C.Panda en de protonplopper"^ J Electrozuur kan zich alleen niet genoeg verweren tegen Euro-concurrentie Transportarbeiders gaan actie voeren tegen „goedkope vlaggen"-systeem Nieuwe Franse belastingmaatregelen ocU Ió ket zo J Wereldnieuws Kans op enige regen DE FUSIE ELECTROZUUR EN K.N.Z. Leningprospectus Bank voor Nederlandse Gemeenten ideaal wonen Ontslag bij kousenfabriek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Sumatra Rubber acht terugbetaling prematuur Geen terugbetaling door Javasche Cultuur I.I.F.-CONGRES TE AMSTERDAM GEËINDIGD DE KLOMPENCENTRALE Chrysler koopt Fords aandeel in Simca Kerkelijk Nieuws Europazegel 1958 Kunsthandel ffl p VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 Omtrent de gang van zaken in het be drijf van de n.v. Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie in het lopende boek jaar wordt in een bericht aan aandeelhou ders medegedeeld, dat de resultaten, me de als gevolg van de toegenomen omzet ten, gunstig zijn. Dit blijkt ook uit de tus sentijdse cijfers per 30 april 1958, welke aantonen een bruto winstsaldo van 1 ja nuari tot 30 april, vóór afschrijvingen, be lastingen en uitkering aan de staat van 7.173.718. Over geheel 1957 was het winst saldo 16.766.449. Het bericht behelst voorts de bekende omwisseling, waartoe de houders van aan delen Electro Zuur- en Waterstoffabriek werden uitgenodigd. Uiterlijk 20 augustus zal worden meegedeeld of voldaan is aan de voorwaarde, dat een voldoend aantal aandelen Electrozuur ter omwisseling is aangemeld. De notering ter beurze van Amsterdam van de uit te reiken aandelen en certificaten van aandelen zoutindustrie zal worden aangevraagd. In de vergadering van aandeelhouders in de Electro Zuur- en Waterstoffabriek werd het dividend overeenkomstig het voorstel vastgesteld op 12 percent. De voorzitter bracht de voorgestelde fusie met de Koninklijke Zoutindustrie ter spra ke. De chemische industrie in Nederland als geheel staat voor grote uitbreidingen en enorme uitgaven voor research tenein de het hoofd te kunnen bieden aan de bui tenlandse concurrentie. Electrozuur kon daarvoor niet voldoende middelen bijeen Volgens het prospectus van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor haar emissie van f 100 miljoen 4% percent 30-jarige obligaties (tweede lening) zal de lening tegen de koers van 99'/2 percent worden uitggeven. De lening zal worden afgelost a pari in twintig gelijke jaar lijkse termijnen, aanvangende in 1969. Vervroegde-extra aflossing is geduren de de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan, daarna is zij in de jaren 1968 1972 alleen mogelijk tot de koers van lOl'/s percent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 perfcent. De lening is verdeeld in stukken van f 1000 en f 500. Dooreenleverbaarheid met de in het prospectus van 19 juni 1958 aangeboden f 100 miljoen nominaal gelijksoortige obli gaties zal worden aangevraagd. De datum van inschrijving vrijdag 8 augustus 1958 en de datum van storting maandag 1 sep tember 1958. De opbrengst der nieuwe lening is bestemd voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven en conso lidatie van vlottende schulden van ge meenten en eventueel van andere pu bliekrechtelijke of semi-publiekrechte- lijke lichamen. Advertentie een interessante tentoonstelling van moderne interieurs De directie van de kousenfabriek De Jong en Van Dam te Hengelo, waar onge veer 500 man werken, heeft besloten aan 40 mannelijke personeelsleden ontslag aan te zeggen. Er is weinig kans op verbete ring van de bedrijfspositie. Enige tijd ge leden is men in dit bedrijf reeds tot werk tijdverkorting overgegaan. Opgelegde schepen De depressie in de wereldscheepvaart heeft tot resultaat, dat er thans zeven miljoen bruto re- gisterton scheepsruimte is opgelegd, zo heeft de voorzitter van het bestuur van het Amerikaanse Bureau voor de Scheepvaart dr. Walter L. Green in een bijeenkomst van deze organisatie bekend gemaakt. