CPanda en de olie-boertjes J Wereldnieuws Stormachtig langs de kust Afwezigheid van ministers te Straatsburg wordt betreurd Alphenaar NAAIMACHINES ió het zo Fantasie 2 EUROPEES PARLEMENT Zeer bevredigende gang van zaken bij Cobra Bruto-investeringen in het derde kwartaal 1958 Hogere goudprijs in Parijs Ruim f 164 min. toegewezen aan schatkistpromessen DE KLOMPENCENTRALE Voor 1959 recordoverschot aan graan verwacht Witte kool naar België Wet op de Uitverkopen nu veelvuldig overtreden KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZW1TSAL KINDER-HONING-SIROOP U.J Engelse eisen wellicht te zwaar voor Euromarkt Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen overheidsmaatregel voor de melkbezorging VRIJDAG 9 JANUARI 1959 DE BELGISCHE OUD-MINISTER Duvieusart (Chr. Democraat) heeft donderdag middag in het Europese Parlement er zijn teleurstelling over uitgesproken dat de gedachtenwisseling, die tot nu toe is gevoerd over de algemene verslagen van de werkzaamheden der Europese Economische Gemeenschap en Euratoom door geen enkele minister van de zes landen der Europese Gemeenschappen is bijgewoond. Er zijn in onze zes landen een kleine honderd ministers, zo merkte de heer Duvieusart verontwaardigd op, maar geen van hen is hier aanwezig en wij spreken tegen lege banken. De ministers moeten zich er wel rekenschap van geven, zo zei hij verder, dat zij niet alleen maar een nationale verantwoordelijkheid bezitten, maar thans ook gemeenschappelijk voor het Europa van de Zes aansprakelijk zijn. Tenslotte verzocht de heer Duvieusart het parlement een motie aan te nemen, waarin de afwezigheid van de ministers in Straatsburg wordt betreurd. De voorzitter verzocht de voorzitters van de drie fracties overleg te plegen over de redactie van bedoelde motie. Tydens de discussie, die naar aanleiding van het verslag (zie ons blad van 6 januari pag. 2) van de heer Posthumus werd ge houden, spraken enkele sprekers hun on gerustheid over het akkoord, dat in Duits land is gesloten tussen de kolenproducen- ten en de grote oliemaatschappijen en op grond waarvan laatstgenoemden zich ver plichten gedurende twee jaar hun olie niet onder de pry's van de wereldmarkt te ver kopen en de kolenindustrie geen klanten afhandig te maken. De Nederlander Van Campen belichtte hierna het gedeelte uit het verslag van de de heer Posthumus, dat gewag maakt van het economische beleid op lange termijn, waaromtrent hij een verslag heeft inge diend. De heer Deist las namens de socia listische fractie een verklaring voor, waar in wordt verzocht een orgaan in te stellen, dat tot taak zal krijgen de invoer van steenkool te coördineren wat de omvang betreft en prijsschommelingen op de wereldmarkt te compenseren.Tevens wordt er in deze verklaring op aangedrongen ten aanzien van de aardolie een doelmatige oriëntatie te geven aan de investeringen, alsmede een strenge controle op de kartels en prijzen uit te oefenen, teneinde machts misbruik tegen te gaan. Prof. Coppe De vice-voorzitter van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de Belg prof. A. Coppe, verklaarde bij de beant woording van de verschillende sprekers, Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houlstr. 