Export naar het Nabije Oosten met bijna 40 pet gestegen (Panda en de protonplopper zelf Wereldnieuws Bewolkt en kans op onweer r* Mx rJx 10 11 HIST0R Arabische landen willen graag Nederlands kapitaal aantrekken 1VOROL: Tanden rein - Adem fris BOLWERK" 2 Somber jaarverslag van de Bank Indonesia Daling op lager levenspeil welhaast onvermijdelijk Nederlandse firma's gaan in Canada radio-reclame voeren Nieuw overleg der EEG over vrijhandelszone Waarde beursaandelen ook in augustus gestegen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Tekort van 12 miljard op Amerikaanse begroting Optimist Erhard voorspelt spoedige conjunctuur stijging Svenska Restaurangen OESTERS „Volksgezondheid" stelde eisen aan Osborns actie Concurrentie op Europese reactormarkt Ook in Wierden blijkt de wethoudersverkiezing ongeldig schilderen kies T v V T Philips lanceert nieuwe super-microscoop Probeer eens ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 Advertentie \fSDA^i WD%NDERl>di ÊÊÊF^WÊf%Sf^XERDA- ïEPTEMÈERj W&i'PTEMkRj ^0VTEMB%£ WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Volgens de thans beschikbare gegevens is de waarde van de Nederlandse export naar het Nabije Oosten over de eerste helft van dit jaar in vergelijking tot de zelfde periode in 1957, met 38 procent ge stegen. In de eerste zes maanden van 1957 ging er voor 86 miljoen gulden aan Nederland se goederen naar het Nabije Oosten. In de eerste helft van dit jaar is dit uitvoer- cijfer opgelopen tot 119 miljoen gulden. De secretaris van het „Midden-Oosten- Instituut", dr. C. Hillen, die deze cijfers tijdens een bezoek aan de Utrechtse jaar beurs bekendmaakte, meent dat het Ne derlandse bedrijfsleven alle eer toekomt voor dit resultaat. De belangstelling voor de landen van het Nabije Oosten is, om welke reden ook, het afgelopen jaar sterk gestegen. Nederlandse zakenlieden ma ken, aldus dr. Hillen, thans in groten ge tale reizen naar dit voor ons zo belangrij ke gebied. In dit verband sprak de heer Hillen ook over de internationale jaarbeurs op agra risch en industrieel gebied, die in de twee de helft van de volgende maand in Bag dad zal worden gehouden, maar die door de recente gebeurtenissen voorlopig uitge steld moest worden, waarschijnlijk tot be gin volgend jaar. Het was de bedoeling, dat een veertig tal Nederlandse bedrijven aan deze beurs met een collectieve inzending zou deelne men, een en ander onder auspiciën van de Economische Voorlichtingsdienst. De Nederlandse export naar het Nabije Oosten blijft zich concentreren rond de sector der verbruiksgoederen. Indien men echter de uitvoer per artikel neemt, dan valt 't onmiddellijk op dat elektrische ma chines en toestellen de grootste afzonder lijke post vormen, namelijk bijna 16 mil joen gulden. Daarop volgen vetten (11 mil joen) en verduurzaamde melk (8 miljoen). Hollandse margarinefabriek in Iran De Iraanse regering voert momenteel besprekingen met de directies van enke le Nederlandse margarinefabrieken over de vestiging van een dochteronderneming in Iran. De betrekkingen tussen Nederland en Iran zijn de laatste jaren aanzienlijk ver stevigd. De waarde van de export van Ne derland naar dit land is gedurende de eer ste helft van dit jaar meer dan tweemaal zo hoog als in de overeenkomstige perio- In het verslagjaar 1957/1958 van de Bank Indonesia heeft Indonesië „zoveel moeilijkheden op verschillend terrein on dervonden als nimmer het geval is ge weest". De tendentie tot daling van de grond- stoffenprijzen en de recessie in de V.S. en West-Europa belemmeren de export, zo dat de import noodzakelijk moet worden verminderd. De economische situatie op het einde van 1957 blijkt uit de volgende cijfers: De exportcijfers (in miljoenen rupiahs) zonder olie bedragen: 1957: maart 611, juni 514, sept. 593, okt-679, nov. 