Nieuwe koers in hippische sport Het Brederode-tennistoernooi Simons jr. debuteert zondag op circuit in Zand voort DE TOUR DIE VERDWEEN NAAIMACHINES Meer goede instructeurs en nieuw - centraal gelegen - hippisch centrum 11 ZAHDVOORT AUTO- EN MOTORRACES Cricket in de HCB Captein versloeg Gerritsen in sprint te Utrecht Wagtmans zegevierde achter de zware motoren Verhoeven (Sparta) en Kraay (DOS) veel te duur Dhlomo (Zuid Afrika) gaat voor Heracles spelen Italiaanse tennisploeg te sterk voor Rusland Vier van Nereus gaat niet naar Poznan GARAGE DEN HOUT Nog geen contract voor Faas Wilkes Gecontracteerde spelers Yolanda Balas sprong 1.81 meter hoog J. van Beem in bestuur van Europese biljartfederatie Schot Ian Black stelde twee records scherper Schoten krijgt kans tegen Volewijckers Bondshonkbalteam te sterk voor Sabres Sfeerloze wedstrijd op het Haarlem-terrein HVGB verloor in Stoop's bad van Dolfijn (6-4) VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 „Wij willen door opvoeding van instruc teurs en het samenbundelen van rijscho len, die de jeugd opleiden, komen tot het peil van de Nederlandse ruitersport van voor de oorlog. Dat zijn we eigenlijk ook verplicht aan het paard." Dit zei donder dag ritmeester b.d. J. J. Gruppelaar uit Ede in de gemoderniseerde Riouw-rij- school in Den Haag, waar hij sprak over een „nieuwe koers in de Nederlandse hip pische wereld". Na de oorlog verdween het paard uit het leger en daarmee de goede prestaties van mjlitairen op de grote internationale con coursen. Wel kwamen er steeds meer bur gerruiters, maar dat kwam slechts de kwantiteit en niet de kwaliteit ten goede Het prestatiepeil daalde geweldig. De bur- gerruiters konden de „taak" van de mili tairen niet overnemen. „De oorzaak van het ontbreken van goe de burgerruiters, die voor nieuwe presta ties kunnen zorgen, ligt in het feit dat er niet genoeg goede instructeurs zijn," aldus ritmeester Gruppelaar. „Zoals het in de voetballerij moeilijk is goede trainers te vinden, zo is het ook in de paardesport zeer lastig mensen te krijgen, die voor een goede opleiding van de aan hen toever trouwde ruiters kunnen zorgen." De heer Gruppelaar wil nu beginnen met een aantal goede instructeurs op te leiden. Voor zijn ideeën vond hij steun bij de heer J. P. J. van Heijst en enkele an dere privé-eigenaren van soortgelijke rij scholen als de Riouw-rij school in Den Haag. Met het gevormde kader van instruc teurs, die in een termijn van niet langer dan twee jaar hun opleiding zullen ont vangen, gaat men de jeugd onderwijzen in de aangesloten rijscholen. Welke dat naast de Riouw-rijschool zijn, kon de heer Gruppelaar nog niet zeggen. De scholen worden op militaire leest ge schoeid. Zij zullen beschikken over een aantal chargepaarden, die alleen gebruikt worden om te „lessen en daarnaast een wedstrijdstal. De beste ruiters en amazo nes gaan naar het te stichten nieuwe hip pische centrum ergens in het midden van ons land, waar hun zeventig tot tachtig paarden ter beschikking zullen staan. Iede re cursus omvat ongeveer 10 ruiters die indien mogelijk intern in het centrum zul len zijn. In een tijdsbestek van vier tot vijf jaar zou het dan mogelijk zijn weer ruiters te krijgen, die ook internationaal goede pres taties leveren. De heer Gruppelaar, die voor het verwezenlijken van zijn plannen veel steun ondervindt van particuliere zij- CIRCUIT K.N.A.C.-K.N.M.V. Zondag 3 aug.-12.30 uur Prijzen f 1.- t m f 6.