In Afrika's hete ruimten smelten miljarden als sneeuw voor de zon Lekgeslagen „Sont" kreeg net bijtijds hulp van pompboot Fransen krijgen „complexe hollandais": Nederland is rijker zonder Indonesië IJmond-agenda WEST-AFRIKA X Afrika en Euromarkt Na hachelijke reis in stormnacht veilig de Waterweg binnen T wij el Infrastructuur Nutsspaarbank Velsen Jaarvergadering bejaarden Hemponten in 1958 weer drukker dan in 1955 Nieuwe sleepboot Instuif Interpar bereidt vastenavond voor Grote klaverjasdrive voor Kinheim-jeugd DONDERDAG 8 JANUARI 19 8 9 (Van onze reisredacteur) ABIDJAN (Ivoorkust) De leden van de Westduitse economische missie, mannen die op het stuk van representatieve onkosten voor geen klein geruchtje vervaard'zijn, schrokken geweldig toen zij de hotelrekening zagen, die men hen in Abidjan's heus niet zo luxueuze Parkhotel onder de neus cluwde. Zij waren met de beste bedoelingen naar Frans West-Afrika gekomen: volgens het Euro- marktverdrag gaan ook de deuren van Fr ankrijks Afrikaanse gebieden voor de Europese concurrentie open, de Euromarktlanden hebben zich verplicht tot grote investeringen in Afrika, de Duitsers hebben nog altijd een levendige belang stelling voor het zwarte werelddeel, waar de loop der historie hen zo Hardhandig heeft buitengesloten. Nu Frans-Afrika aan politieke onafhankelijkheid toe is, lijkt het ogenblik gekomen de oude politieke banden door intensief economisch ver keer te vervangen en zo onze Westduitse vrienden schuwen grote gedachten niet de basis te leggen voor het Eurafrika van morgen. Dat Eurafrika, waarin politici een nieuwe samenwerking tussen blank en zwart, generaals de beveiliging van Europa's zuidflank en zakenmensen een nieuw afzetgebied zien. Maar al deze heerlijke visioenen verbleekten bij die hotelrekening, die de Westduitse nieuwkomers een voorproefje van de praktische problemen gaf: vijftig gulden voor een simpele hotelkamer, vijfentwintig voor een eenvoudig menuutje, zes voor een flesje bier. Hun kwade voorgevoelens omtrent het algemene prijspeil in Frans-Afrika werden gedurende de rest van hun bezoek ten volle bevestigd: het ligt zeker vijftig percent te hoog. Dus rees bij hen de vraag: waarom zou men investeren in zo'n gebied, waar moet men heen met exportprodukten die al bij voorbaat door hun hoge kostprijs op de vrije wereldmarkt uitgesloten zijn? De Westduitsers zijn, zoals zovele ande ren. ontmoedigd vertrokken na hun kennis making met Afrika's economische feiten. Want er zijn nog andere moeilijkheden dan dat prijsniveau, dat trouwens op den duur nog wel te verhelpen is, aangezien het mede een gevolg is van Frankrijks gesloten broeikaseconomie: de overzeese gebieden kopen Franse produkten tegen een hogere dan de wereldprijs, omdat Frankrijk hun produkten tegen een nog veel hoger prijs afneemt,Senegal krijgt voor zijn olienoten, Guinea voor zijn bana nen, de Ivoorkust voor zijn koffie en cacao vaak een tientallen percenten hogere prijs dan z'\i buiten de door tariefmuren beschut te economische speelplaats van Frankrijk zouden krijgen. Mogelijk kan deze kunst matige economie mede door de Euro- markt gesaneerd worden. Maar de ande re problemen resten. Het eerste is, dat West-Afrika niet rijk is. Weliswaar ook niet zó arm, als men het zich wel eens voorstelt het heeft delfstoffen als bauxiet, mangaan, ijzer, koper, in de kustzone van de regenwouden groeien tropische produkten, die de wegvallende Aziatische produktie ten dele kunnen vervangen, de savannes brengen plantaar dige oliën voort. Maar die beperkte rijk dom heeft één doodsvijand: Afrika's ont zagwekkende ruimte. De afstand van Da kar tot de oostgrens van Frans West-Afri- ka is die van Brest naar Moskou, de