President Eisenhower spreekt vandaag in de UNO-Assemblee Velsense raad laakt optreden burgemeester bij ontvangst Verrassend gematigde en handige Sovjet-resolutie 'MORRIS HET WEER Motie - excuses aan Bergisch Gladbach - unaniem aanvaard Haarlems Dagblad WELLEVENDHEID NIET IN ACHT GENOMEN" Chinese straaljagers verkenden Quemoy J Smit J vanRysberg'en Britse trawlers gaan in konvooi bij IJsland Complete Uitrustingen TOUWTREKKEN OM 34 NEUTRALESTEMMEN Opnieuw regen Uitzendingen UNO-Assemblee Geen omzetbelasting voor huisvesting van gerepatrieerden Twee kinderen verdronken Het woord is aan Washington: „zenuwoorlog" Met oorlogschepen de twaalfmijlszone in 73e JAARGANG No 29 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 303 e JAARGANG No 182 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten hebben beslo ten tot een constructieve benadering van de problemen van het Nabije Oos ten. De drie voornaamste feiten die zich aan de vooravond van de spoed zitting van de Assemblee voordeden, zijn de volgendeEisenhower's komst naar New York, de terugtrekking van een bataljon mariniers uit Libanon en de vroegtijdige publikatie van de handige Russische resolutie. Deze drie feiten toonden duidelijk aan hoezeer de twee rivalen, Amerika en de Sovjet-Unie, alles op alles zetten teneinde zoveel mogelijk staten uit de midden-categorie aan hun kant te krij gen. Deze middengroep bestaat uit 28 Afro-Aziatische landen, vier Scandi navische staten, Ierland en Grieken land. Deze 34 landen kiezen niet vrij wel automatisch partij voor Oost of West. Vandaar dat de inspanning van Amerika en Rusland in de dagen voorafgaande aan de bijeenkomst vooral gericht is op het winnen van steun dezer staten. Dit touwtrekken tal waarschijnlijk de gehele zitting kenmerken. Het persoonlijk optreden van de als vredelievend bekend staande Eisenhower zal Amerika een maximale publiciteit ver schaffen, De president is vanmorgen (16.00 uur Nederlandse tijd) de eerste spreker in het debat en verreweg de hoogste in rang van de gehele vergadering. Televisie, radio en pers zullen Eisenhowers rede ongetwij feld ten volle recht doen wedervaren. Dulles zal stellig grote invloed uitoefenen op de inhoud van de rede van de president. Toch zal het feit dat Eisenhower, en niet Dulles, voor Amerika op de eerste dag het woord voert, de toon en het bereik van deze rede veranderen. Dit wordt Amerika's voornaamste toespraak, gericht tot de ge in Marseille kan men deze vreemde figuur door de stad zien wandelen. Het is geen toerist, die niet tegen de warm te kan. De naam van deze opvallende heer is Edouard Duplessis de Richelieu, hij is een afstammeling van de be roemde Richelieu. Hij heeft geen be roep. Hij is een clochard. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk regen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. hele wereld. Had Dulles gesproken, dan had hij zich in dit eerste optreden wellicht beperkt tot het onderwerp „indirecte agres sie". Nu Eisenhower spreekt, moeten de opstellers van deze rede wel uitgaan boven Dulles' beperkte benadering en althans in grote lijnen iets van een vooruitzicht aan geven dat het Nabije Oosten hoop kan geven op een betere toekomst. Een derge lijke aanpak kan Amerika in de ogen van de middengroep in aanzien doen stijgen. Verwacht wordt dat Eisenhower een voor stel zal doen voor een ontwikkelingsfonds voor het Nabije Oosten, met het aanbod dat Amerika daaraan voor honderd miljoen dollar zal bijdragen. Dit zou een vreedzame uitdaging aan de Russen inhouden hetzelf de te doen. De Russen zullen betogen dat Amerika een deel van haar troepen uit Libanon heeft teruggetrokken uit ontzag en angst voor de wereldopinie, die in de UNO- assemblee tot uiting zou komen. Niettemin zal Amerika's actie in hoofdzaak een gunstige indruk maken en het vertrouwen versterken in de goede bedoelingen van de Amerikanen. De neutralistische landen, die het militaire optreden van Amerika niet goedkeuren, zullen wellicht toch wat zach ter gestemd worden. De Russen hebben echter eveneens een handige zet gedaan. De resolutie die zij ongewoon vroeg publiceerden, heeft op de