ZO RIANT KAN ZEEWIJK Het „fHtje" is nog geen „taai ongerief" TWEE KAPITALE SOULAAS AAN IDE MIDDENSTAND Er is nog veel „schoolwerk" aan de winkel in Velsen De huisvrouwen roemen de service van de IJmuidense middenstand Noodsituatie op het gebied der lichamelijke opvoeding OUD-IJMUIDEN BLIJFT EEN ZORGENKIND TOERISTENBRIES Noodscholen wellicht naar de duinen maar laken de ligging van centrum MAAR WAAR MOET HET HEEN ALS ER MEER KINDEREN KOMEN? WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Wonen en Winkelen STRANDPLAN ONZEKERHEDEN om er uit te MET GROTE VOORTVARENDHEID is er in Velsen onder de stuwende leiding van de wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, in de naoorlogse jaren gewerkt aan het uitvoering van het programma voor scholenbouw. De resultaten daarvan zijn overal in de gemeente duidelijk zicht baar. Nieuwe openbare en bijzondere scholen, uitbreidingen van bestaande scho len, kleuterscholen en straks gaat de eer ste spade voor de openbare ulo-school aan de Grahamstraat in de grond. Er mag dan HET IS JAMMER, maar over het toe risme in Velsen kan nog lang niet op een juichende toon worden gesproken. Er is eep trek gaande, vooral van Duitsers en van „dagjesmensen" uit eigen land, naar IJmuidens brede strand. Het wordt ieder jaar drukker. De neringdoenden op het strand profiteren daar gelukkig van. Maar de middenstand in het centrum van Vel sen heeft er weinig aan. Er zijn meer ho telbedden gekomen. Men kan dus meer gasten herbergen, doch een eigenaar van een modern hotel in het centrum van Vel sen vertelt somber, dat hij over het gehe le jaar gerekend twee gasten per week aan een bed helpt. Het is moeilijk om de oorzaak daarvan aan te wijzen. Er is veel te zien in Velsen. De wederopbouw van de gemeente, het im ponerende Hoogovencomplex, sluizen, Vissershaven, strand, setnafore, pieren, bossen en parken. En toch? De wethouder, die ondermeer met de zorg voor het vreemdelingenverkeer u belast, de heer Ab. de Jong, zucht als wij hem vragen, waar toch de toeristen blijven, die IJmui- den óók het cachet van een badplaats kun nen geven. Hij noemt het een moeilijk probleem. „Vast staat, dat er een frisse bries op het gebied van de propaganda onder de toeristen in Velsen moet gaan waaien!" zegt hij met nadruk. „Dat wil echter niet zeggen, dat IJmuidens Bloei het niet goed doet. Integendeel. Ik heb respect voor het geen deze mensen met bescheiden mid delen nog doen. Wij zullen er echter meer voor over moeten hebben. De „Cost gact (ook hier) voor de baet uit". ER ZOU EIGENLIJK een figuur moe ten komen, die men bijvoorbeeld ook in Haarlem kent. Een directeur voor het vreemdelingenverkeer. Er zullen congres sen moeten worden gehouden in Velsen. Er zijn straks gebouwen in Velsen, die zich daarvoor lenen. En wellicht komt er een moment, waarop wij daarvoor een ge restaureerd „Beeckensteyn" kunnen ge bruiken. Kortom, er moet meer propaganda wor den gemaakt. Ideeën hebben wij wel. Een fotoboek over Velsen, onderwerpen ge noeg. Een kleurenfilm over Velsen, een gebouwtje voor de informaties. Maar dat komt er. Op het Marktplein". IN DE TOEKOMST, wanneer de reali sering van het prachtige strandplan een feit is, kan Velsen, beter gezegd IJmui- den, een ideaal oord worden voor toeris ten. Vooral, wanneer ook het plan voor de bouw van een hotel op het Raadhuis plein is verwezenlijkt. De realisering van het strandplan hangt echter af van aller lei vertragende factoren. Eén daarvan is de verbreding van het havenbekken. Men zal eerst moeten weten, hoe Rijkswater staat de pieren denkt te verlengen of te vervangen. Dit is noodzakelijk voor het be palen van de plaats van het nieuwe pla teau, waarop ondermeer een sober hotel zal moeten worden opgetrokken. wel eens „schampertjes" zijn