KAAN CMNEZENWIJK Van den Berg Nederlandse landbouw kan wedijver op vrije wereldmarkt aan MADOEF EN MIRZA Van A tot Z bouwen wij uw woonruimte op Kort en bondig^ Agenda voor Haarlem Goud blijft goud! Lak 't zelf met NEBO'MEX Transparante kleurlak céta-Bever 5 Film en vogels De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Baten van Verkeersfonds weer een jaar in 's rijks kas MEISJESBLOUSE Expositie van Regnault wordt geopend Ir. Huisman voor „Nijverheid en Handel Onbevoegd de geneeskunst uitgeoefend Putten gaat opnieuw wethouders kiezen Tien maanden geëist tegen jachtopziener Kalender Pro Juventute Grossier liet zich betalen voor niet geleverde goederen Is kamperen sport in de zin der Vestigingswet? Advocaat-generaal bij de Hoge Raad meent van wel Expositie van Academie van Bouwkunst Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Er is heel wat te pas gekomen aan de film „Staatsgeheim", die dinsdagavond de hoofdschotel vormde van het filmprogram ma. Ze speelt in de denkbeeldige staat Vosnië. Om die staat een schijn van wer kelijkheid te geven werd er zelfs een eigen taal voor ontworpen, eigen postzegels, een eigen krant. De scenarioschrijver ontwierp er een intrige voor, die een medicus in het lastig parket brengt als staatsgevaar lijk te worden beschouwd, wanneer hij bij toeval achter de staatsgeheimen komt van de dictator, die hij moet opereren. Enfin, reden genoeg om in spanning te zitten over zijn lot en zijn avontuur van harte mee te beleven. De film werd geregisseerd door Sydney Gilliat, die de Engelse film met deze produktie een vooral aardige dienst heeft bewezen. Vooraf hield de heer M. J. Tekker, se cretaris van de Ornithologische Vereniging, een lezing over de vogeltrek. Heel interes sant, maar wat saai door gebrek aan foto's van de verschillende soorten vogels, waar over de heer Tekker sprak. Advertentie voor PHILIPS en GRUNDIG Televisie - Radio - Grammofoons - Taperecorders w.o. zeer exclusieve modellen. Ruime sortering - Prima service Gemakkelijke betaling. Televisie- en Radio-specialisten ZIJLSTRAAT 87 - HAARLEM - TEL. 11110 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en sol. 15.05 Gram. 15.30 Strijkkwart. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Hobo en orgel. 17:00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. A.R. 20.00 Promenade-ork. en omroepkoor. 20.40 Een stad op rots gebouwd, gesprek. 21.10 Saxofoon en piano. 21.30 Zangrecital. 22.00 Perio diekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Ornr.ork. en soliste. 11.40 Van de hak op de tak, caus. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Logboek München 1938. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lich te muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. .19.00 Voor de kinderen. 19.05 Muziek en hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 La Favorita, opera. (In de pauze: plm. 21.0021.40 Logboek 1943). 22.35 Act. 22.45 150 jaar onderwijs voor blinden, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Sportact. 23.2824.00 Bedgeheimen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Orgelrecital. .17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Jeugdorkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Pol. caus. 20.10 Moderne tijden. 20.30 Orkestconc. 22.30 Intern, radio-universiteit. 22.50 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO. 20.20 Gastenboek. 20.40 Televistrine. 21.05 Repórt. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Epiloog. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij door de ministers van Financiën en van Verkeer en Water staat een verlenging tot 31 december 1959 wordt voorgesteld van de termijn gedu rende welke de inkomsten van het Ver keersfonds ten bate van de rijksmiddelen komen. De bestudering van het vraagstuk van de financiële verhouding tussen het rijk en de lagere publiekrechtelijke lichamen, evenals van het vraagstuk van de wegen financiering, bevindt zich thans, zo zeggen de ministers in de toelichting, in het eind stadium. Het gecompliceerde karakter van deze materie maakt het echter niet waar schijnlijk dat deze regelingen reeds op 1 januari 1959' het Staatsblad zullen hebben