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de omvang van de opgelegde scheepsruimte nog steeds aanzienlijk kleiner is dan tijdens de de pressie in het begin van de jaren dertig. Risicopremies Nabije Oosten De verzekeringspremies voor de scheepvaart naar havens in Irak en Libanon die twee weken geleden met 0,25 percent werden verhoogd, zijn weer met de helft van dit percentage verlaagd. Deze verlaging heeft alleen betrekking op de premies tegen het risico van oorlog, staking, on lusten en burgeropstand. De bijkomende premie van 1 percent voor bestemmingen in het binnen land van Irak is verlaagd tot 0,10 perc. (Reuter) Olievoorraden in de Sahara Het Franse bureau voor het olie-onderzoek heeft in zijn jaarverslag medegedeeld dat de boringen die in 1957 nabij Edjele (Algerije) zijn verricht, een oliereserve van 30 miljoen ton heb ben aangetoond. Het oliegebied in de omgeving van Hassi Messaoud was eind 1957 reeds in pro- duktie; hier zouden oliereserves tot 50 miljoen ton aanwezig zijn. Schip voor Rott. Lloyd Voor rekening van de Kon. Rotterdamse Lloyd is bij de Howaldt-Werke te Hamburg het 14.700 ton metende schip ..Schelde Lloyd" te water ge laten. Het schip is 165 meter lang, 21 meter breed en kan een snelheid van 17 knopen halen. Militaire orders Volgens een nieuwe opgave heeft de minister van Oorlog en Marine contracten ter waarde van f 1.063.933 met Nederlandse ondernemingen ge sloten, brengen, zodat samenwerking met een groot bedrijf wenselijk was. Een der aan deelhouders achtte de voorwaarden van de ruiling niet zo gunstig. Op aandelen Electrozuur kon de laatste jaren een ge middeld rendement van 4,5 percent wor den behaald tegen maar 2,8 pet. voor K.N.Z. De voorzitter repliceerde hierop met de opmerking, dat niemand de aan deelhouders dwingt tot omruiling. Overi gens moet men het rendement voor K.N.Z. niet alleen beoordelen naar de koers. Als Electrozuur al het kapitaal, dat zij nodig zou hebben, zelf moest aantrekken, zou het rendement ook niet gehandhaafd zijn gebleven. De toekomst zal leren of aandeelhou ders er goed afkomen met de fusie. Het bestuur verwacht dat de zaak uiteindelijk financieel voordelig zal blijken te zijn. Uiteraard was er een accountantsrapport dat als uitgangspunt bij de onderhande lingen diende, maar er zijn gunstiger voor waarden bedongen dan in het rapport wa ren gesteld. Er is dus uitgehaald, wat er uit te halen was. De Koninklijke Zout zal moeten beslissen wat er met de winstbe wijzen Electrozuur zal geschieden. Het is een last die zij overneemt met de omwis seling der aandelen. Door de directie werd desgevraagd nog medegedeeld, dat de deelneming in Afrika, die zich behoorlijk ontwikkelt, blijft voortbestaan. In de algemene vergadering van aan deelhouders der Sumatra Rubber Cultuur Maatschappij werden de jaarstukken on gewijzigd goedgekeurd. Op een desbetref fende vraag van aandeelhouders deelde de directie mede, dat zij de terugbetaling van kapitaal op dit ogenblik, gelet ook op de middelenpositie van de maatschappij in Nederland, nog prematuur acht. In de jaarvergadering van de n.v. Java sche Cultuur Maatschappij is breedvoerig gediscussieerd over een eventuele terug betaling op de aandelen. Van aandeelhou derszijde werd opgemerkt dat de liquide middelen in Nederland vrij ruim zijn. Ze bestaan hoofdzakelijk uit effecten, voor welke belegging de directie, aldus aan deelhouders, geen gelukkige hand heeft gehad, gezien de geleden verliezen. Op de kosten verbonden aan de helaas geringe werkzaamheden moet nog verder bezui nigd worden. Aandeelhouders wensen ze ker geen liquidatie, maar het kapitaal moet verlaagd worden en daarom dron gen zij aan op een terugbetaling. Het bestuur antwoordde dat de schuld in Indonesië indertijd was opgelopen tot rp. 30 