Groen Co Geef mij maar Nescafé Nescafé <=&raatótoel r Libanese rebellen houden hun posities tot Amerikanen gaan Twee zusjes in Noordzee verdronken GOOISE TRAM EXIT Golvende lijn Van dag tot dag J Cairo: Nasser noemde Sjehab al dadelijk D. J. Lambooy 65 jaar Clandestien plezierritje van vier officieren Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Oiiebrand veroorzaakt opwinding in Bagdad Eerste partijsecretaris van district Warschau vervangen Belgische Kamer akkoord met korter diensttijd Gevangenisopstand in Israel Friendship luchtwaardig verklaard in V.S. Noodmaatregelen in Haiti Sprong van acht meter hoogte om meisje te redden €)p de NIEUWE MODE: Ongeluk in schiettent op kermis VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 -> 99 99 Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" bericht dat in de Amerikaanse staat Loui siana een wetsartikel van kracht is gewor den, dat laboratoria waar bloedplasma wordt bewaard voorschrijft, op de flessen het ras van de donor te vermelden en dok ters verplicht hun patiënten te vertellen welke „soort" bloed bij een transfusie wordt gebruikt. Deze wet is volgens het blad gericht tegen het Amerikaanse Rode Kruis, dat, met andere organisaties die bloedplasma verzamelen, tijdens de Ko reaanse oorlog hardnekkig weerstand bood aan pogingen het plasma volgens ras te onderscheiden. Hoewel artsen, autoriteiten van gezondheidsdiensten en ter zake kun dige chemici onweerlegbare bewijzen aan voerden dat raskenmerken niet door bloed worden overgebracht, hebben scherpslij pers uit de zuidelijke staten herhaaldelijk getracht, naar ras „gemengde" bloedtrans fusies buiten de wet te stellen. In de meeste staten hebben medische diensten deze pogingen verijdeld, maar nu is het in Louisiana gelukt. Het Rode Kruis heeft volgens het tijd schrift echter geen donors in Louisiana. Het wijst er overigens op dat er twee grote mazen in het wetsartikel zijn: in ge val van een ramp, of van afzonderlijke noodgevallen, behoeft een dokter de her komst van het bloed niet na te gaan. In feite is er in andere gevallen weinig be hoefte aan transfusies, zo besluit „News week". Met zo'n sarcastische opmerking wordt deze kwestie evenwel niet in het hart ge raakt, omdat voorstanders van rassen scheiding het natuurlijk vinden dat elk middel het doel, een „blank leven" te red den, heiligt. De kern van de zaak is dat zij de gekleurde mens op zichzelf als minder waardig beschouwen en het onwaardig achten, in welk opzicht dan ook, met hem als gelijke te worden behandeld. De over tuiging dat het bloed drager is der ras kenmerken is zo diep geworteld, dat zij ontoegankelijk is voor wetenschappelijke argumenten. Deze onverdraagzaamheid is ongevoelig voor sarcasmen en is onmachtig de hui chelachtigheid te onderkennen van een krachteloos wetsartikel. Het gaat er in feite niet om of de wet in de praktijk toegepast kan worden, maar of zij in over eenstemming is met „blanke gevoelens" tegen een gekleurde bevolkingsgroep. Dat is verkrachting van de democratische pro cedure in dubbele zin: de procedure wordt misbruikt om de democratie te ontkrach ten. Advertentie Wegens het wederrechtelijk gebruik van een rijksvoertuig, het vervalsen van een rij opdracht en voor het ongeoorloofd afwezig zijn heeft voor de krijgsraad in Arnhem terecht gestaan, kapitein W. W. uit de legerplaats Wittenberg bij Stroe. Met hem stonden terecht de kapiteins A. O. en J. R. en de luitenant J. de K. wegens het meerijden met de jeep van kapitein W. van de legerplaats Wittenberg naar Arn hem op 27 maart. De vier officieren wilden eens een avond je uit en kapitein W. opperde toen het denkbeeld om dan maar met een militaire jeep te gaan naar Arnhem, waar zij ver schillende café's bezochten. Bij het verla ten van het laatste café ontmoetten zij om streeks half vier in de morgen twee ver pleegsters, die naar Wolfheze moesten. De officieren verschaften beide dames een lift, doch men belandde niet in Wolfheze, maar in Renkum, waar de politie het ge zelschap aanhield. De kapitein kon zich weinig meer herin neren van