Uitgaan in Haarlem ZENUWRUST I. KAN Nieuw werk van Rudolf Escher door Concertgebouworkest Kort en bondig) KIJKEN BIJ KAN KOOPJES HALEN VRIJDAG 9 JANUARI 1959 9 LEZEN EN LATEN LEZEN Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff binnenkort 65 jaar Baanbreker van weten- schappelijk onderzoek der paragnosie Verhuizers mishandelden een hoogleraar die een verkeersfout maakte J. van Dijk overleden Prov. Coöperatiedag Aantal bromfietsdiefstallen neemt sterk toe Ver pi ich t id en titeitsplaatje als tegenmaatregel? Nederlandse mode in Londen Bij première van de film Operation A msterdam Samenwerking tussen luchtvaartmaatschappijen Conferentie in Brussel Dr. Vermeeren volbracht letterkundige opdracht Moskou dementeert „Dit jaar nog geen Rus naar Venus of Mars" Dr. Wassinkfonds opgericht Prijsvraag Raad van Europa TONEEL Zaterdag 10 januari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „De ijsman komt" van Eugene O'Neill in de vertaling van Marie-Sophie Nathusius. In dit door Richard Flink geregisseerde stuk spelen Robert de Vries, Frits van Dijk, Bern- hard Droog, Gerard Hartkamp en Ben Groenier de voornaamste rollen. Zondag 11 januari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Nogmaals geeft toneelgroep „Theater" een voorstelling van „De ijs man komt" van Eugene O'Neill in de vertaling van Marie-Sophie Nathusius, met behalve de bovengenoemden, Paul Storm, Maxim Hamel, Hans Culeman en anderen. Maandag 12 januari, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Voor de derde keer brengt toneelgroep „Theater" „De ijsman komt" van Eugene O'Neill ten tonele onder regie van Richard Flink en in een decor van Wim Vesseur. Ditkeer is het een abonnementsvoorstelling (A). MUZIEK Maandag 12 16.30 uur: januari. Grote Kerk, 15.30 Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma zal pas op de dag van uitvoering bekend worden gemaakt. Vrijdag 16 januari, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de cul turele en estetische vorming van de rijpere schooljeugd geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam het derde peda gogische jeugdconcert.. Het programma omvat werken van J. S. Bach, Mahler en Van Anrooy. Vrijdag 16 januari, Grote Kerk. 11.30 12.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters geeft een concert. Het programma omvat werken van Brahms, Grieg, Pon- chlelio en Handel. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 12 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Joh. G. Wertheim houdt de eer ste voordracht van een serie van drie over „De ontwikkeling der moderne beeldhouwkunst". Maandag 12 januari, Bakenessergracht 10, 20 uur: Kunstboekbindster mejuffrouw W. Kits van Waveren begint haar cursus over „Papier-technieken" in de lokali teit van de Vereniging voor Handen arbeid. Donderdag 15 januari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. H. H. Schutte geeft zijn eerste les van een serie van zes onder de titel „Tekenen naar levend model". GELOOF EN WETENSCHAP Dinsdag 13 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt een lezing over „Kunstschatten van het Frans Halsmuseum". AMATEURTONEEL Dinsdag 13 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging „Nieuw Leven"., met „De fatale datum", doof Frank Aylmer. Woensdag 14 en donderdag 15 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Personeels vereniging „Stadhuis" geeft een voor stelling van „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde-Peach en Ian Hay. DIVERSEN Zaterdag 10 januari, restaurant Dreef- zicht, 19.30 uur: Werkgroep Anonieme Alcoholisten houdt 'n feestelijke nieuw jaarsbijeenkomst, waaraan ondermeer medewerking wordt verleend door de Boerenkapel. Sprekers zijn onder andere dr. J. R. H. Schaank en dr. P. H. Esser. Zondag 11 januari, Concertgebouw, 20 u.: Haarlemse Volksdansfederatie geeft onder leiding van Henk van