miljoen, waarvoor kredieten wer den opgenomen van de Nationale Handels bank. Hiertegenover ging de maatschap pij met de bank een overeenkomst aan, dat de n.v. in Nederland een zeker gelds bedrag in handen zal houden. Deze over eenkomst is nog niet ten einde. De maat schappij heeft thans geen schuld meer. Men ziet echter nog mogelijkheden om het bedrijf in Indonesië tezijnertijd voort te zetten, waardoor wellicht nieuwe kre dieten nodig zijn. Daarom ligt het niet in de bedoeling tot terugbetaling aan aan deelhouders over te gaan. Voor de kosten verbonden aan het gere patrieerde personeel enzovoorts werden geen gelden gereserveerd, omdat deze toestand toen niet te overzien was. Tot op heden werd hiervoor betaald f 125.000. De nog te betalen kosten in Nederland zullen vermoedelijk ongeveer 39.000 bedragen. De verplichtingen hier te lande bedragen ongeveer 37.000, zodat het totaal op on geveer f 200.000 kan worden gesteld. Het kantoorpersoneel in Nederland be staat thans uit twee personen. Het salaris van de directeur wordt niet onbelangrijk verlaagd. Aan commissarissen en de ge delegeerd commissaris behoeven hoogst waarschijnlijk geen vergoedingen meer te worden verstrekt. Hierdoor kan ongeveer 20.000 worden bezuinigd. Op het 25ste congres van de Inter nationale Transportarbeiders Federatie, een organisatie die ongeveer zeven mil joen leden telt, zijn dertien resoluties aan genomen. Een daarvan betreft de boycot van schepen, die onder „goedkope vlag gen" varen. Een speciale commissie van de I.T.F. zal nog het tijdstip van deze boy cot bepalen, dat zoals de secretaris-gene raal Becu op een persconferentie meedeel de, zolang mogelijk geheim zal worden ge houden. Het zal de grootste internationale actie zijn die de I.T.F. ooit heeft onderno men. Het doel ervan is om de positie van de zeelieden te beschermen. In een motie wordt gezegd dat de actie zal worden ge voerd tegen alle schepen waarvoor geen collectieve overeenkomst bestaat die er kend is door de Internationale Transport arbeiders Federatie, onverschillig waar die schepen geregistreerd zijn. Voortzetting en uitbreiding van de scheepvaart onder goedkope vlag bena deelt de traditionele zeevaart en bedreigt de levensstandaard van de zeelieden. Er wordt aangespoord tot het beleggen van een bijeenkomst van vertegenwoordigers van regeringen, reders en zeelieden al thans in de landen van Noord-Europa, tot het beramen van een gemeenschappelijke politiek over maatregelen om dit euvel te bestrijden, en eventueel de Amerikaanse regering hierover te benaderen. De heer Becu deelde mee dat de totale tonnage van alle schepen, die onder goedkope vlag gen varen naar schatting vijfiten miljoen bedraagt. Honderd van deze schepen waarvoor een collectieve overeenkomst bestaat, die door de I.T.F. wordt erkend, zullen van deze boycotactie worden uitge sloten. Men hoopt in I.T.F.-kringen door een dergelijke conferentie uniforme arbeids voorwaarden voor de betrokken arbeiders te verkrijgen, in het bijzonder wat betreft de arbeidstijd. Op het gebied van de lonen zou een uniforme regeling nog zeer moei lijk zijn, zo deelde het bestuur mee. Besloten werd ook een regionaal bureau van de I.T.F. voor Afrika op te richten. Het zal gevestigd worden in Lagos in Nige ria. De federatie zal dan naast haar hoofd zetel in Londen drie regionale bureaus hebben in Tokio, Mexico en Lagos. Door de oprichting van het nieuwe bureau zal men een betere personeelsverdeling krijgen en een ruimere aandacht kunnen besteden Advertentie GEEF JE VROUW EEN TRAP alle maten en soorten in voorraad. Keukentafels alle maten en soorten. Dr. Lejjdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 aan de problemen in Afrika, waarvan er verschillende op het congres ter sprake zijn gekomen. Het congres heeft zich bij voorbeeld beraden op de onvoldoende so ciale verhoudingen in de havens van