- Zaterdag ontvangt BMHC 2 aan de Zo- merzorgerlaan in Bloemendaal het elftal van R. en W. d. Aan de Spanjaardslaan treedt R. en W. a als gastheer op van Haarlem 4, terwijl CVHW 2 di gast is van R. en W. c. Op zaterdag 9 augustus staat de compe titie van de HCB stil, daar die dag de tweedaagse wedstrijd van het Nederlands elftal op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan in Haarlem aanvangt. Voor 6000 toeschouwers zijn donderdag avond in Utrecht de door de KNWU ge organiseerde selectiewedstrijden gehou den, die tot doel hadden de Nederlandse renners aan te wijzen, die zullen deelne men aan de wereldkampioenschappen wielrennen in Parijs. Voor deze wedstrij den kwam de volledige sprinterschool van Arie van Vliet in actie, met de Nederland se sprintkampioen Joop Captein en zijn rivaal Mees Gerritsen. De nationale kam pioen zegevierde en Gerritsen bezette de tweede plaats. De achtervolging tussen de Nederland se amateur titelhouder Harry Molenijzer en Jan Buis, tweede in de strijd om de Nederlandse titel, werd gewonnen door Jan Buis. Hij zegevierde met een voor sprong van 15 meter en reed de 4 km. in 5 min. 10 sec. Het hoofdnummer van het programma was de uurrit achter zware motoren. Drie stayers zullen naar Parijs worden afge vaardigd. Wout Wagtmans was door het behalen van het Nederlands kampioen schap reeds zeker van een plaats in de ploeg, zodat het om de bezetting van de twee overige plaatsen ging. Van de start af ging Wagtmans op kop, sterk bedreigd door Koch, wiens gangma ker evenwel met machinepech te kampen kreeg, waardoor de Utrechter iets achter op raakte. Hij kwam echter terug en na ruim een half uur bezette hij de eerste plaats met Wagtmans dicht op zijn hielen. In één lange rush tro. Wagtmans weer naar voren en met nog een kwartier rij den veroverde hij opnieuw de leiding, die hij niet meer afstond. 'intussen had de gangmaker van Koch weer van motor moeten verwisselen, waardoor Koch op de vijfde plaats eindig de. De uitslag luidde 1. Wagtmans 75,600 km. 2. Pronk op 790 m. 3. Wierstra op 920 m., 4. Vreeswijk op 2800 m., 5. Koch op 2870 m. en 6. Stakenburg op 6800 m. de (de opleiding gaat dus niet uit van de Stichting Nederlandse Hippische Sport bond, hoewel men hoopt dat deze bond het initiatief zal toejuichen wordt technisch adviseur van de gecombineerde rijscho len. Voor het aankopen van goede paarden worden fondsen gevormd. Afjnrrtpvtip Het staat nu wel vast dat Verhoeven van Sparta, waarover tussen genoemde club en Feijenoord informatieve bespre kingen zijn gehouden, in het komende sei zoen niet bij Feijenoord zal worden op gesteld. Geruchten willen dat voor Ver hoeven een bedrag werd gevraagd van 250.000. Ook de DOS-speler Kraaij (ook 250.000) zal de kleuren van Feijenoord dit seizoen niet verdedigen. Sparta heeft een speler van Xerxes, Villerius, aange kocht. (Transferbedrag onbekend). Deze 19 jaar oude speler speelde bij Xerxes in de middenlinie. De Almelose eerste divisie-club Heracles heeft voor het aanstaande seizoen twee spelers aangekocht. Het zijn de Zuid-Afri kaan Darius Dhlomo en de oud-Velocitas- speler Klaas van der Veen (Groningen). Dhlomo, die in 1957 in Zuid-Afrika werd uitgeroepen tot sportman van het jaar, is aanvoerder van het nationale Zuidafri- kaanse negerelftal. Men heeft in de B- en C-afdeling van het Brederodetennistoernooi, dat tot en met zondag op de banen achter de ruïne van Brederode in Santpoort de aandacht vraagt, woensdag en donderdag grote vorderingen kunnen maken waardoor er tekening in de strijd is gekomen. In het B-toernooi is men in het heren enkelspel vrijwel tot de