patti DOOR GUNSTIGE LIGGING EN VERBINDINGEN VORMT DE WAARDERPOLDER EEN VESTIGINGSPLAATS MET VEELZIJDIG PERSPECTIEF VOOR INDUSTRIE EpSHSÏ Portugezen komen binnenkort over een nieuwe brug JU. Woningen in kleuren van de regenboog Hier onderstaande artikel is geschreven door mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in ons district «S- vMÊêmmêËÊmÊï K*~ - JfTr r; ***2 Jill M EEN STAD IS EEN LEVEND ORGANISME, DAT STEEDS MEER AAN VERSTOPPING LIJDT HAARLEM geniet als centrum van eco nomische bedrijvigheid sinds onheugelijke tijd een grote bekendheid. Reeds in de middeleeuwen is een levendige handel al hier te bespeuren. Het vermaarde hand vest, dat door Graaf Willem II aan Haar lem in 1245 werd verleend, duidt tevens op de aanwezigheid van een belangrijke ambachtelijke activiteit. Diens zoon, Flo- ris V, heeft enige jaren daarna een privi lege aan Haarlem gegeven, dat mede wijst op de gestadige bloei van de stad als mid delpunt van handel en industrie. Verhan delingen uit de latere middeleeuwen ge tuigen van een steeds toenemende bedrij vigheid, waarbij in het bijzonder scheeps bouw alsmede de weverij van laken en wol een belangrijke plaats innemen, terwijl ook de fabrikatie van bier niet onvermeld moge blijven, dat in die periode een ex portartikel bij uitstek vormde naast oliën, vis, zout en graan. In het tijdperk van de Gouden Eeuw ziet men voorts de textiel nijverheid in omvang toenemen, hetgeen tezelfder tijd tot gevolg had, dat in Haar lem en naaste omgeving vele blekerijen werden gevestigd. Nog herinneren ver schillende straatnamen aan de hausse in deze ambachtssector, Drapenierstraat, Lakenstraat, Voldersgracht). Verder dient gewag te worden gemaakt van een nieuwe tak van nijverheid, die zich in het begin van de achttiende eeuw ontwikkelt, de boekdrukkerij. De oprich ting van de drukkerij en gieterij door Izaak Enschedé had in 1703 plaats. Deze firma is uitgegroeid tot het wereldconcern van de naamloze vennootschap Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting. DE TWEEDE HELFT van de negentien de eeuw brengt een nog verdere opbloei. De welvaart breidt zich steeds uit, eens deels tengevolge van de economische op leving van de omringende landen, ander zijds door een sterk gepropageerde vrij handel. Men ziet een stijging van het aan tal grafische bedrijven, waardoor Haar lem zijn bekendheid als grafisch centrum accentueert. Tevens constateert men een uitbreiding van het aantal zeepfabrieken, brouwerijen, voorts de vestiging van ge- notmiddelenfabrieken (waaronder choco ladefabrieken) en chemische fabrieken, raffinaderijen, parfumeriefabrieken. In 1950 is het aantal industriële ondernemin gen uitgegroeid tot twee duizend, waarvan de metaalnijverheid en scheepsbouw de belangrijkste categorie vormen, zowel wat aantal bedrijven als daarin werkzame ar beiders betreft. In de tweede plaats volgt de voedingsmiddelenindustrie althans voor zover het de personeelssterkte betreft en zo vervolgens de kledingindustrie, de bouwnijverheid, welke branche vele vesti gingen met relatief weinig personeel telt, althans in vergelijking met de grafische industrie met minder bedrijven en meer personeel. Het is opvallend dat de farma ceutische industrie in de laatste jaren een steeds prominentere positie inneemt. De bedrijfstelling in 1950 wees uit, dat er vijf enzestig bedrijven van deze aard met meer dan vijftig arbeiders alhier geves tigd zijn. ALS BELANGRIJK knooppunt van we gen, in de nabijheid van het Noordzeeka naal en van de luchthaven Schiphol vormt Haarlem uiteraard een bijzondere attrac tie als vestigingsplaats van nieuwe indu strieën. In het verleden heeft men alle mo gelijkheden uitgebuit om binnen de be bouwde kom en aan de periferie terreinen aan te wijzen en gereed te maken voor de bouw van fabrieken en werkplaatsen. Doch langzamerhand zijn de terreinen volge bouwd en ontstond de noodzaak de blik te richten naar enigszins verder gelegen ter reinen binnen de gemeentelijke grenzen. De uitbreiding van het aantal inwoners en daarmede van de beroepsbevolking vorm de een gerede