Nieuwe combinatie wil nu het goud uit de „Renate" bergen Scherpe Belgische reactie op perscommentaren Mode Haagse Comedie legde matte menselijkheid in „Koopman van Venetië" Balans van goudzoeker Visser toont tekort van bijna half miljoen Britten en Fransen hebben de Belgen niet te leren, zo wordt gezegd 9 Kerkelijke conferentie van Oost en West te Nyborg „Oranje Nassau" bracht Duitser naar Hamburg Engelse gastregisseur bij Het Rotterdams Toneel Haantje de voorste Duits kustvaartuig vergaan Katoen heeft vele mogelijkheden GEEN GRENZEN MEER VOOR BLOEDPLASMA Baby te vondeling gelegd M. Hogervorst - kwarteeuw bii P.W.N, - gehuldigd Mr. F. E. Spat benoemd tot commissaris van de N.Z.H. Actrice Else Mauhs in ziekenhuis opgenomen DONDERDAG 8 JANUARI 1959 Goudzoeker Piet Visser uit Wijdewormer heeft woensdag te Utrecht de balans gepresenteerd van de coöperatieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" aan een aantal der belangrijkste aandeelhouders van de vennootschap onder firma „Renate Leonhardt". De balans toont per 31 december 1958 een verliessaldo van ruim 460.000. Dit formidabele deficit werd niet zonder morren geaccepteerd. In dezelfde vergadering werd echter medegedeeld, dat een nieuwe combinatie, onder de naam „Fico" nog dit jaar zal trachten het goud uit de „Renate", welke in 1917 op 20 augustus noordooste lijk van Den Helder na een torpedo-aanval verging, te bergen. Ter vergadering, uitgeschreven door het driemanschap G. H. Haasink, J. Kuyl jr. en C. Lof, verschenen ongeveer 20 van de 450 geïnviteerde gedupeerde goud- dorstigen. Zij legden de heer Visser het vuur echter na aan de schenen. „Wat is er in kas", was hun eerste vraag, waarop de heer Visser, wiens ba lans zeer ingewikkeld en onduidelijk bleek, het antwoord schuldig bleef. Uit de vergadering loeide het woord „bedrog", nadat de heer Visser een gebrekkige po ging had gedaan de staat van lasten en ba ten te verklaren. Hij kon de vergadering er niet van overtuigen, dat er ooit fat soenlijk boek was gehouden van de kapita le geldbedragen, welke 3300 burgers in goed vertrouwen in de goudvissersaffaire hadden gestort. Commssie van onderzoek De voorzitter moest het krakeel over opening van zaken, welke de vergadering wenste, met de hamer tot zwijgen bren gen. Men stemde in met het voorstel van de heer Kuyl jr., een commissie te vormen, die de stukken, zo die bestaan, zou onder zoeken bij de heer Visser thuis. Deze krab belde daarna een beetje terug en vroeg om een accountant. Een stem uit de zaal riep: „Als straks de politie komt, is het zeker: in de brand uit de brand". Iemand merkte op, dat de toren, die na de laatste berich ten verkocht is, niet met de verkoopsom op de balans stond. Wederom onstond tumult, omdat men meende, dat er iets definitiefs bekend zou worden omtrent de toren, het middelpunt waarom maandenlang alle aandacht had gedraaid. Deze zou, naar men verwacht had, geld opleveren. De heer F. van der Sijde uit Den Haag, verklaarde ongevraagd, dat alles eerst daags wel voor de rechtbank uit de doeken gedaan zou worden. De heer Kuyl jr. deel de mede, dat de toren naar een sloper was gegaan. Officieus werd bekend, dat de to ren door de heer Visser voor sloop zou zijn verkocht aan de heer W. H. Cornelis in Am sterdam voor 8.250.-. Er was daarbij een contract, dat de aandeelhouder-schuld- eiser Van Staalduinen uit de baten bij voor keur schadeloos zou worden gesteld voor zijn vorderingen, hetgeen echter niet ge beurd is. De heer Visser maakte een, naar werd gezegd, onjuist gedateerde betalings overeenkomst, waardoor deze koop onge daan kon worden gemaakt, waarna de slo per Schol te Zaandam de toren voor niets kreeg. Hij kreeg bovendien van iemand 1000.