opgemerkt, dat Velsen geen „monumenten" heeft ge bouwd maar „bakkerijen" (hetgeen dan als kritiek moest gelden op de strakke en eenvoudige vorm van de nieuwe scholen) onloochenbaar is toch het feit, dat Vel sen véél scholen heeft gebouwd. Moderne scholen, waarin de kinderen zich thuis- voelen. DIT scholenbouwprogramma is nog lang niet volledig afgewerkt. Integendeel. Er zijn nog tal van bijzondere voorzieningen noodzakelijk- Een openluchtschool op een bosrijk terrein, een bijzondere school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden. En eventueel een openbaar lyceum en een middelbare meisjesschool. Niet al léén in de gemeentelijke sector is er op dit terrein veel werk aan de winkel, maar ook in de particuliere sector. Er staat een pro testantse h.b.s op het programma. De kin deren, die nu nog zijn ondergebracht in het „Vinkennest" in Waterland, moeten elders in de gemeente een onderkomen hebben. In Duinwijk moet op korte ter mijn een roomskatholieke, een protestantse en een openbare lagere school worden ge bouwd. In Santpoort moet een openbare en een kleuterschool komen plus een bij zondere lagere school. En dit is nog maar een slordige greep uit het programma. De consequenties, die het VGLO-onderwijs en de nieuwe richtlijnen van minister Cals straks nog voor het onderwijs in Velsen gaan opleveren, zullen ook gevolgen heb ben voor het scholenbouwprogramma. In Driehuis kan nu een begin worden gemaakt met de bouw van de tweede Jan Campert- school. EN BIJ AL deze plannen gaat men thans stuiten op het gebrek aan grond. Een ver velende situatie dus. Van een bedroevende situatie kan echter worden gesproken op het gebied van de lichamelijke opvoeding. Den Haag verleent nog altijd geen toe stemming voor de bouw van gymzalen. Velsen dacht toestemming te kunnen krij gen voor de bouw van de gymzaal, die straks zal aansluiten bij de eveneens nog te bouwen sporthal in het Moerbergplant- soen. Voor dit doel mag geen geld worden geleend, zei Den Haag en de bouw ging niet door. Zelfs niet, toen Velsen er op wees, dat de lichamelijke opvoeding en daarmee de gezonde groei van de school kinderen in ernstig gevaar wordt gebracht door het ontstellende gebrek aan gym zalen. OUD-IJMUIDEN maakt dertien jaar na •de bevrijding nog altijd een troosteloze in druk. Het is een echt „zorgenkind" van de gemeente Velsen. Tóch is er ook hier voort gang gemaakt met de uitvoering van het wederopbouwplan. De Oranjestraat heeft een rij keurige flats gekregen. Deze flats staan aan de oostzijde van de straat. Voor de westzijde van de straat is eveneens een plan voor de bouw van flats in voorbereiding. Daarmee zal de troosteloze indruk, die dit gemeentedeel nu nog maakt op bezoe kers en bewoners, voor een belangrijk deel zijn weggenomen. Met de sanering van het gebied ten wes ten van de Oranjestraat, dat voor kleine industrieën is bestemd, wordt regelmatig voortgang gemaakt. De vestiging van nieu we industrieën loopt minder vlot. Al kan men thans met enige trots wijzen op een modern groot en ruim confectie-atelier. De vestiging van nieuwe bedrijven en bedrijven, die elders uit de gemeente moe ten verdwijnen, op het industrieterrein ten zuiden van de Vissershaven gaat vlotter. Overigens is men er niet zo erg op gesteld om alle beschikbare ruimte onmiddellijk vol te maken. In dit licht gezien hebben de open plekken in Oud-ÏJmuiden voordelen. Met het slopen van de woningen in de oude Annastraat en de Carolinastraat zal binnenkort een begin worden gemaakt. De kansen voor de uitvoering van het strandplan in Velsen, dat voorziet in de ontsluiting van een groot duingebied ten zuiden van de nieuwe woonwijk „Duin wijk" worden tamelijk groot geacht. De besturen van de omliggende gemeenten zijn van de noodzaak