Wisselslag estafetteploeg zwom in wereldrecordtijd naar het goud Cockie Gastelaars was in een ongenaakbare vorm Na zege op Oost-Duitsland maakt Nederland kans op vijfde plaats Engelse amazone Ann Townsend won springconcours op het CHIO Sport tijdens het weekeinde Nottelman's Vanadis is favoriet zondag op baan Mereveld Heren-estafetteploeg was volkomen kansloos Hongaarse waterpoloërs kan de titel haast niet meer ontgaan Grote Prijs van de Haven broederlijk gedeeld ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 9 WEER NEDERLANDSE TRIOMF IN BOEDAPEST Spaanse honkballers niet aangekomen Beroepstennissers weer naar Scheveningen AL ZOUDT U WILLEN GARAGE DEN HOUT Duitse ruiterequipe gaat naar Amerika Parijzenaars tonen weinig interesse voor titelstrijd Gemakkelijke serie voor kampioen Jan Derksen Bouwmeester favoriet in toernooi Het Oosten Maandag is de opening Het interzonale toernooi in Bad Portoroz Overweldigend, grandioos, fantastisch. Er zijn geen superlatieven genoeg om tot uitdrukking te brengen wat de Nederlandse zwemgemeenschap in Boedapest aan glorie beleeft. Nadat Cockie Gastelaars in de estafetteserie vrijdag in de ochtenduren het Europees record 100 meter vrjje slag op 1.03,7 had gebracht (dus niet zoals aanvankelijk bekend was gemaakt op 1.03,6), legde de wisselslag estafetteploeg 's avonds in een beklemmend spannende race beslag op de vierde Europese titel in de nieuwe wereldrecordtijd van 4 min. 52,9 sec., 1,1 sec. sneller dan het oude record, dat met 4 min. 54 sec. op naam stond van Groot-Brittannië. Wij hebben deze week al enkele malen de tonelen beschreven, die zich bij onze titeloverwinningen afspeelden. Tonelen van opgewonden vreugde met omhelzingen en zoenpartijen, met gelach en met tranen. Opnieuw stond vrijdagavond zo'n juichende en dansende groep Nederlanders op het .juryplatform. En temidden van al die verheugde landgenoten stonden vier meisjes, druipend van het water, blij «n lachend, maar eigenlijk zelf nog niet goed beseffend, wat zjj hadden gepresteerd. Zij wisten, dat zij de Europese titel hadden veroverd na een race, die na de eerste 100 meter van de matig zwemmende Lenie de Njjs (1.15,5) een hopeloze strijd leek te gaan worden. Maar zij konden niet begrijpen, dat zjj tegelijkertijd het zo scherp gestelde wereldrecord van de Britse ploeg hadden verbeterd. Lenie de Njjs, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars stonden met ongeloof In de ogen te luisteren naar al die opgewonden stemmen om haar heen die verkondigden, dat de officieuze tjjd onder het record van Groot-Brittannië lag. En pas teen van de jurytafel de bevestiging kwam, waren ook de vier zwemsters zeker van de dubbele triomf: de titel en het wereldrecord, dat natuurlijk tevens een Europees record betekent. Enkele minuten later, nadat de oranje trainingspakken waren aangetrokken en de haren weer netjes waren gekamd, ging het in optocht vóór de Russische en de Britse ploeg naar de overzijde van het bad, waar ook K.N.Z.B.