- toe, opdat de toren snel uit het Noordzeekanaal zou verdwijnen. Dan zou de waarborgsom van de Rijkswaterstaat vrijkomen. Op dat moment zal dan de heer Van Staalduinen de heer Visser in rechten aanspreken voor de civiele kamer van de rechtbank te Alkmaar, die deze wonder lijke knoop zal moeten ontwarren en uit maken of er financieel al dan niet iets on regelmatigs werd gepleegd voor wat be treft het nakomen van verplichtingen door de heer Visser. Nieuwe combinatie De heer Kuyl jr. deed vervolgens me dedeling over de liquidatie van de vereni ging. In een vergadering te Haarlem zijn enkele nieuwe aandeelhouders opgestaan, die hebben beweerd voldoende vertrouwen in de onderneming en voldoende geld te hebben om zelf het goud te kunnen ber gen. De oppositie te Haarlem sprak toen reeds van liquidatie. De geestdriftigen werken onder de naam „Fico", hetgeen „financiers-combinatie" betekent. Hier achter zouden zich verschuilen de heer Terbruggen Hugenholtz, oud-directeur van de Javase Bank, met relaties bij de Ne derlandse Bank, de heer Schelvis, die met kapitaal uit Indonesië is teruggekomen, en de heer W. H. Cornelis. De opposanten willen, zo verklaarde de heer Kuyl jr., deze „Fico" de handen vrij geven, met dien verstande, dat de rechten der aan deelhouders gewaarborgd blijven als er ooit goud wordt geborgen. Het reeds ge noemde driemanschap deed het voorstel, dat de heer Visser aan bepaalde schuld eisers zou toezeggen hen in contanten of goederen te zullen betalen, dat de verga dering de garanties van de „Fico" jegens de aandeelhouders zou aanvaarden, dat het driemanschap de rechten der 3300 aan deelhouders zou beschermen en dat de coöperatieve bergingsvereniging dan ge liquideerd zou worden. In deze gezuiver de verhoudingen achtte de heer Kuyl jr. het dan niet meer nodig, dat de aanklacht wegens oplichting, te Alkmaar tegen de heer Visser in 1958 ingediend, zou worden gehandhaafd en dat derhalve een verzoek tot seponering zou worden ingediend. Deze punten bleven echter hangen op het feit, dat de heer Visser er niets voor voelde om iemand iets in het vooruitzicht te stellen. Met de aanklacht als ultima tum zal hem alsnog gelegenheid worden gegeven de verklaring te tekenen. De re cherche heeft het onderzoek echter reeds krachtig ter hand genomen en ondervroeg reeds enkele aandeelhouders. De heer Kuyl jr. deelde naar aanleiding van verschillende opmerkingen uit de ver gadering nog mede, dat hij niet wist of de „Fico" over meer gegevens beschikte dan de aandeelhouders. De „Fico" stelde zelf een onderzoek in. De heer Kuyl zei voorts goede gronden te hebben om te menen, dat de heer Visser werd tegengewerkt en hij zei zelfs, te hebben geconstateerd dat de justitie bang is om zich aan deze kwestie te branden. De mensen van de „Fico", al dus de heer Kuyl, hebben een „mysterieus geloof en concrete dubbeltjes" en de be langen van de aandeelhouders zijn ge waarborgd. Zo overtuigde de heer Kuyl de vergadering tenslotte om de „Fico" de vrije hand te geven. NYBORG (UPI) Uit tal van Europese landen, waaronder de Sovjet-Unie, zijn protestantse en orthodoxe kerkelijke lei ders naar de Deense plaats Nyborg geko men voor een kerkconferentie De kerkelijke Oost-West conferentie is gisteravond aan het werk gegaan na een meningsverschil over de rol, die de kerke lijke leiders van achter het „ijzeren gor dijn" op deze conferentie zouden hebben. Dit conflict eindigde met een overwin ning voor die westelijke en oostelijke ker kelijke leiders, die, onder aanvoering van dominee Martin Niemöller, de invloed van de protestantse en orthodoxe vertegen woordigers van de kerken achter het ijze ren gordijn vergroot wenste te zien. De overwinning werd gesymboliseerd door het feit, dat dr. Wischmann, de voorzitter van de buitenlandse afdeling van de Duitse Evangelische kerk, het voorzitterschap van de belangrijke vierde commissie van de