AUDIUM en PHILIPS Mr. Opticien J. GRIT Gerard van Praag THALIA Winkelier liep met „juli-prijzen" op opruiming vooruit Noors-Britse uitnodiging aan drie walvisvarende landen 104. Ook Ruslands komst verlangd voor de bespreking van overbevissing HOORBRILLEN (H)OOR HANGERS HOORAPPARATEN Televisie - Radio Grammofoons Fa. De Vilder herenkleding Uw kapsel G. VERHOEF Filiaal VELOwasmachineMjj Trompstr. 68 TeUsfss limuiden Lichtschip vervangt boei bij Ostende Kustvaarder maakte gevaarlijke slagzij R.K. Middenstandsbond heeft nieuwe voorzitter „Barendszee" sleepte „Fraviso" naar IJmuiden Veiligheid op tankers in discussie Spaans Evangelische Zending Haarlemse economische politierechter: Vier Wijsmuller-sleepboten brengen „Kosmos V" binnen Bromfietser over de kop Gouda - Zwijndrecht - limuiden Vanmorgen in de vishal en op zee Burgerlijke Stanc* van Velsen BLAUW GABARDINE JASSEN Kunstmatig kweken van oesters blijkt mogelijk Examens 8 OKTOBER 195 8 De fraaie in zachtgele steen uitgevoerde gereformeerde kerk tussen de Merwede- straat, Spaarnestraat en Rijnstraat in IJmuiden is thans zo goed als gereed en hiermee is Velsen in het bezit gekomen van een van de mooiste, modernste en meest doelmatige kerken die er in de om trek te vinden zijn. Bovendien ligt de kerk bijzonder gunstig (in het centrum en op het belangrijkste en grootste plein in IJmui den)- De kerk werd onder architectuur van de lieer J. Roodenburgh uit Amsterdam gebouwd en kan ongeveer 700 kerkgangers herbergen. Bovendien beschikt men over een grote ruimte, die gedeeltelijk onder de grond werd gebouwd( de ramen zijn op straathoogte) en die zelfs geschikt is voor het opvoeren van toneelstukken, alsmede het geven van catechisatielessen. Op de nok van het dak is een globe mpt kruis ge plaatst, die. het geloof (kruis) op de wereld (globe) symboliseert. Advertentie IvmSMflCHIMS-roOIO.HflflBDEM .STOFZUISEDS enzam] Op of omstreeks 14 oktober zal de róde lichtboei „Akkaert", positie 51.22.24 N.B. en 2.47.18 O.L. voor de Belgische kust, ten noordwesten van Ostende, vervangen wor den door het lichtschip „Wandelaar". De kenmerken van dit schip zijn: rood, aan weerszijden de naam in witte letters, twee masten en overdag rode afgeknotte kegel in de fokkemast op 2/3 hoogte, 's Nachts geeft een rood groepschitterlicht elke 30 seconden een groep van vier schit teringen. In de Keilehaven te Rotterdam is de Ne derlandse kustvaarder „Michel Swenden" een slagzij van 60 graden gaan maken door het verschuiven van de lading. De scheep vaart werd verzocht zo voorzichtig mo gelijk te varen, omdat men vreesde dat het vaartuig, dat 500 brt. meet, zou kapseizen. Gisteravond heeft men echter de „Michel Swenden", die geladen was met cokes, weer rechtgekregen door het wegpompen van water uit de ruimen. Advertentie (Het theater met de beste films) vertoont DONDERDAG as. 8 uur in een speciale voorstelling ALS HET KINDERHART SPREEKT met Hans Söhnker - Irene von Meyen- dorff en het jongetje Michael Ande. EEN FILM VOL ONTROERING, DIE IEDER'S HART STEELT Vanaf vrijdag a.s.: Het FEL-REALISTISCHE FILMWERK Slachtoffers van het trottoir Toegang 18 jaar. In „De Griffioen" aan de Trompstraat te IJmuiden werd dinsdagavond de jaarver gadering gehouden van r.