kwart finales gevorderd, terwijl bjj de dames singles mevr. Steffe- laar door een zege op mej. Y. Taverne (63 en 62) zich reeds in de finale speelde. Wil v. d. Broek bereikte de hal ve eindstrijd, maar haar tegenstandster is nog niet bekend. Bij de dubbelspelen (het damesdubbel wordt bij gebrek aan belangstelling niet gespeeld evenmin als in de A-afdeling) plaatsten zich voor de halve eindstrijden heren dubbel: A. Banning en G. Hartman, T. Hienkens en H. v. d. Doorn en R. en P. Heringa. Voor het gemengd dubbel dron gen reeds tot de halve eindstrijden door: mej. M. Tielung en H. Zanders, die in de eerste ronde mevr. Steffelaar en W. ten Houte de Lange met 57, 86 en 63 terugwezen en het dubbel mej. I. Goos- sens en J. Vink. In de C-afdeling werden de kwarteind strijden heren enkelspel reeds bereikt door R. Heringa, R. Reinalda, R. Rote en N. Vreeken, terwijl bij de dames mej. T. Feijen, mej. Y. Taverne, mevr. Oei en mej. M. Sikkes zich van een plaats in de halve eindstrijden verzekerden. Vanavond wordt met het A-toernooi be gonnen. Het programma voor de eerste avond luidt: H. E.: H. Borgending—C. Nieland; P. Nederkoorn—P. Putters; P. TitiheruC. Teitler; R. Goudsmit—J. Ter voort en F. MuschterS. Okker. D.E.: mej. G. Nijssen—mej. B. Horsten; mej. E. van Scherpenzeelmevr. G. Steffelaar. H.D.: M". v. Berckel/K. v. d. Horst—J. v. d. Hof/J. Verspoor. Uitslagen De uitslagen van woensdag en donderdag luid den: Afdeling B, H.E., le ronde: A Banning sl. H. Zanders 6—4 en 6—4; J. v. d. Meijden sl. A. van Swaay 6—3 en7—5; R. Tienstra sl. F. Neelissen 7—5 en 7—5; J. v. d. Eijken sl. N. Vreeken 60 en 6—0; L. Banning sl P. Hendriks 63, 46 en 61; B. Scheps sl. J, Vink 6—4 en 6—2; T. Groen sl. A. van 't Hout 9—7 en 6 1; G. Hartman sl. R. Reinalda 26, 63 en 61. 2de ronde: A. Banning sl. J. Schmidt 6—3 en 62; J. Klop sl. J. Bollerman 6—8, 61 en 6—4; A. v. d. Hof sl. J. v. d. Meijden 6—3 en 6—2; P. Koster sl. J. v. Splunter 86, 06 en 60; H. van Doorn sl. dr. P. Zonderland 62 en 64; T. Groen sl. G. Hartman 7—5 en 6—4. D.E., le ronde: mej. M. Sikkes sl. mevr. J. Oei 64. 1012 en 61; mej. I. Goossens sl. mej. Y. Harms 6^1 en 6—2. Herstel uitslag 29 juli: mej. Y. Taverne sl. mevr. v. d. Werff en niet Wil d. Broek met 36, 7—5 en 64. 1de ronde: mevr. Steffelaar sl. mej. T. Kloet 6o en 6—3; Wil v. d. Broek sl. mej. M. Sikkes 6J2 en 6-3. Halve eindstrijd: mevr. G. Steffelaar sl. mej. Y. Taverne 63 en 62. H.D., le ronde: P. Koster en J. v. d. Eijken sl. Z. Verwaal en W. Holdrinet 75 en 119. 2de ronde: T. Hienkens en H. v. Doorn sl. Th. Hinlopen en K. Bakker 62 en 61. G.D., le ronde: mej. M. Tielung en H. Zanders sl. mevr. G. Steffelaar en W. ten Houte de Lange 7, 8—6 en 6—3; mej. I. Goossens en J. Vink sl. mej. M. Beek en W. v. Swaay 6—3 en 63. Afdeling C, H.E., 2de ronde: J. Perry sl. D. van Geest 6—4 en 9—7; C. Kroskinsky sl. Pum Rote 64 en 6—0; P. Pronk sl. T. Groen 97, 36 en 86; H. Rietberg sl. J. v. Egmond 9—7 en 6—4. 3de ronde; R. Heringa sl. F. Do'odeheefver 6—1 en 6—3; R. Reinalda sl. H. Niggebrugge 6—0 en 6—3; R. Rote sl. H. Rietberg 6-3 en 6—1; N. Vreeken su. J. Wijnand 61 en 60. D.E., 3de ronde: mej. T. Feijen sl. mej. H. H<?n- drikse 5—7, 6-4 en 6—2; mej. Y. Taverne sl. mej. T. Hagemeijer 6—2, 6—8 en 64; mevr. J. Oei sl. mej. N. Dingemans 75 en 64; mej. M. Sik kes sl. mej. I. Fraterman 6—2 en 61. H.D., le ronde: P. Peters en P. Schellekens sl. H. en T. Schmidt 4—6, 8—6 en 6—0; W. Holdrinet en J. v. Grieken sl. J. v. Egmond en J. v. Olden- markt 6—1 en 64; E. Visser en J. v. d. Meijden si. J. v. d. Berg en J. Wijnand 61 en 64; R. Tuinder en P. Hagemeijer sl. A. Flack en K. Roncken 8—6, 3—6 en 8—6; W. Costers en D. Gouda sl. J. Leverink en J. Kerkhoff 60 en 6—1; J Perry en W. v. d. Bree sl. M. Bosman en C. Vogelzang 64 en 61. 