conferentie niet aanvaardde en vervangen werd door de Tsjechoslowaakse bisschop Novak uit Praag. Dr. Wischmann was de kandidaat van de „westelijken" met aan het hoofd bis schop Lilje uit Hannover. Dat was de eni ge, maar belangrijke, verandering van het plan, dat door het oorspronkelijke comité van voorbereiding, Lilje, Klivit en dr. Emmen (Nederland) was opgesteld. De vijf onderwerpen van de agenda, die tenslotte aanvaard werden elk onder werp zal in een commissie met overeenko mend nummer behandeld worden zijn: 1. De ontmoeting van het christelijke ge loof met de moderne technologie. 2. Het einde van het Constantijnse tijd perk. 3. Het aandeel van de oostelijke ortho doxie in het verleden en het heden aan de beschaving van Europa. 4. Het gemeenschappelijke christelijke erfdeel en de gemeenschappelijke christe lijke verantwoordelijkheid van de Euro pese kerken. 5. De samenwerking van de christenen in Europa. Punt 4 wordt door de gedelegeerden van Oost, en West als het hoofdpunt van de agenda beschouwd. Het m.s. „Oranje Nassau" van de K.N.S.M. heeft in Hamburg een 18-jarige gewonde Duitse matroos afgeleverd, die door het Nederlandse schip op 1 januari op de Atlantische Oceaan op de thuisreis van de west naar Amsterdam was over genomen van het Duitse m.s. „Remscheid". De matroos had op oudejaarsdag getracht van vuurpijlen vuurwerk te vervaardi gen. Daarbij ontstond een ontploffing, waarbij hem twee vingers van de linker hand gedeeltelijk werden afgerukt. Bij de aankomst van de „Oranje Nassau" in Amsterdam werd het beter geoordeeld de matroos aan boord te laten omdat de „Oranje Nassau" na de oversteek altijd nog een reis naar Hamburg maakt. Dr. J. A. Brasser, de scheepsarts van de „Oranje Nassau", die anders deze Hamburgreizen niet meegaat, is ditmaal aan boord ge bleven om de patiënt verder te kunnen ^handelen. Het „Rotterdams Toneel" gaat binnen kort het in collaboratie door John Osborne en Anthony Craighton geschreven spel „Epitaph for George Dillon" in de ver taling van Alfred Pleiter in studie ne men. Als Engels gastregisseur is geënga- geeerd Peter Cotes. William Shakespeare schreef „De Koop man van Venetië" aan het einde van de zestiende eeuw (vermoedelijk in het voor jaar van 1596) als een sprookjesachtig blij spel, waarin vele motieven waren ver werkt die grif aan de smaak van het pu bliek konden beantwoorden. De gevoelig heid van zijn dichterschap heeft echter tot gevolg gehad, dat de tegenspeler van de nogal in het vage gebleven titelheld, na melijk de joodse woekeraar, in eerste in stantie bedoeld als een hoonverdienende schurk, een dusdanig verantwoord karak ter is geworden, dat hij hoog boven de conventionele wirwar van de komedie uit steekt. Zo ontstond er al spoedig een merk waardig „Shylock"-probleem. Tijdens de romantiek zag men zelfs kans, mede door het weglaten van het zoetelieve slotbe drijf, alle meedogende aandacht te rich ten op zijn als tragisch voorgestelde lot. Toen Heinrich Heine er in het Londense Drury Lane een opvoering van zag riep hij ontroerd uit: „De arme man wordt on recht aangedaan!" Hoe staan wij er nu tegenover? Shake speare vertrouwde zijn stuk aan 't papier toe in 'n tijd, dat er mede voortvloeien de uit een geruchtmakend proces tegen een Portugese geneesheer een golf van an tisemitisme door Engeland stroomde. De uit religieus besef stammende afkeer werd door commerciële overwegingen ver sterkt. De executie van bedoelde Roderigo Lopez maakte echter bij verstandiger lie den een vrij veel weerklank vindende ver ontwaardiging gaande. Met geniaal oppor tunisme heeft Shakespeare de voor het klassieke blijspel geldende wet van het evenwicht toegepast door beide „partijen" de volle maat te geven. Enerzijds ziet men de hoofse edellieden met hun voorname theorie van eer en deugd, anderzijds