Horen en zien Pum en Doppie Het tniiis der Schatter houdt vast aan zijn Prof. Romme zou het betreuren als de P.v.d.A. in de oppositie gaat en bondig VPRO onthult eindelijk schets voor een nationale omroep 4 televlsi^ AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWI0K Waarom zo laat Buiige speelt Schumann De radio geeft woensdag T el evisie pro gramma Herman Leydensdorff gehuldigd NIEUWE UITGAVEN Omroepverenigingen behouden beperkte taak voor „federatieve programma's" Stichting „A mstelkring driekwart eeuw oud A MA TE UR TONEEL „De Voetbalpool" Uitspraak aanvaring Repliek op radiorede van dr. Drees Tweedracht in leiding der Oostduitse SED DOOR IRIS BROiVlIGE Agenda iioor Haarlem WOENSDAG 7 JANUARI 1959 Hoe jammer dat de aardige Duitse film „Emiel en zijn detectives" dinsdagavona pas tegen negen uur op het beeldscherm begon te „draaien". Wij kennen heel wat jongens van de leeftijd der medespelenden, die niet mochten kijken, omdat hun onver biddelijke vader hen naar bed verwees. En het was nu juist een film voor jongens (en meisjes) tussen de twaalf en zestien, al zullen ouderen van zestien tot tachtig geamuseerd toegekeken hebben hoe Erich Kastners boek onder regie van Rudolf Stemmle een beeldrijk leven aannam. Spij tig dus voor al die kinderen onder de wol len dekens en een beetje dom van de N.T.S. Overigens mocht de documentaire over het reddingswerk in de bergen ook gezien worden. Beeldschermer De N.C.R.V. is begonnen met een serie uitzendingen over de pianomuziek van Robert Schumann (18101856). De rubriek staat onder redactie van Sas Bunge, die verschillende episoden uit het leven van Schumann zal behandelen. Aan de uitzen dingen werken mee de pianisten Herman Uhlhorn en Hans Dercksen, Maria Stroo en Trudelis Leonhardt. De uitzendinden hebben plaats op: 30 januari, 23 februari. 27 maart., 20 april, 28 mei en 29 juni. HILVERSUM I. 402 M. 7.50 VPRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws.. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.85 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Alt en piano. 11.35 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven. caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Instr. kwint. 14.35 Zijn zeven vrouwen, hoorspel. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philh.- ork. en soliste. (In de pauze: plm. 20.45—21.05 De laatste witte plek van ons Koninkrijk, vraagge sprek). 21.55 Sopraan, piano en fluit. 22.15 Gevar. muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansork. en solist. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Instr. trio. 15.10 Kamerorkest en solist. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, causerie. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 2.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Vlaamse liederen. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Muzikale causerie. 15.45 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.05 Pol. caus. 20.00 Verzoekprogr. 21.30 Jazz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int, Radio-Universiteit. 22.30 Experimentele muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Oude films. 20.50 Jazzmuziek, circusprogr. en zang. 21.25 Rep. Dinsdag is in de Bachzaal van het Con servatorium in Amsterdam onder grote belangstelling de violist Herman Leydens dorff gehuldigd die veertig jaar docent aan het Amsterdamsch Conservatorium is 1 geweest. De heer Leydensdorff die zijn loopbaan begon als violist bij het Concert gebouworkest wijdde zich later aan het solospel en de vioolpedagogie. Na de ver schillende toespraken, waarbij onder anderen de directeur van het Amsterdams Conservatorium, de heer Jan Ode 't woord voerde, dankte de jubilaris het huldigings comité en alle aanwezigen