Oost- Afrika en het ontbreken van stakingsrecht voor de havenarbeiders aldaar. Een besluit betreffende het financiële beleid was de verandering van het contri butiesysteem. Alle aangesloten organisa ties zullen in de toekomst vijf Engelse pen nies per jaar per lid moeten betalen. Hier mee verhoogt de I.T.F. haar inkomsten met ongeveer 25 percent. Deze verhoging werd noodzakelijk geacht in verband met de uitbreiding van de regionale activitei ten van de I.T.F., zo deelde het bestuur op de persconferentie mee. - Het rapport over de Europese ver- keerspolitiek en de economische integra tie van Europa werd met algemene in stemming aanvaard. De Chrysler Corporation zal het aandeel van 15 percent van de Ford Motor Compa ny in de Franse autofabriek Simca over nemen. Chrysler zal door de transactie rechtstreeks in de Europese automarkt ko men, waarin de Europese dochtermaat schappijen van Ford en General Motors, haar twee grote Amerikaanse concurren te!^ reeds vaste voet hebben. Bovendien zal Chrysler de beschikking krijgen over een kleine Europese auto, bijvoorbeeld de Simca „Aronde", voor afzet in noord- Amerika waar Ford en General Motors auto's van Europees formaat van hun Duitse en Engelse fabrieken verkopen. Volgens industriekringen verdwijnt dan tevens de zonderlinge toestand, dat de Simca beconcurreerd wordt door een van haar belangrijke aandeelhouders, de Ford Motor Company. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rozenburg W. Steenbergen, kand. te Zwolle en I. de Bruijne te Rotter dam-Centrum. Beroepen te Deventer W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Bedankt vpor Klundert Joh. de Waal te Smithville (Ontario, Canada) (voorheen te Papen- drecht). Geref. Kerken Beroepen te Lexmond G. J. van den Burgh, kand. te 's-Gravenhage. De door de Haarlemmer André van der Vossen ontworpen Europazegel, die van 13 september 1958 tot en met 31 december 1959 in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal geldig zal zijn. De waarden zijn 12 cent (schar laken rood fond en blauwe lijn) en 30 cent (blauw fond en rode lijn). De E van Europa is gekroond met het postaal symbool, de duif. (Van onze correspondent in Parijs) In één opzicht lijkt de regering-De Gaulle weinig te zullen verschillen van haar talrijke voorgangsters: om het be grotingstekort niet de 600 miljard francs te laten overschrijden heeft zij gister avond een aantal nieuwe belastingen af gekondigd, waarvan zij hoopt dat ze de schatkist 50 miljard francs zullen opleve ren. Wel nieuw in dit oude lied is echter dat de belastingen en de belastingverho gingen slechts gelden tot en met de laat ste dag van het lopende jaar. Daarna, zo heeft De Gaulle blijkbaar gedacht, moet de nieuwe Franse regering maar verder De voornaamste nieuwe lasten zijn de volgende: a. Belasting op onroerende goe deren voor hen die reeds een huis bezitten. Door deze belasting worden vooral de ve le Fransen getroffen, die een buitenhuisje hebben of een tweede woning, welke zij niet verhuren. Geschatte opbrengst twee miljard francs per jaar. b. Uitbreiding van de personele belasting met de categorieën pleziervaartuigen en renpaarden (1 mil jard francs), c. Belasting op de zoge naamde luxe woningen. Dat zijn de bijzon der dure, met alle gemakken uitgeruste appartementen, welke (bedoeld als beleg ging tegen de zwakke positie van de franc) in de grote Franse steden als paddestoelen uit de grond- rijzen en welke alleen maar door uiterst gefortuneerde lieden kunnen worden bewoond (16 miljard), d. Een be lasting van twee percent op de winst van vennootschappen over 1957 (16 miljard) EEN markant voorbeeld van een kunst handelaarsgeslacht dat roem en vermogen heeft vergaard door exploitatie van de menselijke ijdelheid, is de familie Duveen. De schrijver van die naam, die in ons land vooral bekendheid heeft verworven door zijn zeer