181 - Tel. 14444 In het nu lopende boekjaar, dat op 1 ok tober 1958 is begonnen, is de gang van za ken bij de n.v. „Cobra" te Amsterdam zeer bevredigend geweest. Wel dienen de ontwikkelingen in de landen waar de maat schappij deelnemingen heeft nauwlettend te worden gevolgd, aldus deelde het be stuur desgevraagd mede in de jaarverga dering. Er werd op gewezen, dat de „Co bra" in de afgelopen jaren enkele bijzon dere meevallers heeft gehad. Het is een open vraag of dit in het lopende boekjaar weer het geval zal zijn. De maatschappij bezit niet in alle par ticipaties 50 percent of meer van het aan delenkapitaal. In enkele gevallen heeft zij geen meerderheid maar overal heeft zij uitgezonderd in Indonesië controleren de bevoegdheid. De waarde van de deelne mingen ligt boven de boekwaarde. De Ma layan Breweries in Singapore, de Nigerian Breweries in Lagos en „Bralima" te Leo- poldville zijn op het ogenblik de belang rijkste participaties, waarvan de laatste de grootste omzet heeft. De aandelen van de Malayan Breweries en van „Bralima" worden respectievelijk genoteerd op de beurzen van Singapore en Brussel. In het afgelopen boekjaar zijn de resultaten in Belgisch Kongo uitstekend geweest. De depressie, die daar reeds enige jaren heerst, heeft geen invloed gehad op de bier- afzet. Eind april 1958 hoopt de „Bralima" een zevende brouwerij in Kisenyi in bedrijf te stellen. In de situatie bij Heineken's Indonesi sche Bierbrouwerij Maatschappij n.v. te Surabaja is niet veel verandering geko men. De onderneming heeft de internatio nale status verkregen. Het bedrijf, dat niet onder beheer staat en ook niet genaast is, draait normaal door. Er bestaan echter geen verwachtingen op transfer. In deze maatschappij hebben Belgische en Luxemburgse aandeelhouders een groot belang. In het derde kwartaal van 1958 hebben de bruto-investeringen in vaste activa, blijkens het C.B.S., in totaal 2.038 miljoen belopen. Van dit bedrag namen de bedrij ven 1.714 miljoen voor hun ï-ekening, de overheid 324 miljoen. Over het tweede kwartaal 1958 bedroegen deze cijfers resp. f 2.110 miljoen, 1.835 miljoen en f 275 miljoen. In het derde kwartaal van 1957 werd in totaal in vaste activa geïnvesteerd 2.126 miljoen, waarvan 1.849 miljoen door de overheid. Naar type waren de investeringen in het derde kwartaal van 1958 als volgt ver deeld: woningen f 488 miljoen, gebouwen voor bedrijven en overheid 361 miljoen, weg- en waterbouwkundige werken (in clusief landaanwinningen en ontginning' 254 miljoen, externe vervoermiddelen voor wegverkeer 123 miljoen, voor rail- vervoer 9 miljoen, voor vervoer water 180 miijoen, voor vervoer door de lucht 9 miljoen en machines en overige uit rustingsstukken 614 miljoen. Naar bestemming werden de volgende bedragen geïnvesteerd: landbouw, bosbouw en visserij 114 miljoen, mijnbouw, bouw nijverheid overige nijverheid en openbare nutsbedrijven 567 miljoen, handel f 98 miljoen, exploitatie van woningen 488 miljoen, verkeer en vervoer 339 miljoen en overige bedrijven 108 miljoen. De hoeveelheldsindexcijfers (1953 100) lieten zich becijferen op: 132 voor de mijnbouw, bouwnijverheid, overige nij verheid en openbare nutsbedrijven (139 in het tweede kwartaal 1958, 148 in het derde kwartaal 1957), 141 voor de overige be drijven (151, 151), en 104 voor de overheid (88. 87). Het totale hoeveelheidsindexcijfer bedroeg 131 (135, 138). dat wat de toestand op de Europese kolen- markt betreft niet te veel belang gehecht moet worden aan de huidige conjunctuur. Het is niet uitgesloten, zo merkte hij op. dat de steenkool over twintig jaar weel een belangrijkere plaats zal innemen dan thans het geval is. Prof. Coppe verklaarde, dat de in Duitsland tot stand gekomen overeenkomst tussen de kolenmijnen en de aardolie-industrie nog slechts twee dagen oud is en dat de Hoge Autoriteit deze nog niet heeft kunnen bestuderen. De vice-voorzitter van de E.E.G.