noord zuid-as is langer dan de afstand Oslo-Ro me. Die ontzaglijke oppervlakte belem mert exploratie van delfstoffen, maakt lo nende exploitatie veelal onmogelijk. De tempo als in Europa zelf, voorziet, (be houdens enkele uitzonderingsmaatrege len onder andere ter bescherming van de budgetten en de jonge industrie in Afri ka), kunnen ook andere dan Franse on dernemingen in Afrika actief worden. Maar zullen zij dit op ruime schaal doen? Het krankzinnig hoge prijspeil in Frans Afrika zal voorshands remmend werken. Daarnaast blijven er twijfelpunten terza ke van de rentabiliteit. Op dat laatste hoeft men voorlopig in West-Afrika niet te rekenen. Weliswaar heeft de nieuwe Fran se Gemeenschap de weg geopend voor een bloedeloze voltrekking van het proces der onafhankelijkheidswording, maar het hele gebied is aangeland in een tijdvak van zijn historie waarin alles in beweging is, met de dag verandert. Rivaliserende leiders, spelend op de emoties en verlangens van politiek onrijpe massa's, moeten hun strijd om de hegemonie nog uitvechten, de wor- dingsstrijd verplaatst zich van het anti-ko lonialistische naar het inter-Afrikaanse terrein en of dat helemaal zonder schok ken zal gaan, is niet te voorzien. Privé- ondernemers hebben bij investeringen in zulke gebieden neiging tot tweezijdige twijfel: zolang een gebied onder koloniaal bestuur staat, aarzelen zij te investeren, omdat zij anti-koloniale conflicten vrezen; zo gauw het onafhankelijk is, treuzelen zij omdat zij politieke instabiliteit en zwakke organisatie duchten. Rest de rentabiliteit, die voor iedere par ticuliere onderneming de doorslaggeven de factor is. Zeker zal er op bepaalde ter- i-einen „wat verdiend" kunnen worden. Maar even zeker zullen de meeste inves- schaarse, en slecht verdeelde, bevolking stuit bij de afzet van haar landbouwpro- dukten op gelijksoortige moeilijkheden. Het overgrote deel van deze gebieden sluimert voort in een gestagneerde „sub sistence-economy", eet en ruilt onderling wat het land voortbrengt, en blijft in ieder opzicht ten achter. Wat deze gebieden ten eerste van node hebben öm tot ontwikkeling te komen is een uitgebreider infrastructuur: wegen, poorwegen, luchtlijnen, stuwdammen, elektrische centrales, scholen, ziekenhui zen. Dat men, vandaag door deze ruimtes dwalend, van dat alles nog weinig ziet, is minder Frankrijk's schuld dan die van de ruimte. Frankrijk heeft onder andere via zijn FIDES (Economisch en sociaal in vesteringsfonds voor de overzeese gebie den) in de afgelopen tien jaar 25 miljard gulden gespendeerd (waarvan twintig mil- jai-d in Zwart Afrika) aan zijn overzeese gebieden met een bevolking van tachtig miljoen. In diezelfde periode distribueer den de Verenigde Staten via Point IV en Bird slechts elf miljard over achthonderd miljoen mensen. Dat illustreert enigs zins de enormiteit van de taak die Europa op zijn schouders neemt wanneer het Afri ka, of zelfs een deel daarvan, tot ontwikkeling wil brengen. Het ver duidelijkt ook waarom er in Frankrijk, dat zijn beperkte reserves "•oeddeels heeft '^ggebloed. zo "den destellingen "^n Raymond Car- 'ier gaan aan hangen, die twee 'aar geleden in Paris Match, vast stelde dat het ko- Anialisme geen instgevende zaak iaar een dure fhebberij is. Waarom", zeggen "•ze Fransen, „ge- "uiken wij deze ■mmen niet om ankrijk zelf te itwikkelen in 'laats van ze weg smijten in ge iden, waar van- 'iag of morgen n of andere on dankbare zwarte agitator toch Frank rijk de deur wijst? Kijk maar eens naar Nederland, dat het nog nooit zo goed heeft gehad als sinds het Indonesië verliet". Vanwege dat laatste spreken de voorbeeld, noemt men dit rechtse an- ti-kolonialisme dan ook wel „Le com plexe