Bonn is ontstemd over Nasser's houding jegens Grotewohl Ontwaken <:Praatótoel 3 Consulaten-generaal in Oost-Berlijn en Cairo Fa. A. EVERTS EST* SANITAIRE INSTALLATIES Washington, Londen en Cairo erkennen nieuwe bewind op Cuba Lord Russell over de Dr. Adenauer 83 jaar „Een stap terug", zegt de Rus Tsarapkin in Genève A merikaanse geleerden delen zijn mening Rome in vogelvlucht Dulles zwicht niet voor drang van Mikojan Geen nieuwe voorstellen in de kwestie-Eerlijn Noodweer op de Oceaan; koudegolf in Europa A merikaans vliegdekschip kreeg zware schade (Op cle Sir Winston mengt zich in de komende stembusstrijd Op 20 april zal hij een verkiezingsrede afsteken Dirigent Eduard Flipse gaat naar Italië DONDERDAG 8 JANUARI 19 5 9 (Van onze correspondent in Bonn) De overeenkomst, die president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek gis teren met de Oostduitse minister-presi dent Grotewohl te Cairo heeft gesloten over het uitwisselen van consulaten-gene raal, heeft in Bonn grote ontstemming ge wekt. Tot dusverre waren beide landen over en weer slechts door handelsmissies vertegenwoordigd. Van Westduitse rege ringszijde acht men deze ontwikkeling merkwaardig en onvriendelijk. Zonder veel ontstemming, maar toch wel met op getrokken wenkbrauwen, had men te Bonn reeds waargenomen dat Grotewohl in Cai ro met bijzonder veel ophef was ontvan gen. Maar de verzekering van de regering van de Verenigde Arabische Republiek dat men er niet aan dacht Oost-Berlijn te er kennen, betekende olie op de golven. De consulaire overeenkomst is daarom een des te groter teleurstelling. De Westduitse ambassadeur heeft reeds opdracht gekre gen te onderzoeken wat dit akkoord in houdt. Wat nu te Cairo is besloten, komt neer op een halve erkenning door Nasser van het bewind te Oost-Berlijn en kan uit lopen op een volledige erkenning. Op het ogenblik komt dat Cairo nog niet gelegen, daar het uitstekende en omvangrijke han delsbetrekkingen onderhoudt met West- Duitsland, de derde handelspartner van Egypte. In studie Men meent te Bonn dat Nasser te ver gaat en zich voorstaat op zijn belangrijke positie in de wereld. Het feit dat dezer da gen allerlei staatslieden premier Fan- fani van Italië en secretaris-generaal Hammarskjoeld Cairo bezoeken, kan hem de nodige voorzichtigheid uit het oog hebben doen verliezen, ook met het As- soeandam-project terzake waarvan men zich te Bonn in de hoek gezet voelt. Nog altijd kan de Westduitse delegatie, die het project wil onderzoeken, niet vertrekken omdat de Egyptenaren nog „aan het stu deren" zijn. Dit lijkt er op, dat Nasser geen haast heeft om de borg van twee hon derd miljoen mark van Bonn voor de West duitse firma's, die aan de dam willen mee bouwen, nog eens bevestigd te krijgen, nu met het Westduitse lokmiddel de Russen snel tot een beslissing heeft weten te bren gen terzake van de eerste bouwplannen. Te Bonn wordt critiek geoefend op het ministerie van Buitenlandse Zaken omdat dit aan de Oostduitsers de eerste klap heeft gegund. Anderzijds wijst men op de mogelijkheid van een tegenactie. West duitse vertegenwoordigingen, zij het ook nog slechts op consulair niveau, te vesti gen in verscheidene Oosteuropese staten teneinde daar te beschikken over luister posten. Ondanks deze verontrusting en critiek zijn er toch ook velen in Bonn, die menen dat Grotewohls successen overdreven worden. Zij zien Grotewohls reis in de eerste plaats als een onderdeel van de pro paganda voor de Russische plannen met Berlijn en Duitsland. Grotewohl