Vebouwing „Kennemergaarde" voor chronische zieken goedgekeurd VEILIG VERKEER Voetbal in Kennemerland Tekort aan bouwvolume doet aantal woningzoekenden sterk toenemen Foto- en Cinecamera's Ao KRIJGER cine voor kinderen LIEFDE IN BLIK Ceen nachtjes slapen meer Schaakfestijn in voorbereiding VELSENS MEMORIE VAN ANTWOORD Velsens culturele agenda in de komende week Urn ui den Nu droogruimte in de over tollige onderverdiepingen Parkeerstrook voor auto's naast het Cultureel-Centrum Velsen kan „Kerklaan" voor één gulden kopen Afwijzend beschik voor woningbouw in Santpoort Straks zal openluchtbad de Heerenduinen de gehele dag open zijn Constructiebedrijf wil naar de Bronsstraat Minderjarige aan ouderlijk gezag onttrokken Weet u dat. voetgangers? Over de Sint, de Kerstman en Vadertje Tijd Niet parkeren vlak voor knipperbollen DECEMBER 1958 ALS EEN „SINTERKLAASSURPRISE" in de vorm van een boekwerk van zesenzeventig pagina's is vandaag de Memorie van Antwoord van Velsens college van B. en W. op vragen van vele raadsleden omtrent de begroting 1959 ver schenen. Uit dit boekwerk blijkt, dat Velsens B. en W. niet van plan zijn om ten aanzien van het verkrijgen van extra uitkeringen van de rijksoverheid tezamen met de andere IJmondpartners de aandacht van de regering te gaan vestigen op de noodzaak van dit soort uitkeringen, omdat de behoeften van de drie gemeen ten en de beschikbare dekkingsmiddelen zeer uiteen lopen en de kwesties, die hiermee verband houden, te zeer in de typisch-gemeentelijke sfeer liggen. Over de IJ mond problematiek vermeldt deze Memorie van Antwoord trouwens opvallend weinig nieuws. Het college wijst op de behandeling van deze zaak in ae Tweede Kamer en deelt mee, dat het provinciaal bestuur van Noordholland enige inlichtingen heeft gevraagd over de stand van zaken met betrekking tot een aantal problemen in de ljmond. Het college zal het initiatief nemen voor het opstellen van een urgentieplan voor de voorzieningen, die in de toekomst in Velsen op velerlei gebied zullen moeten worden getroffen. Over het werk van de bedrijfseconoom, die thans ondermeer de mogelijkheid van de vestiging van een centraal gebouw voor de visrokerijen onderzoekt, is het college zeer tevreden. Met de bouw van een centraal kantoren gebouw aan het Marktplein kan in de loop van 1959 worden begonnen. De bedrijfseconoom heeft reeds rap porten uitgebracht over: visrokerijen, ves tigingsplaats R.O.P., bad- en zweminrich tingen, zelf wasserij, schadevergoeding en melkfabriek Velsen, kapper Velsen-Noord en wasserij in Santpoort, vestiging winkels Zwaanstraat, brandverzekering eigen risi co, ontwikkeling Amsterdamse haven, or ganisatie dienst volkshuisvesting, prijzen industrieterrein, de administratie van gas en water en een voorlopig rapport over de incasso en meteropname van gas en water. In behandeling zijn: kosten vergelijkend onderzoek openbare werken in diverse ge meenten, centraal gebouw visrokerijen, voorbereiding van statistiek (kwartaal cijfers) en een rapport inzake het centrali seren van de loonadministratie. (Wat dit laatste betreft: men denkt in gemeentelijke kringen in Velsen aan de mogelijkheid van het vervangen van de weeklonen door het geven van een salaris eens per maand, teneinde de administratie te vereenvoudigen en de kosten daarvan te verlagen. Red. IJ.C.). Koffie en thee Een tweetal raadsleden vroeg zich ai, of er niet bezuinigd moet worden op het verstrekken van thee en koffie aan het personeel. „De onderwijzers moeten (ook) zelf voor koffie en thee zorgen". B. en W. zijn van mening, dat het tot de taak van de werkgever