2de ronde: C. en J. Gaus sl. P. Peters en P. Schellekens 6—4 en 6—3; B. Scheps en H. de Ridder sl. J. Nan en R. v. Rooden 8—6 en 62; J. Perry en W. v. d. Bree sl. W. Costers en D. Gouda 2-6, 6—3 en 8—6. D.D., 2de ronde: mej. R. Vermeij en mej. T. Feijen sl. mevr. M. Rozekrans en mevr. D. Hor dijk 6—4, 2-6 en 6—2. G.D., le ronde: mej. Y. Taverne en v. Leuven sl. mevr. en de hr. Rietberg 62 en 63; mej. H. Hendrikse en J. Post sl. mej. R. Vermeij en D. Honig 6—2 en 7—5; mej. K. v. d. Putten en J. v. d. Eijken sl. mevr. Tuinder en P. Hagemeijer 7—5, 3—6 en 7—5; mej. G. Botman en H. Roze- meijer sl. mej. v. d. Noort en J. Nan 61 en 6J3. 2de ronde: mej. K. de Wildt en J. Schmidt sl. mej. N. Dingemans en F. Deibei 6-2 en 97; mej. M. Sikkes en H. Wentholt sl. mej. Y. Ta verne en A. v. Leuven 4—6, 64 en 86; mej. N. Teer en D. Gouda sl. mej. J. Overmeer en A. Bersee 64 en 6—4; mej. T. Feijen en T. Hien kens sl. mej. G. Botman en H. Rozemeijer 61 en 62. Italië heeft zich door een 32 overwin ning op Rusland voor de finale-poule van het tennistoernooi om de Galeabeker ge klasseerd. In de laatste enkelspelen ver sloeg de Rus Potamine met 46, 60, 61 de Italiaan Borghi en de Italiaan Tacchini zegevierde over de Rus Likhat- chev, die Leius verving, met 64, 63. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Roeien De Nederlandse equipe, die aan de Europese roeikampioenschappen Poznan (Polen) zal deelnemen, is definitief sa mengesteld. Aan de dameskampioen schappen op 23 augustus zullen deelnemen de dubbelvier van de Vliet uit Leiden en de skiffeuse mej. Luderus van de Kon. Dordtsche Zeil- en Roeivereniging. Mevr. R. van Suylekom-Vuijk zal als chef d'equipe de damesploegen begeleiden. Voor de herenkampioenschappen op 30 augustus worden ingeschreven de twee zonder stuurman van Nereus, de acht van de Nereus en de skiffeur Redelé van de Kon. Dordtsche. De heer R. van Omme ren van Nereus zal als algemeen reserve deel uitmaken van de equipe. Doordat een der roeiers van de Nereus' vier met stuurman een enkel heeft gebro ken kan de oorspronkelijk gedachte uit zending van deze ploeg niet doorgaan. Dr. J. Hingst zal optreden als chef d'equipe van de herenploegen. Advertentie WONDEREN DER TECHNIEK! 9 VLIEGENDE SCHOTELS? Nog niet. Maar wel RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE De gemakkelijkst berijdbare wagen ter wereld. STUREN EN GASGEVEN. Meer hebt u niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie Faas Wilkes - 34 jaar oud en 32 maal internationaal - zal waarschijnlijk het ko mende seizoen niet voor een Nederlandse semi-profclub kunnen uitkomen. Donder dagavond om 12 uur, toen de termijn voor transfers was verstreken, had de VVV- speler nog geen nieuw contract afgesloten. Wél heeft Wilkes die avond nog een telefonisch onderhoud gehad met de heer J. van Daalen, voorzitter van VVV, doch deze heeft hem nadrukkelijk gezegd dat de Venlose eredivisieclub er niet aan denkt aan de financiële eisen van Wilkes tege moet te komen. De enige mogelijkheid voor Wilkes om het volgende seizoen toch nog als betaalde voetballer uit te komen - aangenomen dan altijd dat WV hem niet alsnog een con tract aanbiedt - ligt in een transfer naar een niet-Nederlandse vereniging. Wilkes zelf denkt er echter ernstig