tracht in Azië zijn land af te schilderen als „de Duit se staat des vredes". Oost-Duitsland moet in Azië gezien worden als de staat, die het gelijk inzake Berlijn, aan zijn zijde heeft. De Russische voorstellen wil men verkopen als vredesplannen, die zullen leiden tot ontspanning en voortgezette coëxistentie. Men ziet ook te Bonn in, dat dergelijke Advertentie Hofdijkstraat 32 Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 De regering van de Verenigde Staten, Engeland en de Verenigde Arabische Re publiek hebben gisteren de voorlopige Cu baanse regering van president Manuel Ur- rutia erkend en Frankrijk heeft aangekon digd, het Cubaanse regiem eveneens te zul len erkennen. Herverdeling van de grond De voorlopige regering is dinsdagavond voor de eerste maal onder voorzitterschap van Urrutia bijeen geweest. Zij zal zich allereerst toeleggen op verhoging van de levensstandaard, o.a. door herverdeling van de grond, aanleg van wegen en bevor dering van de mijnbouw. Alle bankreke ningen van vooraanstaande volgelingen van ex-president Batista zouden geblok keerd worden. Stryd tegen dictatuur Op een persconferentie heeft president Urrutia woensdagavond beloofd de strijd tegen de dictatuur in Zuid-Amerika te zullen steunen. Hij zal daarbij echter de regels van het internationaal recht in acht nemen en ook niet noodzakelijkerwijs di plomatieke betrekkingen met dictators ver breken. Deze laatsten zullen van geval tot geval bezien worden. Eenzelfde gedrags lijn zal men volgen ten aanzien van her vatting van diplomatieke betrekkingen met. Rusland. Overigens zal Urrutia alle inter nationale verdragen en verplichtingen na komen. Binnenkort zullen de processen begin nen tgen de volgelingen van Batista die be schuldigd worden van oorlogsmisdaden. De processen zullen gehouden worden naar het voorbeeld van de processen van Neu renberg. Havanna rustig In Havanna is de toestand weer vrijwel lormaal. De banken .zijn heropend, tele foonverbindingen met provinciale hoofd steden als Santa Clara en Camaguey zijn hersteld en het binnenlandse luchtverkeer is hervat. De universiteit, die door Batista bijna drie jaar gesloten was gehouden, zal zo spoedig mogelijk heropenen. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen heeft ook Nederland de nieuwe ■egering van Cuba erkend. propaganda uitwerking kan hebben. Niet voor niets is een Westduitse parlementaire delegatie in het Nabije Oosten en niet voor niets stuurt Bonn de handige en charman te regeringsperschef Von Eckhardt op een goodwill-tournee naar New York, naar het Nabije Oosten en naar India. Hij zal in al die landen begrip moeten wekken voor het Westduitse standpunt terzake van Berlijn om te voorkomen dat Grotewohl er in Azië in zal slagen de bondsrepubliek in de verdediging te drukken. LONDEN (UP1) Van de Britse filosoof Lord Bertrand Russell is een bo^k uitge komen, getiteld „Gezond verstand en atoom-oorlogvoering", waarin hij middelen bespreekt om een atoomoorlog té voor komen. Allereerst dienen alle landen van Oost en West plechtig te verklaren nooit een op lossing van internationale geschillen te zoeken in oorlog of dreiging met oorlog. Vervolgens dient er een „verzoeningscom missie" te worden ingesteld, die tot taak heeft methodes te onderzoeken voor een volkomen verhindering van atoom-oorlog voering. De commissie zou moeten bestaan uit twee Amerikanen, twee Russen, een Westeuropeaan, een Chinees en twee neu tralen, i dagelijkse taak het zou moeten zijn jiet-openbare vergaderingen een ontv /ereenkomst op te stellen, waarin de pi nten van geschil tussen Oost en West zijn opgesomd. Lord Russell wijst de opvatting, dat de afstand tussen Oost en West te groot zou zijn om overbrugd te worden, van de hand en zegt dat een overeenkomst mogelijk zal blijken, als beide partijen zich bewifst wor den van het gemeenschappelijk gevaar. Na een beschrijving van de rampen waartoe volgens hem voortzetting van de huidige politiek zal leiden, zegt Lord Rus sell: „Ik hoop, zij het met veel twijfels, dat er nog enkele straaltjes gezond verstand aanwezig zijn in de geesten der staatslie den. Maar de verbreiding van macht zon der wijsheid is zo uiterst vreesaanjagend, dat ik hen die er wanhopig onder worden, geen ongelijk kan geven." Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, is met een urenlange processie op zijn 83ste verjaardag gelukgewenst. Op bijgaande foto ziet men de beide kleinkinderen van de bondskanselier, die hun grootvader een verjaardagstaart komen geven. Voor deze gebeurtenis waren zij in kokstenue gestoken. GENèVE (Reuter) —De Rus Tsarapkin zou op de conferentie over het staken van de kernproeven te Genève verklaard heb ben dat het Amerikaanse document, waar in gewezen wordt op de moeilijkheid om ondergrondse kernontploffingen te onder scheiden van aardbevingen „een stap te rug" is. Van Russische zijde is meege deeld, dat de gegevens over de ontploffin gen in Nevada interessant zijn, doch geen nieuws bevatten. Tsarapkin zou er voorts op gewezen hebben dat de gegevens niet op de huidige conferentie besproken die nen te worden. De federatie van Amerikaanse geleer den, die 2.300 leden zegt te hebben, heeft er bij de regering te Washington op aan gedrongen, de onderhandelingen te Genè ve niet te laten beïnvlodeen door de jong ste ontdekkingen inzake ondergrondse kernontploffingen. „Men moet zich ervan bewust zijn dat elke maatregel op ontwa- peningsgebied een risico op korte termijn inhoudt teneinde tot veiligheid op lange termijn te komen," aldus cle federatie. In Rome heeft men een grote maquette op schaal gemaakt van plastic, die een beeld geeft van het keizerlijke Rome van het begin van onze jaartelling. Uit de foto blijkt dat het oude Rome met recht een grote stad genoemd kan worden. Duidelijk ziet men het colosseum (rechts). WASHINGTON (UPI/Reuter/AFP) In kringen van Westeuropese diplomatieke vertegenwoordigers te Washington wordt verondersteld dat de Russische vice-pre mier Mikojan gepoogd heeft minister Dulles onder druk te zetten, teneinde Ame rikaanse tegenvoorstellen inzake de kwes tie Berlijn uit te lokken. Men meent te weten dat Dulles voor deze druk niet ge zwicht is: hij zou Mikojan te verstaan ge geven hebben dat het Amerikaanse stand punt in de Berlijnse kwestie bepaald is, en dat het niet zal veranderen. Waar schijnlijk heeft dit streven van Mikojan hem zijn besprekingen met vice-president Nixon die in de buitenlandse politiek veel belang stelt en Harold Stassen die een ambitieus man heet te zijn in gegeven, min of meer met het doel ook zijdelings druk uit te oefenen. Vooral in kringen van NAVO-ambassades is van ge dachten gewisseld over dit aspect van Mi- kojan's bezoek. De Franse ambassadeur te Washington, Hervé Alphand, heeft na een gesprek met Dulles verklaard dat er geen tekenen zijn die wijzen op een nieuw Russisch voor stel aangaande Berlijn. In officiële Amerikaanse kringen consta teert men, dat Mikojan er niet in is ge slaagd Amerika van zijn bondgenoten te scheiden en de grote internationale vraag