van de ontsluiting van dit gebied voor passieve recreatie van de stedelingen overtuigd. Onzekerheid omtrent de definitieve plannen van Rijkswaterstaat voor het nieuwe havenbekken in IJmuiden houdt de snelle uitvoering van dit fraaie plan nog tegen. Velsen zal echter wel trachten om de voor de uitvoering van het plan benodigde gronden in eigendom te ver werven. Het plan voorziet onder meer in de aan leg van een nieuw plateau achter de zee- reep en het bouwen van een hotel en een flink aantal bungalows. Er zullen belang rijke investeringen voor dit plan nood zakelijk zijn Er bestaat een mogelijkheid, dat Velsen in de toekomst de talrijke noodscholen, die hier thans worden gebouwd, voor allerlei doeleinden in het nieuwe recreatie-gebied zal gaan gebruiken. Hiervan kan echter uiteraard slechts sprake zijn op het mo ment, waarop de noodscholen zijn vervan gen door permanente gebouwen. Dit verliefde paartje lijdt niet aan gezichtsbedrog. Het heeft alléén veel fan tasie. In het ongerepte duingebied, dat nu het uitbreidingsplan voor „Duinwijk" afsluit, zal straks een nieuwe en hypermoderne woonwijk worden gebouwd. Het paartje droomt van hoge torenflats, die de contouren van het nieuwe Velsen aanzienlijk zullen wijzigen en de nieuwe stad een fors aanzicht zullen geven. De architecten Dudok en Zanstra, die in samenwerking met de socio loog De Bruine van de stichting voor maatschappelijk werk voor Noordholland, de opdracht hebben gekregen voor het maken van een uitbreidingsplan „Zee wijk", dromen niet maar streven naar de bouw van deze torenflats. Zij hebben de opdracht het duinterrein zoveel mogelijk ongerept te laten. De torenflats zullen als het ware uit de duinen moeten oprijzen. Het zal een woonwijk worden voor vijfenvijftighonderd mensen. Torenflats moeten afgewisseld worden door lage en moderne gebouwen. Velsens gemeentebestuur werd bij het geven van de opdracht voor het ontwerpen van het plan „Zeewijk" ge ïnspireerd door hetgeen in het Berlijnse „Ha.nsaviertel" tot stand is gebracht. Het plan „Zeewijk" brengt het nieuvre Velsen op achthonderd meter van het strand. Het plan sluit aan bij het zogenaamde strandplan, dat voorziet in de bouw van bungalows, de aanleg van kampeerterreinen, het aanleggen van een lange recreatieweg naar het strand en een nieuw verkeersplateau en de bouw van een fors, maar goedkoop hotel. Het grondgebrek, waarmee Velsen te kampen heeft, levert een „gevecht" om groen tussen de woonwijken op. Vooral in Duinwijk wordt deze strijd figuur lijk uitgevochten.... Ruimte voor de vestiging van scholen en openbare ge bouwen en ruimte voor de aanleg van groenstroken en plantsoenen wedijveren met elkaar om voorrang. Hét Pléiaden- plantsoen is bijvoorbeeld zo een twist punt. Er is reeds een niet-permanente kleuterschool op deze grond gebouwd Er moeten daar nog meer scholen ko men. Toch kan men uit de opmerkingen van de gemeentebestuurders de gevolg trekking maken, dat de ruime bouw, die in Velsen na de oorlog is toegepast, zal blijven prevaleren. Het is niet onwaar schijnlijk, dat er voor het behoud van het groen wijzigingen in de afronding van Duinwijk zullen worden gebracht. Velsens gemeentebestuur blijft op het standpunt staan, dat ook Duinwijk geen „stenen jungle" mag worden DE IJMUIDENSE huis vrouwen zijn van mening dat zij de onmiddellijke levensbehoeften in Velsen in ruime mate kunnen be trekken. Voor speciale kle ding zoals^cocktailjurken en andere dracht voor speciale gelegenheden zijn zij echter op andere steden aangewe zen. Dit bleek uit een ge sprek dat wij hadden met de presidente van de afde ling Velsen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw J. Verdoorn-Wesselink. Zij vertelde ook dat de huisvrouwen bijzonder te vreden zijn over de service