behoort om de werknemer gedurende de diensturen een verversing te verschaffen. „Het komt uiteraard voor dat de situatie dusdanig is, dat dit in prin cipe niet kan worden doorgevoerd"Het gemeentepersoneel kan, wat B. en W. be treft, dus rustig van een kopje thee of koffie blijven genieten. Evenals de regering heeft het college van B. en W. besloten te bevorderen, dat de viering van de Bevrijdingsdag eenmaal in de vijf jaar plaats heeft, aangezien het college uit het achterwege blijven van uit de bevolking voortkomende activiteiten is gebleken, dat deze dag niet bij haar leeft. Het accent zal daardoor geheel komen te liggen bij de herdenkingsplechtigheden op de vierde mei, krijgt een lid van de raad te horen, dat zich verwonderde over het feit, dat het gemeentepersoneel op vijf mei 1958 niet vrij van dienst is geweest. Het busvervoer is in Velsen naar het oordeel van B. en W. op behoorlijke wijze verzorgd. Tussen de NZHVM en B. en W. bestaat een goede samenwerking. De ver- voersprijzen voor ritten binnen de ge meente variëren van 15 tot 25 cent (enkele reis). Slechts voor de ritten Santpoort (Slaperdijk)-strand en Velsen-Noord- strand bedraagt de vervoersprijs 35 cent. Deze tarieven noemt het college van B. en W. niet hoog. Chronische zieken Een lid informeerde naar de plannen voor de bouw van een tehuis voor chro nische zieken. Het plan hiervoor heeft de nstemming verworven van de minister Advertentie larktplein 24 - 26 IJmuiden - Tel 5596 De Culturele Agenda voor de week van 7 t/m 13 december: 8 t/m 13 DECEMBER Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw IJmuiden. 8 t/m 13 DECEMBER Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, IJmuiden-Oost, geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N., geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); don derdag 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. I DECEMBER Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. bijeenkomst Gemeentelijke Vergader zaal, Abelenstraat, IJmuiden-Oost. TOSCOPEN Thalia: De gehele week „Fanfare". Za terdag 19 en 21.15 uur. Zondag 15, 19 en 21.15 uur. Overige dagen 20 uur. Rex: Tot en met maandag om 20 uur, „Een tijd van leven en van sterven". Zondag om 15 uur, „Congo Desperado's" Woensdag en donderdag om 20 uur, „Wilde jeugd". van Sociale Zaken en Volksgezondheid, na dat daarin op advies van een delegatie van de ziekenhuiscommissie van dit departe ment enkele niet ingrijpende wijzigingen zijn aangebracht. Daardoor is de weg ge opend voor het aanvragen van de be nodigde rijksgoedkeuring voor de verbouw van Kennemergaarde en voor het verkrij gen van vaste financieringsmiddelen van de Bank voor Nederlandse gemeenten. Na ontvangst van een gunstige beslissing op deze aanvragen kan met de uitvoering van de plannen worden begonnen, aldus B. en W. B. en V.'. constateren, dat voor 1957 en 1958 de toewijzing van het aantal wo ningwetwoningen voor Velsen in be langrijke mate onvoldoende moet worden geacht. Ten aanzien van de toewijzing van bouwvolume is Velsen bij de andere IJmondgemeenten ten achter gebleven. Het college van B. en W. heeft het betrokken ministerie hiervan in kennis gesteld. Bij her haling is erop gewezen dat de toe wijzing van bouwvolume beslist onvol doende is. Het aantal woningzoekenden is in Velsen nog zeer groot. Het daalde tussen 1 januari en 18 no vember van 1865 tot 1651, maar in de ge noemde periode werd de woningvoorraad in de gemeente Velsen vermeerderd met circa 550 woningen. De wachtlijst heeft gedurende de laatste maanden, ondanks het gereedkomen van vrij veel woningen, Memorie