tt i r» HET WEER Boelganin's bekentenis werd niet aanvaard RUST ÏN LEOPOLDSTAD Abako-leider voortvluchtig, 250 aanhangers in arrest, 35 inheemsen gedood Auto dook na aanrijding de Amsterdamse Vaart in Mikojan geeft voorkeur aan exclusief overleg Haarlemse jongen, die een bakfiets voortduwde, ernstig gewond Dulles krijgt een zware, dubbele taak Onbestendig Vijf doden in het verkeer Het woord is aan Mogelijk moet hij zich nader verantwoorden Visser's „goudtoren" uit IJmuiden verdwenen Gevaarte zal in A msterdam worden gesloopt Niet vliegen zonder vouw Studentenhuis naast Anne Frankhuis? Akkoord over entourage van Hildebrandmonument WOENSDAG 7 JANUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 54 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. g "g T "l "g^ 8 1 T "1^% T Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I B g IJ i 1 I I J i f I J lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. A ~*JTL Jkn franc0 p. post 8>15. Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. p,-rn rpVpmnrr TTmnirlpr Prmrant no 129288 Haarlem: hocfdred. en al,e afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVEHWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ^Sp^BELGIË /^EUROPA n frr==-^ yïs h) cfr Marokko Egypte AFRIKA Leopolcislad] ATLANTISCHS OCSAAN KONGO "H*spoorweg A uranium BELGISCH KONGOi :ranqulhaven leopofdstad 'Sr-Kafalo, .Albert Èllsabethstad BARTEIJORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, afgewisseld door opkla ringen. Matige tot krachtige, langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk stormach tige noordelijke wind. In het midden en zuiden van het land lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Lichtenberg Het karakter van een mens laat zich het best kennen door de scherts die hij kwalijk neemt. Op de rotonde nabij het station te Venlo is de 25-jarige wielrijder P. Jacobs uit Venlo door een zware Duitse vrachtauto met aanhangwagen overreden en op slag gedood. Het 334-jarige zoontje Josje van de familie De Boer te Hazerswoude is onver wachts voor zijn ouderlijk huis de ver keersweg langs de Rijndijk overgestoken en aangereden door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. De 82-jarige heer Peters uit Hoengen in de Zelfkant, die per rijwiel de nieuwe Rijksweg overstak, is daarbij aangereden door een passerende auto en op slag ge dood. In de Maastunnel te Rotterdam is van morgen de 27-jarige R. Broekhuizen uit de Krabbendijkestraat tussen een trekker met aanhangwagen en een autobus bekneld ge raakt en vrijwel op slag gedood. De 62-jarige mevrouw H. VisserVisser uit de Merelstraat 17 bis te Utrecht is van morgen door een motorcarrier aangereden en op slag gedood. Dit bleef er over van de bakfiets na de aanrijding. De vracht ligt her en der over het wegdek verspreid. (Foto links). De gezonken auto werd onder grote belangstelling met een kraanwagen uit de Amsterdamse Vaart opgevist. De knaap liep met zijn vijftienjarige broer achter een bakfiets, waarop blik ken met ijzerafval waren geladen. Het slachtoffer duwde het zware voertuig aan de zijde van de rijbaan voort, terwijl zijn broer aan de kant van de Amsterdamse Vaart liep. Volgens verklaringen van de politie en getuigen zou de bestuurder van de uit de richting Halfweg komende auto de bakfiets hebben willen passeren. Toen hij reeds naar links had uitgehaald schijnt hij verrast te zijn door een tegenligger die op de middenbaan naderde. In een uiterste poging om een botsing tussen bei de auto's te vermijden schijnt de uit de richting Halfweg komende bestuurder weer naar rechts uitgehaald te hebben en daarbij de links achter de bakfiets duwende jon gen aangex-eden te hebben. De knaap werd enkele meters de lucht ingeslingerd en bleef ernstig gewond op het wegdek lig gen. De bakfiets werd volkomen vernield. De broer van het slachtoffer bleef onge deerd. Een juist passerende arts verleende het slachtoffer de eerste hulp. Een ziekenauto was spoedig ter plaatse waarna de ge wonde jongen naar het St. Elisabethsgast- huis in Haarlem werd overgebracht. Van morgen kon men ons over zijn toestand nog geen nadere bijzonderheden verstrek ken. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren was het in Leopoldstad weer rustig. Ongeveer 95 percent van de inlandse arbeiders, die in de Euro pese wijken werken, hebben het werk hervat, ondanks het feit, dat de bus dienst nog niet functioneerde. Kasa Vubu, de leider van de opstandige Abako-beweging, houdt zich schuil, of is, naar sommigen menen, gevlucht naar Brazzaville, de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika, aan de andere oever van de Kongo-stroom. Tegen hem is een arrestatiebevel uit gevaardigd en hij zal uit zijn ambt van burgemeester worden ontzet. Volgens het Brusselse blad „Le Soir" dienen de autoriteiten uit de relletjes de voor de hand liggende conclusies te trek ken. Het is niet voldoende, dat het leger de orde herstelt. De handhaving van die orde mag niet lang op het ge wéld steunen. Er zijn gewonden on der de Belgische en ongeveer 35 doden onder de inheemse bevolking. Morgenmiddag zal de minister van Kon go, dr. Van Hemelrijck, voor het in spe ciale zitting bijeengeroepen parlement een vei'klaring over de relletjes afleggen. kels en het bezit van de zwarte handela ren, de Portugezen, de blanke handelaren en zelfs aan de zaken van de eigen orga nisatie Abako. Bij de plunderaars was er dus geen anti-Europese opzet. Een tiental van deze lieden werd gedood, daar zij on der elkaar de buit betwistten. Drie partijen akkoord De heer Bosmans, de gouverneur van de provincie Leopoldstad, heeft gisteren in het openbaar hulde gebracht aan de inlandse burgemeestei's van Leopoldstad en voornamelijk de heer Pinzi, de burge meester van Kalumu, waar de i-elletjes begonnen, en die onvermoeibaar in de bres stond bij de handhaving van de orde. Gisteravond werd vernomen, dat onge veer 250 leden van de Abako werden ge arresteerd. Over de toekomst van Kongo en Ruanda-Urund) bestaan er geen grote meningsverschillen tussen de drie natio nale pai-tijen in België. Er is een ruime mate van overeenstemming over de nood zakelijke emancipatie van Kongo. De po litieke ontvoogding zal geleidelijk tot stand worden gebi-acht en de relletjes hebben die richtlijnen niet gewijzigd. De gouverneur-generaal van Kongo zal mi- nister-pi-esident worden met grote politie ke, sociale en economische volmachten. De meeste adviserende raden, die nu het gouvernement-generaal te Leopold stad bijstaan, zullen politieke instellingen worden en de verkiezingen, die nu alleen in drie grote steden voor de gemeentera den werden gehouden, zullen worden uit gebreid tot alle steden van Kongo, waarna verkiezingen in de px-ovincies zullen wor den georganiseerd. Óp het politieke en het economische gebied zal Kongo echter niet direct een onafhankelijke staat of een autonoom gebied in de Belgische gemeen schap worden. Hiermee zal nog wel een tiental jai'en gemoeid zijn, aldus de Bel gische waarnemei-s. Er zijn lang niet vol doende bekwame zwarte bestuursambte naren om de taak van de blanke ambte naren over te nemen. Wel wil men ver mijden, dat de anne of ondergeschikte blanken in „concurrentie" komen met de geëvolueerde inheemsen. Alleen, op de sleu telposities, waar zij in het belang van Kon go grote diensten kunnen bewijzen, zijn blanken nodig, aldus woordvoerders van het Kongolese gouvernement-generaal. (Reuter) Belgische koloniale aande len, die maandag op de Brusselse beurs verliezen tot vijf percent leden, toonden ook dinsdag verdere daling. (BELGA) De eerste burgemeester van Leopoldstad Tordeur, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld, dat de militaix-en nog slechts hier en daar be hoeven op te treden. Het uitgaansverbod zal nog enige tijd van kracht blijven. Het dragen van wapens zal voor burgers