de sluwe geldwolf met zijn bezetenheid om met een pond vlees van zijn hooghartige concurrent „zijn wraak te voeden." En dan treedt met formidabele kracht de iro nie in werking die alles betrekkelijk maakt. Het sterkst blijkt die uit de be faamde rede over de genade van de als rechter verklede Portia, want de gelettei-- de christenen gedragen zich geenszins in overeenstemming met hun schone woor den. Integendeel, zij schelden de jood beestachtig uit en bespuwen hem. Mis schien doen zij dat uit overtuiging, gelet op het vonnis dat hem zijn rijkdom af neemt maai- zijn ziel door een bekering wil redden. Daarmee is tevens het gedrag van Shylock, door de vervolging van zijn geloofsgenoten natuurlijk achterdochtig, ruimschoots gemotiveerd. Ook hij even wel wordt de dupe, doordat hij in harts tochtelijke vermetelheid zelf het lot tegen zich keert. Hij lokt zijn ondergang uit. In de tegenstelling van haat en hypocrisie is het conflict hei-leid tot renaissancistische proporties van beheerst gedrag. In de si tuaties van het blijspel overheerst aldus het komische met een tragische keerzijde. Kunnen wij dit nog aanvaarden, nu de werkelijkheid waarvan het komische zomin als het tragische zijn los te denken zulke verschrikkelijke uitingen van ras senhaat heeft opgeleverd? Voor velen zal de bespotting van een jood op het toneel onverdraaglijk zijn. Die gedachte heeft kennelijk voorgezeten bij de instudering van „De Koopman van Venetië" door de Haagse Comedie, welk gezelschap ei woensdagavond een vertoning in de Haar lemse Schouwburg van gaf. Onder de voor zichtige regie van Cees Laseur heeft Paul Steenbergen de Shylock gespeeld als een onschuldig lam. Nu is hij een onder alle omstandigheden mede door zijn integri teit boeiende acteur. Daardoor had zijn aandeel in de voorstelling stellig treffen de momenten. Doch door als het ware uit te gaan van algemene menselijkheid slaat men de bodem uit het stuk weg. De mense lijkheid van Shylock steekt namelijk mijns inziens louter en alleen in zijn jodendom. Hij is tegelijk ontroerend en lachwekkend als het slachtoffer van zijn bezitsinstinct (dat al „proefbaar" moet zijn, maar het niet was, in zijn alleenspraak over de borg tocht der drieduizend ducaten en ook blijkt uit de bejegening van zijn dochter) en van in onze ogen onredelijk en onwaar dig handelende tegenstanders. Ontneemt men Shylock zijn kardinale eigenschap pen, dan maakt men zinloze ledepoppen van de anderen, de oppervlakkige, genot zuchtige avonturiers met dubbele moraal. Dat zag men dan ook gebeuren. Deze „Koopman van Venetië" werd geen „spel van geven en nemen" deze kernachtige typering is van professor John Russell Brown omdat men ge^n wezenlijk ele menten in verschillende variaties tegen elkaar kon afwegen. Het is naar mijn me ning onartistiek om een kunstwerk te ver buiten naar een vooropgesteld levensin zicht. Het lijkt mil dan ook een onbeant woordbare vraag, waarom de Haagse Comedie deze keuze heeft gemaakt, ais men de consequenties niet aandurft uit overigens bijzonder respectabele overwe gingen en er nog zoveel andere werken van Shakespeare voor het Nederlandse publiek kunnen worden gebracht. Nu kreeg men een weliswaar vaardig doch kleurloos resultaat. De belangrijkste winst was de kennismaking met de vol maakt klinkende herziening van de verta ling door Bert Voeten, een meesterproef. Men zal na 't helaas schromelijk onvol ledige voorgaande begrijpen, dat mijn waardering voor de medewerkenden zich tot enkele losse opmerkingen moet beper ken. Myra Ward was een aardige maar geen sterke Portia, te modern misschien als de „schone vrouw" die van de weer omstuit een „ontwikkeld man en een sol daat" waard is. Opvallend goed vond ik Maria de Booy als haar gezellin Nerissa, vooral mooi in de laatste akte Sigrid