va» Antwoord Velsens college van B. en W. ziet nauw lettend toe, dat er geen overschot aan ga rages ontstaat bij de nieuwbouw van wo ningen. Zo zal bij de nog niet uitgevoerde plannen de overtollige ruimte in de onder verdiepingen voor droogruimte worden gebruikt. Dit krijgt een raadslid als antwoord op zijn vraag of er niet teveel woningen met garages worden gebouwd, waardoor de kosten onnodig stijgen. Op grond van het K. B. „Besluit schuilplaatsen bij bouw van woningen' 'van 28 juni 1955 is het noodza kelijk geworden bij etagebouw van twee en meer woonlagen een onderverdieping te creëren, waarin schuilplaatsen tegen eventuele luchtaanvallen kunnen worden ondergebracht, aldus B. en W. De ruimte, die in deze onderverdieping niet strikt noodzakelijk is voor deze schuil plaatsen en/of bergruimte, is bij enkele blokken gebruikt voor 't onderbrengen van garages, waarmee dan tevens in een be hoefte werd voorzien. Dit werkt niet prijs verhogend voor de woningen, maar prijs- verlagend. Uit de Memorie van Antwoord van Vel sen blijkt, dat er plannen bestaan om de grondstrook naast het cultureel-centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden te voorzien van een parkeerstrook voor auto's over een lengte van dertig meter langs de Grahamstraat, nu men deze grond niet langer nodig heeft voor de bouw van een openbare leeszaal- en biblotheek. Voorts zal op deze grond nog een rijwielpad kun nen worden geplaatst. Het resterende ter rein zal op passende wijze worden be plant. Het gedeelte van de zogenaamde Kerk laan, gelegen langs de Jan Gijzenvaart te Santpoort verkeert in een slechte staat van onderhoud. De met de eigenaresse van het genoem de weggedeelte gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat zij zich bereid heeft verklaard de weg voor het symboli sche bedrag van 1,in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente over te dragen, zulks onder voorwaarde, dat de ge meente mede overneemt de aan de pro vincie Noordholland en de aan het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefo nie verleende toestemmingen, respectieve lijk tot het leggen van een gasleiding en tot het leggen van een telefoonkabel in het betrokken weggedeelte. B. en W. van Velsen stellen de raad voor het bovenbedoelte weggedeelte in het belang van de volkshuisvesting aan te ko pen voor de som van 1,in totaal, zulks onder de gebruikelijke en bovendien onder de bovenvermelde voorwaarde. De commissie voor openbare werken stemt hiermee in. „Zijn de woningen in Santpoort, waar voor aan Bredero's Bouwbedrijf een op dracht was verstrekt, reeds gereed ge komen?" vraagt een raadslid van Velsen aan B. en W. In de Memorie van Antwoord ant woordt het college kort maar krachtig: „De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft heden een afwij zende beschikking toegezonden". Van bouwen komt dus voorlopig niets nauwelijks nog een daling getoond. De par ticuliere en zogenaamde industriewo ningen hebben in de regel geen verlichting gegeven. Redelijkerwijze kan worden aange nomen. dat bij de te verwachten terug gang van het tempo van oplevering van nieuwbouwwoningen en bij een onvermin derde toevloed van woningzoekenden (een vermindering hiervan valt vooralsnog niet te verwachten) de wachtlijst wederom een vrij sterke stijging te zien zal geven. Het bezoek aan het openluchtbad „De Heerenduinen" wordt door een raadslid van Velsen onbevredigend geacht. B. en W. delen mee, dat het voornemen bestaat, het bezoek, speciaal door de jeugd, te stimu leren door een wijziging van de entree prijzen en het bad de gehele dag, dus zon der