517, dec. 313; 1957: 6876. De export (zonder olie) in 1956 bedroeg rp. 7.381 miljoen. De deviezenreserve is gedaald van rp. 1.432 per eind september tot rp. 1.231 miljoen per eind december 1957 en van rp. 1.109 miljoen in januari 1958 tot rp. 977 miljoen in februari 1958. De geldcirculatie, toegenomen met, rp. 5 miljard of bijna 37 procent in de periode januari/maart 1957 tot maart 1958, oefent een inflatoire druk op de prijzen, met in begrip ook van die der deviezen op de officiële en op de vrije markt. In. en exportmonopolies „onder toezicht" bepleit DJAKARTA, vrijdag 5 sept. (UPI) De gouverneur van de Bank Indonesia, Lukman Hakim, heeft vrijdag aangedron gen op vervanging van het systeem van particuliere ondernemingen door coöpera ties en monopolies onder streng toezicht van de regering. Lukman Hakim drong in het bijzonder aan op samenwerking tussen centrale en provinciale regeringen bij het vormen van monopolies voor de ex. en import, die nu grotendeels in particuliere handen is. In elke provincie, aldus de gouverneur, moe ten centra worden opgericht voor het ver zamelen van produkten, het zoeken van buitenlandse markten en het regelen van de import. Een tiental Nederlandse bedrijven heeft besloten, voor gezamenlijke rekening via een commercieel radio-station in Toronto reclame te gaan maken in Canada. Deze radio-campagne zal gevoerd wor den in samenwerking met de Nederlandse- Canadese Kamer van Koophandel in Rotterdam. Het eerste programma is thans gereed Het laat de Canadese luisteraars kennis maken met een Hollands gezin. Het leven in, en de toeristische moge lijkheden van Nederland vormen de voor naamste inhoud van het programma. Indien het inslaat zullen de Canadezen in het vervolg bij herhaling gewezen wor den op de goede kwaliteit van Nederland se produkten an. dienstverlening op aller lei gebied. de van het vorige jaar. Er ging voor 27,6 miljoen gulden aan Nederlandse produk ten naar Iran, tegen 13 miljoen gulden over de eerste zes maanden in 1957. Ook in de Nederlandse uitvoer naar Iran ligt het accent nog voornamelijk op ge bruiksgoederen, maar er komt steeds meer vraag naar kapitaalgoederen. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat Iran bezig is zich te industrialiseren. In dit verband zoekt de regering in Tehe ran ook naar mogelijkheden om buiten lands kapitaal aan te trekken. Het oog is daarbij in het bijzonder gericht op de klei ne landen als Nederland. Wat de handel betreft, liggen er ook in de toekomst nog vele mogelijkheden voor het Nederlandse zakenleven, zo verklaar de een economische medewerker van de Nederlandse ambassade in Teheran. Staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, drs. E. H. van der Beugel zal de Ne derlandse delegatie leiden op de conferen tie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de zes Euromarktlanden, die van 18 tot 22 september in Venetië wordt ge houden. Het doel van de conferentie is, de standpunten van de zes E.E.G.-landen ten aanzien van de voorgestelde vrijhan delszone voor de zeventien leden-staten der O.E.fC.S. met elkaar in overeenstemming te brengen, en een en ander vervolgens met de vertegenwoordigers van de elf ove rige landen der O.E.E.S. te bespreken. Dit zal geschieden in een nieuwe bijeenkomst van de commissie-Maudling van de O.E.E.S., die in oktober in Parijs wordt gehouden. De ministers van de zes E.E.G. landen hebben reeds in juli van dit jaar in Parijs over een gezamenlijk standpunt jegens de „Europese economische asso ciatie" vergaderd. Medegedeeld werd toen dat de ministers weliswaar vooruitgang hadden kunnen boeken maar dat de bij eenkomst te kort was geweest om alle hangende vraagstukken af te doen. Advertentie Advertentie De koerswaarde van de officieel op de Amsterdamse Effectenbeurs genoteerde gewone aandelen is in