middengroep een goede indruk gemaakt. Deze resolutie is betrekkelijk rustig van toon. Het woord agressie wordt niet eens genoemd en de Verenigde Staten en Groot- Brittannië worden niet eens veroordeeld. Het meest opvallende aspect van de Rus sische resolutie is het voorstel ook UNO- waarnemers naar Jordanië te zenden, ten einde toezicht te houden op de terugtrek king der troepen, alsmede op de toestand aan de grenzen. De Russen zullen betogen, dat de Britten met hun troepen hét regime van Hoessein willen beschermen, doch dat de UNO-groep inmenging van het buiten land in Jordanië wil tegengaan. Dit lijkt een nobeler doel. De Russen en Nasser kunnen echter van mening zijn dat wan neer de Britten vertrokken zijn, de Jor- daniërs ook zonder hulp van buitenaf wel een einde zullen maken aan het regime van Hoessein. Niettemin bevat de Russische resolutie elementen die mits uitgebreid wel licht gebruikt kunnen worden voor een oplossing van de problemen in dit gebied. Meer dan een begin van een oplossing kan men van deze Assemblee echter niet ver wachten. Een openbare vergadering van 81 landen leent zich slecht tot diplomatiek overleg. Veel tijd zal wellicht verdaan worden met het afsteken van felle propa- gandabetogen. Er zijn echter enkele figuren in de UNO- gelederen die zullen trachten iets positiefs te doen voortkomen uit dit debat, dat voor een groot deel een veldslag dreigt te worden in de koude oorlog. Men zal er goed aan doen te letten op eventuele acties van Hammarskjoeld, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Smith, de Noorse vertegenwoordiger Engen, wellicht de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Aiken, en niet te vergeten de ambitieuze Japanners. De geslepen dr. Fawzi, Nasser's minister van Buitenlandse Zaken, die vandaag te New York per K.L.M. arriveerde, heeft bij vorige gelegenheden getoond dat hij niet wars is van compromissen. De belangstelling voor de opening van de Assemblee is bijzonder groot. De tribu nes zullen vrijwel zeker geneel gevuld zijn met persvertegenwoordigers, leden van de delegaties en UNO-ambtenaren. Het ge wone publiek zal het in hoofdzaak van de televisie moeten hebben. Men schat name lijk dat slechts twaalf tot veertig van de 3000 plaatsen zullen overblijven voor be langstellenden zonder speciale voorrang. (Reuter) Dinsdagavond bracht Dulles een „beleefdheidsbezoek" aan Gromyko zijn Russische ambtgenoot. Men verwacht dat Gromyko reeds op de eerste bijeen komst zal aandringen op toelating van communistisch China tot de UNO. Alles wijst er overigens op dat Gromyko niet zal pogen het onderwerp van bespre king verder uit te breiden dan de eis tot terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. De Russen lijken deze spe ciale zitting te zien als een aanloop tot een topconferentie. De westelijke landen daar entegen zouden willen streven naar een meer directe oplossing in de vorm van een vredesplan tot politieke en economische stabilisatie van het Nabije Oosten, zoals Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO vrijdag op de openingsbijeenkomst van de spoedzitting in grote lijnen heeft uiteengezet. De Russen menen kans te hebben althans een kleine meerderheid achter zich te kunnen krijgen in de Assem blee. Daarom zagen zij liever af van de procedure in de Veiligheidsraad, aldus zeg gen de waarnemers. Het Amerikaanse radiostation „Voice of America" in West-Duitsland zal recht streekse radio-uitzendingen van de spoed zitting van de UNO-Assemblee verzorgen. Uitzendingen in de Engelse taal worden op zittingsdagen gegeven van 15.30 tot 19 uur Nederlandse tijd op de golflengten: 11, 13, 16, 19, 25, 238 en 1734 meter. Van 19 uur tot het einde van de bijeenkomst op de golflengten 13, 19, 25, 31, 41, 238, 378 en 1734 meter. Uitzendingen in het Frans van 15.30 tot 19 uur op 16 en 19 meter en daarna tot het einde van de bijeenkomst op 19,25 en 31 meter. De minister van Financiën heeft beslist dat particulieren, die zich onder normale omstandigheden niet bezighouden met het verhuren van kamers of het verstrekken van pension, doch er in verband met de recente gebeurtenissen