Aler pleit voor nieuwe geest van samenwerking bij KLM hoest! l Goud- en boven f5 deviezenvoorraad miljard gestegen en de protonplopper O VAN NIEL J Bewapening legt een te zware druk op economische groei Als bijzondere AANBIEDING Wereldnieuws Weer regen op komst Weekstaat Nederlandsche Bank A. Mahonie slaapkamer 465.- B. Blank eiken eetkamer 645.- C. Bankstel 369.- WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 2 BIJ UITREIKING VLIEGURENPENNINGEN /fyakfit, Pot met zilveren Zeeuwse dukaten gevonden Meer steun van China aan Indonesië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Faillissementen De International Finance Corporation Beleggingsmij. Obam PRESIDENT VAN_ DE WERELDBANK Bewogen pleidooi voor de „beste kans der mensheid" Zuivelvraagstuk bij E.E.G.- commissie aan orde gesteld eg e 6.3 16 18 1 16 12 1 „Terugkijkend op het afgelopen jaar zou ik nu kunnen zeggen, het is me het jaartje wel geweest. Sinds ik op 7 oktober van het vorige jaar hier stond is er veel gebeurd. Met de vliegers zaten wij toen midden in een salarisconflict en de verhouding was gespannen, maar wij hoopten toen nog dat een openlijk conflict zou kunnen worden vermeden. Het is anders gelopen. Het zou onjuist zijn om in deze kring daarover te zwijgen en ik ben blij, dat ik nu de gelegenheid heb daar nog eens in het openbaar over te kunnen praten". Aldus sprak de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, dinsdag op Schiphol bij de bijeenkomst voor de uitreiking van „Vlieguren- penningen" aan honderd leden van het K.L.M.-personeel. „Na de staking van de vliegers", zo zei de president-directeur, „hebben wij slechts met hulp van buiten weer een basis voor samenwerking met onze vliegers gevonden. Vanuit die hoek bezien is er op dit ogenblik nog weinig reden voor uitingen van bijzondere waar dering, naar ik vrees. Maar daar staat tegenover dat het vliegend personeel in een moeilijk jaar los van de staking op voortreffelijke wijze zijn plicht heeft gedaan. En da:j is naar mijn mening nog altijd hetgeen wij gezamenlijk tot stand hebben gebracht belangrijker, dan hetgeen waarin wij hebben gefaald". „Het grondpersoneel beseft het bijzon dere karakter van de taak van het vlie gend personeel zeer wel aldus de heer Aler maar het hoopt toch ook, dat het vliegend personeel tot de totale gemeen schap van het K.L.M.-personeel wil be horen. Pas als beide groepen blijk geven van het juiste gevoel voor deze verhou ding, zal ook de juiste waardering ont staan, welke een goede en onmisbare samenwerking vereist. Laten beide groe pen dit beseffen en hieraan werken, in de eerste plaats door naar de toekomst te kijken". Verbondenheid „Daarmede aldus de heer Aler kom ik terug op de vraag, hoe wij ten opzichte van elkaar willen staan. Het is mijn per soonlijk gevoel dat wij rijp zijn om elkaar beter te begrijpen en dat hiermede een nieuwe fase kan worden begonnen. Wij zijn ons de grootte en de diepte van het tekort in onze verhouding bewust ge worden. Daarom hoop ik van harte, aldus de heer Aler, dat de jonge mensen aan wie wij nu de opbouw van het overleg tussen de vliegers en onze maatschappij hebben toevertrouwd (de heren Mulder, Witholt en Schlingermann) het enthousiasme en de wijsheid zullen vinden om onze wil tot samenwerking tot uitdrukking te brengen". Zo meende de heer Aler dan toch weer voldoende gronden te vinden voor de uit reiking van de vliegurenpenning aan per soneelsleden, die 10.000, 15.000 of 20.000 vlieguren in dienst der maatschappij heb ben gemaakt. „Uren, waarin ons produkt wordt gemaakt, uren waarvan alleen het vliegend personeel de ware inhoud kent. Uren ook waarin de moeilijk te aanvaarden tegenslag dit beroep hard kan treffen. Zo herdenken wij dit jaar de bemanning van de „Hugo de Groot", waarvan gezagvoer der Roelofs juist zijn tienduizend vlieg uren had voltooid". De heer Aler besloot zijn toespraak met de opwekking tot het gehele K.L.M.