onderbreking, open te stellen voor het publiek. De n.v. Conctructiebedrijf Klein te IJmuiden heeft verzocht aan haar te ver kopen het terrein, ter oppervlakte van on_ geveer 500 m2, liggende aan de Bronsstraat te IJmuiden. Het ligt in de bedoeling van verzoekster naar dit terrein haar con structiebedrijf over te brengen, dat thans is gevestigd aan de Alexander Bellstraat no. 2 te IJmuiden. De verkoop van het bovengemelde ter rein voor het beoogde doel ontmoet bij B. en W. van Velsen geen bezwaar. De prijs voor deze grond is bepaald op 15,50 per m2, met welke prijs de gega digde heeft ingestemd. De 37-jarige winkelier uit Amsterdam, die vorig jaar een destijds minderjarig Haarlems meisje, dat thans zijn wettige echtgenote is, heeft geschaakt, is donder dag in hoger beroep door bet hof te Am sterdam veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. wegens het onttrekken van een min derjarige aan het over haar gestelde ge zag. In eerste aanleg had de rechtbank in Haarlem een vonnis gewezen, waarin stond, dat de verdachte weliswaar de pri mair tenlastegelegde schaking had begaan doch daarvoor nu hij inmiddels met het Haarlemse meisje gehuwd is ingevolge het bepaalde in art. 281 niet meer kan worden veroordeeld. Subsidiair was hem echter het onttrekken van een minder jarige aan het wettig gezag ten laste ge legd en dat blrft strafbaar, ook wanneer later een huwelijk is gevolgd. De recht bank in Haarlem beperkte er zich toe op te merken, dat „wanneer men wegens het inmiddels gesloten huwelijk de verdachte niet meer wegens schaking kan straffen het redelijk moet worden geacht, dat men hem dan evenmin veroordeelt wegens het minder strafbare delict: onttrekken a, het wettig gezag". Daarom besloot de rechtbank destijds verdachte geen straf op te leggen. De officier van Justitie tekende hoger beroep aan en ook het gerechtshof in Amsterdam achtte schaking bewezen, doch in verband met het huwelijk thans niet meer strafbaar. Op grond echter van het onttrekken aan het wettig gezag legde het de verdachte genoemde straf op. Het meisje was twintig jaar, toen de verdachte tegen de zin van haar ouders, met haar naar België trok. Zij bereikte in januari de meerder jarige leeftijd en ver kreeg in de afgelopen lente van de kan tonrechter te Haarlem vergunning om met de winkelier in het huwelijk te treden. Het huwelijk werd op 2 mei gesloten. Meneer C. van der Jagt ait IJmuiden is een heel nij ver man. Een man die zich voor honderd percent inzet voor het bevorderen van het veilige verkeer in onze goe de gemeente Velsen. De heer Van der Jagt voert het secretariaat van de nog niet zo lang geleden opgerichte afdeling Velsen van het Ver bond voor Veilig Verkeer. En daar zit een macht werk aan vast, reken maar. Er werd dan ook sinds de op richting op 11 december 1957 heel wat gedaan. Een zeer omvangrijk werk was het afnemen van de verkeers- ixamens voor leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen. Er deden dan ook maar liefst 1203 leerlingen aan mee. Nu is om de verkeersopvoeding van de jeugd zo krachtdadig mo gelijk ter hand te kunnen nemen een jeugdverkeers- commissie in het leven ge roepen. die uit onderwijzers is samengesteld. Hopelijk zal deze commissie er voor kunnen zorgen dat de kin deren zó vertrouwd raken met het verkeer dat er geen slachtoffers meer onder hen kunnen vallen. De ouders van de kinderen kunnen echter ook nog hun steentje bijdragen. Ten eerste door het goede voorbeeld te geven en ten tweede door hun oog appels veilig verkeersver- haaltjes te vertellen. Over stoute jongetjes die zo maar overstaken zonder eerst