hollandais". Met Cartiers overver- eenvoudigdc stelling, die overigens het nuttig effect heeft gesorteerd, dat hij vele zwarte politici tot enig verschrikt naden ken heeft gebracht, lost men het probleem overigens niet op. Hoe dan wel? Er zijn optimisten die me nen, dat de taak, die Frankrijk niet alleen af kan, wel door West-Europa tot een goed einde kan worden gebracht. De over zeese gebieden van de Euromarktlanden zijn immers door een speciale conventie, die vijf jaar geldig is, aan het verdrag gebonden. Die conventie voorziet ook in een investeringsfonds waaruit nog eens extra sociale en economische projecten ge- financieerd zullen worden. Maar een blik op het totale bedrag dat Frankrijk in de komende vijf jaar voor zijn Afrikaanse ge bieden uit dit fonds kan betrekken na melijk een kleine twee miljard gulden bewijst, in verhouding tot het veel grote re, en nog steeds onvoldoende, bedrag, dat Frankrijk reeds uit eigen beurs spen deerde, dat ook deze, overigens zeer waar deerbare, hulp het probleem niet zal op lossen. Nu bestaan economische injecties in achtergebleven gebieden niet alleen uit overheidsinvesteringen. Kunnen deze het geraamte van de infrastructuur opzetten, dan blijft het toch aan privé-ondernemin- gen om dat geraamte met de spieren van een gezonde economie te bevlezen. En on der de bepalingen van het Euromarktver- drag, dat voor de overzeese gebieden af schaffing van douane-rechten en contin- genteringen, opheffing van discriminatie en recht tot vestiging, in ongeveer gelijk Dit is wat Afrika nodig heeftinfra structuur, wegen en bruggen tot open- legging van de ruimte en inkorting van de afstanden. Senegal's economie balanceert op één pilaar: olienoten. Deze arbeiders be klimmen een berg van pindas. Als de oogst mislukt, kraakt liet land in al zijn voegen. teringen in Afrika pes op lange termijn zo al ooit rendabel gemaakt kunnen worden. Uit Afrikaans standpunt bezien kan dus nauwelijks verwacht worden dat de combinatie van Europese overheidsin vesteringen voor de infrastructuur en Europees particulier initiatief de Afri kaanse landen binnen afzienbare tijd een volledige, levensbatbare economie zullen verschaffen. Niet voor niets offerde Sékou Touré wat hij „de magere fooi van de FIDES-centen" noemde en koos voor de onmiddellijke volslagen onafhankelijk heid. Hij is niet de enige Afrikaan die voor de Afrikaanse ontwikkeling belangstelling toont in het Chinese experiment. Leiders als hij zijn enerzijds geneigd te denken dat een collectivistische economie zich beter aanpast bij het karakter der Afri kaanse samenleving dan een kapitalisti sche, anderzijds dat alleen volksdemocra- tische regimes, die niet met overwegingen van onmiddellijke rentabiliteit te maken hebben, hun volken de ontzaglijke opoffe ringen kunnen opleggen, die nodig zijn om effectief bij te dragen tot de ontwikkeling van het, achtergebleven Afrika. Zonder die mening te delen, kan men moeilijk ont kennen, dat zij enige stof tot overweging biedt. Simon de Waard over Marokko Vanavond spreekt Simon de Waard om 20 uur in het gebouw aan de Abelen straat 1 in IJmuiden over Marokko. Deze lezing houdt hij voor de leden van de af deling Velsen-IJmuiden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. VELSEN DONDERDAG 8 JANUARI Thalia: „Handelaren in meisjes", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Nachten zonder liefde", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Abelenstraat: Bijeenkomst Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 9 JANUARI Thalia: „De man zonder angst", 20 uur. Rex: „Verborgenheden van Parijs", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Orionweg: Ouderavond kleuterschool „Zandhaasjes", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 14 uur: Opening Hoogovenschaaktoernooi. Het Centrum, 20 uur: Kienavond Partij van de Arbeid. VRIJDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het kamp op het bloedeiland". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het leven begint bij zestien". W.B. Theater, 20 uur: „Kruitdamp". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Het Centrum, 20 uur: Kienavond VARA. In het jaar 1958 is bij de stichting Nuts spaarbank in de gemeente Velsen 5.280.509,98 ingelegd, tegen 4.839.484,58 in 1957. Aan de inleggers werd in 1958 4.757.926,27 terugbetaald (in het jaar daarvoor 5.158.920,47). Aldus was „meer inleg" in 1958 522.583,71. Het inleggers tegoed was per 31 december 1958 8.864.856,25 tegen 8.150.679,83 in 1957. Opstelling ADO '20 In de thuiswedstrijd tegen HSV komen de Heemskerkers als volgt in het veld uit: Burger; de Graaf en A. v. Tunen; Bruins, Welboren en Groot; G. v. Tunen, v. d. Kolk, v. Duivenvoorde, N. v. Tunen en De Wit. R.-k. Nederlandse middenstandsbond in Gastricum bijeen Hotel Borst te Bakkum was woensdag avond plaats van samenkomst van de af deling Castricum van de Kath. Ned. Mid denstandsbond. De voorzitter, de heer Th. Weda, memoreerde hierbij in zijn openings woord de toestand in zakenkringen in het afgelopen jaar, hetwelk naar hij zei niet ongunstig was verlopen. Gezien de omzet die reeds ten gevolge van het St. Nicolaas- feest een verhoging van 14 percent te zien had gegeven meende hij dat 1958 niet on gunstig was geweest. Vervolgens nam hij afscheid van de penningmeester, de heer P. de Nijs, die zich in verband met zijn gevorderde leeftijd niet herkiesbaar had gesteld. De heer De Nijs kreeg een zil veren aansteker. De afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen zal woensdagmiddag 21 januari in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat in Velsen- Noord voor haar jaarlijkse ledenvergade ring bijeenkomen. Tijdens deze bijeenkomst worden de gebruikelijke jaarstukken aan de leden voorgelegd, gevolgd door een bestuursver kiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de eerste secretaris en de tweede voorzitter. Twee nieuwe bestuursleden dienen ech ter te worden gekozen wegens het over lijden van de heren J. W. Jimmink, eerste penningmeester en Th. Kuypers, tweede secretaris. Voorts zullen van bestuurszijde een aan tal mededelingen worden gedaan. Ondanks drie nieuwe overgangen over het Noordzeekanaal hebben de Hemponten in 1958 meer voertuigen (1.897.698* moeten overzetten dan in 1955 (1.870.295) toen de Velsertunnel, de Schellingwouderorug en het nieuwe IJveer nog niet in gebruik wa ren, aldus deelt het Zaans Tunnelcomité mee. Bovendien neemt de drukte nog steeds toe, want in de afgelopen maand december werden 141.905 voertuigen overgezet, tegen 141.489 in december 1957. De verkeers stroom over het Noordzeekanaal vindt ter hoogte van de Hembrug blijkbaar haar meest natuurlijke weg naar de Zaanstreek I en noordelijker gebieden, zo zegt het I comité. Na een verbeten strijd van tien uur, met een ruwe zee als tegenstander, kwam de kleine kustvaarder „Sont" gistermiddag tegen tweeën voor de Nieuwe Waterweg. De pompboot „Dolfyn" van Van der Taks Bergingsmaatschappij bracht, zijn slangen over en ging pompen. Dit betekende de redding van het 200 ton metende scheepje, dat precies op het kritieke ogenblik hulp had gekregen in zijn bijzonder benarde positie. Een paar uur later meerde de „Sont" in de Merwehaven in Rotterdam en daar maakte kok Chris Post uit Groningen vlug een stevige pot klaar. Het eten gaf de bemanning de eerste rust na een bange nacht en spannende morgen. De avond tevoren was de „Sont" van Londen vertrokken met in de i*uimen een lading oud ijzer voor Rotterdam. Er stond een krachtige wind windkracht vijf tot zes maar er was nog geen hoge zee. De regen joeg over het kleine schip. Het weer werd echter zo ruw, dat het onmogelijk was de Engelse loods van boord te zetten. Hij moest mee naar Hoek van Holland. Het coastertje klauwde, ondanks zijn 24 jaren, stug vooruit. Er dreigde nog geen gevaar, maar tegen vier uur in de nacht werd alarm gemaakt. Het scheepje maak te wat slagzij over stuurboord, niet veel, maar toch merkbaar. De ruimen werden onderzocht, maar de oorzaak werd niet gevonden. De pompen werden er op gezet om het water weg te malen. „Lens" klonk het vroeg m de morgen. Toch werd de slagzij ernstiger. Een nieuwe inspectie. Er moest een lek in de scheepswand ge slagen zijn. In het achterruim stond een meter water. Weer werden de pompen aan gezet, maar nu bleek het onmogelijk het water weg te pompen. Steeds dieper kwam het scheepje te liggen. Het kwam laag op de golven, het water steeg tot de randen van de gangboorden en steeds moeilijker richtte de „Sont" zich uit de golfdalen van de deining op. Bij het vuurschip Goeree werd om assis tentie gevraagd. Moeizaam kroop de kust vaarder vooruit. Uren waren de beman ningsleden in touw geweest om wat van de lading van stuurboord-naar bakboordzij de te gooien. Een ton of twee ijzer werd verzet. Het hielp iets, maar niet voldoen de. In Hoek van Holland liet men intussen geen tijd verloren gaan. De sleepboot „Humber" voer uit. Een miezerige regen maakte het zicht slecht, het leek een grau we mist. Ook de reddingboot „President Jan Leis" koos zee, op zoek naar het no- tedopje. Door een mispeiling voeren de schepen e Ikaar mis. Maar de coaster hield het nog. Aan boord werd de redding sloep in gereedheid gebracht. Hulp nabij De schepen vonden elkaar tenslotte. De sleepboten bleven in de buurt, maar be hoefden nog niet vast te maken. Op eigen kracht worstelde de „Sont" verder. De be manning had nu het veilige gevoel, dat in elk geval hulp nabij was, de „President Jan Leis" in het kielzog. Bij de gasboei, enkele mijlen buiten de Waterweg, kwam de „Dolfijn" langszij, een pompschip, dat meteen de slangen overbracht naar de ruimen. Het was net op tijd. Want op het ogenblik dat de Wa terweg in zicht kwam ging de wind krimpen naar noord. Totdantoe had de „Sont" de zee en de wind meegehad. De wind uit het. noorden was veel harder, de brekers zou den dwars op het in nood verkerende vaartuig aanstormen en de „Sont" was te log en te moeilijk wendbaar geworden om deze slagen nog te kunnen trotseren. Het zou het einde hebben betekend. Maar nu koerste de „Sont", stijf tegen de „Dolfijn" aan en geëscorteerd door sleepboot en reddingboot en verder door een boot van de havenpolitie de Water weg op. De pompen joegen het water uit de ruimen, het schip werd lichter, het ge vaar week. Na een dik uur was de water last de stuurman schatte dat het een 500 kubieke meter was geweest weg gepompt. De ruimen konden worden onder zocht en toen pas bleek wat er gebeurd was. Van de lading was door het schom melen een brok ijzer in beweging geko men. Het had een scheur in de scheeps wand geslagen, waardoor het water bin nenstroomde. Het was een betrekkelijk klein lek niet groter dan een centimeter of vier maar het had fataal kunnen zijn. De mannen van Van der Tak hebben het scheurtje afgestopt. De pompboot bleef in de buurt tot de „Sont" veilig in de Merwe haven afmeerde, waar zo vlug mogelijk met de lossing werd begonnen. Het was het einde van een bange reis. Kapitein K. de Vries uit Overschie was blij zijn schip sinds 3'/ï jaar zijn eigen dom veilig voor de kade te hebben. Het was de