-k. Middenstands bond, afdeling Velsen. Tijdens deze vergadering deelde de voor zitter, de heer J. van Leeuwen, mee dat hij in verband met zijn drukke werkzaamhe den zijn functie neerlegde. Hij stelde voor in zijn plaats de heer M. G. Kuipers tot voorzitter te benoemen, hetgeen door de vergadering zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De heer Th. J. Borsten, secretaris, be dankte met een kort woord de heer Van Leeuwen voor de vele belangrijke werk zaamheden die hij tijdens zijn twaalfjarig voorzitterschap voor de afdeling heeft ver dicht. Voor de bestuursverkiezing stonden ■>eriodiek aftredend de heren B. Demmers, - enrtingmeester, J. A. Andriesma en W. hvanenburg, leden. Zij werden bij accla- natie herkozen. De vacature, ontstaan door het bedan ken van de heer G. van der Kolk, zal voorlopig gereserveerd blijven voor een afgevaardigde van de r.-k- Bond van Sla gerspatroons. Gistermorgen arriveerde in IJmuiden de zeesleepboot „Barendszee" van Smits Internationale Sleepdienst, die de 2300 ton metende „Fraviso" op sleeptouw had. De „Barendszee" is 16 september met zijn sleep uit Funchal vertrokken. De „Fraviso", die een grote lading bananen aan boord had, kon wegens machinescha- de niet op eigen kracht verder varen en daar de „Barendszee" zich in de nabijheid bevond, werd de aangeboden hulp gaarne aanvaard. Onderweg naar Liverpool werd het weer zeer slecht en met het oog op de aan bederf onderhevige lading kwam de krachtiger sleepboot „Gele Zee", even eens van Smit, assisteren. De lading ba nanen is daarna in Liverpool en Dublin ge lost, waarna de „Barendszee" de „Fravi so" naar IJmuiden heeft gesleept. La ter is de „Fraviso" naar Arasterdam gesleept, waar de machine van het schip zal worden gerepareerd. Advertentie Uw kostuum binnen f dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 HELSINKI (UPI) De Finlands Sjoe- mans-Union (Finse Zeemansbond) heeft bij het ministerie van Sociale Zaken gepro testeerd tegen wat hij noemt „onvoldoende beschermende maatregelen aan boord van tankschepen". Het protest van de bond houdt verband met de ontploffing aan boord van de Finse tanker „Tupavuori" zondagavond bij Naa dendal, waarna het schip zonk. Drie men- sén werden daarna vermist en men vreest, dat zij dood zijn. De 'bond zei in zijn brief aan het minis terie, dat de tegenwoordige wetten niet streng genoeg zijn en dat er geen con trole op de veiligheidsmaatregelen is aan boord van tankschepen. Vrijdagavond zal in de Christelijk Gere formeerde Kerk aan de Marconistraat te IJmuiden dr. Juan José Arriën spreken over de Spaans Evangelische Zending. Voordat hij overging tot het protestan tisme is dr. Arriën als r.-k. geestelijke zeven jaar in Spanje, drie jaar in Engeland en ongeveer 16 jaar in de Verenigde Staten werkzaam geweest. Dr. Arriëns causerie zal worden vertaald door de heer C. Neeser uit Den Haag. Na elke opruimingsperiode in het za kelijke leven plegen er winkeliers voor de economische rechter te verschijnen, die zich niet aan de regels van het spel hebben gehouden. Onder hen zijn er, die trachten met lokkende, al of niet wette lijk toegestane, slogans reeds vóór de opruiming liefst een zo groot mogelijk deel van hun goederen aan de man of zo men wil: vrouw, te brengen. Anderen verzuimen onmiddellijk na de toegestane periode hun meestal spectaculaire aan kondigingen in de vorm van op etalage ruiten geplakte stroken papier en blik- vangende prijskaartjes te verwijderen Als voorbeeld van de eerste categorie stond maandagmiddag een Haarlemse eenenvijftigjarige textielhandelaar voor de Haarlemse