-voorzitter Jan de Vries, al evenzeer ingenomen met het schitteren de zwemmen van het viertal, de gouden medailles overhandigde en waar tijdens het spelen van het Wilhelmus voor de zoveelste maal in enkele dagen het rood-wit-blauw langzaam omhoog ging. De triomf in het machtige decor van de stampvolle tribunes werd behaald in een race, die door hen, die het voorrecht had den er bij te zijn, nooit zal worden ver geten. Lenie de Nijs startte als eerste zwemster naast de wereldrecordhoudster Judy Grinham en met aan haar andere zijde de Oostduitse Annelies Schneider. Lenie was mooi op tijd weg, maar de schrik sloeg om de Nederlandse harten, toen al na 25 meter duidelijk werd, dat de Robben-zwemster niet in haar beste vorm stak. Zij lag diep en zij zwom moeilijk. Judy Grinham nam dé leiding en ook de kleine Russische kampioene Larisa Vikto- rova kwam een halve lengte op Lenie voor. Het was onmogelijk voor onze rugslag- zwemster om het hoge tempo van de En gelse te volgen en toen Ada den Haan voor de schoolslagbanen startte, had Juay Gin- ham haar 100 meter in 1.12 0,1 sec. boven haar wereldrecord al drieëneen halve seconde eerder beëindigd. Begin van victorie Maar bij Ada den Haan begon de victorie. Zjj zwom de schoolslagsprint zoals zij dat nog maar één enkele keer eerder had ge daan, n.l. toen zij verleden jaar in Parijs het Europees record op 1.21,1 bracht. Anita Lonsbrough moest haar voorsprong voor het grootste deel prjjs geven aan de in veel hoger tempo zwemmende Eindhovense. Maar in baan vijf kwam de wereldrecord houdster Karin Beyer op onweerstaanbare wijze naar voren en hoewel de Nederlandse achterstand op Engeland en Rusland dui delijk slonk, kwam Oost-Duitsland zich als vierde kandidaat voor de titel aanbieden. Op het moment, dat Ada den Haan in 1.21,3 aantikte, lag Nederland nog in vierde positie en niemand dacht op dat moment nog aan een mogelijke vierde titel voor Nederland, laat staan aan een wereld record. Maar met Atie Voorbij en Cockie Gastelaars nog op de blokken, waren de kansen gunstig en de adembenemende strijd ging verder met een vinnige jacht van de hoog over het water fladderende Atie. Wat Karin Beyer had gewonnen, werd door de Europese kampioene 1954 Jutta Langenau weer verloren. De Russin Kamajeva, die een halve se conde vóór Atie Voorbij was gestart, raakte bij elke doorhaal van haar Neder landse tegenstandster enkele centimeters van haar voorsprong kwijt en ook de lange Engelse Christine Gosden zag haar voor sprong slinken. Oost-Duitsland was voor goed naar het tweede plan verdrongen, nu de Britse en Russische meisjes nog. Ongenaakbaar Voor deze taak kwam Cockie Gastelaars te staan. Diana Wilkinson startte als laat ste Engelse met precies een seconde voor sprong en de Russische Ulvi Voog kon 0,2 sec. eerder wegspringen. Maar Cockie, die na haar succes acht uur tevoren alle zelf vertrouwen weer had hervonden, was in een ongenaakbare vorm. Met haar lange slag lag zjj binnen tien meter naast Voog en toen kwam de laatste en beslissende aanval op de kopplaats van Groot-Brittan nië. Arme Diana, zij zwom uitstekend, veel beter dan in de series, maar tegen het ge weld van de Schiedamse zouden sterkeren dan zij het eveneens hebben afgelegd. Bij het keerpunt was er geen millimeter ver schil meer en na de flitsende salto van Cockie lag Nederland vooraan. En het Engelse meisje zou ook de Russische Voog nog langs zich zien komen. In verrukkelijke stijl trok Cockie de laat ste baan onder zich weg en met een tussen tijd van 1.03,3 had zij bij de finish ongeveer een lengte voorsprong op Ulvi Voog, die 0.1 seconde' eerder aantikte dan Diana Wilkinson. 