voor de ge toonde belangstelling. Politieke wereldatlas, uitgegeven door J. H. De Bussy te Amsterdam, samengesteld door S. A. Leeflang, redac teur buitenland van het Algemeen Han delsblad, is naar vorm en inhoud een keu rig boekje. Tegenover elke kaart, volgens tekening van de schrijver, vindt men een verklarende tekst op de andere bladzijde, waarmee de mogelijkheid is gegeven en uitgebuit met het oog op de omvang be paalde landen in hun geografische ligging tezamen te behandelen. Het valt op dat Griekenland in de inhoud staat aangege ven als Griekse problemen en dat Cyprus onder Griekenland niet in de tekst wordt vermeld. Vermoedelijk is dit te wijten aan een herziening op het laatstp ogenblik want de redacteur laat de volgende afde ling Nabije Oosten meteen met Cyprus be ginnen. De auteur geeft een zeer beknopte politieke schets van elk land of elke lan dengroep en behandelt daarnaast enkele belangrijke recente gebeurtenissen, inge deeld naar Europa, het Naburige Oosten, 't Midden-Oosten, het Verre Oosten, Afri ka, Amerika en tenslotte een gedeelte Al gemeen, waarin verscheidene landengroe- peringen van algemene en regionale aard worden behandeld. Het is een bijzonder nuttig werkje, dat zich aandient als een gids in de chaos der wereldproblemen. Frederik Dingemans vraagt bescher ming van Martin Mons is een van de vele vlotweg geschreven detectiveromans, die deze schrijver deed verschijnen. A. W. Sijthoff te Leiden gaf het uit. Men moet houden van de kwasi noncahalante rede neertrant van de auteur om er spoedig in te zijn. Maar dan serveert Mons een rijke spijskaart aan gebeurtenissen, die tot het einde vaart en verrassing bezitten, ook al zijn zij dan niet bepaald indrukwekkend. (Van een onzer redacteuren) Het is alweer vele jaren geleden dat door de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep (V.P.R.O.) een plan werd aangekondigd voor een nationale omroep. Dinsdag heeft de V.P.R.O. dit project openbaar gemaakt, onder meer door het toe te zenden aan de regering en de leden van het parlement. Voor wie geen onbekende is in Hilversum bevat deze schets voor een Nationaal omroepplan enige vertrouwde trekken. De in deze brochure ontwikkelde gedachten leefden reeds in het zogenaamde Comité- Gunning voor een nationale omroep, dat reeds lang ter ziele is en niet veel meer dan dertigduizend adhaesiebetuigingen wist te verzamelen. Ook in de Radioraad is wel eens gesproken over een verdeling van het Nederlandse zendernet in een „algemeen" of „nationaal" programma op de ene zender en een door de omroepverenigingen samengesteld programma op de andere. Op die manier wilde men tegemoetkomen aan de verlangens van hen die naar een nationale omroep streven welke kring beslist groter is dan het aantal handtekeningen op de intekenlijsten van het Comité- Gunning deed vermoeden zonder de omroepverenigingen geheel terzijde te stellen. Voor dat laatste is men ook bij de V.P.R.O. teruggeschrokken. Men heeft een plaats ingeruimd voor de traditionele om roepverenigingen om hen in de gelegen heid te blijven stellen het principiële ele ment dat zij in de ether vertegenwoordigen te blijven verzorgen. Wij hebben in de publikatie van de V.P.R.O. vergeefs ge zocht naar een antwoord op de vraag wat er met een omroeporganisatie moet ge beuren welke zegt geen enkel principe in het bijzonder te vertegenwoordigen, het geen toch met ten minste één der be staande omroepverenigingen het geval is. Bovendien zullen de omroepverenigingen in het schema van de V.P.R.O. niet de enige draagsters van de maatschappij- en levensbeschouwelijke stromingen zijn. Het algemeen bestuur van de door de V.P.R.O. gedachte „Nederlandse omroepstichting" bestaat ook en in de eerste plaats uit ver tegenwoordigers van culturele