augustus opnieuw gestegen en wel (in miljoenen guldens) van 18.216 eind juli tot 18.337 eind augus tus, aldus het C.B.S. Alle rubrieken onder gingen een reële koersstijging. De internationale concerns (Koninklij ke Olie, Unilever, Philips en AKU) stegen reëel van 13512 tot 13567. De nominale waarde nam toe van 2251 tot 2261. De ru briek handel, industrie en diversen (exclu sief Unilever, Philips en AKU) steeg reëel van 2552 tot 2598 (nominaal onveran derd op 1439). Scheepvaart en luchtvaart namen toe van 715 tot 721 reëel bij 526 nominaal (onveranderd). Bank- en kre dietinstellingen liepen reëel op van 690 tot 695 (nominaal onveranderd op 426), cul tures gingen reëel omhoog van 219 tot 224 (nominaal onveranderd op 332), Mijnbouw en petroleum nominaal onveranderd op 99, maar reëel hoger op 517 (514) en Spoor- en tramwegen tenslotte vertoonden reëel een lichte stijging van 14 tot 15 bij een onveranderde nominale waarde van 78. De. totale nominaje waarden was-, «weder om hoger op 5161 (5151). De gemiddelde koers nam toe van 354 tot 355. De beurs waarde-index (gemiddelde 1953 100) was eind augustus 240,3 tegen 239,2 eind juli. Disconto-verhoging De Federal Reserve Board heeft een verhoging van het disconto, met ingang van heden, goedge keurd van 1% percent tot 2 percent voor de dis- trictbanken te Chicago en Minneapolis. Daarmede is het aantal districtbanken van het Federal Re servesysteem. dat. tot verhoging van het tarief overging, nadat de vorige maand als eerste aan de districtbank te San Francisco toestemming tot verhoging werd gegeven, op zes gekomen. Werkloosheid in Engeland Van 14 juli tot 11 augustus is het aantal werk lozen in het Verenigd Koninkrijk, naar het En gelse ministerie van Arbeid bekendmaakte, met 34.000 toegenomen tot 446.000. Het aantal volledig werklozen steeg met 41.000; dat der tijdelijk werklozen verminderde met 7000. Het aantal werklozen in augustus was 2 percent van de ar- beidsbevolking tegen 1,9 percent in juli en 1,2 percent in augustus 1957. Militaire orders Het ministerie van Economische Zaken heeft een opgave verstrekt van contracten, die door de ministeries van Oorlog en Marine met Neder landse ondernemingen werden gesloten Deze hebben in totaal ruim 1,2 miljoen gulden belopen. Daarbij waren contracten met Tempo wagens Im port n.v., Den Haag, voor l1/^ tons chassis (351.000 gulden), Aero Ind. Ltd., Den Haag, voor para chutes (139.000 gulden) en Philips, Eindhoven voor magnetrons (148.000 gulden). Export naar Australië In de eerste helft van 1958 voerde Nederland voor een waarde van 42.5 miljoen gulden naar Australië uit tegen 34.6 miljoen gulden in de overeenkomstige periode van 1957. Verwacht wordt dat de Nederlandse export naar Australië over dit jaar royaal boven de 80 miljoen gulden zal uitkomen, hetgeen een aanzienlijke verho ging zal betekenen ten opzichte van 1957 toen voor een waarde van 73 miljoen gulden werd uitgevoerd. De begroting der V.S. zal dit jaar waar schijnlijk een eindbedrag van bijna 80 mil jard dollar bereiken met een tekort van 12 miljard dollar. Dit heeft de directeur van begroting, Maurice Stans, verklaard op een bijeenkomst van bankiers in Wis- consjn. Hij voegde hieraan toe, te verwachten dat de Amerikaanse begroting over twee jaar op een niveau van 80 miljard dollar in evenwicht zal zijn, indien althans de internationale spanning afneemt en het binnenlandse economische herstel zich voortzet. KEULEN (DPA) De Westduitse mi nister van Economische Zaken, Erhard, heeft zich optimistisch uitgelaten over de toekomstige ontwikkeling van de con junctuur in West-Duitsland en in de gehe- Ue'tltostelrike wereld. Erhard sprak ter gelegenheid van de ope ning van een industriebeurs in Keulen, waarbij hij de industrie aanraadde, zich op goede zaken in de herfst en in de win ter