Achttien verdiepingen van roestvrij staal Beschouwingen de toekom Model-arbeiderswoning maakte diepe indruk EEN MEANDER DOOR HET LEVEN VAN ONZE TIJD WIJ HEBBEN VERLEERD IN EEUWEN TE DENKEN WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Wenen en Winkelen ik door H. Th. Wijdeveld D£C£NTRALI SATI6 Praktisch nut en schone vormen Twee vijanden samen in een kooi <g) Op de Westberlijnse industrietentoon stelling heeft Nederland een groot succes geboekt met een zeer originele inzending, welke niet zo zeer commerciële als wel ideële waarde had. Nog weken na deze tentoonstelling, zo zegt men te Berlijn, zul len de Berlijners spreken over de getrou we nabootsing van een Nederlandse arbei derswoning, die daar compleet met inboe del en alles wat er aan behoort te zitten, te bezichtigen was. Nederland bezit op de terreinen van de Berlijnse industrietentoonstelling een per manent paviljoen, dat bijzonder fraai is. Van de zijde van de Nederlandse ambas sade te Bonn is men er in geslaagd hier van iets zeer aantrekkelijks te maken, dat algemeen de aandacht pleegt te trekken. Dit jaar hebben vele West- en Oostberlij- ners en ook andere Oostduitsers in dit pa viljoen iets te zien gekregen dat hen on getwijfeld versteld heeft doen staan. Het betrof een moderne arbeiderswoning, zoals er onder architectuur van architect G. Rietveld het vorige jaar 528 in de Utrecht se wijk Hoograven zijn gebouwd. De woon- oppervlakte er van bedraagt 90 vierkan te meter, de bouwkosten zijn becijferd op 14.000.- en de maandelijkse huur is on geveer f 63.-. Men heeft de Berlijners voor gerekend, dat een geschoolde Nederlandse arbeider, die minstens 100.- in de week verdient, in dit huis kan wonen. Het heeft een woonkamer, een slaapkamer voor de DIT JAAR heeft een der grote Ameri- nomen. Architectonisch werd het door de gevers er in slaagden de schone kunsten ouders, twee kinderslaapkamers, een keu- kaanse staalproducenten, de Inland Steel bouwmeesters Skidmore, Owings en Mer- op zinrijke wijze met de architectuur in ken, een douche- en een wasruimte, een Company, een nieuw kantoorgebouw in de rill verzorgd. Het is vooral de wijze, waar- harmonie te brengen, die veroorzaakt dat balkon en een w.c. Chicagose zakenwijk Loop in gebruik ge- op zij in samenwerking met de opdracht- van een nieuwe, grote overwinning van DE STRIJD der volken wordt door abnormale toestanden opge roepen. Wie in oorlog echter een tijdelijk verschijnsel ziet en ach ter vernietigende krachten reeds voorboden van nieuwe opbouw waarneemt, zal ook in tijden van chaos voor komende harmonie werken. Omdat bouwen sinds de oertijd tot de belangrijkste taak van de menselijke activiteit be hoort, gaat na elke strijd onmid dellijk de gedachte naar het her stel van het wonen. En wonen is identiek aan het begrip stad. Maar hebben wij weieens over wogen, dat de stad wellicht zou kunnen zijn ontstaan door afwij kingen in het menselijk denken? Zou een psychoanalytisch onder zoek naar „der-steden-aanvang" niet leiden tot het besef, dat zij een gevolg is van een miskennen der AL-natuur, voortgesproten uit angst en geweld voor bezit en behoud? DE UIT de geschiedschrijving tot ons gekomen onderlinge strijd tussen volken met hun leed en chaos, verbleekt bij de schok die de wereldoorlogen met hun revo luties de mensheid hebben ge geven. Innerlijke emoties brach ten meer smart dan de gruwelen van het krijgsgeweld, want voor het eerst hebben wij begrepen dat wij allen schuldig zijn en tot bezinning moeten komen. Bij vele