„Verschrikkelijke sneeuwmannen zijn zeer geëerde kluizenaars" Kort en bondig DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Gelegenheidslicht Afro-Aziaten spreken af elkaar te helpen ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 DUITS MISSIONARIS: W' Vijf resoluties in Cairo Prins van Mauretanië uit Ghana geweerd Hij wilde Nkroemah een lakei van Londen noemen Montgomery's opvolger is tevreden over de NAVO Sir Richard Gale deelt Monty's critiek niet Sachsenhausencomité zegt ontevreden te zijn Hollands schip ramt sluisdeur in Swansea Nederlandse coaster in moeilijkheden Vele bezwaren tegen „De misantroop" op televisie Kerkelijk Nieuws Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 8 tot en met 12 december Vs - Z2 Vs 95Vs Whï Gemiddeld ruim 5400 echtscheidingen per jaar Scheepvaart Akkoord in Genève over het derde verdragsartikel Tweede conferentie lijkt te zijn vastgelopen Expositie Isaac Israels in Stedelijk museum I FRANKFORT (UPI) De Duitse mis sionaris pater Franz Eichinger heeft he denochtend in Frankfort verklaard, dat er geen „verschrikkelijke sneeuwman" bestaat. Wel bestaat er een hoog in de Himalaja's wonende groep kluizenaars, die zich met planten voedt en zich in het bijzonder toelegt op de genezing van zieke kinderen. „Deze zeer godsdienstige klui zenaars zijn volgens mij absoluut wat men algemeen verschrikkelijke sneeuwman nen noemt", verklaarde de missionaris. Pater Eichinger heeft dertien jaar in Ti bet gewerkt, en daar eenmaal zo'n klui zenaar ontmoet. Hij bezit verscheidene foto's van de woonplaatsen van deze men sen. De veronderstelling dat deze mensen kannibalisme bedrijven, noemde hij ab surd. Men noemt deze kluizenaars hei ligen. Wat de foto's betreft van grote AMSTERDAM Er heerste bij de opening een tamelijk flauwe stemming ter beurze voor de inter nationale waarden. De lager afgekomen koersen uit Wallstreet waren zeker geen stimulans om kopers in de markt te bren gen. Het buitenland liet verstek gaan met het gevolg, dat lagere koersen werden ge noteerd. New York had belangstelling voor de Philips-aandelen maar dan alleen op prijzen die belangrijk beneden de vori ge slotkoers lagen. De aandelen liepen op van 437V2 tot 440. De vorige slotprijs was 445V2. De berichten over de oliepolitiek van de nieuwe president van Venezuela gaven in de oliehoek vrijwel alleen verko pen te zien. Aandelen Kon. Olie lagen bij na 2 gulden lager dan de vorige dag. De hangende kabinetscrisis deed de lust tot zaken doen tot een minimum terug lopen. Het naderende weekeinde deed de arbi trage en de speculatie huiveren, om nieu we posities aan te gaan. Er vonden vooral bij de opening over vrijwel de gehele li nie winstnemingen plaats. In het verdere beursverloop konden de koersen op gerin ge vraag aantrekken en werden de aan vankelijk behoorlijke koersverliezen voor het grootste gedeelte ingelopen, behalve voor aandelen Kon. Olie. AKU trokken aan van 237V2 tot 240 en verloren uiteindelijk ongeveer 3 punten. Unilever liep op van 3841/» tot 388, vrijwel onveranderd bij het vorig slot. De stockdividenden fluctueerden van 936 tot 955. Slot vorige dag ƒ953. In K.L.M. ging vrijwel niets om. Na een lagere opening verbeterden de scheep vaartwaarden en kwamen om en nabij de vorige slotkoersen. K.P.M. boekte een winst van bijna 2 punten. Bij de opening lagen certificaten Deli ge voelig lager, nu de directie van de maat schappij de geruchten over een 25 percent bonus in aandelen heeft gedementeerd. Ook hier werd het verlies in het verdere beursverloop door wat aankopen geredu ceerd en beliep uiteindelijk ongeveer 1,50. Amsterdam Rubber was ruim 1 punt la ger en Senembah prijshoudend. De staatsfondsen konden zich zeer goed handhaven waarbij bleek, dat de kabinets crisis in deze sector niet van invloed was op de koersvorming van de obligaties. Aandelen Lindeteves werden een paar punten hoger geadviseerd in verband met de aanstaande fusie van de maatschappij met de firma Jacobson, Van den Berg en Co. Deze fusie wordt door de beurs zeer gunstig opgevat. De handel was geduren de vrijwel de gehele beurstijd zeer rustig. Prolongatie 314 percent. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was dalend bij af nemende handel. Óver het algemeen was de markt verdeeld, maar tegen het einde ontstond er toch een lichte inzinking. De koersverschillen bleven over het algemeen tussen de plus twee en min twee dollar, met verliezen iets talrijker. American Mo tors was op hoogste dagwaarde U/2 dollar hoger. Werner Lambert steeg bijna 5 dollar in de farmaceutische sector in verband met de annulering van de plannen tot fusie met R. J. Reynolds Tobacco. Bendix Aviation steeg meer dan 4 dollar in de vliegtuig bouwsector. Zenith herwon ongeveer 3 dol lar. De spoorweg-, staal- en oliegroepen waren lager. Het industriegemiddelde kwam van 563,07 op 562,27; dat voor open bare nutsbedrijven van 87,86 op 87,95 en dat voor spoorwegen van 155,30 op 154,70. De aandelenomzet daalde van 4.250 000 tot 3.140.000. Van de 1208 verhandelde fondsen sloten er 406 hoger en 559 lager. (UPI) Slotkoers Ochtend- gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 90 3 °/o Nedl. 1962/64 94"/i6 Woningbouw 6o 109% Pr. A'dam '56 I.. 87 Pr. A'dam '56 II. 95 Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I.. 96% Pr. R'dam '52 II.. 95% Pr. R'dam '57 104 A.K.U 240% Calvé Delft 375 Van Gelder Zonen 186% K. N. Hoogovens. 323 Nederl. Ford 185 N. Kabelfabriek.. 291 gew.Philips Gloeil. 440'/2 445 (g en 1) Pref.PhilipsGloeil. 183 Unilever 388% 389 Wilton Fyenoord. 198% Werf Gusto 142% Dordtsche Petrol. 749 Kon. Petroleum.. 185,10 183,- Billiton 175 A'dam Rubber 67 K.L.M 104,— Holl. Amer. Lijn. 149% K.N.S.M 150 N. Scheepv. Unie 133 v. Nievelt Goudr. 129% Phs. v. Ommeren 235 H.V.A 127 Delimaatschappij 137,30 Amsterd. Bank. 236 Nat. Handelsbank 128 Ned. Handel Mij 177 Rotterd. Bank.... 198V2 Twentsche Bank. 178 Anaconda Copper 583/ie Bethlehem Steel 48% U.S. Steel 87% General Motors.. 47% Shell Union- 79% Tidewater 23% voetafdrukken: „Ik geloof dat die voetaf drukken van deze kluizenaars zijn. Zij lopen met blote voeten in de sneeuw en dan spreekt het vanzelf dat de sneeuw rondom de eigenlijke afdruk een beetje wegsmelt. Later bevriest ze, en zien de mensen een grote voetafdruk, waarvan ze dan aannemen, dat die door een reus is gemaakt", vertelde pater Eichinger. De kluizenaars dragen geen kleding, on danks de strenge vorst in het gebied dat zij bewonen. Maar als zij de dorpen be zoeken dragen zij een dun stuk doek om het middel. Pater Eichinger had zo'n kluizenaar ontmoet toen er in een vallei in de Hima- laja een kind ziek was geworden. De kluizenaar kwam de berg af, en genas het kind. „De man, die ik sprak was niet ruiger behaard dan de meeste mensen. Hij sprak het dialect van de streek en een beetje Chinees. Hij vertelde de zoon van een smid te zijn. De kluizenaars kunnen langdurig vasten, en blijven uren, soms dagen achtereen bewegenloos" „Op de een of andere wijze hebben de ze mensen niet het normale contact met de aarde. Zij leven van planten, die zij in lagere gebieden kweken. De kou noch an dere weersinvloeden, voelen zij. Ze eten nooit vlees." Pater Eichinger vertelde tenslotte, dat de Tibetanen de kluizenaars zozeer eren, dat zij geloven dat hun oogsten niet zullen lukken als de kluizenaars deze niet zege nen. LONDEN, (UPI) Van tijd tot tijd wordt aan de Britse staatsspoorwegen verweten, dat zij de koninklijke familie te overdreven in de watten leggen. Vandaag is het weer zo ver en dit keer is de klacht dat elektrisch licht geïnstalleerd werd in een nog van gasverlichting voorzien sta tion, toen de hertog van Edinburgh daar op bezoek kwam, maar dat de elektrische verlichting na zijn vertrek weer verdween. Inwoners van Chesterfield, Derbyshire, die van dat station gebruik maken, heb ben bij de Britse spoorwegen fel tegen de ze gang van zaken geprotesteeerd. De elektrische lampen werden geïnstalleerd, opdat Prins Philip kon zien waar hij ging, toen hij drie weken geleden bij een bezoek aan deze streek naar zijn trein wandelde. Het perron was geboend en geschrobd en de anders slecht verlichte hal schitterde door het elektrische licht en de wrijfwas. De vaste klanten juichten toen het licht aanging. Hierop hadden zij nu reeds jaren gewacht. Maar toen de prins weg was, verdwenen ook de elektrische lampen en kwamen de zes gaslampen van het sta tionnetje weer in het bedrijf. Forens Brian Merrifield schreef het zo aan de