lezenswaardige, maar voor een groot deel op fantasie berustende mémoi res uit de kunsthandel, behoort zelf niet tot de familie Duveen. Hij is weliswaar getrouwd met een dochter van Sir Joseph Duveen, maar heet te van zichzelf Jacob Henri Hangjas, een zeker niet af keurenswaardige naam, die echter in de kunsthandel min der gewicht in de schaal leg de dan de aanduiding James Henri Duveen, waarmee deze man van Haarlemse origine zich liever sierde. De Duveens, die we dus niet met deze Hangjas moeten verwarren, stammen oorspronkelijk eveneens van Nederlandse grond. Zij komen uit de buurt van Mep- pel, waar vader Duveen het eerzame be roep van smid schijnt te hebben uitge oefend, terwijl moeder Duveen reeds van zakelijk instinct blijk gaf door bij boeren in de omtrek Delfts blauw op te kopen. Hiermee zond zij haar zoon Joel, de latere Sir Joseph, naar Engeland. De jongen was toen 23 jaar, en hoewel zijn moeder hem verzekerd had, dat met het Delfts blauw een goede negotie kon worden opgezet, leek de handel in varkensvet hem toch voordeliger. Waarschijnlijk zou Joel een geducht concurrent van de latere marga rineconcerns zijn geworden, als niet twee omstandigheden de opzet van moeder Du veen hadden begunstigd. Om te beginnen werd Joel in Engeland smoorlijk verliefd op de dochter van een pandjesbaas, die de zakelijke inzichten van moeder Duveen deelde en zijn toestemming tot het huwe lijk met zijn dochter alleen wilde geven wanneer Joel weer het Delfts blauw ter hand nam en het varkensvet aan de kant deed. Zo geschiedde en daarmee was de eerste steen voor de kunsthandel gelegd. Maar moeder Duveen had nog een ander ijzer in het vuur. Zij stuurde haar andere zoon, Henry naar de Verenigde Staten, waar omstreeks 1876 de pers pectieven voor een royale om zet van Delfts blauw en alles wat daarvoor kon doorgaan, zeker niet ongunstig waren. Deze Henry wist al gauw wat magnaten voor kunst te in teresseren, zodat hiermee de tweede hoeksteen was ge legd voor de machtige firma, die in la tere jaren in Londen, New York en Parijs toonaangevend zou worden. In Engeland verhuisde de kunsthandel van Huil naar Londen, waar de Duveens met de aristo cratie aanpapten, zodat tenslotte zelfs le den van de koninklijke familie tot de klan ten gingen behoren. (De gewezen hande- daar in varkensvet, Joel Duveen, kon zich op een gegeven moment dan ook Sir Jo seph noemen en zijn zoon, Joseph werd in 1919 geadeld, bracht het in 1927 tot ba ronet en in 1933 tot peer met de titel: „Millbank in the city of Westminster"). Aldus kon de Engelse firma ook de Ameri kaanse firma aanzienlijke relaties bezor gen en op haar beurt maakte de Ameri kaanse firma de bodem rijp voor een paar grote slagen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 2. Panda bestudeerde met grote aandacht al de verlokkende platen, die in de etalage van het reisbureau waren opgesteld. „Wat is er veel keus!" mompelde hij verbaasd. „Je kunt reizen maken naar de bergen, en naar heel grote wouden en meren en naar allerlei plaatsen bij de zee. En volgens deze prenten is het overal even mooi Wat zou ik nu toch eens kiezen?" Terwijl hij zo tot zichzelf sprak was hij zó in zijn studie verdiept, dat hij niet merkte hoe een sportief geklede heer naderde, die be langstellend naar hem bleef staan luis teren. „En hoe je reist maakt ook nog een heel verschil", ging Panda voort. „Ik zie hier, dat je met de trein kunt gaan, of per boot of per vliegtuig„Of per auto mobiel, waarde heer!" merkte hier plotse ling de vreemdeling vriendelijk op. „Ver geef me, dat ik uw verstandige alleen spraak afluisterde. Ik zou deze thans gaar ne iets aanvullen. Waarom, zo vraag ik u, waarom zoudt gij niet reizen in een snelle, oogverblindende, hypermoderne sport wagen?" „O ja nu u het zegt stamelde Panda verbaasd. e. Verhoging van de benzineprijs met 2,8 franc per liter. De landbouw, de binnen