-com missie, Marjolin, verklaarde, dat de samen werking tussen de drie executieven thans bevredigend verloopt, met name ten aan zien van het energiebeleid. De oprichting van een nieuw orgaan, zoals van socialis tische kant werd voorgesteld, zou dus geen nut hebben. De uitvoerende commissie van de E.E.G. heeft geen enkele van haar be voegdheden verwaarloosd, zoals in het ver slag wordt gesuggereerd, aldus de spreker, maar men dient er zich rekenschap van te geven dat haar bevoegdheden worden be paald door het verdrag van Rome. De E.E.G.-bevoegdheden heeft niet de moge lijkheid de apdere energiebronnen dezelfde voorwaarden op te leggen als die, welke op grond van het verdrag der E.G.K.S. gel den voor steenkool. De commissie zal slechts dan ingrijpen, wanneer zij meent, dat de economie in haar geheel wordt bedreigd. Het Belgische lid van de Euratoomcom- missie, P. de Groote. gaf de verslaggever van de commissie voor het energiebeleid. Posthumus, de verzekering dat het energie beleid zoveel mogelijk gecoördineerd zal worden. In antwoord op een vraag van de Nederlander Van Campen zei de heer De Groote nog. dat Euratoom het liefst een regionaal beleid in de hand zou werken. Om dit doel te bereiken moeten echter nog technische belemmeringen uit de weg ge ruimd worden en met name dient het pro bleem van de kleine reactoren tot een op lossing te worden gebracht. In Parijs is de goudprijs opnieuw om hoog gegaan, in verband met de vrees voor verzet van de Franse arbeidersor ganisaties tegen de „soberheids"-begro- ting. De effectenbeurzen waren echter bijzonder vast gestemd, terwijl ook de frank zich op de onofficiële deviezenmarkt goed kon 'handhaven. Op de goudmarkt steeg de prijs van een kilogram baar goud met 2.000 frank tot 566.000 frank: er be stond grote vraag naar de gouden napo leon, de munt die de voorkeur geniet bij de Franse spaarders. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 8 januari 1959 is ingeschreven op schat kistpromessen wordt toegewezen: a. een bedrag van f 4,4 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 10 april 1959, tegen een disconto van 2 percent per jaar: b..een bedrag van f 56.4 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van negen maanden, vervallende 10 oktober 1959. tegen een disconto van 2% percent per jaar; c. een bedrag van f 103.5 miljoen aan schatkistoromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 10 januari 1960. tegen een disconto van 2-34 percent per jaar. Op de inschrijvingen op 9-maands en 12-maands promessen tegen voornoemde disconto's van respectievelijk 2% percent en 2-H percent is 50 percent toegewezen. Advertentie Een greep uit onze ENORME KOOPJES DIEPE BORDEN 25 ct KOP EN SCHOTELS v.a49 ct. Mooie MELKBEKERS 30 ct. DRINKGLAZEN v.a15 ct. Enkele stuks EMAILLE PANNEN le kwaliteit voor halve prijzen KLOMPEN en KLOMPSOKKEN Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Na aanvankelijke daling in de laatste jaren was de wereldoogst aan tarwe en voedergranen in 1958 zo groot dat, met inbegrip van het overschot van de oogst- 1959, op een graanoverschot als nooit te voren aanwezig was, gerekend moet wor den. Dit heeft ir. T. P. Huisman, voorzit ter van het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten. tijdens een bestuurs vergadering meegedeeld. Advertentie Ondanks de overschotten worden de prij zen door de uitvoerlanden nog beheerst. Ten aanzien van speciale tarweverkopen uit overschotten aan landen met hongers nood hebben Canada, de Ver. Staten en Argentinië een „gentlemen's agreement" gesloten. Bij dergelijke zaken zal steeds vooruit overlegd worden om aan de we reldhandel geen schade te berokkenen. Tij dens de laatste bijeenkomst van de Inter nationale Tarwe-overeenkomst te Genève is zelfs gesteld deze speciale tarweverko pen onder beheer van de overeenkomst te brengen. Zowel in F.A.O. als in G.A.T.T.