spoorwegen: „Is het niet de dwaas heid ten top gedreven om voor een kort be zoek van prins Philip een verlichting aan te leggen en die vervolgens weer te de monteren?" Over het algemeen wordt aan de spoor wegen verweten; dat zij aan de koninklij ke familie hun ware gedaante niet tonen. Nooit zal koningin Elizabeth II een sme rig station zien, haar trein wordt altijd ge poetst tot hij glimt als nieuw, en stations chefs zetten vaak een hoge hoed op wan neer de koningin door hun station komt. CAIRO, (UPI) Op de laatste voltalli ge zitting van de conferentie der kamers van koophandel uit Afro-Aziatisch 2 landen zijn in snel tempo een vijftal resoluties aangenomen. De belangrijkste was die voor de instelling van een permanente „Afro-Aziatische organisatie voor econo mische samenwerking" met Cairo als voorlopige hoofdstad. Een raadgevende commissie zal een ontwerp-handvest op stellen en beslissen over het lidmaatschap. De voorzitter van de gehouden conferentie Mohamed Rushdi, werd gemachtigd de eerste secretaris-generaal aan te wijzen, die dan aan zal blijven voor een jaar. De strijd over de vraag, welke landen in de Afro-Aziatische economische samen werking zullen worden opgenomen, of Rus land er buiten moet blijven en nationalis tisch China en Zuid-Korea moeten worden toegelaten, zal dus nu in de commissie moeten worden uitgevochten. De Philippijnse afgevaardigde Martin Tinio kreeg donderdagmorgen niet de ge legenheid in de voltallige zitting een resol- lutie in te dienen, waarin werd aangedron gen op toelating van nationalistisch China en Zuid-Korea, maar hij verklaarde van voorzitter Rushdi de verzekering te heb ben ontvangen, dat de landen voor de con ferentie van het volgend jaar zullen wor den uitgenodigd. Als dat niet gebeurt, zei Tinio, zullen ook de Philippijnen het vol gend jaar ontbreken. In de vier andere resoluties, die bij hand opsteken met algemene stemmen werden aangenomen, wordt onder meer aange drongen op: 1. Plannen voor uitbreiding van de han delsovereenkomsten tussen Afro-Aziati- tische landen op basis van voorkeur. 2. Vorming van genootschappen van pro ducenten van katoen, rubber, thee en an dere grondstoffen ten einde „schadelijke concurrentie te verhinderen (Men neemt aan dat dit denkbeeld van Rusland af komstig is). 3. Instelling van een fonds voor economi sche ontwikkeling en het aanmoedigen van kapitaalsinvesteringen. 4. Onderlinge steun op economisch ge bied. 5. Voorkeur-behandeling van Afro-Azia tische schepen en vorming van transport organisaties. 6. Uitbreiding van bilaterale betalings overeenkomsten en bestudering van de kwestie der volksplanting. 7. Bestudering van de vraag, of de be staande organisaties voldoende zijn voor het bevorderen van Afro-Aziatische econo mische samenwerking en eventueel vor ming van nieuwe gouvernementele organi saties. MEDISCHE VERZORGING IJMUIDEN Niet dokter D. J. Boosman, Evertsen- straat 7, maar arts D. J. Boosman, Sta tionsweg 7, IJmuiden, telefoon 4340, is in de medische verzorging tijdens het week einde. ACCRA, (Reuter) Prins Zakarin van Mauretanië, die de Afrikaanse conferentie te Accra in Ghana als officiële vertegen woordiger van Mauretanië bijwoonde, is door de regering van Ghana het land uit gestuurd, wegens een toespraak die hij had willen houden. Toen het secretariaat van de conferentie een exemplaar van de toe spraak ontving gingen de wenkbrauwen omhoog: prins Zakarin noemde de West- afrikaanse staten „zetbazen van het im perialisme", en bestempelde premier Kwa- me Nkroemah van Ghana als „lakei van Londen". De voorzitter van de conferentie heeft een boodschap uit het Portugese gebied Angola voorgelezen en daarbij opge merkt dat de Portugezen de Angolezen elke gelegenheid onthouden om iets te we ten te komen van wat er buiten Angola geschiedt. Het zou beter geweest zijn in dien Angolase afgevaardigden hier per soonlijk het woord hadden kunnen voeren maar dit is onmogelijk door de huidige situatie daar- Uit het gehoor klonken kre ten van schande. De Ghanees Apaloo betoogde dat men de moed moest hebben ook discriminatie, deportaties door Afrikanen aan Afrikanen toegedaan te veroordelen. Apaloo, die tot de Ghanese oppositie behoort, wees op deportaties van mensen uit Ghana. Bijna