aanleiding om hiervoor een arbeidsveld te zoeken. Haarlem is daarin volledig geslaagd door mede het oog te la ten vallen op de Waarderpolder, welke aan de oostzijde der stad benoorden de spoor lijn Haarlem-Amsterdam gelegen is. De bestuurderen van deze stad hebben de mo gelijkheden in de Waardepolder spoedig onderkend. Zij bevorderden in 1950 de op richting van de „Stichting tot ontwikke ling van de industrie te Haarlem" met het specifieke doel van voorlichting te dienen bij de ontsluiting van de Waarderpolder. Deze polder is zeer gunstig gelegen voor industriële vestigingen, daar hij grenst aan de genoemde spoorlijn, voorts via het Spaarne en Zijkanaal C op zeven kilome ter afstand van het Noordzee-kanaal ligt en derhalve in de nabijheid van het indus triecomplex te Velsen, terwijl de afstand tot Amsterdam en Schiphol ongeveer vijf tien kilometer bedraagt. De openstelling van de Prinsenbrug, die op 28 juli van dit jaar plaats had, heeft een onmisbare ver binding met de stad tot stand gebracht. Het lijdt geen twijfel dat, nu de toegang tot het industrieterrein aan de Waarderpolder zo zeer verbeterd is, de vestiging van indu strieën ter plaatse des te aantrekkelijker wordt. Weliswaar zal het wegverkeer nog enige hinder ondervinden van de Oude Weg, die nog niet berekend is op het toene mende verkeer. Vele jaren vervulde deze weg een secundaire functie als toegangs weg tot de polder, thans dient hij als be langrijke verkeersader aangepast te wor den aan de eisen van het moderne vracht vervoer naar het tegenwoordige indu strieterrein, waarin de voormalige polder gemetamorfoseerd is. De verbreding en nieuwe bestrating is inmiddels aanbe steed, zodat naar men hoopt de Oude Weg binnen afzienbare tijd een volwaar dig entree zal vormen. Niet onvermeld mo' ge blijven dat de N.Z.H. sinds 29 sep tember een buslijn onderhoudt tussen het station Haarlem via Prinsnenbrug - Oude Weg naar de noordelijke punt van de Waar derpolder, die aldus het gehele industrie terrein traverseert. Ongetwijfeld zal deze buslijn in belangrijke mate bijdragen tot verdere ontsluiting van de Waarderpolder. GEPROJECTEERD IS een tweede, noordelijker gelegen brug over het Spaar ne, zodat met een grootse ontwikkeling van de Waarderpolder rekening wordt ge houden. De ligging van dit terrein aan het Spaarne is ook reeds hierom uitermate gunstig, omdat dit water naar het zuiden aansluit op de kanalen en andere waterwe gen in Zuid-Holland, terwijl het noord waarts via het reeds genoemde Zijknaaal C., dat een vaargeul van drie meter vijftig heeft, in verbinding staat met het Noord zeekanaal zodat vele kustvaarders en bin nenschepen langs deze weg Haarlem kun nen bereiken, terwijl ook via de sluis bij Spaarndam de toegang voor een zelfde ca tegorie naar Haarlem openstaat. Haarlem staat aldus in rechtstreeks con tact met het havengebied van Amsterdam, hetgeen voor de aan-en-afvoer van grondstoffen en produkten van eminente betekenis is. Reeds werd gewezen op de nabijheid van de spoorlijn HaarlemAmsterdam met de mogelijkheid tot het aanleggen van zijsporen. Het dichtbij gelegen ge meentelijk energiebedrijf beschikt reeds over een zijspoor, dat ook aan het indu strieterrein dienstbaar wordt gemaakt. Ook van de komende verbeteringen in het wegennet rond Haarlem zal de Waarder polder groot profijt trekken. Het trans port per as zal aanmerkelijke voordelen hiervan ondervinden. BEHALVE DE VESTIGING van een vijftal grote fabrieken, reeds tal van ja ren aan de oever van het Spaarne binnen deze polder gelegen, te weten een choco ladefabriek, drie metaalindustrieën en een scheepswerf, verrezen sinds 1951 twee gra fische industriën, twee constructiewerk plaatsen, twee machinefabrieken, twee farmaceutische bedrijven (waarvan één een Amerikaans concern) en vijf bedrij ven in de sector van de bouwnijverheid, een grammofoonplatenfabriek, benevens een loodindustrie. In aanbouw zijn voorts enige bedrijven waaronder een glasin dustrie en een constructiewerkplaats. De Rijks-Automobielcentrale van de P.T.T. hêeft eveneens sinds kort alhier de bouw van haar