4 v 200 meter Dit imposante en ongekend spannende onderdeel van het prachtige zwemtoernooi in de Hongaarse hoofdstad was vooraf gegaan door een vrij gemakkelijke zege van de Fransman Robert Christophe op de 100 meter rugslag. In 1.03,1, slechts 0,2 sec. boven zijn Europese record, versloeg hij de Rus Barbier (1.03,9) in prachtige stijl met hoog armtempo, waarbij het bovenlichaam in volmaakte rust bleef. Op de 4 x 200 meter vrije slag estafette speelde het Nederlands herenkwartet Wil- lemse, De Jong, Hoogveld en Verburgt geen rol van betekenis. Terwijl Rusland met constante voorsprong op Italië op de titel afging, bezette Nederland tot de laatste man de zevende plaats vóór Groot-Brittan nië. Theo Hoogveld zorgde er tegen de Brit MacKechnie zelfs voor dat Leo Verburgt met drie meter voorsprong kon starten, maar de laatste Brit was Ian Black en dat betekende dat Nederland naar de laatste plaats werd verwezen. Al na 50 meter had Black de Eindhovenaar te pakken. De uitslag van de finale 100 meter rugslag heren luidde: 1. en Europees kampioen Christo phe (Fr.) 1.03.1; 2. Barbier (Rus!.) 1.03.9 3. Wag ner (Oost-Dld.) 1.05.5; 4 Magyar (Hong.) 1.05.8. 5. Kuvaldin (Rusl.) 1.06.4; 6. Pfeiffer (Oast-Dld.) 1.06.8. De uitslag van de finale 4 x 100 meter wissel slag estafette dames luidde: 1. en Europees kam pioen Nederland 4.52.9 (nieuw wereldrecord); 2. Rusland 4. 54.2: 3. Groot-Brittannië 4.54.3 4. Oost- Duitslanri 4.56.7; 5. West-Duitsland 5.04.1; 6. Hon garije 5.10.1. De uitslag van de finale 4 x 200 meter vrije slag estafette heren luidde: 1. en Europees kampioen Rusland 8.33.7: 2. Italië 8.41.2; 3. Hongarije 8.45.3; 4. Oost-Duitsland 8.48.1; 5. West-Duitsland 8.50.6; 6. Groot-Brittannië 8.54.9. Het Nederlands zevental maakt een uit stekende kans om als best geplaatst team van de voor de finalegroep uitgeschakelde ploegen uit de bus te komen. In de groep, die voor de vijfde tot en met de achtste plaats speelt, werd Oost-Duitsland met 53 verslagen. Het was een wedstrijd, die wat spel- beeld betreft een huilend en een lachend gezicht had. Onze landgenoten hebben de gehele eerste helft en twee minuten yan de tweede helft zeer onvoldoende ge speeld. Muller gaf Nederland de leiding, maar binnen korte tijd stond het 21 voor de hardspelende Oostduitsers. Er zat geen tempo en geen vechtlust in het spel van onze landgenoten en toen na het uit het water zenden van de Duitser Thiel een numerieke meerderheid ontstond, kon de aanval nog geen opening maken. Oost-Duitsland bracht de stand zelfs op 3_1 toen Kniest een onverwacht achter waarts schot van midvoor Lex verkeerd beoordeelde. Maar daarmee was alle kruit verschoten. Ineens kwam het zo nodige tempo in ons spel en de combinaties be gonnen beter te gelukken. Met twee uit stekende treffers van Fred van Dorp, die voor rust een strafworp miste, één van Harry Vriend en één laatste van Hans Muller werd het tenslotte 53 voor Neder land, dat nu nog van Frankrijk moet win nen om zich vijfde te kunnen noemen. In de strijd u de titel werd Italië met 70 door de sterke Hongaren verpletterd. De Russen wonnen na een 21 achter stand met 32 van Joegoslavië en daar mee is Hongarüe zo goed als zeker van het Europese kampioenschap. In de laatste wedstrijd van vanavond moet Rusland met wel zeer grote cijfers winnen van de Hon garen wil het nog voor een verrassing kunnen zorgen. In het waterpolotoernooi luidden de standen: Finalepoule Hongarije Rusland Italië Joegoslavië 2 2 0 0 4 12—3 2 10 12 5—6 2 10 12 4—9 2 0 0 2 0 5—8 En in de groep, die speelt om de vijfde tot en met de achtste plaats: Nederland 2 2 0 0 4 96 West-Duitsland 2 10 12 84 Oost-Duitsland 2 10 12 77 Frankrijk 2 0 0 2 0 29 Cockie Gastelaars, die