alle gedelegeerden op de confe rentie hebben de aankomst van drie Britse parlementsleden, die als waarnemers naar de bijeenkomst zijn gekomen met luid ap plaus begroet. Een donderende ontvangst werd bereid aan een andere laatkomer Alfred Hutchinson, een van de verdachten uit het Zuidafrikaanse „verraad-proces". Men is er hier nog altijd verbaasd over, dat Hutchinson aanwezig kan zijn en dat ook aan delegaties van het Afrikaanse Nationale Congres en van de Liberale par tij de gelegenheid werd gegeven Zuid- Afrika voor dit congres te verlaten. (Van onze correspondent in Londen) Sir Richard Gale, Montgomery's op volger als plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkr chten van de NAVO in Europa, heeft tegenover de buitenlandse dagbladcorrespondenten te Londen, in tegenstelling met Montgomery's luidruchtige critiek, verklaard, dat de Noordatlantiscl.e Verdragsorganistie uit stekend functioneert en dat hij geen reden ziet voor reorganisatie. Sir Richard zei dat er juist onder de kleinere NAVO-landen een groeiend vertrouwen bestaat in de or ganisatie. Algemeen wordt beseft dat de NAVO resultaten oplevert,, evenredig met de eigen inspanning. Generaal Gale is tevreden over het mili tair-technische deel van de NAVO", het welk ervoor zorgt, dat politieke beslis singen in militaire richtlijnen voor de opperbevelhebber worden vertaald. Som migen vinden dat stelsel niet volmaakt, maar de hoofdzaak is dat het werkt. Het is steeds geboden militaire noodzakelijkheid en politieke mogelijkheid tegen elkaar af te wegen. Generaal Gale verwierp het Rapacki- plan. Hij herinnerde er aan dat de mo derne oorlogvoeding op diepte berust. De NAVO mag ceen duimbreed grond prijs geven. Generaal Gale hecht grote betekenis aan de tocht van de Amerikaanse atoomonder zeeboot Nautilus onder het noordpoolijs door. Hiermede is een nieuw element toe gevoegd aan de beweeglijkheidsstrategie van de zee, die door de luchtmacht steeds meer wordt bedreigd. Generaal Gale herhaalde de stelling dat de vernietigingskracht van de waterstof bom het gevaar voor openlijke agressie heeft verminderd, zodat de nadruk thans ligt op infiltratie in bepaalde gebieden. De beste manier om deze methode te weer staan, is, volgens Gale, legering van ge allieerde strijdkrachten in landen die daar door worden bedreigd. De generaal zei vertrouwen te putten uit het onomstote lijke feit, dat de dictaturen het in de ge schiedenis altijd hebben moeten afleggen tegen de bondgenootschappen, die hoe stroef ze soms ook mogen werken, dank zij de botsende meningen, tenslotte altijd met het juiste plan voor de dag komen. CCXXXXXXXX300000COCOCOOCOCOCCOOOOOCCOOOOOCOOOCOOOOOOCOOOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓOOOOOOCOOCOOOOOCXDCOOOOOOOOOOOOOCOOOODOOOOOOOOOOOOOCOOOÓ BONN (DPA) Het Sachsenhausenco mité heeft in een verklaring naar aanlei ding van het proces tegen de voormalige kampwachters Sorge en Schubert gezegd dat een groot aantal van de hoofdschuldi gen aan de misdaden die in de concen tratiekampen der nazi's zijn gepleegd in vloedrijke posities bekleedt. Het comité levert ook critiek op het „gebrek aan be reidheid van de bondsrepubliek schadever goeding te betalen. Van de twee en een kwart miljoen schadevergoedingsaanvra gen zijn volgens het comité tot nog toe 750.000 afgehandeld. De kamparts van Sachsenhausen, dr, Heinz Baumkötter, werkt volgens de ver klaring als arts in het Elisabeth-zieken- huis in Iserlohn, ofschoon hij in 1943 proe ven met preparaten op gezonde mensen zou hebben genomen. Verder worden genoemd de kampleiders Höhn, Saathoff en Hem pel, die op vrije voeten zijn en ondersteu ning hebben gekregen als „spatheim kehrer". Ook worden beschuldigingen ge richt aan het adres van de voormalige lei der van de politieke afdeling Erdmann. kampleider Kolb (München) en de voor malige Gestapomannen Brandt (Dussel- dorp), Bordasch, Ortmann en Protzner. De vertegenwoordiger van het Neder landse Sachsenhausencomité, Bertus van der Hamm, verklaarde dat de Nederland se slachtoffers van de nazi's liefdadig heidshulp van de hand wezen zoals die door de regering te Bonn is aangeboden. De bondsregering moet haar morele en juridische verplichtingen nakomen, zo Het 500 ton metende