stukken door Rusland en Amerika geza menlijk te doen regelen. Iets concreets heeft hij niet voorgesteld. Wel is hij er in geslaagd een zekere ontspanning teweeg te brengen, zo zegt men. Woensdag heeft Mikojan, als gast van de multi-miljonair Cyrus Eaton een rond gang gemaakt door de industriestad Cleve land, de eerste halte op zijn rondreis dooi de Verenigde Staten. Enkele honderden vluchtelingen uit lan den achter het ijzeren gordijn jouwden Mikojan uit en een Hongaars meisje smeet een steen naar zijn hoofd. Zij miste en werd gearresteerd. Het noodweer op de Atlantische Oceaan heeft op het Amerikaanse vliegdekschip „Valley Forge" zware schade toegebracht aan het vliegdek, de katapultinstallaties en enkele stalen deuren op het hangardek. Van de bemanning is een groot deel zee ziek, maar het vliegdekschip zet zijn reis normaal voort. In het gebied waar het schip beschadigd werd zijn windsnelheden gemeten van 125 km. per uur en golven van 5 tot 7 meter hoogte. Een Panamees vrachtschip, de „Valient Faith", is in de Chesepeake Baai aan de grond gelopen. Het Amerikaanse vrachtschip „African Dawn" (8328 ton) heeft op de Atlantische Oceaan een grote scheur in het bovendek en is, geëscorteerd door een schip van de kustwacht, onderweg naar Bermuda. Een kustwachtschip uit Boston, de McCulloch, heeft van zijn meteo-post bij Groenland koers gezet naar de Argentijnse kust met machineschade en lekkages. Koudegolf Twintig graafschappen tussen Londen en de grens van Schotland zijn woensdag door zware sneeuwstormen geteisterd. Te Asti, in Noord-Italië, is een 51-jarige man tengevolge van de koude overleden. In Zwe den zijn de scheepslijnen tussen het Zweedse vasteland en de eilanden lamge legd door zware stormen. In Zuid-Finland zijn door de zware sneeuwval talrijke te lefoonlijnen gebroken. In zuidelijk Noor wegen heerst 'n koudegolf. In Madrid heb ben de huisvrouwen een run uitgevoerd op de kolenhandelaren. De vliegvelden van Madrid, Vigo, Santiago en Zaragoza heb ben dicht gezeten door de mist. Storm over Noorwegen TROMSö (UPI) De storm die dins dag woedde aan de Poolzeekust van Noord- Noorwegen heeft, naar men vreest, het leven gekost aan veertien personen. Vier mensen kwamen om in Kjöllefjord, toen hun huis door een lawine in zee werd ge sleurd, tien worden vermist met het vis sersvaartuig „Amor", dat sinds dinsdag morgen verdwenen is. De materiële scha de van de storm is aanzienlijk. Sneeuw en ijs veroorzaakten chaos in Schotland en de Midlands. Wegen werden geblokkeerd en treinen kregen vertraging en de bevoorrading van dorpen stagneer de. Hier en daar dreigen overstromingen. Zoals het onlangs op die grote Antil, Cuba geheten, tot nare dingen is gekomen, zo komt het in zon-overgoten landen voortdurend tot nare dingen. De maandagochtend- revoluties in Zuidamerikaan- se landen zijn alom bekend en wekken nauwelijks meer ver rassing. Het wordt een onrus tig en gevaarlijk leventje daar in de sub- en gewone tropen een leventje dat door een kwaadwillig kogeltje plot seling kan eindigen als men argeloos de deur uitstapt voor een blokje om. Het lijkt wel, alsof het alle maal met een vooropgezette bedoeling zo georganiseerd is. Een heerlijk land van zonne schijn en plantenweelde, waar in het zalig leven moet zijn, wordt heen en weer geschud door troebelen en rellen een miezerig, modderig motregen plekje als dat, waarop wij ge boren en getogen zijn, beleeft een voortdurende rust en sta biliteit. Heeft het iets met het klimaat te maken? Opvallend is het