Een van 30 miljard lire Havenberichten 5 Velsens raad komt 13 januari bijeen V erwarmingsinstallatie kost ruim tien mille Omgeving Waterloolaan wordt opgeknapt Subsidie voor sportweek Velsen wil klein miljoen lenen Onteigening van grond in Santpoort Expeditiewegen Plein '45 worden verbeterd Aanvullend subsidie voor katholieke leeszaal Wachthuisje bij halte NACO aan Rijksweg Fotokring Velsen besluit moeilijk jaar 1958 goed Grondruil voor aanleg van wegen in Santpoort-Z. West-Duitsland tot I.M.C.O. toegelaten Vanmorgen in de vishal en op zee Meer bolbloemen op Beverwijkse veiling Amateurfotografen gaan vergaderen Grote belangstelling voor bromfietscursus Lezing pater Fiolet voor De Keerkring MLU P.v.d.A. Beverwijk over komende verkiezingen DONDERDAG 8 JANUARI 1959 !>- i: Twee ingenieurs van het Amerikaanse tijdschrift „Popular Mechanics" hebben dit wagentje ontworpen dat zij per se geen auto, doch alleen een „vervoer middel" noemen. Het heeft de be doeling „behulpzaam te zijn bij het boodschappen doen" zonder narigheid met parkeren, die de grote auto's op leveren. Het wagentje, dat twee vol wassenen een gerieflijke plaats biedt en daarbij nog een behoorlijke ruimte overlaat voor pakjes, wordt voort bewogen door een klein, luchtgekoeld motortje en heeft een automatische transmissie met twee versnellingen. De lengte is drieëneenhalve meter het geen voor de Amerikanen kennelijk belachelijk klein is De Velsense gemeenteraad komt dinsdag 13 januari om 19.30 uur op het raadhuis in openbare vergadering bijeen om de volgende agenda te behandelen. 1. Ingekomen stukken. 2. Aangaan van een geldlening. 3. Voeren van verweer tegen een ingestelde rechtsvordering. 4. Beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een rijwielstalling aan de Water - loolaan (nabij de ingang van de sportterrei nen) en van een beplanting op een ander aan genoemde weg gelegen terrein. 5. Verkoop van grond t.e Santpoort. 6. Verkoop van bouwterreinen te IJmuiden. 7. Aankoop van grond te Driehuis. 8. Aankoop van het pand Wijkerstraatweg no. 303 te Velsen N. met de bijbehorende grond. 9. Grondruiling. 10. Plaatsing van een wachthuisje bij een bus halte te Velsen. 11. Aanbrengen van verwarming in enige gebou wen van de reinigings- en ontsmettingsdienst. 12. Onteigening van grond in Santpoort. 13. Wijziging verharding Plein 1945. 14. Onteigening van grondstroken in Santpoort. 15. Verlenen van een subsidie aan de Velser Sportstichting. 18. Verlenen van een aanvullend subsidie over 1958 aan de Stichting Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen. 17. Verlenen van medewerking ten behoeve van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Na tionaal Schoolonderwijs te IJmuiden O. 18. Verlenen van medewerking ten behoeve van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur te Santpoort. 19. Verlenen van medewerking ten behoeve van het bestuur van de Chr. Kleuterschool „Ken- nemervreugd" te Santpoort. 20. Verlenen van medewerking ten behoeve van het bestuur van de Prinses Marijke Kleuter school te IJmuiden O. 21. Verlenen van medewerking ten behoeve van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de Hei lige Gregorius van Utrecht te IJmuiden. 22. Verlenen van een extra-krediet voor het aan schaffen van materiaal ten behoeve van de Moerbergkleuterschool in IJmuiden. 23. Vaststelling van de vergoeding over 1957 voor de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs. 24. Vaststelling van de vergoeding over 1957 uit te keren aan de besturen van de bijzondere lagere scholen. 25. Naamgeving aan de openbare lagere school aan de Hunzestraat in IJmuiden. 