Nederlandse m.s. „Hunze" heeft vrijdagavond om acht uur gemeld, dat het op 20 mijl ten noorden van Miggenaes een van de Faroer- eilanden in moeilijkheden verkeerde. Het schip had motorstoring en had nood seinen uitgezonden. De juiste positie was 62 gr. N.B. en 8 gr. 30 min. W.L. De hulp verlening aan de „Hunze" wordt door radio- kuststation Thorshavn geleid. Het schip, in 1956 gebouwd, is eigendom van de N.V Carebeka te Groningen. De Britse treiler „Westella" heeft ge meld,' dat zij wil trachten de „Hunze" op sleeptouw te nemen naar een haven. Het weer bij de Faroer-eilanden was slecht. De windkracht in dit gebied was vannacht 9 tot 10. LONDEN (UPI) Het Nederlandse schip „Betty" heeft vrijdag de sluisdeuren van de Swansea Docks in Engeland ge ramd. Verscheidene grote schepen moesten wachten, totdat de sluisdeuren geïnspec teerd waren. Er was weinig schade aan gericht. De televisie-opvoering van „De misan- throop" van Molière door Het Rotterdams Toneel op woensdag 10 december heeft in kringen van uitkoopverenigingen tot ern stige ontstemming geleid. Vooral bij de vereniging „Kunst voor allen", waarvoor Het Rotterdams Toneel zaterdag, zondag en maandag „De Misantroop" zal opvoe ren tegen betaling van een bedrag van achtendertig honderd gulden is misnoegen geuit. Het bestuur der V.C.O. (Vereniging van Culturele Organisaties in Nederland), waarin zich een vijftigtal uitkoopvereni gingen heeft verenigd, heeft in een tele gram aan Het Rotterdams Toneel ernstig bezwaar gemaakt tegen de televisie-uit zending van „De Misantroop" op een moment, dat dit stuk op korte termijn nog voor uitkooporganisaties moest worden opgevoerd. In afwachting van een nadere beslissing zegt het bestuur zich alle rech ten van handelen voor te behouden. Maandag zal het V.C.O.-bestuur in Am sterdam vergaderen om zich nader te be raden over eventueel te ondernemen stap pen. Naar aanleiding van dit bericht deelt de directie van Het Rotterdams Toneel het A.N.P. mede, dat hier een misverstand in het spel moet zijn. Er is namelijk geen sprake van drie achtereenvolgende voor stellingen in Eindhoven of waar dan ook, aldus de directie, nog minder van een uit koopsom van achtendertighonderd gulden. Voordat men met de televisie tot een ver gelijk was gekomen over deze uitzending, heeft de directie wel degelijk van tevo ren overleg gepleegd met allen die nog voor „De Misantroop" contracten had den gesloten. Men is toen met iedereen tot een overeenstemming gekomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kockengen: H. Zethof, kand. te Putten. Vrijdag 12 december 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Deli Mij Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips1) Unilever (oud)2) Unilever (nieuw), Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren (oud) Van Ommeren (nieuw) Amsterdam Rubber H.V.A 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) Vorige week (def.) Deze week (voorl.) Laagste Hoogste Laatste Knprsversch koers koers tijdvak t.o.v. 5 dec 237 247 240% 2 y% 205 207 133,50 140,50 137,25 3,50 133% 186 /2 186/2 1% 323 333 323 7 290 300 291 6 426 y2 449 V2 439% 22% 381 473/2 388% 72 374 y2 410 381 198% 199 198% - 8% 184,70 189.60 184,95 3,35 1471/a 150/2 149/2 145 150 149% 1% 130 y2 135 132% 235 235 235 220 220 220 66% 68 67 126% 128% 126% 8915/i« 903/ie 90 Vie 95% 95"/32 5/,32 94% 94% 7/32 109% 10915/i6 109% Vl6 Aandelen f 12.017.126,- Aandelen 16. 149.400,- Obligaties 16.417.315,- Obligaties 17.179.094,- ex 6°/o interimdividend in contanten d.d. 8 december 1958. 2) ex 614"/» interimdividend in contanten d.d. 9 december 1958. ex 3 °/o interimdividend in contanten d.d. 9 december 1958. ex 25 °/o in aandelen d.d. 9 december 1958. De laatste jaren worden gemiddeld per jaar ruim 5400 huwelijken door echtschei ding ontbonden. Gemiddeld zijn de bij de ze echtscheidingen betrokkenen tien jaar gehuwd geweest. Bij ruim de helft van het totaal aantal echtscheidingen was de huwelijksduur minder dan tien jaar, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de statistiek. Bij ongeveer gelij ke leeftijd van man en vrouw (maximaal leeftijdsverschil van vijf jaar) komt echt scheiding minder vaak voor dan wanneer een groter leeftijdsverschil bestaat. Het