in Indonesië toe zijn overgegaan enkele gerepatrieerden tegen betaling in hun woning op te nemen, over de daarvoor ontvangen bedragen geen om zetbelasting verschuldigd zijn. Reeds be taalde omzetbelasting kan op verzoek door de inspecteur der belasting worden terug gegeven. Het 2'/2-jarig jongetje H. Post uit Gro ningen, dat bii familie in Doezum (Gr.) logeerde, is in een sloot gevallen. Hoewel hij spoedig uit het water werd gehaald en geneeskundige hulp kreeg, is hij toch later in het Akademisch Ziekenhuis te Gro ningen overleden. Het 9-jarig meisje Anneke de Haan is tijdens het vissen bij de ouderlijke woning in de Amstel gevallen en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. De Vondelbrug vormt in Amsterdam de verbinding tussen de Van Baerle- straat en de Constantijn Huygensstraat plus Overtoom. Lijn 3 zal voortaan over de Vondelbrug rijden, en de lange omweg via de P. C. Hoofdstraat ver mijden. Het wegdek van deze snellere verbinding is nu opgebroken. 11 HET VELSENSE COLLEGE van burgemeester en wethouders heeft dins dagavond na bijna twee uur durende debatten en een schorsing van de ver gadering gedurende een half uur om overleg mogelijk te maken tussen de voorzitters van de zes raadsfracties, opdracht gekregen om het leedwezen van de Velsense gemeenteraad over het gebeurde bij de ontvangst van Engelse en Duitse jongeren in het raadhuis kenbaar te maken aan het gemeentebestuur van het Duitse plaatsje Bergisch Gladbach. De raad van Velsen heeft in de met algemene stemmen aanvaarde motie (waarover hoofdelijk werd gestemd) voorts zijn spijt uitgesproken over de houding van de burgemeester van Velsen, m r. M. M. Kwint, tijdens de recente ontvangst van de buitenlandse jongeren èn tijdens de raadszitting van dinsdagavond. De burgemeester verwekte algemene verontwaardiging bij de leden van de gemeenteraad, toen hij na het niet aan vaarden van de uitnodiging om zijn excuses aan de gemeente Bergisch Glad bach aan te bieden, over de hoofden van de gemeenteraadsleden heen zijn dank uitsprak jegens de duizenden in het land, die hem in brieven en tele grammen sympathie zouden hebben betuigd met zijn optreden tijdens de ontvangst. Vooral de fractievoorzitters der P. v. d. A. en de K.V.P. verklaar den dat de Velsense raad zich hierdoor beledigd voelde. „We hadden een compromisvoorstel kunnen bereiken", riep de heer J. N u ij e n s, voorzitter van de K.V.P.-fractie uit, „Het laatste over de betuigingen van sympathie, die u zou hebben ontvangen, had u er niet aan toe moeten voegen. Dit acht ik in hoge mate beledigend. Ik verzoek u, leg uw ambtsketen af; de raad zal in beraad moeten gaan". De heer J. van Os van den Abeelen van de P. v. d. A.-fractie stelde: „Een dergelijk woord van dank komt niet van pas als u de ambtsketen om hebt; we hebben niets te maken met uw fanmail. Die was gericht aan de heer Kwint en niet aan de burgemeester van Velsen". De heer N u y e n s, die indertijd de vra gen over de ontvangst aan B. en W. van Velsen had gesteld, verkreeg als eerste liet woord, nadat de burgemeester het ant woord op de zeven vragen in behan deling had ge bracht. De fractie voorzitter van de K.V.P. voerde aan, dat rijp beraad hem er na twee dagen toe had ge bracht de vragen over deze be schamende offi ciële ontvangst" op het raadhuis te Velsen aan B. en W. te stellen. Hij stelde er prijs op te verklaren, dat door hem met geen enkele plaatsgenoot, fractiegenoot, wet houder of ambtenaar voorafgaand overleg was gepleegd. De heer Nuyens had zich op deze laatste vergadering van de raad in haar oude samenstelling verheugd. „Drie weken geleden heeft de nestor van de raad, de heer A. van Leusen, de bur gemeester nog gecomplimenteerd met zijn herbenoeming", aldus de heer Nuyens. „Er is toen gewezen op het belang van een goede samenwerking. Maar kort na die avond heeft een incident plaats gehad, dat ik nooit voor mogelijk had gehouden. Een incident b(j een officiële ontvangst op het J. Nuyens (K.V.P.) raadhuis, dat in Nederland en in het bui tenland enorm veel stof heeft doen op waaien". De heer Nuyens voerde aan, dat het hier een ontvangst betrof