wor den verboden. De bewakingskorpsen die de blanken in Leopoldstad hadden ge vormd, zullen worden ontbonden. Waarschuwende stem DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'* MOSKOU (Reutex-) Leiders van de Russische communistische partij hebben de bekentenis van maarschalk Boelganin inzake medeplichtigheid aan de „tegen de partij gerichte activiteit" in 1957 verwor pen en deze „zwak, onoprecht, onprinci pieel en vals" genoemd. Hun critiek op de oud-premier wordt onthuld in het vol ledige verslag van de bijeenkomst van het voltallige centrale comité op 15 de cember in Moskou, dat als officieel docu ment is gepubliceerd. De eerste uitgave in Moskou v/as bijna onmiddellijk uitver kocht. Voor het eerst sedert de oorlog is een volledig verslag van een bijeenkomst van het centrale comité gepubliceerd. De toestemming hiervoor verzekert de grootst mogelijke publiciteit voor de poli tiek van Kx-oesjtsjev en de veroordeling van de partijvijandige gx-oep. Uit het verslag blijkt dat Boelganin, an ders dan de andere leden van de „anti- partij-groep" nog lid van het centrale co mité is. De mogelijkheid wordt geopperd dat de kwestie van de „tegen de partij gerichte groep" op het partijcongres dat op 27 ja nuari zal beginnen, opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Uit het verslag blijkt voorts dat negen leden van het centrale comité critiek op Boelganin hebben geleverd omdat hij in gebreke is gebleven een volledige bekente nis af te leggen. De leden gebruikten woor den als „verraderlijk" en „dubbelzinnig" voor de verklaring van Boelganin. Hier uit zou kunnen blijken dat Boelganin ver plicht zal zijn aanvullende bijzonderheden te geven over zijn activiteit in de „anti partij-groep". Onder toezicht van de rijkshavenmees ter te IJmuiden, de heer Hindriks, is van morgen omstreeks half twaalf de duikto- ren van de onlangs geliquideerde ber- gingsmaatschappy „Renate Leonhard" van zijn ligplaats in het Noordzeekanaal ter hoogte van de papierfabriek naar zijn kerkhof: de Minervahaven in Amsterdam gesleept. De bovenbouw van het gevaarte was reeds verwijderd toen twee sleepboten vanmorgen vastmaakten om aan de laat ste tocht van „Goudvissers duiktoren", die bestemd was om het veronderstelde goud in het wrak van de „Renate Leon hard" boven Den Helder naar de opper vlakte van de zee te halen- te beginnen. De sleeptocht door het kanaal was een karwei waaraan nogal wat risico was ver bonden. De gedeeltelijk reeds gesloopte toren heeft namelijk de diepgang van een flinke oceaanstomer. Er waren dan ook alle mogelijke veilig heidsmaatregelen genomen. De scheep vaart op het Noordzeekanaal was gewaar schuwd rekening te houden met de moei lijke sleep. Op de grens van Amsterdam en Velsen namen Amsterdamse havenauto riteiten de „Goudtoren" over. In de Miner vahaven zal het gedeelte onder de water spiegel van deze „toren der illusies" door de eigenaar, de heer Schol uit Zaandam, die de sleep goed verzekerd had, gesloopt worden. LONDEN (Reuter) Gezagvoerder Ben jamin Prowse die wordt beschouwd als de best geklede man van de BOAC-vloot, merkte dinsdagavond op London Airport, toen hij zijn uniform wilde aantrekken, dat zijn pantalon, die altijd een keurige vouw vertoont, door een grappenmaker was ver vangen door een flodderbroek, die veel te tvijd was. De elegante gezagvoerder wei gerde deze broek aan te trekken of in zijn burgerpak te vliegen. De stationsdienst deelde de 85 wachtende passagiers, met bestemming New York, mede, dat de cap tain van het vliegtuig er nog niet was en dat het vertrek moest worden uitgesteld. Inmiddels reed een dienstwagen op top snelheid naar het huis van Prowse om een andere uniformbroek op te halen. De „Brit annia" van de BOAC vertrok met 65 mi nuten vertraging voor de oceaanvlucht. Advertentie CAMEL MONTY COATS ƒ45.