Velsens verkeer levert nog heel wat problemen op Een groot, modern warenhuis hart het van IJmuiden in PUNTEN VAN WRIJVING En Beverwijk DE MIDDENSTANDERS ZIJN BEST TEVREDEN OVER DE KOOPKRACHT DER IJMUIDENAREN MAAR ER ZIJN WEL ENKELE Uitvaartcentrum Grond onteigenen in Velsen verzekerd WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Wonen en Winkelen HET IS UITBETAALD AG. De mannen in overalls staan geduldig te wachten, schuifelen voort in de rij, nemen hun loonzakje in ontvangst en rollen een sigaretje. Voor moeder de vrouw, denken zij en laten het bank- papier knisperen tussen hun vingers. De boekhouder is klaar, kijkt naar Een foto van de maquette van het zijn kantoor, dat nu leeg en stil is. De blauwe, halfverschaalde rook en een nieuwe gebouw van "Vroom en Drees- j| kleffe warmte duiden erop, dat er nog niet lang geleden mensen waren. I SiA dwJ£b$eopvalZTu de I Vee} merken, die op datzelfde ogenblik hun loon op tafel leggen. Allemaal ■E lange ononderbroken voorgevel met e geld, geld düt straks zijn weg zal vinden uij de middenstanders, die er op ff etalages, twee ingangen en open ff hun beurt weer voor zorgen dat de inwoners van hun stad kunnen leven s front. Op de eerste verdieping zijn g en wonen. Die middenstanders kunnen u heel wat vertellen. En het blijkt dertien^ruime^ woonflats /iet niet gemakkkelijk is voor de middenstander. Hij heeft heel wat 1 zorgen aan zijn hoofd. Winkelsluitingswetten, sociale wetten, vestigings- lllllillllilllllllIlllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll besluiten, noem maar op. En er wordt steeds meer van hem gevergd om de steeds scherper wordende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Amsterdam zullen prefereren. In novem- Diploma's en nog eens diploma's.- Maar ondanks alle zorgen: middenstan- ber 1957 werd voor het eerst contact met ders zijn mensen die veelal een brede belangstelling hebben, die niet alleen snlde ZZiïlZiïtt*„1? w lüL 1?™® ™areenhu's ^chiebt, evenals de Velsense gemeentelijke dienst van op het zakelijke maar ook op het menselijke vlak ligt. Hoe de middenstand spade in de grond wordt gestoken op net van dat in Beverwijk, van Haarlem uit, Openbare Werken opgenomen. Op zeer - 1 1 11 thans nog braakliggende terrein tussen waardoor weinig magazijnruimte behoef- vlotte wijze werd men het over de vesti- de te worden gereserveerd. De aanvoeren- ging eens, ofschoon in het wederopbouw- de wagens kunnen het gebouw via de Bo- plan van Velsen geen rekening was gehou- nifaciusstraat inrijden en het via de den met de vestiging van grootwinkelbe- Strengholtstraat verlaten. De directie van drijven. Eén dezer dagen zal de koopakte Vroom en Dreesmann stelt zich voor het worden gepasseerd, waarna direct met de nieuwe gebouw reeds aan het eind van het bouw van het warenhuis kan worden be- volgend jaar gereed te hebben. gonnen. Men hoopt dat dit reeds half no- Eén van de redenen, waarom men be- vember het geval is. Lange Nieuwstraat, Bonifaciusstraat, En- gelmundusstraat en Strengholtstraat in IJmuiden, betekent dit dat de eerste stap is gezet op de weg naar de verwezenlij king van een modern grootwinkelbedrijf in de IJmond. OP DIT TERREIN, gelegen aan IJmui- .UJJ rovi AUlAVllflW IILUU1 UUtV U IJ ll&L 11 L& I lO&Llj UI.u-rv i-igt" i'i/c ut/ «huw in de IJmoncl reilt en zeilt kunt ge in onderstaande regelen lezen. i jij j v w 1 x ei c 1. c. cr x x v1 x j vv cj c* j. \jx xr xxxt^ii u v vctll U Kf 1 HE L E tl V dl 1 o s?00t in Velsen-IJmuiden het éénenvèer- Het nieuwe warenhuis zal aan ongeveer Dreesmann Haarlem n.v. een gloednieuw warenhuis neerzetten, waarmee aan een door de directie van deze vennootschap lang gekoesterde wens zal worden vol daan. Het project, dat aan de Lange Nieuwstraat een frontbreedte van maar liefst honderdacht