- kringen wint het inzicht veld. dat gepoogd moet worden de graanproduktie in hoog- beschermde lander. te beperken. Door een vrijere graanhandel moet worden ge streefd naar een groter verbruik tegen la gere prijzen. Tevens acht men het ver strekken van gratis voedsel aan landen met hongersnood een niet juiste methode om uit de moeilijkheden te komen. Indien immers geen overschotten aanwezig zijn, kan men daar niet helpen. Het ware be ter financieringsmiddelen ter beschikking te stellen om dergelijke landen te helpen een zodanige landbouw en nijverheid op te bouwen, dat zij in staat zouden zijn hun bevolking behoorlijk te voeden. Ir. Huisman zei voorts, dat de Nederland se aardappeloogst goed is en het er op het ogenblik naar uit ziet, dat de uitvoer van het surplus tegen behoorlijke prijzen zal plaats hebben. Jammer genoeg beschikt de Nederlandse industrie niet over vol doende aardappelmeel om aan de vraag o.a. uit Frankrijk te kunnen voldoen. Hij deelde ook mede. dat ons land. van wege enig prijsvoordeel, hoofdzakelijk Russische tarwe koopt. Met ingang van 8 januari is de uitvoer van witte kool uit ons land naar België weer toegestaan. Lange tijd is deze export niet mogelijk geweest. Naar Luxemburg mocht dit produkt steeds worden uitge voerd. Wanneer de veilingprijs van de witte kool in ons land zou dalen beneden het met de minimum-importprijs correspon derende niveau, zal een heffing worden op gelegd. Deze heffing, welke bij uitvoer be taald moet worden, kan dagelijks ver schillend zijn. TRIO TRACK 4 snelh. v.a. DUAL v.a. BRAUN v.a. GARRARD v.a. 115— 79— 72.50 84.— KRU/5WC0 49 rei.HSlZ H/WttfM ALLES OP MUZIEKGEBIED! De prijzenslag „Restanten tegen spotprijzen", „Prij zenslag", „Al onze artikelen met 20-50 percent korting" zijn enkele van de leu zen waarmee tal van textielbedrijven en ook schoenenzaken nu al trachten kopers te trekken, voordat de wettelijk toegesta ne uitverkoop op 15 januari a.s. begint. Het gebruiken van dergelijke aankondigin gen. om de indruk te wekken alsof de officiële uitverkoop al zou zijn begonnen is, alduc de Kon. Nederlandse Midden standsbond, uit den boze en eigenlijk in strijd met de wet op de uitverkopen. Deze wet werd immers, op verzoek van de drie grote middenstandsbonden in het leven geroepen, om de uitverkoop in goe de banen te leiden. Vorig jaar ving de „prijzenslag" ook al lang voor de wette lijk toegestane uitverkoop aan, aldus de ze bond, maar dit jaar is het euvel veel erger. De meeste acties van nu zijn be paald in strijd met de wet op de uitver kopen, aldus de Bond. Wel is een van te voren georganiseerde besloten verkoop toegestaan voor vaste klanten, die daartoe een schriftelijke uit nodiging ontvingen Deze besloten uitver koop mag zes dagen voor de eigenlijke uitverkoop plaats vinden. De Kon. Ned. Middenstandsbond vindt het daarom alleszins begrijpelijk dat de eco nomische controledienst ondanks het feit, dat vele zaken menen, dat zij gewo ne activiteiten bedrijven momenteel de „prijzenslag" bestudeert en daar, waar dat nodig is, met een proces-verbaal in grijpt. In tal van steden in ons land. zijn dan ook al processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de uit verkopen. Advertentie r~ TALLOZE uitvindingen en ontdekkingen hebben hun ontstaan te danken gehad aan de fantasie van de uitvinders. Voor men sen met fantasie hebben we dan ook niets dan lof, al kunnen we niet ontkennen dat zij wel eens ivat vermoeiend kunnen zijn voor de geesten die uitsluitend langs