het verloop van zaken op die avond. Over het stuk van Arnhem naar Renkum, dat in 20 a 25 minuten te rijden is, hadden ze ongeveer anderhalf uur ge daan met de beide verpleegsters. „Het was ook zo'n wonderschone nacht", zei ka pitein O. De auditeur-militair meende, dat een zware straf nodig was omdat een voor beeld moest worden gesteld. Hij eiste te gen kapitein W., die ook de rijopdracht had vervalst en er ongeveer een maand later nog eens clandestien per jeep op uit trok, een gevangenisstraf van drie maan den en ontslag uit de militaire dienst. Daar hij van plan is te emigreren had deze ka pitein zelf al ontslag uit de militaire dienst gevraagd. Tegen kapitein O. eiste de auditeur een. boete van 125 of zes weken, tegen de ka pitein J. R. ƒ75,of een maand en tegen luitenant J. de K. 40,-- of 16 dagen. De krijgsraad veroordeelde kapitein W. tot een maand gevangenisstraf en ontslag uit de militaire jlienst, kapitein O. tot 200,— of twee maanden, kapitein R. tot 100,— of een maand, en luitenant De K. tot 40,of 16 dagen. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 BEIROET (Reuter) Een der afgevaar digden van de oppositie heeft donderdag te Beiroet na de verkiezing van Sjehab tot president tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat de opstande lingen thans mogelijk een of andere vorm van een bestand in acht zullen nemen, doch dat zij de wapens niet zullen neer leggen, voordat Sjehab zijn functie offi cieel heeft aanvaard (Sjamoens ambts termijn loopt pas 24 september af). Afgevaardigden der oppositie hebben ook duidelijk gemaakt, dat zij een ver trek der Amerikaanse troepen als een eerste voorwaarde beschouwen voor een officiële staking van het gewapend verzet. En van Amerikaanse zijde is herhaald dat de Amerikaanse troepen zullen wor den teruggetrokken, zodra de „onschend baarheid en onafhankelijkheid van Liba non zijn gewaardborgd". Men meent te Beiroet, dat ook generaal Sjehab de buitenlandse troepen gaarne spoedig zou zien vertrekken, en niet slechts uit Libanon, doch ook uit andere delen van het. Nabije Oosten. Volgens het Persbureau voor het Nabije Oosten te Cairo gaat president Sjamoen van Libanon volgende week naar de Ver enigde Staten. Dit zou het gevolg zijn van de verkiezing van generaal Sjehab, die president Sjamoen zal opvolgen. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Malik, deelde echter mee, dat pre sident Sjamoen tot het einde van zijn ambtstermijn op 24 september in functie zal blijven. In een mededeling van het hoofdkwar tier van de opstandelingenleider te Bei roet, Saeb Salam, wordt gezegd, dat de oppositie trouw zal blijven aan de begin selen van de revolutie en zich ervoor zal inspannen dat „alle nationale verlangens verwezenlijkt worden". Het Persbureau van het Nabije Oosten te Cairo deelde voorts mede, dat Nasser Sjehab reeds als compromiskandidaat zou hebben voorgesteld tijdens een ontmoe ting met de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Raymond Hare, nog vóór de inter ventie. Toen de ambassadeur opperde, dat de mening van president Nasser zou wor den kenbaar gemaakt aan president Sja moen zou de president van de V.A.R. hebben verklaard, dat zuks niet mogelijk was omdat hij zich hierdoor in de binnen landse aangelegenheden van de Libanon zou mengen. BAGDAD (Reuter) In een olie-opslag- plaats te Bagdad hebben zich donderdag twee ontploffingen voorgedaan, waardoor brand uitbrak. Woensdag is in hetzelfde depot na een ontploffing brand uitgebro ken. Ër zijn geen berichten over'slachtof fers. Een menigte rende schreeuwend door de straten. Buitenlandse journalisten, die zich naar de plaats van de brand wilden begeven, moesten terugkeren om moei lijkheden met de meni'gte te voorkomen. Sommige bewoners sloegen op auto's van Europeanen en riepen: „de Britten heb ben deze brand gesticht." Ook woensdag klonken kreten als „weg met de imperia listen." Radio-Bagdad maande de bevol king tot kalmte en drong er op aan geen geloof te hechten aan geruchten, daar men aannam dat de brand evenals die van de vorige dag aan een ongeluk