feit, dat het zogenaamde politieke ontwa ken, waarmee volken zich be zighouden, voornamelijk of vrijwel uitsluitend plaatsgrijpt bij exotische omstandigheden. „Azië ontwaakt", „Het Oosten staat op", „Indonesië wordt wakker", „De Latijnse landen komen tot bewustzijn", dat is een greep uit de krantenkop pen, waarmee steeds vaker de artikelen van reisredacteuren gesierd worden. Nu is de vraag: waarom zijn wij al wakker en waarom staat men daar in de buurt van de evenaar zo laat op? Het zou ondenkbaar wezen, dat in Sao Paulo of Trinidad een boek zou verschijnen on der de sensationele titel: „Europa ontwaakt". Er valt hier niets te ontwaken, omdat er niet geslapen wordt en nie mand in ons geëmancipeerde en culturele westen ziet de noodzaak, op een bepaald mo ment zijn baard te laten groeien, naar een oud geweer te grijpen en aan het hoofd van volgelingen naar Leeuw arden of St. Truijen op te marcheren. Ofschoon ik nooit op Major ca temidden van slapende Bi kini's aan het strand gelegen heb, kan ik mij levendige voorstellingen van dergelijke situaties maken. Ik kan mij indenken dat een onverpoosd stralende zon slaperig maakt en dat een koel plekje onder een traag-wiegende palm een uitnodigender rustplaats is dan een klamgeregende bushalte op de rijksstraatweg. Natuur lijk slaapt men in exotische omstandigheden gemakkelijker en langduriger doch waar toe dat plotselinge, schokkerige ontwaken met leuzen en ko gels en barricaden? Ik heb eens gedroomd het is een veelgebruikte en vol strekt onoriginele droom dat ik op het strand van Ha waii was aangespoeld en al daar door een heupwiegende groep van de andere kunne op welhaast kwistige wijze met tederheden werd overladen. Uiteraard geschiedde dat in een zeer aangename, zomerse temperatuur en het omringen de décor was een volmaakte afspiegeling van de reclame folders bij Lissone. Ik moet zeggen dat ik in die situatie geen enkele nieuws gierigheid in mij heb voelen opkomen naar de politieke om standigheden of partijen al daar, noch naar de mogelijk heden tot meningsuiting, de arbeidsmarkt, de huizenbouw, de handelsbalans, de onder wijshervorming, de kinderbij slagregeling. de pensioenwet geving of de beroepen-oplei ding. Er was geen enkele aanlei ding of zelfs maar verleiding tot het opmarcheren naar de hoofdstad en het afzetten van de aldaar misschien gevestig de dictatuur. Er was geen en kele aanleiding of verleiding tot wat ook, aangezien de si tuatie zo bevredigend was als maar enigszins kon en alle verleidingen onmiddellijk wer den voorkomen. Er was slechts één nare om standigheid, namelijk de voort durende dreiging van het ont waken. Wat mij wel opviel was, dat de mannelijke bewoners van het land enigszins gemelijk bijeenhokten en verveeld op bamboesprietjes kauwden. Ik meende dat mijn aanwezig heid, ook al was die slechts ge droomd, op hun humeur werk te waarbij ik dacht: als ze handtastelijk worden ga ik gewoon terug naar bed doch achteraf beschouwd moet. dat een symptoom van onte vredenheid en onrust zijn ge weest. Wellicht waren zij uit gekeken op de in spaarzaam riet geklede andere sekse en begonnen zij te verlangen naar autowegen, scheerapparaten en televisietoestellen met de daarbijbehorende sociale voor zieningen. Aangezien ik voor half acht in de ochtend terug moest zijn, heb ik de afloop gemist doch ik neem aan, dat de verklaring een zeer voordehandliggende is: alle weelde en zaligheid gaan op den duur tegenstaan en iedereen wil altijd alles hebben wat hij niet heeft en anderen wel. Deze