voor te bereiden. Hoewel hij er op wees dat in een vrije economie bepaalde sec toren bij een stijging van de conjunctuur enigszins kunnen achterblijven, verklaarde hij toch te geloven, dat de huidige crisis in at textielindustrie slechts van voorbijgaan de aard zal zijn. Erhard gaf voorts de verzekering dat de kartelwetgeving zodanig zal worden uitgevoerd dat deze geen beletsel zal vor men voor de vrije ontwikkeling van de ondernemingen. De regering zou zich slechts tegen machtsmisbruik van grote concerns verzetten. Erhard wees het verzoek van consumen tenorganisaties tot het invoeren van een controlesysteem op de kwaliteit van wa ren af. Hij zei dat de consumentenbonden „zeer nuttige instellingen zijn doch zich niet moeten opwerpen als de controleurs van de economische politiek". Advertentie VAN DER WERFF HUBRECHT thans ook in Haarlem Ons nieuwe agentschap HAARLEM EN OMSTREKEN staat geheel tot uw dienst. Alle inlichtingen en adviezen worden gratis verstrekt. Effectenorders worden snel en nauwkeurig uitgevoerd. Avond- koersen en New York koersen na 19 uur. Tel. 02500 - 55954. Proefnummers van ons Beursoverzicht gratis op aanvrage. Voordelige autofinanciering voor cliënten en abonné's op ons Beursoverzicht. VAN DER WERFF HUBRECHT N.V. in effecten sinds 1899. - Amsterdam - Bus- sum - Den Haag - Maastricht en Haarlem 39 KENNEMERPLEIN 5 TEL. 16840 Bolwerk" Specialités Smorgasbord Zweedse visgerechten Ook belasten wij ons met Smörg&sb.ord aan huis (Speciale berichtgeving) Vrijdag heeft op de inspectie van de volksgezondheid te Groningen een ge sprek plaats gevonden tussen de inspec teur, de heer R. Mantingh, een medewer ker van de heer Osborn, de heer Caldwell en de leider van het Osborn-comité, de heer Van Amerongen naar aanleiding van dingen, die donderdagavond op het Bo denterrein de plaats waar deze week in de stad Groningen de Osborn-bijeenkom sten werden gehouden zijn voorgeval len. Dokter Mantingh, die zich tevoren ter plaatse op de hoogte had gesteld, had hen uitgenodigd te komen praten. De inspecteur heeft toen meegedeeld, dat, wanneer er niet met twee punten re kening zou worden gehouden, hij de bur gemeester zou verzoeken de vergunning tot het houden van de openbare bijeen komsten in te trekken. Uit het gesprek dat in alle openhartigheid plaats vond, is gebleken, dat ook het Groninger comité de bezwaren onderschreef, maar niet wist, wat daartegen gedaan moest worden, om dat dat een zaak van de heer Osborn was. De heer Caldwell heeft de heer Osborn telefonisch van de twee punten op de hoog te gesteld en deze heeft toegezegd hier mee tijdens de nog komende prediking re kening te zullen houden. Ten eerste zal worden voorkomen, dat de mensen in een grote zielenood achter blijven of naar huis terugkeren als de ver wachte genezing ondanks hun bidden en ondanks de gewekte verwachtingen van de heer Osborn achterwege blijft. De heer Osborn is verzocht duidelijker te laten uit komen, dat genezing ook later kan intre den. De heer Osborn zal de mensen moeten adviseren, wanneer blijkt, dat zij zich ge nezen voelen van bestaande ziekten of ge breken en daardoor een medische behan deling zouden willen afbreken, zij zich in verbinding moeten stéllen met hun genees heer. Op deze manier wordt een abrupt afbrekeh van een- medische behandeling, of een voorgeschreven leefregel of dieet voorkomen. De heer Osborn heeft zich hiermede graag akkoord verklaard. De Osborne bijeenkomst op het boden terrein te Groningen verliep vrijdagavond rustiger dan op voorgaande avonden. De heer Osborn heeft in zijn toespraak ge volg gegeven aan de eisen, die de genees kundig inspecteur van de volksgezond heid, de heer R. Mantingh, vandaag heeft gesteld Dit verklaarde de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst te Groningen, de arts D. Goosen, die