Achtenveertig duizend mijl met de „Friesland" oceanen ploegen DE V. Arend Reym IJmond-agenda ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 5 KAPITEIN AMMERAAL'S WERELDREIS IN DATA Kennemerstaten- activiteiten voor 1959 Garnalenvissers zijn ontstemd De lange reis op Voetballen in Christobal Geen „Hula Hnla LCU deed „gek" WASCOMBINATIES CENTRIFUGES Fa. DE VILDER Bridgeclub „De Jump" Vanmorgen in de vishal en op zee Meisjes, mambo's en whisky Hotel onder verdenking S O.S., ruimteschip Weer geprolongeerd Slag om Arnhem „Vox Jubilant" auto- en motorrijschool Kapitein C. Ammeraal: dertig jaren om de „oost" op slepers van NHISM, veertien maanden op de Frieslanden nóg kan hij het varen niet laten 1 oktober: Van Rotterdam naar To ronto in Canada met bak en sleep boot uit Vlaardingen over Atlan tische Oceaan. Radio tien dagen defect. 27 oktober: Montreal aangekomen. As sisteert „Noordholland" met sleep voor Coteau. 2 november: Vertrek naar New-Or leans met bestemming Caraïbische Zee. 15 november: Aankomst New-Orleans- 17 november: Vertrek met bak naar Trinidad (West-Indië). 16 december: Trinidad. Op station voor verschillende karweitjes. 14 januari: Van Trinidad naar Jackson ville aan de Golf van Mexico met bak op sleeptouw. 26 januari: Trinidad. 27 januari: Naar Mobile (Golf van Mexico) voor twee bakken. 2 februari: Met twee bakken van Mo bile naar Maracaibo in Venezuela. 17 februari: Maracaibo. 18 februari: Los naar New-Orleans. 25 februari: New-Orleans. 20 maart: Naar Stockton aan de west kust van USA bij San Francisco aan Sacramento-rivier. 30 maart: Cristobal bij ingang Panama, kanaal bereikt. 19 april: San Francisco aan Stille of Grote Oceaan. 30 april: Van Stockton met cutterzuiger over afstand van 72Ö0 mijl naar Ma nilla op Philippijnen. 16 mei:-Honolulu binnengelopen om te bunkeren. 19 juni: Manilla op Philippijnen in Grote of Stille Oceaan. 20 juli: Naar Jokohama in Japan, nadat eerst in Balingtangkanaal tussen Ba- taneilanden en Calayan vergeefs naar gestrand Japans schip was gezocht. 9 augustus: Uit Jokohama vertrokken naar Saigon aan Zuid-Chinese Zee met 60-tons bok, LCU en sleepboot- 16 september: Behouden in Saigon bin nengelopen na moeilijke laatste twee honderd mijl. 19 september: Terug naar Jokohama voor nieuwe sleep. Rendez-vous met Noordholland in Zuid-Chinese Zee. Kapitein Ammeraal stapt met der tien man over. Noordholland stoomt naar Suez met cutterzuiger en brengt Kapitein Ammeraal en dertien van zijn mannen eind november thuis. Zeemijlen: 48.000. Sleepmijlen: 29.000. Het tweemaandelijks verschijnend nieuws blad van de Vereniging Kennemerstaten „Spring!", dat zijn tweede uitgave heeft, vermeldt nu reeds activiteiten voor het nieuwe jaar 1959. Er zal een bijzondere bijeenkomst op maandag 29 december in het Statenhuis worden gehouden. Dan is er de traditionele „oliebollenavond", die bedoeld is om het kader van Kennemer staten bijeen te brengen. Aan deze avond wordt een gezellig programma verbonden, dat wordt verzorgd door de beroepsartieste mejuffrouw Groenemeijer. Voor 1959 staat opnieuw een grote open luchtbazaar op het programma, die ge houden wordt op het sportpark „Water vliet" en het buurthuis aan de Noorder laan op 30 april, 1 en 2 mei. De baten van deze bazaar zijn bestemd voor het buurt huis; vele clubs zijn al bezig artikelen te maken voor de markt- en kermisactivi- teiten. De Beverwijkse Model Bouwclub (BMC) wil als gastvrouw fungeren voor de mo delbouwers van de Ned. Vereniging van Modelbouwers. De N.V.M. begon in 1951 met haar eerste reünie en hield dit vier jaar vol, waarna achtereenvolgens Vaassen ^Gelderland) de AKU te Arnhem, Schip hol en dit jaar Amsterdam de bijeenkomst verzorgden. De reünie, die volgend jaar in het Statenhuis wordt gehouden van 25 april tot en met 3 mei, zal in deze periode een grote landelijke tentoonstelling