25. Benoeming van: a. een onderwijzer aan de nieuw op te richten school voor uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden; b. een directrice aan de Mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eijsin- ga-Eliasschool te IJmuiden; c. een lid van de commissie van advies voor de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (aftreding: de heer P. A. H. Hilt), aanbeveling: de heer P. A. H. Hilt; d. een lid van de commissie van toezicht op de Rijks Hogere Burgerschool (aftreding: mevr. Chr. R. G. Muller-Hazewinkel), aanbe veling: mevr. Chr. R. G. Muller-Hazewinkel; e. twee gedelegeerden der gemeente in het bestuur van de onderwijsstichting Hoogovens, aanbevelingen: de heren K. H. Marks en K. Tijssen; f. leden van het bestuur van de Wo ningstichting Velsen; g. een lid van het col lege van curatoren van het gymnasium Feli- senum (aftreding: mevr. J. E. van Os van den Abeelen-Rosendaal), aanbeveling: 1. mevr. J. E. van Os van den Abeelen-Rosendaal, 2. mevr. N. A. Engelkes-Wehry; h. een lid van de com missie van toezicht op de Mevr. dr. J. v. d. Berg van Eysinga-Eliasschool(aftreding: mevr. J. M. Heijkoop-van de Plas), aanbeveling: 1. mevr. J. M. Heijkoop-van de Plas. 2. mevr. G. v. d. Oord-Langen; i. een lid van de commis sie van toezicht op de handelsavondschool (aftreding: de heer H A. P. Veuger), aanbe veling: 1. de heer H. A. P. Veuger, 2. de heer J. W. J. Visser; j. een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, afd. IJmuiden (west) (vacature: J. F. A. Jungbacker), aan beveling: 1. de heer Th. Mooy, 2. de heer Jac. de Goede; k. twee leden van de commis sie van advies voor het W. F. Visserhuis (af treding: de heer B. L. de Vries en mevr. I. P. Hofman-Vlas), aanbeveling aftreding de heer B. L. de Vries: 1. de heer B. L. de Vries, 2. de heer J. Luyt, aanbeveling aftreding mevr. I. P. Hofman-Vlas: 1. mevr. I. P. Hofman- Vlas, 2. de heer M. Koorn; 1. een tijdelijke lerares aan het gymnasium Felisenum. Voor reinigingsdienst In de autoherstelplaats die bij het com plex gebouwen van de reinigings- en ont smettingsdienst aan de Velserduinweg in IJmuiden behoort, ontbreekt een verwar mingsinstallatie. Naar de mening van het Velsense college van B. en W. moet hierin worden voorzien door het aanbrengen van een luchtverwarmingsaggregaat. De hier aan verbonden kosten worden op 7.500 geraamd. Voorts acht het college het gewenst dat de centrale verwarmingsinstallatie van het kantoorgebouw geschikt gemaakt wordt voor huisbrandolie, omdat het meent, dat een automatisch regelbare in stallatie niet alleen wat het arbeidsloon betreft, maar ook ten aanzien van het brandstofverbruik een belangrijke bespa ring zal geven. De hieraan verbonden kos ten worden geraamd op 3000. Aangezien op de begroting hiervoor geen bedrag is geraamd, stellen B. en W. de raad voor een krediet van 10.500 beschik baar te stellen en de begroting te wijzigen. Prof. J. H. Gunningschool Het college van B. en W. van Velsen stelt de raad voor de openbare lagere school aan de Hunzestraat in IJmuiden „Prof. J. H.. Gunningschool" te noemen. Er komt een rijwielstalling Nu de aanleg van de Waterloolaan te Driehuis is voltooid, is het noodzakelijk, dat het terrein, dat tussen deze weg, het sportcomplex „Schoonenberg" en het park „Schoonenberg" is gelegen wordt opge ruimd. Er moet een definitieve oplossing worden gevonden voor de rijwielstalling ten behoeve van de bezoekers van de hockeyvelden. De huidige stalling zal zo spoedig mogelijk dienen te verdwijnen. B. en W. van Velsen hebben doen nagaan of het mogelijk is de stalling te verplaat sen naar de gezamenlijke ingang van de voetbalterreinen, de hockeyterreinen en het park, hetgeen inderdaad het geval blijkt te zijn. Het terrein is gunstig gele gen voor de bezoekers van de sportterrei nen en van het park en bovendien blijkt het mogelijk het terrein door middel van een beplanting zodanig af te sluiten, dat de rijwielstalling niet of vrijwel niet zicht baar zal zijn vanaf de weg. Ook het