aan zijn schit terende voetbalcarrière te beëindigen. De Feijenoord-speler Onderstal is voor het komende voetbalseizoen door NOAD gecontracteerd. Voorts gaat Van Roessel weer naar zijn oude club, Longa, terug. Hij kwam het afgelopen seizoen voor BVV uit. De Haagse eredivisieclub SHS heeft een contract afgesloten met W. C. Elderen van Feijenoord. Deze jeugdige speler was amateur en speelde in het tweede elftal van Feijenoord, dat in de reserve eerste divisie van het betaalde voetbal uitkomt. Atletiek De Roemeense Yolanda Balas heeft donderdag tijdens wedstrijden in Boeka rest het wereld- en Europese record hoog springen dames verbeterd met een sprong van 1.81 meter. Het oude record stond met 1.80 meter sedert 22 mei van dit jaar op haar naam. Yolanda Balas leverde haar prestatie tijdens een trainingswedstrijd voor de Europese atletiekkampioenschappen. Het record zal dus niet kunnen worden erkend. Tijdens de oprichtingsvergadering in Genève van de Europese Bilajrt Federatie (C.E.B.), waarbij thans veertien Europese landen zijn aangesloten, is de secretaris wedstrijdleider van het district Haarlem van de KNBB, de heer J. van Beem uit Heemstede, bij acclamatie gekozen in het bestuur van de CEB. Ian Black, een 17-jarige Schotse zwem mer, heeft tijdens de Engelse zwemkam- pioenschappen op de mijl in New Brighton (Noord-Engeland) niet minder dan twee Europese- en drie nationale re cords verbeterd. Ian Black won de mijl (1609 meter) in 19 min. 17,5 sec. Hij bleef daarmee 1 min. 17,5 sec. onder het Engel se record (er bestaat geen Europees re cord op de mijl). Als tussentijden voor de 800 en 1500 meter werden afgedrukt 9 min. 25,5 sec. en 18 min. 6.2 sec. De jonge Schot bleef daarmee respec tievelijk 3,1 en 5,8 sec. beneden de Europe se records van Guy Montserret (Frank rijk), die op 2 september 1957 voor de 800 meter vrije slag 9 min. 28.6 sec. noteerde en twee dagen later de 1500 meter vrije slag zwom in 18 min. 12 sec. Voor de gecombineerde races, die voor zondag 3 augustus door de K.N.A.C. en de K.N.M.V. op het circuit van Zandvoort worden georganiseerd, heeft een groot aantal deelnemers ingeschreven. Nadat met een kleine plechtigheid het tienjarig bestaan van het circuit is herdacht door het doorknippen van een lint wordt het circuit „heropend" volgen de junior motorraces van K.N.M.V. Als eerste klasse worden de „motoren" tot 50 cc weggevlagd. Dat de renners met deze opgefokte machientjes tot uitzonder lijk hoge snelheden kunnen komen, heb ben de laatste races op het vliegveld bij Beek (Limburg) al aangetoond. Ondanks geringe cilinder-inhoud werden toen snel heden van meer dan 80 km. bereikt. Het gemiddelde van de winnaar was nauwe lijks iets lager. De rijders in de 125 cc-klasse leggen Voor de eerste maal in de honkbalcom petitie zal het EDO-terrein in Haarlem za terdagmiddag niet worden bespeeld. Geen enkele hoofdklassewcdstrijd dus in Haar lem op zaterdagmiddag, zodat de honk balliefhebbers kunnen kiezen uit twee eer ste klasse-wedstrijden. Aan de Schalkwij kerweg in Haarlem speelt TYBB tegen ABC. TYBB staat zeer slecht en ABC Is vrij van degradatiezorgen. Mis schien kan het nog steeds zeer enthousiast spelende TYBB van de onbezorgdheid van ABC profiteren. Wij betwijfelen het ech ter. De Haarlemmers spelen te zwak. Op het Bloemendaalterrein wordt de wedstrijd KennemerlandHCK gespeeld. Kennemerland staat ook zeer slecht, maar kan af en toe zeer sterk voor de dag ko men. Toch geven wij Winter c.s. niet veel kans tegen de Kinheimers, die een te ster ke slagploeg hebben. In ieder geval wordt het een aantrekkelijke wedstrijd. De laat ste drie wedstrijden die deze twee ploegen tegen elkaar speelden, leverden zestig honkslagen op, zodat ook zaterdagmid dag wel weer flink geslagen zal worden. Voor zondag staat een drietal zeer be langrijke wedstrijden voor de hoofdklasse op het programma. EHS trekt naar het honkbalstadion, waar zij haar laatste kans op de titel moet verdedigen tegen OVVO. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijk spel en moet nog beslist worden.De Bull dogs speelden in het begin van het seizoen echter veel sterker dan op het ogenblik. De laatste wedstrijden werden benauwd ge wonnen van De Volewijckers en Sparta en van HHC werd zelfs verloren. Maar de ploeg van Hoogenbos kan zeer goed voor de dag komen, vooral als zij de tegen standers niet onderschat. Wij houden het echter op OVVO. EDO gaat bij HHC proberen revanche te nemen voor de nederlaag, die zij in de eer ste wedstrijd tegen de „Reds" leed. De HHC-ers zijn sterker geworden en veel zal afhangen van de vorm van Peters. Deze wordt in de laatste wedstrijden nogal eens geslagen. Toch geven wij de EDO-ers de beste kans. Schoten krijgt De Volewijckers op be zoek. Het zal een zeer spannende wed strijd worden met niet al te best spel. Bei de ploegen staan er slecht voor, maar wij slaan Schoten hoger aan dan de Amster dammers, die echter altijd zeer enthou siast spelen en enthousiasme ontbreekt nog wel eens bij de Kanaries. Henk Keule- mans echter moet in staat zijn, zijn ploeg naar de overwinning te voeren. Het programma Het programma voor het weekeinde luidt: Zaterdag 2 augustus Hoofdklasse: VVGASparta. Eerste klasse: Blauw Wit—UW: Kennemerland -HCK, 16 uur; TYBB—ABC, 16 uur. Overgangsklasse A: RCHRooswijk. Overgangsklasse B: DECOVVO 2; Schoten 2 HFC Haarlem. Tweede klasse A; Shell—De Spartaan 2, TIW 3 —ABC 2. Tweede klasse B; SC Haarlem 2Kennemerl. 2. Rayon Haarlem Vierde klasse A; DSS 3Halfweg 2. Vierde klasse CHCK 4Schoten 5. Vierde klasse D: EDO 4Kennemerland 3; Ter rasvogels 2—THB 2. Zondag 3 augustus Hoofdklasse: HHC—EDO, 14.30 uur; OVVO- EHS, 14 uur; Schoten—De Volewijckers, 14.30 u. Eerste klasse: WVHEDW—Ajax. Overgangsklasse A: SC HaarlemRFC; De Spartaan TIW 2; Sparta 2Thor. Overgangsklasse B: Neptunus—The Catchers; TIW—SVV. Tweede klasse A: DSSAnimo; VVGA 2—Quick. Tweede klasse B: Bloemendaal—HHC 2; HCK 2 -EDO 2; Rood Wit—THB. Rayon Haarlem Derde klasse A: DSB—TYBB 2; EHS 2—Half weg; Rooswijk 2RCH 2. Derde klasse B: Schoten 3Terasvogels; SC Haarlem 3—Rood Wit 2; RCH 3—HCK 3. Vierde klasse B: DIO 2—Schoten 4. Vierde klasse C: TYBB 3—Rooswijk 3; VI. Vo gels 2—Geel Wit. „Daar gaan ze!" kreet een lieftallig meisje en zij holde de weg op, gevolgd door twee mannen. „Opzij!" schreeuwde Bizet. „Hinder ons niet!" En hij trapte nog harder. „Wat hindert dat nou?" zei Randou„We heb ben toch geen haast. Zeg, kijk eens achterom, ik zie de anderen nergens. Zullen we niet even wachten? Wie weet wat er toch nog met ze gebeurd is". „Niks wach ten", weigerde Bizet. „Ik heb haast, ik heb nog wat te doen man! Ha, daar hehben we eindelijk een agent, het werd wel tijd!" „Wou je toch proberen die oude man te laten arresteren?" verbaasde Randou zich. „Man, je hebt toch geen schijn van kans tegen hem!" Maar Bizet", zei hij. Hij wisselde enkele woorden met zijn ondergeschikte en een minuut later baande die met drie collega's de weg door de steeds dichter wordende men senhagen. Professor Randou was liever afgestapt, maar hij wilde zijn vriend