percentage wordt hoger naarmate de man jonger is dan zijn vrouw. Voorts blijkt dat bij echtparen zonder minderjarige kinderen echtscheiding ruim tweemaal zo vaak voorkomt als bij die met minderjarige kinderen. Jaarlijks zijn totaal 6600 minderjarige kinderen bij echtscheidingen betrokken, waarvan 2400 ca. (36 pet.) in huwelijken, welke nog geen tien jaar hebben geduurd. Daarnaast zijn bij de door echtscheiding ontbonden huwelijken met een huwelijksduur van twintig jaar of langer nog 1200 minder jarige kinderen betrokken. Echtscheiding onder niet-gemengde hu welijken, waarbij man en vrouw beiden rooms-katholiek, of beiden Nederlands- hervormd, of beiden gereformeerd, of zonder kerkelijke gezindte zijn, is ruim viermaal geringer dan die onder huwelij ken, waarbij man en vrouw niet beho ren tot eenzelfde kerkelijke gezindte. Bij de niet-gemengde huwelijken tussen rooms-katholieken, respectievelijk tussen gereformeerden, komt echtscheiding min der vaak voor dan bij die tussen Neder lands hervormden en bij deze laatste groep weer aanmerkelijk minder dan bij huwelijken waarbij noch de man noch de vrouw tot een kerkelijke gezindte behoort. Bij de gemengde huwelijken tussen rooms- katholieken en anderen is het echtschei dingspercentage hoger dan voor de overi ge gemengde huwelijken. Het laagste echtscheidingspercentage onder de ge mengde huwelijken vertoont de combina tie Nederlands hervormd met gerefor meerd. Bij een onderscheiding naar sociale mi lieus blijken aanmerkelijke verschillen. Over het algemeen is het aantal echtschei dingen in de steden belangrijker hoger dan in de plattelandsgebieden. Daardoor loopt voor de afzonderlijke provincies het aan tal gevallen sterk uiteen. Aardijk, 12 te Houston. Agamemnon, 12 v. Barbados n. Port of Spain. Ald.abi, 12 te Antwerpen v. Las Palmas. Alioth, 11 160 m. z.z.w. Santos n. Montevideo. Alkmaar, 12 460 m. z. Mauritius n. Cochin. Almkerk, 12 te Suez. Aludra, 12 te Bahrein. Amstelbrug, 12 v. Abadan n. Kuwait. Amstelkroon, pass. 12 Wight n. Amsterdam. Amstelmeer, 12 te Amsterdam verwacht. Amstelpark, 12 180 m. z.o. Madras n. Vizagapatnam, Andi.ik, 12 v. Rotterdam n. Havana. Angolakust, 12 te Port Harcourt. \rtemis, 12 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Asmidiske, 13 te Norfolk. Asterope, 12 450 m. n.w. Horta n. Hoek v. Holland, Bali, 13 te Port Swettenham. Bennekom, 12 te La Guaira v. Amsterdam. Bloemendael, 12L255" m. z.w. L'end n. Trinidad. Russum, 12 v. Suez n. Rastanura. Calt. Arnhem, 12 164 m. n.n.o. Alexandr. n. Pernis. Calt. Pernis, 12 400 m. z.w. Adelaide n. Singapore, Camerounkust, 12 te Takoradi verwacht v. Accra, Carillo, .12 te Guayaquil. Cinulia, 11 1850 m. o.n.o. Marques eil. n. Brisbane, Colytto, 12 v. Los Angeles n. Vancouver. Congokust, 12 v. Dakar n. Conakry. Cradle of Liberty, 12 120 m. z.z.w. Az. n. Pt. Said Crania, 12 te Curasao v. Durban. Dalerdijk, 12 te Houston. De Eerens, 13 te Dubai. Delfshaven, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Dongedijk, 13 te Los Angeles. Eenhoorn, 12 v. Swansea n. Saloniki. Elizabeth B, pass. 12 Kp. Cerrat n. Venezia. Gabonkust, paSs. 12 Las Palmas n. Ouessant. Graveland, 13 v. Rio de Janeiro n. Santos. Guineekust, 12 te Amsterdam. Helicon, 9 v. Houston n. New Orleans. Hera, 10 te Balboa v. Puerto Somoza. Hersilia. 12 te Laumon verwacht. Ilestia, 12 530 m. w.z.w. Ouessant n. Antwerpen, Hispania, pass. 12 Ouessant n. Bilbao. Isis, 12 v. Amsterdam n. West-Indi. Japara KRL. 12 te Kuwait. Jason, pass, 11 Vlissingen n. Antwerpen. Kaap Hoorn, 12 200 m. o. Mogadiscio n. Abadan Kalinga, 13 te Maracaibo. Katelysia, 12 v. Sydney n. Miri. Keizerswaard, 13 te Curasao. Kelila, 12 te Curasao verwacht v. Mamonal. Kelletia, 12 v. Ardrossan n. Curasao. Kenia, pass. 12 Ouesant n. Invergordon. Leopoldskerk, 12 te Hamburg. Kertosono 12 te Vera Cruz verwacht. Kcratia. 