meer in zuidelijke richting ge legen terrein aan de Waterloolaan dient thans in een ordelijker staat te worden ge bracht. De kosten van een en ander wor den op f 10.000 geraamd. Voor de dekking van deze kosten staat nog een bedrag van f 2.400 ter beschikking. Het college ver zoekt de raad derhalve een aanvullend krediet van 7.600 te verstrekken. Het ligt in het voornemen van de „Vel ser Sportstichting" om van 6 tot en met 13 juni, evenals vorig jaar het geval was, een sportweek te houden als propaganda voor alle takken van sport. Voorts wil de stichting een werkgroep vormen ter bestudering van het vraagstuk of het mogelijk is te komen tot de vorming van een cursus voor de opleiding van j eugdsportleiders. Beide plannen van de „Velser Sportstich ting" hebben de volle instemming van het Velsense college van B. en W. Het stelt de raad daarom voor de stichting een sub sidie van f 2000 te verlenen. Duitse lerares in tijdelijke dienst aan „Feliseum" Het college van curatoren van het ge meentelijk gymnasium „Felisenum" te Vel sen heeft van 8 januari tot en met 31 augustus voorgedragen voor benoeming tot lerares in tijdelijke dienst mejuffrouw P. A. Bergen voor het vak Duits. Kleuters van Moerbergschool kunnen gaan spelen B. en W. van Velsen stellen de raad voor een extra-krediet van 1340,70 te verlenen om materiaal voor binnen- en buitenspel ten behoeve van de Moerbergkleuterschool aan te schaffen. B. en W. van Velsen stellen de raad voor te besluiten tut het aangaan van een geldlening groot 807.200, Rechtsgeding noodzakelijk 9 B. en W. van Velsen stellen de raad voor te besluiten tot onteigening van 7400 m2 grond gelegen ten zuiden van de Valcken- hoeflaan in Santpoort. Dit in het belang van de volkshuisvesting. De rijksconsulent voor grond en pachtzaken voor Noordhol land heeft geen bezwaren van landbouw kundige aard hiertegen, hetgeen uit een brief aan het gemeentebestuur van Velsen blijkt. Omdat langs minnelijke weg geen over eenstemming kan worden bereikt over de aankoop van een aantal stukken grond aan de Hageüngerweg in Santpoort (slechts twee eigenaren hebben zich bereid ver klaard stroken grond aan de gemeente te verkopen) stellen B. en W., om toch de benodigde grond in handen te krijgen, aan de raad voor, te besluiten tot het voeren van het daartoe vereiste rechtsgeding. In verband met het gereedkomen van de winkelbouw aan het Plein 1945 is het noodzakelijk de verharding van het plein uit te breiden en enigermate te wijzigen, terwijl ook de expeditiewegen achter de winkels aan de west- en oostzijde verhard dienen te worden. Tevens is gebleken dat de oostelijke verkeersweg langs het plein te smal is. Het is gewenst deze weg te verbreden tot veertien meter. Dc grond voor deze ver breding kan worden gevonden door ener zijds het trottoir langs de winkels te bren gen op 'n breedte van zes meter en ander zijds een strook af te nemen van. de op pervlakte van het plein. De aan deze werken verbonden kosten zullen naar raming 30.000 bedragen als mede f 9.0000 voor het verbreden van de oostelijke weg. In verband hiermee stelt het college van B. en W. van Velsen de raad voor een krediet beschikbaar te stellen groot 39.000. Aangezien vorig jaar gebleken is dat de Stichting Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen niet kan rondkomen met de tot nu toe verleende provinciale en gemeentelijke subsidie stelt het Velsen se college van B. en W. de raad voor de stichting een aanvullend subsidie van f 8000.