Wateren 'n volksdansbal. Zondag 11 januari, gebouw Nieuw Berken rode, 14 uur: Het Haarlemse kinder circus „Lambertha" geeft een voor stelling. Dinsdag 13 januari, .Teugdgebouw (Soen- daplein) 20 uur: Dr. Van Baal houdt voor de Anti-Revolutionaire kiesverenigin gen in Haarlem-Noord een lezing over Nieuw-Guinea. Wnsdag 13 januari, Krelagehuis, 20 uur: Voor de Koninklijke Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heef D. Schuyt een lezing over „De Expo gezien uit het oogpunt van een tuin bouwkundige". Dinsdag 13 januari, Aula Lourens Coster- lyceum, 19.30 uur: De Haarlemse disco club houdt een bijeenkomst, waar klas sieke muziek ten gehore zal worden ge bracht. ^"nderdag 15 januari, Brinkmann, 20 uur: Het N.V.V. houdt een bijeenkomst, waarbij een hoofdbestuurder van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel zal spreken over „De boycot-actie van de Internationale Transportarbeiders Federatie (I.T.F.). Advertentie Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Ds. T. WAKKER Ds. T. Wakker, voorganger van de Vrije Hervormde Gemeente te IJselmuiden, heeft zijn ambt neergelegd en is overgegaan naar het in 1952 geïnstitueerd kerkverband van de Chr. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland. Ds. Wakker, die van gereformeer den huize is en op Urk werd geboren, werd eerst opgeleid tot godsdienstonderwijzer en ging in die jaren over tot de Ned. Herv. Kerk. Hij was eerst predikant bij een vrije gereformeerde gemeente te Aalburg. In 1953 kwam hij naar IJselmuiden als opvol ger van wijlen ds. J. Keller, die uit de Ned. Hervormde Kerk getreden was en in IJsel muiden een vrije gemeente stichtte. Ds. Wakker heeft in IJselmuiden veel van zich doen spreken, doordat hij een groot aantal Processen aanhangig maakte, toen hij in conflict kwam met zijn kerkeraad. Een groot deel van zijn gemeente schaarde zich achter hem en de rechtbank stelde hem in het gelijk, waarna zich een deel van de ge meente afscheidde. Donderdag 15 januari, Brinkmann, 20 u.: Voor de vereniging „De Vrije Gemeente" houdt prof. dr. R. van Brakell Buys een lezing over „De dynamische levensfilo sofie van Ortega y Gasset". Donderdag 15 januari, Brinkmann, 19.45 uur: J. Bakker en D. A. Meesters houden voor de Kon. Ned. Natuurhistorische vereniging een lezing over „De flora van onze duinen". FILMVOORSTELLINGEN Zondag 11 Januari, Rembrandt-theater, Een reprise van de film „Omaru". Zondag 11 januari, Lido-thatcr, 11 uur: Vertoning van de expeditiefilm „De groene hel". Zondag 11 januari, Studio-thater, 11 uur: Nogmaals een voorstelling van de film „Wereld der dieren". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur en op zon en feestdagen van 1315 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur (zondagen 13—16 uur). Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken: Romans: van Aken. De wilde jaren; van den Broek, Kermis in de regen; Buck. De eerste vrouw en andere verhalen; Dendermonde, De weglopers: van der Tol. Achter de dijken ligt. de zee; Toxopeus. De eilander; Beaty. The proving flight; Compton-Burnett, A house and its head; Olivier. Institutrice en Algérie; Banti. Artemisia; de Madariaga, El corazön de Piedra Verde; Cho rus, De vier evangelisten als menselijke typen; Fromm, De gezonde samenleving, psychopatholo gie van demokratie en kapitalisme; Vrije-tijds- besteding in Nederland, dl.7, Het beoefenen van liefhebberijen; Schmull, Brandt en den Boef, Bas ketball; Euwe en Muhring, Zo leert u goed scha ken; van der Graft, De twaalfjarige in de tem pel, bloemlezing religieuze gedichten; Poort, De koning van Wezel, gedichten; Lagerlöf, Dagboek van de veertienjarige Selma Lagerlöf; Doelman, Kleine geschiedenis van de Europese kunst; Tiet- ze, Touiouse Lautrec: Brumsteede. Film. van bib- berfoto tot cinemascope: Nemetz-Fiedler, Abriss der musikalischen Formenlehre: Haas und Kle