meter zal krijgen, is ontworpen door het Rotterdamse archi tectenbureau van de heren E. en H. M. Kraayvanger, die zich wat betreft de uit eindelijke conceptie van het nieuwe ge bouw aan een aantal beperkende voor schriften met betrekking tot breedte, hoogte en diepte hadden te houden. Zij hebben de hiermee verband houdende vraagstukken opgelost door een gebouw te tekenen, dat in het souterrain en op de be gane grond winkelruimte is en op de eerste verdieping een dertiental ruime vierka- merflats zal bevatten. Door deze opzet is een aaneengesloten lijn ten opzichte van de andere bebouwing van de Lange Nieuw straat verkregen, waarbij zij er toch in ge slaagd zijn het warenhuis een geheel eigen cachet te geven. Eén van de flats zal worden ingericht als personeelskantine. Het frontaanzicht van het gebouw toont aan de beide uiteinden doorlopend in de zijstraten twee etalages, begrensd door twee ruime ingangen in de Lange Nieuw straat, het resterende gedeelte van de tigste gebouw van V. en D. in ons land honderd mensen werk bieden. Tenslotte neer te zetten, wordt gevormd door de kan nog vermeld worden, dat Velsen met snelle groei van de gemeente Velsen: enkele nieuwe snufjes op het gebied van sinds het einde van de oorlog is de bevol- de winkelinrichting zal kunnen kennis ma king ieder jaar constant met een gemid- ken. De n. v. Michels' installatiemagazij- delde van negentienhonderd zielen toege- nen te Amsterdam zal de inrichting voor nomen, hetgeen sinds 1948 een toeneming haar rekening nemen, waarbij reeds nu van achtenzestig percent betekent. Door de vaststaat, dat het interieur is gericht op de inrichting van het warenhuis verwacht meest recente ontwikkeling in Amerika, „IN VERGELIJKING met andere grote aan de verandering van de mentaliteit in steden in ons land kunnen wij aardig mee- IJmuiden te danken zijn. „Het is niet zo komen. Alle artikelen uitgezonderd kleinsteeds meer. En daar heeft de nieuwe dameshoedjes kan men in IJmuiden na de oorlog gebouwde stad in ruime mate overvloedig kopen. Het is werkelijk niet toe bijgedragen". Ook de „import van nodig dat de IJmuidenaren naar Haarlem mensen uit andere delen van ons land zou of Beverwijk trekken om hun inkopen te daar invloed op hebben gehad, doen. Bovendien kunnen wij onze artikelen Wij vragen of de openstelling van de lagere lasten, minder dure grond winkels aan het plein 1945 inwoners van goedkoper van de hand doen dan de Haar lemse winkeliers." Dit is de mening van twee bestuurderen van de handelsvereni ging „Groot IJmuiden" en wel de heren J. G. de Vries en H. van Leeuwen. BEIDE HEREN vertellen, Velsen-Noord ertoe zou kunnen bewegen hun inkopen inplaats van in Beverwijk nu in IJmuiden te doen. De middenstanders geloven wel dat zulks het geval zal zijn, temeer wanneer de ponten verplaatst zou den kunnen worden naar dat gedeelte van het kanaal, waar thans de resten van de dat er met velserbrug worden gesloopt. „Het Plein voorbeeld Beverwijk, Haarlem of zelfs winkelen" zal worden verlaten. VELSEN IS MOEILIJK als een afge rond geheel te zien. Het is een wat grillig voorzijde van het winkelpand wordt een uitziende gemeente met een grote opper- zogenaamd open front. Naast de twee in- vlakte. Als stukken van een legpuzzie lig- gangen liggen twee trappenhuizen, die gen her- en derwaarts de delen verspreid, toegang geven tot het souterrain. Over Oud-IJmuiden, Nieuw-IJmuiden, Duin deze trappenhuizen en door de glazen wijk, straks Zeewjjk, IJmuiden-Oost, Drie- deurpartijen zal men een inkijk in het huis, Velsen-Noord, Oud-Velsen en de bei- nieuwe gebouw hebben over een lengte de Santpoorten. van zesenzestig meter. Het warenhuis Tóch is men er na de bevrijding in ge- krijgt in totaal achtendertighonderd vier- slaagd om er een behoorlijke eenheid van