- te verlenen. B. en W. zijn voor namelijk tot dit voorstel gekomen omdat de lectuurvoorziening van de stichting niet op noodzakelijke en verantwoorde wijze kan geschieden door gebrek aan geld. Bo vendien is er te weinig personeel en eist de salariëring van het personeel nodig ver betering. B. en W. van Velsen stellen de raad voor om ten gerieve van de buspassagiers van de NACO over te gaan tot het plaatsen van 'n wachthuisje bij de nieuwe bushalte aan de rijksweg nabij de Meervlietstraat in Velsen-Zuid. Om deze halte langs de kort ste weg te kunnen bereiken is 't noodzake lijk dat van de Meervlietstraat af 'n voet pad wordt gelegd dat. verbinding geeft met de Rijksweg. Bovendien zal er langs een gedeelte van de Rijksweg een trottoir moe ten komen. Het een en ander vergt 2250.- B. en W. van Velsen stellen de raad voor een krediet ter grootte van dit bedrag te verlenen om de onkosten te kunnen be strijden. De Fotokring „Velsen" heeft woensdag avond in het „Cultureel-Centrum" een vrij moeilijk jaar goed afgesloten. In zijn algemeen overzicht kon secretaris, de heer W. J. Neehus, namelijk constateren, dat de moeilijkheden wat betreft de sa menstelling van het programma en ande re verenigingszaken dankzij de kundige adviezen van de heer J. Schraa uit Wor- merveer, een geroutineerd lid van de Bond van Amateurfotografen, vrijwel zijn over wonnen. De zelfwerkzaamheid van de le den op dit gebied komt op gang. Het le dental steeg in 1958 van 86 tot 88. Tijdens de jaarvergadering in het Cultu reel-Centrum werd het bestuur van de fo tokring opnieuw geformeerd. De heer W. J. Neehus, die van de oprichting af het secretariaat van de vereniging heeft be heerd, trad als zodanig af, omdat hij we gens verandering van werkkring te wei nig tijd voor het verenigingswerk beschik baar heeft. Voorzitter G. J. Kwakkel dank te de' aftredende secretaris voor het vele, dat hij voor de fotokring „Velsen" heeft verricht. De heer W. J. Neehuis werd opgevolgd door de heer G. A. Bothof, die tot nu toe twee de secretaris van de vereniging was. De heer P. Borst verwisselde de functie van penningmeester voor die van vice-voor- zitter, omdat óók hij wegens drukke werk zaamheden te weinig vrije tijd beschikbaar heeft voor het verenigingswerk. De heer P. Borst werd opgevolgd door de heer H. Noorland. De heer C. de Boer werd tweede secretaris. Door het aftre den van de heer H. Rutgers en W. J. Nee hus werd het bestuur van negen op zeven leden gebracht. De heer H. Rutgers nam onlangs als vice-voorzitter afscheid we gens vertrek naar elders. Hij werd tot ere lid van de fotokring benoemd. In het nieuwe jaar zal veel aandacht wor den besteed aan het jeugdwerk. In verband met het aanleggen van we gen volgens het uitbreidingsplan-in-onder- delen voor Santpoort-Zuid is het nodig dat de gemeente de eigendom verkrijgt van een terrein ter grootte van ongeveer 18 m2 en dit terrein te ruilen tegen een strook grond ter zelfder grootte. B. en W. stellen de raad voor tot het aangaan van deze ruiling te besluiten. LONDEN (Reuter) West-Duitsland is woensdag in Londen met algemene stem men aangenomen als lid van de UNO-in- tergouvernementele maritieme raadgeven de organisaties (IMCO), hoewel het geen lid van de UNO is. Direct daarna werd de Bondsrepubliek eveneens gekozen in de zes- tien-landenraad van de IMCO. Ook Rus land, Italië en Japan werden in de raad gekozen, waar Argentinië, Australië, Bel gië, Canada, Frankrijk, Griekenland, India, Nederland, Noorwegen, Zweden, Engeland en Amerika reeds deel van uit maakten. De raad is het uitvoerend orgaan tussen de beide halfjaarlijkse vergaderingen van de IMCO. Dinsdag zijn India, Panama en Liberia lid van de organisatie geworden. Prilzen van woensdag Heilbot 3.60—3.10, kl. tong I 4.40. kl. tong II 3.60. tarbot I 4.804.20 per kg. Kl. schol II 56, schar 36—27, bot 45-42, v. haring 4436, makreel 33—30. gr. schelvis 9164, grm. schelvis 86—62, kim. schelvis 6243, kl. schelvis I 56—42, kl. schelvis II 46-35. wijting 3$—12, gr. gul 80—61, mid. gul 52—46, kl. gul 45—32, ham 12866, poontjes 41—37, kl. koolvis zw. 3830, kl. koolvis wit 61 per 50 kg. Gr. kabeljauw 404200, gr. koolvis zw. 140100, gr. koolvis wit 152, gr. leng 122 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 4 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 5 k. schol, 10 k. schar. 