organen, zo als kerken, wetenschappelijke instellingen, kunstinstellingen, politieke partijen, op voeding en onderwijs, volksontwikkeling, lichamelijke opvoeding en economisch leven. Door de aanwezigheid van deze ver tegenwoordigers zal van een waarlijk na tionale omroep gesproken kunnen worden, geen staatsomroep, want de regering zal slechts vertegenwoordigd zijn door de re geringscommissaris voor het radiowezen. Het algemeen bestuur benoemt uit zijn midden dan een reeks gespecialiseerde be stuursraden voor techniek, financiën en economie, programma's, personeel- en so ciale zaken en de wereldomroep, want in het V.P.R.O.-schema wordt de wereldom roep ingekapseld in de algehele omroep- structuur, een gedachte die door velen zal worden toegejuicht. Intussen is het doel van elke omroep De stichting „Amstelkring" te Amster dam, bekend om haar museum „Het Hart" en het geconserveerde schuilkerkje „Ons' Lieve Heer op Solder" aan de Oudezijds Voorburgwal, bestaat vwgcjgg 75 jaar: -in 1887 verwierven-iedgn r.de /voormalige schuilkerk, een dér typische 'zolderkêrkjes, waarvan er te Amsterdam in de zeventien de eeuw ruim zestig waren. Mede dankzij subsidies van overheid en particulieren kon na 1951 worden overgegaan tot een grondige restauratie en tot verbetering van de inrichting. Jaarlijks wordt het mu seum door gemiddeld 13.000 personen be zocht. Vrijdag zal het jubileum worden ge vierd tijdens een herdenkingsbijeenkomst in het gebouw, waar professor dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) een nleiding zal houden over „Katholiek gees tesleven te Amsterdam in de zeventiende eeuw", 's Morgens zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem een mis opdragen, s Avonds wordt in het kerkje een concert gegeven. crccroyyyy^r WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oocooccocooosc het uitzenden van programma's. Het is dus begrijpelijk dat werkelijke zwaartepunt ook bij de door de VPRO voorgestane or ganisatie niet in het algemeen bestuur is te vinden, maar in het centraal en federa tief programma-orgaan. Het is op dit punt dat de VPRO verder wil gaan dan de Radioraad indertijd met zijn scheiding in een ..particularistisch programma door de omroepverenigingen" en een daarnaast be staand „nationaal programma". De VPRO meent dat dit laatste dan niet meer wordt dan een zesde omroepvereniging en staat een integratie voor van de „federatieve" programma's in het centrale programma, dat daardoor het gehele Nederlandse gees- tes- en maatschappelijk leven zal weer spiegelen. Het is overigens op dit kardi nale punt dat de schets van de VPRO min der dan schetsmatig blijft. Men ziet nog wel een belangrijke taak voor de omroep verenigingen in het algemeen en de indivi duele omroepmedewerkers in het bijzonder in programmastelling en programma-uit voering. maar hoe die verhouding tussen centraal en federatief programma-orgaan in concreto (en de kwantiteit is in dit op zicht belangrijk!) bepaald zal zijn, wordt niet nader aangeduid. Het zou ons niet verwonderen wanneer juist dit gebrek aan duidelijkheid op dit punt de discussies en de aanvaardbaarheid van het VPRO-ontwerp zou bemoeilijken. Overigens heeft men alle tijd om daarover klare wijn te schenken. Want het ontwerp- omroepwet van minister Cals, dat de hui dige situatie wil consolideren, werd op 24 december 1953 ingediend en na het daarover op 30 november 1954 uitgebrachte voorlopig verslag heeft niemand er meer iets van gehoord.... Het enige wat in de Nederlandse omroep snel gaat is het ge luid. De toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" begint zich steeds meer te ontwikkelen tot een der constant goed spelende amateurgroeperingen in Haar lem. Zo'n opvoering als zij dinsdagavond bijvoorbeeld