economische politierechter, mr. J. D. Vink, terecht. In een weekblad had verdachte eind ju ni van dit jaar geannonceerd „reeds van 28 juni af japonnen voor juli-prijzen" te zullen verkopen en nog andere „extra voordelige aanbiedingen" te zullen doen. Ook op de ramen van 's mans zaak ves tigden grote stroken papier met ongeveer gelijkluidende teksten de aandacht op de ze verkoopstunt. De winkelier was geverbaliseerd, omdat hij een verkoop aangekondigd had, die vooruit zou lopen op de wettelijk toegesta ne uitverkoopperiode. Ter zitting verklaarde hij juist angst vallig vermeden te hebben de woorden „uitverkoop" of „opruiming" te gebrui ken. Juli was een van zijn beste verkoop maanden en hii had een vakantieaanbie ding willen doen. De rechter achtte het juist, dat men uit ging van de mentaliteit van het kopende publiek. Dat zal-ongetwijfeld aan oprui ming denken, als het de aankondiging „ju li-prijzen" ziet. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, bracht naar voren, dat de wet strafbaar stelt elke aankondiging, die reëel de indruk kan wekken, dat mei vooruitloopt op de uitverkooptermijn. Vele winkeliers toch trachten de uitverkoopperiode zo lang mo gelijk te maken door extra voordelige prijzen aan te bieden. Hier is sprake van een poging de uitverkoop vóór te zijn en collega's, die zich wel aan de regels van het spel houden, oneerlijke concurrentie aan te doen. De officier eiste een boete van f 50 subsidiair tien dagen. De raadsman, mr. P. Kuiper uit Am sterdam, voerde aan, dat vele winkeliers niet precies weten, waar zij zich aan moe ten houden. Op het gebied van de juris prudentie op de uitverkoop zijn er de no dige controverses en ook de Hoge Raad heeft ziin standpunt niet duidelijk bepaald, aldus pleiter. Officier: „Het gaat hier om een bewijs- kwestie. Daar komt de Hoge Raad niet aan te pas": Mr. Kuiper wilde de aanduiding „reeds van 28 jqni af" aldus zien: op deze juni dag zou reeds tegen j u 1 i-prijzen verkocht worden. Uitvoerig ging pleiter in op-het begrip „juli-prijzen". Tussen de Tweede Kamer en de regering is indertijd een no ta gewisseld over artikel 2 van de Uitver- kopenwet. De Kamer wilde niet, dat de gewone stunts van winkeliers getorpe deerd zouden worden en heeft de regering gedwongen te zeggen, wat zij verstaat on der het annonceren van uitverkoop en op ruiming. In een memorie van antwoord noemde de regering toen als aanduidin gen, die bij het publiek de indruk van een opruimingsaankondiging konden wekken „totale liquidatie", „alles moet weg" of vervoegingen en afkortingen van het zelf standige naamwoord uitverkoop of oprui ming, zoals „wij verkopen uit". Als voorbeeld van aanduidingen, die niet eenzelfde indruk wekken, somde, de rege ring op „coupondagen, vrijdagkoopjes en bijzondere koopjes". De regering laat dus „vrijdagkoopjes" toe en ook mei- en. no- vember-aanbiedingen, zoals die door een groot kledingmagazijn zijn gedaan, aldus pleiter. „Mijn cliënt heeft nu juist de naam van een maand gekozen, waarin een op ruiming valt. Op grond hiervan zou de wet dus moeten zeggen. Op alle dagen en in elke maand mag je een stunt aankondigen en daarbij de namen voor deze dagen en maanden gebruiken, behalve in januari en juli; want dan is het opruiming. Boven dien heeft de winkelier niet gesproken van „uitverkoop", „opruiming", „liquidatie" of „alles moet weg", besloot mr. Kuiper zijn uitvoerig pleidooi. De