te wij ten was. De opslagplaats is eigendom van de Chaniqin maatschappij, waar ook Brit ten werkzaam zijn. (AFP) In een officieel communiqué, uitgezonden door radio-Bagdad, is later gezegd, dat de brand van woensdag de oorzaak is geweest van de nieuwe ontplof fingen. Er zal een onderzoek naar het ont staan van de eerste brand worden inge steld. Er zijn deskundigen ontboden uit het Noordelijke Iraakse oliecentrum Kirkoek om advies te geven over het bedwingen van de brand, die woedt over een opper vlakte van enkele honderden vierkante met°r. (UPI) De brand woedde vanmorgen nog steeds voort, ondanks heldhaftige po gingen van Iraakse brandweerlieden en Engelse oliedeskundigen om het vuur meester te worden. WARSCHAU (AFP) Stanislas Pawlak, eerste secretaris van het regionale comité der communistische partij van Warschau, is van zijn functie ontheven, evenals twee andere secretarissen van dit comité. Paw lak is opgevolgd door Marian Jaworski, voormalig onderminister van Landbouw en thans voorzitter van de nationale raad voor coöperatieve bedrijven. Ook de andere secretarissen zijn vervangen. Volgens AFP betekenen deze wijzigingen een nieuwe overwinning van partijleider Gomoelka qp de „dogmatische elementen". Pawlak heeft zich onder meer verzet tegen de landbouwpolitiek van Gomoelka en de concessies welke aan de kerk werden ver leend. Na deze wijzigingen wordt alleen het partij comité van het gebied van Rzeszow nog gedeeltelijk door persoonlijke tegen standers van Gomoelka beheerst. Kerk en staat (UPI) In Warschau verluidt dat twee Poolse bisschoppen donderdag geconfe reerd hebben met de minister voor kerke lijke zaken Jerzy Sztachelski en de onder voorzitter van de volksvertegenwoordiging Zenon Kliszko. Men neemt aan dat de de licate discussies vandaag zullen worden voortgezet. Na de gebeurtenissen rondom het kloos ter van Jasna Gora is het duidelijk dat de regering scherp omlijnde grenzen wil stel len aan de vrijheid van de rooms-katholieke kerk in civiele zaken, zoals zij die geniet sinds oktober 1956. De moeilijkheden tussen kerk en staat zijn ontstaan naar aanleiding van kerke lijke publikaties die zijn uitgegeven zon der de goedkeuring van de censuur, en pogingen van de kerk om godsdienstonder wijs een verplicht onderdeel te maken van het schoolprogramma. NEW YORK (Reuter) De groep waar- nembers der UNO in Libanon heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad ge meld, dat er „op beperkte schaal wapen smokkelarij over de Libanese grenzen heeft plaats gevonden, die zich in hoofd zaak beperkte tot de aanvoer van lichte vuurwapens en ammunitie". Volgens de UNO-waarnemers „kan bij een burgeroorlog, waarbij de gehele grens vrijwel open en bewaakt is, iets dergelijks zeker worden verwacht". De waarnemers zijn er „in geen enkel geval" in geslaagd „met onomstotelijke zekerheid vast te stellen, dat personen over de grens zijn gekomen, om tegen de Libanese rege ringstroepen te strijden". De waarnemers zeggen verder, dat zij, uit hetgeen zij in door de opstandelingen beheerste gebieden hebben waargenomen, tot de slotsom zijn gekomen, dat de „ge vechtskracht der rebellen niet zodanig is, dat zij bij vijandelijkheden stand zouden kunnen houden tegen een goed bewapend geregeld leger". Zij verklaarden verder, dat hun waar nemingen zijn gegrondvest op „aanhou dende patrouillering, zowel in de lucht, als op de grond", waaraan wordt toege voegd: „ontvangen inlichtingen, of die nu van de verbindingscommissie der Liba nese regering of uit andere bronnen af komstig waren, zijn zorgvuldig nage gaan". Het rapport der bijna 150 waarnemers bestrijkt de periode tot half juli. Morgen viert de heer Dirk J. Lambooy, algemeen hoofdredacteur van het Alge meen Nederlands Persbureau, zijn vijfen zestigste verjaardag. Daarmee bereikt hij de pensioengerechtigde leeftijd en in ver band daarmee is hij voornemens, zijn taak in het begin van het volgende jaar neer te leggen. Intussen was het vandaag juist twaalf en een half jaar geleden, dat de heer Lam booy zijn huidige positie bij het ANP aan vaardde. Tevoren