gaf van de komedie van Ar nold Redly „De Voetbalpool" getuigde van een beredeneerd spelinzicht der medewer kenden èn capaciteit, want zo eenvoudig als het stuk lijkt, zo moeilijk is het om er de juiste toon voor te vinden, dat kleine tikje ironie onder de tekst, die een spel speelt met de voorgewende ernst van menige situatie. Een belangrijke factor mankeerde aan de opvoering: het tempo. Ware dat meer verzorgd geweest dan zou men tot prestaties met glans zijn gekomen, want de werkende leden bewezen in hun typeringen voldoende dat zij het métier verstaan. Zij wekten ook als ensemble een homogene indruk, kortom, aan werkelijk dramatisch vermogen ontbreekt het hun niet. De regie van Koos Toornend bundel de de krachten prijzenswaardig samen en liet toch genoeg ruimte over voor diffe rentiëring in de onderlinge verhoudingen der dramatis personae met. alle komische effecten welke daarvan het gevolg zijn. Op het tempo na dus een goede voor stelling. Ze begon overigens snel en vaar dig. Het leek wel of er pas gaandeweg een zekere vermoeidheid zich meester maakte van de spelers, al viel een tekort aan tekst- vastheid helaas ook te constateren. Dat speelde dan Piet de Wit parten, die aan vankelijk een rustige en zekere partij ten beste gaf en toen van Miep ToornendRam uitstekend tegenspel kreeg. Een bijzonder prettige noot vormde Leni Bosch in dit ge zelschap met 'n prima opstandige en gauw geëmotioneerde bakvis. Oma was in de ver tolking van Dick JansenMeyer een las tige oude dame. Letty Lasschuit.Gude gaf de om Martin wervende Carol het nodige temperament mee, dat Dick Veldink over eenkomstig de intenties van de auteur maar steeds niet beantwoordde (een on mogelijke knaap, die Martin!). Ik heb ook veel waardering voor Ab van Soelen zoals hij zoon Denis houding meegaf en achter grond. Hij was echt, wat men zou kunnen noemen, in mentaliteit een slachtoffer van de oorlog. Tenslotte zij nog de dienstbode gereleveerd van Von ZwartVan Dam en een inspecteur, die Koos Toornend voor zijn rekening nam. P. W. Franse In het gebouw van de zeekrijgsraad te 's-Gravenhage, zal door de marineraad, onder voorzitterschap van mr. L. van Loo- keren Campagne, op vrijdag 9 januari te negen uur in een openbare zitting uit spraak worden gedaan inzake de aanva ring tussen Hr. Ms. fregat „Fret" en het Duitse vissersvaartuig „Munster". Beide schepen kwamen op 7 november 1957 met elkaar in aanvaring op de Noordzee. Toen de zon hoger aan de hemel stond en het bos helemaal verlicht toas, werden Pum en Doppie wakker. Ze deden met moeite hun ogen open, geeuwden en rekten zich uit. „Oeioeiwat ben ik stijf geworden!", zuchtte Doppie. „Jaen ik heb nog zo'n slaap", klaagde Pum. Nou, dat was geen wonderze hadden heel wat uren slaap verloren, en dat zitje op de harde wortels van die boom was ook niet bepaald een lekkere slaapplaats geweest. 4445 Prof. mr. C. P. M. Romme, fractievoor zitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, heeft in een radiotoespraak gerepliceerd op een radiorede, die oud-minister-resi- dent dr. Drees vorige week voor de VARA- microfoon heeft gehouden. Over de december-crisis had dr. Drees in zijn toespraak gezegd, dat de belas tingverhogingen, die aanleiding tot de crisis zijn geworden, wel op aandrang van de Kamer tijdelijk zijn gemaakt, maar dat dit tegen de wens van de regering is ge schied. Het is volgens prof. Romme ech ter onjuist dat de regering een blijvende regeling had gewild. Wel gaf de regering aanvankelijk in december 1956 er de voor keur aan geen eindtermijn in de wet op te nemen, maar zij zei er tegelijkertijd bij, aldus citeerde prof. Romme: „Te weten, dat dit als een noodmaat regel is bedoeld en niet de strekking heeft te worden geïncorporeerd in wat men zou kunnen noemen