Koetse in de lyrische nachtscène. Coen Flink zich moeilijk lenend voor kos tuumstukken legde veel glansrijke warmte in de rol van de voortvarende minnaar, Gijsbert. Tersteeg en vooral Max Croiset vulden het tafreel met de drie kistjes met kostelijk mal pathos en van de anderen bezorgden vooral Luc Lutz, rrans van oer Lingen en Bas ten Ba tenburg de toeschouwers veel genoegen Tien man toneelpersoneel zijn twaalf uur bezig geweest om het matte decor van Friso Wiegersma in de beperkte ruimte op te stellen. Die inspanning was een beter bouwsel waardig geweest. David Koning (Van onze correspondent in Brussel) In Brusselse politieke kringen reageert men vry scherp tegen sommige Britse en Franse perscommentaren, die zich smalend uitlieten over de politieke achtergrond van de gebeurtenissen te Leopoidstad. De „Soir" stelt de vraag, of de Belgen btf de Britten lessen moeten nemen over de ont voogding van een minder-ontwikkeld ge bied. Moet Kongo wellicht worden ge regeerd zoals Kenya, waar de Britten tien duizenden Mau Mau-leden hebben laten doden? Of moet Kongo een tweede Alge rije worden? Voornamelijk tegen het zoge naamde politiek meer ontwikkelde systeem van Frans Equatoriaal Afrika, waar de negers aan de verkiezingen deelnemen, maar de levensstandaard veel lager is dan in Belgisch Kongo, keren zich de Brusselse commentaren. In de Parijse „Monde" wordt gesproken over een politiek van „immobi lisme" van de Belgen in Kongo en dat op een .ogenblik, aldus Brusselse commen taren, dat Franse para-troepen in Alge rije nog dagelijks honderden Algerijnse nationalisten neerschieten.... De Londen se Times daarentegen heeft over Belgisch Kongo een lovend artikel geschreven. De leider van de opstandige beweging, Joseph Kasa Vubu, zou zich, volgens nog onbevestigde berichten, in Leopoidstad bij het gerecht hebben gemeld. Men dacht dat hij in Brazzaville, de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika onderdak had gevon den bij een zwarte priester, die een van zijn raadslieden is. Samen met de revo lutionaire leider van Frans Equatoriaal Afrika, Fulbert Youlou, zou Kasu Vubu werken aan een plan om het oude konink rijk Kongo weer in het leven te roepen, een rijk dat bestond uit geheel Neder- Kongo, een gedeelte van Frans Afrika en het grootste deel van Portugees Angola. Kasa Vubu is uit zijn ambt van burge meester van een inheemse wijk van Leo poidstad ontzet. Gisteren zijn te Brussel belangrijke be sprekingen gevoerd over het politiek sta tuut van Kongo. Premier Eyskens werd door koning Boudewijn in het kasteel van Laeken ontvangen en de minister van Kongo stuurde zijn kabinetschef met een speciale opdracht naar Leopoidstad. De zoon van de aangehouden leider van de opstandige beweging Abako, Daniel Kanza. die te Brussel een betrekking heeft bij de Europese Economische Gemeenschap, heeft vrijlating van zijn vader bepleit. Onder de schadeposten meldt men nog uit Leopoid stad, dat verschillende scholen, onder meer een staatslyceum voor zwarten en blanken, in vlammen opgingen, evenals goederen magazijnen, kleinere scholen en missie posten. Het totaal-bedrag der schade loopt in de miljoenen guldens. Zuiveringsoperaties (Belga) De gouverneur van de Leo- -poldstartrfrovincie-Bosmans, heef-t- bev tigd dat er zuiveringsoperaties in twee gemeenten zijn verricht en dat zich op drie andere plaatsen kleine incidenten heb ben voorgedaan. De Kongolese weermacht heeft bevel gekregen slechts in het uiter ste geval te schieten. Deze instructies wor den stipt opgevolgd. De stadsoverheid heeft woensdagochtend voor de journalisten eeu bezoek georganiseerd aan de wijken waar zich de incidenten voordeden. De pers vertegenwoordigers konden zich reken schap geven van het feit dat onder de bevolking nog steeds een zekere spanning heerst, hoewel alles