5 k. bot, 30 k. haring, 130 k. makreel. 860 k. schelvis, 960 k. wijting, 202 k. kabeljauw en gul, 7 k. leng. 5 k. ham, 10 k.- poon. 100 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 2380 kisten vis. Besommingen van woensdag IJM 32 Elie 16.220, KW 8 Deining 17.970, 2 trawlers met 35.500. HD 79 13.370. Beverwijk Men kan nu op de bloemenveiling heel goed zien dat de aanvoer van bolbloemen toe gaat nemen. Woensdag was er al een aardige veiling met tulpen, narcissen en hyacinten. Het zijn tot nu toe echter nog voor 95 °/o de „gekoelde" bollen die aan de markt komen. Deze bollen worden direct na het rooien, vanaf begin augustus tot eind september in een koelhuis gebracht en worden dan midden in de zomer bij een lage temperatuur bewaard. Het gevolg hiervan is, dat wanneer de bollen begin oktober geplant worden, de wortel- en bloemontwikkeling een heel snel verloop heeft. De niet gekoelde bollen geven meestal pas na half januari een bloem. De tot heden aangevoerde kwaliteit is goed te noemen. Men ziet zelfs prima partijen Copland nog altijd de koningin onder de Darwin tulpen. In mindere mate worden aange voerd de Krelage Triumph-, Hiloegearde en Lustige Witwe. De tulpen zijn duur. Zo werd er woensdag tot 20 cent per stuk betaald. Dit zijn prijzen waar de straat handel heel weinig aan heeft. De export koopt ze echter grif, voornamelijk voor België en Zwitserland. De blauwe „Kraal tjes", zoals men ook wel Blauwe Druifjes noemt, brachten het nog tot 50 cent per bosje. De leden van de Beverwijkse Amateur fotografen Vereniging (B.A.F.V.) zullen in hun vergaderlokaal van het Verenigings gebouw aan de Schans op vrijdag 16 januari hun jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst wordt een bestuurs verkiezing gehouden wegens aftreden van de heren R. M. Akse, vice-voorzitter; A Dibbets, secretaris en J. Heijne, tweede secretaris, die zich niet herkiesbaar stellen Voorts wordt de uitslag va» de wissel prijs wedstrijden bekend gemaakt. Op 30 januari volgt de vierde en laatste cursusavond voor gevorderden door de heer A. de Jong uit Amsterdam. Een zeer interessante lezing door de heer J. J. Wittenberg, bedrijfspsycholoog bij de K.L.M., wacht de leden op 13 februari. Het te behandelen onderwerp betreft de invloed van kleuren op de mens Een filmavond met projectie van 8 mm en 16 mm films voor en door de leden is vastgesteld op 27 februari. De beide avon den van februari kunnen door introducé worden bezocht. Voor de Keerkring-cursussen die door de commissie recreatieve zelfwerkzaam heid in Beverwijk werden georganiseerd blijkt veel belangstelling te bestaan. De cursus „reparatie aan bromfietsen en rij wielen" is om technische redenen een week verzet en zal nu gegeven worden op 14, 21 en 28 januari om 20 uur in de r.k. lagere technische school „St. Eloy aan De Brink. Wie alsnog belangstelling heeft om zelf kleine reparaties te leren uitvoeren aan bromfiets en rijwiel kan zich 14 januari op de cursus melden. Op woens' dag 21 januari start ook de cursus „wo ninginrichting", die voorts gegeven wordt op de woensdagen 4, 18 februari en maart. De cursus wordt gehouden in de meisjesulo aan het Kuenenplein en wordt geleid door deskundigen van de stichting „Goed wonen" te Amsterdam. Voor deze cursus kan men zich nog op geven bij mevrouw M. Vermeulen-Smit, Oostertuinen 60a, of bij de heren P. Koo men, Moerdijkstraat 19, ir. J. J. L. de Rooij, Warande 83, N. A. Rozemeijer, Gla diolenlaan 30 en A. H. Zoetmulder, Noor derwijkweg 11a. NOTERINGEN BEVERWIJK Andijvie 92-98, spruiten 31-77, waspeen 10-26, prei 12-31, knollen 7-20, boerekool 8-17, witlof 26-45. Op 12 