van het beste op modelbouwgeb'ed omvatten. De garnalenvissers die aan de afslag te Harlingen markten, zijn bijzonder ont stemd over de noteringen, die voor de aan gevoerde exportgarnalen bestemd voor Frankrijk en België worden bedongen. In vergelijking met het eerste halfjaar worden weinig exportgarnalen aangevoerd, maar sinds begin november werd toch een 13 ton aan de markt gebracht. De noterin gen voor de exportgarnalen echter zijn meer dan ooit wisselvallig en het is al enige malen gebeurd, dat de visser zijn vangst inhield of in de koelcel liet opslaan, omdat de prijs ver beneden de gulden per kilo lag. Maar de hoop op een betere prijs bleek dikwijls een illusie. De vissers, die kort geleden een eigen coöperatie hebben gesticht en ondermeer de bliekhandel in eigen hand hebben, overwegen op korte termijn na te gaan, of de coöperatie de garnalen kan exporteren. KAPITEN AMMERAAL'S OGEN glinsteren nu nog van plezier als hij van zijn ontmoeting in San-Francisco vertelt. Het gebeurde in april. De zeesleper „Friesland" van Wijsmuller liep na een lange reis van New-Orleans de haven van San-Francisco binnen. „Er is al een „Friesland" de haven binnengelopen. Hij ligt gemeerd aan één van de pieren. Het is de „Friesland" van de Rotter damse Lloyd", zei de loods op de brug van de „Friesland" tegen kapitein C. Ammeraal. „Oh, ja? dat vind ik leuk. Ik ken de kapitein heel goed uit mijn Indische tijd. Heeft u straks even tijd", was het antwoord van kapitein Ammeraal. „Time, plenty." „O.K., dan gaan wij straks kapitein Van Brandhof eventjes de verrassing van zijn leven bezorgen." Weinige uren later reed kapitein Ammeraal met de loods naar de pier, waaraan de „Friesland" lag gemeerd. Hij stapte aan boord en deed bruusk de deur van de kapiteinshut open. Hij zag een uitgebreid gezelschap rond de tafel zitten. „Mag ik mij even voorstellen, mensen. Ik ben dé kapitein van de „Friesland", zei kapitein Ammeraal. Het gezelschap zat als verstomd. Kapitein Van Brandhof hapte naar lucht. „Maar ben jij nu helemaal, kerel. Waar kom jij eigenlijk vandaan? Oh, nu zie ik het. AmmeraalDat is een tijd geleden, kerel. Maar ik ben dé kapitein van de „Friesland". DE ONTMOETING TUSSEN deze twee gezagvoerders is natuurlijk later aller plezierigst verlopen, toen kapitein Amme raal uit de doeken had gedaan, dat hij na zijn dertig Indische jaren bij de NHISM in Nederland was teruggekomen en het commando van de zeesleper „Friesland" had aanvaard, omdat hij het varen een voudig niet laten kon. Het is één van de kleine voorvallen tijdens zijn wereldreis met dit schip, die veertien maanden duurde. Een reis, waarin hij met de „Friesland" achtenveertigduizend zeemijlen aflegde en over een afstand van negenentwintig duizend mijl met het kleine, maar sterke schip de zee ploegde met een cutterzuiger, bakken, pijlers voor drijvende boortoren eilanden op zolderschuiten, een zestig-tons bok convleet met arm, een LCU met een sleepboot van vierhonderdvijftig paarden krachten er bovenop en andere te verslepen drijvende brokken staal achter zich. Soms mokkende brokken staal, die het met een ruwe zee en een sterke tegen stroom in de verre wateren niet eens kon den worden. Soms brokken staal, die zich gewillig over de wijde ruimte naar de plaats van bestemming lieten slepen. Veertien lange maanden lang. DE WERELDREIS begon in Rotterdam. De jongsten aan boord, en dat waren nog al wat, driekwart van de „crew" kon in San Francisco geen biertje kopen, omdat zij de leeftijd van eenentwintig jaar nog niet hadden bereikt, konden dus met recht neuriën, „Toen wij van Rotterdam ver trokkenAlléén zij voeren niet op een wrakke schuit, dat heeft de „Friesland" in die veertien maanden onder het com mando van kapitein Ammeraal wel be wezen. Het schip nam in Vlaardingen een bak en een sleepboot voor Toronto in Canada op sleeptouw en