kante meter winkelruimte, waarvan twee- te maken, dankzij de goede verbindingen, duizend op de begane grond. Deze ruimte die zo langzamerhand tussen de samen- is even groot als vier verdiepingen van stellende delen van deze gemeente tot het gebouw van Vroom en Dreesmann in stand zijn gekomen. Vooral de as, die ge- Haarlem, maar zij kan eventueel in de vormd wordt door Broekbergerlaan, Ha- toekomst worden uitgebreid door de eer- gelingerweg, Vondellaan, Waterloolaan, ste verdieping, die voorlopig flats zal be- Zeeweg en Heerenduinweg, heeft daar- vatten, erbij te trekken. Met het oog op de- voor gezorgd. Want deze as geeft nu al en ze mogelijkheid zijn de roltrappen, die de straks een nóg gunstiger aansluiting op architecten van parterre naar kelder heb- de Lange Nieuwstraat en daardoor ook op ben geprojecteerd, zo uitgevoerd, dat één de Planetenweg in het nieuwe Duinwijk. stel zonder bezwaar naar de eerste ver- ^Door een Tpeetse gSJndeling hebben de heren Kraayvanger bereikt, dat het 1Probleempjes op verkeersgebied in lijkt alsof zich twee verdiepingen flats ^en,op te lossen. Het is daarbij ver- hoven de winkelruimte bevinden. De wo- beugend om te kunnen opmerken, dat de ningen zijn zeer ruim opgezet. De ingan- *™Ie.'«"tenties zoals de politie, rijks gen liggen in beide zijstraten met trappen- aJ3ar„e werkfn en„ verkeers- huizen, die naar een overdekte galerij aan nimissie uit de gemeenteraad bij het de achterzijde der woningen voeren. De zoeken naar S°ede oplossingen uitermate verwarming van het nieuwe warenhuis zal na~^v sarnenwerken- men, dat veel winkelende Velsenaren en zonder dat het voor Nederlandse begrip- vroeger vergeleken vee! ten goede is ver- lg45 is een bijzonder gelukkige oplossing. IJmuidenaren hun eigen stad boven bij- pen zo vertrouwde principe van „gezellig anderd, wat „de trek" naar Haarlem be- Wy' zyn er erg blij mee" zegt de heer De ""'"''"'"li "'~-J1-t~~ treft. Volgens de middenstanders zou dit vries.'„Ook heeft men nu de kans dat er Santpoorters, die momenteel veeial hun inkopen in Haarlem doen, door de uitbrei ding van het winkelcentrum zullen worden aangetrokken", voegt hij er aan toe. Of het centrum wel gunstig gelegen is? Beide heren reageren prompt: „Wat is hier eigenlijk centrum? Het is niet zoals in andere steden, waar het centrum in de loop van tientallen jaren groeide. Hier is het volkomen kunstmatig." Hoe men de winkels in Santpoort vindt? „Er zijn behoorlijke zaken bij. Dit is zij het in mindere mate ook het geval in de nieuwe wijken zoals'Duinwijk en Zee wijk, waar men wel behoorlijk wat ver zorgende winkels aantreft. Maar in IJmui- fabriek in de bunker aan de Haringhaven in Velsen zullen worden geparkeerd. Men deus centrum heb je toch wel de meeste bijvoorbeeld buiten 't centrum om wil- kan daarvoor dan tijdiger voorzieningen keus". len leiden. De Sluisweg komt hiervoor in betreffen. Hierbij dient te worden opge- aanmerking. Er wordt daarom, aandrang' mêïkt, dat men daarmee bijvoorbeeld in UITEINDELIJK komt de winkelsluiting, op de Rijkswaterstaat, uitgeoefend om de Duinwijk bij de bouw van' flatgebouwen tër sprake.'„Dat is een.-heel teer punt. De hoogtebeperking voor deze weg op te hef- al rekening heeft gehouden. plaats is dinsdagmiddag dood, hetgeen bij ten. Het verkeer zal dan via Dokweg en zonder funest is voor de jonge zakenman, Kerkstraat buiten de gemeente kunnen Zó ZIJN ER NOG meer van deze pro- die vooral in deze tijd van teruglopende worden geleid. blemen, die zijn ontstaan, doordat men zich conjunctuur zijn krachten verspild ziet. Ook aan de Lange Nieuwstraat zal ove- in 1945 bij het maken van het wederop- Trouwens, de vele badgasten die wij zo- rigens nog heel wat gedokterd moeten bouwplan de snelle toeneming van het ver- mers herbergen, staan wel