een maal gebaande paden kunnen lopen. Onze lof houdt overigens niet iii, dat alle denk beelden die de fantast als redelijk en uit voerbaar kwalificeert, inderdaad die ken merk en dragen. Integendeel, er zijn zoveel zotte voorstellen gedaan meestal in het belang of tot nut van maar liefst de hele mensheid dat- we werkelijk niet kunnen na laten er enkele te noemen. Het aardigste denkbeeld lever de destijds, dat was op het eind van de zestiende eeuw. Giambatista della Porta, die met spiegels boodschappen op de maan wilde projecteren, zodat ieder die dat wenste, ze zou kunnen lezen. Op die manier meende hij een bijdrage te kunnen leveren voor snellere berichtgeving in die dagen. Niet minder origineel was zijn denkbeeld het gesproken woord, vlak vöör de mond van de spreker in een bus op te vanqen. de bus hermetisch te sluiten, zodat de klanken niet zouden kunnen ontsnap pen. De bus met de redevoering zou dan aan iemand kunnen worden toegezonden, of voor latere +ijden bewaard kunnen wor den, omdat men verder niets anders te doen had dan de deksel te ovenen en het gesprokene zou naar buiten komen. zoda.t ieder dit zou kunnen horen! Wie na dit verhaal mocht menen, dat della Porta niet ten volle bij het hoofd vjas, vergist zich deerlijk. De man was weliswaar in hoofd zaak magisch en alchemistisch georiën teerd, zodat Jr': bij moderne natuuronder zoekers niet bijster in de smaak valt, maar hij is in ieder geval de eerste geweest die het. uiarmte-effect van lichtstralen heeft begrepen en hel eerste fototoestel vervaar digde (al was het dan ook onmogelijk er foto's mee te nemen). Zijn natuurweten schappelijk hoofdwerk bestaat uit twintig delen en hij was in zijn tijd een natuur onderzoeker die er zijn mocht. We moeten echter niet. a' te lang bij particulariteiten stilstaan, anders ontgaan ons de andere fantasieën. Daartoe behoorde in 1725 on getwijfeld ook het „ogennrgel", het eerst geconstrueerd door de Fransman P Castel en later verbeterd door Ruetain. Hierbij werd van de veronderstelling uitgegaan. dat de toetsen van een piano, dienend om een klank te iworschijn te roepen, ook ge bruikt kunnen worden om het oog de muziek te laten zien. Voortvaarde hiervoor was. dat alle kleuren in één octaaf werden sanienpeversi en dat bij de aanslag van een toets de daarmee corresponderende kleur te voorschijn werd geroepen. De ver wachte artistieke uitwerking bleef echte achterwege en de kleurenakkoorden wek ten zelfs bij de voorstanders van dit denk beeld geen schoonheidsbeler>ing. Men had eenvoudig over het hoofd gezien of lie ver gezegd, men had er nog geen idee van dat een gezichtsaewaarwording iets ge heel anders is dan een gehoorbeleving (waarmee we niet willen ontkennen, dat wel eens met elkaar corresponderende ef fecten bereikt kunnen worden). We zotiden natuurlijk nog enkele kod digheden op het terrein van de fantasie kunnen reproduceren, doch dienen ons thans te wenden tot onze eigen tijd. aan gezien een lezer ivil iveten wie de rijkste m.an van de Verenigde Staten is. We kun nen u wel vast verklappen, dat hij méér dan twee miljard gulden bezit. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 58. Nadat Panda vergeefs in de stad naar de familie Joppe had gezocht, begreep hij dat zij regelrecht naar hun hut in de ber gen gevlucht moesten zijn. Dus nam hij zijn autootje en reed de bergen in, om ze voor de boze plannen van de belasting inspecteur te waarschuwen. Toen hij het stulpje in het oog kreeg, stapte hij uit zijn wagentje en sloop voorzichtig naderbij, denkend aan de wilde wijze, waarop hij daar de eerste keer was ontvangen. Hij klopte op de deur en trok zich haastig terug, klaar om weg te duiken, wanneer er weer iemand schietend naar buiten kwam. Maar er gebeurde niets. „Misschien zijn ze nog niet thuis", dacht Panda. Hij wilde juist omkeren, toen een zacht ge rucht daarbinnen zijn aandacht trok. Be hoedzaam gluurde hij door het raam en daar zag hij de Joppes, die angstig onder bedden en tafels waren gekropen. „Grote griezels!", hoorde hij Moeke benauwd mompelen, „er sluipt iemand om de hut! Ik d-durf niet te k-kijken!" „Als het een J-Jensen is, zeg dan d-dat ik niet thuis ben!", klonk de stem van Groova onder het bed. De eens zo woeste en onbevreesde familie 'eek wel erg te zijn veranderd! De vaste vertegenwoordigers van de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt hebben donderdag de gedachten- wisseling beëindigd over de antwoorden op de vragenlijst van dc O.E.E.S. De Brit ten hebben namens de Elf aan de Zes ge vraagd de 3 percent clausule, die sedert 1 januari door de Zes wordt toegepast, tot alle landen van de O.E.E.S. uit te breiden. Deze clausule bestaat in een verruiming van lage of niet bestaande contingenten tot 3 percent v?n de nationale produktie. De vaste vertegenwoordigers hebben geen beginselbeslissing genomen, daar dit de taak is van de minister der Zes, die voor zover de zitting van de O.E.E.S. op 15 januari bepaald blijft, in de namiddag van 14 januari en in de voormiddag van de 15de te Parijs bijeenkomen. Uit kringen die in nauwe betrekking staan met de Ge meenschappelijke Markt wordt als alge mene indruk van de vergaderingen van 5 en 8 januari te Brussel gezegd, dat de Zes moeilijk volledig voldoening van Groot- Brittannië zullen kunnen schenken wat de verruimde toepassing van bovengenoem de clausules, betieft. (Belga). Uitstel mogelijk De vergadering van de ministerraad van de O.E.E.S die op 15 januari is vast gesteld zal misschien minstens een week worden uitgesteld, zo wordt van gewoon lijk betrouwbare zijde in Parijs vernomen Zowel ondei de zes als onder de elf van de O.E.E.S. wensen velen uitstel van de bij eenkomst, zo zegt men, maar niemand is bereid daarom te verzoeken. Men zou gaarne wat meer tijd hebben voor onder handelingen achter de schermen. (Reu ter). Hulp van de wal in de sloot Produktiemoeilijkheden in de Oostduitse „mo- dclsuikerfabriek" bij Madukismo doen de rege ring van Indonesië overwegen Oost-Duitsland een miljoen dollar schadevergoeding te vragen, aidus bericht „Sululi Indonesia". De fabriek werd in mei door president Sukarno, in tegenwoordig heid van vele hoogwaardigheidsbekleders, ge opend. De onderneming is eigendom van de re gering en het provinciaal bestuur van Djokjakar ta. Verscheidene machines zouden voortijdig de fecten hebben gekregen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, acht vooralsnog geen termen aanwezig voor het treffen van voorzieningen ter verzekering van de dagelijkse aflevering en bezorgers van verse eonsumptiemelk De minister vetrouwt er op dat de melk handel zijn verantwoordelijkheid in dezen zal beseffen. Het Tweede-Kamerlid de heer Vrede- ling (P.v.d.A.) krijgt dit ondei meer ten antwoord op zijn vragen over de levering en bezorging van eonsumptiemelk. De heer Vredeling had deze vragen gesteld, nadat in de vergadering van het bestuur van het produktschap voor Zuivel op 3 de cember 1958 dc verordeningen, welke de dagelijkse levering en bezorging van melk regelen, niet de vereiste meerder heid hadden gehaald. De melkdetailhandel was tot dusverre verplicht op elke werkdag consumptie- melk en consumptiemelkprodukten aan huis bezorgen. De minister is er zich van bewust, dat als gevolg van 