augustus 1862 ver trekt uit de haven van Napels een groot emigrantenschip. Aan boord bevindt zich, als tussendekspassagier, de jonge Antonio Tanzi. Het geld voor de overtocht heeft hij van familieleden en kennissen ge leend, in de overtuiging het in een minimum van tijd te kunnen terugbetalen, wanneer hij maar eenmaal zijn deel van de fabelachtige rijkdom men der Nieuwe Wereld zal hebben ingepalmd. Al zijn be zittingen gaan mee in een kleine, zwartgelakte kist. Een paar weken later, na een stormachtige reis, loopt hij een beetje verloren door de straten van New York toen weliswaar nog niet de metro polis van thans, maar zo totaal anders dan zijn geboortestad, dat hij zich knap onwennig voelt en een ogenblik twijfelt of hij hier wel zal slagen. Hij grabbelt echter al zijn moed bijeen, zoekt een baantje en begint aan de opbouw van zijn fortuin. Ik hoor u al denken: de af gesleten Amerikaanse succes carrière. Toch niet helemaal. O zeker, zakelijke talenten be zit Antonio in ruime mate, maar er mag met recht aan worden getwijfeld of het hem uitsluitend met behulp hier van zou zijn gelukt vijftig miljoen dollar bij elkaar te krijgen. Hij volgt een andere weg door een schatrijke Pool se aristocrate, Magda Cenovs- ky, te trouwen. De omstandig heden waaronder dit huwelijk tot stand komt zijn gegarneerd met zoveel onvervalste Ita liaanse romantiek, dat wij signor Tanzi er niettemin geen moment van mogen verdenken Al weigeren we dan ook standvastig geloof te hechten aan wat in sprookjes wordt verteld, we mogen toch wel het woord sprookjesachtig gebruiken, wanneer op een zonnige Italiaanse dag een eerbiedwaardig kapitaal uit de lucht komt vallen. De erfenis van een rijke oom uit Amerika" is eerlijk verdeeld tussen drie Napolitaanse achterneven. uit geldzucht te hebben ge handeld. Het is hem de eerste maan den niet bijster meegelopen, al bevatten de brieven, die Antonio naar huis schrijft, niets dan optimistische be richten. Met als beginkapitaal een bedragje, waarvan hij zuinig-aan een maand kan rondkomen, neemt hij zijn in trek in een emigrantenhotel, waar hij zijn lagere school opleiding ten nutte maakt door zich te belasten met de cor respondentie van zijn landge noten-analfabeten. Korte tijd daarna stapt hij in een ander vak over: hij wordt inzeper bij een Italiaanse barbier. De straatverkoop van kranten vult zijn inkomen aan en een half jaar na aankomst in Amerika draagt de sober levende jongeman al een spaarbankboekje in zijn bin nenzak. Omstreeks dezelfde tijd stort hij zich in de bont handel en met succes. De zaken floreren en Antonio moet al spoedig aan uitbrei ding gaan denken. Maar het gaat niet allemaal zonder moeilijkheden. De Amerikaanse concurrentie is jaloers op de landverhuizer uit Napels, die van niets iets dreigt te maken. Als hij zich bij een bank vervoegt om kre diet voor zijn zaak, wordt hij als lucht behandeld en hij krijgt een koel briefje thuis: afgewezen. Hij ondervindt, dat er een roddelcampagne tegen hem wordt gevoerd, want ook andei*e banken wei geren hem geld te verstrek ken. Zo is de r -hijnbaar hopeloze situatie, wanneer hij op een avond in een roe keloze bui veel te veel dollars neertelt voor een logeplaats in de Metropolitan Opera. Het kan er eigenlijk niet af, maar hij wil ten minste eenmaal in zijn leven de vei-rukking van Mai-garet Lindberg's stem on dergaan. Voor de lichten wor den gedoofd, ziet hij, dat links van hem een knap jong meisje heeft plaatsgenomen. In de pauze komt het al tot een ge sprek over operamuziek, die Antonio op het lijf is ge schreven en na de voor stelling zitten zij tegenover elkaar in een Italiaans restau rantje. Drie maanden later kijken zij elkaar nog dieper in de ogen, wanneer de ambte naar van de burgei-lijke stand xun beiden een bepaalde vraag stelt. Zonder de minste aar