nu niet verlaten. In snelle vaart ging het door Parijs. Commissaris Bi zet trapte als een bezetene en lette geen moment op Randou die zich over het uitblijven van'de andere Tour leden steeds ongeruster begon te maken. Maar hij zag geen kans meer, de commissaris deelgenoot van zijn gedachten te maken. Het viel hem steeds moeilijker, het tempo vol te houden, zodat hij door het hijgen niet meer kon sprekenBovendien zou het voortdurend aanzwel lend gejuich van de toeschouwers zijn woorden toch hebben overstemd. Het werd nu ook drukker op de weg zelf. Fotografen en journalisten braken door de politie- afzetting heen en schreeuwden hen toe. „Wat is er ge beurd? Waar zijn jullie al die tijd geweest? Lach eens tegen het vogeltje!" Achter hen was het zo druk, dat Randou zijn vaart niet meer durfde verminderen uit angst een ongeluk te veroorzaken. Zo naderden zij het Pare des Princes. „Hoera!" brulde Bizet die de kracht van een twintig jarige leek te hebben, „daar is het!" En nog harder stampte hij op de pedalen. Alsof vier onweersbuien slaags raakt en, zo donderde het publiek op de tribune toen zij het stadion binnenkwamen. Iedereen stond, ieder een zwaaide en zestigduizend kelen bruldenRandov veegde de tranen van inspanning uit zijn ogen en zag toen dat Bizet even scherp naar hem omkeek en toen, als gestriemd door een zweep, schoot hij vooruit! Twee drie-honderd meter, toen stak hij zijn armen omhool en passeerde de eindstreep. Meteen verdween hij in eert kring van mensen. De professor vond hem even later in de armen van een jonge schone. „Sorry, Randou", zei Bizet toen, „Maar ik wilde mijn kleinkinderen per se kunnen vertellen, dat ik een keer een Tour-etappe heb gewonnen. En dat heb ik nu ge daan!" Maar de anderen, waar zijn die?" „Die komen! Zie je, ik had die grijsaard gevraagd, ze tegen te houden tot onze voorsprong groot genoeg was...." EINDE 10 ronden (ruim 41 km.) af. In deze klas se start o.m. de Nederlandse Trial-kam- pioen Henk Vink jr. met de Ducati van Gerrit van Bockel. Wanneer de man uit Maasland in de komende dagen gewend raakt aan zijn snelle machine de top snelheid ligt om en nabij de 190 km. per uur behoort hij zeker tot de grote kans hebbers. In deze race debuteert Rob Si mons jr. uit Rijswijk op de Mondial van wijlen zijn vader L Simons, de popu laire renner die enkele jaren geleden bij een motorongeval in Zweden om het leven kwam. Nadat de races in de 250 cc, de 350 cc en de 500 cc klasse alle over 12 ronden (ruim 50 km.) zijn gereden, komen de sportwagens aan de beurt. De K.N.A.C. heeft zoals bekend de conventionele klasse-indelingen naar type en cilinderinhoud zoveel mogelijk achter wege gelaten. Getracht is de wagens en rijders te groeperen in klassen naar de rondetijden die zij gewoonlijk bereiken. Vier maal zal de startvlag vallen. Eerst komen de speciale toerwagens tot 1600 cc aan de beurt (12 ronden). De tweede wedstrijd bestemd voor de traagste ren- sportwagens en voor gewone sportwa gens, gaat over 10 ronden. De twaalf best geplaatsten komen later nog eens tegen elkaar uit. De snelle rensportwagens vormen het veld voor de derde wedstrijd. Tenslotte komt dan, als sluitstuk, de finale van de beste twaalf van de tweede race. Tien ronden zullen de cracks moeten afleggen. Voor het eerst in dit seizoen werd op het HFC Haarlem-terrein een honkbalwed strijd gespeeld. Die wedstrijd ging tussen een bondsteam en The Sabres. In een sfeerloos duel bleven de KNHB-ers met 6-1 in de meerderheid. Het aangekondigde bondsnegental verscheen niet