de bij eenkomst ter controle bijwoonde. De op komst was geringer en de bijeenkomst had bepaald een nuchter karakter, meende hij. Britse exposanten op de handelsten toonstelling „Atomen voor de vrede" die in Genève wordt gehouden, hebben de in druk dat de Amerikaanse concurrentie in Europa groter is geworden door de over eenkomst van de V.S. met Euratom. De overeenkomst, waarbij de V.S. 200 miljoen dollar beschikbaar stellen voor de ontwik keling van de kernenergie in de zes Eura- tomlanden, betekent dat landen die een nieuwe kerncentrale willen bouwen, dit voor een derde van de kosten met Ameri kaanse hulp kunnen doen, aldus de Brit se zakenlieden. Britse firma's hebben offertes uitstaan voor twee reactors in West-Duitsland, een reactor in Zuid-Italië en een in Japan. Voorts wordt gewerkt aan offertes voor de levering van een reactor aan Neder land. De Britten geloven echter dat de reactor voor Zuid-Italië nu in Amerika zal worden gekocht. Het bericht over de ongeldigheid van de wethoudersverkiezing in Nigtevecht heeft enige beroering veroorzaakt in het ge meentehuis te Wierden. Want men kwam door dat bericht tot de ontdekking, dat ook de verkiezing van beide Wierdense wet houders ongeldig moest worden ver klaard. Er waren voor de beide wethou derszetels herstemmingen nodig, daar de twee vrije stemmingen geen resultaat hadden opgeleverd. In de eerste ronde werden op de heer Kampman vijf stem men en op dë hëer Tukker zeven stem men uitgebracht, terwijl een derde gega digde drie stemmen kreeg. Bij de her stemming werd overeenkomstig de voor schriften de keuze beperkt tot de heren Kampman en Tukker. Bij de daarop vol gende niet-vrije stemming moesten vol gens de voorschriften de beide kandidaten zich van stemming onthouden. Niemand heeft echter aan dit laatste voorschrift ge dacht, zodat beide heren hebben meege- stemd. De heer Kampman werd met 8 te gen 7 stemmen gekozen. Eveneens met de hakken over de sloot kwam de heer W. van den Boom op de tweede wethouderszetel, nadat een tweede vrije stemming had uit gemaakt, dat hij en de heer H. Bloemen- daal respectievelijk met 5 en 7 stemmen in aanmerking kwamen om als kandida ten voor de herstemming te worden aan gewezen. Ook de heren Van den Boom en Bloemendaal namen ten onrechte aan de ze herstemming deel met een voor de heer Van den Boom gunstige uitslag: 8-7. Thans zal de gemeenteraad van Wier den zijn eigen besluit teniet doen in spoed eisende openbare vergadering met als eni ge punten op de agenda: vernietiging van het raadsbesluit, waarbij de wethouders werden benoemd en verkiezing van nieu we wethouders. Advertentie KLEURLAK o.a. bij J. Kouwenhoven. Beukenlaan 1, Bennebroek Fa. Gebr. Duursma. Anthoniestr. 45. Haarlem A STïrtt. -KlPïisterstrakt'l. Haarlëm De Verfbeurs. Middenw. 20B, Haarlem De Verfbron. Botermarkt 48. Haarlem J. v. Wonderen, T. v. Berkhoutstr. 38, Haarlem L. v. Braam. Hoofdstr. 26, Hiliegom. K. Veenis, Hoofdstraat 161, Santpoort L. de Vries, Wijkerstraat 236, Velsen H. A. v. Noord. Zeeweg 203, IJmuiden P. v. Veen. Cederstraat 43, IJmuiden Keesman's Schildersbedrijf, J. Steenstraat la, Zandvoort A Kromhout, Haltestr 24, Zandvoort Over enkele dagen, tien jaar nadat deze Nederlandse industrie de eerste elektro nenmicroscoop introduceerde, zal Philips een nieuwe tot twee miljoen maal vergro tende super-microscoop doen verschijnen. Details ter grootte van een miljoenste millimeter kunnen met dit toestel zicht baar worden gemaakt. Opnamen zijn mogelijk met vergro tingen variërend van 1000 tot 2.000.000 maal. De opnamen kunnen vervolgens langs fotografische weg nog tien maal worden vergroot. Op een tentoonstelling van wetenschap pelijke apparaten in Berlijn, ter gelegen heid van het vierde internationale con gres voor elektronenmicroscopie van 10 tot 17 september