garage aanbesteed. Onderhande lingen worden regelmatig gevoerd over de vestigingen van nieuwe bedrijven. Ook daaruit blijkt, dat de Waarderpolder door zijn gunstige ligging reeds alom in den lande onderkend wordt als een terrein, dat vele perpectieven biedt als vestigings plaats van industrieën van onderscheide ne aard. Moge het streven naar verdere industria lisatie dat mede van de zijde der overheid zozeer gepropageerd wordt, hiervan de vruchten plukken. - ï:#-* DE Portugese hoofdstad heeft grootse plannen tot uitbreiding van haar grenzen tot over de zuidelijke oever van de mon ding van de Taag. Ter bevordering van de ontwikkeling van de lang verwaarloosde zuidelijke oever zal over de anderhalve kilometer brede riviermonding een brug worden ge bouwd die, naar men hoopt, in 1962 vol tooid zal zijn. Vervolgens zal een tunnel onder de Taag worden gegraven. De zui delijke oever krijgt reeds het uiterlijk van een toekomstig industriecentrum. De eer ste staalfabriek in Portugal wordt daar ge bouwd, andere fabrieken zullen spoedig volgen- Op de departementen wordt de mogelijkheid overwogen van het instel len van een vrijhandelshaven. MINDER dan een tiende van de ander half miljoen inwoners der stad woont op de zuidelijke oever. De daar wonenden moeten van een veerpont gebruik maken om naar de stad te gaan. Deze zomer is een veerboot, die plaats biedt aan vier honderdvijftig passagiers te water gelaten om tegemoet te komen aan het toenemende verkeer van en naar de stad. Maar de groei van de bevolking op de zuidelijke oever gaat zo snel, dat gevreesd wordt dat de verbinding per veerboot tussen beide oevers niet langer voldoende zal zijn. Zo werd in het zesjarenplan 1959-1964 de bouw van een brug opgenomen. Deze zal twee kilometer lang worden en gebruikt worden door het wegverkeer. De kosten zijn geraamd op 1.580.000.000 escudo's (meer dan tweehonderd miljoen gulden). De tun nel, die 830.000.000. escudo's (meer dan honderd miljoen gulden) zal kosten, is be stemd voor het spoorwegverkeer. Het bui tenlandse kapitaal zal worden uitgenodigd deel te nemen aan de bouw van de brug. waarvoor tolgelden zullen worden gehe ven. De tunnel levert meer gecompliceer de technische moeilijkheden op en zal la ter gegraven worden. De nieuwe brug zal echter in een nog dringender behoefte voorzien, daar op vrije dagen duizenden Portugezen hun ver maak op het strand ten zuiden van Lissa bon willen zoeken. Velen zien er echter van af. wanneer zij de lange rijen wachtenden voor de ponten zien- Maar dit is slechts een punt van minder belang. Volgens het mvloedri.ike financiële blad „Jornal do Comercio'' is de bouw van de brug een nationaal belang: ..Het verkeer van Lissa bon naar de andere oever en vice versa ontwikkelt zich op een zodanige schaal, dat de situatie binnen enkele jaren waar lijk kritiek zal ziin, indien de brug niet met alle mogelijke urgentie word ge bouwd. IN DE nieuwe wijk Berestein te Den Haag heeft een bouw-onderneming onlangs een geslaagde proef genomen met een nieuwe pleistermethode. Een pand van vijf ééngezinswoningen gebouwd volgens het pas twee jaar toegepaste Durisolsysteem is niet bekleed met „halve baksteen" zoals tot nu toe de gewoonte was, maar met een in Duitsland uitgevonden pleisterlaag, die in alle kleuren te maken is. De bepleistering van de woningen is een primeur, niet alleen voor Den Haag, maar voor ons land. Die bepleistering geeft een buitenlands idee aan de woningen. Ze zou den zo in Italië of Zuid-Frankrijk kunnen staan. De specie hecht zich vast aan de muur en vormt een waterafstotende laag, die met een spijkerplankje ruw gemaakt wordt. Het maken van deze waterafstoten de specie-in-kleur gaat niet op de geijkte manier. Geen betonmolentje gebruikt men daarvoor, maar een soort grote slagroom klopper, die in plaats van schoepen, een stel bewegende zeven heeft. De buitenmuren worden hier en daar nog met mooi donkerbruin hout afgewerkt, wat het idee, dat deze woningen zo van een warm land naar hier zijn overgebracht, nog verhoogt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17