rechter bleef er echter bij, dat de aankondiging van de handelaar de in druk wekte vooruit te lopen op de oprui ming en veroordeelde hem tot f 15 subsi diair drie dagen, zijnde het bedrag, waar mee verdachte zijn overtreding had kun nen afkopen. Advertentie Vier sleepboten van n.v. Bureau Wijs muller, de „Hector", „Stentor", „Simson en „Cycloop" hebben vannacht omstreeks twee uur de Noorse walvisvaarder „Kosmos V" (19.000 br.t.) in IJmuiden binnengesleept. De walvisvaarder is onlangs in de Rotter damse haven door een felle brand geteis terd. Het schip zal in Amsterdam bij de A.D.M. worden hersteld. De vier slepers van Wijsmuller waren dinsdagmiddag om half vier met de walvis vaarder bij Hoek van Holland in zee. De leiding van deze sleepreis was in handen van kapitein H. van den Burg. De reis is voorspoedig verlopen. Het weer op de Noordzee was behoorlijk, aldus de kapi teins van de sleepboten. De 45-jarige baas van de kalkzandsteen fabriek in IJmuiden,' O. v. E. uit Haarlem, is dinsdagmorgen op de Lange Nieuw- straat in IJmuiden door het blokkeren van de rem van zijn bromfiets over de kop ge slagen. De man moest met een hersenschudding, hoofdwonden en schaafwonden door de ongevaliendienst naar een ziekenhuis wor den vervoerd. Hij werd in het Grote Gast huis in Haarlem opgenomen. LONDEN (Reuter) Het Engelse mi nisterie van Landbouw heeft dinsdag be vestigd, dat er van het Verenigd Konink rijk en de Noorse regering een gemeen schappelijke uitnodiging is uitgegaan" naar Japan, de Sovjet-Unie en Nederland voor het houden van eerr informele conferen tie in de komende maand over de walvis vangst in het zuidpoolgebied. Een woord voerder van het ministerie verklaarde, dat er nog geen antwoorden waren binnenge komen. Met betrekking tot Japanse be denkingen over het doel van de bijeen komst, zei hij, dat er geen formele agen- Advertentie In II M U I DE N gevestigd: KENNEMERLAAN 92 DINSDAGS NA 1 UUR GESLOTEN TELEFOON 5072 Enige woonwagenbewoners zijn met hun wagens voor het raadhuis in Scherpenzeel gaan staan uit protest tegen het feit dat de gemeente ondanks herhaalde verzoeken geen waterleiding naar het woonwagenkamp wil laten aanleggen. De bewoners moeten nu voor 'n emmertje drinkwater ongeveer drie kilometer lopen, soms een paar keer per dag. Advertentie PHILIPS ERRES - GRAETZ e.a. Vrijblijvende demonstratie ook bij u thuis. Betaling in overleg Eigen servicedienst IIXEHOE PHILIPS lilll SE 81 IC E Gedipl. Radio- en Televisiemontpur VELSERDUINWEG 173 TEL. 4482 Onze n a a m is een waarborg voor een blijvende en vakkundige service. Prijzen van dinsdag Heilbot 3.50, gr. tong 5.10—5.00, grm. tong 4.30— 4.10, kim. tong 3.60—3.40, kl. tong I 3.20 —3.00, kl. tong II 2.50—2.20, tarbot I 3.20-2.60 per kg. Kl. schol I 73. kl. schol II 48—22, schar 36 28, v. haring 24.40—18.60, makreel 22.40—16, gr. schel vis 5036. grm. schelvis 4833, kim. schelvis 36 22, kl. schelvis 1 3220, kl. schelvis II 3421, wij ting 34 17, gr. gul 5045, mid. gul 50—38, kl. gul 38 28, Poontjes 158, kl. koolvis zw. 4327, kl. koolvis wit 50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 280200. gr. koolvis zw. 11286, gr. koolvis wit 120 per 125 kg. Besommingen van dinsdag 2 trawlers met t 52.000, IJM 32 Elie f 20.800. HD 103 21.100, RO 27 4100, KW 80 t 21.660. KW 73 3270, KW 4 i 24.300, KW 74 I 9570, KW 17 I 2460. da werd ontworpen, maar dat men höopt, dat de besprekingen zullen