-personeel om samen van Advertentie SCHOONHEIDSPREPARATEN PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstr. 92, Tel. 12160, Haarlem Tijdens het aanbrengen van de funda menten voor een nieuwe woning is er onder de afgebroken koestal van de be jaarde boer J. Francke te Domburg (Wal cheren) een aardewerk pot gevonden met 243 zilveren muntstukken uit de 17e eeuw. De nogal versleten en groen uitgeslagen munten, die ongeveer de grootte hebben van een rijksdaalder, bleken voor het me rendeel zeeuwse zilveren dukaten te zijn. Voorts werd er nog een twintigtal Engel se munten gevonden met daarop de beel denaar van stadhouder Willem III, die destijds koning van Engeland was. De zeeuwse dukaat (vroegere waarde 52 stuivers, maar nu heel wat duurder door zijn zeldzaamheid) was in de tweede helft van de 17e eeuw in omloop. Het was een provinciale munt, die in 1847 weer uit de circulatie werd genomen, toen de Munt wet tot stand kwam. Er waren toen al bij na 20 miljoen dukaten geslagen. Hiervan zijn echter slechts enkele honderden be waard gebleven voor het nageslacht. De meeste dukaten werden omgesmolten, de andere werden opgepot, want de Zeeuwse dukaten waren een zeer gewilde beleg ging. Daar de jongste thans gevonden du kaat het opschrift 1738 draagt, is de pot vermoedelijk in de tweede helft van de 18e eeuw begraven. Op de oude dukaten kan men nog duidelijk de afbeelding van een staande ridder waarnemen, alsmede de zeeuwse wapenspreuk „luctor et emer ge". De correspondent in Peking van het persbureau Antara heeft gemeld, dat Com munistisch China bereid is meer economi sche hulp aan Indonesië te verstrekken, zonder dat daaraan bepaalde voorwaar den zijn verbonden. Tot dusver heeft de Chinese Volksrepubliek reeds kredieten aan Indonesië verstrekt tot een bedrag van veertig miljoen dollar. Het nieuwe aanbod werd uitgebracht tij dens een bezoek aan Peking door een In donesische missie, die besprekingen heeft gevoerd met premier Tsjoe En Lai. De Britse werkloosheid Het percentage Britse arbeiders, dat de vorige maand zonder werk was, was het hoogste sedert mei 1952, zo blijkt uit een heden door het Engel se ministerie van Arbeid gepubliceerd rapport. Het aantal werklozen vertegenwoordigde op 15 september 2,2 percent van het geschatte aantal arbeiders, tegen 2 percent in augustus en 1,2 per cent in september 1957. Het totaal aantal werk lozen was op 15 september 476.000 groot, waarvan 410.000 volledig werkloos en 60.000 tijdelijk zon der werk waren. 1959, het jaar waarin onze nationale luchtvaartmaatschappij veertig jaar zal be staan, een goed jaar te maken. Eén vrouw en 99 mannen ontvingen ver volgens hun onderscheiding uit handen van de heer Aler, De vrouw was mej. S. M. Rijpstra, een stewardess die in twaalf dienstjaren bij de K.L.M. 10.000 vlieguren vergaarde en daarvoor de penning in brons kreeg, evenals veertig vliegers, 26 boordwerktuigkundigen, dertien radiotele grafisten en elf hofmeesters en pursers. De zilveren penning voor 15.000 vlieguren werd aan drie vliegers en twee boordwerk tuigkundigen uitgereikt. De gouden speld met twee briljanten tenslotte ontvingen de vliegers H. A. A. Kooper (20.875 vlieg uren), J. Stroeve (20.031 uren), H. Groene- veld (19.918 uren) en J. Rouffaer (19.848 uren). De uitreiking van de bronzen penning geschiedde in groepen van vier a vijf vlie gers; bij de vierde groep, waarbij zich ook de heer P. J. Aarts bevond die in ok tober 1953 met de heer Kooper naar Christchurch vloog, was ook de Britse vlieger L. G. Metz, die bij de staking een grote rol heeft gespeeld. De heer Aler zei tot laatstgenoemde na hem de penning te hebben uitgereikt: „Bedankt voor de goede dienstvervulling. Ik vind het lofwaardig". Eerder op de middag had de heer Aler aan mevrouw Roelofs de vliegurenpenning uitgereikt, aangezien de heer Fekko Roe lofs tot augustus 1958 tienduizend en negenenveertig uur in de lucht had door gebracht. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: N. G. Kemp, autohandelaar, Huygens- straat 38. IJmuiden. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink en curator mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur, Paulus Potterstraat 27, IJmuiden-Oost. J. Jansen, koopman, wonende Iordens- straat 10, Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. Spreij, ad vocaat en procureur te Haarlem, Geri. Oude Gracht 65. De commanditaire vennootschap c.v. Eer ste Noordhollandsche Tegelhandeï,geves tigd te Wormerveer en aldaar kantoorhou- dende aan de Zaanweg 20, en haar behe rende vennoot Judicus Marinus Pieter Jan Keijzer, koopman, wonende Anemoonstraat 13, Wormerveer. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. D. Vermeulen, ad vocaat en procureur te Wormerveer, Zaan weg 66. Bastiaan Smallegange, aannemer, Ged. Raamgracht 31 te Haarlem. Rechter-com missaris mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur, Nieuwe Gracht 51, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van Th. A. Beerepoot, koopman, Kleverlaan 14 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van H. G. van Lit, wonende te Zwanenburg, Friedalaan 15, handelende onder de naam Lit's Handelsonderneming Agentuur en Commissiehandel, te Amster dam, Prinsengracht 158. Rechter-commis saris mr. H. J, M. Cokart en curator mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 63. Advertentie Blus Brandend Maagzuur met een of twee Rennies! In een handomdraai bent u van die schrij nende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen - gewoon laten smri- ten op de tong -. Geen wonder dat. die legioenen van zuur- brandlijders zweren bij Rennies, het onge ëvenaarde, meestgebruikte maagtablet over de hele wereld. Ja - Rennies zijn een prachl- middel en bovendien hygiënisch en gemak kelijk verpakt om in uw zak of handtas mee te nemen. Op 10 september 1958 waren 55 landen lid van de International Finance Corporation (I.F.C.). Deze landen hebben tezamen voor dollars 93.277.000 deelgenomen in het kapitaal van de I.F.C., aldus blijkt uit het tweede jaarverslag van deze instelling over de periode van 10 september 1957 tot 10 september 1958. In dit jaar heeft de I.F.C. vier nieuwe leden gekregen: Afgha nistan, Ghana, Griekenland en Malakka. Verzoeken van Ierland en Libië tot het verkrijgen van het lidmaatschap, zijn nog in behandeling. De I.F.C. heeft in het verslagjaar voor dollars 6.097.000 geïnvesteerd, waardoor het totaal aan investeringen is gekomen op 10.417.000 dollar. De ontvangsten uit deze investeringen bedroegen over de ver slagperiode 93.311 dollars. Aan rente over het in Amerikaanse staatsobligaties beleg de kapitaal werd dollars 3.414.410 ontvan gen, zodat het bruto inkomen over de pe riode 3.507.721 dollars heeft bedragen. Na aftrek van de kosten ad 1.149.445 dollars resulteerde hieruit een netto-inkomen van 2.358.276 dollars. De Onderlinge Beleggings- en Admini stratie Maatschappij „Obam" deelt me de, dat de reële waarde van het vermogen der maatschappij per 30 september ruim ƒ9,4 miljoen bedroeg, hetgeen overeen komt met een waarde van 399 percent per aandeel „Obam" B. Advertentie Ik heb zelfs in mijn slaap niet gekucht, zegt m'n man. Dat was eerst - anders! 