rustig is. Politie en soldaten zoeken naar gestolen waren. De autobussen rijden weer tussen de gemeen ten der inheemsen en blanken. De be drijvigheid op de markten is gedeeltelijk hervat om de bevoorrading van de be volking te verzekeren. De troepen van het Het leven van een persfotograaf mag dan interessant zijn. kieskeurigheid bij het werk is er niet altijd bij: De goede fotograaf weet zich op alle mogelijke manieren te behelpen en rust niet voor hij zijn plaatje heeft. Toen dezer dagen een auto in de Main bij Frankfort reed waren de fotografen er als de kippen bij. Sommigen van hen hadden beslag weten te leggen op een rubberboot. In fotografenkringen noemt men zoiets „versieren'' Kongolese leger hebben dinsdagavond en woensdagochtend in Thijsstad een einde gemaakt aan enkele relletjes. In Leopoid stad zijn ploegen straatarbeiders sedert twee dagen bezig met het reinigen van de straten en het weghalen van de wrak stukken van verkoolde auto's. De bepalingen in het Belgische reglement voor de inlandse troepen volgens welke straffen met de zweep konden worden ge geven, zijn afgeschaft. Het bestuur van de Kongo heeft verder ook straffen met de zweep in gevangenissen afgeschaft. Persstemmen BRUSSEL (Belga) „De Standaard", een Vlaams rooms-katholiek dagblad, schrijft, dat de onlusten moeten worden gezien tegen de achtergrond van de sociale omstandigheden waarin de inheemse be volking leeft. Terwijl de 20.000 blanken in mooie huizen, omringd door tuinen en plantsoenen, wonen, zitten de 350.000 in heemsen opeengehoopt in miserabele palm blaren hutten. Het blad meent, dat het hoog tijd is de gegronde redenen lot onte vredenheid der inheemsen uit de weg te ruimen en duidelijk te maken dat een goede samenwerking tussen blanken en negers mogelijk blijft. Albert Housiaux schrijft in „Le Feuple": „Als men weet dat de 45.000 werklozen niet de minste werklozensteun ontvangen en dat zij volgens de Bantoe-wet der solidari teit ten laste zijn van hun rasgenoten, kan men zich gemakkelijk voorstellen in welke armoede een van nature gezonde en opti mistische bevolking is gekomen". Housiaux meent dat de maatregelen die genomen werden om die toestand te verhelpen, vol strekt ontoereikend zijn. De „Nouvelle Gazette de Charleroi" is van oordeel dat de ware oorzaak van de onlusten vooral van buiten komt door het overbrengen van „onze politieke geschillen en taalstrijd naar Kongo". Volgens de „Journal de Charleroi" is de enige mogelijkheid om de rust te her stellen, de oprichting van een „nauw verenigde Belgisch-Kongolese gemeen schap, waarin blanken en inheemsen zich moeten inspannen om elkaar te begrijpen en van elkaar te houden". Bij Sandhammarn aan de Zweedse zuid oostkust io vanochtend in vliegende storm de 499 ton metende Duitse kustvaarder „Hohe Eichen" vergaan. Zeven van de acht opvarenden zijn gered door de Duitse kust vaarder „Hans Bülow", de achtste wordt vermist. De kapitein van de „Hohe Eichen" had geseind, dat zijn schip zware slagzij maakte en dat de bemanning het schip moest, verlaten. De „Hans Bülow", die spoedig na dit noodsein ter plaatse was, meldde aanvankelijk dat. er niets van de „Hohe Eichen" te ontdekken was. Later werd iets waargenomen dat op een omge slagen sc'hip'lèeic.'Korte fijd daarop sëinde de „Hans Bülow", dat zeven van .de acht opvarenden van de „Hohe Eichenv' 'waren opgepikt. Rechtzitting te Leeuwarden (Shows, snufjes en alles wal verder In het domein dei vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat de Nederlandse katoenindustrie een steeds grotere vlucht gaat nemen, hebben we gisteren mogen constateren tijdens een show in het Victoria-hotel. Daar toonden een zestal mannequins modellen van Dick Holthaus, uitgevoerd in katoenen stoffen van Nederlandse makelij. De opzet van deze mode-manifestatie