Chefarine 4 Franse algemene verkiezingen op 23 november aanstaande Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Dulles heeft nog geen oordeel over Pekings bedoelingen N.Ph.O. opent winterseizoen met een galaconcert Districtenstelsel - één afgevaardigde per district - in het moederlandin Algerije met een variant Rusland wil het Westen met kernproeven evenaren Gromyko houdt rekening met overleg in Genève Prijsuitreiking van de Johan Wagenaarstichting Wrijving tussen Belgrado en Wenen over minderheid Belgrado eist handhaving van Sloveense rechten Kernproeven in Nevada en Noord-Siberië Staken van konvooiering is nog niet officieel Explorer IV zwijgt filmstudieweek geonend Meer coördinatie van buitenlandse exposities Gouden speurwerkmedaille voor dr. L. van der Grinten Kruier hestellen per briefkaart Amsterdammer zonder rijbewijs veroorzaakte ernstig ongeluk Zes maanden gevangenis straf geëist Kerkelijk Nieuws Hilversum koopt Expo-hal UuENSDAG 8 OKTOBER 1958 PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft de data voor de komende parle- ments- en presidentsverkiezingen vastge steld en tevens besloten een nieuw kies stelsel in te voeren, waarbij het oude stel sel wordt vervangen door 465 kiesdistric ten, die elk maar één afgevaardigde naar de Nationale Vergadering zenden. De ver kiezingen voor de nieuwe Nationale Ver gadering volgens het nieuwe districten stelsel zullen op 23 november gehouden worden met een herstemming op 30 no vember in de districten waar bij de eer ste stemming geen der kandidaten de ver eiste meerderheid heeft behaald. De pre sidentsverkiezingen zijn op 14 december vastgesteld, met, indien nodig, eep her stemming op 21 december. Men verwacht dat geen herstemming nodig zal zijn als generaal De Gaulle zich kandidaat stelt. Het nieuwe Franse kiesstelsel lijkt op het Britse districtenstelsel, met dit ver schil dat er na een week een tweede stem ming is als geen der kandidaten van een district meer dan de helft van het aantal stemmen heeft behaald. Bij de eerste stemming vallen dan de kandidaten af, die minder dan vijf percent van de uitgebrach te stemmen hebben gekregen. Bij de her stemming zal een gewone meerderheid voldoende zijn voor verkiezing. Naar verluidt heeft de stem van De Gaulle de doorslag gegeven bij de keuze van het kiesstelsel. Er zouden evenveel ministers voor het nieuwe stelsel zijn ge weest, als voor het oude met partijlijsten. De Gaulle wil met het nieuwe stelsel be reiken, dat de kiezer weet wie in het par lement komt als gevolg van zijn stem. On der het oude stelsel van partijlijsten be stond een vorm van evenredige vertegen woordiging bij de herstemming, met ver deling van de beschikbare zetels onder „verbonden" partijen, al naar gelang de hoeveelheid stemmen die zij gekregen hadden. Onder het nieuwe stelsel zullen de kies districten opnieuw vastgesteld worden, elk met ongeveer 93.000 inwoners. Het is moei lijk met zekerheid te voorspellen wat de gevolgen van het nieuwe kiesstelsel voor de politieke partijen zullen zijn. In theo rie benadeelt het stelsel de kleine partijen en bevoordeelt het de grote. Sommige waarnemers geloven echter dat door de herstemming voldoende ruimte over blijft voor politieke handel, waardoor kleinere partijen in staat blijven invloed uit te oefenen. De minister van Voorlichting, Soustelle, kon niet het totaal aantal zetels van de nieuwe Nationale Vergadering meedelen, aangezien de laatste bijzonderheden van Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen! Geleerden tiebbèn ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. NEW YORK (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy ko, heeft op een persconferentie in New York verklaard, dat de Sovjet-Unie er „alle redenen" voor heeft om de proeven met kernwapens voort te