stoomde de Atlantische Oceaan op. Het zou een weinig opzienbarende sleeptocht ge worden zijn als de radio van de „Friesland" het niet plotseling vertikt had. Tien dagen was het schip „Zoek". Aan de wal piekerde men er hard over om de „Noordholland", die in de buurt was naar de „Friesland" te laten zoeken. Alsof er helemaal niets aan de hand was, liep het schip echter in Toronto binnen. Na het verrichten van allerlei karweitjes, vertrok de „Fries land" op de zevenentwintigste januari met de „losse boot" zonder sleep naar Mobile aan de Golf van Mexico. Hier lagen twee zolderschuiten met pijlers voor een boortoreneiland, dat in het meer van Maracaibo moest worden verankerd, gereed. Het zag er met het weer niet zo best uit. De ..Yanks" schudden hun hoofd, toen zij de „Friesland" zagen liggen. „Moe ten jullie daarmee de ruimte op. Hoe is het mogelijk. Niets voor ons". ER STOND een harde bries op de ruimte en er liep een zware tegenstroom. Kapitein Ammeraal besloot boven Cuba langs te gaan en deed zestien dagen over deze sleepreis. Het weer boven Cuba viel mee. „We zijn in elk geval geen hurricane's tegengekomen". Voor de Raymond Con struction Company betrok de „Friesland" daarna in „time-charter" de wacht bij het „drijvende heiblok", dat de boorpijlers in de bodem van het meer van Maracaibo moest jagen. „En dat zijn niet zulke kleine pijlers. We brachten er in één keer vierentwintig. Deze pijlers z' n 145 voet lang en hebben een gewicht van 40 tot 45 ton. Volgens een ver tegenwoordiger van de Raymond Construc tion Company kosten deze paaltjes vijftig duizend dollar per stuk. Op deze pijlers wordt het platvorm gebouwd, waarop de boortoren, de machinerieën en alles wat er verder op zo'n stalen eiland nodig is wordt gebouwd". Kapitein Ammeraal is in dat meer van Maracaibo wel onder de indruk gekomen van hetgeen de „Yanks" daar presteren. „Ze durven alles. En je begrijpt niet, dat de olie, die daar in de bodem zit, het alle maal kan opbrengen. De aanvoerweg van materiaal uit New-Orleans en Mobile naar Maracaibo is erg lang. Dat kost natuurlijk nogal wat. Daarom overwegen de „Yanks" nu om een bedrijf in Maracaibo te bouwen voor het vervaardigen van pijlers en alles wat zjj meer nodig hebben voor hun boor toreneilanden. Zij schatten de kosten op ongeveer viereneenhalf miljoen dollar Van oktober tot maart vertoefde de „Friesland" in de Atlantische Oceaan, de Caraïbische Zee en de Golf van Mexico. Precies de slechte tijd, waarin de hurri cane's zich Diegen te presenteren met krankzinnig geweld en de „Northern" huis houdt. Er worden dan wel eens windstoten van tweehonderdvijftig kilometer per uur gemeten. Vandaar de hoofdschuddende „Yanks" aan de wal. Er is geen Amerikaan te vin den, die in deze tijd yan het jaar met een sleep op sjouw gaat. De Nederlandse zee slepers kunnen echter tegen een stootje en hebben vooral een naam hoog te houden. DE STEMMING was al die tijd goed aan boord. Maar de „crew" was toch verduveld blij, toen zij eind maart bij de ingang van het Panamakanaal in Christobal de zee sleper „Humber" van Leen Smit ontmoette. Het was een vrolijke ontmoeting. „Als je in de vreemde een ander Nederlands schip ontmoet, voel je pas, dat er eenheid op zee bestaat. Zo'n ontmoeting doet je goed", zegt kapitein Ammeraal. De agent van de maatschappij „ver sierde" het een en ander voor de man nen van de zeeslepers. Hij charterde eventjes een stadion met vijfentwintig duizend plaatsen voor een partijtje voetbal tussen de bemanning van de „Humber" en die van de „Friesland". De ploeg van de „Friesland" hield de eer van IJmuiden hoog en versloeg de ploeg uit Maassluis met 2-0. Enthou siast zwaaiden de weinige toeschou wers (er was geen tijd geweest om kaartjes voor dit evenement te ver kopen) met de vlag van Wijsmuller. De mannen van Smit hadden geen vlag bij zich De „match" in Christobal