't. in dc toekomst ontbreken van deze verplichting de regelmatige voorziening an de consument met verse melk in bepaalde plaatsen in gevaar zou kunnen komen. Hij vertrouwt er evenwel op. dat de melkhandel zijn verantwoorde lijkheid in dezen zal beseffen. Naar de mening van de minister kan niet worden gezegd, dat net produktschap in de vervulling van zijn wettelijke taak is te kort geschoten door het niet vaststel len van de ontwerpverordeningen Het pro duktschap kan aan het bepaalde in de f.andbouwwet niet de bevoegdheid ontle nen de dagelijkse levering en bezorging van melk te regelen, aldus de minister. Televisie. De Britse Labour-partij is er op uit. zo veel mogelijk stemmen van tele visie-kijkers te winnen in de komende algemene verkiezingen. Tot dusverre ontvangen bijna vijftig parlementsleden van Labour een opleiding in de studio van de partij. De partij zal bijna ne gen maal zo veel uitgeven voor televi sie als in 1955. Brand. In Boswell in de Amerikaanse staat Oklahoma zijn donderdag zestien leden van een negerfamilie moeder, tien kinderen en vijf neven en nichten door brand in hun woning om het leven gekomen De vader was aan het jagen. Kunstmatig. Volgens de „Gemenebest-or ganisatie voor wetenschappelijk en in dustrieel onderzoek" is men er in ge slaagd de regenval in het gebied van de sneeuwbergen in Zuidoost-Australië door het bestrooien van wolken kunst matig met ongeveer vijftien percent te vergroten. Ook elders in Australië zijn proefnemingen aan de gang. Zestig. De reeds jaren in Rome wonende Belg Rik de Sonay heeft zijn zestigste verjaardag gevierd door in de Tiber te duiken. Voorgaande jaren placht De Sonay dit altijd op nieuwjaarsdag te doen. „Mr. Okay", zoals Rik in Rome wordt genoemd, verscheen op de Cavour brug met een hoge hoed. Na 't bad had hij nog voldoende adem om de zestig kaarsjes op zijn verjaardagstaart uit te blazen. Overstromingen. Overstromingen hebben in midden-Java grote schade aange richt. Als gevolg van de hevige regens zijn de rivieren buiten de oevers getre den, waardoor uitgestrekte gebieden on der water kwamen te staan, en zeven tigduizend mensen moesten worden ge- evacueerd. Twee duizend woningen werden door het water weggevaagd en tienduizenden andere beschadigd. Het zwaarst getroffen zijn de gebieden rónd om Solo en Demak. Wezens. Twee Zweedse mannen beweren op 20 december een ontmoeting te heb ben gehad met „wezens uit de ruimte". Artsen hebben de mannen toerekenbaar en gezond bevonden. Een specialist op het gebied van vliegende schotels acht hun verhalen lang niet zo onwaar schijnlijk als de goegemeente zegt. Record. Een Boeing-707 van de Pan Ame rican World A.rways heeft de afstand Londen-New York, zonder tussenlan dingen afgelegd in de nieuwe record tijd van zeven uur en dertig minuten, ondanks een gemiddelde tegenwind van meer dan zestig kilometer in het uur. Er bevonden zich 107 passagiers aan boord van het straalvliegtuig. Het record stond tot nu toe voor een non- stopvlucht op naam van een „Britan nia" van de Israëlische luchtvaart maatschappij „El Al", met een tijd van ruim negen uur. Kosteloos. Alle Denen die twee jaar gele den ingeënt werden tegen kinderver lamming. zullen verzocht worden zich in de lente van dit jaar opnieuw te laten inspuiten. Tijdens de vorige, door d® regering gevoelde, campagne tegen de polio, kregen alle Denen beneden de veertig iaar de kans zich kosteloos te !a,ten inenten. Vals. Een bericht van het Mongools pers bureau citerend meldt het persbureau Nieuw China dat Mongolië een bericht over een gewapende opstand in Mongo lië heeft tegengesproken. De officiële reactie