bereikt. Een definitieve regeling voor het Verkeersfonds kan dus evenmin voor die datum worden verwacht. Teneinde te voor komen dat daardoor de oude regeling op 1 januari zou herleven, wordt voorgesteld de thans van kracht zijnde tijdelijke rege ling voor het Verkeersfonds met nog een jaar te verlengen. Advertentie met lange mouwen f A QC lengte 60 tot en met 110 J 1.7 9 Gen. Cronjéstraat 129 Op 10 oktober zal de wethouder voor Kunstzaken in het museum Fodor in Amsterdam een tentoonstelling openen on der de titel „Hommage a Regnault". Deze expositie zal vijfenvijftig kunst werken bevatten, die uit de verzameling P. A. Regnault in openbaar bezit zijn over gegaan of zullen overgaan; werken, die door wijlen Regnault aan de gemeente Amsterdam zijn geschonken. Zouden de Nederlandse landbouwproduk- ten op een vrije wereldmarkt de concur rentie kunnen doorstaan? Deze vraag heeft ir. T. P. Huisman, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor akkerbouw- produkten, dinsdagmiddag in café-restau rant Brinkmann in Haarlem besproken tijdens zijn inleiding voor het departe ment Haarlem van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ir. Huisman behandelde het onderwerp: „De Europese economische gemeenschap in verband met de landbouw". Naar zijn oor deel zou de Nederlandse boer op een vrije wereldmarkt voor zijn produkten voldoen de afzetmogelijkheden vinden. De Neder landse boeren behoren immers nog steeds tot de goedkoopste producenten van agra rische artikelen. Door allerlei beperkende maatregelen is er op de wereldmarkt ech ter geen kans voor vrije concurrentie. Na ingeleid te zijn door de voorzitter, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, schetste ir. Huisman de betekenis van de land bouw voor onze nationale economie. Ons land heeft bijna geen natuurlijke grond stoffen beschikbaar, zodat deze moeten worden Ingevoerd en na verwerking weer worden geëxporteerd. Hoe sterk ons land op de export is aangewezen, wordt duide lijk gemaakt door het cijfer van 43 per cent, dat de export van het nationale inko men uitmaakt. Van de totale export wordt 26 percent gevormd door agrarische pro dukten, voor onze economie dus nog altijd een belangrijk percentage. De Nederlandse landbouw kan echter niet met invoerrechten worden be schermd. Daarom verstrekt de regering garanties en producentensubsidies. In de Europese economische gemeenschap zul len de Nederlandse landbouwprijzen met die van de andere zes deelnemende lan den geleidelijk gelijk moeten worden ge trokken. De gemeenschappelijke politiek zal veel studie vereisen. Structuurverbe teringen zullen noodzakelijk zijn om het agrarisch bedrijf zo gezond te maken dat het de concurrentie op de wereldmarkt kan doorstaan. Getracht zal worden in twaalf jaar de landbouwpolitiek van de zes landen der Europese economische ge meenschap te harmoniseren. Verwacht mag worden dat als gevolg van de eco nomische samenwerking ook de Neder landse industriële produkten in prijs zul len stijgen. Ook de kosten van het levens onderhoud zullen vermoedelijk de hoogte in gaan. De landbouwproblemen gelden voorna melijk ten aanzien van de overschotten. De agrarische produktie stijgt namelijk in de gehele wereld in belangrijker mate dan de consumptie. Dit geldt niet alleen voor de zuivel, maar ook bijvoorbeeld voor de granen. Voor een produkt als aardappelen is het de bedoeling te streven naar een vrije markt. Om het prijspeil van de gra nen te'beschermen achtte ir. Huisman een gemeenschappelijk, invoerrecht gewenst. Voor de naar landen buiten Europa te exporteren eindprodukten, waarin granen zijn verwerkt, zou dan een exportrestitu tie kunnen worden gegeven. Voor onze goedkoop producerende landbouw achtte de inleider de kans bestaan op een ge meenschappelijke Europese markt zijn produktie uit te breiden. Op verschillende, onderdelen van het ge meenschappelijk te voeren beleid ging ir. Huisman nog in. Hij schonk aandacht aan de moeilijkheden, die zich thans onder meer in de akkerbouwsector voordoen. De sterke afhankelijkheid van de internatio nale markt is hiervan uiteraard een van de belangrijkste oorzaken. Daarbij komt dan dat de prijzen van de directe levens' behoeften, zoals