vormde een mooie afsluiting van de Atlantische tijd van de „Friesland". Aan de andere kant van het Panamakanaal wachtte de Grote of Stille Oceaan. San Francisco met de beroemde Golden Gate brug, de geweldige „mottenballenvloten" en een enthousiaste ontvangst door de Hollandse kolonie. Na tuurlijk stond Johnny Wijsmuller in San Francisco op de landingspier om de man nen van de „Friesland" te verwelkomen. Twaalf dagen vertoefde de „Friesland" in de wereldstad „San Francisco". Kapitein Ammeraal stond er op de brug van de „Washington", het schip dat in Pearl Har bour het eerst door de Japanners werd getroffen. De brug van dit schip, met de verwrongen staalplaten en kogelgaten nog precies zoals op de fatale dag van Pearl Harbour, hebben de Amerikanen naast de Golden Gate brug geplaatst als een indruk wekkend monument ter herinnering aan één van de donkerste dagen in de Ameri kaanse geschiedenis. EEN MOEILIJK KARWEI wachtte in Stockton aan de Sacramento-rivier. Er moest een cutterzuiger op sleeptouw wor den genomen met bestemming Manilla op de Philippijnen aan een andere kant van de aardbol. „Je moet maar lef hebben", zeiden de „Yanks" toen de „Friesland" De „Friesland" kwam op een ongelukkig ogenblik in de omgeving vart de Philip pijnen. Er liep j,uist springtij. En er stond een tegenstroom van zeven mijl. „Dat is fijn om op te schieten. De negentiende juni werd de zuiger net jes in Manilla afgemeerd. In Manilla hoor de men een paar dagen later, dat er een Japans schip in het Balintangkanaal tussen de Bataneilanden en Calayan in bittere nood verkeerde. De „Friesland" stoof er op af. Helaas tevergeefs. Het schip bleek al gezonken te zijn, toen de „Friesland" op de aangegeven positie aankwam. De be manning was er tijdig afgehaald. De Ja panner was op de stenen gelopen en in tweeën gebroken. Maar Japanners zouden de mannen van de „Friesland" in elk geval zien. Want toen zij weer in Manilla terugkeerden, lag er een telegram uit Jokohama klaar voor de kapitein. Een opdracht om de ditmaal erg langdurige moesson te trotseren en in Jokohama in Japan een zestig-tons bok, een LCU en een vierhonderdvijftig paar denkrachten tellende sleepboot op te halen voor Saigon aan de Zuidchinese zee. Een karwei van een dikke vierentwintig honderd mijl. De „crew" zag in elk geval wat van Ja pan. Het gereedmaken van de sleep duurde eventjes. De sleepboot moest bovenop de LCU (landingsvaartuig) worden gezet. Met een bus maakte de „crew" een prachtig uitstapje door Japan en toen zij terug kwam, was zij onder de indruk van al hetgeen de Japanners in hun land pres teren. HET WEER was slecht. De sleepreis ver liep echter voorspoedig, hoewel het ver slepen van een bok compleet met arm en een logge LCU met een zware sleepboot er nog bovenop rustig een hels karwei kan worden genoemd. Vooral de logge LCU gedroeg zich slecht op zee. En dreigde op nog geen tweehonderd mijl van Saigon te zinken. Kapitein Ammeraal heeft met zijn sleep toen onmiddellijk de wal opgezocht van Indo-China en in een stille baai heeft men de sleep netjes gerepareerd. Er werden pompen van de „Friesland" op de vol wa ter gelopen landingsboot gezet. De gaten werden gedicht. Nadat kapitein Ammeraal het weer eens aangekeken had, heeft men het daarna maar weer gewaagd. De kalender ver meldde zestien septembi toen de sleep behouden in Saigon binnenliep. Er lag een telegram gereed op opnieuw een sleep in Jokohama te gaan halen. Ditmaal vier vaartuigen. Maar er lag nóg een ander telegram ge reed, waarvoor de „crew" meer belang stelling toonde. „Er bestaat gelegenheid voor dertien man om op de Noordholland, die met een zuiger in de Zuidchinese Zee vaart en op weg is naar Suez en daarna naar Nederland gaat over te stappen", vermeldde het telegram. Zo stak de Fries land de negentiende september weer in zee, nu voor een rendez-vous met de