8ijtende prikkelhoest urenlang wakker, rim rechtop in bed - Maar gisteren ben ik met Abdijsiroop begonnen had ik het maar eerder gedaan! Of 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen tie ziektekiemen (AKKERSIROOP) Advertentie 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 80 et alléén bij Apothekers en Drogisten De president van de Wereldbank, Eugene Black, heeft dinsdag te New Delhi gewaar schuwd tegen het element van de „mis leide bezorgdheid" in de politiek ten aan zien van de leningen aan onderontwikkel de gebieden. Daarbij stelde hij dat gebie den die met de verkregen lening hard zul len gaan werken niet benadeeld mogen worden door landen die de leningen be schouwen als een middel ter dekking van hun tekorten. Black verklaarde dat de ver slagen van de Wereldbank een oneven wichtigheid te zien geven, welke is ont staan door het afwijzen van rechtmatige en het toewjjzen van relatief onrechtmatige aanspraken op bijstand door de Wereld bank. Er is in het afgelopen jaar aanzien lijke economische voortgang geboekt, ver klaarde Black, maar ze zou veel groter kunnen zijn wanneer slechts een deel van de voor bewapeningsdoeleinden uitgetrok ken fondsen gebruikt zou zijn om waar achtige welstand te scheppen. Economische groei is de enige maar ook de beste kans aldus Black welke de mensheid heeft. Maar die kans zal vergaan onder de druk van de wapenlast, ook als de wapens nooit gebruikt worden. „En ook kan die kans omgebracht worden door ver keerde toepassing van dezelfde wetenschap die zich er thans op beroept de dappere nieuwe wereld te hebben onderscheiden van de oude". De hoop van honderden miljoenen mensen op een materieel goede wereld is gedoemd tot teleurstelling wan- De regering heeft een brief geschreven aan de commissie van de E.E.G., waarin zij het zuivelvraagstuk als een ui-gent pro bleem binnen de gemeenschap aan de or de stelt. Dit blijkt uit een mededeling van de minister van Landbouw aan de Twee de Kamer. Week in week uit wordt op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank de laatste tijd een voortdurende aanwas van valuta waargenomen. In de week per 6 oktober is voor niet minder dan 67 miljoen aan de netto deviezenreserve toe gevoegd. Met de onveranderde goudvoorraad tezamen is de som der beide bedragen thans boven de 5 miljard uitgekomen, waarmede een nieuw hoogtepunt is bereikt. Goud en deviezen samen vertegenwoordigen nu een waarde van 5039 miljoen. Het dieptepunt werd bereikt in september 1957 met 3119 miljoen. Hieruit blijkt duidelijk de opmerkelijke aanwas die vooral dit jaar heeft plaatsgevonden. Ook in de conver- tibele sfeer is een verbetering ontstaan, want de post convertibele deviezen is met 10 miljoen toegenomen tot 842 miljoen, inclusief saldo's luidende in buitenlandse geldsoorten ad 18 miljoen. Uit de cijfers blijkt dat de Nederland sche Bank in de afgelopen week druk heeft geopereerd op de open markt. Drie posten van de weekstaat tonen dit aan, namelijk ten eerste wissels enzovoorts in disconto, die vrijwel nihil waren en nu tot 16,5 miljoen bedragen als gevolg van de ver koop van papier korter dan 105 dagen door de banken aan de Nederlandsche Bank; ten tweede de wissels enzovoorts door de bank gekocht die gestegen zijn van 60,7 miljoen tot 103,9 miljoen. Dit betreft pa pier dat niet aan een termijn is gebonden. Deze operatie vormt een onderdeel van de open marktpolitiek der centrale bank, die aldus de krappe geldmarkt van middelen voorziet. In marktkringen spreekt men van geldcreatie. Tenslotte: de voorschotten zijn gestegen met 27,6 miljoen, waar door de middelen van de banken recht streeks zijn verstevigd. In totaal heeft der halve een geldcreatie