Vloot van Wijsmuller in zes jaar versterkt met tienduizend P.K. Zware tijd voor wagon-industrie Export verse en bevroren vis Optimistischer toon over situatie in IJmuider visserijbedrijf Personeel gesloten cellulosefabriek overgeplaatst naar andere afdelingen Waarom m IJmuiden geen Kwallenbestrijder Helden der Zeewijk? Het was me het feestje wel Nieuwe Nestor als tiende,, uitgehaald" FOTO- en CINECAMERA'S foto KRIJGER cine Ongunstige factoren niet tijdelijk in de bloemen De cel komt er wel Attractie armer Kruimel voor de zwanen Cursus voor moeders Verblindende verlichting PAPIERPRODUKTIE IN 1958 IETS MINDER VaUDAG 9 JA N U A R 1 19 5 9 Kennemer Kruimels mtg ~- -, ,-V<r ^X^ë-LÉi --" '-A' -'*%$£ >^SHHi IffiiSi AJ%k-%> iM lil Wêwk^m. wmMmii. m m w mm. ;- -'- -N Ae MET EEN TOCHT over een stormachtige Noordzee heeft kapitein A. van der Lugt gisteren de tiende zeesleper „uitgehaald" van de in luttele jaren verrassend snel ge groeide vloot van N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden. Een pittige nieuwe „Nestor", die met de kundigheid \an de bemanning, zijn sterke spanten èn de twaalfhonderd paardekrachten in de machinekamer nieuwe glorie hoopt toe te voegen aan de geschiedenis van de Nederlandse zeesleep vaart. Het stevige vaartuig werd' gebouwd bij de scheepswerf v/h Jonker en Stans N.V. in Hendrik-Ido-Ambacht. Het was ir. J. Stans, die als één van de directeuren van deze werf het schip aan de heer A. Wijs muller overdroeg op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Pernis. Hij sprak bij de hoop uit, dat zijn werf nog ec ;eer grote zeesleper voor Wijsmulle* aogen bouwen. Een wens, die, gezien het ant woord van de heer A. Wijsmuller, wellicht, zal worden vervuld. De nieuwe zeesleepboot „Nestor", die een geslaagde proefvaart maakte op de Nieuwe Waterweg, is een zusterschip van de in 1958 in de vaart gekomen sleepboten „Sim- son", „Hector" en „Stentor". Deze vier schepen werden gebouwd bij de scheepswerven van Bennekum te Slie- drecht en Jonker en Stans te Hendrik- Ido-Ambacht. Het viertal is van het type Titan, maar werd 5 percent kleiner ge maakt om de schepen ook goed geschikt te maken voor het werk in de havens en sluizen te IJmuiden. Uiteraard zijn de schepen geschikt voor het bergingswerk en voor sleepreizen. Zij vallen onder de klasse Atlantische vaart en werden ge bouwd onder toezicht van Bureau Veritas. De voornaamste afmetingen van de Nes tor zijn: lengte 30 meter, breedte 7,80 m. en holte 4 meter. Het schip wordt voort gestuwd door twee Bolnes motoren van elk 600 pk die gekoppeld zijn op één schroef as door middel van een omkeer-vertra- gingskast. Er is accommodatie voor 4 scheepsofficieren, 2 bergingsofficieren en 8 matrozen. Tot de uitrusting behoren on dermeer een hydraulische kaapstand en ankerlier, rubber dinghies en brandblus- en bergingspomp, radio, mobilofoon, radar en richtingzoeker. Oude Nestor blyft De stoomsleepboot Nestor die reeds veer tig jaar dienst doet voor N.V. Bureau Wijs muller zal nog niet uit het havenbeeld ver dwijnen. Het uit 1919 daterende schip blijft voorlopig nog in actie in de havendienst. De sleepboot wordt herdoopt in „Nestor II". De zeesleepvloot van N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden bestaat thans uit tien schepen met een totaal aantal paarde- krachten van 14.440. In begin 1953 telde de vloot nog slechts 4 