eens raar te worden. De verkeerspolitie noemt deze keer op de weg nog niet voldoende kon kijken. Voor niemand is het bevorderlijk, weg te smal. Zodra ook de winkels op het realiseren, aan te wijzen. Zó zal straks de Het is een vechten tegen de bierkaai. Want Raadhuisplein geopend zijn, zal het nog Wüstelaan in Santpoort aanzienlijk wor- hoewel het merendeel van de middenstan drukker worden op deze straat. Het par- den verbreed. Er komt daar een nieuwe ders tegen deze dinsdagmiddagsluiting is, keren van auto's op deze straat zal aan- brede overweg met halve bomen. Een bereikt men niets. Te zijner tijd, als de merkelijk toenemen. Nu reeds trekken er moeilijke situatie in Santpoort wordt daar- nieuwe winkelsluitingswet van kracht tijdens de spitsuren zo'n dertig bussen van mee opgelost. De verkeerspolitie in Vel- wordt, zullen we het hele zaakje echter de N.Z.H. per uur door deze straat. De poli- sen is in het algemeen geen voorstander eens oprakelen. Wij zijn bijzonder onte- tie is trouwens van mening, dat wat het van het opleggen van een stopverbod aan vreden over de gang van zaken, zoals die parkeren van auto's betreft, er van zal één kant van de wegen. Wanneer het niet tot nu toe gevolgd werd. De middenstan- moeten komen om berekeningen te gaan anders kan, zal men echter niet aarzelen ders vinden het jammer dat tot nu toe maken om ten naaste bij te kunnen schat- deze maatregel in het belang van de ver- voor bovenstaande aangelegenheid geen ten hoeveel auto's er bij grote gebouwen keersveiligheid te nemen. oplossing werd gevonden, temeer daar zij geschieden door hete lucht. In de zomer maanden zorgt een „airconditioning"- systeem voor een prettige atmosfeer. Ten behoeve van de klanten (en even tueel ook voor fietsende niet-klanten) wordt in de kelder een grote rijwielstal ling ingericht voor ongeveer tweehonderd Deze nauwe samenwerking heeft tot re sultaat gehad, dat er in de komende twee jaren in Santpoort op het wegengebied zeer veel zal veranderen. Daarvoor is in de eerste plaats de grote rijksweg met twee dubbele rijbanen, die over het reeds in aanbouw zijnde viaduct op de grens bijzonder tevreden zijn over de onderlinge samenwerking, allen een goede boterham verdienen en niets aan te merken hebben op de koopkracht van de IJmuidenaren. Een doorn in het oog van de IJmuidense neringdoenden is de verkoop op de Hoog ovens: „Elke bonafide winkelier moet hier wel tegen gekant zjjn. De mensen vergeten dat de Hoogovens hun nooit die service kunnen verlenen als de gespecialiseerde winkelier". Toch heeft de IJmuidense mid denstand een klein succesje behaald ten opzichte van deze verkoop op de Hoog ovens. De K.N.H.S. hield namelijk onlangs op maandag en vrijdag koopavonden, het geen volgens de middenstand in strjjd was met de winkelsluitingswet. Men heeft toen contact met de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond opgenomen. Namens de afdelingen Beverwijk en Velsen werd ver zocht de kwestie aanhangig te maken bjj het hoofdbestuur. De Hoogovens heeft deze „strjjd in het klein" verloren, haar koop avonden afgeschaft en thans koopmiddagen ingesteld. DE HEER DE VRIES vertelt dat rog even de gedachte bij sommige IJmuidense ne ringdoenden heeft gespeeld om de vaste klanten introductiekaarten te verstrekken, waardoor het mogelijk zou zijn 's avonds „achter gesloten deuren" de verkoop voort te zetten. Hoe de middenstand tegenover de zelf bedieningswinkels staat? „Prettig vinden we het niet. Maar je kan het niet tegen houden." En de vestiging van een groot warenhuis in de gemeente? „Dat is zó". De heer De Vries is onverdeeld enthousiast. „De vestiging van een warenhuis betekent dat de mogelijkheid geschapen wordt een groot deel van net IJmuidense winkelend publiek in de gemeente te houden. Tevens