plaatsgevonden van ongeveer 88 miljoen. Op de geldmarkt heeft dit in zoverre enige uitwerking ge had dat dankzij deze steun de krappe po sitie van de markt niet is verergerd. Dag geld bleef op 21/2 percent gehandhaafd De terugkeer van bankbiljetten is tegen gevallen. De circulatie beweegt zich nog altijd een flink stuk boven de 4 miljard en zelfs boven de 4100 miljoen. Er zijn namelijk bankbiljetten uit de omloop teruggekeerd voor een totaal van 1 64 miljoen, waarmee de circulatie thans be loopt 4134,6 miljoen. De staat heeft ken nelijk zeer grote bedragen aan belastingen binnengekregen, want in weerwil van de te verrichten betalingen uit hoofde van staatsschuld en vervallend papier (samen bijna 100 miljoen) Is het saldo van de schatkist gestegen met niet minder dan 239 miljoen en beland op 558 miljoen. De van de centrale bank verkregen voor schotten hebben niet kunnen verhinderen dat de banken hun saldi zagen vermin deren met 15 miljoen en daarmee ge daald zijn tot 486 miljoen. 60. Het was Joris Goedbloed inderdaad gelukt om aan de buitenkant van de ge vangenismuur het venstertje van Panda's cel te vinden en van die gelegenheid maakte hij een gretig gebruik om de arme gevangene toe te spreken. „Het is heel, heel droef met u gesteld", zo sprak hij op bewogen toon. „Een traan verduistert mijn oog, een brok welt op in mijn keel en woorden schieten me te kort! Het enige wat ik nog voor u kan hopen, ventje, is dat ge hiervan leren zult! Onthoud nu toch, dat ge u nooit, nooit tegen uw ver trouwde oudere vriend moogt keren en dat ge immer, immer precies moet doen wat hij u zegt! En word dan van nu af een oppassend kereltje! Daar kunt ge mee beginnen door nu beslist niet aan uw ruwe bewakers te vertellen, op welke manier ik die goede Professor Knutselma een beetje vooruit help in de wereld. Het zou heel lelijk zijn zo ge daarvan repte „Bah!" viel Panda hem in de rede. „Je komt hier helemaal niet om me te helpen! Je komt alleen maar, omdat je bang 0ent dat ik alles over je zal vertellen! Maar reken maar. dat ik dat zal doenHier zweeg hij verschrikt, want op dat ogenblik werd plotseling de deur van zijn cel weer geopend. Niemand minder dan Hertog Bruno stond op de drempel. „Wat gebeurt hier?" vroeg deze scherp. „Met wie praat je?" „Metmet niemand", zei Panda verlegen. „Met mezelf!" Hij kon het nu toch niet over zijn hart verkrijgen om te zeggen, dat Joris buiten stond. neer overal op de wereld de bewapening voortgaat een zo groot deel van de vruch ten van 's mensen werk op te eisen als thans het geval is. In de bereidheid en de capaciteiten om dit feit onder ogen te zien ligt, bij hen die verantwoordelijk zijn voor de leiding der nationale politieken, de hoop dat het rustig economisch groeiproces zich hoorbaar zal maken boven het lawaai van ruzies tussen de landen". „Wfl naderen de dag waarop de bank meer rechtmatige leningaanvragen zal ont vangen van haar Iedenstaten, dan zij tegen redelijke condities kan financieren. Alle nieuwe leden van onze snel uitbreidende organisatie hebben kapitaalhonger en het is voor de eerste maal in het bestaan van de bank dat de hoeveelheid financiële bronnen, welke de Wereldbank ter be schikking staat, zeer spoedig in ernstige mate tekort kan schieten". Black zei nog niet te willen reageren op de suggesties welke gedaan zijn om dit probleem op te lossen zoals, onder an dere, verhoging van de ledenbijdrage maar sprak zijn voldoening uit over de na druk welke men thans op internationale instellingen legt, uitgaand van de these dat zij als hulpmiddelen kunnen worden gebruikt bij het aantrekken van nieuwe geldschieters. De raad van bestuur van de Wereldbank nam op voorstel van de Amerikaanse de