de fiscale, de budgetaire belastingen". Later, bij de debatten over de beste dingsbeperkingsnota, in februari-maart 1957, verklaarde minister Hofstra, aldus prof. Romme; dat de belastingmaatrege len, die werden voorgesteld ter uitvoering van het bestedingsbeperkingsprogram, naar hun aard tijdelijk zouden zijn. Volgens prof. Romme had dr. Drees zich daarom in zijn uitgangspunt vergist. Vasthouden aan de tijdelijkheid van de belastingmaatregelen was een goed recht van de Kamermeerderheid, zei prof. Rom me, want de tijdelijkheid van deze maat regelen hangt samen met de tijdelijkheid van de bestedingsbeperking in haar volle omvang. De meerderheid van de Kamer heeft geweigerd om nu al in ongunstige zin vooruit te lopen op de vraag of, en zo ja, in welke omvang, de bestedingsbe perking zelfs in 1960 nog voortgang zou moeten hebben. Prof. Romme verklaarde het te zullen be treuren als de Partij van de Arbeid na de verkiezingen in de oppositie zou gaan. Mis kenning van het goede van de brede ba sis achtte prof. Romme niet in 's lands belang. „Zou het echter gebeuren, dan is het bemoedigend wat dr. Drees aan het einde van zijn toespraak zei: dat de Partij van de Arbeid ook in de oppositie strijd vaardig en constructief zal zijn. Ik hoop het voor de ontwikkeling van de demo cratie", zo besloot prof. Romme zijn ra diotoespraak. (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege het Westduitse ministerie van Justitie is meegedeeld, dat het gesprek, dat de minister van Justitie Schaffer in 1957 met de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn, Poesjkin, gevoerd heeft, wel zeker had kunnen leiden tot het begin van een hereniging van Oost- en West-Duits- land. Vooraanstaande leiders van de Oostduitse communistische partij, de S.E.D., waren het destijds eens met Schaffers opvattingen. Deze mededelin gen zijn te Bonn met verrassing opgeno men, hoewel zij niet officieel geuit zijn. Men had verwacht dat Schaffer na de ontdekking van zijn twee geheime rei zen naar Oost-Berlijn zich voorlopig al thans niet meer zou uitlaten over deze, in het algemeen niet erg in de smaak ge vallen, particuliere missies. Nu wordt ech ter uit kringen van zijn eigen departement gezegd, dat in het bijzonder de groep om de Oostduitse leider Schirdewan grote be langstelling had getoond voor Schaffers plannen. Mag men deze departementale kringen geloven, dan leidde het plan- Schaffer tot een felle belangenstrijd in de boezem van de S.E.D. In 1957 heeft de Oostduitse partijsecre taris Ulbricht voorgesteld om de eenheid tot stand te brengen via een confederatie van Oost- en West-Duitsland, waarbij de bestaande regeringen in beide staten aan de macht zouden blijven en er niets ver anderd behoefde te worden aan de sociaal- economische systemen. De groep-Schirde- wan in de S.E.D. zou dit plan hebben af gewezen, maar zij werd in 1958 uitgeran geerd omdat zij volgens Ulbricht een her eniging. tot iedere prijs zou hebben ge wenst. Eerste etappe Het plan-Sehaffer komt er op neer dat, als eerste etappe naar vrije verkiezingen in geheel Duitsland, gedurende een jaar in Oost- zowel als in West-Duitsland vrije politieke agitatie toegelaten zou worden. Schirdewan en de zijnen voelden daar wel voor. Hij en de, later eveneens afge zette, S.E.D.