ver, Schallplattenbrevier: Wouters. Volken en volkenkunde; Bouman, Vijfstromenland; Vere, Zout in hun bloed, de levensgeschiedenis van be roemde Nederlandse zeehelden; de Haan. Bóeren- Haarlems uit 1732: van Hattum, Oudhollandse liedboeken uit de zestiende en zeventiende eeuw; Moschopoulos, La terre sainte; Fanciulli, Don Bosco. Cruquiusmuseum, historische machines, maquette van Nederland met waterstan den, 9—12.30, 13.30—16 uur. In 't Goede Uur: Vanaf 1 januari expositie van grafisch werk van A. J. Veldhoen. Dagelijks geopend van 1022 uur. Galerie Etroit: Expositie „Konkrete kunst" geopend dagelijks tot 15 januari van 12—20 uur. Zaterdags gesloten. Huis Van Looy (Kamperlaan): Kerst expositie van leden van „Kunst zij ons Doel", tot 19 januari. Dagelijks geopend van 1017 uur. Zondags van 1417 uur. Advertentie JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 TELEFOON 15004 Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de parapsychologie aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, hoopt op 18 januari 65 jaar te worden. Hij is bekend geworden door zijn onderzoekingen op het terrein der paranormale verschijnselen. Hier over heeft hij in de loop der jaren talloze lezingen gehouden in binnen- en buiten land, terwijl hij verschillende boeken over dif onderwerp publiceerde, waarvan enke le in buitenlandse vertalingen verschenen. Prof. Tenhaeff is tevens directeur van het Parapsychologisch Instituut der Utrechtse universiteit. Uitbreiding van zijn instituut is een van zijn grootste wen sen. Men spreekt in het buitenland al van „de Utrechtse school" en de belangstelling voor de onderzoekingen in het instituut neemt steeds toe. Prof. Tenhaeff heeft de bedoeling, van het Parapsychologisch instituut een Westeuropees centrum voor onderzoek naar paranormale verschijnse len te maken. De heer Tenhaeff deed in 1928 zijn docto raal examen psychologie. In 1933 promo veerde hij tot doctor in de psychologie op het proefschrift „Paragnosie en Einfühlen". In het jaar van zijn promotie werd dr. Tenhaeff toegelaten tot de Utrechtse uni versiteit als privaat-docent in de para psychologie. In 1953 volgde zijn benoeming t.ot bijzonder hoogleraar. Reeds in 1926 begon prof. Tenhaeff zijn onderzoekingen naar de persoonlijkheids- struktuur van personen met een uitgespro ken paragnostische begaafdheid. Later be gon hij zijn proefpersonen ook diepte- psychologisch te benaderen. Hij was de eerste Nederlander, die deze onderzoekin gen in academische banen leidde. Prof. Tenhaeff stichtte samen met dr. P. A. Dietz het tijdschrift voor parapsy chologie, officieel orgaan van de Studie vereniging voor Psychical Research. Hij is voorts de auteur van ..Inleiding tot de pa rapsychologie", „Verschijnselen en be schouwingen over de parapsychologie". ..Het spiritisme", „Oorlogsvoorspellingen", „Beschouwingen over het gebruik van paragnosten", „Telepathie en helderziend heid" en „Aussergewöhnliche Heilkrafte Een hoogleraar „sneed" op 3 oktober op de Zuiderzeestraatweg bij Harderwijk een verhuiswagen. Dit verdroot de verhuizers, de 46-jarige J. A. en de 33-jarige G. G., beiden uit Assen, zeer en toen zij kort daarna de professor met zijn auto voor gesloten spoorbomen zagen staan, besloten zij het recht in eigen hand te nemen. A. rukte het portier van de personen auto open en sleurde de hoogleraar achter het stuur vandaan. Vervolgens koelde hij zijn woede door de professor te mishande len. Intussen was de echtgenote van de hoogleraar uitgestapt, om de mannen te vragen of zij wel wisten met wie zij te doen hadden. Maar zij stond nog maar net op straat of de spoorbomen gingen open, waarna de professor zonder zijn vrouw wegreed. Een eind verder kon zij zich weer bij haar uit het lood geslagen echt genoot voegen, toen deze een voorbijgan ger vroeg waar hij het politiebureau kon vinden. Deze adviseerde echter door te