volken worden plannen tot orde ning uitgewerkt, in enkele lan den zelfs aan de praktijk ge toetst. Ondertussen is een nieuwe schrik ingeslagen. Een deel van ons wezen heeft in al te snelle ontplooiing en eenzijdig gericht zijn een crisis opgeroepen. Wij kunnen de wetenschap niet meer bijhouden en missen aansluiting met de techniek. Reeds zijn er miljoenen slachtoffers "evallen. Wij naderen de grens van het mogelijke. Al razen de auto's over onze snelwegen met een elan, alsof zij zich bij de mensen thuis voelen, al slaat het vlieg verkeer alle afstanden glim lachend in stukken, al laten wij, als in kinderspel, satellieten met onvoorstelbare snelheid rond de aarde suizen, in dat gevecht met ruimte en tijd, hebben wij hot evenwicht verloren. Het beeld van Zadkine te Rotterdam is het symbool van grotere tragiek nog. Uit ons allen is het hart "eslagen. HET IS ALLES een tragische worsteling met de tijd. Ons on geduld is onze dynamische schep pingsdrang. Nog zijn de tegen stellingen te groot. Wat onder was is boven, de basis op z'n kop! Technische vindingen verrassen, verbazen. In 't bouwen is 'n nooit- gedacht fenomeen verschenen, spierkracht in gewapend beton! Organische architectuur, golven de vormen, vrij dragende zelfs zwevende massa's. Verstand ligt met gevoel over hoop en weten meent het geloven te kunnen vervangen. Een bede vaartkerk verrijst in geknede vormen, een „poème électroni- que" is een reclamestunt. Wat tot inkeer noodt, dient tot experi ment en handel wordt tot kunst geproclameerd. Schilders, door de samenleving van verheven symbolen beroofd, verarmen geestelijk in de abstractie. Her- sengekoelde mathematische vor men staan naast de gloeiendste kleurmassa's. Praten en schrijven over kunst is belangrijker dan het kunstwerk zelf. DE JEUGD heeft het vertrou wen in de oudere generatie ver loren. Maar zij volgen met aan dacht die felle reactie op onze levenshouding. Het is alles zo wild, soms echter ook prachtig, want wie ondergaat niet in de harde onbewogenheid der jonge ren een verscholen verlangen. De jeugd heeft zich aan het alge mene, aan de sleur ontrukt en wil nóch voorwaarts nóch terug, erkennend alleen het NU. Voor het omspitten van nog Verborgen gevoelens bedient zij zich van het existentialisme en experimentele. Haar uitdruk kingsmiddelen zijn het tegenstrij- dig-onverwachte. Vorm en melo die zijn taboe. En menigmaal horen wij: Alles mag! Lezen wij hun boeken, hun ge dichten welnu, schokken ge noeg. Maar dit alles is een weg naar nieuwe gebieden. O, de jeugd is belovend! ONNODIG om van deze be schrijving over te gaan op de stad. Het IS de stad, het is haar wezen, haar geest, haar vertwij feling en hoop. Door deze on zichtbare levensstroom, ontstaan naar Amerika richt? Want Ame rika is, na twee wereldoorlogen, de leidinggevende macht gewor den. Een groot gedeelte van 'e rijkgeworden families zijn daar nu bezitters van woningen. Het aantal huwelijken steeg geduren de de laatste tien jaren tot nooit- gekende getallen. Deze jongeren verlaten de steden en vestigen zich in de omgeving, waar joenen huizen worden gebouwd. Alle bewoners hebben ten minste één auto per gezin. Het is een leven op wielen geworden „The mobile society". In alle steden is decentralisatie merk baar in de bouw van fabrieken, kantoren, magazijnen, ziekenhui zen, scholen, theaters ook in de winkels. „Shopping-centers" ver rijzen over heel Amerika buiten het centrum der steden en veelal temidden van een nog landelijke omgeving. Long Island heeft zo'n „shopping-center" waarvan de kosten meer dan honderd miljoen gulden bedragen. Een miljoen mensen worden er door bere'kt, waarvoor een parkeerterrein is gereserveerd voor tienduizend auto's. Eens per week gaat de hele familie naar dat centrum. Na het inkopen en gezamenlijk eten gaan zij naar een concert of film of tentoonstelling in het zelfde gebouwencomplex. HET IS te verwachten dat ons leven, werken en wonen zich in de komende decennia op Ameri kaanse voorbeelden zal afstem men. Wij mogen het vrezen, zelfs bestrijden, maar kunnen niet ontkennen dat de techno-mecha- nische mens zich van ons heeft meester gemaakt. Zo zijn wij als de jeugd, ook wij gaan langs ge vaarlijke afgronden het onbeken de tegemoet, ook wij hebben uren van extase, wanneer het nieuwe (zichzelf steeds vernieuwend) ons naar onbekende verten lokt. Ondertussen groeit de wereld bevolking van miljoenen tot mil jarden. Ons land zo heeft de statistiek aangetoond is het dichtstbevolkte gedeelte van de wereld. Het verkeer groeit met een tempo, dat ons nu reeds althans in de steden voor een onoplosbaar probleem stelt. En dan te bekenken dat vóór het einde van deze eeuw het rijwiel door de auto vervangen zal zijn. In Denemarken vermindert heden reeds het gebruik daarvan. In Duitsland heeft één op iedere drie arbeiders een „volkswagen". Hoe kunnen wij in Nederland de rust bewaren of terug n keren? Door decentralisatie te bevorderen, uitbreiding van ste den te voorkomen en nieuwe steden in te lang vergeten pro vincies te bouwen. In Kennemer- land, het Gooi en in andere delen van ons land waar het natuur schoon door te dichte bebouwing in gevaar is, moeten tot vijftig verdiepingen hoge huizen in het centrum van eigen parken verrijzen. DOOR HET WEREN van het verkeer herademen de steden en andere wooncentra. Deze oplos sing is geen negatie var weten schap en techniek, integendeel, het is een plaatsaanduiding van twee essentieel nodige levens functies, een zuivering tevens, waardoor de voetganger de elite-mens zijn rechten be houdt en tot rust komt. De oplossing is niet onmiddel lijk in alle details aan te geven, maar waar in vele delen van de wereld een begin wordt gemaakt, op de Lijnbaan te Rotterdam is een poging op kleine schaal ondernomen zal voor bet strikt nodige verkeer een regeling wor den getroffen. Het karakter der oude steden verlangt, dat de voetganger ongestoord kan win kelen. des winters in verwarmde straten en op regendagen zelfs droog op de buitenterrassen /an de restaurants kan vertoeven. ONDERTUSSEN zullen de ont vangen impulsen en dynamische krachten in ons blijven werken, opdat de mensheid, gedurende enige eeuwen een nieuwe samen leving kan voorbereiden. Enkelen beginnen rgeds overpeinzend de ontplooiing van ons mensen geslacht een toekomst te door schouwen, die duidt op overwin ningen op ons zelf, waardoor een angstvri.je wereld ontstaat, waar in leven en werken harmonisch samengaan en waarin de steden haar innerlijke spanningen, die haar karakter bepalen, menig maal groeiend van vesting tot. stad, tot metropool, overvloeiend van bruisend leven, zich tooiend met de schoonheid van kathedra len, paleizen, raadhuizen, wonin gen en fabrieken. O stad, met duizend herinne ringen door uw oude gebouwen, grachten en pleinen, u uitbrei dend door eindeloze straten, ge vuld met massawoningen en flat gebouwen wat is uw toekomst? OP DIE VRAAG zoeken wij naar voorbeelden en kan het anders dan dat onze blik zich Ziehier in foto en tekening het nieuwe winkelen. de geest op de