was hij, sedert de eerste dag na de oorlog, belast geweest met de leiding van de persvoorlichtingsdienst van de Nederlandse regering, aan welke dienst hij vóór de oorlog als adjunct-chef ver bonden was geweest. Er is thans voor de Nederlandse pers dus een dubbele aanleiding om de heer Lambooy geluk te wensen en haar waar dering uit te spreken voor het werk, dat hij te haren behoeve heeft verricht. Daar bij moet in het bijzonder melding worden gemaakt van de lofwaardige wijze, waar op de algemeen hoofdredacteur van het ANP er altijd naar heeft gestreefd, in de diensten van dat persbureau (dat ook de radio-nieuwsdienst in ons land verzorgt) de grootst mogelijke objectiviteit te hand haven en het nieuws onbeïnvloed door politieke of particuliere belangen van welke aard ook te presenteren. Dat het Algemeen Nederlands Persbu reau er in geslaagd is, in onze pers- en radio-wereld een positie in te nemen waarop geen enkele blaam van partijdig heid en evenmin van sensatiezucht rust, is dan ook voor een zeer groot deel te danken aan het werk van de heer Lam booy. BRUSSEL (UPI) De Belgische Kamei van Afgevaardigden heeft met 105 tegen 99 stemmen een wetsontwerp aanvaard dat de diensttijd van vijftien tot twaalf maanden verkort, op voorwaarde dat er voldoende vrijwilligers komen om het va cuum dat ontstaat door diensttijd-verkor- ting te vullen. De minister van Defensie Gilson verklaarde, dat België zijn interna tionale verplichtingen zal nakomen en dat de voorgestelde herziening slechts de mo dernisering van de strijdkrachten beoogt. (AFP) De Kamer is op reces gegaan en de Senaat zal dit waarschijnlijk de vol gende week doen. De tweede dinsdag in november zullen zij weer bijeenkomen. In tussen zullen de partijen officieus de po gingen om het schoolvraagstuk te „depo litiseren" voortzetten, hetgeen tot gevolg zou kunnen hebben dat bij de heropening van het parlement een coalitieregering kan worden gevormd. In de huidige rege ring hebben alleen vertegenwoordigers van de rooms-katholieke Christelijke Volks partij zitting. JERUZALEM (UPI)/Reuter). - In een gevangenis in het noorden van Israel kwa men donderdagavond tweehonderd gevan genen in opstand. Zij wisten zich van de wapenkamer meester te maken, met als gevolg, dat de bewakers leger en politie te hulp moesten roepen. Het kwam tot een felle strijd van twee uur, waarbij twaalf gevangenen en twee bewakers om zijn gekomen en velen wer den gewond. Hoewel het leger een poging tot massale uitbraak kon voorkomen zijn toch zeven tig gevangenen ontsnapt, vermoedelijk naar Jordanië. De opstand brak uit bij het appel voor het avondmaal. De gevangenen verbraKen de rijen en vielen de bewakers aan. Tege lijkertijd werden de telefoonlijnen doorge sneden. Advertentie Jg&f ^ag»g8&-.::gg»8S8S8aa8ggWU LI BUWUIJUIIU Ijl II1IHUI Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Naar pas gisteren bekend werd zijn in de loop van woensdag bij het zwemmen in zee van het Katwijkse strand twee meisjes verdronken. Het zijn de 18-jarige Geertje Kastemans uit Kortcraar (gcm. Ter Aar. Z.H.) en haar 14-jarig zusje Antonia. De meisjes waren woensdagmorgen per fiets uit de ouderlijke woning vertrokken voor een bezoek aan kennissen, die hun vakantie in Katwijk doorbrengen en keer den 's avonds niet terug. Dit laatste wekte echter geen ongerustheid, daar men ver onderstelde dat zij de nacht bij de kennis sen doorbrachten. In Katwijk ontdekte men het ongeval <om tien uur 's avonds, toen de kleren van de meisjes op het NEW YORK (Reuter-ANP) Op het vliegveld Idlewild bij New York is tijdens een speciale bijeenkomst het Amerikaans bewijs van luchtwaardigheid voor de Fok ker F 27, welke door de Fairchildfabrie- ken in Hagerstown in licentie wordt ge bouwd, uitgereikt aan de directie van deze fabriek. In april 1956 werd door Fokker Neder land een overeenkomst aangegaan met de Fairchildfabrieken in Amerika, waarbij laatstgenoemde vliegtuigindustrie de li centie van de bouw van de F 27 (Neder land „Friendship" genoemd) voor de Verenigde Staten, Canada en Zuid-Ame- rika (met