zeling antwoorden zij beves tigend. Het huwelijk is zeer geluk kig; de enige schaduw is, dat het kinderloos blijft. Antonio gebruikt een deel van zijn vrouws vermogen om zijn vleugels wijder uit te slaan. En het geluk, geleid door zijn aangeboren zakeninstinct, blijft hem trouw. Bijna elke transactie bi*engt hem verder: het schijnt, dat de dingen, die hij aanraakt, in goud ver anderen. Toch blijven ook hem de tegenslagen niet bespaard. Het in opkomst zijnde Amei-ikaan- se gangsterdom volgt zijn loopbaan met bijzondere be langstelling en zet Tanzi's naam op een jpeciole lijst. Hij kan voor lange jaren een ge waardeerd melkkoetje zijn. Men benadert hem zijdelings, daarna openlijk:ófhij maar zo vriendelijk wil zijn elke maand, drieduizend gulden af te dragen aan hun vertrou wensman, dan kan hij er staat op maken, dat nooit meer (zoals is gebeurd) een van zijn kantoorlopers wordt overval len, noch dat ooit weer (zoals meex-malen is gebeurd) bij hem wordt ingebroken. Anto nio, verontwaardigd, maar ook wel wat naïef, piekert er zelfs niet over aan deze eis te vol doen. Is het niet de taak van de politie leven en eigendom van de burgerij te beschex*- men? Wat kan hem over komen in een modern en hoog ontwikkeld land als Amerika? Dat wordt tenslotte wel dui delijk. In mei 1923, bijna tach tig jaar oud, wandelt hij op zijn gemak door de straten van New York. Juist voor het ge bouw van de Metropolitan Opera, daar waar zijn geluk is begonnen, wordt uit een passerende auto op hem ge schoten. Door drie kogels ge troffen valt hij neer en sterft. Gebroken door verdriet volgt Magda hem enkele maanden later in het graf. Tevergeefs zoekt men in het grote huis aan Fifth Avenue naar een testament. Vijftig miljoen dollar wachten op de i-echtmatige erfgenamen, maar niemand meldt zich voor zijn deel. De Poolse verwanten van mevrouw Tanzi blijken te zijn gestorven en ook Antonio's broei-s liggen allang onder de groene zoden. Er worden noch tans op grote schaal nasporin gen veiTicht tot het begin van de tweede wereldoorlog zonder resultaat. De krijgs handelingen brengen een na tuurlijke onderbx-eking, maar na 1945 zet men het onderzoek in Italië voort. In 1955 heeft, men eindelijk succes; dank zij de krachtige hulp van het Italiaanse Genei*aal-Consulaat krijgt de ambtshalve aange wezen notaris eindelijk dine namen van Napolitanen in handen. Het zijn Pietro Corag- gio, een kapper, zijn broer Pasquale, die merkwaardig genoeg evenals de erflater in bont handelt en Gennaro Bo- nelli, de bekendste orthopedist van Napels. Einde 1958 kan aan elk der drie achterneven van Antonio Tanzi de lieve som van tien miljard lire wor- den overgemaakt en de hele stad is er natuurlijk vol van. Het sprookje van de rijke oom uit Amerika heeft een geluk kig einde gekregen r zoals het in sprookjes ook hoort te eijn. J. J. F. Remming Op uitnodiging van de commissie volks universiteit van De Keerlmng te Beverwijk zal pater dr. A. Fiolet donderdag 15 januari in de aula van de r.k. meisjes-ulo aan het Kuenenplein een inleiding houden over de uitdaging van de sekten aan het christen dom. Daarbij zal zijn aandacht in het bij zonder uitgaan naar de Jehova-getuigen. Erna. Bevei*wijk. IJ.C. Postduiventen toonstelling Zatei-dag 10 en zondag 11 januari vindt in zaal Hoogerwerf aan de Alkmaarseweg de jaarlijkse postduivententoonstelling plaats van de Beverwijkse verenigingen „De Reisduif" „Ons Genoegen" en „De Atoom" uit Velsen-Noord. Op deze expo sitie is een tweehonderdtal duiven te be wonderen. Schaakclub „Weenink" in de onderlinge competitie In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald: Afd. I: De KoterMuyen 0-1, StetVan 't Hoff 1-0, Van 't Hoff-Stet 0-1, Koomen Slings 0-1. Afd. II: R. Meyer—v. d. Does 0-1, Hartog De Bi-uin 0-1, BurgerhoutNijman afg., Van VerseveldJ. Meyer