schepen waarbij de motorsleepboot „Noordholland" met 2600 pk en de drie stoomsleepboten „Hector", „Stentor" en „Nestor" met elk 600 pk zo dat Bureau Wijsmuller toen kon bogen op een aantal pk van 4400. De twee oude stoomsleepboten Hector en Stentor werden in 1957 naar Italië ver kocht. Uitsluitend voor de havendienst is in bedrijf de sleepboot „Junior" die 400 pk sterk is. In aanbouw is nog de sleepboot „Assistent" die door 600 pk zal worden voortgestuwd; dit schip komt in de loop van februari in de vaart. Tot de zeesleepvloot behoren thans: Zeeland, 2600 pk, bouwjaar 1942; Noord holland, 2600 pk, 1945; Cycloop, 1440 pk, 1953, Titan, 1200 pk, 1955; Friesland, 1200 pk, 1957; Simson, 1200 pk, 1958; Hector, 1200 pk, 1958; Stentor, 1200 pk, 1958; Nes tor, 1200 pk, 1959; Nestor II, 600 pk, 1919. Zeer lange reizen De zeesleepboten van N.V. Bureau Wijs muller zijn thans aan zeer lange sleeprei zen bezig. Vier schepen maken elk een reis van ruim 10.000 mijl. De zeesleepboot „Zeeland" is onderweg met een drijvend oliebooreiland van New Orleans naar Khoramshahr aan de Perzi sche Golf. Na een reis, waarop veel storm weer op de Atlantische Oceaan werd on dervonden, kwam het schip eind december in Gibraltar aan. Eerstdaags wordt de reis voortgezet. De Cycloop en Titan bevinden zich, elk met 2 bakken voor de oliewinning in de Perzische Golf op sleeptouw, op de Atlan tische Oceaan, onderweg van de U.S.A. naar de Perzische Golf; beide reizen zijn 10.000 mijlen lang. Advertentie Marktplein 24-26 IJmuiden Tel. 5596 De Friesland maakt een reis met een kraan-bak van Kawasaki (Japan) over de Pacific naar Maracaibo in Venezuela. Ook deze reis is bijna 10.000 mijl lang. De „Noordholland" is onderweg met een olieboorponton van Schiedam naar Mara caibo; een reis van ruim 4500 mijl. Van de andere sleepboten moeten de „Simson" en „Hector" eind van deze week een kleine, maar spectaculaire sleepreis ondernemen. De sleepboten zullen in Bou logne het halve Griekse vrachtschip „Pro- dromos", dat 7.194 ton meet, op sleeptouw nemen naar Antwerpen. De „Prodomos" verloor de gehele achter steven bij een aanvaring met het Griekse vrachtschip „King Minos" in het Engels Kanaal op 3 december van het vorig jaar. Een Franse sleepboot zette het schip aan de grond bij Dungeness, maar bracht het later in Boulogne binnen. Verwacht wordt, dat de „Simson" en de „Hector" het halve schip dit weekeinde door het Engels Ka naal en via de Westerschelde naar Ant werpen zullen slepen. Daar zal de „Pro- dromos" van een nieuw achterschip wor den voorzien. De nieuwe Nestor is van hetzelfde type als bovenstaande sleepboot, de Stentor, eveneens van Wijsmuller. Ondanks de geringere aanvoer van ver se haring nam de export van dit artikel zeer belangrijk toe, namelijk van totaal 17.792 ton in 1957 tot circa 27.000 ton in 1958. Verreweg het grootste gedeelte hier van, circa 18.000 ton, ging naar West-Duits- land, dat in 1957 8814 ton afnam. Ook naar Oost-Duitsland en België werd belangrijk meer verse haring uitgevoerd dan in de voorgaande jaren. De heer B. F. Enschedé, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, uit wiens donderdagavond gehouden nieuwjaarsre de wij dit aanhalen, vervolgde: helaas bleef de afzet van verse haring naar Tsje- cho-Slowakije en Polen in het verslagjaar vrijwel geheel achterwege. In 1957 werd naar beide landen gezamenlijk