Europees gerechtshof te Luxemburg geïnstalleerd Mode Show n r JAGT Comet-triomf van de Britten is maar van korte duur ^"Hoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag B.O.A.C. bestelde zelf reeds de grotere en snellere Boeing-707 President Donner wijdt beschouwing aan de nieuwe rechtsvormen S^&^voorU „J J en HAUTE COIFFURE MOLENDIJK - DAMESKAPPER Dronken chauffeur reed na ongeluk door Meningsverschil over de Europese universiteit Vervolgonderwijs of een volledige instelling Faubus in conflict met de belastingautoriteiten 0p de C^raatótoel Te weinig belangstelling voor Edinburgh Ballet Dit woord: KIELZOG WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 EEN STAD is een stuk menselijk leven. Niet alleen omvat zij duizenden mensen met al hun aparte levenservaringen, doch tevens vormt zij het trefpunt van maat schappelijke samenwerking op alle gebie den des levens.In haar kiemen en groeien de gezinnen, doch tegelijk koestert zij de wor tels van nationale en internationale econo mie en cultuur. Wanneer de mens van zijn gezin uit naar buiten treedt, ontmoet hij zijn medewerkers, principalen, onderge schikten en gelijken binnen het kader van de voorzieningen die de stad daartoe biedt. In de stad woont, leeft, werkt enwin kelt de mens. Want de moderne samenle ving heeft gezorgd dat de mens voor zijn levensonderhoud en voortbestaan kan re kenen op een welhaast mathematisch ge organiseerd openbaar verkeer, waarin hij zijn eigen rol kan vervullen en waarin an deren klaarstaan voor de dingen, die hij zelf niet behartigen kan. De raderen van de. maatschappij grijpen in de stad in el kaar en hoe beter die stad zich heeft aangepast aan de moderne behoeften op alle gebied, des te geruislozer lopen die raderen. Een stad moet modern zijn. Dat wil zeg gen: zij moet tegemoet komen aan alle behoeften des tijds en één grote, veilige woning voor allen vormen. Natuurlijk ontbreekt daaraan steeds weer het een en ander. Het tempo van de tijd gaat sneller dan de stadsbestuurders kunnen werken. Vele voorzieningen ver ouderen en boeten aan doelmatigheid in, doordat zij de eisen van de moderne tijd niet meer kunnen honoreren. Vooral op het gebied van wonen, verkeer, winkelen, industrialisatie en ontspanning dienen zich telkens weer tekorten aan, die ontstaan door een achterstand en een veroudering van instellingen. Een stad, die leeft, moet gonzen van ac tiviteit om het tempo bij te houden. Een gonzende activiteit verraadt energie en durf van de bewoners, die niet aarzelen om hun deel bij te dragen tot het onop houdelijke proces van modernisering, dat elke stad ondergaat en voortdurend snel ler wordt. „Wonen en winkelen" twee simpele woorden, twee eenvoudige onderdelen van het leven in de stad. Doch wat zit eraan vast? De oude binnensteden barsten uit hun voegen, zij verliezen hun betekenis als wooncentrum en worden gelijdelijk steeds meer middelpunt van groot en klein za kenleven. Het „wonen" verplaatst zich naar de nieuwe buitenwijken, doch dage lijks begeven massa's mensen zich naar de oude binnenstad voor hun dagelijkse werk en hun inkopen. Daarmee is het pro bleem van verkeer, parkeerplaatsen, win kelstraten en toegangswegen aangeduid. Er is welhaast geen stad in Nederland, die niet voor de noodzaak staat van een drastisch saneringsplan voor de oude bin nenstad en een daarmee gepaard gaand project van nieuwbouw aan de buitenkant. De oude binnenstad moet worden herzien. Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Eindho ven, Alkmaar, Zwolle, Rotterdam zij hebben alle hun eigen gigantische projec ten op papier gezet en er wordt druk ge discussieerd over de mogelijkheden en moeilijkheden. Doch één ding staat bij alle projecten onomstotelijk vast: er moet hard en dras tisch worden aangepakt zonder conserva tisme of angst voor het nieuwe, wil men geprepareerd zijn op de eisen van mor gen. En hoe staat het in onze stad? In onze omgeving, in ons district? Wat heeft Haar lem voor speciale moeilijkheden en spe ciale plannen? Hoe zal Velsen er in de toekomst uitzien? Wat gaat er met Zand- voort gebeuren? Waar moet men in Be verwijk op rekenen? Wij hebben getracht in deze speciale bijlage een greep te doen uit het voorhanden zijnde materiaal aan plannen, ideeën, mogelijkheden en nood zakelijkheden. Het is een onderwerp dat iedereen aangaat. Iedere burger van de stad profiteert van vernieuwingen, lijdt onder verouderingen en betaalt voor de uitvoering van noodzakelijke werken. Zijn levensonderhoud is dikwijls nauw verbon den met de voortvarendheid van de stads bestuurders. Daarom hebben wij in dit speciale nummer dit onderwerp zo veel zijdig mogelijk in het licht gesteld. Advertentie Geen luxe prijzen. Santpoorterplein 1 - Haarlem, - Tel. 19706 Bus 2-3-4 In Apeldoorn is een 18-jarige wielrijd- ■iter aangereden door een bestelauto. Het meisje liep een hersenschudding en schaafwonden op en bleef op de weg lig gen. De chauffeur van de auto, die haar had aangereden, stapte uit zijn wagen, keek even naar het meisje en reed toen in snelle vaart weg. Iemand had echter het nummer van de wagen genoteerd en zo kon de politie de chauffeur, een 46-jarige Apeldoornse koopman op het spoor ko men. Het bleek dat de man flink onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij werd in het politiebureau opgesloten. Van ome correspondent in Brussel) Volgens het Euratoomversdrag zal er een instituut op universitair niveau worden op gericht, waarvan de wijze van functione ring door de ministerraad zal worden vast gesteld, op voorstel van de Commissie van Euratoom. Voor dit doel werd een werk groep samengesteld, die in Brussel verga dert en waarin twee stromingen zijn te on derscheiden. De Westduitsers, de Italianen en Luxemburgers wensen een volledige Europese universiteit, die van het eerste jaar af alle faculteiten zal omvatten. De Fransen, Belgen en Nederlanders zijn van oordeel dat de Europese universiteit de wetenschap der kernenergie moet dienen, met een faculteit voor de natuurweten schappen en colleges in de politieke, so ciale, economische en juridische weten schappen. Deze tweede groep denkt voor namelijk aan een Europees-universitair vervolgonderwijs Vooral de Westduitsers zouden aandrin gen op een volledige universiteit. Om dit plan te verwezenlijken zouden zij zelfs be reid zijn de nieuwe instelling voor een der de deel te financieren, aldus meldt het rooms-katholieke blad „Libre Belgique". De Westduitsers zouden de intellectuele elite van „Klein-Europa" willen „de-na- tionaliseren". Om tot een vergelijk te ko men, zouden de Westduitsers en hun aan hangers er genoegen mee nemen, dat men met één faculteit begint. Ook het vraagstuk van de zetel der ge meenschappen zou in het geding zijn. Het Brusselse blad acht het niet onmogelijk, dat de Luxemburgers zich voor een volle dige universiteit uitspreken, in de hoop dat deze te Luxemburg zal worden gevestigd, bijwijze van compensatie voor het verlies van de instellingen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, die naar dezelfde stad als de Euratoom en de Eco nomische Gemeenschap zouden verhuizen. De Westduitsers zouden voorstanders van een dergelijke oplossing zijn, omdat zij concentratie van Euratoom, de Economi sche Gemeenschap en de E.G.K.S. in één stad wensen. Als dat Brussel betekent, zou den de Belgen geneigd zijn zich bij de voorstanders van de volledige universiteit te voegen. Het besluit van de ministerraad moet nog dit jaar genomen worden met een meerderheid van twaalf der zeventien stemmen. Indien België zich bij de West- duitse groep zou voegen, zijn er 11 stemmen voor (vier van West-Duitsland, vier van Italië, een van Luxemburg en twee van België). Men zou dan de twee stemmen van Nederland er bij moeten hebben. Het is te hopen, dat men een dergelijk belangrijk probleem op zichzelf beschouwt en niet in verband met de zetelkwestie. Vier Belgi sche geleerden (Vandermeulen, Errera, Cymons en Vernaeve) hebben in een boek je, ingeleid