rij den omdat men niet kon weten wat de verhuizers verder van zins waren. De pro fessor volgde deze raad op en reed door naar Zwolle waar hij de politie van Har derwijk telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. Intussen hadden de beide verhuizers bij de politie reeds een klacht ingediend tegen de hoogleraar wegens snijden. Gisteren stonden de mannen terecht voor de politierechter te Zwolle. Zij ontkenden te hebben geslagen en beweerden alleen te hebben willen beletten dat de automo bilist zou wegrijden voordat de politie in het geval gemoeid was. Wol gaven zij toe dat dit „beletten" op een nogal stevige manier was gebeurd. „Ik heb die maniak even uit zijn auto gesleurd", zei A. en G. verklaarde: „Iemand die zo rijdt moet het maar hardhandig worden bijgebracht." De politierechter vond, evenals de offi cier, de opwinding van de verhuizers be grijpelijk. Hij maakte de mannen duide lijk dat zij ook genoegdoening hadden ge kregen als zij het autonummer hadden ge noteerd en de namen van eventuele getui gen. De officier eiste tegen beiden 1 15 boe te en betaling van de helft van de inge diende civiele vordering ten bedrage van f 15,75 wegens schade aan de kleding van de professor, wiens hoed was zoekgeraakt in de hitte van de strijd. De rechter von niste conform de eis. De hoogleraar was reeds door de kan tonrechter beboet wegens snijden. Te Santpoorrt is op zevenenzeventig- jarige leeftijd overleden de heer J. van Dijk, oud-directeur van het Crematorium te Velsen (Driehuis). Hij volgde op 1 ok tober 1939 de heer F. Blaauw op, de eerste directeur van het crematorium, die in de zomer van dat jaar was overleden. De heer Van Dijk was destijds werkzaam bij het onderwijs in Utrecht en had zitting in het bestuur der plaatselijke afdeling van de Facultatieve Vereniging voor Lijkverbran ding (thans crematie). Ook had hij zitting in de commissie van beheer voor het cre matorium te Velsen. Deze functie moest hij neerleggen na zijn benoeming tot, directeur. Op 1 januari 1949 is de heer Van Dijk af getreden. Dinsdag 13 januari na aankomst van trein 14.05 uur zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. Het Instituut voor Land- en Tuinbouw- coöperatie in Noordholland houdt op woensdag 21 januar' in het „Wapen van Heemskerk" in Alkmaar een provinciale coöperatiedag. 's Morgens leidt de heer P. C. Muntjewerf een forum over: „Gemeen schappelijk gebruik van grond, gebouwen en werktuigen". Forumleden zijn de he ren P. Koeman, J. C. Knibbe en J. J. Oude- jans. 's Middags houdt de directeur van de coöperatieve Melkcentrale, de heer B. van der Heide, een inleiding over: „Groeiende samenwerking tussen parti culiere en coöperatieve ondernemingen". Op het negende abonnementsconcert van het Concertgebouworkest had de Amster damse première van een in 1915 voltooid orkestwerk van de Nederlandse componist Rudolf Escher plaats. „Hymne du Grand Meaulnes" is de titel, waaruit duidelijk blijkt in welke regionen de conceptie van deze muziek zich heeft afgespeeld: de com ponist deelt in de toelichting mee. dat de indruk die het verlaten, barre landschap van de Sologne op hem maakte, de streek in Midden-Frankrijk, waar de jonge titel held van „Le Grand,J$eaulnes" van Alain Fournier naar het verloren droomkasteel zoekt, medebepalend was voor het or.tsfaan van zijn compositie. Escher wil het werk in de eerste plaats beschouwd zien als een verklanking van de visionaire aspecten, die in het genoemde boek zo sterk gestalte krijgen in het onvervulbaar verlangen van de hoofdfiguur en voorts als een evocatie van de sfeer van het landschap. Of hij er in geslaagd is de eigen toon van de roman in muziek te transponeren moet ik. althans na een eerste aanhoren, betwijfelen. Ik heb met grote belangstelling naar deze or kestrale hymne geluisterd, omdat ik zelf in enkele vroegere werken van Escher een oorspronkelijke