-leider Wollweber zouden reeds maatregelen hebben genomen om, onder meer in het Ruhrgebied, een om vangrijke communistische actie te voeren, maar Ulbricht zou van mening geweest zijn. dat wat men in communistische zin in Oost-Duitsland had opgebouwd, niet ge riskeerd mocht worden. De groep-Ulbricht behaalde echter de zege in de S.E.D Met welk doel Schaffer thans nog zijn zienswijze heeft laten verkondigen, is niet duidelijk. Een rechtvaardiging van zijn uitstapjes naar Oost-Berlijn heeft hij en kele maanden geleden reeds gegeven. Men kan er evenwel wel een aanwijzing in zien, dat het volgens zekere leden van het kabinet-Adenauer volstrekt gewenst is in contact te komen met de Oostduitse re gering, hetgeen volgens bondskanselier Adenauer echter onaanvaardbaar is. 14. „Het lijkt wel, dat je op de Bray Heuvels terecht ge komen bent", zei Mark. „Het was maar goed, dat. je zo verstandig bent geweest de rivier te volgen. Anders was je misschien in de buurt van de Bray-vijvers en moe rassen terecht gekomen, hetgeen helemaal niet pret tig zou zijn geweest.".. „Als ik jou was, zou ik maar gauw naar huis gaan en een heet bad nemen", zei mevrouw Cartwright. „Je bent door en door nat. Wil je wat droge kleren hebben?" „Neen. dank u wel, mevrouw Cartwright. Het zijn alleen maar mijn benen en voeten, die nat zijn. Deze jas weerstaat alle weer". „Nou, het is maar goed, dat meneer Cedar net in de wagen hier kwam. Weet u zeker, dat u niet nog een kop thee wilt hebben?" De mist verhulde nog het landschap, toen zij uit de vriendelijke schuilplaats van de boerderij te voorschijn kwamen en Pauline voelde zich stijf en moe en afke rig van enige beweging. Mark bracht zijn hand onder haar arm. „Kom mee. Uitstel zal het alleen maar erger ma ken" „Ben je er zeker van, dat je de weg zult kunnen vinden?". „Ja. Het wordt al wat minder. Er komt gelukkig een bries opzetten." „Maar kun je hier doorheen rijden, Mark?" „Ik ben toch ook hierheen gereden. Ik heb een mist lamp en er is praktisch geen verkeer op de weg". Ze spraken niet verder, terwijl zij hun weg zochten naar de brug. Pauline voelde zich een stout kind, dat in ongenade thuis wordt gebracht en Mark's kort aan gebonden manier van doen, maakte het uitspreken van een verontschuldiging niet gemakkelijk. Hij had ge lijk. De mist trok iets op. Zij liep vlak achter hem, toen hij aan de andere kant van de rivier een veld over stak en haar regelrecht naar het hek en de weg bracht. „Je hebt een goed gevoel voor richting", zei ze, ter wijl zij moeizaam naar de wagen liep. „En jij kunt beter»je schoenen en je kousen uittrekken en de plaid om je benen wikkelen. Het zal wel zowat een uur vergen om thuis te komen". Hij bleef staan om ccn sigaret op te steken, terwijl zij naar de auto ging en deed, wat hij haar aangeraden had. Het zou geen plezierig werkje zijn hier doorheen te moe ten rijden, dacht zij, een beetje onsteld over de moeilijk heid, waarmee zij hem door haar eigenwijsheid had op gescheept. Om dat alles nog moeilijker te maken begon het al donker te worden ook. Mark scheen echter volko men onverstoorbaar, toen hij naast haar ging zitten, de motor aansloeg en zijn lichten controleerde. In het licht van zijn lampen scheen de mist zich in golven te be wegen. Pauline legde haar hand op zijn arm. Hij zou natuurlijk onder het rijden niet willen worden afgeleid, dus moest zij nu zeggen, wat zij te zeggen had. Hij keek haar aan en zij zei: „Ik heb geen as bij de hand om over mijn hoofd te strooien, maar figuurlijk gesproken lig ik in het stof en kan alleen maar om vergiffenis vragen". „Toegestaan. Misschien was het ook maar beter, dat je het op die manier leerde". „Het was maar goed, dat je niet wilde, dat ik Dora meenam, anders had je naar twee lichamen moeten zoeken. 