in het veld, want de Rotterdamse spelers hadden geen aanschrijving gekregen. Een vreemde or ganisatie. Nu viel Van der Mark in en ook Wemer man kreeg zijn kans. Van der Mark speel de een goede partij korte stop en redde menige moeilijke situatie voor zijn wer per Jongeling. Jongeling werd wel veel ge slagen, maar zijn verrevelders steunden hem uitstekend. Niet minder dan zeven verre klappen werden gevangen. Het eni ge lichtpunt was het goede slagwerk van de beide derde honklieden. De Ameri kaan Hammond zocht het in verre tikken en noteerde een twee- en een eenhonkslag. De Nederlandse derde honkman, Meen- horst, zocht het in stootslagen, waarvan er twee als infieldhit werden genoteerd. Er was nog een lichtpunt in deze wed strijd en dat was de maan, die gedurende de laatste twee innings vriendelijk ovèr het veld scheen. Dat was wel nodig ook, want het was onbegrijpelijk, dat de coaches van beide ploegen door lieten spe len. Het was levensgevaarlijk. Van die duisternis profiteerden de Ne derlanders door drie punten te scoren in de zevende innings met stootslagen, ge holpen door vier veldfouten. Hiermee werd de 3-0 voorsprong, die in de eerste en derde innings was opgebouwd door veld fouten van The Sabres, vergroot tot 6-0. De Sabres scoorden pas in de laatste (achtste) innings tegen. De opstelling van het bondsteam luidde: Jongeling (HHC), Hiele (UW), Heems kerk (Schoten), Hopman (EDO), Meen- horst (HHC), V. d. Mark (EHS), Meyer (Volewijckers), Boers (VVGA), Wemer man (HHC). Oe waterpolo* In Stoops bad in Overveen werd voor de eerste klass A van de waterpolocom- petitie de ontmoeting HVGBDolfijn ge speeld. De Haarlemmers verschenen zon der midvoor Hogeland, waarvoor men Ad Rol had opgesteld. In de eerste helft werd er snel gespeeld. Door Hans Muller en Meester kwam Dolfijn met twee-nul voor. Rol scoorde met een voet een tegendoel punt waarna Meester wederom voor Dol fijn raak schoot. Met een strafworp, ge nomen door Rol, een treffer van Dekker werd de ruststand drie-drie. In de tweede helft werd er zwaarder gespeeld. Meester had reeds voor twee Dolfijn-doelpunten gezorgd toen Meulenberg voor HVGB raak schoot. Maar Muller maakte aan de HVGB-illusie een einde door de eindstand op vier-zes te brengen. HPZ—UZSC UZSC kwam voor de eerste klasse B in Heemstede op bezoek bij HPC. De Heem stedenaren hadden enige invallers opge steld, maar wisten toch een vier-nul voor sprong te behalen door doelpunten van Termeer, Prins (2) en Smit. Nog voor het ingaan van de rust bracht Van Aalst de stand op drie-één. In de tweede helft werd de HPC'er Dreijer voor een overtreding het water uitgezonden. Mourik buitte de UZSC- spelersmeerderheid uit (42). Een druk- bal van Termeer en tot slot een doelpunt van Prins brachten de eindstand op zes twee. Voor de reserve eerste klasse kwam HVGB 2 in het water tegen Dolfijn 2. De strijd resulteerde in een vler-dne overwin ning voor HVGB 2. In de tweede klasse B werd de laatste wedstrijd gespeeld tussen De Futen en Ne reus. Laatstgenoemde bezegelde het kam pioenschap door met zes-nul te winnen. De eindstand is: Nereus 8 8 0 0 16 63—16 DWT 8 4 0 4 8 37—36 De Vest 8 2 2 4 6 2434 Vechtstr. 8 2 1 5 5 3147 De Futen 8 2 1 5 5 1840 In de eerste klasse dames heeft Robben ongeslagen de eindstreep bereikt door HZC met vier-één te kloppen. De eindstand is: Robben 10 10 0 0 20 59— 6 HZC 10 6 1 3 13 30—19 Gooi* 10 4 2 4 8 31—36 DWT 10 2 3 5 7 22—31 Nept. Amf. 10 2 1 7 5 1844 RDZ 10 2 1 7 5 15—39

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11