melk, in ons land laag liggen. Voor de mechanisering van de bedrijven hebben vele boeren zich grote offers moeten getroosten. Bij afzetmoei- lijkheden wegen de hierdoor veroorzaakte financiële offers des te zwaarder. Ir. Huisman drong er bij de industrie opaan de vraagstukken van de Europese economische samenwerking grondig te bestuderen en bijtijds met voorstellen en adviezen tevoorschijn te komen. Nadat verscheidene aanwezigen vragen hadden gesteld, sprak jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk tenslotte een dankwoord tot de spreker. Een psychometriste en een magneti- seuse zijn door de kantonrechter te Rot terdam veroordeeld wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. De magnetiseuse voerde aan, dat zij aangesloten was bij de Bond van Paranor male Genezers. „Dit argument geldt te genwoordig als een valse geruststelling", meende de officier van Justitie. „Daar mee is men nog niet bevoegd." De kantonrechter zei, dat hij zeker niet wilde ontkennen dat er geen paranormale begaafdheid bestaat, maar de wet staat het nu eenmaal niet toe. De psychometriste was al twee keer eerder veroordeeld voor deze feiten, de laatste keer met een proeftijd. Daarom kreeg zij nu geen voorwaardelijke straf meer. Zij werd veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. Voor de magnetiseuse was het de eerste keer dat zij terecht stond. Conform de eis werd zij veroordeeld tot 1000 boete, waarvan 800 voorwaardelijk. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten heeft vele trouwe en dankbare gebruikers en maakt aldoor nieuwe. Elke koper komt er op terug. Dit zegt alles! WAT MijnhaRPT Maakt |5 GOED De gemeenteraad van Putten gaat voor de tweede keer binnen een maand wet houders kiezen. De op 2 september be noemde wethouders, de heer L. van der Brink van de C.H.U. en de heer H. Aal ten van de S.G.P., hebben beiden voor hun functie bedankt. De heer Van den Brink werd met 8 van de 15 stemmen tot wethouder benoemd, tegen de zin van zijn eigen zeven stemmen tellende fractie in. De heer Aalten kreeg eveneens 8 van de 15 stemmen. De heer ;Aalten, die reeds '70 jaar is, heeft thans'om gezondheidsredenen moe ten bedanken. Hij is in een ziekenhuis te Ermélo opgenomen. De heer Van den Brink heeft na onenigheid met zijn frac tie zijn functie ter beschikking gesteld. Donderdagavond komt de raad speciaal bijeen om twee nieuwe wethouders te kiezeyi. Waarschuwingsschot trof landbouwer dodelijk De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft tegen een 59-jarige jacht opziener tien maanden gevangenisstraf en ontzegging van het recht jachtopziener te zijn voor de tijd van vijf jaar geëist. Op 13 februari zag de jachtopziener 's nachts iemand op de fiets in het jacht terrein rijden. Hij wilde deze fietser staan de houden, omdat hij het, gezien het nach telijk uur, verdacht vond. Hij bescheen de man met zijn lantaarn, maar deze gaf hem een klap en reed door. De jachtopziener trok zijn pistool en loste enige schoten. De fietser, een 26-jarige landbouwer werd getroffen en overleeed kort daarna. De raadsman, mr. Donath, betoogde dat de klap het vermoeden van de jachtopzie ner versterkte dat de fietser iets op zijn kerfstok had. Hij had slechts waarschu wingsschoten willen lossen. Er was geen sprake van opzet. De verdediger vroeg vrijspraak. Op 21 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Madoef keek belangstellend in het rond. Er was een groot marktplein, waar allerlei kooplieden in hun stalletjes stonden en hun waren luidkeels aanprezen. Tussen dat gewoel in voelde hij zich wel vreemd en hij wist eigenlijk niet, wat hij moest doen om werk te vinden. Maar Mirza, de muis, sprak hem moed in. „Wees maar niet ongerust, Madoef!" zei hij. „Kijk alles maar eens rustig aan en wacht maar af; er zal vast wel iets te vinden zijn!" 2829 Advertentie Ook voor dit jaar geeft het Nederlands verbond der Verenigingen Pro Juventute een kalender uit, die er weer even ver zorgd als zijn voorgangers uitziet. Deze kalender bevat een 13-tal met zorg uitge kozen foto's, welke gezamenlijk een aar dig beeld van het Koninklijk gezin geven. De netto-opbrengst van de verkoop van deze kalenders komt geheel ten goede aan het werk van Pro Juventute. Dit werk be oogt kinderen van alle gezindten, die door moeilijkheden van allerlei aard bedreigd worden, de helpende hand te reiken en tracht in samenwerking met de ouders de moeilijkheden het hoofd te bieden, te over winnen of op te lossen. De kalenders zijn in Haarlem verkrijgbaar bij U.V.V. Gro te Houtstraat 142, in IJmuiden bij mevr. De Vries Wilhelminakade 78 en mevr. Van Tuyll van Serooskerken, Verloren van The- maatlaan 7. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, heeft tegen een 40-jarige gros sier uit Wageningen een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De grossier was ten laste gelegd het plegen van valsheid in geschrifte door aan het schietkamp Harskamp goederen in re kening te brengen die nimmer waren ge leverd. Het ging om een totaal bedrag van 1600. De verdachte gaf toe dat onge veer 7000 op deze wijze ten onrechte in rekening was gebracht, maar verklaarde dat hij nog 6800 van militairen te vorde ren zou hebben. Een sergeant, die bij de fraude betrokken is, zal voor de krijgs raad terechtstaan. De raadsman betoogde, dat het plan. valse facturen te schrijven, uitgegaan is van onderofficieren, aan wie de grossier geld geleend had. Pleiter vroeg een ge heel voorwaardelijke straf. Op 21 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Een winkelier in kampeerartikelen te Roermond is destijds door de economi sche rechter aldaar veroordeeld tot 260 boete omdat hij niet in het bezit was van een vergunning krachtens het Vestigings- besluit Kleinhandel Sportartikelen. Het ge rechtshof te 's Hertogenbosch bevestigde dit vonnis. Voor de Hoge Raad werd na mens de winkelier aangevoerd, dat het hier geen sportartikelen, maar toeristi sche kampeerartikelen betrof. De advo caat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Van Oosten, bleek het met de winkelier niet eens te zijn. Hij had een veel ruimere op vatting van het begrip „sport", waaron der hij ook verstond sportieve ontspan ning. Hij was van mening, dat de wetge ver in het Vestigingsbesluit Kleinhandel Sportartikelen ook dit ruime begrip han teert. Dit blijkt alleen reeds uit het feit, dat hengelsportartikelen zijn uitgezonderd. Uit de redactie van het besluit blijkt, dat hier niet uitsluitend is gedacht aan arti kelen van wedstrijdsport. De advocaat- generaal concludeerde daarom tot verwer ping van het beroep van de winkelier. De Hoge Raad zal op 4 november arrest wij zen. In de niéuwe' vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam is zaterdag de ten' toonstelling vijftig jaar Academie van Bouwkunst geopend door de voorzitter der vereniging voor voortgezet en hoger bouw- kunstonderricht, architect A. Komter. De ze tot 24 oktober durende expositie is een onderdeel van de viering van het vijftig ja rig bestaan van deze in de hoofdstad ge vestigde academie. Er wordt een overzicht gegeven van de opleiding van de architect omvattend vooropleiding, voortgezet en hoger bouwkunstonderricht. Er wordt werk van studenten getoond, diverse werk stukken, tekeningen en maquettes. Advertentie In onze opbouwflat wordt nauwkeurig uw toekomstige woonruimte met behulp van elementen uitgezet. U kunt er experimenteren, passen en meten zoveel u wilt. Het verplicht u tot niets. Kom eens kijken of maak een afspraak met onze adviseurs. BOUW ZELF UW TOEKOMST FLAT IN ONZE OPBOUWFLAT 58. „Loop ik dan niet goed?" „Jawel. Maar je komt niet altijd het eerste aan". „Ik ben bang, dat ik je niet goed begrijp. Je komt er toch ook niet door stil te zitten?" „Ja, dat doe je wel". „Elsie, je houdt me voor de mal of ik ben een ezel. Dit is allemaal paradoxaal". „Nee, niet waar. Het is alleen maar gezond ver stand". Hij keek in haar ogen, die, vanuit de schemerige hoek op hem gericht waren. Zij scheen alles te horen, alles te weten, alles in zich op te nemen, maar niet meer te zeggen dan nodig was. Weer voelde hij die enorme kracht in haar terughoudendheid; het was nieuw en heerlijk en bijna angstig. „Elsie, je bent zo kalm". „Hoe bedoel je?" „Ik bedoel de manier waarop je de dingen bekijkt. Je bent heel anders dan Eva, dan Flora, dan alle meisjes die ik ken. Je bent zo rustig". „Rustig?" Meer zei zij niet, terwijl