gaan over de algehele activiteit van de Internationale Commissie voor de Walvisvaart. Hij- koriofiët Zeêgëmof meh;tijdig voor het walvisvangstseizoen 1959 voor het zuidpool gebied overeenstemming over een of an dere belangrijke verandering zou kunnen bereiken, maar legde er de nadruk op, dat geen enkel onderwerp van de bespreking zou worden uitgesloten, dat een of ander land naar voren zou wensen te brengen. Een van de onderwerpen, dat volgens de woordvoerder mogelijk wel besproken zou kunnen worden, was het tijdsverloop, no dig voor het van kracht worden van even tuele wijzigingen in de conventie van 1946 voor de walvisvaart. Als een voorstel door de vertegenwoordigers van de in de Inter nationale Commissie voor de Walvisvaart vertegenwoordigende landen is goedge keurd vordert de bekrachtiging door de verschillende regeringen soms wel vijf jaar. Een vooraanstaande vertegenwoordiger van de maatschappijen voor de walvis vaart wees erop, dat de voorgestelde con ferentie berust op een basis van regering tot regering en dat de walvisvaartmaat schappijen en andere belanghebbende par tijen niet tot deelneming werden uitgeno digd. Naar zijn mening is het voornaam ste doel van deze bijeenkomst een infor mele sfeer te scheppen, waarin stekelige vraagstukken als de toenemende activiteit der Russen op het gebied van de walvis vaart besproken kunnen worden. Deze methode wordt dan toegepast in plaats van de meer formele en langdurige behandeling van het zenden van nota's aan de diverse regeringen. De Sovjet-Unie heeft volgens de Japan se woordvoerders een reusachtig fa- brieksschip van 40.000 ton gebouwd en koestert bovendien plannen voor nog twee andere van dergelijke schepen. De Ja panse ondernemingen stellen zich voor in het komende seizoen zes vloten naar de zuidelijke ijszee te zenden. Dit is hetzelf de aantal als in het vorige seizoen. OSLO (UPI) Noorwegen heeft gepro testeerd tegen de vaststelling van het vangmaximum voor het komend seizoen van de walvisvaart en verklaard er geen genoegen mee te zullen nemen. Inplaats van de 14.500 eenheden blauwe walvis, zoals die te Den Haag tijdens de Interna tionale Conferentie zijn vastgesteld, zal de Noorse walvisexpeditie zich houden aan een maximum van 15.000 eenhden. Nederland heeft reeds eerder tegen de ze vaststelling verzet aangetekend. Ver moedelijk zullen ook Engeland, Japan en de Sovjet-Unie protesten laten horen, vóór dat het vangseizoen begint. BEVALLEN: ,1. Ruiten-Den Hollander, z„ Kortenaerstraat 26, IJmuiden-Oost; N. Sta- venuiter-Klijn, z„ Radarstraat 116, IJmui den; N van Alphen-Bosch, z., Rijnstraat 99, IJmuiden; M. Zeeuw-Ruiten, d„ Tasman straat 8, IJmuiden; J. Crezee-Van Noord, z„ Trompstraat 207, IJmuiden-Oost; J. H. Pel- Jaarsveld, d., Gerard Doustraat 11 IJmui- den-Oost; F. Prins-Bos, d„ Scheldestraat 56, IJmuiden; N. Stegemann-Dangerman, d„ Wijkerstraatweg 148, Velsen-Noord; A. L. Smit-Andersen, d., Voortingstraat 59. Haar. lem; G. C. Rotteveel-Meiring, z.,Van Dalen- laan 312. Santpoort; J. E. Verkerk-Broek huizen, d., Pres. Krügerstraat 20, IJmui den; T. Looijaard-Feenstra, z„ Melissant- straat 178, Rotterdam; M. Eckhart-Bosch, z„ Tesselschadeplein 2 II, Haarlem. OVERLEDEN: E. Soellaart, 51 j., echtg. van J. Neuteboom, Kalverstraat 1, IJmui- den-Oost;; A. C. ter Veen, 72 j., wed. van H. L. Wessel, Tulpenstraat 24, Santpoort. In Rome worden de kranten met de berichten over de