is het een voorteken dat er toekomst in de plaats is. Een directie van een groot waren huisconcern begint uiteraard slechts na rijp beraad met een dergelijk omvangrijk en kapitaalintensief project." Nog iets waar de middenstanders niet over te spreken zijn, maar dat velen hun ner zelf toepassen, is de zogenaamde branchevervaging. Een voorbeeld hiervan is een wijnhandelaar die tevens sigaretten verkoopt. De heren De Vries en Van Leeu wen vinden dat het nog niet zo'n vaart loopt met de branchevervaging in IJmui den. DE HEER J. VAN LEEUWEN uit de Trompstraat, voorzitter van de katholieke middenstandsorganisatie in Velsen, ziet de branchevervaging echter vrij pessimistisch in. Hij weet nu nog zo net niet of het wat dit betreft wel meevalt in Velsen. Ook is hy de mening toegedaan dat men ook na de opening van de winkels aan het Plein 1945 niet veel meer kopers uit Sant poort moet verwachten. DE HEER J. VAN LEEUWEN is een felle tegenstander van zowel de huidige winkel sluitingswet als van de wet inzake het cadeaustelsel. Over dat laatste zegt hij: „Een volkomen paskwil. Die wet heeft geen enkele praktische betekenis." De openstelling van de winkels met de sinterklaasdagen krijgt ook heel wat van hem te verduren. Niet zozeer de openstel ling eigenlijk, maar wel het feit dat de gemeenteraad kan bepalen dat de open stelling of tot negen of tot tien uur mag geschieden. „Men krijgt dan de scheve ver houding, dat de winkels in de ene stad tot negen uur en in de naburige stad tot tien uur geopend zijn. De wetswyziging op de winkelsluitings wet heeft de strjjd er niet uitgehaald. In tegendeel. Ik heb geen enkel bezwaar dat er bepaald wordt dat wjj gedurende die feestdagen onze winkeldeuren tot negen uur geopend mogen houden. Maar dan moet die bepaling in het gehele land van kracht worden. Anders biyft het romme len". DE LIGGING van het centrum onder vindt ook critiek van de woordvoerder van de katholieke middenstanders. „Weinig ideaal," zegt hij beslist. „En dat is mede een gevolg van het volkomen mislukte stratenplan van de gemeente. Trouwens ik fietsen, die via de Engelmundusstraat zal ü1? zijn te bereiken. De goederenaanvoer van de Delftlaan (Westelijke Randweg) zal aansluiten, verantwoordelijk. De Hoofd straat in Santpoort zal worden verlost van de „kinderhoofdjes" en tot twaalf meter worden verbreed. Er komt een aansluiten de weg onder het viaduct door, die over het kermisterrein zal lopen en met een Velsens gemeentebestuur voert bespre- grote bocht in Haarlem-Noord zal uitko kingen over de bouw van het uitvaart- men. Deze weg zal uiteraard aansluiten centrum in de Rivierenbuurt met de be- op de reeds in de aanhef genoemde „as" grafenisverenigingen. Het plan voor het naar de uiterste grens van Velsen in uitvaartcentrum voorziet in de bouw van IJmuiden. een pand, waarin koffiekamers en rouw kamers zullen komen. Voor dit centrum DE WATERLOOLAAN is klaar. Door de wordt thans door de architecten van de opening van de nieuwe overweg in Drie- gemeèntelijke diensten een ontwerp ge- huis is deze weg uit haar kluisters verlost, maakt. Het gebouw komt op het open ter- Aan het einde van de Waterloolaan moet rein tegenover de zeskantige Apostolische echter nog een aftakking komen, die langs kerk aan de Waalstraat. het sportpark Schoonenberg en over de Verloren van Themaatlaan heen aan zal sluiten op het nieuwe pontplein, dat bij de nog bestaande tunneltjes aan de Stations weg geprojecteerd is. De aanleg van deze weg is nog een kwes tie van geld.. Voorts moet hierover nog verder overleg worden gepleegd met de spoorwegen en de waterstaat. Men be schouwt echter de aanleg van het stuk tus sen Waterloolaan en Verloren van The maatlaan als zeer urgent. Hiermee zal de Driehuizerkerkweg aanmerkelijk worden ontlast. Eén van