Noordholland ergens óp de ruimte. Klein, heel erg klein is de Friesland vergeleken bij de cutterzuiger, die over een af'tand van 7200 mijl over de Stille Oceaan van Stockton bij Sm Francisco naar Manilla op de Phil'ppijnen moest worden gesleept. De sleep aan de kade var. Stockton. eind april, de tijd van de zuidwestmoe&son en zware buien op de Stille Oceaan, Stock ton verliet. Tweeënzeventighonderd mijlen lagen in het verschiet.... Met als enige landingsplaats Honolulu op de Hawaiï- eilanden om snel te bunkeren. De „crew" had een flauw hoopje op een paar leuke dagen in Honolulu. Die hoop vervloog echter snel in rook, toen de twee ëntwintighonderd mijl naar Honolulu er op zaten en het schip daar binnenliep. „Ik was vergeten om de gebruikelijke vijftig dollar over te maken naar Honolulu. De jongens moesten het toen zonder de be faamde „Hula-hula-meisjes" doen. Alleen wanneer je vooruit betaalt, komt deze dansgroep compleet met raffiarokjes en bloemenslingers op de kade". Van Honolulu zag de „crew" alléén de haven. In de morgenuren liep de „Fries land" binnen. Voor de middag voer zij al weer op de Stille Oceaan. „Nu beginnen we aan de laatste vijfduizend mijl", zei kapitein Ammeraal tegen de loods. De sleep hield een snelheid van zes mijl. Een knappe prestatie, omdat het weer niet zo heel erg best was. Veel randstoringen en zo TOEN MEN de „atoomeilanden" Bikini en Eniwetok naderde was het uitkijken geblazen voor de bemanning. Het bakken en eten van vliegende vissen, die nogal eens als een hartige hap op het dek plegen te landen, was er niet bij. „Neen, wij heb- gen geen proefontploffingen .gezien. Het was stil op die eilanden. Maar je moet daar altijd voorzichtig zijn en oppassen voor radio-actieve besmetting. Vandaar het verbod om vliegende vissen te eten. Dat is jammer, hoor. Want ze smaken voortreffelijk". De schepen ontmoetten elkaar op een zondagavond. „Het weer was wel goed, maar toch niet goed genoeg om bij elkaar langszij te komen", zegt kapitein Amme raal. Met de motorsloep van de Noord holland begon tenslotte na veel heen en weer seinen het overstappen van de be manning om half elf. „Het was even voor twaalven. Toen lieten de „Noordholland" en de „Fries land" drie lange stoten op de fluit horen. Ieder ging zijn weegs. Wij sleepten wéér maar nu de goede kant op. De „Fries land" ging terug naar Japan. Het schip maakte daarna een moeilijke reis en ver speelde in een razende taifoon een sleep boot. Het is nu op weg naar Maracaibo: tienduizend mijl met een drijvende bok op sleeptouw. En de nieuwe bemanning heeft inmiddels ook het schone liecl „Wonderful Copenhagen" verleerd. De jongens zingen „Wonderful Jokohama", vraag het ze me ar eens. Advertentie AEG - BICO - HOOVER SIWA - SCHARPF e.a. Keuze uit 10 le klas merken. Koopt bfó de vakman - Bet. in overleg VELSERDUINWEG 173 TEL. 440Z Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 De uitslagen van de derde ronde in de door de bridgeclub ,,De Jump" te IJmuiden georganiseer de wedstrijden zijn: Groep A: 1. LamanMiddel koop 60.65: 2. Mainz—Porck 56.48; 3. Jonker—Wit tebrood 56.02; 4. dames ElzermanRolloos 52.78; 5. echtp. Van Amerongen 50.93. Groep B: 1. De Haas—Snoek 59.72; 2. Born—Zandbergen 59.26; 3. v. d. Garde—Wey 57 41; 4. dames Kramer—Schoen 53.24; 5. dam. Ouwerkerk-Vlotman en Porck-Pork 48.15. Groep C: 1. echtp. Stam 59.26; 2. dames Hamers—Schol 56.02; 3. Bannink—Van der Starre 55.09; 4. echtp. Van der Steen en 5. Ter Horst— Prijzen van vrijdag Heilbot 2.70, gr. tong 4.00—3.60, grm. tong 3.90 -3.40, kim. tong 3.903.60, kl. tong I 3.703.50. kl. tong II 2.90—2.20, tarbot I 3.40-3.00 per kg. Gr. schol 5451, grm. schol 65—60, kim. schol 7769, kl. schol I 82—73, kl. schol II 8660, v. ha ring 34, makreel 3816.40, gr. schelvis 6550, grm. 6643, kim. schelvis 6443 kl. schelvis I 61—43, kl. schelvis II 5841, wijting 60—30, gr. gul 71, mid. gul 6245, kl. gul 57—44, poontjes 35—31, kl. koolvis wit 56 per 50 kg. Gr. kabeljauw 248166 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 149 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 120 k. schol, 5 k. haring, 90 k. makreel, 340 k. schelvis. 