sombere januaridag van Nederlandse allure doet de gedachten gaan naar een mogelijkheid, op een of andere manier die exotische roerlin- gen duidelijk te maken, dat hun illusoir verlangen naar de zegeningen van het westen, waarvoor zij ontwaken en el kander doodschieten, al die ge vaarlijke drukte niet waard zijn. Maar hoe? Wanneer men het hun eenvoudig vertelt, denken zij dat het westen hen probeert zoet te houden te eigen bate. Misschien zou het nuttig wezen, wanneer een in gezetene van een doorzond Ca- raïbisch lustoord eens droom de dat hij aanspoelde op het strand tussen Wijk aan Zee en IJmuiden op een dag als van daag Maar dat is nu weer een raadsel van ons vreemde be staan: een Caraïbiër dróómt zoiets nooit. Ik vrees, dat het Oosten niet te helpen valt. Zelfs Kon go meent dat er lang genoeg geluierd en geslapen is en dat het tijd wordt om spijkers met koppen alsmede op blanke koppen te slaan. Plet zij zo. De wereld is bezig zichzelf te uniformeren en ge lijk te schakelen. Nog enkele eeuwen en het is overal het zelfde: gelijke rechten, gelijke pakken, gelijke ouderdoms rente. Wat blijft ons nog te dromen over? Waar kunnen wij nog aanspoelen om enkele uren de weelde van een romantische vertedering te beleven? Wat voor zin zal het dan nog heb ben, naar bed te gaan? Wellicht is er op de maan nog enige mogelijkheid of schoon het er een kale boel lijkt. Maar anders hebben wij, wakkere en doorregende wes terlingen van deze kleine we reld, onze beste tijd gehad. J. L. Koff ie „Nee, dank u, ik beslist géén koffie, dan doe ik straks geen oog dicht", zei een blonde dame, die ik ergens op visite ont moette. „Ik ben dól op koffie, maar een slapeloze nacht is zó deprimerend! Ik zeg altijd maar: als je boven de twintig bent, moet je na negen uur 's avonds geen koffie meer drinken". Haar stem klonk zeer ge decideerd. „O" zeiden we, want we waren alle maal aan gene zijde van de twintig. Er ontspon zich een heel gesprek over het wel dan niet nuttigen van dit vocht vóór het naar bed gaan, totdat één van de aan wezige dames plots met mysterieuze stem opmerkte: „Ik drink wél koffie, want ik weet een heel goed middeltje om lekker te slapen!" We hingen en bloc aan haar lippen en ik vermoedde, dat ze met het een of ander slaaptabletje op de proppen zou komen. „Nee, geen tabletjes of poedertjes!", weerde ze af. „Een glas warme melk dan", opperde ik, want dat helpt óók. „Waardeloos", riep ze fel. „Nee, als ik de slaap niet kan vatten, ga ik verhuizen". vroegen wij. „Gewoon verhuizen", kreet ze enthou siast. „Je neemt in gedachten een huis, dat je heel goed kent (van een van je kennis sen bijxioorbeeld) en daar ga je al je eigen meubelen inzetten. Probeer het maar' eens, dan slaap je zó. O, ik heb al in diverse huizen zulke gezellige zitjes gemaakt met mijn meubelsLaatst raadde ik het een vriendin van me aan en die zei de vol gende dag: een verrukkelijk middel en zo goedkóóv! Vóór ik aan de kinderkamer toe was, sliep ik al". „Leuk", zei ik, „énig, ja geef me dan nóg maar een kopje koffie!" Glashelder, doch gewapend met het nieuwe slaapmiddel, stapte ik die avond welgemoed in bed en probeerde eerst, of ik het zónder verhuizing kon rooien, maar toen ik na een poosje nog wakker lag, be gon ik er maar mee, zij het met enige tegenzin, want ik woon best. Ik nam het bovenhuis van een tante in mijn gedachten en hing daar eerst mijn gordijnen op, die veel te kort bleken te zijn Vervolgens begon ik met veel moeite de linnenkast uit elkaar te halen. Met de planken en