stof kan worden gesproken. Aan de Amerikaanse beeldhouwers Richard Lippold en Seymour Lipton wer den speciale opdrachten gegeven. Boven dien zijn twintig schilderstukken en kleine re sculpturen na een zorgvuldige selecti" aangekocht om deel uit te maken van het interieur. Dergelijke opdrachten zijn thans geen ongebruikelijke begrotingspos ten bij de inrichting van nieuwe, grote ge bouwen: de betekenis in het onderhavige geval ligt evenwel in de ongebruikelijke mate van het behaalde succes. Daaraan zal vermoedelijk het feit niet vreemd zijn dat de kunstverzamelaar en museumcu rator Leigh B. Block tevens vice-president is van Inland Steel. Het nieuwe gebouw heeft een gevel van glas en staal, maar het uiterlijk daarvan is als het ware verzacht door een aantal vooruitspringende kolommen, die oprijzen boven het trottoir en deze wolkenkrabber een slank uiterlijk geven. Daarachter be vindt zich een nog hogere, met staal bekle de toren, die ruimte openlaat naar het daarachter gelegen gebouw, daarmee de onafhankelijkheid en hoogte van het In land Steel gebouw accentuerend. Bij het binnentreden van het gebouw ziet men dat de toren onder meer de liften en kleine dienstruimten bevat. Er zijn achttien verdiepingen, die elk een geheel open en vrije eenheid vormen. Elke ver dieping is een ononderbroken rechthoek, want de reeds genoemde kolommen van roestvrij staal aan de buitenzijde van het gebouw onderbreken evenmin als de lif ten vloeren en plafonds. Het vloeropper vlak kan daarom naar behoefte op elke wii ze worden onderverdeeld. Overal is roest vrij staal toegepast: voor bekleding van het staalskelet en de wanden en voor om lijsting van de glasramen. En dit alles is met elkaar in verbinding gebracht met een precisie, die in vroeger tijden de schrijn werker bij de vervaardiging van meubelen en binnenbekleding toepaste. Al die vele onderdelen van vloeren en wanden, van schotten en plafonds, verlichting en af werking zijn het voorwerp geweest van bijzondere aandacht. Steeds werd prak tisch nut en schone vorm tegen elkaar af gewogen. Van grote originaliteit getuigt het werk van Richard Lippold in de grote ontvangst zaal. Tegen een zwart marmeren achter grond, aan drie zijden door glas afgeschei den van het drukke gewoel in de straten van Chicago, wilde Inland Steel een indruK- wekkend symbool van het staal zetten binnen de stalen omlijsting van het ge bouw: het moest tevens het opvallende mid delpunt vormen -van een machtig bouw werk dat een grote onderneming herbergt. Resultaat van deze overwegingen werd Richard Lippold's kleurrijk web van ge ëmailleerd staaldraad. Als symbolisch kunstwerk heeft het nauwelijks zijn weer ga. Het is een rijpere ontwikkeling van vroegere werken van Lippold, die in New Yorkse museums te zien zijn. Het werk symboliseert 's mensen meesterschap in technologie en techniek. De ontwerper vond bij de architecten en opdrachtgevers de waardering, het geduld en het aanpas singsvermogen die voor dergelijke op drachten vereist zijn. Seymour Lipton heeft met succes, even eens in staal, tot uitdrukking gebracht waartoe de mens in staat is: zijn twee me ter hoge constructie heeft hij „Hero" beti teld. Dit beeld, dat het licht op zijn opper vlak weerkaatst, imponeert een iede" die de gang betreedt, die toegang geeft tot N i£UWST£ SHOPPING C£NT£R IN AMGPIKA M€T PARK££R T£PPglN€N VOOR IQ.OOO AUTO'S „De held" door Seymour Lipton, winnaar van de bienale te Sao Paulo in 1957, een stalen beeld voor het hier beschreven kantoorgebouw van een