zetten, tot zij net zoveel proeven heeft genomen als Groot- Brittannië en de Verenigde Staten samen sedert de Sovjet-Unie op 21 maart een zijdig besloot haar proeven te staken. Toen men hem vroeg of de Sovjet-Unie met de proeven om gelijk te komen zal doorgaan, zelfs als de Britten en Amerika nen hun proeven staken, zei Gromyko, dat dit een academische vraag is. Als Frank rijk met proeven begint, zal men deze proe ven bij die van de Amerikanen en de Brit ten moeten tellen, zo voegde hij hieraan toe. (AFP) Naar aanleiding van Gromyko's verklaring heeft het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken in een communiqué gezegd, dat het aan de Sov jet-Unie te wijten zal zijn als de Verenigde Staten zich niet kunnen houden aan hun voorstel om de kernproeven voor een jaar te staken, in afwachting van een interna tionale overeenkomst over deze kwestie. Het Amerikaanse aanbod is slechts geldig, als ook de Sovjet-Unie na 31 oktober geen kernproeven meer neemt, aldus de verkla ring. De Ierse UNO-afvaardiging ontwerpt een resolutie, waarmede beoogd wordt het aan tal leden van de „atoomclub" tot vier mo gendheden, de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, te beperken. In de ontwerpresolutie wordt een beroep gedaan op alle andere landen, om zich van het vervaardigen van kernwapens, van welke aard ook, te onthouden. Op de vier betrokken mogendheden wordt een beroep gedaan „geen kernwapens, uitrusting, ge gevens of technische hulp voor het ver vaardigen ervan" aan andere staten te ver strekken. de verkiezingen in de overzeese departe menten en Algerije nog geregeld moeten worden. Wel staat vast dat de kiesdistric ten in Algerije gegroepeerd zullen wor den, zodat de kiezers van elke groep van vier districten de keus zal hebben uit vier kandidaten, waarbij op de kandidatenlijs ten zowel Europeanen als Mohammeda nen zullen staan. In officiële kringen in Parijs is verklaard, dat Algerije waar schijnlijk door vijftig mohammedanen en twintig Europeanen in de Nationale Ver gadering zal worden vertegenwoordigd. In de overzeese departementen Martini que, Guadeloupe, Guiana en Réunion wordt het oude stelsel van kieslijsten en evenredigde vertegenwoordiging gehand haafd. Voor Algerije is een afzonderlijk stelsel ontworpen, wegens cte vrees dat in distric ten, die maar een kandidaat kunnen af vaardigen, de vriendschap tussen Euro peanen en mohammedanen in gevaar kan komen omdat de kiezers dan tot een keus tot een Europeaan en een mohammedaan gedwongen worden. Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting te 's Gravenhage heeft de plech tige bijeenkomst ter gelegenheid van de prijsuitreiking van de in het jaar 1958 ver leende prijzen der stichting bepaald op donderdag 6 november in het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Graven hage. Zoals reeds eerder bericht, zal prof. Hen- dria Andriessen de Johan-Wagenaarprijs 1958 ontvangen. Het tweede strijkkwartet Prof- Hendrik Andriessen, een van de prijswinnaars vun de Johan Wagenaar stichting. van mr. Guillaume Landré werd bekroond met de Willem-Pijperprijs 1958, en aan dr. Anthon van der Horst werd voor zijn koor werk „La nuit" de Sem-Dresdenprijs 1958 toegekend. De burgemeester van 's Gravenhage, mr. M. A. M. T. Kolfschoten zal de prijzen aan de prijswinnaars overhandigen. Het is de bedoeling, de Toccata van Hen drik Andriessen, het met de Willem-Pijper prijs bekroonde kwartet van Guillaume Landré. en een tweetal pianowerken uit de in opdracht van de stichting gecomponeer de bundel „Pianoboek 1955" bij die gelegen heid ten gehore te brengen. Hiertoe zal medewerking worden verleend door Adriaan Engels, orgel, Simon Admiraal, piano en het Röntgen-kwartet. (Van onze correspondent in Wenen) De Joegoslavische regering heeft scherp geprotesteerd