naar links en naar rechts te kij- ten bijvoorbeeld. De afdeling Velsen van het Verbond voor Veilig Verkeer sal vrijdag 12 december in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden een oropaganda-avond met, film houden, waar een ieder wel iet een en ander zal kunnen opsteken. Zelfs diegenen die denken dat zij alle verkeers- WEET U. dat voetgangers verplicht zijn rijbanen of rijwielpaden, dus ook oversteekplaatsen met. knipperbollen, haaks op de verkeersrich.ting, voor zichtig en zonder nodeloze onderbreking over te steken? dat voetgangers op een oversteekplaats met knip perbollen een zeker voor- rangsrecht hebben boven het rijverkeer, doch dat voet gangers de oversteekplaats niet mogen betreden als een voertuig zo dicht is gena derd, dat de bestuurder van het voertuig redelijkerwijs in de onmogelijkheid ver keert nog tijdig te stoppen? dat voetgangers binnen een afstand van 50 m.eter van een voetgangersover steekplaats met knipperbol len uitsluitend mogen over steken op de nabij gelegen oversteekplaats, of het moet zijn dat dit geschiedt om een voetpad of een openbaar middel van vervoer te kun nen bereiken? dat, indien het verkeer ter plaatse (bijvoorbeeld een nabij gelegen kruispunt) ge regeld wordt door middel van lichtsignalen of door een ver keersregelaar, voetgangers op een oversteekplaats met knipperbollen slechts mogen oversteken als het door hen te kruisen rijverkeer tot stil stand is gekomen of reeds een stopteken heeft gekre gen? Het is maar een weet. regels op hun duimpje ken nen. Wij hopen dat de Vel- ïenaren vrijdag zullen drin gen om een plaatsje in het Patronaat te veroveren. De werkers van de Open bare Leeszaal in Velsen heb ben een keurig verzorgd supplement op de keuzelijst uit de litteratuur over Sint Nicolaas, Kerstmis en Oud en Nieuw samengesteld. In dit supplement dat rijk ver sierd is met allerlei grap pige tekeningetjes zijn ge gevens over boekjes te vin den die een ieder wel wil lezen. Boekjes voor de kin deren, maar ook voor de grote mensen. Gaat u maar sens kijken bij de openbare leeszaal. Daar zult ge het vast wel vinden. Er wordt tegenwoordig van alles ingeblikt. Haringen in tomatensaus, doperwtjes, koekjes, toffees en zelfs pa rels. Dat er echter ook liefde in blik bestaat zult ge onge twijfeld niet weten. En nog wel in IJmuiden. Het zit zo. Maanden geleden pakte me vrouw Vrijhof uit IJmuiden in de visconservenfabriek „Vico" aan de Middenhaven straat een leeg conserven- blikje op. Wie schetst haar verbazing toen zij er een briefje in vond van een meis je uit Duitsland. Het meisje zette in het epistel uiteen dat zij het heel aardig zou vin den als iemand haar eens zou schrijven. Mevrouw Vrijhof gaf het briefje aan haar zoon, die er geen gras over liet groeien, maar ijverig de pen ter had nam. Een uitgebreide en steeds intiemer wordende correspondentie was er het gevolg van. Mejuffrouw D. I. A. Ackermann zo heet het Duitse meisje kwam zelfs naar Nederland en maakte met haar penne- vriend kennis. Die kennis making viel in goede aarde. In heel goede aarde zelfs. Eindelijk is het dan zo ver. Eerst was het nog drie, nog maar twee, nog maar één nachtje slapen. En nu is het dan géén nachtjes slapen meer. Vanavond doen we zelfs geen oog meer dicht. Want dan is het pakjes avond. Radio's en t.v.