aangrijpende klank heb be luisterd. die kostbaar is. Deze componist heeft enige keren ervan blijk gegeven grote innerlijke spanningen muzikaal te kunnen realiseren met besef voor de waarde van het geringste detail. Zijn in de tweede wereldoorlog gecomponeerde „Musique pour l'esprit en deuil" zou door onze grote Bijna 5000 bromfietsen, 1000 meer dan het jaar tevoren, werden in 1958 gesto len. Van dit aantal konden ongeveer 1500 niet meer worden achterhaald. Daarmee hebben de benadeelde eigenaren gezamo- lijk een nadeel van ongeveer een half miljoen gulden geleden. Vergelijkt men het aantal gestolen bromfietsen met het aantal gestolen en weer achterhaalde auto's, dan zijn deze laatste cijfers veel gunstiger. Ditzelfde geldt voor motoren en scooters. Deze motorvoertuigen zijn op grond van de noodzakelijke papieren ge makkelijker te identificeren en terug te vinden. Slechts vier of vijf percent kan niet meer worden opgespoord. Het opsporen van gestolen bromfietsen is vrij kostbaar. De modernste communica tiemiddelen, die snelle verspreiding van de gegevens mogelijk maken, worden er voor gebruikt. Vele honderdduizenden gul dens kost het verspreiden van gegevens over en het opsporen van gestolen brom fietsen. Het ligt dan ook voor de hand, dat naar een methode gezocht wordt om het stelen en verhandelen van gestolen bromfietsen minder aantrekkelijk te maken. Deskun digen bestuderen thans de mogelijkheid, voor iedere bromfiets een niet te verval sen identiteitsbewijs te maken. Zou hier aan de verplichting worden verbonden, dat iedere bromfietsberijder dit kaartje, waarop gegevens van frame en motornum mer staan genoteerd, bij controle moet kunnen tonen, dan zou de aardigheid er voor de bromfietsdieven en handelaren in gestolen bromfietsen spoedig af zijn. Zon der identiteitskaartje zou men geen brom mer kunnen verhandelen. In kringen van de handel en van de poli tie wordt dit één van de mogelijkheden genoemd om de diefstallen van bromfiet sen te beteugelen en te bestrijden. Nu het aantal bromfietsen op de Neder landse wegen naar het miljoen loopt en het aantal diefstallen sterk stijgt wordt naar de mening van vele deskundigen een doeltreffende, maar zo eenvoudig moge lijke maatregel daartegen steeds noodza kelijker. Deskundigen zijn van mening dat in het ontwerp voor de nieuwe Wegenver keerswet de grondslag voor een derge lijke regeling kan worden gelegd. orkesten ieder jaar op 4 mei gespeeld moe ten worden. Het „spannende" element ontbreekt in het bovengenoemde werk helaas. De com positie is streng lineair opgezet, loopt van twee. naar driestemmigheid, uiteindelijk naar vierstemmigheid. Betrekkelijk korte interrupties van het gehele orkest accen tueren even een knooppunt in de bijna „gelaten" beweging der stemmen. De zeer omvangrijke orkestbezetting is door de componist slechts zelden op haar mogelijk heden van kleur en klank gebruikt. Het is natuurlijk denkbaar, dat men bi] nadere J<ep;iismaking in deze bij eerste aanhoren wat karige muziek een zeer bewuste wil tot expressie waarneemt, die dan gericht zou zijn op het evoceren van de naaktheid, het onbeschermdzijn dat in Fournier's boek op verschillende plans een rol speelt Voor alsnog moet ik zeggen, dat dit groot op gezette werk (het is ééndelig en duurt on geveer een kwartier) mijn verwachtingen niet vervuld heeft. De avond was door het orkest onder leiding van Bernard Haitink geopend met naar mijn mening iets te weinig spirituele vertolking van Haynd's Synfonie in Es, nr. 99. Een uitzondering zou ik willen maken voor het laatste deel, waarin Haitink het orkest even aan de toppen van zijn vingers had. Het tweede gedeelte van dit program ma werd geheel in beslag genomen door een uitvoering van het kolossale tweede pianoconcert van Brahms, met als solist de Russische Amerikaan Eugene Istomin, die hier voor de eerste keer optrad. Hij