gisteren een zeer belangrijke bijdrage leverde voor de Nederlandse estajettezege. De Spaanse honkbalploeg van de F.C. Barcelona, die vandaag en morgen in Amsterdam en Haarlem tegen Ajax en HCK wedstrijden zou spelen, is gister avond niet in Nederland aangekomen. De ploeg werd te kwart voor zeven op het C.S. in Amsterdam verwacht. Het be stuur van de Honkbalbond heeft nu be sloten de wedstrijden af te gelasten. Hedenochtend ontving men bericht uit Spanje dat de reis van de Spanjaarden niet door kon gaan omdat het toegezegde geld voor de reis niet beschikbaar was gekomen. Zaterdag 13 en zondag 14 september zal de wereldkampioen proftennis, Gonzales, met enkele andere profs van het „circus" Kramer op de Mets-banen in Scheveningen spelen. Het zijn Sedgman, Kramer en de Fransman Remy, die onlangs tot het pro fessionalisme is overgegaan, die met Gon zales naar Nederland zullen komen. Advertentie Het is vrijwel onmogelijk, het mechanisme van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE te mishandelen. Schakelen, koppelen en ontkoppelen gebeurt automatisch. Daarbij prachtig wegvast en zuinig. Tel. 12138 en 15056 Op de derde dag van het elfde inter nationale concours hippique in Rotterdam werd begonnen met een damespringcon cours om de Prijs der Amazones. De wed strijd werd gewonnen door de Engelse amazone Ann Townsend, die met het paard Irish Lace als derde van de 24 deelneem sters startte. Ze reed een zeer fraai par koers en kwam foutloos rond in 95,6 sec. Op de tweede plaats eindigde eveneens met 0 strafpunten de als laatste gestar te Nederlandse amazone Irene Jansen met het paard Adelboom. Haar tijd was 95.8 sec. Deze wedstrijd was overigens wel hét nummer van de Engelsen, die met niet minder dan vijf deelneemsters onder de eerste tien geklasseerden vertegenwoor digd waren. De landenwedstrijd tussen de jeugd- equipes van Nederland en Zuid-Afrika heeft een overtuigende zege opgeleverd voor de gasten. Zowel in het team- als in het individuele klassement bezetten zij de eerste plaats. 's Middags werd begonnen rriet een der belangrijkste nummers van het gehele CHIO, een internationaal puissance springconcours om de Prijs van de Haven. Naar de tweede ronde ging slechts één Nederlander over; dat was de Groninger Tjeerk Velstra, die met „Kabila" door de meer dan 5000 toeschouwers op de tri bunes hartstochtelijk werd toegejuicht. In de tweede barrage sneuvelde de Neder lander. hij werd ex aequo als vijfde ge klasseerd. In de laatste ronde bleven twee deelnemers over, namelijk de Olym pisch kampioen Hans Gunther Winkler (Did.) met zijn beroemde paard „Halla" en de Amerikaan William Steinkraus, lid van het Amerikaanse nationale ruiter- team, met de schimmel k'Sar d'Esprit. Opnieuw gingen beiden foutloos rond en toen vonden zij het welletjes. In overleg met de .jury besloten zij hun paarden te sparen voor de landenwedstrijd van zon dag. Zij kregen daardoor beiden een eerste prijs. Het laatste internationale nummer was het springconcours om de Prijs van de Rijn. De uitslag van dit nummer luidde: 1. Frankrijk, kapt. B. de Fombelle met „Bucephale" en kapt. G. Lefrant met „Ni- cias" 0 strafpunten 40.2 sec.; 2. Verenigde Staten. W. C. Steinkraus met „First Boy" en F. D. Chapot met „Sinbad" 0.40.8; 3. Duitsland, F. Thideman met „Finale" en H. G. Winkler met „Sonnenglanz" 0.41.6; Drie Duitse ruiters, die op het C.H.I.O. in Rotterdam uitkomen, zullen binnenkort voor een trip van bijna twee maanden naar Ar. erika vertrekken. Het is de equipe die op de Olympische Ruiterspe- len in Stockholm de gouden medaille in de landenwedstrijd won. Deze bestaat uit de ruiters Hans Giinther Winkler. Fritz Thie- demann en Alfons Luetke Westhuess. 