de nauwe tunneltjes, de ooste lijke, zal verdwijnen. De westelijke tun nel wordt verplaatst en veel breder ge maakt. Aan de uitwerking van dit plan wordt thans met spoed gewerkt, omdat ook deze kwestie voor het oplossen van een verkeersprobleem aldaar de tun neltjes zijn uitermate nauw als zeer ur gent wordt beschouwd. Met de verbreding van het stukje Zeeweg bij de Waterloo laan is al een begin gemaakt. DE POLITIE in Velsen ziet met lede ogen, dat het verkeer op de Lange Nieuw straat steeds toeneemt. Dit kan niet zo voortduren. Zij zou graag het zware ver keer visauto's en auto's van dé stéen- VOOR de uitvoering van het plan voor de aanleg van een nieuwe begraaf plaats in het duingebied achter Wester- veld heeft Velsen vijftien hectare nodig. Drieëneenhalve hectare zijn thans ge meentelijk bezit. Deze strook grond sluit aan by het gebied van de Erven van Hoorn. Velsen is niet tot overeenstemming kunnen komen over de aankoop van deze grond. Het college van B. en W. van Velsen heeft daarom besloten om tot onteigening van deze grond over te gaan. Daarna heeft men voor de derde fase een stuk grond nodig, dat eigendom is van de familie Van Tuyll. Over de ver koop van dit stuk zal men zeer waar- schyniyk wel overeenstemming kunnen bereiken. Het stuk voor de uitvoering van de eerste fase drieëneenhalve hectare was eigendom van de familie Van Tuyll. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll De woningbouwers in de dynamische gemeente Velsen wordt hier een onverbiddeiyk halt toegeroepen. Verder dan de twee grote flatcompiexen op de voorgrond mogen zy niet. De bewoners van de zonnige, ruime en moderne flats zullen er niet rouwig om zyn: het schitterende uitzicht op de duinen is verzekerd. De open strook scheidt Nieuw IJmuiden (rechts) van Duinwjjk, dat men op het daarachter gelegen duingebied Zeewyk wil laten aan sluiten. Voor Zeewpk heeft men grootse plannen. De natuur zal daar zoveel mogeljjk ongerept blyven. Er gaan torenflats verrazen, maar die zullen tussen de duinen liggen, De bulldozers zullen hier niet alles vlak leggen. (Foto: KLM-Aerocarto) heb bijzonder weinig waardering voor de gehele opzet van IJmuidens nieuwe stad". De heer W. J. Vessies, voorzitter van de katholieke afdeling en roulerend voorzit ter van de Beverwijkse Middenstandscen trale, is van oordeel dat de Beverwijkse middenstanders en dit is in stringente tegenspraak met de mening van de Velser collegae bijzonder gehecht zijn aan de dinsdagmiddagsluiting. „Branchegewüze sluiting zou op de hui dige toevloed van klanten uit ons achter land (Heemskerk, Castricum, Uitgeest, As sendelft) een funeste invloed hebben. Als het publiek eenmaal weet dat het op één dag niet alles kan kopenDe heer Vessies gaat zelfs zover dat hij een lande lijke regeling, waarbij alle winkels worden verplicht dinsdag te sluiten zou toejuichen. DE LIGGING van Beverwijks winkel centrum (Breestraat, Zeestraat, Begijne straat en Kloosterstraat) acht de heer Ves sies heel gunstig. De verwezenlijking van het stadskernplan is dan echter noodzake lijk. Beverwijk breidt zich steeds meer uit. Er komen steeds meer nieuwe bewoners en die zullen dan in het nieuwe winkelcen trum in het stadskernplan terecht moeten kunnen. Gaat dit plan niet op korte termijn door, dan gaan de zaken aan de Breestraat uitbreiden en dan wordt het steeds moei lijker om een nieuw centrum op poten te zetten." Of de Breestraat haar betekenis niet zal verliezen na de verwezenlijking van het stadskernplan? „Stellig niet," zegt de heer Vessies. „Als de IJmond-Noord eens een zielental van honderdzestigduizend zal be dragen, dan kan men er gerust op rekenen, dat er van dit aantal veertigduizend in en om de Breestraat zullen gaan winkelen."

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 27