door de heer Guillaumat, voor malig administrateur-generaal van de Franse commissie voor de kernenergie en thans minister van Defensie in Frankrijk, het universitaire Europese onderwijs ver dedigd als aanvullend onderwijs, in plaats van concurrerend met de bestaande uni versiteiten. Advertentie HORLOGEMAKER KLEINE HOUTSTRAAT 105 Haarlem - Telefoon 14448 Friese staartklokken Friese stoeltjesklokken Zaanse klokken Engelse tafelklokken Grote sortering, voordelige prijzen U koopt bij een vakman! Advertentie In cellofaan verpakt LITTLE ROCK, Reuter) Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkan sas heeft de regering te Washington er van beschuldigd te trachten hem in moeilijk heden te brengen door van hem over in komsten ten bedrage van meer dan 400.000 gulden achterstallige belasting te eisen. Hij zei, dat indien de federale auto riteiten betaling zouden eisen, hij uit de gouverneurswoning zou moeten trekken en er een bord bij zou moeten plaatsen: „Ge sloten door de federale regering". Volgens een districtshoofd van de be lastingen te Little Rock is er een fout ge maakt in het plaatselijke bureau en heb ben ambtenaren te Washington er niets mee te maken. Het onderzoek in de belas tingzaak van Faubus is in 1956 begonnen, een jaar voor het begin van de rassen- relletjes. aldus de belastingambtenaar. Bestuursleden van de provinciale school van Anderson in Tennessee willen met president Eisenhower spreken over de bomaanslag op de geïntegreerde „Clinton High School", omdat Anderson niet zo'n hoge prijs voor integratie kan betalen- De delegatie zal niet in het bijzonder vragen een einde te maken aan de integratie. (Van onze correspondent in Londen) De Engelsen glunderden wegens het op merkelijke succes van de eerste Comet- straalvluchten over de oceaan. Of vliegtui gen, hoe snel ook, nog tot de verbeelding spreken, is de vraag. Maar zeker is dit het geval met de wedijver tussen Britten en Amerikanen. Oppervlakkig beschouwd lijkt het of het eens machtige Engeland, dat door de oorlog een flinke knauw heeft ge kregen, het in de meeste gevallen moet af leggen tegen Amerika. In feite leveren de Britten steeds weer prachtige technische prestaties en werkelijke pioniersarbeid zo als met de straalmotor, de penicilline en de kernenergie. Zes jaar geleden waren de Cornets reeds als eerste passagiers-straaltoestellen in de lucht. Men ondervond echter tegenslag. Tot tweemaal toe werd een Comet in de lucht uiteengereten. Maar de constructeurs van De Havilland dachten er niet aan om op te geven. Experimenten brachten met volkomen zekerheid de oorzaak van de Cornet-ongelukken aan het licht. Hun huid bleek te dun te zijn. Er werd daarom een nieuwe Cornet ontworpen, welke het oor spronkelijke euvel niet had. Zó zeker was men van zijn zaak, dat de naam Comet, ondanks de nare bijgedachte, welke deze zou kunnen opwekken, gehandhaafd werd en daarmee de krachtige inspiratie, welke het project van het begin af had geken merkt. Terwijl Pan American Airways in enor me advertenties en op affiches verkondig de, dat zij op 27 oktober de eerste trans atlantische dienst op New York met straal- passagiersvliegtuigen zou openen, kwam het natuurlijk als een daverende verras sing, dat de Engelsen, die zelf hadden ge meend niet vóór midden november en den kelijk niet eerder dan begin december te kunnen beginnen, plotseling de Amerika nen de loef afstaken. De telefonistes van de Pan American moeten voortaan hun reclameslagzin inslikken: „Goeden mor gen Pan American eerste met straal- vluchten over de oceaan wat is er van uw dienst?" De Amerikanen waren echter goede ver liezers, zoals uit de lof in hun bladen voor de Cornet bleek. Terecht wordt hier in de serieuze com mentaren opgemerkt, dat de luchtvaart geen sport is en dat het er weinig toe doet, wie er een paar dagen of weken eerder aan bod komt, vooral omdat zowel Britten als Amerikanen praktisch startklaar waren. Het werkelijke voordeel, dat de Engelsen thans genieten