afg. Afd. III: De Jong—Van Putten 1-0, Mal-» lienv. d. Veen 1-0, Zweers-MeyerBel terman 0-1. Jeugdafd.: C. JoorJ. v. d. Bos 1-0, Boer —Bouwman 1-0, Franckv. d. Bovenkamp 1-0, Van VlissingenA. v. d. Kommer 1-0. DIT WIST U NIET evenals de zee kent ook de damekring vd. aarde een eb. en vloed, werk in aan de Noordpoolweeg alles zwaarder(elke 100kilo500qr.meeri wij le/en op een stens 100 km.dikke aardkorst die op een plastische'laaqdriift over^OOOOjaar niet meers op haar hoogtepunt iiangzaroi^haaras De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid kwam woensdagavond in Het Centrum bijeen ter nadere bespreking van het ontwerp beginselprogram. Voorts deelde de voorzittei*, de heer F. R. W. Kae- bisch, mee, dat de toeloop van nieuwe le den geregeld blijft doorgaan. De heer Kaebisch gaf als zijn mening dat in de lande de overtuiging steeds meer post vat, dat de ministers van de Partij van de Ar beid heel goed werk hebben geleverd in de afgelopen jaren. De te voeren vex-kiezingsactie bespre kende, zei de heer Kaebisch, dat de Partij van de Arbeid deze waardig wenst te voe ren. „Al ziet het er ook naar uit, dat de politieke tegenstanders niet zullen nalaten te proberen ons van ons goede voornemen af te helpen," liet hij er op volgen. Daar het partijcongres door de vei*kie- zingsactie is uitgesteld tot het najaar, wer den géén voorstellen daaromtrent behan deld. De heer G. Jelierse bracht een uit voerig verslag uit van de gewestelijke bij eenkomst, waar het ontwerp beginselpro gram is bespx-oken. Algemeen was men van oordeel op deze bijeenkomst dat de stof te veel was uitgewerkt waax-door het een en ander niet duidelijker werd. Beslo ten werd kleine wijzigingen aan te bren gen en daarnaast een toelichting te ver- stx-ekken. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Cornelis Theodorus, z. v. C. J. Theissling en C. M. M. Leek; Elisabeth Charlotte, d. v. G. Drost en L. C. Göbel; Margaretha Geertruida Johanna, d. v. A. Zonneveld en M. Luie; Petrus Jacobus Wilhelmus, z. v. O. P. Blijendaal en C. Boersen; Saskia Elisabeth Maria, d. v. K. Joustra en M. J. M. van Ditshuizen. ONDERTROUWD: Coxmelis Johannes Zonneveld en Marianna Francina Berlee. GETROUWD: L. J. A. M. Verbeek en I. C. Veldt. OVERLEDEN: M. Behouden, oud 67 jr., wonende te Castricum. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Stad Haar lem van Meiilla, erts voor Hoogovens; Mysin. Vas- tervik: Cormoran II, Fuur; Bernerus, La Pallice; Zwaantiena. Kasko; Delta, Noordzee, zout laden IJmuiden; Velox, Ostende. vis laden IJmuiden; Hestia, Hamburg; Francina. Noordzee, zout laden IJmuiden; Senior. Stettin, bijlegger IJmuiden; Helge. Mariehamn, bijlegger IJmuiden; Whitbey Abbey. Hamburg; Kennemerlnnd, Hamburg; Pon- za, Skutskar, hout voor Zaandam; Ilse Feldmann, Strood. bijlegger IJmuiden; Werna. Ostrand; Tha- letas, Bremen; Tukker, Noordzee, zout Laden IJmuiden; Ivoorkust, Le Havre. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Canopus van Rotterdam; Batu, Le Havre; Nyhorn, Rotter dam; Leonidas, Rotterdam: Tannstein, Antwer- Den; Eyo S, Londen, doorgaand naar Urk; Atlas, Rotterdam: Wanda, Kotka, cellulose voor Velsen Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Ragusa naar de Noordzee, proefstomen; Hermann Lith- meyer, Rendsburg; Maghellanus, Darmouth; Bet ty Ryan, Duinkerken; Munkfors. Noordzee, zout van IJmuiden; Vettersoe, Rotterdam, ledig van Hoogovens; Orddal, Sandefjord; Clangula, Rot terdam; Uman, Rotterdam; Hera, Bremen; Thea- no, Rotterdam; Gabonkust, Antwerpen; Plato Gibraltar; Voorwaarts, Londen, bijlegger IJmui den; Draco, Hamburg; Vliestroom, Plymouth; Bier urn. Den Bommel; Osiris, Curasao; Wallonia, Antwerpen, ledig van Velsen; Leo, Rotterdam* Whitbey Abbey, Goole; Velox, Gdynia, vis van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9