derde keer dat de 40-jarige kapi tein op een zeereis in moeilijkheden was geraakt. Tijdens de oorlogsjaren moest hij tweemaal een schip verlaten, eenmaal op de Noordzee en eenmaal in de Oostzee. Elkaar misgelopen De sleepboot „Humber", die in allerijl van Vlaardingen, waar de boot op dat mo ment lag, naar zee werd gezonden om de „Sont" te gaan helpen, heeft evenals de reddingboot „President'Jan Leis" een ver geefse tocht gemaakt. Beide schepen zijn de kleine kustvaarder voorbij gevaren zon der het scheepje waar te nemen. Zowel de sleepboot als de reddingboot wisten dat zij vlak bij het lichtschip „Goeree" moes ten zijn, maar in de tijd dat zij koers op het lichtschip lagen, voer de „Sont" van het lichtschip naar de Waterweg en blijk baar zoveel westelijker dat sleepboot en reddingboot de kustvaarder niet konden zien. Toen zij bij de „Goeree" kwamen en via de radio eens informeerden of er een nader bestek van de „Sont" bekend was geworden, kon de seinpost van Hoek van Holland mededelen, dat de „Sont" al voor de Waterweg was verschenen en een loods aan boord nam. „We wisten toen dat we hem misgelo pen waren, vertelde schipper Willem van Seeters van de reddingboot na het binnen lopen, vrijwel gelijktijdig met de „Sont". „We zijn toen natuurlijk op tegenkoers ge gaan, evenals de „Humber" en toen kre gen we de kustvaarder spoedig in zicht. Maar toen waren we ook al bijna binnen. Het was voor de tweede keer binnen vier dagen dat de reddingboot uitvoer op een noodsein, terwijl achteraf bleek dat men de hulp niet nodig had. Maar in beide ge vallen de lekke „Sont" en de gestrande Duitse tanker „Nicola'" zondagavond had het ook anders kunnen aflopen. De sleepboot „Schelde", die in de vroe ge morgen was uitgevaren voor een nood geval op de Engelse oostkust, maar was teruggeroepen omdat een sleepboot uit Great Yarmouth het werk al opknapte, voer op de thuisreis de „Sont" achterop en is toen maar in de buurt gebleven om eventueel te kunnen ingrijpen. Elftallen van „Noord" VVB—Hollandia (sportpark „Water vliet", 14.30 uur) VVB: A. v. d. Boogaard; A. v. d. Schans en J. Hoogendijk; R. Luitjes, P. de Wolf en J. Kersbergen; G. Steinvoort, F. André, F. Kooimans, C. Luntz en A. Stet. ASVA Arsenal—Kinheim (te Amster dam, 14.15 uur) Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en Th. v. Vuuren; W. Demmers, H. Haan, P. Hoope, F. van Well en A. van Dijk. DCOIEV (te Haarlem, 14 uur) IEV: J. Jansen; G. Bos en B. Wijker; J. Vink, G. v. Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Vink. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: Antoinette C., d. van J. N. Molenaar en A. A. Harkman; Johannes, z. van J. Spaa en J. de Vries; Carolina BI., d. van W. B. J. Lemmens en A. S. A. Kuijpers; Frans F., z. van J. J. Kabalt en A. Drenth; Karin, d. van J. Bosscher en C. A. M. Vrou we; Johannes A. J., z. van T. Albersma en W. J. Wijgergangs; Gijsbertha C. M., d. van J. J. Snellens en C. C. Wiekart; Aaltje A„ d. van J. Bruinenberg en C. Bot; Antoinette E., d. van A. Pallesen en C. A. Zwart; Cor nells, z. van K. Kleine en F. Super; Maria A., d. van J. W. Langendijk en J. D. Quax; Rudolfus J., z. van F. Willems en J. G. M. Pijlman; Saskia M., d. van C. Beekhoven en T. M. Kok; Thea, d. van S. Douwstram en D. G. J. ter Wolbeek; Arnoldus M., z. van J. C. Brunnink en J. W. de Haan; Ge- rardus L., z. van C. Beek en A. A Zwart; Lorraine, d. van W. H. Koot en J. E. Oud- hoff: Gladys, d. van W. H. Koot en J. E. Oudhoff; Joanne C. G. H., d. van C. J. Krook en W. H. van Vuuren; Alida J. M., d. van C. Steng en C. M. M. Kloes; Jacobus C„ z. van J. C. Zonneveld en D. H. M. Buur; Elisabeth M., d. van E. A. Duiker en M. G. Hergarden; Anna A. M., d. van