zij het boek weer opnam. Na enige ogenblikken kwamen zij aan drie regels, die Toms aandacht trokken: Beweging overwint koude. Maar rust overwint hitte. Wie kalm en rustig is wordt de gids van het heelal. „Daar heb je het! Dat is wat ik bedoel!" riep Tom uit. „Dat is toch niet paradoxaal, hè?" vroeg Elsie met een glimlach. Plotseling zei zij: „Ik zal je vertellen wat mijn vader altijd zei". „Wat zei hij dan?" „Hij zei dat Laotse meer voor vrouwen en Confucius voor mannen was. „Ken de man, maar houdt u bij de vrouw", was zijn geliefkoosde versregel. Ik zal je haar voorlezen". Elsie bladerde het veelgelezen boekje door tot zij de passage vond: „De Geest van de Vallei sterft nooit. Hij heet het Vrouwelijk Mysterie. De Deur van 't Vrouwelijk Mysterie Is de wortel van hemel en aarde". „Zie je wel! „Het .Vrouwelijke overwint Het Man nelijke door rust", „Is het daarom, dat de vrouwen altijd schijnen toe te geven en toch altijd haar zin krijgen?" Elsie glimlachte weer. „Vader vertelde mij altijd, dat Laotse Toa de moeder en niet de vader van hemel en aarde noemde. Neem het boek maar mee naar huis. Je ziet, dat het niet te moeilijk is. Ik weet zeker, dat je het mooi zult vinden". Toen Tom naar huis ging met het kleine boekje op gerold in zijn hand, had hij het gevoel een nieuwe vriend te hebben gevonden. HOOFDSTUK 19 Zelfs de kennis van Laotse kon Tom er niet van weer houden mosselen te gaan vangen. Het was voorjaars vakantie en Tom zei: „Moeder, de mosselen kosten zeventig cent per dozijn in de New Yorkse restau rants. Ik weet een plekje waar ik mosselen uit de zee kan oprapen, zo maar uit de zee, helemaal voor niets. Morgen is de zaak toch gesloten en dan ga 'k vier of vijf dollars voor u uit de zee oprapen. Eva wil ook mee. En Elsie". „Waar?" „Op Long Island in Hampton Bays, We kunnen Yi- ko's wagen lenen". De afspraak werd gemaakt. Freddie wilde niets lie ver dan meegaan en zou de auto rijden. Sing Toy had in maart een baby gekregen. Het was maar een meisje en de familie had heel weinig notitie van de gebeurte nis genomen. Freddie was bijna een jaar getrouwd en zij wisten allemaal, dat hij niet gelukkig was. Hij had een flatwoning gehuurd in de Drieëntwintigste Straat en als hij in het restaurant kwam was hij altijd alleen. Sing Toy had van het allereerste bezoek af met vrouwelijke intuïtie gevoeld, dat de vrouwen van haar mans familie haar niet welgezind waren en zij was te trots om' hen achterna te lopen. Bovendien had zij het nu druk met haar baby. Daar Sing Toy niet meeging op de mosselenvangst, wilde Flora graag mee om haar jongetje eens een dag van de zon te laten genieten. Loy bleef thuis daar de auto anders te vol zou worden. Toen zij hun picnic- mand gepakt hadden was het al elf uur. Zij leenden een hark en namen een paar emmers mee. Flora zat voorin met de baby en iT.om met Elsie en Eva op de achterbank. Toen de auto wegreed loosde Yikow een zucht en zei: „Er is toch niets prettiger dan weer eens met jullie samen te zijn. Ik ben blij eens een dag van Yisow af te zijn". Zijn gezicht was een beetje rood. Eva stootte Tom aan en Elsie keek naar Eva. „Heb je haar gevraagd om mee te gaan?" vroeg Eva. „Waarvoor?" antwoordde Freddie. „Tom, ik raad je aan niet te trouwen. Als een meisje met je trouwt wordt ze vervelend. Ze wil niet meer met je uit, ze wil niet meer dansen. Zij kan alleen maar geld uit geven". „Dat is onbillijk van je", zei Flora, naar Freddie opkijkend, zoals hij recht achter het stuur zat. „Je kunt toch niet van een moeder met een baby verlan gen, dat zij 's avonds gaat dansen". Bij Hampton Bays, op de weg naar Southampton, reed de auto langs Peconic Bay en kwam ,;an een verlaten plekje bij een ondiepe baai, die bij opkomen de vloed volliep. De kust, bedekt met kreupelhout en dennen, boog zich mijlenver naar het noorden en stak een eind in zee uit. Het water was die middag zo stil als een meer. Er was nergens een huis te zien. Het strand was een mengsel van modder en zand, be dekt met mosselschelpen en hier en daar een paar op gezwollen blaasvissen. Behalve Tom had geen van allen nog ooit mosselen gevangen. „Rol je broekspijpen op", zei Tom tegen Elsie., „maar hou je schoenen aan. De