1-Iet-spijt me, Mark. Het was erg vriendelijk van je te proberen mij te vinden, inplaats van mij aan mijn lot over te laten, zoals ik verdiende". „Een nacht op de heide zou geen pretje zijn geweest, hoewel het hopeloos is te trachten iemand te vinden, die in een zodanige dikke mist als deze verdwaald is. Het eind is dan gewoonlijk, dat er zes mensen verdwaald ra ken, inplaats van één. Ik dacht, dat er een kans zou zijn, dat je op de boerderij gebleven was. Zo niet, dan was het beter het zoeken van nier af te beginnen, zodra de mist wat optrok. Maar toen je als een geestverschijning uit de zee kwam opduiken, was alles in orde". „Behalve dan, dat ik je zaterdagmiddag bedorven heb en je een moeilijk en gevaarlijk ritje heb bezorgd". „Dat zal je leren gevolg te geven aan wat ik zeg", zei hij met tintelende ogen. „Nou, probeer het de volgende keer dan een beetje vriendelijker te zeggen, dan zal ik misschien niet zo gauw in de verzoeking komen mezelf als een koppige ezel aan te stellen". „Ik ben van nature iemand, die recht op zijn doel af gaat en heb helaas nooit geleerd te discussiëren „Er zijn nog tussenwegen". „Voor mij geen compromis" Hij schakelde in en liet de wagen op iets meer dan wan delsnelheid lopen. Ze hadden er bijna een uur voor nodig om thuis te komen, maar zodra ze de hei verlaten had den en de laan waren afgegaan, werd de mist gestadig dunner en toen ze bij Avallon voorreden, was er niet veel meer dan een vage damp om het huis te bespeuren. De lampen aan weerszijden van de voordeur schenen vro lijk en de bekende omtrekken van de sprookjes-toren tjes en het steile dak hadden haar nog nooit zo welkom geleken. Pauline greep achter zich in de wagen naar haar handschoenen en bekeek een beetje dubieus het door weekte leer. Haar voeten voelden onder de plaid heer lijk warm aan. Mark's blik volgde de hare „Die kun je zo niet aantrekken. Ik zal je naar binnen dragen, als jij even mijn sleutel wilt nemen". „Ik hoop, dat ik niet te zwaar ben". „Als dat zo is, laat ik je vallen" „Je handelt werkelijk op de meest christelijke manier, Mark", zei zij, toen hij aan haar kant het portier open de „Dat weet ik. Helemaal in strijd met de Ccdar-tradi- tie. Ik behoorde eigenlijk punaises te strooien en je daar over te laten lopen. Maar ik heb nu eenmaal mijn zwak ke ogenblikken". Hij droeg haar blijkbaar zonder enige inspanning de stoep op, wachtte, terwijl zij de deur opende en stapte toen met haar over de drempel. Een ogenblik keek hij naar het gezichtje, dat tegen zijn schouder rustte en zet te haar toen neer. „Je kunt Lallie beter om iets te eten vragen", zei hij. „Je moet wel uitgehongerd zijn". Hij ging naar buiten om de wagen in de garage te zet ten en Pauline bleef daar staan, terwijl zij naar haar blo te voeten keek en haar tenen in het dikke rode tapijt drukte Toen zij enige tijd later met welbehagen in een heet bad lag, liet zij de gebeurtenissen van die dag nog eens met een ietwat verward gevoel aan zich voorbij gaan. Het gebeurde niet vaak, dat zij uit haar evenwicht werd gebracht, maar Mark was er in geslaagd dit die dag twee maal te doen en de stormachtige gevoelens, die bij de tweede gelegenheid bij haar waren opgewekt, deden haar verbaasd staan met betrekking tot de daaruit af te leiden consequenties. (Wordt vervolgd) Voor roofoverval l'/s jaar. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft de 26-jarige B K. wegens diens aandc 1 in de mislukte roofoverval op een apotheker in Hilver sum tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was door de rechtbank tot 2Vi jaar veroordeeld. Valse bankbiljetten. Wegens het in omloop brengen van valse bankbiljetten van 100 gulden stond een inwoner van Ca- pelle aan de IJsel voor de politierechter in Breda terecht. Met drie medeplichtigen uit Fijnaart, die binnenkort terecht, zullen staan, had hij de bankbiljetten uitgegeven in Roosendaal, Den Haag, Amsterdam, Brasschaat en Antwerpen. De straf werd zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk en terugbetaling van twee keer 100 gulden aan benadeelden in België. Tunnel. Voor de bestudering van de mogelijkheid om een tunnel te maken on der de Oude Maas tussen Dordrecht, en Zwijndrecht, die niet alleen bestemd is