van de Velsense midden stand en ook geen reden van klagen hebben over de vaak rijk voorziene etalages. Dat zij toch veelal inkopen doen in Haarlem komt ook voornamelijk door het gevoel „er eens lit te zijn". Het IJmuidense centrum achten de meeste huisvrou wen echter niet gelukkig, omdat in de eerste plaats de Lange Nieuwstraat slechts aan één kant win kels heeft, waardoor het juist aan deze zijde te druk wordt en men niet voldoen de de gelegenheid krijgt de etalages te bekijken. In de tweede plaats vindt men het Plein 1945 niet zo ge schikt als winkelcentrum, omdat dit ingesloten is tus sen twee drukke verkeers wegen, die in het geheel niet beschermd zijn. Dit zijn dan de Lange Nieuw straat en de De Noostraat. De Kennemerlaan wordt de meest ideale winkelstraat in IJmuiden genoemd, hoe wel ook deze straat niet zuiver en alleen winkel straat is. Wat de huisvrouwen van de dinsdagmiddagsluiting denken? „Lastig", luidt het antwoord van mevrouw Verdoorn: „Maar als de winkels branchegewijs slui ten, raken de huisvrouwen ook in de war, omdat ze niet weten welke winkel op een bepaalde dag nu wel en welke nu niet geslo ten is". „Een koopavond, daar zijn de huisvrouwen voor te vinden. Dan kunnen de IJmuidense moeders eens heerlijk onbezorgd gaan winkelen. Vader zit dan de krant te lezen en de kinde ren slapen". Wat de huisvrouwen prettiger vinden: openstel ling van de winkels met sinterklaas tot negen of tien uur 's avonds? „Ik geloof niet dat het veel uitmaakt. Tien uur heeft wel het voordeel dat je het dan 's avonds wat rustiger aan kunt doen". Wat de huisvrouwen van het amusement in IJmuiden denken? „Dat is te gering. Zelfs beneden peil. Vele IJmuidenaren gaan in Be verwijk naar de bioscoop. We moeten hier bioscopen in de winkelbuurten zien te krijgen. Daar varen ook de middenstanders wel bij". Zijn de huisvrouwen be reid in de toekomst meer in contact te treden met de middenstand? „Inderdaad zouden wij dat wel willen. Over en weer zouden wij dan moeilijkheden kunnen uitwisselen om wederzijds tot een nog betere ver standhouding te komen". ER ZIJN MENSEN genoeg aan te wijzen, die van mening zijn, dat het tijd wordt om in de geest van Theo Tijssens mooie werk „Het taaie on gerief" een ironisch boek te gaan schrijven over het be wonen van een „flat" in de IJmond en elders in het land waar de moderne blokken dozen zich aftekenen tegen de horizon. Zij spreken over ru zies op trappen, hinderlijk getrappel van kinderen in portalen, feestjes van buren boven hun arme hoofden. Kortom over het gehele scala van tegens, dat voor het bou wen van het vrijstaande huis pleit. Maar is het nu werkelijk zo vervelend om in een „flatje" te wonen, of zijn de klachten schromelijk over dreven? ZIJ WAS juist bezig met het uitkleden van de kleine driejarige Yvonne, toen wij, zonder aankondiging vooraf, haar flatje, tweehoog aan de Lange Nieuwstraat 82, bin nenstapten. Haar vijfjarig dochtertje Annemieke zat aan tafel. Het meisje at brood met jamMevrouw J. Sival- De Vilder uit IJmuiden be trok met haar man en de kleine Annemieke op de 24ste oktober van het jaar 1954 de gloednieuwe flat, na dat zij een lange poos bij haar moeder had gewoond. Zij huilde van blijdschap toen zij eindelijk met de post de ver gunning kreeg voor een eigen woning. Vol vreugde begon zij aan de inrichting van het nieuwe huis. „VERTELT U nu eens heel eerlijk Rent, u nog altijd heel erg blij met uw woning?" vroegen wij. Zij aarzelde geen moment. „Ik ben inder daad nog altijd blij met deze woning. Hij is licht en ge rieflijk. De zon kan overal binnenkomen. Maar de ruimte Zij zuchtte even tjes. „Soms benauwt mij het feit, dat ik hier de beschik king heb over drie kamers, waarvan twee slaapkamers, een douche, keuken, balkons en een stukje