bodem ligt vol ka potte schelpen". „Hoe moet je het doen?", vroeg zij. „Je voelt met je handen of er mosselen zitten". Tom trok zijn schoenen uit. Flora zocht een goed plaatsje op het strand voor Marco en ging zitten kij ken. Eva en Elsie aarzelden op het strand, toen Tom, die al in het water was, riep: „Ik heb er één!" Het zag er wel leuk uit. Eva ging langzaam het wa ter in en Elsie volgde. Tom stak zijn hand uit naar Elsie, die voor het eerst van haar leven in zout wa ter stapte en heel behoedzaam liep. (Wordt vërvolgd) KJap was 5000,waard. Een dertig jarige schilder heeft geprobeerd in een slagerswinkel een filiaalbedrijf in Rotterdam vijfduizend gulden los te krij gen. Hij eiste dit bedrag van de knecht en deed alsof hij een revolver in de zak had. Toevallig stapte net de filiaalinspecteur de winkel binnen, die een zware tas met geld bij zich had en de indringer daarmee een klap op het hoofd gaf. Deze koos het hazenpad en sprong in een auto, die vol gas wegreed. Daar men nog net het num mer had kunnen noteren werd de over valler reeds korte tijd later in zijn woning gearresteerd. Dodelijke val. In de centrale aan de Papaverweg te Amsterdam is een 57-jarige arbeider verongelukt. De man, die in het ketelhuis montagewerkzaamheden ver richte, viel van een hoogte van acht meter op de grond. Hij overleed ter plaatse. Lijk aangespoeld. Aan de dijk van de Westerschelde te Borssele is het lijk aan gespoeld van een man van middelbare leeftijd. Gebleken is dat het hier het stof felijk overschot betreft van de 52-jarige A. Martens uit Koewagt ,die op 25 septem ber zijn woning had verlaten en sindsdien werd vermist. De fiets van de verdronkene was reeds eerder gevonden aan de Schelde- dijk bij Ossenisse. De heer Martens was gehuwd, maar had geen kinderen. Belastingontduiking. Vier maanden gevangenisstraf is geëist tegen een 43- jarige accountant en belastingconsulent te Rotterdam, die wegens belastingontduiking terechtstond. Hij had zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting onjuist inge vuld en voorts voor een aannemersfirma te weinig loonbelasting en vereveningsheffing opgegeven en door deze firma uitbetaalde zwarte lonen niet vermeld. WOENSDAG 8 OKTOBER Stadsschouwburg: De toneelvereniging „J. J. Cremer" met „Oost West.Egypte best", 20 uur. Minerva Theater: Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft een voorstelling van „Een fijn span", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Harry Völker en Jan Campgens tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De ranch der vervloekten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de ri vier", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De 'circusheld", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kereis en kogels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur. DONDERDAG 9 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Amsterdams Jeugdtoneel geeft een voorstelling van „Het wonderpaardje van Marjolein", 10 en 14 uur (schoolvoorstellingen). Optreden van de dansparodiste Cilli Wang, 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 12.40—13.20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Exposi tie van werk van O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen-Cate en W. A. van der Colk, 1117 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 1117 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10—22 uur. „Het Huis van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem de Zwart, 1012.30 en 13.3017 u. „De Hoofdwacht": Tentoonstelling van werk dér leden van de B.N.A. Kunstzaal „De Ark": Expositie van tekeningen en schilderijen van Harry Völ ker en Jan Campfens, 914 en 1922 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater „De ranch der vervloekten", 14 j„ 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 2 i 15 uur. Minerva Theater: „Thee en Sympathie", 18 j., 20.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Kerels en kogels", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Monopole Theater: „Pal Joey", 18 j., 20 uur. DIVERSEN „In *t Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 2122 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5