tegen een nieuwe on- derwijsregeling in de Oostenrijkse provin cie Karinthië, waardoor het verplichte on derwijs in twee talen Duits en Sloveens zal worden afgeschaft. Volgens de Joego slavische nota zou het doorvoeren van de ze verordening „een blijvend beletsel zijn voor de betrekkingen tussen Joegoslavië en Oostenrijk". In Zuidoost-Karinthië, rondom Villach en Klagenfurt, woont een gemengde be volking van honderdduizend Oostenrijkse staatsburgers, van wie zestigduizend uit sluitend Duits spreken. Van de overige veertigduizend zijn zevenduizend zuiver Sloveens. De rest,'de Wenden, spreken on derling een Slavisch dialect, maar overi gens Duits. De Wenden, die Oostenrijks denken en voelen willen niets met de Slo- venen te maken hebben, vooral niet met deze schoolstrijd. Toen Joegoslavië in 1945 strek stond en de Britse bezetting in Karinthië de admini stratieve macht uitoefende, werd in dit ge mengde gebied een schoolregeling inge voerd, volgens welke op alle lagere en middelbare scholen onderricht moest wor den gegeven in de twee talen. Een meer derheid van 93.000 moest zich schikken naar een minderheid van zevenduizend. De Oostenrijkse regering en provinciale staten van Karinthië legden zich, op aan raden van de Britten bij deze regeling neer om Joegoslavië niet te prikkelen en geen aanleiding te geven tot politieke ver wikkelingen, want Tito werd door de Sov jet-Unie ondersteund, ook in zijn eis dat dit gebied aan Joegoslavië moest worden afgestaan. Tito verloor in 1948 weliswaar de steun van Moskou, maar de schoolre geling bleef gehandhaafd. Toen in 1955 het staatsverdrag werd on dertekend, moesten de provinciale staten van Karinthië gehoor geven aan de wil van de meerderheid der ouders, die het verplichte onderwijs in het Sloveens afge schaft wilde zien. In enkele steden en dor pen kwam een schoolstaking tegen het verplichte Sloveens. De nieuwe regeling stelt het taalgebruik facultatief, zodat de ouders kunnen beslissen of hun kinderen in het Duits of in het Sloveens zullen wor den onderwezen. Het is begrijpelijk dat de regering te Belgrado protesteert, omdat zij moet vre zen, dat de Sloveense minderheid haar rechten slechts in een zeer beperkt aantal scholen zal kunnen doorzetten en haar vroegere sterke positie zal verliezen. Tegen de opvatting van de Oostenrijkse regering, dat de wil van de ouders beslis send moet zijn, eist Belgrado dat een Slo veense naam of Sloveense afstamming de doorslag moeten geven. Volgens het staatsverdrag moeten welis waar bepaalde rechten van de minderhe den worden geëerbiedigd, maar dit bete kent niet dat een minderheid de meerder heid kan overheersen. LAS VEGAS (UPI) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft be kendgemaakt, dat vandaag in de woestijn van Nevada een atoombom van ongeveer 1.000 ton tnt onder de grond tot ontploffing zal worden gebracht. Het is de derde proef van de huidige serie en kleiner van om vang dan de voorafgaande. Maandag zijn twee kernwapens tot ont ploffing gebracht: één aan een ballon, die 125 m boven de grond zweefde, de ander in een 175 meter diepe schacht. De radio actieve neerslag was in beide gevallen klein, aldus de commissie. De Russen hebben zondag weer een kernproef genomen, de vijfde sedert zij te rugkwamen van hun eenzijdige besluit om de kernproeven te staken. Evenals de voor gaande proeven is ook deze in het gebied boven de poolcirkel genomen. De explosie van zondag was minder sterk dan de voor gaande, op 20 september en 2 oktober. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaard, dat het „niet ge makkelijk is" de verklaring der Chinese communisten dat zij het bombardement van Quemoy gedurende een week zouden staken op juiste waarde te schatten. Zij hebben Quemoy meer dan zes weken zwaar beschoten, en nu zeggen zij dat zij een week „menslievend en vreedzaam" zullen zijn, zo zei hij. In ieder geval is het bombardement voor het ogenblik ge staakt, iets waarnaar wij steeds gestreefd hebben, aldus de minister. Als de com munisten de beschieting hervatten, zulien zij volgens Dulles door de gehele wereld veroordeeld worden. In diplomatieke kringen te Washington vindt men deze verklaring van Dulles een goede zet. Over het algemeen is men sceptisch gestemd over de waarde van het bestand, vooral nu dinsdag acht commu nistisch Chinese straaljagers boven Que moy hebben gevlogen. Het is voorts nog steeds niet officieel bekend, of de Ameri kaanse oorlogsschepen het begeleiden van nationalistisch Chinese schepen met voor raden voor Quemoy hebben gestaakt. Uit gezaghebbende bron is wel vernomen, dat men besloten had de Chinese eis in te wil ligen, doch functionarissen hebben niet willen zeggen of de zevende vloot ook wer kelijk bevel heeft gekregen het konvooie ren stop te zetten. TAIPEH (Reuter) Van gezaghebben de Amerikaanse militaire zijde op Formo sa is gezegd, dat de zevende vloot de na- tionalistisch-Chinese konvooien naar Quemoy zal blijven steunen, maar op een afstand. Amerikaanse torpedoboot jagers, met negen meter lange vlaggen om zich duidelijk kenbaar te maken, zouden de kusten niet naderen voor de duur van het communistische aanbod om het vuren te staken. (UPI) Dinsdag zijn op Formosa, 34 Ni ke-Hercules luchtdoelraketten uit Ameri ka aangekomen. De vijfhonderd Ameri kaanse bedieningsmanschappen voor de ze raketten worden vandaag verwacht. HONGKONG, (Reuter) Maarschalk Tsjen Ji, de minister van Buitenlandse Za ken van communistisch China, heeft op een receptie gezegd, dat als de Verenigde Staten de tijdelijke staking van de beschie ting als een teken van zwakte zouden op vatten of de maatregel zouden zien als in williging van hun eis tot een bestand, dit „volkomen een misrekening" zou zijn. Volgens de minister is het Chinese volk vastbesloten, Formosa en de andere eilan den te bevrijden waarbij geen „buiten landse inmening" zal worden geduld, zo meldt het persbureau Nieuw China. TAIPEH (UPI) - Het nationalistisch-Chi- nese ministerie van Defensie heeft mede gedeeld dat communistisch-Chinese troepen werkzaamheden verrichten bij de artille riestellingen tegenover de kusteilanden. Meer dan vijfhonderd vrachtwagens voer den voorraden aan voor de stellingen te genover de eilanden. Volgens het nationa listische persagentschap werden geduren de de zes weken dat het bombardement van de eilanden heeft geduurd tachtig bur gers gedood en 211 gewond, van wie 85 ern stig. Er werden 2.649 huizen vernield en 2.337 beschadigd. De verliezen van het le ger zijn niet bekendgemaakt, doch men schat dat deze tenminste duizend man aan doden en gewonden bedragen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse „Explorer IV" die op 26 juli van dit jaar werd gelanceerd, zendt niet meer uit, aldus heeft de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart dinsdag te Washing ton bekendgemaakt. De enige Amerikaanse satelliet, die thans nog uitzendt, is die van de enige geslaagde Vanguardproef van de marine. De zender van deze kunstmaan werkt op elektrische stroom, die wordt opgewekt door zonne stralen. Verwacht wordt, dat deze instal latie blijft werken, zolang de kunstmaan om de aarde blijft wentelen. Dit zou meer dan twee eeuwen zijn. Advertentie Het gala-concert onder leiding van Henri Arends ter opening van de abonne mentsseries van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest werd ingeluid met een door Jos de Klerk vervaardigde orkest- zetting van de melodie „Haarlems tempe' van Jacobus Nozeman (1693 1745). Men weet dat de voortreffelijke muziekmede werker van dit blad een kenner is van onze Nederlandse muziek uit vroeger