-toe- stellen uit en maar pakjes openmaken. Het ene na het andere. Vanavond zijn we Sinter klaas nog tegengekomen. Hij zag er wat moe en afgetrok ken uit. Wij groetten hem beleefd, zoals dat behoort. ..Hoe heeft u het in IJmuiden gehad Sinterklaas?". Hij keek ons vriendelijk aan. „Ga mee goede kruimelaars. Laten we ergens een kopje koffie gaan drinken. Ergens waar een strijkje is". „Het spijt ons Sinterklaas. We kunnen wel koffie krijgen, maar een strijkje.... dat hebben we nog niet". „Alleen soms op zaterdagavond", voegden we er haastig aan toe. „Geeft niet, geeft niet", mompelde de Goedheilig man. Toen we ons op het knip- perbollenpad waagden wer den we bijna aangereden door een met stenen beladen auto. „Ooeiii", zei de Sint en greep verschrikt in zijn baard. „En die chauffeur had ik nog wel zo goed bedacht. Met een scheerapparaat". „Wat jammer dat er nog zo veel lege plekken in IJmui den zijn", merkte de Sint op. „Al dat zand waait en stuift maar". „Ja maar Sint, daar moeten onze schouwburg en ons postkantoor en ons raad huis ennou ja, er moet nog heel veel gebouwd wor den". „Er moet meer en meer gebouwd worden. Steeds meer", zei de Sint plotseling driftig. „En dan zeggen ze dat er geên geld is. En waar haal ik mijn geld vandaan, zeg ik je. Waar haal ik het vandaan!" Onderweg ontmoetten we ook nog de IJmuidense klusjesman. „Sinterklaas, zal ik uw baard wat bijknippen", riep hij vrolijk. „Het kost niets". Maar Sinterklaas wilde niets meer want hij was heel erg moe. „Ik wil een kop koffie en dan wil ik slapen". „Ja, dat is nu net wat wij ook willen". Eindelijk zaten we dan achter onze kop koffie. „Sin terklaas wilt u nu vertellen wat voor indrukken u in IJmuiden hebt opgedaan?". „Wat zal ik zeggen", zei de bisschop, „het is weer wat groter geworden. De grote Hoogoven is klaar, zag ik en er zijn weer een ritsje win kels bijgekomen. Voorts heb ik moeten constateren, dat de middenstanders wat de winkelsluiting betreft nog steeds niet hun zin hebben gekregen en....". Wat Sin terklaas vertelde wisten we al lang. Maar dat zeiden we hem niet. Hij scheen er ten slotte plezier in te hebben. Abrupt onderbrak hij zijn relaas. Hij wees op een eer biedwaardige stapel boeken die voor hem op h t tafeltje lagen. „IJmondconstellatie. Evenwichtige ontwikkeling van het IJmondgebied. Het probleem van de vervan gende gronden in de IJmond. Hoe maak ik binnen de tien jaar van Velsen, Beverwijk en Heemskerk één hechte, sociologisch verantwoorde gemeente" en meer van der gelijke interessante onder werpen. „Rommel, waarde loos", zei de Sint. Hij grijns de. „Dat gaat allemaal weer voor een jaar de zak in". Hij trok een vies gezicht toen hij de boeken van de tafel Daarom kon het gebeuren dat de heer F. Vrijhof en me juffrouw D. I. A. Ackermann donderdagmiddag naar het Velsense raadhuis togen om voor de ambtenaar van de burgerlijke stand het ja woord te fluisteren. En om dat de heer Vrijhof een ver dienstelijk voetballer van SVI.I is waren er ook nog een heleboel kleine voetballertjes van bovengenoemde vereni ging naar het raadhuisplein getrokken. Zij vormden een mooie erehaag. We zullen hopen dat de liefde (in blik) die de heer Vrijhof en mejuffrouw Ackermann voor elkaar heb ben opgevat goed geconser veerd blijft. De voetgangers die ge bruik maken van het knip- perbollen-zebrapad op de Kennemerlaan ter hoogte van hotel „Kennemerhof" in IJmuiden lopen bijna voort durend gevaar. „Hoe kan dat nu?", zult ge u ongetwij feld afvragen. „Hoe kan men nu gevaar lopen op een be schermd zebrapad?" Dat komt, zeggen wij u, omdat het uitzicht van de gemotoriseerde weggebrui kers en van de fietsers daar nagenoeg permanent wordt belemmerd door een vracht auto, die vlak voor de knip perbollen tegenover „Kenne merhof" geparkeerd staat. Voetgangers die zich bewust van de (helaas betrekkelijke) veiligheid van de zebra's, oversteken worden te laat opgemerkt door de