120 wijting, 35 k. kabeljauw en gul, 10 k. poon, 10 k. koolvis en 10 k. diversen. Totaal 890 k. vis. Besommingen van vrijdag IJM 10 Hattem 20.600, IJM 59 2260, IJM 204 7450, IJM 209 10.390, IJM 52 6820, RO 29 300. <~\Öe.eh. (Thalia) Men houdt van de films van Eddie Constantine of men houdt er niet van. Dat is na alle voorgaande rolprenten van deze Frans-sprekende Amerikaanse vechtersbaas zo langzamerhand wel een uitgemaakte zaak. Wie een zorgvuldig op gebouwd verhaal als eerste eis stelt zal geen al te vurig supporter van Constantine zijn. Ook geheelonthouders zullen waar schijnlijk deze held slechts matig kunnen waarderen. De liefhebbers van uitermate harde knokpartijen echter, die de intrige op de koop toe nemen, kunnen zich geen betere acteur dan Constantine wensen. Ook ditkeer is het weer raak. Eddie is nu een kapitein op een jacht, dat toebehoort aan een vage rijkaard, die bedot wordt door een groepje cocaïne-smokkelaars. Tot zover is het te begrijpen, maar daarna raakt men al spoedig de draad van het verhaal kwijt. Er komen steeds meer men sen op het schip te voorschijn, mannen zo wel als voor Eddie bijzonder verlei delijke vrouwen. Er wordt onnoemelijk veel whisky gedronken maar van de mam bo's hebben we eerlijk gezegd, niet veel gemerkt. Enfin, Eddie is geen moment uit het beeld. Hij drinkt, schiet en vecht en aan het slot komt hij als overwinnaar uit de strijd tevoorschijn. Eddie geeft nog een lepe knipoog naar de kijkers en dan is het afgelopen. Zoals gezegd: voor de liefheb bers om van te smullen. Tot maandag dan. Daarna komt Romy Schneider in de der de film van de Sissi-reeks „Keizerin en moeder", die wij wel de beste vinden, al was het maar omdat regisseur Ernst Ma- rischka zijn spel met het beeld zo be kwaam bedrijft en de kleur zo fraai tot haar recht laat komen in vaak imposante scènes. Zondagmiddag jubelt Elvis ons toe in „Love me tender". Donderdagavond gaan wij weer ten strijde in de tweede wereldoorlog met de film „Doorbraak" die vooral is gebaseerd op een conflict tussen een compagniescommandant en zijn plaatsvervanger. (R e x). De Fransen tillen doorgaans niet zwaar aan de drama's, welke zij be denken. Ook van deze film kan men niet zeggen, dat er veel zuchten en stenen aan te pas komen: we raken verzeild in de passie, welke een wegens moord voort vluchtig iongeman opvat voor een jonge dame. Dat kan gebeuren. Veel uitzicht is er voor de geliefden niet, want de eigenaar van het hotel, waarin zij wonen, kent het geheim van de jongeman en wil alleen zijn mond houden als hij mag delen in de gunsten van de juffrouw, die nota bene zijn schoondochter is. De verwikkelingen, die uit deze weinig smaakvolle situatie voortvloeien, verwekken de nodige span ning, al neemt de filmmaker ruimschoots de tijd om ze op te roepen. Er komt dus nogal wat te pas aan dit verhaal van duis tere hartstochten en klaarblijkelijke drif ten. Tot en met maandag kan men de pre caire situaties aanschouwen. Zondagmid dag gaan we nog even naar de prairie, want dan klimmen de „Duivels in het za del". Woensdag en donderdag wordt dan nog vertoond de film „Mars slaat toe." (W. B. - t h e a t e r) Er is heel wat te beleven in „S.O.S., ruimteschip", welke rolprent ge vandaag nog kunt aanschou wen. De tienjarige Timmie beleeft de vreemdste avonturen, waar niet alleen ro bots, elektrische breinen en gesmokkelde atoombommen aan te pas komen, maar ook nog een ruimteschip. Spanning en avontuur te over voor degenen die van Jules Verne-achtige verhalen houden. Zondag en maandag ziet men in „De laat ste