J. M. Span jaard en A. A. Knaap; Jurriaan C. G. W., z. van G. Bussen en M. C. Numan; Elisabeth C. H. J., d. van F. H. J. Bersee en C. L. Vessies; Annie, d. van C. Oevelen en M. C. Tichelaar; Karin A., d. van A. W. Ver- heijden en A. de Jong; Egidius P. J„ z. van P. j. van der Eng en M. C. M. de Wit; Jaco bus T., z. van S. C. Mettes en T. H. Bes; Maudith E. I., d. van T. A. Hendriks en M. H. Patalon; Maria, d. van P. W. van den Hoorn en M. Lubbers; Pieter, z. van A. Oele en A. Terol; Johannes M., z. van J. G. M. Dekker en J. A. Schellevis; Catharina M. A. E., d. van F. M. de Wildt en A. G. Schipper; Maria T. J., d. van T. J. M. Maalman en J. M. Apeldoorn; Andreas J. M., z. van S. Hoope en T. U. Metselaar. ONDERTROUWD: F. Buining en N. We zel, H. Makkinje en M. A. Kabalt. G. Pit en A. P. Striker. GETROUWD: W. Holtslag en T. van Galen, T. de Haan en M. A. R. Manten, H. Westra en C. C. M. Nijman, A. H. Poer- stamper en M. J. Klasberg, H. G. M. de Wit en M. A. de Nijs, J. J. P. van Assema en E. A. van Schaick, A. J. Welboren en E. Hustermann, J. van Kruistum en J. Ver- gonet, C. P. van der Weijde en A. A. Brandjes, J. de Kuijer en J. van der Zon. OVERLEDEN: H. Kling, 68 j., wedn. van J. Hollaar; G. van Huijssteden, 78 j., wedn. van J. van Vuijst; P. Stam, 74 j., wedn. van C. Bakker; H. Boorsma, 82 j., wed. van C. de Vries; P. J. Molekamp, 85 j., ongeh., wonende te Haarlem; H. van Baar, 65 j„ geh. met C. Glandorf. wonende te Heems kerk; A. G. J. van Werven, 81 j., wed. van P. G. Balm; S. Spronk, 84 j., geh. met G. de Haan, wonende te Heemskerk; J. H. N. Hemprig, 66 j., geh. met F. Besse, wonende te Uitgeest; A. Smit, 83 j., ongeh., wonende te Velsen; Harie (Inl. vrouw). 76 j., wed. van K. A. Dirksen; A. M. C. Verboog, 83 j., wed. van J. T. Wanjon; M. J. C. Hunting, 76 j., ongeh.; N. Wernke, 68 j., geh. met J. C. Verheijden. <yyyyxcGcoyxx> WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bij de rederij v.h. Gebroeders Goed koop te Amsterdam is de eerste in Nederland opererende sleepboot van het propeller-systeem in gebruik ge nomen. De propellers bevinden zich onder het schip en zijn zo gecon strueerd, dat ze hun stuwkracht naar alle kanten kunnen ontwikkelen. Het directorium van de r.-k. Instuif In terpar (Velsen-Noord, Beverwijk en Wijk aan Zee) gaat zich op originele manier voorbereiden voor de grote vastenavond viering met bal op 1 februari in het Ken nemer Theater te Beverwijk. Bij een vastenavondviering horen een prins Carnaval en zijn dame en om nu deze beide leidende figuren te kiezen zullen er zondagavond 11 januari in het St. Jozef huis aan de Banjaertstraat enige wed strijden tijdens het dansen op muziek van „The Music Players" worden gehouden. In deze wedstrijden valt de keuze voor een prins Carnaval en zijn dame, die zich voor het grote carnavalsbal op kosten van de Instuif mogen kleden en wie een speciale ontvangst zal worden bereid, 't Gaat alles echt op ,,'t Zuiden" lijken. Op instigatie van de jeugdcommissie van de voetbalvereniging „Kinheim" wordt zaterdagavond 10 januari in het sport- paviljoen „Watervliet" aan de Koningsweg in Velsen-Noord een grote klaverjasdrive ten bate van het Kinheim-jeugdwerk ge houden. EHBO en „bijzondere geneeswijzen" Het bestuur van de EHBO, afdeling Beverwijk-Hoogovens, onderbreekt op woensdag 14 januari de wekelijkse cursus avonden in het sportpaviljoen „Water vliet" voor een interessante lezing. De heer L, J. Vreeling, arts te Beverwijk en medisch instructeur van de EHBO-af- deling, spreekt dan over „Bijzondere ge neeswijzen", waar onder andere behandeld worden homeopathie, allopathie en pri mitieve geneeskunst.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11