12 v. Trinidad n. Liverpool. Lawak, 12 te Cristobal v. New York. Lekhaven, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Leto, 12 te Takoradi v. Dakar. Leuvekerk, 12 110 m. w.n.w. Alexandrië n. Bruns- btittelkoog. Lissekerk 12 te Hamburg verw. v. Amsterdam. Lombok, 13 v. San Francisco n. Los Angeles. Maaskerk, 12 te Genua verwacht. Maasland, 13 te Bremen. Maetsuycker, 12 v. Singapore n. Fremantle. Maron, 12 v. C'iudad Trujillo n. Antwerpen. Mataram, pass. 12 Minicoy n. Djeddah. Meliskerk, 12 25 m. n.w. Algiers n. Port Said. Memnon, 12 te Jacksonville. Mentor 9 te New York. Merwede, 12 200 m. o.n.o. Madeira n. Dakar. Merwelloyd, 13 te Balboa. Modjokerto, 12 te Barcelona v. Marseille. Montferland, pass. 12 St. Paulrocks n. Montevideo. Muiderkerk, pass. 12 Straat Messina n. Port Said. Muntoren, 12 v. Turku n. Mcna A1 Ahmadi. Naess Commander, 12 dw. Villano n. Fawley. Nestor, 12 v. Curagao n. Philadelphia. Notos, 11 70 m. o. Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Oldekerk, 12 te Rotterdam. Omala, 12 te Rotterdam. Ondina, 12 60 m. o.n.o. Tarakan n. Singapore. Oostkerk, 13, te Dar Es Salaam. Oranje Nassau, 12 te Puerto Limon. Osiris. 11 490 m. z.w. Flores n. Antwerpen. Ouwerkerk, 12 v. Singapore n. Aden. Overijsel, 12 v. Djibouti n. Singapore. Parkhaven, 14 te Santos verwacht. Peperkust, 11 7 m. z. Monrovia n. Lagos. Pieter S 12 te Swansea. Polyphemus, 12 te Hongkong verwacht. Pr. Willem III, 12 675 m. w Ushant n. Le Havre. Pr. Will. IV, 12 600 m. o.n.o. Belle Isle n. Glasgow. Pr. Willem van Or. pass. 12 Belle Isle n. Londen. Pygmalion, 12 te Antwerpen. Radja, 13 te Penang. Roggeveen, 12 te Lourenco Marques. Rijndam, 12 120 m. o.n.o. Kp. Race n. Cobh. Salatiga, 11 v. New York n. Philadelphia. Scheldelloyd, 12 rede Port Sudan v. Pt. Sudan. Senegalkust, 13 te Douala. Siberoet, 12'te Rangoon verwacht. Skaugum, 12 v. Amsterdam n. Le Havre. Soestdijk, 12 te Philadelphia. Sommelsdijk, 12 v. Rotterdam, 13 te Antwerpen. Stad Alkmaar, 12 560 m. w.z.w. Flores n. R'dam. Stad Amsterdam, 12 v. Freetown n. Emden. Stad Utrecht, 12 180 m. w. Ouess. n. Vlaardingen. Stad Vlaardingen, 12 te Genua v. Antwerpen. Stan vac Djirak, 12 te Penang. Stanvac Talangakar, 12 te Singapore verwacht. Statendam. 12 te St. Thomas. Statue of Liberty, 11 750 m. w.n.w. Az. n. P. Said. Stentor, 12 v. Georgetown n. Willemstad. Straat Cook, 12 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Madura, 14 te Lorenco Marques verwacht. Straat Magelhaen, 12 te Aden. Tabian, 12 te Antwerpen verwacht. Tahama, 12 dw. Azoren n. Swansea. Theobaldius, 12 250 m. w.n.w. Manilla n. Miri. Towa, 12 te Antwerpen v. Rotterdam. Trajanus, 11 v. Puerto Cabello n. Curagao. Triton, 13 te Trinidad. Utrecht, 12 180 m. w. Guardafui n. Belawan. Van Heemskerk, 12 v. Yokohama n. Nagoya. Van Riebeek, 12 230 m. n.o. Darwin n. Auckland. Van Waerwijck, 13 te Mozambique. Waibalong, 13 te Basrah verwacht v. Bahrein. W. Alton Jones, 12 v. Port Said n. Philadelphia. Westertoren, 11 190 m. z. Kaap St. Marta Grande naar Curagao. Willemstad 12 525 m. w.z.w. Madeira naar Gua deloupe. Wonogiri, 12 te San Francisco v. Los Angeles. Wonosari, 13 te Saigon. Zeeland, 12 55 m. n.o. Algiers n. Nemours. Zonnekerk, 12 te Antwerpen. Zuiderkerk. 12 v. Rotterdam n. Sydney. „Johan" woensdag thuis. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden zal het regerings-emigrantenschip „Johan van Oldenbarnevelt" op woensdag 17 december a.s. te Amsterdam arriveren. Het schip zal meren aan de Sumatra- kade, waar de debarkatie der ruim 300 passagiers uit Indonesië zo spoedig moge lijk na aankomst, via loods „Celebes" zal aanvangen. Bestuursorganisatie. B. en W. van Amsterdam hebben voor de voortzetting van het onderzoek ter verbetering van de interne stedelijke bestuursorganisatie, waarvoor eerder reeds 50.000 is gevo teerd, aan de raad thans een krediet van 250.000 gulden gevraagd. Dure visjes. In het aquarium van Ar- tis wordt van 19 december tot en met 15 fe bruari een expositie van koraalvissen ge houden. Een medewerker van Artis heeft deze visjes uit Ceylon naar Amsterdam overgebracht. Dit vervoer is altijd een zeer riskante onderneming, de sterfte onder de vissen is soms wel 80 percent. Van de 400 op Ceylon ingescheepte visjes zijn er op het ogenblik nog 180 van 50 verschillende soorten in leven. De waarde van deze vis sen wordt op 17.000 gulden geschat en de in de bak aangebrachte koraal vertegen woordigt een waarde van ongeveer 8000 gulden. Marinepost. Kerst- en nieuwjaars brieven of briefpakjes, welke men via de luchtpost naar het overzee dienend perso neel der Koninklijke Marine wenst te zen den, dienen op de navolgende data uiterlijk ter post te zijn bezorgd: kerstpost voor Nederlands Nieuw-Guinea: 16 december; voor de Nederlandse Antillen: 18 decem ber; voor de Verenigde Staten: 15 decem ber. Nieuwjaarspost voor Nederlands Nieuw-Guinea 23 december; voor de Ne derlandse Antillen: 22 december en voor de Verenigde Staten: 21 december. P.v.d.A.