uitzondering van Brazilië) ver wierf. Onlangs is de eerste Fairchild F 27 af geleverd aan de luchtvaartmaatschappij West Coast Airlines. Na de plechtigheid maakte de F 27 nog een tweetal demon stratievluchten met genodigden boven New York. PORT-AU-PRINCE (UPI) Het Con gres van Haiti heeft president Duvalier uitgebreide bevoegdheden verleend om op te treden tegen eventuele nieuwe pogingen de regering omver te werpen. In de hoofd stad Port-au-Prince demonstreerde don derdag een menigte voor de ambassade van de Verenigde Staten uit prótest tegen het besluit van Washington, tegenstanders van de tegenwoordige Haitiaanse regering po litiek asiel te verlenen. strand even ten zuiden van de uitwaterin gen werden aangetroffen. Aan de hand van een notitie die bij de kleding werd ge vonden ein initialen op een zakdoek, was de politie gisteren in staat de identiteit van de slachtoffers vast te stellen. Inmiddels was woensdagavond omstreeks elf uur te Noordwijk een stoffelijk overschot aange spoeld dat donderdag werd geïdentifi ceerd'als van de oudste van de twee meis jes. Het stoffelijk overschot van het jong ste meisje was vanmorgen nog niet gevon den. In Groningen is een elfjarig meisje, toen zij achter een bal aanliep, in het water ge lopen. Een 27-jarige bankwerker uit Den Haag, die op een steiger voor een gebouw stond zag het ongeluk gebeuren en sprong van een hoogte van ongeveer acht meter o^ straat. Hij bezeerde beide polsen en een knie, maar desondanks dook hij het kind achterna, dat niet kon zwemmen. Hij wist het meisje te grijpen en boven water te houden, totdat de politie arriveerde en bei de drenkelingen op de wal haalde. De bankwerker werd daarna voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis gebracht. Ben je klaar, man? „Ben je klaar, man?" zegt de huisvrouw. We moeten namelijk uit. We gaan wande len, want het is zondag. Ik zal u nu be wijzen, dat tussen de tijd wanneer een lieve vrouw zegt „Ben je klaar, man?" en het ogenblik dat ze zelf gereed is de voor deur uit te gaan, dat er tussen die twee ogenblikken van klaarheid voldoende tijd ligt om een kort artikeltje samen te stel len. Wanneer de liefste vraagt „Ben je klaar, man?'' verwacht ze, dat de goede echt genoot ook werkelijk klaar staat, wachtend bij de voordeurHij laat dan ook terstond alles in de steek en stelt zich wachtend gereed. „Kom je nou?" roept hij ongedul dig. De vrouw, die hem tot klaarheid opriep, moet nu nog een aantal bezigheden ver richten die tot een tijdsom van acht tot tien minuten oplopen. Waar zijn haar hand schoenen en welke kleur zal ze kiezen? Waar is haar handtas en ze kan onmoge lijk déze handtas nemen want hij is te groot of te klein, of het is ondenkbaar een zwarte handtas 'bij een rode jurk te dragen, of een grote handtas als ze een korte jas aan heeft. Zal ze een paraplu meenemen of niet? Ze moet een armband dragen, maar zou het de rode zijn of de zilveren? Zou ze een ketting aandoen of alleen een broche? Nee, de korte jas staat niet bij de groene schoenen. Ze zal liever de lange jas dra gen met de zwarte schoenen. Daarom moet ze de grote handtas hebben en alles moet worden overgepakt. Zou ze sigaretten mee nemen? Dan moeten die uit het pakje in het etui gedaan worden. En ze heeft ver geten een zakdoek in de tas te doen. Nu zou ze dan eindelijk klaar zijn, een laatste blik in de spiegel.Maar we we ten dan geen vrouw ooit een laatste blik in de spiegel werpt. Haar haar wordt critisch bezien en verworpen en ze gaat terug om het nog eens op te kammen. Op dat ogenblik wordt de arme echtge noot boos. Hij gaat aan zijn schrijfmachine zitten en tikt bovenstaand stukje. Maar voor hij bij het einde is, hoort hij de ge liefde stap naderen. Hij ziet om. Ze zit rustig op hem te wachten. „Wat is er?" vraagt ze. „Oh, je werkt. Dat hindert niet. Ik wacht wel. En met het vriendelijkste gezicht van de wereld gaat ze zitten en steekt een sigaret aan. Ze heeft gewonnen en mijn stelling is verloren. Een vrouw laat je altijd wachten, te lang om niets te doen, te kort om iets te doen. Net lang genoeg om te