voor het spoorwegverkeer, zoals aanvan kelijk gedacht werd, maar ook voor het overige verkeer heeft de minister van Waterstaat in overleg met de Nederlandse Spoorwegen en de gemeentebesturen van Dordrecht en Zwijndrecht een commissie ingesteld. Naar de 90.000. Maastricht had aan het eind van het afgelopen jaar 89.346 in woners. Begin vorig jaar was het inwoner tal 88.297, zodat er een aanwas is van 1049. Dat is iets minder dan de gemiddelde jaar lijkse bevolkingsaanwas in deze stad sinds 1951. Voor het eerst sinds lange tijd ver trokken er meer personen uit de stad dan er zich vestigden. Er wonen 2000 meer vrouwen dan mannen in Maastricht. Botersmokkclaar. De Belgische douane heeft de oud-wielrenner G. B. uit Zundert gearresteerd cp verdenking van boter smokkel. Hij zat in een auto, die langs een verboden weg over de grens kwam. Doua nepatrouilles -konden de wagen, die door een sloot, en eén veld reed, na een achter volging staande" houden. In de auto lag 2.000 kilo boter. Wit-Russen vierden kerstfeest Onge veer honderd Wit-Russen uit alle delen van ons land hebben in de Grieks-ortho doxe kerk voor vluchtelingen in Den Haag het kerstfeest, gevierd, dat volgens hun jaartelling op 6 januari valt. Er was te voren een gemeenschappelijke maaltijd in het Haagse tehuis voor ongehuwden. Hier voor had de Oecumenische Kerkeraad in samenwerking met de Vluchtelingenfedera- tie gezorgd. WOENSDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De koopman van Venetië", 20 uur. Concertgebouw: Zangrecital van de bari ton Henri Blackman, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Etroit: Expositie „Konkrete Kunst", tot 20 uur. In 't Goede Uur: Expositie grafisch werk van A. J. Veldhoen, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De vlucht van captain Blood" 14 j„ 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The key",- 18 j„ 18.45 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Das miidchen Rosemarie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Lente in Italië", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Laila", 14 jaar, 19 en 21.15 uur Studio Theater: „Mon Oncle", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Vrou wen zonder mannen", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 2122 uur. Concertgebouw: Nederl. Reisvereniging: twee reisfilms in kleuren, 20 uur. DONDERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: Uitvoering van het Ballet der Lage Landen, 20 uur. Concertgebouw: Pauzeconcert door Piet Kee, 12.4013.20 uur; Zangrecital door Henri Blackman, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst", 1020 uur. Huis Van Looy: Kerstexpositie „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13.30—17 uur. In 't Goede Uur: Expositie grafisch werk van A. J. Veldhoen, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp in Amerika', a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthealer: „De vlucht van captain Blood", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The key", 18 jr., 13.45, 16, 18.45 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Das mad- chen Rosemarie", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Lente in Italië", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Laila", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Zarak", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Mon oncle", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Vrou wen zonder mannen", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert, 2122 uur. Gebouw Vrijzinnig Hervormden: „Weten en werken": prof. M. A. Beek houdt lezing over „Azië", 20 uur. Concertgebouw: „Oost en West": prof. dr. Joh. J. Hanrath houdt lezing over „Syrië", 20 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6