boven de Amerikanen, schijnt gelegen te zijn in de langere erva ring van de bemanningen met Cornets. Zo spreken de deskundigen, maar dit doet niets af van het feit, dat de gewone man terecht trots is op „onze" Comet. Een Boeing 707, welke voor geluidsproe- ven op London Airport was, ging onmid dellijk achter de naar New York vertrok ken Comet aan om te proberen, diens tijd te verbeteren, waarin de Amerikaanse machine slaagde. De „707" tankte bij op IJsland in plaats van in Gander op New foundland, waar de Cornet stopte. De totale tijd van de ongeveer 80 kilometer snellere „707" van Londen naar New York bedroeg 9 uur 16 minuten (tegen 10 uur 20 minuten van de Cornet). De vergelij kende werkelijke vliegtijden waren: Cornet 9 uur en 10 minuten, Boeing 7 uur en 58 minuten. Hoewel de Britten een slag voorliggen, vragen zij zich af, of de Cornet zijn aan vankelijke voorsprong zal kunnen behou den, hetgeen onwaarschijnlijk is. De waar- heicj. is namelijk, dat de Comet IV hele maal niet bedoeld is als oceaan-vliegtuig en alleen als zodanig dienst kan doen door opoffering van passagiersruimte. De Comet kan slechts 48 passagiers over de oceaan vervoeren, tegen de Boeing on geveer 120. Op den duur zullen daarom de Boeings de nog langere afstanden en mo gelijk de tegenwoordige route gaan be heersen. Dat blijkt reeds zonneklaar uit het feit, dat de Britse Overzeese luchtvaart maatschappij BOAC, zélf vijftien Boeings heeft besteld. Niet het „sporf'-element, doch de com merciële factor geeft tenslotte in de harde strijd om passagiers de doorslag. De vreug de over de „Cornet" zal dus, wat de oceaan- vluchten betreft, waarschijnlijk maar van korte duur zijn. LUXEMBURG (ANP) Het nieuwe Europese gerechtshof, dal belast is met de rechtspraak in de drie Europese gemeen schappen, is gisteravond te Luxemburg geïnstalleerd in het bijzijn van de groot hertogin van Luxemburg, minister-presi dent Bech, vertegenwoordigers van de hoogste organen van de drie gemeen schappen en van de Europese assemblee en afgevaardigden van de hoogste rechter lijke organen uit de zes aangesloten landen. Het nieuwe hof zal de behandeling van ongeveer veertig hangende kwesties, die dienden voor het gerechtshof van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal voortzetten. Vier van de rechters van het nieuwe Hof hadden reeds zitting in het E.G.K.S.-hof. Tot de drie aftredenden be horen de Nederlanders dr. A. van Kleffens en de heer P. J. S.Serrarens. Voortaan heeft een Nederlander zitting in het hof, namelijk professor A. M. Donner, die als president zal optreden. De president van het Hof der E.G.K.S., de Italiaan Pilotti heeft eveneens afscheid genomen. Namens de raden van ministers der drie gemeen schappen heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. H. von Brentano, het oude college bedankt. Bij degenen, die na de plechtige beëdi ging der rechters het woord voerden, was ook professor Donner, die een beschou wing wijdde aan de taak van het Europese gerecht. Daarin zeide hij onder meer: „Het doel, dat de drie gemeenschappen nastreven, betekent reeds naar de vorm een zodanige breuk met het bekende, dat het een eindeloze reeks van vragen en problemen oproept. Maar daarenboven ligt het arbeidsveld der gemeenschappen op een terrein, waarmede zich ook de oude en gevestigde staatkundige gemeenschap pen nog slechts amper vertrouwd hebben gemaakt. De bemoeiing van de moderne staat met de economie en met de techno logie vormt één van de meest markante verschillen met een vorig tfjdperk der staatkundige geschiedenis. Wij merken al lerwegen dat de klassieke Europese staats- en bestuursinstellingen moeite genoeg hebben zich bij de eisen dier nieuwe be moeiingen aan te passen. Het gebrek aan aanknopingspunten bij de gevestigde con stitutionele en bestuurlijke traditie moge enerzijds de afstoting van deze bemoei ingen naar de gemeenschappen hebben bevorderd, anderzijds verhoogt het de moeilijkheid op dit gebied die rechts- Advertentie