4. Frankrijk, Renaud Dubuisson met „Ra pid" en It.-kol. M. Fresson met „Grand Veneur" 0.42.2; 5. Duitsland, Magnus von Buchwaldt met „Flugwind" en mej. Anna Clement met „Nico", 0.44; 6. België, mej. Fenny Vanderhaegen met „Fidelio" en D. Smeets met „Hipparque", 0.48.6; 7. Neder land, Bertie Uytendaal met „Hanko" en Harry Wouters van den Oudenweyer met „Rebel", 0.52.2. Een rustdag in de wereldkamnioen- schappen wielrennen betekent in Parijs, dat er nog minder dan de voorgaande da gen te merken valt van de titelstrijd. Het is opmerkelijk hoe weinig men ook in de Franse hoofdstad geconfontreerd wordt met dit evenement. Nog minder dan in Reims. De Parijzenaars hebben meer be langstelling voor de politiek van De Gaul le en de plotselinge aanvallen van de Alge rijnen dan voor het fietsen. De baansport is ook duidelijk hier op zijn retour. Zelfs een boeiend programma als dat van don derdagavond kon niet meer dan enkele duizenden Fransen naar het „Pare" trek ken. Vrijdagochtend om half zeven werd chef-verzorger Nol Muller uit zijn bed ge beld. Verstoord nam de Amsterdammer de telefoon op en hoorde tot zijn verbazing de klagende stem van Jan Derksen, die om zijn druiven vroeg. Wat was het geval. Donderdag had Muller de wereldkam pioen van Le Bourget afgehaald en onder weg had Derksen een voorraad druiven in geslagen. Die waren in de auto van Muller blijven liggen. En Derksen kreeg zijn druiven, want Muller stond graag een deel van zijn nachtrust af om de hypernerveu ze titelhouder tevreden te stellen. „Derksen is één van de grootste ama teurs van de wielerwereld", zei Arie van Vliet toen hij van het voorval hoorde, „als hij nog 20 jaar door zou kunnen gaan met zijn sport dan nog zou Derksen voor iede re belangrijke wedstrijd beven als een riet". Maar Derksen zal het beslist geen 20 jaar meer volhouden. Hij loopt zelfs met plannen rond om in 1959 bij de baankam- pioenschappen in Amsterdam zijri af scheid te vieren. Geen zorgen Voor de series van de sprint, die van daag gereden worden, behoeft Derksen zich geen zorgen te maken. Want hij is als wereldkampioen ingedeeld met de Deen Lykke en de Zwitser Pfenninger. Heel wat moeilijker krijgt het onze tweede ver tegenwoordiger Ab Schotman. De Am sterdammer staat nl. voor de onmogelijk schijnende taak tegen de Italiaan Ogna en de Franse favoriet Gaignard op te tornen. Schotman heeft echter uitschieters De jongste stayer bij de wereldkam pioenschappen is de Italiaan Pezzali (21 jaar) die rijdt achter de oudste gangmaker. Arthur Pasquier is na melijk 74 jaar. Als maandagavond om half acht de voorzitter van de KNSB, mr. A. G. de Blé- court, het schaaktoernooi van „Het Oos ten" opent zal Haarlem en omgeving ruim een week lang in de ban zijn van dit schaakevenement. De wedstrijden, die in gebouw Cultura aan de Jansstraat in Haarlem worden gehouden zullen onge twijfeld een spannend verloop hebben. De deelnemers aan de ere-groep zijn name lijk voor het merendeel volkomen aan elkaar gewaagd. Niettemin mag de vroegere Haarlemse schaker H. Bouwmeester als favoriet worden getipt. Hij kan niet alleen bogen op een redelijke internationale ervaring maar heeft bovendien in het laatste Hoog