van Engelse jongeren uit het tijdperk „Macmillan en Winston Churchill" en van jongeren uit het tijd perk „Adenauer". Later wilde hij hierop terugkomen. Uit de beantwoording der vragen was gebleken dat het hier een of ficiële ontvangst betrof. „In de samen leving is de wellevendheid een onmisbaar begrip", meende de heer Nuyens. „We kennen ontvangsten met luister, grote luister en geen luister". Hij herinnerde de burgemeester aan een ontvangst van Ko ningin Juliana, hertogin van Mecklenburg en Prins Bernhard, Prins Zu Lippe Bies- terfeld, toen de burgemeester de ambts keten droeg en een toespraak hield, die voortreffelijk was. De ambtsketen en de toespraken behoeven naar de mening van de heer Nuyens niet naar voren te treden bij een ontvangst, maar er moet wel dege lijk sprake zijn van een ontvangst. Dit is in Velsen niet geschied. Er werd opgetre den door iemand, die juist door de Kroon was herbenoemd, aldus de K.V.P.-praeses. Een eerste vereiste bij een dergelijke ont vangst is, dat de wellevendheid in acht wordt genomen. Dit is ook niet geschied; de wethouders hebben verklaard dat het optreden van de burgemeester beledigend was. „Wij brengen hulde aan deze twee wet houders, die eerlijk hebben verklaard hoe de zaak zich heeft toegedragen", aldus de heer Nuyens. „Tegenover de getuigenis van de wet houders en de pers staat Uw getuigenis", TEKST VAN DE MOTIE „De raad van Velsen, in vergadering bij een op 12 augustus, spreekt zijn spijt uit over de houding van de burgemeester van Velsen tijdens de recente officiële ont vangst van een aantal Duitse en Engelse jongeren ten stadhuize van Velsen en tij dens de raadszitting van heden. De raad draagt het college van B. en W. op het leedwezen van de raad van Velsen over dit gebeuren kenbaar te maken aan het ge meentebestuur van Bergisch-Gladbach". ging de heer Nuyens voort, „U heeft ver klaard, dat het niet in Uw bedoeling heeft gelegen beledigend op te treden. Wij zijn verplicht dit zonder meer aan te nemen. Uw woord van eer wordt door ons aan vaard". De motivering hiervan door de burge meester hij heeft alle Duitsers bjj het afscheid een hand gegeven was voor de heer Nuyens aanleiding om te vragen of dit drukken van handen wellicht onder pressie is geschied. Hij meende ook dat er verschil bestaat tussen het drukken ran handen bij een ontvangst en bij een af scheid. „Het interesseert me vooral wan neer die handdrukken zijn gegeven", al dus de K.V.P.-woordvoerder. De heer Nuyens ging verder in op het antwoord van mr. Kwint, dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen beledigend op te treden. Hij betreurde het dan bovenal, dat de inhoud van het Engelse woord „gentleman" niet van toepassing is op de burgemeester van Velsen. „We maken allemaal wel eens fouten", riep de beer Nuyens uit, „maar wanneer je tot het in zicht komt, dat je verkeerd bent geweest of wanneer je op zo'n fout wordt gewezen, dan bied je je verontschuldigingen aan. Dit had ik ook van de burgemeester van Velsen verwacht, omdat hij heeft verklaard niet te willen krenken". De heer Nuyens dacht, dat mr. Kwint hevig geschrokken moet zijn, nadat hij aanvankelijk naar eigen mening flink was opgetreden. „Na de schrik bent U gaan terugkrabbelen", meende de heer Nuyens. „Is dit alles nu niet halfslachtig? Uw op treden was niet passend voor een ver tegenwoordiger van de Kroon". Het speet de heer Nuyens, dat de bur gemeester niet een bepaalde conclusie uit het voorval had getrokken en zijn excuses aan de gemeente Bergisch Gladbach had aangeboden. „Nu moet de Velsense gemeenteraad het college van B. en W. wel opdragen om de Duitse gemeente de excuses aan te bieden voor het voorgevallene", aldus de heer Nuyen, „Het ljjkt me, dat U zo'n brief gaarne wilt ondertekenen. De gemeente raad haalt U dan uit een vervelende ïm- passe", (Vervolg op pag. 3) Cyrano de Bergerac: Er zijn veel mensen wier welbe spraaktheid alleen maar voortkomt uit hun onmacht om te zwijgen. TAIPEH (UPI) Een officieel bericht van het „Centrale Persbureau" uit Que moy meldt, dat de communistisch-Chine- se straaljagers grotendeels van het type Mig-17 maandag gedurende