eeuwen en men heeft nog onlangs een uit voerige bijdrage van zijn hand kunnen lezen over de componist van deze inder daad bloeiende melodie. Men kon aan de orkestratie van zijn hand horen, dat hij dit werk met liefde voor het oorspronke lijke gegeven verricht heeft. Inmiddels staat het mijns inziens te bezien of een melodie van bijna twee octaven omvang waarin bovendien enkele modulaties op treden, niet te kunstvaardig is om in het algemeen muziekbesef van onze stad ge worteld te raken, zoals de bewerker ziel. voorstelt. Maar zeker lijkt het mij denk baar dat ze tot een soort muziekaal zinne beeld van Haarlem uitgroeit, door koren en klokkespel uitgedragen als een herken ningsteken even onmiskenbaar als het zwaard met de vier sterren. Hierop sloot vervolgens aan een uitvoe ring van de ouverture „Cyrano de Berge rac" van Wagenaar. die alle verwachting'-r nog verre overtrof door een overrompe lend élan. Juist waar het hier een oud pa radepaard van het orkest betrof, kon men de bijna ongelofelijke vooruitgang consta teren die het orkest in het afgelopen sei zoen doorgemaakt, heeft. De heroïsche gloedrijke en tragi-komische trekken van dit muzikale portret kregen in de vertol king volledig gestalte. Terecht betrok Arends het orkest uitdrukkelijk in het succes, dat deze uitvoering ten deel viel Evenals op het programma van het bui - tengewone concert op maandagavond was ook nu het tweede pianoconcert (in A) van Liszt het solistische werk. Het stuk. dat tot diens zwakkere composities gerekend moet worden, kreeg van Alexander Unin- sky een zeer briljante vertolking. Zoals !'r onlangs al in de bespreking van een gram mofoonnlaat van deze pianist opmerkte n zijn spel. uitmuntend door beheersing, rn'.j toch iets te gereserveerd voor de soms uil dagende exuherantie van Liszt's muziek Tn dit biizondere geval vraag ik mii ove rigens af of welke-vertolker-dan-ook on met zulk een partijtie virtuoze losse flod ders nog in het hart had kunnen treffer. Bij gebrek aan geïnspireerde lyriek is zelfs de behandeling van het klavier, anders toch een grote troef van deze componist eenzijdig en oninteressant. Na de pauze bracht Arends met het or kest de uit 1923 daterende Danssuite" van Bartök ten gehore. Zoals bekend is, zal het In Utrecht is maandag de vijfde acade mische filmstudieweek geopend, die tot vrijdag zal worden gehouden. Het alge mene thema van de bijeenkomsten han delt over de vraag wat de oorzaken zijn voor het ontstaan van zoveel uiteenlopen de soorten van films, aan welke „behoef ten" van het publiek deze verscheiden heid in filmgenres moet worden toege schreven en welke functies die verschil lende genres in onze samenleving hebben. De probleemstelling heeft in hoofdzaak betrekking op de recreatieve film en met name op de zogenaamde speelfilm. Daar naast zal tijdens de bijeenkomsten ook aandacht worden geschonken aan de films die voorlichting, informatie en lering wil len verschaffen. De vijfde academische filmstudieweek valt samen met h»t tienjarig bestaan van het Nederlands Filminstituut. De voorzit ter van dit instituut prof. dr. Ph. J. Iden- burg heeft tijdens de opening van de film studieweek in de aula van de Rijksuni versiteit in Utrecht de aandacht op dit tienjarig bestaan gevestigd. In de afgelo pen tien jaar heeft het Nederlands Film Instituut drieëndertig duizend films ver toond. In het laatste jaar werden vijfdui zend films verhuurd. Prof. Idenburg 'deel de nog mede, dat de stichting van een film academie ver in het verschiet ligt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen acht het gewenst meer coördinatie te brengen in het beleid ten aanzien van het houden van tentoonstel lingen van Nederlandse kunst in het bui tenland. Hij heeft daarom een commissie van advies ingesteld, waarin naast functio narissen van zijn departement, vertegen woordigers van de raad voor de kunst, uit de kring van museums en van het Neder lands Instituut voor Internationale Cul turele Betrekkingen zitting hebben. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken is in de commissie vertegenwoordigd. orkest dit seizoen bijzondere aandacht be steden aan het oeuvre van deze inmiddels reeds klassiek geworden meester van onze tijd. De „Danssuite" bestaat uit een reeks overzichtelijk gegroepeerde stukken, waar in op de folklore geïnspireerde melodie patronen uitgewerkt worden tot telkens anders getinte karakterstukken. Het ge makkelijk aansprekende werk is vooral boeiend in ritmisch en instrumentaal op zicht. De uitvoering had sfeerrijke mo menten en het is te hopen dat het op het repertoire gehandhaafd zal blijven, zodat in herhaalde uitvoeringen de musici zich met de eigenaardigheden van deze klan kentaai volledig vertrouwd kunnen maken Hetzelfde geldt trouwens voor de suite uit de „Vuurvogel" van Strawinsky, die ook thans weer de avond prachtig besloot en die zeker op den duur een standaardstuk op het repertoire van ons orkest kan worden. Sas Bange De gouden speurwerkmedaille van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is in de jaarvergadering van dit instituut in het Kurhaus te Scheveningen uitgereikt aan dr. Louis van der Grinten te Venlo. Dr. van der Grinten kwam volgens de beonrdelings commissie in aanmerking voor deze prijs op grond van het originele en baanbreken de werk, dat hij op het gebied van repro ductie-techniek heeft verricht. De gouden speurwerkmedaille is onge veer vijf jaar geleden ingesteld. Toen be sloot de Raad van Bestuur van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs eenmaal in de twee jaar een prijs toe te kennen aan degene, die, naar het oordeel van een daartoe in het leven te roepen commissie, het meest heeft bijgedragen tot de ont plooiing en de ontwikkeling van een be paald onderdeel der elektrotechniek, technische natuurkunde, werktuigbouw kunde, scheepsbouwkunde, vliegtuighouw- kunde, chemische techniek, bouw- en wa terbouwkunde, mijnbouwkunde en geode sie. In 1954 werd de speurwerkmedaille toe gekend aan prot ir. B D. H. Teilegen, in 1956 aan prof. dr. ir. W. P. A van Lam meren en in 1957, aan dr. J H. Greida- nus, voor hun grote verdiensten respec tievelijk op het gebied van elektrotechniek en technische natuurkunde, scheepsbouw kunde en vliegtuigbouwkunde. Waterhuishouding In de jaarvergadering te Scheveningen heeft de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, gesproken over „De waterhuishouding in Neder land". Als hoofdprobleem noemde hij de drinkwatervoorziening, de agrarische voorziening, de strijd tegen verontreini ging (een wet op de waterverontreini ging is in vergevorderde slaat van voor bereiding) en de strijd tegen de verzilting. Ir. A. Volker, hoofd van de dienst Wa terhuishouding der Rijkswaterstaat sprak uitvoerig over het gevaar van de verzil ting van het lage land. De omvang ervan is ernstig en overschrijdt veelal aanzien lijk de grenzen, gesteld voor het gebruik van water in de tuinbouw. Ir. S. Herweijer directeur van de Cultuurtechnische Dienst, wees er ondermeer op dat de bestaande waterafvoersystemen in verband met de stormachtige ontwikkeling van de land bouwmechanisatie 'snel verouderen. Hij noemde de zoutverontreiniging van de Rijn zeer verontrustend. De vergadering werd o.a. bijgewoond door de ministei van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz. Voortaan kan men per briefkaart een kruier bestellen bij een aankomende trein ol bij de uitgang van een station, zo delen de Nederlandse Spoorwegen mee. Men dient dan enkele dagen voordat men op reis gaat de kruierij van het station, waar men hulp wenst, te laten weten hoe laat en waar