— PARIJS (UPI) Onder de kop „Een waai-schuwing aan Bxussel" schrijft het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" dat de Belgische regering zijn koloniale po- De minister bleef ook gisteren pex-manent in telefonisch contact met de gouverneur- generaal, dr. Hendrik Cornelis. Vrijdag zal de minister de regeringsverklaring over de politieke toekomst van Kongo aan de ministerraad voorleggen. Die verklaring zal dinsdag 13 januari door px-emier Eyskens voor de Tweede Kamer en door de minister van Kongo door de Senaat worden voox-gele- zen. De socialistische vakbonden hebben gisteravond gevx-aagd om een enquête-com missie naar Leopoldstad te sturen, maar op het departement van Kongo verklaar de een woordvoerder, dat het socialistisch initiatief het gezag van de gouverneur- generaal van Leopoldstad zal ondermij nen. De minister van Kongo zal zich te gen een dergelijk initiatief verzetten. Er dient een onderscheid te worden gemaakt tussen de politieke relletjes, die slechts een kleine minderheid van de zogenaam de intellectuele of geëvolueerde inheem sen beroerde, en de plunderingen. De plun deraars yergrepen zich ook aan de win- De kans is zeer groot, dat naast het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht te Am sterdam een studentenhuis tot stand komt. Er is een actie gevoerd om de aan het Anne Frankhuis grenzende percelen aan te kopen teneinde te vooi'komen dat het huis zou worden ingesloten door een hoog kantoor- of flatgebouw. Tot dusver is on geveer twee-derde deel- van het voor deze aankoop benodigde bedrag 350.000. bijeen gebracht. Het plan is nu gerezen om in samenwerking met de Stichting Studen tenhuisvesting op dit terrein een studen tenhuis te stichten, dat in de zomermaan den beschikbaar kan worden gesteld voor jeugdige buitenlanders. Het Anne Fx-ankhuis wil men inrichten tot ontmoetings- en recreatiecentrum voor jongeren. Op de Haarlemmerweg tussen Haarlem en Halfweg is dinsdagmiddag omstreeks half drie een verkeersongeluk gebeurd waarbij een elfjarige jóngen uit de Thor- beckestraat in Haarlem door een uit de richting Halfweg komende personenauto werd geschept en ernstig gewond. Na de aanrijding verloor de bestuurder, een 52- jarige Haarlemmer, de macht over het stuur, schampte een uit tegenovergestelde richting naderende personenauto en schoot toen met onverminderde snelheid dwars over de voormalige trambaan de Amsterdamse Vaart in. Toegeschoten automobilisten slaagden erin de bestuur der naar buiten te trekken en op het droge te brengen. Het bleek dat hij er met een flinke schrik en een nat pak van af was ge komen. De andere auto kwam slippend te gen een lichtmast tot stilstand. plaatst, prof. dr. J. Bronner, en de adviseur van de gemeente Haarlem, de tuin- en landschapsarchitect prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, is overeenstemming bereikt over de entourage van het monument. Er wordt op het ogenblik een begroting opgemaakt van de kosten, die met de plaat sing van het monument gemoeid zijn. Deze begroting zal te zijner tijd aan B, en W. van Haarlem worden voorgelegd, waarna er een voorstel aan de raad zal worden gedaan. Met een uit de grond gerukt verkeers bord (waarop men het symbool voor de fiets nog kan onderscheiden) drom men deze Kongolese demonstranten dreigend samen rondom de gestrande auto van een blanke in Leopoldstad, de hoofdstad van Belgisch Kongo. De ramen van de auto zijn al ingeslagen door de woedende menigte inheemsen. (Telefoto ANP) litiek moet liberaliseren. „Een politiek van sociale vooruitgang en px-aktische econo mische ontwikkeling werd in de plaats ge steld voor het ontbreken van politieke rechten. De laatste maanden zijn echter enkele aspecten van het probleem veran- dex-d". Als gevolg van de recessie in de mijnbouw heeft Kongo voor de eerste maal sinds 1908 een begrotingstekort. Bel gische en buitenlandse investeringen in Kongo zijn aanzienlijk vei-mindei'd, en meer en meer gaat kapitaal terug naar België. „De Belgische autoriteiten hebben de