zal deze .spoetnik vr r de microcosmos" voor het eerst gedemon streerd worden. Buitenkansje. Een Amerikaanse dieren tuin slaagde er onlangs in een reuzen panda voor 150.000 gulden te kopen vgn een handelaar in Nairobi. Hoewel van deze berensoort slechts vier exempla ren in gevangenschap zijn hebben de Amerikaanse autoriteiten bepaald dat de panda, die Tsji-Tsji, heet, Amerika niet mag binnenkomen, omdat de beer oorspronkelijk uit communistisch Chi na komt en onder het handelsverbod valt. Bijna president. Senator Jorge Alessandri, kandidaat van de liberale en conser vatieve partij, is gekozen tot president van Chili. Alessandri behaalde niet de volstrekte meerderheid tegenover zijn tegenkandidaten en daarom zal zijn verkiezing door een gemeenschappelij ke vergadering van beide huizen van het parlement bekrachtigd moeten wor den. Uitvechten. President Batista van Cuba heeft bekendgemaakt, dat op 3 novem ber algemene verkiezingen zullen wor den gehouden om uit te maken wie zijn opvolger zal zijn. Geïnstrueerd. Het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg heeft (communistisch) Chinese firma's ervan beschuldigd op zettelijk Joegoslavische schepen ten achter te stellen bij bijvoorbeeld Ita liaanse of Griekse schepen, die grotere opdrachten voor verschepingen ontvan gen. De vertegenwoordigers van Chine se firma's in het buitenland zijn hiertoe geïnstrueerd, aldus Tanjoeg. Hogerop. Thailand en Cambodja zijn voor nemens hun geschil over de eigendom van een tempel aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag voor te lez-*en. De heilige tempel Vihar, gebouwd door oude koningen van Khmer, ligt in een betwist grensgebied. De besprekingen over de eigendom te Bangkok zijn don derdag afgebroken. Amateurs. Aksel Larsen, parlementslid en leider van de Deense communistische vakbond, heeft zich in een brief aan de Deense P.T.T. beklaagd over het feit dat zijn telefoongesprekken worden gestoord. „Het is beneden mijn waar digheid te protesteren tegen het afluis teren van telefoongesprekken door de geheime dienst, maar de P.T.T. moest zulk werk laten opknappen door tech nici die er verstand van hebben, niet door amateurs," aldus Larsen Nog niet. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Butler, heeft verklaard er zeker van te zijn, dat het niet de be doeling van premier Macmillan is in de nabije toekomst verkiezingen te doen houden. Er zijn speculaties geweest, dat er vervroegde verkiezingen zouden worden gehouden. Aardbevingen. Drie mensen zijn donder dag in het gebied van Saint Jose Dél Maipo in Chili gedood als gevolg van aardbevingen. Twintig personen wor den nog vermist. In Saint Jose sliepen de mensen na de bevingen ondanks de koude in de openlucht. Er is hulp van Santiago onderweg. t Pacificatie. Volgens de Colombiaanse re gering hebben bandieten in Midden-Co- lumbia in vier dagen 405 mensen ge dood en in de afgelopen twee maanden 2.000. President Lleras Camargo heeft beloofd het gebied te pacificeren. Dui zenden militairen zijn er heen gezon den. Vliegongeluk. Zestien personen zijn om het leven gekomen bij het verongeluk ken van een verkeersvliegtuig van de Braziliaanse maatschappij Loide Aereo Nacional bij het vliegveld Campina Grande in de Braziliaanse staat Pa- raiba. Volgens de maatschappij zijn elf van de veertig passagiers en vijf be manningsleden van het toestel omge komen. Dertig miljoen. De dertig miljoenste be zoeker heeft vrijdag de wereldtentoon stelling te Brussel bezocht. Advertentie andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U toch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, cvndat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren, rustiger stemmen en U de zenuwen meester blijft. 