gezondheidstoestand van Paus Pius XII op straat gelezen. Het medeleven van de gelovigen in Italië met het wel en wee van de kerk vorst is bijzonder groot- Advertentie In onze nieuwe afd. (voor koopvaardij) Zuiver wol, 50 Victory-kwaliteit en afwerking KENNEMERLAAN 100-1OS Verplaatsing der cultuur zou echter 80 a 90 miljoen kosten In het oesterlaboratorium te Wemel- dinge zijn de biologen vrijwel gereedgeko men met de proeven betreffende het kunstmatig kweken van deze schelpdieren in verband met de verplaatsing van de oestercultures van de Oosterschelde naar de Grevelingen. De resultaten van deze experimenten zijn zeer gunstig uitgeval len. De vraag is, of in de Grevelingen dè oestercultuur op economisch verantwoor de wijze kan worden uitgeoefend. Tegen het eipd van dit jaar zal een rap port verschijnen over de technische moge lijkheden van de verplaatsing. Indien de resultaten van het onderzoek eveneens gunstig luiden, zal tevens bekeken worden op welke kosten het overplaatsen van de oestercultuur komt te staan. Een belangrijk deel van de bevolking van Ierseke zal, samen met de bedrijven, naar de omgeving van de Grevelingen moeten verhuizen. Hoe groot deze kosten zijn, staat nog niet geheel vast, maar in bevoegde kringen worden reeds bedragen van 80 tot 90 miljoen gulden genoemd. Erna. IJ.C. IJmuiden. Advertentie kan goed en exclusief worden verzorgd. Brengt u eens een bezoek aan onze salon. NAT. EN INTERN. DAMESKAPPER Kennemerlaan 184 - Tel. 4825 Advertentie Autor ij school „IJ M U I D E N' Gedipl instr. FR. ROOTRING Zeeweg 275 Telefoon 5050 TEVENS LUXE VERHUUR Amsterdam. Aan de Academie van Bouwkunst zijn gediplomeerd als architect V.B.O.: J. Berk hout. Amsterdam; W. W. Buitenweg, Utrecht: J. Dijkstra, Amsterdam; J. Th. van Elsberg, Am sterdam; A. J. Graaff, Beverwijk; N. A. Groot, Sehagerbrug; S. P. Harsono, Amsterdam; H. Hel le. Amsterdam; T. J. Jongh Visscher. Heemstede; H. de Kloet. Amsterdam; H. A. Knoop. Utrecht; J. E, J. M. Kuyt. Amsterdam; P. C. van Lierop, Amsterdam; H. A. M. van Meer, Hilversum: H. C. Meerwaldt, Utrecht; D. Mousing. Amsterdam; G J. van Overbeek. Boxtel; J. H. Smidt, Haar lem: J. W. Stalemgn. Amsterdam; W. F. van Ter- tholen. Hoorn; W. C. Zon. Koog aan de Zaan. Als architect H.B.O.: P. Bouter, Nijmegen: J. Bredeman, Naarden; H. Duyvendak, Amsterdam; H. M. Fennis, Hilversum; J. P. M. Goudeau. Am sterdam; J. de Gruyter, Arnhem; G. N. van der Gugten, Vlissingen: G. J. de Haas, Amsterdam; mej. A. C. van Hattem, 's-Gravenhage; J. Chr. Heese, Amsterdam; J. Hey, Arnhem; L. Jonkers. Rotterdam; G. de Klerk, Amsterdam; J. Th. F. M. Peters, Amsterdam F. E. van Schaik, Amsterdam; J. E. Schanssema, Rotterdam; J. E. Spakman, Zaandam; F. J. G. Weyand, Arnhem. Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde: mej. C. Herstel, Haar lem (cum laudel: P. C. Hoornstra. Hoofddorp; mej. P. A. Kuyken, Badhoevedorp en W. C. F. de Vries. Heemstede. Amsterdam. Aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam zijn de navolgende studerenden gediplomeerd: Architect V.B.O.: A. J. Graaff, Be verwijk; T. J. Jongh Visscher, Heemstede: J. H. Smidt. Haarlem. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Ned. recht: A. H. Hoogendijk, Heemstede; W. M M van Herwaarden, Leiden. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraalexamen diergeneeskunde; G. Verhagen, Haarlem.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11