dames en heren automobilisten. Het gevolg kan zijn: aanrijdin gen, ziekenauto's en wat erger is veel leed. Mijn heer de vrachtautochauffeur indien u uw vrachtvehikel weer op de Kennemerlaan wilt parkeren dan graag wat verder van het zebrapad vandaan. Iedereen zal u dankbaar zijn. Een goede daad met het nieuwe jaar in het vooruitzicht. Het kan echt geen kwaad. Nu we het toch over knip perbollen hebben. Het valt ons op, dat vele gemotori seerde weggebruikers zich steeds minder van de „be schermde" voetgangers schij nen aan te trekken. Rijden gewoon door als een paar wandelaars een stap op de zebra's wagen. Velen kunnen het vege lijf slechts redden door een vervaarlijke sprong. Beteuterd of boos kijken zij de automobilist na en schud den het hoofd. Automobilis ten kijkt goed uit en houdt rw rempedaal in de gaten als u de oranje bollen nadert. veegde. „De koffie smaakt lekker", zei hij. Het befaamde Hoogoven schaaktoernooi is weer in zicht. Maar daar hoeven de schaakmatadoren zich nu nog geen kopzorgen over te ma ken. Dat kunnen zij nu rus tig aan de heer P. A. Veld heer uit Beverwijk over laten. De heer Veldheer, de grote man achter de (schaak)- schermen, is druk bezig met alle karweitjes die aan een dergelijk groots evenement voorafgaan. Weer streeft hij ernaar om het toernooi tot een van de spannendste ter ,J maken. En wat meer zest tot een van de ge zelligste. De heer Veldheer doet ziin best en orobeert de aller grootste schakers naar Be verwijk te lokken, waar zij door Charles Hart daar twijfelen wij niet aan gul :ullen worden onthaald. Die groten zijn dan: Olafs- son (IJsland), Trifunovic (Joegoslavië), Larsen (Dene marken), Pilnik (Argentinië) en Stahlberg (Zweden). De Nederlandse deelnemers 'Bouwmeester, Donner en Prins) zullen een geduchte kluif krijgen aan deze bui tenlandse heren. Onze natio nale kampioene, Fenny Heemskerk, zal het ook zeer zwaar te verduren krijgen tegen de sterke buitenlandse dames. En nog steeds stromen de inschrijvingen binnen. De sen na de ander. En de schaakborden worden afge- :toft en de stukken opge poetst om de glans en schit tering van 't sportieve ver broederingsfeest nog te ver hogen. Het komende programma voor de voet balclubs uit Kennemerland bevat tal van voetangels en klemmen. Voor de tweede klassers denken we in dit verband o.a. aan De KennemersZeeburgia en West- FrisiaVVB. Van de derdeklassers moeten Velsen, Wjjk aan Zee en Vitesse slag leve ren tegen sterke tegenstanders, n.l. QSC, IVV en Egmondia, en ook de vierdeklas sers Kinheim en Waterloo krijgen het resp. tegen Roda en Animo zeker niet ge makkelijk. Het wordt zo langzamerhand weer eens tijd, dat De Kennemers aan een paar winstpunten gaan denken, want de positie der roodzwarten geeft allerminst reden tot grote vrengde. Of die zo broodnodige punten echter reeds zondag a.s. binnen gehaald worden, is nog de vraag, want dan komt Zeeburgia op bezoek en dit is allerminst een ploeg men denke maar eens aan de twee-één overwinning van zondag j.l. op Baarn! die de punten zo maar weggeeft. In het gunstigste geval behalen de Kennemers een gelijk spel. VVB naar West-Frisia VVB wacht zeker ook al geen gemakke lijke wedstrijd, want de noordelijke Velse- naren moeten het in Enkhuizen opnemen tegen West-Frisia ten dit elftal staat num mer twee op de ranglijst. Maar naar onze smaak doen de VVB'ers niet veel voor de Enkhuizers onder en als we verder nog bedenken, dat WA de vorige week met twee-één van West-Frisia won, dan be hoeven o.i. de VVB'ers niet met lege han den huiswaarts te keren. Nog meer kans op een overwinning heeft o.i. DEM, dat