zolder. Toen wij alléén Annemieke hadden, was het natuurlijk een ideale woning voor ons. Maar nu? Gelukkig is Yvonne een meis je. Ik kan het tweetal dus heel lang tezamen in één kamer laten slapen. Hoe moet het echter gaan als zij groter worden en graag een eigen kamertje willen inrichten? Hoe moet het gaan als er nog kunnen niet buiten spelen. De Lange Nieuwstraat is gevaar lijk. De achtertuinen zijn voor de bewoners van de be nedenverdieping. Ik heb het hekje voor het tegelpad, dat naar de achterdeur van het trappenhuis loopt, wel eens met een touwtje dichtgebon den en Yvonne op dit pad laten spelen. Dat ging niet. De buren moesten over het hekje klimmen. Dat liep op niets uit. In huis spelen is moeilijk. Als Yvonne slaapt, moet Annemieke stil zijn MEVROUW W. Schaap- Visser, die 12 september 1958 het naar frisse verf en kalk geurende flatje aan het Pleiadenplantsoen 131 in het nieuwe Duinwijk in IJmuiden mocht betrekken, heeft nog eens een derde kindje bij komt? Ik kan op die vragen geen antwoord geven". DE KLACHTEN over buren- ruzie's, hinderlijk lawaai en op de trap spelende kinderen wijst zij echter van de hand. „Ik vind juist, dat je in een flat zo vrij woont, vooral helemaal op de bovenste ver dieping. Wel spijt het mij, dat er achter deze flats geen ge meenschappelijke tuinen zijn aangelegd. Onze kinderen geen weet van de zorgen van mevrouw Sival-De Vilder, zij is de koning te rijk in haar zonnige woning. Niets dan lof. Grote ramen. Prachtig uitzicht over het duinland schap. Glanzende verf op de deuren en kozijnen. Leuk bal kon. Heerlijke bergruimte op de zolder. Een fijn, modern huis, waarin de fraaie blanke meubelen, die met kleurige stoffen zijn bekleed, goed passen. Zij heeft geen moeite om al de voordelen van haar eigen woning, die zij kreeg, nadat zij met haar man vier jaar en drie maanden bij haar schoonmoeder had ingewoond, op te noemen. „Het bevalt ons uitstekend in deze driekamerflat. Je hebt er geen idee van wat het zeg gen wil om eindelijk helemaal je eigen baas te zijn in een eigen huis!" zegt zij monter. En haar man, die een beetje dromerig naar buiten staart, beaamt het. „Van de buren merken wij niet veel. Ik voel me hier vrij. Ik speel contra bas en oefen elke dag op mijn instrument. Zo'n bas wil wel eens dreunen. Maar ik geloof niet, dat de buren daarvan enige hinder ondervinden merkt hij op. Helemaal geen klachten dus. „Och neen, of het zou een aanmerking moeten zijn op de wind, die de gewoonte heeft om angstig rond de muren van dit huis te huilen. Maar dat komt, omdat dit een hoek huis is aan de rand van de duinen. Voor een angstig hui lende wind kun je moeilijk iemand anders dan de wind aansprakelijk stellen. We zijn dus tevreden. En we zullen het wel blijven ook IS HET NU nog nodig om commentaar te leveren op de meningen van deze jonge mensen? Wij geloven van niet. Het ene gezin is dolgelukkig met een nieuwe flat, het an dere denkt maar liever niet aan de toekomst. Het is duide lijk. Het „flatje" heeft voor delen en nadelen en het is nog lang geen „taai ongerief". Maar waar moet het heen als er méér kinderen komen..,. Het Meerplein in Beverwijk, dat aan de omgeving een modern karakter geeft door de aanwezigheid van brede par- keerstroken. Belangrijker is, dat Bever wijk het parkeerprobleem in de binnen stad door de royale aanleg van dit plein grotendeels heeft opgelost. Dit zal zeker het geval zijn, wanneer de veilinghallen, die nu nog veel verkeersdrukte opleve ren, binnenkort naar het industrieterrein bij „De Pijp" zullen worden verplaatst. HET PLAN VOOR DE bouw van winkels aan het Raadhuis plein in opdracht van de „Winkelstichting Plein 1945" heeft een heel lange voorgeschiedenis, maar nu steken de gevels van de twee kapitale gebouwen, waarin over