-congres. Volgende week vrij dag en zaterdag zal de Partij van de Ar beid in Musis Sacrum te Arnhem een con gres beleggen over een aantal internatio nale politieke vraagstukken. Dit congres zal goeddeels hri karakter dragen van een intern beraad. Een tweetal zittingen zal echter openbaar zijn. Dr. L. de Jong zal vrijdag roreken over „De ontwikkeling van de internationale verhoudingen sinds de tweede wereldoorlog". Zaterdag zal prof. dr. J. Tinbergen inleiden over „De ont wikkeling van de wereldeconomie in so cialistisch perspectief". Geestelijke EHBO. In Rotterdam werkt onder verantwoordelijkheid van de Interkerkelijke Stichting voor geestelijke volksgezondheid een telefoon-hulpdienst voor mensen in nood (121414), waaraan vijfentwintig speciaal geschoolde vrijwilli gers onder leiding van een psychiater aan deelnemen. Nederlandse zwanen. De Nederlandse ambassadeur in Rio de Janeiro heeft vrij dag een zwanenpaar aangeboden als ge schenk van de Nederlandse regering voor het park van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrije zondag. Met ingang van 1 ja nuari zal aan horecapersoneel tenminste tweemaal in zes achtereenvolgende weken een vrije zondag moeten worden gegeven. Deze wijziging van het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel beoogt een redelijke verdeling van de voor dit personeel voorgeschreven 17 vrije zon dagen per jaar te waarborgen. Burgemeestres. Tot burgemeester van Sittard is benoemd de heer H. M. J. Dassen fK.V.P.) met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Schaesberg. Tot burgemeester van Hongeveen is benoemd drs. J. A. Bakker (AR.) met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Andijk. GENEVE (Reuter) De afgevaardig den van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie hebben op de Geneefse conferentie over kernwapen proeven overeenstemming bereikt over een derde artikel van een ontwerp-ver- drag, waarbij de proeven worden ver boden. Dit artikel, dat op een Brits voor stel berust, handelt over de samenstelling van een organisatie die naleving van de overeenkomst moet controleren. De con ferentie heeft eerder overeenstemming be reikt over het eerste artikel van een ver drag over het beginsel van het verbod van proeven, en artikel twee over de instelling van een controle-orgaan. Het derde artikel voorziet in een con trolecommissie, een stelsel voor ontdekking van clandestiene proeven, een beheerder en een vergadering van de deelnemende partijen. De juiste functies en onderlinge samenhang van deze onderdelen moeten nog nader worden gedefinieerd. Naar ver luidt zouden de Russen de westelijke ver zekering hebben aanvaard, dat de beheer der zijn gezag aan de controlecommissie zal ontlenen. En aan de voorzieningen van het verdrag en de aanhangsels. Groot- Brittannië is er voorstander van dat niet alleen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zitting in de commis sie hebben, doch dat ook andere landen kunnen toetreden. Wel zouden de grote drie een speciale permanente positie moe ten hebben. Op de tweede Geneefse conferentie, die van deskundigen van westelijke en com munistische landen over middelen om on verhoedse aanvallen te voorkomen, heeft de Sovjet-Unie een voorstel voor inrich ting van controleposten en luchtinspectie ingediend. In sommige kringen acht men het mogelijk, dat de conferentie de vol gende week zal worden opgeschort, als er dan nog geen vorderingen zijn gemaakt. Aan de regeringen zou dan verslag over de besprekingen worden uitgebracht. In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt tot 20 januari een expositie van werken Isaac Israels gehouden. In vier zalen zijn ruim honderd schilderijen, pastels, aquarellen en tekeningen geëxpo seerd. De werken dateren uit de jaren 1875 tot 1924 en zijn afkomstig uit ver scheidene museums in ons land.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7