jacht" hoe omstreeks 1883 de laatste bisonkudden in Dakota worden uitgeroeid door op huiden beluste jagers. Omdat er tussen de jagers onenigheid ontstaat en er ook nog een stuk of wat indianen aan te pas komen wordt er zo nu en dan een fiks robbertje geknokt. Voor de liefhebbers. In de matinee „Sensatie op Rijksweg 101". (Kennemer theater). De Neder landse film „Fanfare" maakt wel furore in dit theater. Deze alleraardigste rolprent is weer geprolongeerd. In de matinee draait „Robinson Crusoe". (L u x o r). Tot en met maandag draait de „Slag om Arnhem". Een bijzonderheid van deze film is dat alle rollen worden ge speeld door de mannen die daadwerkelijk aan deze slag hebben deelgenomen. De meeste opnamen zijn bovendien authen tiek. Een waarachtige film zonder de ge bruikelijke liefdesscènes en andere op smuk. Men krijgt een beeld van de slag zo als die in werkelijkheid was: meedogen loos, vol ellende en verschrikkingen. De bezoekers van dit theater kunnen ook van dinsdag tot en met woensdag ge tuige zijn van de oorlogshandeling ge durende de jaren '39-'45. De spannende be levenissen van twee Engelse soldaten, die er in slaagden uit een Italiaans krijgsge vangenenkamp te vluchten zijn in beeld gebracht. Ook de film „De hel van Mar seille" is waard om gezien te worden. In de matinee draait „Van je familie moet je het maar hebben", een iets luchti ger genre dan bovengenoemde rolpren ten. Het christelijk dameskoor „Vox Jubilant" heeft onder leiding van mevrouw Jo de Koeier vrijdagavond een uitvoering gege ven in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. De baten van deze zanguitvoering komen ten goede aan de kas van het nieuwe verenigingsgebouw aan de Kanaalstraat, dat kortgeleden werd geopend en dat „De Rank" gedoopt is. Vrijdag 19 december wordt dit concert herhaald en wel in de Ichthuskerk- De ba ten van deze tweede uitvoering zullen aan het fonds van laatstgenoemde kerk wor den afgedragen. Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV J VELSEN ZATERDAG 13 DECEMBER Tlialia: „Meisjes, mambo's en.... whis ky", 19 en 21.15 uur. Rex: „Hotel onder verdenking", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. ZONDAG 14 DECEMBER Thalia: „Love me tender", 15 uur. „Meis jes, mambo's en whisky", 19 en 21.15 uur. Rex: „Duivels in het zadel", 15 uur. „Ho tel onder verdenking", 20 uur. Felison: Expositie van tekeningen en aquarellen over IJmuiden en zijn vishal in Heidestraat 40, 1417 uur. Cultureel Gebouw: Bijeenkomst Huma nistisch Verbond, 10.30 uur. MAANDAG 15 DECEMBER Thalia: „Sissy, keizerin- en moeder" (Derde deel), 20 uur. Rex: als zaterdag. Pieter Vermeulen: als zaterdag. Felison: Als zondag, 1921 uur. Brulboei: Openbare ruilbeurs, 19.3021 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10 12 uur; BEVERWIJK ZATERDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare" (derde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slag om Arnhem". W.B. Theater, 20 uur: „S.O.S., Ruimte schip". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelver eniging „Tavido" met „En zo begon het" Het Centrum, Bazaar ten bate van „De Kennemers" en „Beverwijk". ZONDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Robinson Crusoë"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Fan fare". Luxor Theater, 14.30 uur: „Van je fami lie moet je het hebben"; 16.3019 en ,21.15 uur: „Slag om Arnhem". W.B. Theater, 14.30 uur: „Sensatie op Rijksweg 101"; 16.30 en 20 uur: „De laatste jacht". MAANDAG 15 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fanfare". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slag om Arnhem". W.B. Theater, 20 uur: „De laatste jacht". HEEMSKERK Marquette theater, zaterdag en zondag 20 uur: „De knapste meisjes moeten ster ven". Zondagmiddag 3 uur: „De gebroe ders Karnemelk".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5