normen in de ontwikkeling te ontdekken, welke door de rechter dienen te worden hoog gehouden." Het besluit der zes regeringen zichzelve en hun onderdanen met hun belangen bin nen de werkkring der drie gemeenschap pen onder de regel van het recht te plaat sen, mag volgens professor Donner als een soort geloofsbelijdenis worden beschouwd. „Met het aldus betuigde vertrouwen in het recht als de laatste maatstaf ter be slechting van geschillen, legt men de hand op een van de oudste en hoogste idealen van deze beschaving. Terwijl Europa zich vernieuwt en verjongt, houdt het vast aan de geestelijke waarden, welke zijn karak ter hebben gestempeld en tracht het die waarde in het nieuwe bestel te integreren. In een vrij tijdperk zijn de landen, welke zich thans hebben aaneengesloten, de bakermat geweest van een geheel stel sel van constitutionele en administratief- rechterlijke begrippen, beginselen en in stellingen, dat zijn vruchtbaarheid heeft bewezen en dat over de hele wereld na volging heeft gevonden. Dat tijdvak is af gesloten en wij worden in onze tijd ge roepen, dat alles in een ander verband en voor andere taken opnieuw door te denken en aan nieuwe behoeften en aan een nieuwe tijd aan te passen. Ook als wij daarin niet zouden slagen, dan zal zich het nieuwe Europa ontplooien en ontwikkelen. Mede van onze toewijding en onze plichts betrachting zal het echter afhangen, of die ontwikkeling zal plaats hebben terzijde van het recht, dan wel of de voor onze wereld karakteristieke idealen van heer schappij van de wet en rechtsstaat ook in de komende jaren behouden blijven." In een beschouwing over de vraag hoe het Hof zijn werk moet aanvangen zei professor Donner tenslotte: Naar twee zijden „Het besef van onze hoge verantwoor delijkheid moet zich, dunkt mij, naar twee zijden uitwerken. Enerzijds brengt onze roeping recht te doen en het recht te handhaven de plicht mee de moeilijkheden niet uit de weg te gaan. De dienst aan het recht vraagt duidelijk kiezen van positie en verdraagt halfslachtigheid niet. Het be wustzijn dat wij alleen dat recht dienen kan ons ook de moed schenken, welke wij uit onszelf wellicht niet zouden op brengen. Maar anderzijds moet ook de wetenschap, dat wij het laatste woord hebben te spreken en dat dat woord een sprake van recht behoort te zijn, ons be scheiden en voorzichtig maken. Er wordt niet gevraagd naar ons persoonlijk oor deel, naar onze voorkeur of onze hebbe lijkheden en wij hebben er steeds voor te waken, dat wij niet, het recht zoekend, onze eigen voordelen zouden vinden. Ik moge dat, mijne heren, nog iets per soonlijker en concreter zeggen. Toen wij zoëven de eed aflegden hebben wij ons daarmede voor het aangezicht van God geplaatst. Er is geen betere plaats om tot het gevoel van de ware verhoudingen te komen. Zo worden wij herinnerd dat wij niet als God zijn en dat wij slechts ten dele kennen. Wij kunnen aan recht en ge rechtigheid slechts raken, het grijpen en het bezitten kunnen wij nooit. Tegelijker tijd schenkt het besef, dat recht en ge rechtigheid ons verre te boven gaan, de kracht om, niet als heersers, maar als dienaren onze taak aan te vatten. Tege lijkertijd putten wij uit de aldus verwor ven bescheidenheid de moed om ook de belangrijkste vragen onder ogen te zien en met vrijmoedigheid het recht te spre ken. Zo worden de nevels van aarzeling en tweeslachtigheid verdreven door het aangezicht van Hem, die ook is de sol justitiae. Hij zij ons nabij." „Later. De telefoon rinkelde en toen ik de hoorn van de haak nam bleek het Nico te zijn. .Komen jullie zaterdagavond weer es langs?", inviteerde hij opgewekt, „dan draai ik m'n laatste vakantiefilmpje, 't Is nog niet eens zo gek geworden...." „Graag", antwoordde ik somber, want ik herinnerde me nog zijn vorige rolprent. Het was een film over Nico junior aan 't strand. Ruim een half uur waren wij er getuige van hoe zoonlief kuilen groef, mistroostig over de eindeloze watervlakte tuurde dan wel behoedzaam