wachten. H. B. Fortuin Advertentie Die wrjzlgiripf h*»»ft zich far*ct In be- tftlincrsbala.ns wrersplej.'Hd. De overtollige vraag veroorzaakt» .sedert b** *'nde van 1956 tekorten, terwijl 'rg van over leg de vraag sindr schotten op <1 heeft gebrncb' De om mek klaart was het verslr waren, n en ten v. De B°lgi over het ever het In de i'uiche werkend staalindi kelijk g« ringer I kolenpro industrie konden troleum- vooruitgt ljjk, dat regelingen dat ernstige1 hoge kosten en male prijsvorming'^mn)HI" la wi vraag en aanbod niét zullen uitblvj toegevoegd (v.j. werd 464.244 gereee veerd voor Indonesische belangen). De ve'*i*,csken maanden van 19* reden tot t anleiding h ar met vt der mae erslag, ov nd word- 'iten, o.i en onvc n nleut acht h< Ie. werkli rktverdre ort, ma miing wor erlandse o eid op rengen. n ook t hebbén gen, wel ingesteld :te resulta d. Indonesië wor de toenemende mo. daar en de daaruit Vooi risico's voor Nederlandse t Wjj zijn bezig in dit land een structuur [drijven de maatschappij aanleiding he Gisteren hebben de inwoners van Naarden afscheid genomen van de Gooise tram, die de laatste jaren al leen nog maar het vrachtvervoer tus sen de chemische fabriek te Naarden en het station Bussum verzorgde. Het goederentreintje en de daarbij beho rende baan zullen nu verdwijnen. De laatste „trein" vertrok gisteren van het station Bussum naar de fabriek, maar werd onderweg overal opgehou den, omdat de bevolking bloemen en geschenken wilde aanbieden voor het N.S.-personeel, dat de trein bediende. stationschef. Op het terrein van de chemische fa briek werden afscheidswoorden ge sproken en daarna reed de trein terug met als laatste vracht een kist met be stemming station restante Bussum, welke afscheidsgeschenken van de fa briek voor het personeel bevatte. Ook ging een stuk ter plaatse weggebrande rails mee „met de complimenten voor de N.S. en dank voor het gebruik". De bedoeling is dat uit dit stuk rails enige pressepapiers worden vervaardigd voor de directie van de spoorwegen en van de chemische fabriek voor de PARIJS (UPI) Het modehuis van wijlen Christian Dior heeft zijn toonaan gevende plaats in het rijk van de mode behouden dank zij het decreteren van langere rokken dan de andere couturiers van Parijs hadden gedaan, hoewel Diors opvolger, Yves §aint-Laurent wèl even als zijn collega's, de taillelijn in ere heeft hersteld. Hij liet de rokzoom dalen tot halverwege de kuit, terwijl andere mode huizen de knie bloot hadden gelaten. Het resultaat was een elegante gedistingeerde lijn: een lang silhouet, dat hij de naam „Ligne courbe" (golvende lijn) gaf. Insiders zijn enthousiast over de ver lenging van de rokken. Zij prijzen de een voud van de lijn in de Dior-collectie. De gewaagdheid van zeer lage decol- leté's had hij weggenomen door het toe voegen van tussenzetsels. Hoeden voor overdag, hetzij pillendozen, toques of ko zakachtige bonthoedjes, stonden hoog op het hoofd. Bij de avondtoiletten werden kroontjes gedragen. Het nieuw gecreëerde silhouet van de jonge modekoning Yves Saint-Laurent ziet er nu als volgt uit: slank met volle, ronde schouders, hoge tailles, blousende ruggen vanaf de nek of de schouders en slanke rokken. Voor overdag gebruikte Saint-Laurent lichte wol of tweed, waar bij de ceintuur beneden de buste was aangebracht. De meest voorkomende kleuren waren beige, goudgeel, groen, kastanjebruin en zwart. Scharlaken werd gebruikt in hoed jes en accessoires. Tijdens de kermes, die in Oud Ade is ge houden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een 37-jarige vrouw uit Aarlanderveen was met haar man naar Oud Ade geko men omdat hij als kelner in een consump tietent werkte. Zij verleende in de loop van de avond assistentie in een schiettent en werd daarbij in het oor getroffen door een kogeltje uit een luchtgeweer. Zij werd in bewusteloze toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De kogel is nog niet gevonden. Omtrent de juiste toedracht van de zaak bestaat bij de Rijkspolitie nog geen zekerheid.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3