oventoernooi nog duidelijk bewezen naast dr. M. Euwe, J. H. Donner en Lod. Prins tot de sterkste landelijke spelers te beho ren. Bouwmeester ontmoet op zijn weg naar de overwinning een aantal spelers, dat ook het één en ander van schaken afweet. Th. van Scheltinga b.v. is altijd een bijzonder lastig te kloppen tegenstander. Gewoon lijk heeft hij enkele partijen nodig om in de goede vorm te komen. In een kort toer nooi als dit van Het Oosten kan hem zulks wel eens noodlottig worden. N. Cortlever heeft vorig jaar erg teleur gesteld. Hij kwam toen duidelijk tekort bij C. Orbaan en Fr. Roessel. Nadien heeft hij zich. echter uitstekend hersteld. C. Or baan die vorig jaar het toernooi van de or ganiserende vereniging zo fraai wist te winnen heeft nadien weinig opzienbarends meer verricht. Bij voorbaat kansloos mag men drs. G. Prahl en B. J. Withuis mis schien niet noemen. Beiden zijn sterke schakers, maar hebben toch de hoogte van de andere vier deelnemers nog nooit kunnen bereiken. Het speeltempo in de ere-groep is 40 zetten in 2 uur elk. De overige 66 deelne mers zijn eveneens ondergebracht in zes kampen. Het aantal inschrijvingen van als sterk spelende schakers bekend staan- den heeft de organisatoren de gelegenheid geboden nog drie hoofdgroepen te vor men. Na loting werden daarbij de volgen de groepen samengesteld: Groep A: A. Herfst (Het Oosten), G. Kranendonk (De Pion); J. Bonkenburg (Heemstede), J. H. Wilmink (VAS), F. Hildama (VVV), en T. Slagt (Halfweg). Groep B: S. Bonkenburg (Heemstede), J. v. d. Berg (De Torens), S. Herfst (Het Oosten), P. Roubos (Halfweg), J. H. Ad- dicks (VAS) en A. C. v. d. Tak (VVV). Groep C: C. Koster (VHS), F. van Setten (Halfweg), J. Wolff (Het Oosten), W. Kie vit (VHS), dr. A. L. Bouma (Amsterdam) en J. W. de Munck (Rolland). Favorieten zijn voor ons J. H. Wilmink (A), S. Herfst (B) en F. van Setten (C). In de andere groepen treffen wij nog en kele bekende namen aan. Zo neemt in groep 1 b.v. deel mevr. A. v. d. Veen-Baas. De speeldata zijn 8, 9, 12, 13 en 16 sept; 10 en 17 sept. zijn gereserveerd voor afge broken en uitgestelde «partijen. Behalve op 13 sept., wanneer de wedstrijden om drie uur beginnen, is het aanvangsuur gesteld op half acht. De uitslagen van de afgebroken partijen, ge speeld voor de zeventiende en achttiende ronde van het interzonale schaaktoernooi in Bad Por toroz luiden: Zeventiende ronde: Tal (Rusl.)Panno (Arg.) 1—0;Sherwin (V.S.)—Larsen (Den.) 01; De Greiff (Col.)Averbach (Rusl.) remise; Matano- vic (J.sl.)Benkoe (Hong.) 01; Gligoric (J.sl.) Neikirch (Buig.) 10. Achttiende ronde: Fuester (Canada) Gligoric (J.sl.) 01; Rossetto (Arg.)Cardoso (Philipp.j 1—0; Larsen (Den.)—De Greiff (Col.) 0—1; Olafs- son (IJsland) Tal (Rusl.) remise. De afgebroken partij Benkoe (Hong.)Filip (Tsj.sl.) werd niet uitgespeeld. De stand na de achttiende ronde luidt: 1. Tal I2V2 pnt uit 18 partijen; 2. Petrosyan ll'/a pnt uit 18 partijen; 3. Gligoric 11 pnt (17); 4. en 5. Bronstein en Olafsson lO'/s punt (17); 6. Benkoe 10 pnt en 1 afgebr, partij (17); 7., 8.,9. Matanovic, Fischer en Szabo ieder 10 pnt (17); 10- en 11. Aver bach en Pachman 9'A pnt (17); 12. Filip 9 pnt en 1 afgebr. partij (17); 13. Panno 9 pnt (17); 14., 15. Larsen en Sanguinetti 8 pnt (17); 16. Neikirch 7 pnt (17); 17., 18. Sher- win en Rosetto 6 pnt (17); 19. Cardoso 5 pnt (17); 20. De Greiff 4 pnt (17); 21. Fuester 2 pnt (18). De spelers in het betaalde voetbal heb ben