elf uren negentig vluchten maakten boven Quemoy. De straalvliegtuigen bombar deerden of beschoten de eilanden niet. Zij maakten verkenningsvluchten boven de eilandengroep, die op ongeveer 160 km. ten zuidwesten van Formosa is gelegen. Premier Tsjen Tsjeng van nationalis tisch China heeft verklaard, dat zijn re gering zijn kusteilanden „tot elke prijs" tegen een communistische aanval zal ver dedigen. Premier Tsjen deelde mee, dat communistisch China wellicht profijt zou trachten te trekken uit de huidige interna tionale crisis door Formosa aan te vallen, niettegenstaande het verdrag met de Ver enigde Staten om het nationalistische eiland te zullen helpen verdedigen. Tegelijkertijd heeft een Amerikaans mi litair woordvoerder gezegd, dat alle Ame rikaanse vliegtuigen, die boven de straat van Formosa patrouilleren, bewapend zijn en order hebben gekregen om te vu ren, als zij aangevallen zouden worden. De nationalistisch-Chinese eilanden zijn dag en nacht in alarmtoestand als gevolg van de bedrijvigheid der communistisch- Chinese luchtmacht. WASHINGTON (UPI) Communistisch China is een nieuwe zenuwoorlog begon nen in de straat van Formosa, zo luidde het commentaar van Amerikaanse auto riteiten. Tot nu toe zijn er nog geen aan wijzingen, dat communistisch China van plan zou zijn om een aanval te openen op de eilanden, die voor de kust van het vas teland liggen of op Formosa zelf. De Amerikaanse regering acht de be richten van nationalistisch China inzake een overbrengen van een communistisch- Chinese luchtmacht naar de vliegvelden in het kustgebied betrouwbaar. TOKIO (UPI) Peking heeft vandaag de Verenigde Staten beschuldigd van „toe nemende militaire provocaties in het ge bied van Taiwan" (Formosa). Radio-Peking deelde mee, dat hoge Amerikaanse officieren van het defensie comité voor Formosa, zowel als officieren van de Amerikaanse luchtmacht uit ande re gebieden van Azië beraadslagingen houden met nationalistische officieren. „Het voornaamste doel van al deze ac tiviteiten," aldus de uitzending, „is het versterken van de agressieve organisatie van de Amerikaanse marine en van de Amerikaanse luchtmacht in het gebied van Taiwan." LONDEN (UPI) De vereniging van Engelse trawlvissers heeft haar leden op dracht gegeven zich niet te storen aan het per 1 september van kracht wordend be sluit van IJsland, om de territoriale grens tot twaalf mijl buiten de kust te verleg gen. De Engelse trawlers zullen de drie- mijlengrens aanhouden. De schepen zul len onder bescherming van „visserij-in spectievaartuigen" van de Engelse ma rine, de twaalfmijlszone overschrijden. De Engelse regering heeft reeds enige tijd geleden officieel verklaard de unila terale instelling van een twaalfmijlsgrens door IJsland niet te erkennen. Een woord voerder van de Britse admiraliteit heeft vandaag verklaard dat de marinesche pen bij de trawlers zullen blijven als deze de noordelijke visgronden binnenvaren. Dinsdagavond en volgende avonden vertrekken de trawlers uit de Engelse vis sershavens. Op of omstreeks 1 september zullen zij de visgronden onder de kust van IJsland bereiken. De schepen, die de Engelse marine voor de visserij-inspectie beschikbaar heeft zijn onderzeebootjagers van de (zeer moderne) „Blackwood"- klasse, en vlootmijnenvegers van de „Al- gerine"-klasse. HULL (UPI) Engelse vissers zullen op de visgronden bij IJsland in konvooi moeten varen om bescherming door oor logsbodems te vergemakkelijken, aldus is in Huil bekendgemaakt. De vissers kun nen na 1 september op eigen gelegenheid naar de IJslandse visgronden varen, maar dienen daar convooien te vormen. IJsland zelf heeft geen marine. De kust wacht beschikt over acht patrouillevaar tuigen, variërend van 33 tot 693 ton. Inmiddels is in het Deense plaatsje Hindsgaul dinsdag de zesde Nordische visserijconferentie begonnen. Vertegen woordigers van Noorwegen, Zweden, De nemarken, IJsland, Finland en de Far Oereilanden nemen er aan deel. Advertentie voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij en Radio Holland leveren wt1 direkt uit voorraad. VIX. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1