was een beeld te geven van wat de Nederland se textielfabrikanten te bieden hebben. Het samengaan van de modekunst enerzijds en de techniek en wetenschap anderzijds is een noodzaak om tot een zo groot mo gelijke perfectie van de textielproduktie STRAATSBURG (ANP) Op 1 januari is een nieuwe overeenkomst van de Raad van Europa van kracht geworden, inzake de uitwisseling van geneesmiddelen van menselijke oorsprong, en voornamelijk bloedplasma. Het akkoord is onmiddellijk van kracht gjworden voor België, Ierland, Noorwegen en Zweden. In de zeven ande re landen die de overeenkomst getekend hebben, moet het akkoord nog door het pailement geratificeerd worden. De behoefte aan een internationale rege ling voor uitwisseling van dit soort ge neesmiddelen is duidelijk gebleken tijdens de watersnood in Nederland. Zendingen bloedplasma uit het buitenland konden toen niet gebruikt worden, omdat de ter minologie voor het vervaardigen van bloedplasma en het gebruik ervan van land tot land verschillen. De overeen komst voorziet niet alleen in uniforme voorschriften voor de vervaardiging, doch ook voor het bewaren van bloedplasma, de verpakking en het vervoer. De Raad van Europa zal etiketten met uniforme op schriften in het Engels en het Frans be schikbaar stellen, zodat een land dat bloedplasma van een ander aangesloten land ontvangt dit ook onmiddellijk zal kunnen gebruiken. De uitgewisselde me dicijnen zullen vrij van invoerrechten zijn en alleen verzonden kunnen worden aan organen die door de belanghebbende re geringen daarvoor zijn aangewezen. De rechtbank te Leeuwarden behandel de woensdag de zaak tegen een drietal verdachten, die betrokken zouden zijn ge weest bij het te vondeling leggen van een baby te Amsterdam in de nacht van 21 maart 1958. Terecht stonden de moeder van het kind de 25-jarige M. S. J. T. van der V. en haar ouders. Een vierde ver dachte in deze zaak, de 45-jarige J. P. zal later terecht staan omdat hem nog ande re zaken ten laste zijn gelegd. De moeder van de baby stond terecht wegens het afgeven van haar kind aan J. P. en aan haar vader en tevens wegens oplichting van haar buurvrouw voor een bedrag van 280: de grootmoeder van de baby werd er van beschuldigd lakens en een dekentje te hebben verstrekt voor de vondel mg en haar man stond terecht om dat hij het kind samen met J. P. te von del mg zou hebben gelegd. De officier van Justitie, mr. H. W. Kui pers, eiste tegen de moeder van het kind een jaar met aftrek. De oplichting werd niet bewezen geacht. De grootvader van het kind hoorde negen maanden met af trek tegen zich eisen. Tegen de grootmoe der vroeg de officier van justitie vrij spraak, omdat zij de lakentjes en het de kentje verstrekte voordat zij wist van de plannen om het kind te vondeling te leg gen De officier noemde P. de hoofddader Hij was van mening dat mevrouw T., die nog een dochtertje van acht jaar heeft, heeft gehandeld uit angst dat haar doch tertje aan haar man, die echtscheiding heeft gevraagd, zou worden toegewezen wanneer bekend werd dat zij een kind van P. had gekregen. Als pleiter trad op mr. P. E. van Krevelen. De uitspraak volgt over veertien dagen. Hedenmorgen heeft de heer M. Hoger- vorst, boekhouder van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, de dag herdacht, waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst trad. Na ontvangst van de jubilaris en zijn gezin door het iubileumfonds. werd de heer Hogervorst toegesproken door de di recteur van het P.W.N.ir. S. Kramer, die op de bescheidenheid en evenwichtigheid van de jubilaris, alsmede on diens andere prettige eigenschappen wees. Ir. Kramer bracht onder aanbieding van het gebruike lijke geschenk onder couvert en bloemen, de jubilaris dank voor de wijze, waarop hij gedurende een kwarteeuw zijn taak bij