33. „Aha!" sprak de zonderlinge uitvinder op peinzende toon. „Persoonlijk zou ik er C.i voorkeur aan geven, om mij van uw gezelschap te ontdoen door middel van de Elektrische Ongewenste Personen Kneder een vernuftig mechaniekje, dat u hier voor u ziet. Maar tja ik herinner me, dat u nogal moeilijk te behandelen bent! Toen u wegreed in mijn Experimenteel Voertuig, probeerde ik door besturing op lange afstand u er schoksgewijze uit te werpen; maar hoewel daarbij alle ver keersregels overtreden werden, mislukte deze opzet en tenslotte verbrak u toen het contact met het laboratorium door het omdraaien van knop M-3! Dergelijke voorvallen zouden momenteel bijzonder hinderlijk zijn en dus denk ik, dat ik maar van het gebruik van de Kneder afzie. Dan blijft dus over de Transcendentale Proton Plopper; een prachtig apparaat, al zeg ik het zelf, waarmee ik een volledige ver nietiging kan bewerkstelligen!" Bij het horen van deze woorden wilde Panda in luide jammerklachten uitbreken, maar nog voordat hij daaraan kon beginnen, riep Joris Goedbloed op blijde toon: „Neen m,aar! Wat geweldig! Ongelooflijk! Fan tastisch! Welk een nieuws! Bent u, waarde heer, er werkelijk in geslaagd om een Transcendentale Proton Plopper uit te vinden? Mijn gelukwensen! Dit overtreft mijn stoutste verwachtingen! Ik weet nu zeker, dat u een genie bent!" Een hogedrukgebied strekt zich nog steeds uit van Scandinavië naar de Balkan Het zwaartepunt is nu echter boven Hon garije gekomen. Daardoor draaide de wind in Nederland wat naar het zuiden en werd nog warmere lucht uit Frankrijk aangevoerd. Een lagedrukgebied, dat nu al dagenlang ten zuidwesten van Ierland wordt aangetroffen, is nu bezig zich in noordoostelijke richting te verplaatsen. Een randstoring ervan trok over Enge land, waar zij plaatselijk hevige onweers buien veroorzaakte. Ook boven Frankrijk nam de onweersactiviteit weer toe. In de omgeving van Spanje is de luchtdruk be langrijk hoger geworden. Verwacht wordt dat deze stijgingen zich ook over Frankrijk zullen uitbreiden, waardoor de wind bij ons de neiging zal hebben verder te ruimen. In verband daar mee zal het wat minder warm worden. Plaatselijk kan er onweer voorkomen. Zondag 7 september Zon op 6.00 uur, onder 19.16 uur. Maan op 0.00 uur, onder 15.09 uur. Maandag 8 september Zon op 6.02 uur, onder 19.13 uur. Maan op 0.05 uur, onder 15.55 uur Maanstanden 13 sept. 13.02 uur n.m. 20 sept. 4.17 uur e.k. 27 sept. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water in I.Imuidri Zondag 7 september Hoog water 9.24 en 21.54 uur. Laag water 4.38 en 17.01 uur. Maandag 8 september Hoog water 10.38 en 23.18 uur, Laag water 5.43 en 18.16 uur WEER R"ORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste- et 1 CS fcB 35 ren. Binnenland, heden éi d s J* 3 7 uur. Neerslag; laatste IS S 4) S 24 uur. a ëS Den Heidei licht bew. zo 17 0 Ypenburg iicht bew windst. 16 0 Vlissingen licht bew ozo 19 0 Eelde licht bew ozo 12 0 Twente onbewolkt 0 14 0 De Bilt onbewolkt zo 16 0 Eindhoven onbewolkt ozo 15 0 VI v Z -Limb onbewolkt zzo 18 0 Helsinki onbewolkt nw 18 0 Stockholm half bew nw 23 0 Oslo geheel bew nno 22 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 21 0 Aberdeen mist windst. 18 0 Londen geheel bew zo 24 2 Amsterdam licht bew zzo 26 0 Brussel licht bew. z 29 0 Luxemburg onbewolkt O 26 0 Parijs zwaar bew O 30 0 Bordeaux licht bew O 29 0 Grenoble onbewolkt windst 28 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn onbewolkt ozo 25 0 Frankfort onbewolkt ono 26 0 München onbewolkt zo 25 0 Zurich mist windst. 25 0 Genève mist windst. 25 0 Locarno mist windst. 23 0 Wenen onbewolkt zzw 23 0 Rome onbewolkt ono 29 0 Innsbruck onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt nnw 27 0 Madrid licht bew. windst. 31 0 Mallorca zwaar bew ono 0 Algiers geheel bew w 30 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2