vaart en de buitenlandse toeristen worden vrijgesteld van deze verhoging (7,5 mil jard). f. Verhoging van de omzetbelasting op de handel in gedistilleerd, de bouw van luxe appartementen en de handel in grammofoonplaten (7 miljard francs). Om tegemoet te komen aan de terug gang van de omzetten van de handel en dientengevolge de afzet van de fabrieken wordt het percentage van de erste stor ting bij aankoop op afbetaling thans terug gebracht van 35 tot 25 percent. Dit geldt voor de verkoop op termijn van radio- en televisietoestellen, huishoudelijke appara ten (ijskasten, wasmachines en dergelij ke), scooters en bromfietsen. Het laatste jaar is de afzet daarvan met ongeveer 40 percent teruggelopen met als gevolg ont slagen van personeel in de desbetreffende industrieën, de tussenhandel enzovoorts Of deze maatregel, die de verkoop op kre diet dus wat gemakkelijker moet maken, het gewenste succes zal hebben, lijkt twij' felachtig. De recessie die zich thans in ver scheidene Franse industrieën voelbaar maakt, is namelijk minder het gevolg van de kredietbeperking van enige tijd gele den, dan wel van een vermindering van de koopkracht van de consument door de verhoogde kosten van levensonderhoud en de sedert de zomer van het vorige jaar gestegen indirecte belasting. Het Franse financiële dagblad „Les Echos" heeft het vanochtend als volgt gekarakterisserd terwijl de regering met de ene hand de Franse economie wat zuurstof toedient, knijpt zij met de andere hand haar keel wat meer dicht. (Voor de rubriek „Geld en Effecten" zie pagina 9.) Muizenissen. Bali, het „eiland der goden", wordt op het ogenblik geteisterd door een muizenplaag, die grote schade ver oorzaakt aan de te velde staande ge wassen. Daar alle conventionele be strijdingsmiddelen faalden, verzamel den zich enige duizenden landbouwers op het strand van Sanur om hun dui zenden goden hulp in de strijd af te smeken. Echte liefde. „De meisjes vragen om lief desverhalen. Onze schrijvers moeten meer liefdesverhalen produceren. Als onze meisjes zeggen dat er in onze boe ken „geen echte liefde bestaat, dan moeten wij die éaak ernstig bespre ken", zei Walter Ulbrich donderdag in Oost-Berlijn, tijdens een bijeenkomst van de communistische jeugdorganisa ties. Missie. Op verzoek van de regering van Peru is door de Wereldbank en de Voedsel- en landbouworganisatie der UNO een missie samengesteld, die de mogelijkheden voor de agrarische ont wikkeling aldaar zal onderzoeken. De missie staat onder leiding van dr. Ro land R. Renne, president van het Mon tana State College in de Verenigde Sta ten. Ook een Nederlander, de heer D. Groenveld, maakt er deel van uit. Bier-pijpleidingen. De in India geboren architect Dharam C. Wadma, die bezig is een huis te bouwen, dat aan de ach terzijde grenst aan de beroemde golf baan van Wentworth, heeft besloten iets te doen voor zijn dorstige golf- vrienden. Hij is van plan een bier-pijp leiding te laten maken van zijn bar naar de rand van de green. Er wordt een telefoon geïnstalleerd en wanneer de vrienden opbellen, draait Wadhwa in zijn huis de bierkraan open. Vervalsers. In Genua zijn drie Italianen gearresteerd, die duizenden valse post zegels van verschillende landen en uit verschillende perioden hadden ge maakt. De arrestatie geschiedde op een aanwijzing van Interpol. Toegelaten. Het Chileense huis van afge vaardigden heeft donderdag met gro te meerderheid een wet goedgekeurd, waarbij de communistische partij op nieuw wordt toegelaten. Tien jaar ge leden werd de partij door de radicale regering van president Gabriël Gonza- lez-Videlas buiten de wet gesteld. Vervroegd. Minister Dulles zal van zon dag tot donderdag een bezoek aan Rio de Janeiro brengen, waar hij bespre kingen zal voeren met president Jusce- lino Kubitschek en de Braziliaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Fran cisco Negrao