is dat het bericht vals is en een poging van Chinese nationalisten is om de Mongoolse volksrepubliek en het Mongoolse volk in een kwaad daglicht te stellen. Fotomateriaal. Naar aanleiding van de ontdekking van een zware Britse bom in 't reservoir van de Sorpe-dam heeft de Westduitse regering besloten Londen en Wdshington luchtfoto's te vragen die tijdens of kort na. de bombardemen ten gemaakt zijn Met behulp van deze foto's hooot men niet-ontplofte bommen te kunnen opsporen. Woede. Toen een zware vrachtauto don derdag in Catania op Sicilië het fruit- stalletje van Antonio Giuffrida omver reed trok de handelaar een pistool en vuurde in de richting van de auto. Die werd niet geraakt, maar een voorbij ganger wel. De voorbijganger ligt met een gebroken sleutelbeen in een zieken huis. Giuffrida is voortvluchtig. De laatste 24 uur is de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk gestegen. Het lagedrukgebied, dat daar verscheidene dagen achtereen aanwezig was. is nu te- heel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een nog zwak gebied van hoge druk. Een door Noord-Duitsland naar het oosten trekkende depressie vulde op en bereikte het zuidelijk deel fyan de Oostzee. De ï'Ug van hoge druk, die zich van Groenland naar het zuiden toe uitstrekt, heeft zich vooral over Frankrijk en de noordelijke Alpenrand uitgebreid. Een kleine storing, die woensdagmiddag Jan- mayen passeerde, bereikte vannacht de Noordzee. Zij begon toen snel in diepte toe te nemen, waardoor langs de Engelse oost kust een noorderstorm opstak. Dit storm- gebied zal zich ook tot onze kust, in hoofdzaak tot die van Zuid- olland en Zeeland uitbreiden Achter de storing om zal waarschijnlijk iets van de in Noor wegen aanwezige koude lucht naar Neder land weten door te dringen. Daar deze lucht over zee naar hier komt zal de tem peratuur nog slechts weinig verder dalen. Vanmorgen is in Noord-Nederland weer een pak sneeuw gevallen. Nauwelijks was gisteren in de loop van de dag de sneeuw wat weggedooid of het begon gisteravond te vriezen. De minimumtemp' ratuur op Eelde was -3 graden. Tot negen uur van morgen was er drie cm sneeuw toegevoegd aan hetgeen er tot dusver is gevallen. De totale hoeveelheid sneeuw van de afge lopen dagen is volgens opgave van de meteorologische dienst op Eeide 10 cm. WEERRAPPORTEN Temperaturen Bulten- en binnenland heden» morgen 7 uur Neerslag' laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven sneeuwbui nw half bew. wn\v geheel bew w sneeuw zzw geheel bew. zzw sneeuw zw zwaar bew. zw Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw Zaterdag 10 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.49 uur. Maan op 9.02 uur, onder 18.52 uur. 9 jan. 16 jan. 24 jan. 31 jan. Maanstanden 6.34 uur 22.26 uur 20.32 uur 20.06 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 januari Hoog water 3.34 en 15.51 uur. Laag water 11.37 en 23.59 uur. Zaterdag 10 januari Hoog water 4.20 en 16.37 uur. Laag water 12.21 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers sneeuw geheel bew poolsneeuw zwaar bew licht bew. zwaar bew. regenbui geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. sneeuw sneeuw half bew. onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. licht bew. licht bew. geheel bew geheel bew. zwaar bew. ono n ono n wnw w wnw zzw w wzw 1 4 3 0 0 1 0 0 -4 -5 -6 -2 -2 1 3 1 -3 0 nw n wnw zw w windst. -3 1 5 -2 -0 -3 windst. -5 -4 5 1 -3 1 2 8 6 11 w wnw nnw o ono ono windst. n wzw 4 1 4 1 0,6 4 0,1 1 5 0 0,5 0 2 1 1 7 0,6 0 0 6 0 3 0,2 0,8 1 3 4 2 1 0,2 0,1 0 4 0.5

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2