is een leerling van onder anderen Rudolf Serkin en staat reeds aan het begin van een inter nationale carrière. Door zijn interpretatie van het uiterst weerbarstige concert van Brahms leerde men hem kennen als een pianist van formidabel talent. Hij is niet alleen technisch volleerd (dit pianoconcert is in dat opzicht een toetssteen.) ook toonde hij zich in de ragfijne toetsen van het andante een bezield musicus. Het was een vertolking van hoog gehalte, mede door het bijzonder fraai sluitende samen spel met het orkest, dat zich hier onder Haitinks leiding van zijn beste kant liet horen. Sas Btinge Dinsdag 13 januari is de dag van „Ope ration Amsterdam" in Londen. Niet alleen dat die dag de Rank-film van die naam in het Leicester Square Theatre haar we reldpremière beleeft, ook over Amster dam zelf en de Nederlandse industrie zal men die dag het licht laten schijnen in de Britse hoofdstad. Op een receptie, die aan de gala-avond voorafgaat, zullen zes Ne derlandse mannequins demonstreren, dat de Nederlandse couturiers na de oorlog mee zijn gaan tellen. De toiletten van Ferry Offerman, de hoeden van Max Hey- mans en de bontjassen naar creaties van W. van Daal zullen de Britten getoond wor den. Do meeste ontwerpen zijn de winter collecties van genoemde modekunste naars. Enkele toiletten zijn echter speciaal voor deze gelegenheid gemaakt. Het film journaal „De wereld van week tot week" komt opnamen van de show maken, die over de gehele wereld in roulatie zullen worden gebracht. De gasten van Rank op de gala-avond, onder wie de Nederlandse ambassadeur en vele filmsterx-en zullen voorts kaas, jenever en andere uit ons land afkomstige voortbrengselen alle eer kunnen aandoen. Zoals men weet is „Operation Amster dam" het verhaal van een in de Meidagen van 1940 in allerijl via IJmuiden wegge brachte collectie diamanten. Als bijzonde re attractie ontvangt iedere bezoekster van de galavoorstelling een kleine valse diamant. Tussen de valse exemplaren zijn echter ook drie kostbare echte verstopt. Eind februari, begin maart komt „Ope ration Amsterdam" in Nederland in rou latie. Advertentie ïtaliano, de heerlijke versnapering bij 10 cent hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK In Brussel is een conferentie gehouden tussen delegaties van vijf Europese lucht vaartmaatschappijen, nl. de K.L.M. (Ne derland), de Sabena (België), Air France (Frankrijk), Lufthansa (West-Duitsland) en Alitalia (Italië), over de mogelijkhe den van verdere coördinatie en rationali satie van de activiteiten van haar onder nemingen, voornamelijk met het oog op het verdrag van de Europese Economi sche Gemeenschap. Van de zijde van de K.L.M. deelde men aan het A.N.P. mede dat sedert enige maanden besprekingen over deze onder werpen tussen de directies van de vijf maatschappijen worden gevoerd en dat eind januari de delegaties opnieuw teza men komen. Nadere bijzonderheden over wat de vijf genoemde luchtvaartmaat schappijen verstaan onder „verdere co ördinatie en rationalisatie van de activi teiten" kon men echter niet verstrekken. Op de Brusselse conferentie was de K.L.M. vertegenwoordigd door de heren I. A. Aler, president-directeur, mr. L. H. Slotemaker, directeur Buitenlandse Be trekkingen, en dr. E. van Konijnenburg van de dienst Buitenlandse Samenwerking. Naar bekend is valt de luchtvaart niet onder de werking van het E.E.G.