enige tijd de midden- standsbank, Velsens openbare leeszaal en bibliotheek, een toon zaal voor het gasbedrijf en een groot aantal winkels voor de verkoop van vele uiteenlopende artikelen een riant onderkomen zullen krijgen, toch trots af tegen het noodgeboomte, dat nu nog het Bevrijdingsmonument omringt. Vooral de openbare leeszaal en bibliotheek, die in vijf panden op de noordelijke hoek aan de westkant van 't plein zal worden ingericht, boft. Met één slag heeft men voor dit probleem de leeszaal en bibliotheek zou den eerst in een nieuw te bouwen vleugel van het Cultureel- Centrum aan het westelijke einde van de Lange Nieuwstraat worden ondergebracht. een uitstekende oplossing gevonden. DE LEESZAAL heeft hierdoor een plaats in het hart van het nieuwe IJmuiden gekregen. Een vestigingsplaats, die volgens de deskundigen veel gunstiger ligt dan die plaats, waar de biblio theek oorspronkelijk zou komen. Het plan voor de stichting van leeszaal en bibliotheek in Velsen is hiermee vrijwel voltooid. De kwestie van de vestiging van dependances in de andere delen van de grillig gevormde gemeente Velsen baart nog wel enige zorgen. Maar in Santpoort wordt reeds druk onderhandeld over de aankoop van een pand in het centrum, waarin een dependance kan worden gevestigd. Voor de vestiging van een dependance aan de periferie van Duinwijk zal wel nieuwbouw noodzakelijk zijn. Door dit aan de grens van Duinwijk te doen, zullen straks ook de bewoners van Zeewijk boeken in deze dependance kunnen halen. Daarmee zal het plan voor leeszaal en bibliotheek voorlopig zijn afgerond. OP DE HOEK Lange NieuwstraatRaadhuisplein worden twee kleine winkels ingericht: een drogisterij en een schoenen zaak. Daarna volgt een zeer grote winkel voor damesconfectie en andere artikelen voor de vrouw. Pal naast deze zaak zal een winkel voor de verkoop van speciale soorten koffie en levens middelen worden ingericht. Daarna volgen: een winkel voor herenconfectie, grammofoonplatenwinkel en verkoop van radio onderdelen, een winkel voor de verkoop van vulpennen en ander schrijfgereedschap en optische artikelen, de toonzaal voor gas en water, vervolgens een winkel waarvan de bestemming nóg niet vaststaat en tenslotte dus op de hoek de leeszaal en biblio theek. Het oostelijke blok is als volgt verdeeld: op de hoek van De Noostraat en plein komt de ruime Middenstandsbank, hier naast een slijterij, een winkel met nog niet bekende bestemming, een manufacturenhandel, weer een winkel met nog niet bekenue bestemming, een speciaalzaak voor tafelzilver, souvenirs, speel goed en huishoudelijke artikelen, een herenconfectiezaak en tenslotte een elektrotechnisch bureau. BOVEN DE WINKELS zijn zeer ruime woningen gebouwd: zogenaamde maisonettes, een flat van twee verdiepingen. Het zijn centraal verwarmde ééngezinswoningen, die aan de achter kant worden verbonden door een lang balkon, dat toegankelijk is via twee gemeenschappelijke trappenhuizen aan weerskanten van het complex. De in totaal zevenenveertig woningen bestaan uit een hal, een huiskamer met eethoek en een keuken plus twee balkons op de eerste en drie slaapkamers met een douchecel en extra toilet op de tweede etage plus 'n zoldervertrek op de derde, onder het zadeldak dus. In de loop van deze maand zullen reeds een aantal winkels en woningen van dit winkelplan kunnen worden opgeleverd. Het plan voor de bouw van deze winkels en woningen is destijds door de „Winkelstichting Plein 1945" opgezet om in de eerste plaats de winkeliers die door oorlogsomstandigheden en door het wederopbouwplan, dat voorzag in een nieuwe stadskern, waren gedupeerd, de helpende hand te reiken. Aan deze opzet heeft men zoveel mogelijk de hand gehouden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 29