het P.W.N. heeft, verricht. Het verdere gedeelte van de huldiging stond onder leiding van de heer W. J. Broos, voorzitter van het jubileumfonds. Namens het fonds sprak de heer B. F. C. Keesom de jubilaris in hartelijke bewoor dingen toe en bood een schilderij aan. voorstellende het Lago Maggiore. De heer W. Plantjé hield vervolgens namens de collega's een geestige speech onder aan bieding van een schemerlamp. Tenslotte sprak de heer Hogervorst zijn hartelijke dank uit voor de zeer waar derende woorden tot hem gericht en voor de fraaie cadeaus, waarbij hij tevens her inneringen aan zijn loopbaan ophaalde. Chemisierjapon van een no-iron ruitge- weven poplin. Kraag en manchetjes zijn van witte piqué. te komen. Men kan zelfs tegenwoordig van een textielwetenschap spreken, die zich bezig houdt met de moleculaire structuur van de textielvezel te onderzoeken. Niet alleen zijn zo de synthetische vezels ont staan, maar men heeft ook aan de natuur- vezels verschillende welkome eigenschap pen kunnen toevoegen. Daardoor is de katoen zeer geperfec tioneerd en voor veel meer doeleinden te gebruiken dan het gewone katoentje van vroeger. Toen werden er alleen zomerjurk jes en strand- en sportkleding van ge maakt. Gisteren zagen we echter dat het ook een dankbare toepassing vond bij mantels, cocktailjaponnen en avonden sembles. Satin coton, poplin, katoenen pi qué en zelfs fluweel alle met mooie film- drukken, leenden zich uitstekend voor sport-, zomer- en cocktailkleding. Bra bants bont geeft aardige effecten. De ma chinaal bedrukte katoen wordt in steeds grotere variatie van dessin gebracht. De rozenmotieven doen het nog steeds goed evenals het klassieke streepje en ruitje. Mooi waren de bedrukte structuurweef sels, die vaak gelijkenis vertoonden met petit point-borduurwerk. Een prachtig ef fect was bereikt door een groen fluwelen stof met hetzelfde paarse motief te bedruk ken als een groene stof met zijde-effect. Het vormde als mantel en japon verwerkt een charmant geheel. Dat de mogelijkheden met katoenen stoffen onuitputtelijk zijn bewees Dick Holthaus met deze collectie, die naast de niet altijd geslaagde sportcombinaties veel geniale zomer- en cocktailjaponnen te zien gaf. Een sterk bewijs van de diverse toepas singsmogelijkheden leverden, naast Dick Holthaus, de vijf buitenlandse modeont werpers, die uitgenodigd waren om van één en hetzelfde dessin van een katoenen stof hun eigen interpretatie te geven. De zes ontwerpen verschilden zó in stijl, dat zij de veelzijdigheid van katoen treffend illustreerden. Katy Tot commissaris van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij is be noemd mr. F. E. Spat uit Wassenaar. Mr. Spat is in vervoerskringen geen on bekende. Hij is onder meer voorzitter van de Algemene Verladers- en Eigen Ver voersorganisatie, voorzitter van centraal overleg tussen wegverkeers- en vervoers organisaties, lid van het presidium en erevoorzitter van de International Road Transportunion in Genève, vice-voorzit- ter van de verladerscommissie van de In ternationale Kamer van Koophandel en lid van het „road transport committee" van dezelfde organisatie. Bovendien is mr. Spat vice-voorzitter van de Internationa] Road Federation, voorzitter van de transportcommissie van de Economische Liga voor Europese Sa menwerking en voorzitter van de Stich ting Inschrijving Eigen Vervoer. De actrice Else Mauhs is woensdagavond opgenomen in „De ziekenverpleging" aan de Prinsengracht in Amsterdam. Else Mauhs werd in 1885 geboren. In 1903 maakte zij haar debuut bij het Rotterdams Toneelgezelschap. Voor de laatste oorlog vertolkte ze vele voorname rollen onder meer in Het adelaarsjong, Nora, Eline Vere, Zoas je me ziet en Koningin Eisa- beth. Ese Mauhs is de draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13