bij hekkensluiter AFC op bezoek gaat. „The reds" hebben na 10 wedstrijden nog maar vier winstpunten (één overwinning en twee gelijke spelen). Wanneer de Beverwijkers dan ook spelen voor wat ze waard zijn, dan bezitten ze zondagavond 12 winstpunten. De derdeklassers Van de drie aan de kop gaande clubs krijgt Beverwijk het waarschijnlijk het minst lastig, want de roodwitten gaan bij Assendelft op bezoek, terwijl voor IVV de uitwedstrijd tegen Wijk aan Zee en voor QSC de thuiswedstrijd tegen Velsen op het programma staat. Toch moeten de Bever wijkers op hun tellen passen, want van hun vijf punten haalden de Assendelfters er vier op eigen terrein binnen. IVV staat weliswaar aan de kop, maar toch is het optreden der Ilpendammers niet bepaald overtuigend. En daarvoor zou het best eens kunnen zijn, dat ze in de badplaats één of twee punten kwijt zullen raken. QSCVelsen De QSC'ers vervullen dit jaar weer een rol van betekenis in de strijd om de bo venste plaats, maar wat voor IVV geldt geldt ook voor hen: overtuigend is hun optreden niet. En daarom behoeft een voor alles wat het waard is spelend Velsen zich zeker niet bij voorbaat geslagen te achten. Spanning zal ook heersen bij Alcm. VictrixCSV, niet alleen omdat het hier een semi-plaatselijke ontmoeting geldt, maar ook, omdat de Alkmaarders zich aardig aan het herstellen zijn. Een gelijk spel lijkt Ons het meest waarschijnlijk! Om de bovenste plaats In 3 B is ZVVWSV natuurlijk de wed strijd van de dag. Beide clubs hebben 15 punten uit 10 wedstrijden. ADO krijgt Zaandijk op bezoek en als we bedenken, dat deze club zondag j.l. op eigen terrein met één-vijf door hekken sluiter EVC werd geklopt, dan kan het haast niet anders of de punten blijven, in Heemskerk. In Castricum wordt VitesseEgmondia gespeeld. De Egmonders treden niet zo op de voorgrond als het vorige seizoen, maar zijn toch nog altijd niet te versmaden tegenstanders, zodat Vitesse dus o.i. over een gelijk spel tevreden mag zijn. Kinheim krijgt het niet gemakkelijk De Kinheirners moeten zondag naar onze mening op hun tellen passen, want tegen het wispelturige Roda moet je altijd op je hoede zijn. Weliswaar verloren deze Amsterdammers o.m. van De Eland met vijf-nul, maar daar staat weer tegenover, dat VDO slechts met één-twee kon win nen en DIO zelfs met een gelijk spel ge- •mesen moest nemen. Zo op het oog zou Terrasvogels de uit wedstrijd tegen hekkensluiter Fokke moe- BENOEMING ONDERWIJZER Ter benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de Watervlietschool in Velsen-Noord dragen B. en W. de raad voor: de heer H. van der Duin, thans in tijdelijke dienst aan deze school werkzaam. ten winnen, maar geheel zeker zijn we daar niet van omdat ook Terrasvogels tot de onberekenbare clubs behoort. Waterloo speelt op eigen terrein tegen de leiders der afdeling n.l. Animo, dat na 8 wedstrijden nog maar 2 verliespunten heeft (gelijke spelen tegen WMS en Ener- gia). We bereiden ons er dan ook op voor, dat Waterloo aan het kortste eind zal trekken. Hollandia 2DEM 2. De DEM-reserves vertrekken als volgt. Rozemeyer; Persyn en Van Lieshout; Burger, Niesten en Scheerman; Aardenburg, Willems, De Boer, Van Someren en Jansen, QSCVelsen. De Velsenaren komen uit met: Kaasenbrood; Van Bugnum en Schoorl; Spanjaard, Bakkum en Dekker; Wittebrood, Hijnen, Hoogzaad, Graman en Boon. FokkeTerrasvogels. De Santpoorters spelen in de volgende formatie; Drost; Spanjaard en Van Gelder; Disselköter sr., Goedhart en Disselköter jr.; Rijke, J. Veld man, Van Dillewijn, Timmer en H. Veld man.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5