men de kruier wenst, bij de in gang of bij de aankomst van een bepaal de trein en op welke datum. Als adres kan worden volstaan met de woorden: kruie rij station. Het spreekt vanzelf, dat 't bestellen van kruiers alleen mogelijk is op stations, waar deze service geboden kan worden, namelijk in Amersfoort, Amsterdam c.s., Apeldoorn, Arnhem, Delft, Deventer, Dor drecht, Driebergen, Eindhoven, Den Haag h.s., Den Haag S.s., Groningen, Haarlem, Den Helder, Den Bosch, Maastricht, Mid delburg, Naarden-Bussum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam C.S., Rotterdam- Noord, Steenwijk, Tiel. Utrecht C.S., Val kenburg (alleen van april t/m septem ber) en Zwolle. Zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid (die de verdachte overigens niet eens be zat) heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen een 35-jarige Amsterdamse ploegbaas wegens diens schuld aan een zeer ernstige auto botsing, waarbij drie doden vielen. Boven dien liepen zes personen letsel op. Het on geluk gebeurde op zondagmiddag 9 fe bruari op de rijksweg nr. 1 in de gemeen te Muiden op een gedeelte van de weg, waar deze vier niet van elkaar geschei den rijbanen heeft. De verdachte, die geen rijbewijs bezat, reed in een grote Ameri kaanse auto met vijf passagiers in de richting Amsterdam. Het gezelschap had in Amersfoort een voetbalwedstrijd bijge woond. Volgens getuigen was de verdach te „luid toeterend langs diverse wagens gejakkerd" en daarbij zelfs naar de derde rijbaan uitgeweken, toen hij een andere auto inhaalde, die zelf bezig was een ge heel rechts rijdende wagen te passeren. Uit de tegenovergestelde richting nader de op dat moment een personenauto, waarin de aannemer A. Hollering uit Doe- tinchem met vrouw en kind op weg naar zijn woonplaats was. De wagens ramden elkaar in volle vaart. Beide auto's werden volkomen vernield en zowel de aannemer als zijn vrouw. °n kind waren op slag dood. In de wagen van de vferdachte waren alle inzittenden gewond. De verdachte had de lichtste kwetsuren. Allen werden naar een ziekenhuis gebracht. De verdachte was door de Amsterdamse rechtbank tot vier maanden en vijf jaar ontzegging veroordeeld. Op verzoek van de procureur-generaal tekende de officier van Justitie, die zes maanden had geëist, beroep aan. De raadsman schetste het vele leed, dat de verdachte door deze aanrijding reeds ten deel is gevallen. De verzekering wil niets uitbetalen, aangezien gebleken was, dat de verdachte geen rijbewijs had. De Ziektewet decreteert, dat iemand die door een eigen misdrijf wegens ziekte niet kan werken geen uitkering krijgt. Ver dachte is thans werkloos. De raadsman be pleitte een lichtere gevangenisstraf, aan gezien de gevolgen van het slechte rijden door de verdachte zeker niet bedoeld, ge wild of voorzien zijn. Op 21 oktober zal het gerechtshof arrest wijzen. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam (vac. G. Brink man) A. Broek te Groningen-Noord en J. Couvee te Velp. Aangenomen naar Em- mercompascuum J. D. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Anna Jacobapolder, Balk, Hoek (Z.) en voor Tholen-Poortvliet. Bedankt voor Ap- pingedam (vac. A. J. Janssens) en voor Heerlen (2de pred.pl.) A. ter Hoeve te West-Terschelling. Premier Nehroe van India brengt op het ogenblik een bezoek aan de Maha- radja van BhoetanBhoetan is een deelstaat van India. Nehroe moest daartoe door Tibet, dat door de Chinese volksrepubliek is „geannexeerd". Pre mier Nehroe werd aan de Tibetaanse grens verwelkomd door de Chinese generaal Tang Kwam San. De gemeenteraad van Hilversum heeft het voorstel van B. en W. aanvaard om de expositiehal van de Britse industrie op de Expo te Brussel aan te kopen en als sport- en congreshal in te richten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7