zondag een nagenoeg volledig wed- strjjdprogramma. Voor de clubs uit Kenne- merland wil dat zeggen dat Stormvogels (RBC), RCH (Vitesse) en EDO (UVS) uit wedstrijden hebben en dat Haarlem (Graaf schap) thuis speelt. Voor VSV is geen competitiewedstrijd vastgesteld. Omtrent de kansen is zo aan het begin van het seizoen weinig te zeggen, maar wij zien toch wel redelijke resultaten in het vooruitzicht: tenminste een gelijk spel voor Haarlem en RCH en overwinningen voor Stormvogels en EDO. De opstellingen zijn: Haarlem: doel: Snijders;; achter; Oepkes en Kroon; midden: Goedhart, Sibrandy, Dinkelberg; voor: Groeneveld, Deegenaar, Kilian, De Graaf, Berendregt. RCH: doel: v. d. Voort; achter: Schoo- nenberg en Romviel; midden: Krist, v. d. Brink, Hoogendoorn; voor: Brouwer, Kruijer, Hendriks, v. d. Lippe, Henke. AMATEURS Bij de amateurs zijn slechts enkele wed strijden vastgesteld. Zoals HBCZand- voortmeeuwen in de tweede klasse en KW —Wijk aan Zee en ZVVADO '20 in de derde klasse. HFC speelt zondag vriendschappelijk tegen een aloude tegenstander, HVV. Aan vang twee uur. Verder worden gespeeld: K.N.V.B.-reserves: semi-profs: 1 A: Vi tesse 2RCH 2; 2A: Stormvogels 2 Wageningen 2, VSV 2KFC 2, 't Gooi 2 EDO 2, NEC 2—Haarlem 2. Amateurs: 2 A: Kennemers 2WSV 2. SOFTBAL Bij de Nederlandse Dames Softballbond wordt zondag een oude traditie in ere her steld. De kampioen van Nederland, het Haarlemse HHC, speelt dan tegen de rest van Nederland. Terrein: Verspronckweg, aanvang 14.15 uur. De rest van Nederland verschijnt met de volgende dames: W. van Maanen (Rooswijk), R. Nijssen (Pinguins), L. Dekker (Schoten), F. van Veen (Schoten), T. Biesbrouck (RCH), C. Papagaai (OWO), H. Veenstra (Pinguins), L. v. d. Veer (TYBB), D. Houtison (Catchers), E. Vegter (VVGA), G. Jansen (RCH), D. Hietbrink (Pinguins), De Oudendijk-Bruin (OWO). De opstelling is nog niet bekend. KORFBAL „Aurora" houdt zondag een driekamp met de verenigingen Aurora, Hespa en Haarlem. Van deze verenigingen spelen de drie eerste twaalftallen tegen elkaar. Aan het Westerkwartier-toernooi nemen deel: Blauw Wit, Luto, Swift, Eindhoven en Westerkwartier. Er wordt gestreden om de Boekei-Venekamp bokaal, die het vorige jaar door Luto is gewonnen. TENNIS De belangstelling voor de tennistoer nooien in Haarlem en omgeving is dit jaar groot en dit wordt nogmaals bevestigd door de grote inschrijving voor het „Duinwijck- toernooi" dat van vandaag tot en met zon dag 14 september door de LTC „Bloemen- daal" op de banen gelegen aan de Joh. Ver- hulstweg in Bloemendaal gehouden wordt. Ruim tweehonderd partijen zullen op zes banen gespeeld moeten worden. Het is dan ook noodzakelijk dat een groot deel van de damespartijen 's middags gespeeld wordt. HANDBAL Zondag wordt op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem gestre den om het handbalkampioenschap van Haarlem. Dit keer een bijzonder interes sant toernooi, omdat de krachtsverschillen tussen de teams, met name bij de dames, de laatste jaren belangrijk zijn genivel leerd. Zo is de hegemonie van de Concor- dia-dames eens hoofdklassers voorbij en behoren de afdelingsploegen van HOC, IJmond, De Blinkert en in mindere mate die van TYBB en Rapiditas eveneens tot de kanshebsters. Bij de heren mogen we verwachten dat de ontmoeting tussen Concordia en Rapidi tas, die om vier uur wordt gespeeld, weer de beslissing zal brengen. Bij de heren wordt een halve competitie gespeeld, waaraan ook