betekenis van de vorming van talrijke nationalistische groeperingen onderschat. Enkele van deze groeperingen hebben snel de structuur en invloed van werkelijke po litieke pax-tijen gekregen. Dit geldt in het bijzonder de Abako, die verantwoordelijk is voor de onlusten". Hervormingen van de laatste weken, „zoals het afschaffen van lijfstraffen en het toestaan van vrij ver keer" tussen de Europese en inheemse stadsdelen zijn onvoldoende". „De Belgi sche neiging niet te veranderen heeft tot gevolg dat zij hun Afi'ikaanse politiek ba seren op de onjuiste vei'ondei'stelling dat Kongo volkomen is geïsoleerd van de rest van Afx-ika en de wereld", aldus het Fran se blad. (Van onze correspondent in Washington) Vice-premier Mikojan heeft gedurende de dagen, die hij in Washington heeft doorgebracht, stellig zijn best gedaan een sfeer te scheppen van welwillende vrien delijkheid. Wanneer hij na een rondreis van twaalf dagen in de Amerikaanse hoofdstad zal terugkeren, kan dit verdere besprekingen ten goede komen. Onderhan deld is er echter gedurende deze eerste dagen nog niet. Op zijn hoogst kan men zeggen, dat beide partijen elkaar onom wonden het eigen gezichtspunt hebben uit eengezet. Dit geschiedde opnieuw tijdens een onderhoud van meer dan twee uren, dat Mikojan dinsdag op zijn eigen ver zoek met vice-president Nixon heeft ge had. Allerlei geruchten hebben de ronde gedaan omtrent het water dat Mikojan in de Berlijnse wijn zou willen doen. Voor alsnog moet men aan deze geruchten geen geloof hechten. Mikojan heeft geen nieu we voorstellen omtrent Berlijn gedaan en wat hij maandagavond heeft gezegd over de toegang tot Berlijn, die open zou blij ven ook na een verandering van het re gime aldaar, behoeft geen concessie van Russische zijde in te houden. Tijdens het diner van maandagavond toonde Mikojan een voorkeur voor exclu sieve onderhandelingen tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie. Kennelijk sluit het vertoon van vriendelijkheid sluw heid allerminst uit. Mikojan's aanwezig heid te Washington alleen al kan Ameri- ka's bondgenoten beducht maken, dat ach ter hun rug zal worden onderhandeld en deze opmerking van Mikojan kan die ach terdocht nog versterken. Minister Dulles zal gedurende deze maand een zware, dubbele taak hebben: enerzijds zal hij nauwkeurig moeten nagaan of Mikojan mogelijkheden opent voor een compromis, anderzijds zal hij met name de NAVO- landen de verzekering moeten geven, dat een eventueel compromis niet buiten hen om zal worden aangegaan. Het staat nu wel vast, dat Mikojan op zijn rondtocht ook het voor hem wat gevaaxdijke New York zal bezoeken. Mikojan's dagen te Washington waren bijzonder druk bezet: gesprekken, officiële maaltijden, toeris me en hij deed inkopen in een grote levens middelenzaak. Als Mikojan dit soort leven vakantie noemt, dan zou men hem wel eens willen zien werken Vrije toegang (Reuter) Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Washington heeft meegedeeld, dat Miko jan toestemming heeft gekregen gebieden te bezoeken, die gewoonlijk voor Russi sche staatsburgers verboden zijn. Mikojan heeft voor bepaalde gebieden ontheffing van het verbod verzocht. De woordvoer der zei niet om welke gebieden het gaat. Mikojan is van plan vandaag naar Cleve land te gaan. De Amerikaanse omroep- maatschappij N.B.C. heeft bekendge maakt dat Mikojan zondag 18 januari voor de televisie een toespraak in het Russisch zal houden. Zijn woorden zullen direct in het Engels worden vex-taald. MOSKOU (Reuter) President Voro- sjilov van de Sovjet-Unie heeft president Eisenhower telegrafisch meegedeeld te hopen, dat de Verenigde Staten ruime aandacht zullen besteden aan de Russi sche voorstellen voor de status van Ber lijn, aldus meldt Tass. Tussen de schepper van het Hildebrand monument, dat in de zogenaamde kleine doorkyk in de Haarlemmerhout wordt ge-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1