-verdrag. In de Raad van Europa zijn enige jaren geleden enkele voorstellen gedaan voor integratie van de luchtvaart van boven af, maar deze voorstellen werden niet aanvaard. Bij de behandeling van deze voorstellen werd geconstateerd, dat het schema van de luchtdiensten in Europa niet logisch was opgebouwd en zeker niet rationeel werd uitgevoerd. Reeds toen werd de gedachte geopperd, dat eventue le samenwerking tussen de luchtvaart maatschappijen in Europees verband diende tot stand te komen op basis van vrijwilligheid. Dr. P. H. Vermeeren is klaar gekomen met de hem door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verleende letterkundige opdracht tot het schrijven van een studie betreffende de werkmethode van Constantijn Huygens (15961687), gebaseerd op de manuscrip ten van zijn Nederlandse gedichten tot 1627. Aan deze studie is toegevoegd .een manuscriptologische beschrijving op werk kaarten, welke op de Koninklijke Biblio theek voor onderzoek beschikbaar zijn. MOSKOU (UPI) Een Russische rege ringswoordvoerder heeft het bericht dat Rusland in september bemande ruimte schepen naar Venus en Mars zou zenden, donderdag tegengesproken. Hef Zuidafri- kaanse blad „Landstem" had geschreven, dat de Russische ruimtevaartdeskundige prof. Blagonrafov deze voorspelling had gedaan in een telefonisch interview met iemand uit Kaapstad. De woordvoerdoi ontkende, dat Blagon rafov met iemand in Kaapstad getelefo neerd heeft. Hij wees erop, dat deze ge leerde drie dagen geleden op een perscon ferentie gezegd heeft, dat Rusland pas dan een mens in de ruimte zal brengen, als men hem ook veilig terug kan laten ke ren. Volgens de woordvoerder is het be richt van „Landstem" een verzinsel. (Reuter) De V.S. zijn van plan, nog dit jaar vier interplanetaire raketten te lanceren, waarvan een mogelijk naar Mars en een naar Venus, zo heeft de lei der van de raketafdeling van „General Electric". Glen Bieging, in Boston ver klaard. Mars zal zich tussen februari en april in een gunstige positie voor een raketproef bevinden en Venus in het begin van de zo mer. De raket naar Venus zal waarschijn lijk uitgerust worden met apparaten voor het meten van de wolkenlaag en van mag netische storingen in de omgeving van de planeet De raket zou de gegevens op de band moeten opnemen en uitzenden als zij weer in de buurt van de aarde zou ko men. „Ruimte-capsule" Volgens de Amerikaanse Screpps-Ho- warddagbladen zal de Nationale Ruimte- vaartraad in de V.S. binnen twee weken opdracht geven voor de bouw van een „ruimte-capsule" een op de Atlas-raket te plaatsen neuskegel waarin een mens 40 uur lang door de ruimte kan vliegen. De capsule zou daarna afgestoten worden door de raket, en in zee dalen, waar zij zou blijven drijver tot zij wordt opgevist. De eerste bemande raket zou omstreeks 1961 kunnen worden gelanceerd. (AFP) De Franse regering heeft een commissie voor ruimte-onderzoek in het leven geroepen, die voorstellen zal doen over de opstelling en uitvoering van een program voor ruimtespeurwerk en toe zicht houden op deze uitvoering als het program door de regering is aanvaard. Toren wordt herbouwd. De toren van de St. Eusebiuskerk te Arnhem zal worden herbouwd. B. en W. van Arnhem stellen de raad voor, 2.800.000 hiervoor beschik baar te stellen. De toren werd in de oorlog verwoest. Schip over schip. Op de Waal ter hoogte van de gemeente Varik kwam door een defect aan de stuurinrichting het mo torschip „Kumienes" dwars in het vaar water te liggen. De snellopende motor tanker „Oderia" schoof daarop over de gehele breedte van de „Kumienes" heen, waardoor voor ongeveer 100.000,schade werd aangericht. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. Kermis verbannen. De Utrechtse ge meenteraad heeft met 21 tegen 17 stemmen een motie van de P.v.d.A-fractie aange nomen om op het Vredenburg voortaan geen keiTnissen meer toe te laten. De P.v.d.A-fractie had deze motie ingediend naar aanleiding van een verzoek der Hore- cafbedrijven rondom het Vredenburg, die verleden jaar veel hinder hebben onder vonden van het met de kermis gepaard gaande lawaai. Gezant in La Paz. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. P. J. Eekhout, laatstelijk Nederlands gezant te Rangoon, tot Nederlands gezant te La Paz (Bolivia). Weer aan het werk. Het Chinese per soneel van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Peking is onlangs in staking gegaan, nadat de zaakgelastigde twee leden van het personeel had ont slagen. die plotseling weigerden werk zaamheden te verrichten, welke tot hun normale taak behoorden en die voordien steeds door hen werden uitgevoerd. Na uitvoerig overleg van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiger te Peking met de Chinese autoriteiten heeft het sta kende oersoneel besloten het werk te her vatten. Niet op kandidatenlijst. Het centraal comité der A.R.-partij heeft bij de vast stelling van de voorlopige kandidatenlijst voor de verkiezingen van leden der Twee de Kamer de zittende leden ds. J. Fokke- ma en ds. C. van der Zaal, die beiden 65 jaar zijn! daarop geen plaats meer gegeven. In de kring van de hervormde Anti- Revolutionairen is nu een comité van actie gevormd, dat bevorderen wil, dat dit ten aanzien van ds. Fokkema alsnog zal ge beuren. Dienstweigeraar. Vier maanden ge vangenisstraf en een jaar rijkswerkinrich ting is geëist tegen een 19-jarige timmer man uit Winschoten wegens overtreding van de Dienstplichtwet. Hij had om princi piële redenen (Jehova-getuige) militaire dienst en ook de vervangende burger dienst geweigerd. Honderdvier. De oudste inwoonster van Rotterdam, mevrouw P. van Geenen- Van Yperen, is gisteren 104 jaar gewor den. De vurige wens van mevrouw Van Geenen, die al enige jaren in het Her vormd Tehuis aan de Van der Sluysstraat verblijft, is dat zij tenminste even oud mag worden als een van haar grootmoe ders, die de leeftijd van 105 jaar bereikte. Gelukwens van B.B. Ongeveer 10.000 Haagse jongens en meisjes, die dit jaar 16 jaar worden, zullen van de Bescher ming Bevolking in deze stad op de ochtend van hun verjaardag een gedrukte geluk wens ontvangen en een brief van de burge meester, waarin deze erop wijst, dat men in tijd van nood wat voor zijn medemens moet doen. De Haagse B.B. hoopt, dat door deze nieuwe wervingsactie zestienjarigen tot de B.B. zullen toetreden, opdat men jeugdbrigades kan gaan vormen. Wethouder bedankt. Na een besloten raadsvergadering, welke twee uren duur de, heeft de heer J. E. H. Baris (C.H.) be dankt als wethouder van Spijkenisse. De heer Baris zou naar de mening van de P.v.d.A.-fractie niet juist hebben gehan deld bij de brancheverdeling voor te ves tigen winkels in nieuwe wijken van Spijkenisse. Bij het afscheid van dr. W. F. Wassink van het Antoni van Leeuwenhoekzieken huis te Amsterdam heeft de vice-voorzitter van het bestuur van de vereniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut", dr. J. Straub, medegedeeld dat het bestuur be sloten heeft om uit het kapitaal van de vereniging een deel af te scheiden als Dr. Wassinkfonds. Uit dit fonds zullen de kos ten worden bestreden van een eens in de drie iaar te houden voordracht door een deskundige over een wetenschanoeliik on- derwern. dat betrekking heeft op het kankeronderzoek en de kankerbestrijding Dr. Straub die in zijn redevoering de scheidende chirurg van het kankerinstituut voor zijn veertigjarige arbeid ter bestrij ding van de gevreesde ziekte dank zegde, verklaarde dat met de oprichting van het Wassinkfonds de naam van de thans 70- jarige chirurg voor lange tijd in ere zal worden gehouden. Dr. Wassink gaf in zijn afscheidsrede een blik in het verleden en een in de toekomst van de kankerbestrijding. Hij werd daarna door diverse medewerkers en ook voor malige medewerkers van et instituut toe gesproken. Het afscheid werd besloten met een receptie. Onder auspiciën van de Raad van Europa zal iedere twee jaar een prijsvraag over een wetenschappelijk onderwerp worden gehouden. Als onderwerp voor de eerste prijsvraag is gekozen: „De gevolgen van het gebruik van kernenergie voor de Euro pese samenleving". De prijs bedraagt een miljoen Franse franken. Verdere inlichtingen geeft de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13