de Lima. Hij heeft zijn reis, kennelijk met het oog met de voor bereiding van een topconferentie, ver vroegd. Circus. Voor C 2 eerste keer in de geschie denis van het Britse parlement zal de opening van het parlement op 28 okto ber door koningin Elizabeth door de te levisie worden uitgezonden. Het parle ment had zich er eerst tegen verzet uit vrees dat zijn activiteiten tot een „poli tiek circus" zouden worden ver laagd. Ingesloten. Op de achtste verdieping van de' mijn „Holland I/II" van de Rhein- Elbe-Bergbau A.G. bij Gelsenkirchen werden donderdag vijf mijnwerkers kers door vallend gesteente ingeslo ten. Het lichaam van één hunner werd geborgen. De andere vier zijn vermoedelijk ook omgekomen. Op de zevende verdieping bevinden zich nog drie arbeiders, die daar niet weg kun nen omdat de lift buiten werking is. Met deze drie mannen heeft men door middel van een luchtleiding contact. Vloek. Een rabbi Van de zeer orthodoxe Joodse sekte Netoereu Karta „de bewakers van de stad" heeft donder dag een banvloek uitgesproken over de bouwers en de gebruikers van het nieu we zwembad van Jeruzalem, waar ge mengd mag worden gezwommen. Daardoor mag men niets van hen ko pen of aan hen verkopen en niemand mag met hun dochters trouwen. Maar de vloek is alleen bindend voor de paar duizend leden van zijn sekte. Aantonen. Een federale rechter te Was hington heeft donderdag twee klachten van een groep van 39 geleerden, letter kundigen en politici en van Japanse vissers en bewoners van de Marshall eilanden, waarin stopzetting van de Amerikaanse, proeven met kernwapens in de Stille Oceaan wordt geëist, ver worpen. De rechter is van oordeel, dat de eisers niet duidelijk hebben aange toond, dat de proeven inderdaad zeer schadelijke gevolgen voor de mensheid hebben. De afgelopen 24 uur verplaatste zich een hogedrukgebied in een snel tempo van de Azoren naar centraal Europa. Daardoor draaide de wind bij ons naar zuidelijke richtingen. Het hogedrukgebied wordt ge volgd door een storing in Frankrijk, die vergezeld gaat van onweersverschijnselen en verder noordelijk bij Schotland door een depressie, die naar de Noordzee trekt. Beide druksystemen zullen in onze omge ving tijdelijk enige regen en onweer ver oorzaken. Daarna herstelt zich een weers- de oceaan. De regenkansen zijn morgen VVEERR !-CORTEN een iets lager niveau. Zaterdag 2 augustus Zon op 5.02 uur, onder 20.30 uur. Maan op 21.15 uur, onder 8.15 uur. Maanstanden 7 aug. 18.49 uur laatste kwartier. 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 augustus Hoog water 5.14 en 17.40 uur. Laag water 0.59 en 13.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is Temperaturen: buiten M land maxima van giste- cf O. ren. Binnenland heden cl el 7 uur. Neerslag, laatste f I 41 C 24 uur. S-C a sS Den Helder half bew 14 0 Ypenburg laagh mi: indst. 13 0 Vlissingen zwaar beu 0 16 0 Eelde licht bew zo 14 0,1 Twente onbewolkt O 14 0 De Bilt onbewolkt zo 13 0 Eindhoven onbewolkt windst. 14 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zo 15 0,1 Helsinki zwaar bew. wzw 21 0 Stockholm geheel bew wzw 19 Oslo licht bew. wnw 18 13 Kopenhagen onbewolkt wzw 21 1 Aberdeen lichte regen ozo 13 Londen lichte regen i zw 21 2 Amsterdam licht bew. zzo 20 0 Brussel zwaar bew. windst. 23 0 Luxemburg half bew. ono 23 0 Parijs zwaar bew ono 27 0 Bordeaux zwaar bew. zo 28 0 Grenoble half bew. zw 33 0 Nice onbewolkt windst. 27 0 Berlijn licht bew. z 24 0 Frankfort onbewolkt windst. 25 0 München licht bew. O 26 0 Garmisch P. onbewolkt wzw 27 0 Zürich licht bew. windst. 28 0 Genève zwaar bew nnw 29 0 Locarno licht bew. ono 31 0 Wenen onbewolkt windst. 29 0 Innsbruck onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio onbewolkt nno 28 0 Rome onbewolkt windst. 36 0 Madrid onbewolkt windst. 39 0 Algiers onbewolkt O 32 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2