten gaan". „Nu, meneer?" zei Patsy, langs hem heen naar de beregende ruiten starend. „Binnen een minuut. Ze wachten toch allemaal in de hall voor de passagiers, nietwaar?" Patsy knipperde met de ogen en vroeg zich wan hopig af of zij hem het hele verhaal maar moest doen en het beste er van hopen. Maar daarvoor gaf hij haar geen tijd. Hij liep een paar passen naar de deur en beval haar met een korte hoofdbeweging hetzelfde te doen. Nu ze buiten gehoor waren, zei hij bedaard, maar op een toon van onvoldoend onderdrukte ont stemming: „Juffrouw Aylmer, moet u nu met alle geweld iedere order, die ik geef, herhalen?" „Moet ik....?" stotterde Patsy. „Begint u er nu alstublieft niet weer mee!" Hij keek weer op zijn horloge als om te zien, of de tijd die hij nodig had gehad voor het standje aan zijn stewar dess, zijn tijdschema niet in de war bracht. „Het is buitengewoon irriterend. Een gewoonte, die u dient te laten varen. Het impliceert immers ook een zekere mate van het niet eens zijn met mijn orders". Hij glim lachte even zonder enige humor. Patsy beet zich op de lippen. Er was iets in die bui tengewoon scherpe toon van hem, die haar pijn deed. Daar stond hij, als een koning, arrogant en vol zelfver trouwen. En dit was dan het moment dacht zij zich het kind herinnerde, waarop iemand hem eens één keer in zijn leven behoorde te weerstaan. Het enige, wat zij zei was echter: „Het is niet de kwestie, dat ik het met uw orders niet eens ben, maar, dat ik ze niet kan uitvoeren." „Juffrouw Aylmer...." Als dit soms een soort ver zet moet verbeelden, dan bleek uit zijn toon maar al te duidelijk, dat die niet veel kans maakte. „Ik bedoel, dat het onmogelijk is", viel zij hem in de rede. „Binnen een minuut, bedoel ik. Het zal naar ik vrees, tien minuten of een kwartier worden. Het gaat om mevrouw Bransfield, de Panagiere met „Het huilende kind", viel Prentice haar kortaf in de rede. „Ja, dat weet ik. Ga door. Wat heeft u met hen ge daan?" vroeg hij, alsof hij in zijn geest reeds een reeks mogelijke enormiteiten naging. „Ik heb ze naar bed laten gaan." Zij durfde hem niet aankijken. „In het hotel van het vliegveld." „Zonder mijn orders natuurlijk", zei Prentice vrien delijk. „Ja, meneer. Ik vrees.." „Zonder machtiging van de Officier van het Vlieg bureau?" „Ja, meneer, maar ik was juist op weg...." „Onder wiens orders staat u?" „De uwe natuurlijk. Maar., ze waren zo ontzettend moe, ziet u". „Ik zie niets", zei Prentice. „Behalve dan een kop pig meisje, dat handelt op een merkwaardig gedach- tenloze manier. Ik geloof niet, dat het uw bedoeling is u brutaal of uitdagend te gedragen. Tenminste, en hier kreeg zijn stem een diepere, hardere klank,, .„ten minste hoop ik voor u, dat dit niet het geval is". Hij zweeg even om diep adem te halen. „Maar hoe erder u zich realiseert, dat de autoriteit van iedere gezag voerder, met wie u vliegt niet alleen van mij het enige is, waarmede u rekening hebt te houden, des te beter voor iedereen, uzelf inbegrepen. Het is geen zin neloze regeling. Het is een traditie". Overgenomen van de zeilschepen, dacht Patsy bit ter. „Het is een veiligheidsmaatregel, die dient om even tuele gevaren te boven te komen. En sta daar niet als een schoolmeisje naar uw schoenen te staren", zei hij plotseling geïrriteerd. Zonder zich er om te bekomme ren, dat hij nu zien zou, dat ze gevuld waren met tra nen, half van boosheid en half van spijt, sloeg Patsy ge hoorzaam de ogen op. „En in vredesnaam" ging de piloot voort. Toen zweeg hij plotseling keek nog eens naar Patsy en snauwde toen: „Nu, vooruit, maakt voort! Haal ze op. We zijn toch al laat genoeg". Patsy haastte zich naar de andere passagiers om hun het nieuws mee te delen en rende toen naar de ka mer van mevrouw Bransfield. Maar zij had haar zelf verzekerdheid en haar efficiency verloren, was volko men in de war gebracht en voelde zich ellendig. Zij dacht niet speciaal aan Prentic Hij was alleen maar een schrijnende schram ergens i haar gehuegen. En nu was zij een nieuwe onervaicn stewardess, die van haar derde vlucht niets terecht bracht. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 26 JUNI Openluchttheater: De Oxford Playhouse Company met „Een midzomernachtdroom", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeldzame krijtlitho's uit het bezit van Koning Leopold I, 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „La Strada", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Spion nen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Maigret zet een val", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De dief van Bag dad", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Achterdocht", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Vergiss mich nicht", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The Americano", 18 jaar, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De naakte waarheid", a.l., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 27 JUNI Concertgebouw: Leerlingen van Cobi Riemersma geven uitvoering, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Gebouw „De Waag": Expositie van wer ken van Bram Pihl, 1017 uur. Huis van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 1012.30 en 13.3017 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen Cate": Expositie van werken van Henk van Es, 1117 uur. „In 't Goede Uur": Ten toonstelling van werken van Kees Verwey, 1019 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van zeldzame krijtlitho's uit bezit van koning Leopold I, 10—23 uur. Galerie Es pace: Een zomertentoonstelling met wer ken van Appel, Lucebert, Sanders en an deren, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „The tin star", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „Lichtzinnige meisjes", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stoottroepen in de aanval", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Spook te koop", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: April love", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Loving you", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Osceola, op perhoofd der Seminoles", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Machten zonder liefde", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 u.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6