staalbedrijf in Chicago, dat dit jaar in gebruik is ge nomen. Staal en glas zijn de voornaamste bouwmaterialen van deze wolkenkrabber, waarvan men behalve de indrukwekkende buitenkant ook een ontspanningsruimte voor het personeel en een der directie kamers ziet afgebeeld. de vertrekken van de directie. Ook zijn „Hero" is een uit een reeks beelden, die elk een gedachte belichamen. Lipton ont ving voor deze en andere scheppingen in 1957 een prijs op de biennale te Sao Paulo. Ruim twintig schilderwerken zijn in de kantoorlokalen en gangen ondergebracht. Een bepaalde opdracht was daarvoor niet verleend, zodat een keus kon worden ge daan uit werken van bekende en minder bekende schilders. Zonder strikt een be paalde lijn te volgen werden in hoofdzaak werken gekozen, die tafrélen weergeven uit de Amerikaanse industrie. Tenslotte werd er onder de vele duizenden werkne mers van Inland Steel, die met het pen seel kunnen omgaan, een wedstrijd uitge schreven. De bekroonde werken werden aangekocht en eveneens voor versiering van het gebouw gebruikt. <s> zich langzaam ontbolsterend zullen oplossen. In die komende samenleving zal het individuele huis niet meer bestaan en de architect zijn over gegaan in de constructeur, de be rekenende ingenieur. De schep pende kracht zal dan uitgaan van de universele kunstenaar, die in zijn concepties bergen, bossen en velden, meren, rivieren, wegen en parken tot harmonische een heid zal brengen en daarin op nemen „selfsupporting" hooghui- zen. Zo zal het leven zich tot on gekende perfectie en schoonheid ontplooien: de geboorte van het wonen! Dat zal de zwaarste opgave worden die de mensheid sinds haar schepping en groei is opge legd; het lijdend- strijdend zoe ken naar een wereld omspannen de cultuur, een nieuwe harmonie, symbolisch verbeeld in haar hou ding tegenover de Alnatuur, de Kosmos, tegenover God. EEN MAN die op het gebied van stadsbestuur zijn sporen heeft verdiend en in zijn functie in een van de grootste steden des lands dagelijks te maken heeft met de problemen van het moderne stadsleven, heeft ons een prachtig voorbeeld aan de hand gedaan ten aanzien van de complicaties, waarvoor de oude stadskern zich door het toenemende verkeer gesteld ziet. Hij bracht enkele bezoeken aan de wereldtentoon stelling te Brussel en raakte daarbij onder de indruk van een gewaar wording, die weinig te maken had met het indrukwekkende expositie materiaal, doch des te meer met degenen die ernaar kwamen kijken: „De EXPO laat ontstellend duidelijk zien, hoezeer de moderne mens slachtoffer is geworden van de benauwenis in zijn enge, rumoerige, gevaarlijke winkelstraten", aldus deze waarnemer. „Want op de EXPO is een grote drukte, doch geen verkeer. Daar kunnen de mensen zonder gevaar of onrust slenteren, lopen, kijken. DAAR ZIET MEN EEN ANDERE MENS. Daar zijn de mensen anders dan thuis zjj ljjkcn ontworsteld te zijn aan een ban van dreiging en nervositeit. Zij zijn vrijer, vrolijker, geruster. Zij lopen met grote massa's door de verkeers vrije straten der expositie en men leest op hun gezichten de herwonnen rust van een ongestoorde wandeling. De voetganger en het zware verkeer zjjn elkanders vijanden geworden, die in onze benauwde, enge winkel straten nog steeds „bij elkaar in een kooi" worden gedreven. Dat is een beeld, dat in volkomen tegenspraak is met het gezonde verstand". - igoO i I930 - 'I Q60 2.00C BOUWM£THOD£N VOOQ HÉT WON£N ~AANG£G£V£N OP ££N Z£LFD€ T£PP£IN-

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 19