legatie, een resolutie aan welke de direc teuren de opdracht geeft op korte termijn te overwegen hoe de bronnen, welke de bank voor het aantrekken van fondsen ter beschikking staan, kunnen worden uitge breid. Advertentie brengen wij u deze week bestaande uit 2 deurs garderobe- kast met glazen deuren, 2 pers. ledi kant met 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen. Zeer mooi van uitvoering en model bestaande uit riant dressoir, uit- schuifbare tafel, 4 stoelen, bekleed met wollen moquette in moderne effen kleuren uitgevoerd in kersenhout, bekleed met twee kleuren epingléstof naar keuze DEZE AANBIEDINGEN ZI1N THANS GEëTALEERD I I KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Uitwisselen. Rusland en Joegoslavië zullen specialisten uitwisselen uit het gebied van de metallurgie, machinebouw en andere takken van industrie. Dit ge schiedt op grond van een vandaag in Moskou getekende overeenkomst, zo meldt het Joegoslavische persbureau. Dit bureau zegt verder dat de indu striële produktie van Joegoslavië in de eerste acht maanden van dit jaar met elf percent is toegenomen in vergelij king met dezelfde periode in het vo rige jaar. Botsing. Tussen de aan Turkse grens ge legen Syrische steden Jarables en Ein el Arab heeft een botsing tussen een personen- en een goederentrein plaats gevonden, waardoor 65 personen zijn gewond. De meeste gewonden zijn Ira kezen. De overigen hebben de Syrische of de Turkse nationaliteit. Twee percent. De Amerikaanse lucht macht heeft bekendgemaakt, dat van de 1270 rapporten over vliegende scho tels uit de periode juni 1957 tot juli 1958 84 percent betrekking had op natuur verschijnselen, grappen, vogels of voor werpen van menselijke oorsprong. Van de rest was 14 percent onvoldoende ge documenteerd voor een onderzoek en voor twee percent kon men geen ande re verklaring geven dan: „van onbe kende origine". Studentenflats. De kantonraad van Genè- ve denkt over de stichting van een uni versiteitsstad nabij Genève, waar een deel van de tweeduizend Geneefse stu denten goed en goedkoop zou kunnen huizen. Men overweegt twee flatgebou wen van dertien en zeven verdiepingen voor vierhonderd studenten te laten bouwen. De laatste jaren hebben voor al veel buitenlandse studenten van stu die in Genève moeten afzien omdat het vrijwel onmogelijk was tegen een bil lijke prijs kamers te vinden. Geen heldendicht. Het bestuur van de Hin doe-universiteit te Benares, de heilige stad der Hindoe's heeft de universiteit gesloten wegens „ongediciplineerdheid en bandeloos optreden" der studenten. Aan de universiteit die 42 jaar geleden werd opgericht, met het doel de studie van heldendichten van hindoe-dichters en van het Sanskriet te bestuderen, stu deren tienduizend studenten. Gewetensstrijd. De Poolse r.k. priester Kazimierz Biernacki is maandag te Krakau tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens „schending van de wet betreffende de gewetensvrijheid". Hij was ervan be schuldigd een aantal zijner parochia nen te hebben aangezet tot betogingen tegen leden van de Pools-katholieke kerk die zich 35 jaar geleden van de r.k. kerk heeft afgescheiden die be zig waren een dienst in de open lucht voor te bereiden. Nieuw. In het hoofdkwartier van de UNO werd dinsdagavond als vrijwel vast staand aangenomen, dat Italië, Argen tinië en Tunesië woensdag tot tijdelij ke leden van de Veiligheidsraad zouden worden gekozen. Zweden, Columbië en Irak treden uit de raad. Visser. Een 31-jarige Pool, Vladyslav Ga- sovski, ging vissen met behulp van. dynamiet. Een groot aantal vissen werd inderdaad door de ontploffing gedood, maar de man werd zelf ook zodanig gewond, dat hij overleed. Achteraankomertje. Een