wrakstukken hiervan op een bakfiets, toog ik naar tante's huis en pro beerde alle onderdelen weer in elkaar te krijgen, maar ik had er geen flauw idee van, hoe alles gezeten had. Het koude zweet brak me uit en ik wond me er ver schrikkelijk bij op. Tenslotte ging ik de piano maar halen, die niet door de deur kon en dus getakeld moest worden. Toen ze vlak voor het raam zweefde, bleek de opening te klein te zijn. Juist toen ik bezig was thuis alle spij kertjes uit het vaste kleed te halen, werd er gebeld en daar kwamen Ben en Yvonne met hun drie kinderen. Die komen ook altijd op de gekste momenten, dacht ik woest. De kinderen gingen op het glaswerk zit ten en dit alles ergerde me zó, dat ik nog drie uur klaar wakker heb gelegen, steeds maar schapen en tot duizend tellend Kwam het nou door de koffie, of zou ik tijdens het verhuizen tóch een technische fout hebben gemaakt? Marianne van Raait (Van onze correspondent in Londen) De wegens zijn geestkracht en vitaliteit verbazingwekkende Sir Winston Churchill, die thans 84 jaar is en meer dan een halve eeuw parlementslid, heeft besloten in de komende verkiezingsstrijd zijn stem weer te laten horen. Dit kan worden opgemaakt uit een rede die Sir Winston in een hotel te Londen voor een groep conservatieve functionarissen uit zijn kiesdistrict heeft gehouden. De algemene verkiezingen zul len dit jaar of uiterlijk volgend jaar wor den gehouden. Het is slechts een uitzonde ring dat Sir Winston, die zich sinds zijn aftreden als premier in april 1956 zelf bui tengewoon in acht neemt, in het openbaar spreekt. Ook in het Lagerhuis is hij al leen nog maar luisteraar. Toen Churchill's rede werd aangekondigd was de algemene verwachting dat hij zou bekend maken dat hij zijn Lagerhuiszetel zal opgeven. Sir Winston hield echter tot ieders verrassing een verkiezingsspeech van een kwartier. Sir Winston is van plan op 20 april een grote politieke vergadering in zijn kiesdistrict Woodford in het graaf schap Essex toe te spreken. Volgens Churchill zijn de conservatieven in goede vorm. Hij betwijfelt echter of het waar is dat de verkiezingen wel zo snel en plot seling zullen komen als beweerd wordt. De bevrijding van het pond sterling noemde Churchill een grote stap voorwaarts en een bewijs van de gezondheid van de Britse economie. Hij zei dat de onpopulai re maatregelen, die de regering ruim een jaar geleden heeft moeten nemen (de kre dietbeperking) vruchten hebben afgewor pen, al heeft dit de partij dan ook stem men gekost. Churchill waarschuwde dat de kiezers niet gewend zijn hun dankbaar heid te tonen voor hetgeen de partij voor het land heeft gedaan. De conservatieven zoeken dan ook geen dank, maar een stem van vertrouwen. Sir Winston en Lady Churchill vertrekken maandag naar Marakesj in Frans Ma rokko, waar Churchill gaat schilderen. Hij hoopt in mei naar de Verenigde Staten te gaan voor onofficiële besprekingen met president Eisenhower en Dulles. De dirigent van Het Rotterdams Filhar monisch Orkest, Eduard Flipse, is uitge nodigd om in de tweede helft van februari het orkest van de Maggio Musicale Flo- rentino te komen dirigeren. Het program ma vermeldt onder meer de driedelige symfonie van Orazzio Fiume en de sym fonie van César Franck. In mei gaat Eduard Flipse met het Rot terdams Filharmonisch Orkest eveneens naar Italië. Van het daar uit te voeren concert staat voorlopig de vierde symfo nie van Mahler vast op het programma. Elly Ameling gaat mee als soliste.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5