door HOC en Zand- voortmeeuwen wordt deelgenomen. De eindstrijd van het damestoernooi vindt om vier uur plaats, om drie uur voorafgegaan door de strijd om de derde plaats. De finale voor de heren-afdelings- ploegen tussen Rapiditas 2 en de winnaar van de ontmoeting De BlinkertConcordia 3 wordt om kwart over twaalf gespeeld. Zondagmiddag is het klassieke H. van Wickevoort Crommelin Memoriaal op Mereveld het middelpunt van een groot programma. Evenals vorig jaar draagt deze belangrijke klassieker met f 7.700,aan prijzen een volkomen open karakter. Grote verrassingen buiten beschouwing gelaten zijn slechts 5 paarden van het oorspronke lijke aantal van 130 ingeschrevenen serieu ze kanshebbers. Dit kwintet bestaat uit Wybo K, Vanadis, Vivant Ilollandia, I'm- berto en Urania. Twee Derby-winnaars zijn hierbij, maar die van dit jaar, Walter Hollandia ontbreekt, vermoedelijk door gebrek aan vorm. De favoriet zal zijn Not- telman met Vanadis, doch dit favoriet schap is allerminst een zekerheid, want indien de vier concurrenten hun record benaderen, wordt het een aankomst op één lijn. Daar de sympathieke Westfries de grootste tacticus is gaat ook onze voorkeur naar hem uit, vóór Urania, Umberto en de outsider Vivant Hollandia. Verder is er een treffen over ruim drie kilometer met de cracks Tabor, Sammy Mars en Roland. In het kampioenschap van Nederland kon Roland aan het slot het tempo niet meer volgen, zodat hem over deze ruim 700 m. langere afstand slechts een outsiderskans gegeven mag worden. De beide anderen zijn beproefde stayers, doch de vraag is of Tabor hier kan winnen. Mereveld ligt Sammy Mars veel beter, dan de schimmel, die vermoe delijk zijn rivaal niet zal kunnen bereiken. In het andere internationale nummer staat Sirona thans zo gunstig, dat zij vol komen moet falen om niet te kunnen win nen. Als slechte starter is dit van haar altijd mogelijk. Haar rivaal is Nottelman (Pretty Boy, Quintus Harvester), die iedere fout zal afstraffen. De veteraan Morning Star en de snelle Quite Heny zijn evenmin onmogelijk. Bij de amateurs ligt de zege in het be reik van Seigneur Bascom, die S jakie Scott en Spencer Nora de baas zal kunnen blijven. Er zijn twee draverijen met auto-start, resp. over 1700 en 2200 m. Op de korte af stand heeft Quick Star een gunstige posi tie, die hij tot het einde toe kan verdedi gen tegen Sam Spencer en Ralph Erebus. Outsider is Rentinus. In het andere num mer met niet minder dan 15 deelnemers heeft de in grote vorm lopende The Lady Bond een goede kans, om de keuze Nottel man, Regina's N en U Diena achter zich te laten. In een aantrekkelijk nummer voor 2-jarigen gaat de voorkeur naar de keuze Bloemsaat (Xuthus T, Yylophoon), vóór Xanthi Con Dios en Xenophon. Voor William Hanover K, die tweemaal achter een op Mereveld won, is de taak nu veel moeilijker, want 40 meter voorgift geven aan Wilfield zal dit veelbelovende paard toch nog niet kunnen, vooral omdat hij op zijn weg ook nog Walter Mitty treft. Outsider is Us Erebus. Tenslotte kan in de Enschede-prijs Wilma Zora haar goede verrichtingen in de afgelopen weken met een overwinning honoreren, door Upita te verslaan. „ONWAARDIG GEDRAG". Vier top- spelers en de coach van de bekende Roe meense voetbalclub „Dynamo" zijn zwaar gestraft wegens „onwaardig gedrag", meldt het Roemeense blad „Rominia Li bera". Er werden door het blad geen de tails genoemd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9