vliegtuig van de Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij A.U.A. zal vandaag een jonge ooievaar naar Rome brengen. Het dier, dat ken nelijk laat in het seizoen werd geboren, werd gisteren op de schoorsteen van een boerderij in Waltersberg, Stiermar ken, aangetroffen. De vorige dagen hadden de ouders vergeefs getracht het te doen vliegen. Tenslotte vertrokken zij, het jonge dier achterlatend. Ween- se schoolkinderen hebben een aantal kikkers gevangen, zodat de ooievaar geen honger behoeft te lijden op zijn lange reis, Inboorling. Australië's bekendste inboor ling, de schilder Albert Namatjira, is tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij „aan een inboorling alcohol had verstrekt", hetgeen straf baar is. Namatjira is weliswaar zelf ook een inboorling, maar wegens zijn uitzonderlijke artistieke verdiensten werd hem het Australische staatsbur gerschap verleend. Hij is dus de eni ge Australische inboorling, die alcohol mag drinken. Zesduizend. Voor de eerste keer sinds het het einde van de Tweede Wereldoorlog zullen dit jaar in Engeland waarschijn lijk 6.000 personen tengevolge van ver keersongelukken om het leven komen. Dit heeft de voorzitter van de Engelse vereniging voor veilig verkeer, Sir Ho ward Roberts, bij de opening van het jaarlijks congres in Bridlington mede gedeeld. Hij bepleitte een krachtige „opvoeding in wegdiscipline". Over de gehele breedte van de oceaan strekt zich ongeveer tussen 45 en 40 gra den noorderbreedte een gebied van hoge luchtdruk uit, dat een uitloper heeft tot over de Alpen. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied is in de hogere lagen van de atmosfeer een zeer krachtige wes telijke stroming aanwezig, waarmee de warme lucht tot over Ierland en Engeland in de richting van Nederland wordt ge voerd. Het warmtefront, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, trekt nu over Engeland in de richting van Nederland. Het wordt gevolgd door het koudefront van een diepe depressie, welke ten zuiden van IJsland tot ontwikkeling is gekomen. Dit koudefront zal ons land reeds de ko mende nacht bereiken, zodat de in aan tocht zijnde zachte oceaanlucht spoedig weer zal worden verdreven. De passage van het koudefront zal waarschijnlijk met enige regen gepaard gaan, maar morgen overdag worden flinke opklaringen ver wacht. De wind ruimt dan naar west en blijft vrij krachtig. VVEEKK Fl'ORTEN Donderdag 9 oktober Zon op 6.53 uur, onder 18.02 uur. Maan op 2.17 uur, onder 16.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 oktober Hoog water 0.08 en 12.45 uur. Laag water 8.07 en 20.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Bulten- oc land maxima van giste- ?f 2 d ren Binnenland heden Oi 4 1 uur Neerslag laatste S-g 2 i»u 24 uur u c£ Den Helder zwaar bew. z 11 20 Ypenburg zwaar bew. zzw 12 4 Vlissingen zwaar bew. z 12 1 Eelde zwaar bew z 10 2 Twente licht bew. z 11 0,1 De Bilt half bew. z 10 1 Eindhoven half bew. zzw 10 0,1 VIv. Z.-Limb onbewolkt z 10 0 Helsinki geheel bew. zw 14 9 Stockholm onbewolkt z 14 Oslo zwaar bew. windst. 14 1 Kopenhagen onbewolkt zw 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 13 0 Londen motregen zzw 15 2 Amsterdam zwaar bew. z 14 4 Brussel zwaar bew. z 17 0,3 Luxemburg onbewolkt z 14 0 Parijs licht bew. zzo 17 0 Bordeaux mist windst. Grenoble geheel bew. windst. 12 Nice geheel bew. nnw 17 2 Berlijn mist z 0 Frankfort mist windst. 15 0 München geheel bew. windst. 12 2 Zürich geheel bew. n Genève zwaar bew. windst. Locarno geheel bew. windst. 15 7 Innsbruck geheel bew. windst. 16 0,3 Rome zwaar bew. o 26 0 Ajaccio zwaar bew. wnw 22 19 Algiers regen wzw 19 40

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2