z'n billetjes in twee cen timeter diep water neerliet. Voor een bui tenstaander gaat zoiets gauw vervelen en ik geloof, dat zelfs de meest geestdriftige ouders zo bij de tiende voorstelling het ge voel krijgen, dat het best een beetje korter gekund had. Maar ja, zeggen ze dan, het is zo leuk voor later. Als kleine Nico groot geworden is en zij aan de AOW toe zijn zullen ze met tranen in de ogen alles opnieuw beleven. En bo vendien, als Niek later getrouwd is, wat zal zijn vrouwtje dan genieten van zijn prille strandavonturen. Om nog maar te zwijgen van de toekomstige kleinkinderen, die eens met eigen ogen zullen zien hoe feilloos Pappie, als klein jongetje, schep en emmertje hanteerde. Het is zo leuk voor later zeggen we dan. Als Miesje getrouwd is, als vader eenmaal gepensioneerd is, als opa er niet meer zal ijn. We proberen met alle macht onze ge lukkige momenten vast te houden, voor later, als de blijde kinderkopjes van nu zorgelijke grote mensengezichten zijn ge worden. Soms maakt het bekijken van oude fo to's mij een beetje droevig. Die beelden van onbezorgde jeugd, blijde feestelijke, romantische reizen. Het is allemaal voorbij en de tijd heeft er meestal niet veel van heel gelaten. Daarom met excuses aan de totohandel laten we vooral niet te véél willen schieten. Hoe meer kiekjes van Miep in de ligstoel, Miep met de hond, Miep tussen de bollen, Miep op een berg, Miep in Hoenderlo of Miep met de kin dertjes van Piet en Annie, des te geringer wordt hun waarde. Ik heb een vriend, die in de oorlog al zijn persoonlijke bezittingen verloor, ook de vele albums met familiefoto's. In een oude envelop vond hij later nog een ver kleurd negatief, waarop hij een afbeelding van zijn ouders herkende. Hij heeft er met veel moeite en kosten een vergroting van laten maken en het resultaat hangt nu op een mooi plaatsje in de huiskamer. Maar als hij nu al die albums nog had waren ze, volgens mij, al lang in een kist op de rom melzolder terecht gekomen. Het zou trouwens veel verstandiger zijn om meer de sóf in je leven voor later vast te leggen. Dus niet dat uitgelaten troepje op het terras van Hotel Sonnenblick in Interlaken, maar de rvanhopige gezichten van vader en oom Karei toen de motor kookte op die eenzame bergpas. Niet steeds maar weer Jantje, monter op de step of in de zandbak, maar Jantje met een treurig m.azelenhoofdje in bed. En in plaats van al die verhitte pretgezichten op het feest diner, de bleke vermagerde smoeltjes uit de hongerwinter. Want als je da.n later nog eens door het album bladert., kan je verheugd vaststellen, dat het allemaal nog aardig meegevallen is- Am. de Vita Advertentie vod°éAANSTAANDE MOEDER IliillÉ op 14 OKT. A.S. om 20.30 uur in de KROONZAAL Restaurant Gebn BRINKMANN, Gr. Markt Vanaf heden toegangsbewij zen GRATIS verkrijgbaar in onze zaak ANEGANG 46. Elke kaart geeft recht op 1 koffie- of thee-complet. Verzuimt deze kans niet. Wij geven u een volledig over zicht van de enorme sortering in deze modieuze kleding .Jilll ANEGANG 4 6 Telefoon 14651 HAARLEM Het Edinburgh International Ballet, dat dit afgelopen jaar een hoogtepunt vormde in het Festival van Edinburgh, heeft maandag het contract voor het nieu we seizoen met het Sadlers Wells theater opgezegd, wegens gebrek aan belangstel ling bij het Engelse publiek. In een oud boek over scheepsbouw wordt de kiel genoemd „het Fonda ment en Beginsel van 't Schip". „De Kiel", zegt de schrijver, „is een lang hout in 't ondertste van 't Schip ge plaatst, deelende hetzelve van vooren tot agteren in twee gelijke Deelen". Onder zog verstaat men moedermelk. Het woord is natuurlijk verwant met het werkwoord zuigen. Men zou het dus kunnen weergeven door het woord zui ging. In die betekenis komt het voor in de samenstelling kielzog: de zuiging die ontstaat door de beweging van de scheepskiel door het water. De zegswij ze: in iemands kielzog varen, betekent: iemand op de voet volgen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3