nog 2.242 ton verse haring uitgevoerd. Ook de totale export van verse- en be vroren zeevis nam aanzienlijk toe, name lijk van 15.031 ton in 1957 tot circa 18.500 ton in 1958. De export naar onze grootste afnemer, België, nam eveneens zeer belangrijk toe, namelijk van 5.706 ton in 1957 tot circa 6.800 ton in 1958. De uitvoer naar Enge land, Frankrijk, Italië, Zwitserland en de De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken heeft in zijn donderdagavond ge houden nieuwjaarsrede over het visserij bedrijf het volgende opgemerkt: Kon in voorgaande jaren slechts in mi neur worden bericht omtrent de situatie in het IJmuider visserijbedrijf, over 1958 valt een aanzienlijk optimistischer toon te beluisteren. De laatste weken van 1957 leverden voor de trawlervloot nog zeer slechte besommingen op, doch aan stonds na de jaarwisseling werden aan zienlijke hoeveelheden haring buitge- Verenigde Staten van Amerika handhaaf de zich vrijwel op hetzelfde niveau als het vorig jaar, respectievelijk met circa 3.600, 1.400, 1.500, 650 en 850 ton in 1958. De vishandel ziet met grote belangstel ling de uitwerking tegemoet van de bepa lingen van het Euromarkt-verdrag voor zijn branche. Gelet op de gunstige ontwik keling van ons handelsverkeer in de laat ste jaren vraagt de vishandel zich af, of het ook in dit geval niet beter is één vogel in de hand te hebben dan tien in de lucht. De Nederlandse wagonindustrie gaat een zware tjjd tegemoet, waarbjj sommige moeilijkheden (bijvoorbeeld financieringseisen) voor een kleinere onderneming extra zwaar wegen. De binnenlandse behoefte aan rollend materieel zal in de eerstkomende jaren veel geringer zyn dan de capaciteit der Nederlandse wagonfabrieken. Export is geleidelijk aan uiterst moeilijk geworden: er ontstaan eigen industrieën in de zoge naamde jonge landen, soms spreken politieke overwegingen mee (Indonesië), met de Invloed van de komende Euromarkt dient rekening gehouden te worden en ten slotte eisen de afnemers als regel betaling op lange termijn, hetgeen de leveranciers dwingt gedurende een aantal jaren hun produktie zelf te financieren. Aldus heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken de heer B. F. Ensche de verklaard in zijn donderdagavond ge houden nieuwjaarsrede. In het begin van 1958 leverde het in ons district gevestigde bedrijf aan de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen de laatste 18 van een serie van 30 internationale doorgangs rijtuigen. Daarna was gedurende een aan tal maanden de bezetting van het bedrijf verreweg onvoldoende voor zover de or derportefeuille betreft, welke situatie leid de tot het ontslag van ca. 120 werknemers (ca. 100 door opzegging door het bedrijf, ca. 20 door opzegging van de zijde van de werknemer). In het derde kwartaal trad een lichte verbetering in, doordat het Gemeentever voerbedrijf Amsterdam een vervolgorder gaf voor de bouw van 2-ledige tramrijtui gen, te weten 12 stuks. Men heeft getracht de moeilijkheden zo goed mogelijk op te vangen door het ac cepteren van opdrachten voor andere ar tikelen (banken voor schepen, casco's voor zeiljachten, e.d.) en voor reparatie- werk en door het tijdelijk uitlenen van werkkrachten aan bevriende bedrijven. De verwachtingen voor 1959 zijn gema tigd optimistisch, omdat redelijk uitzicht bestaat op een verdere bestelling van de gemeente Amsterdam, namelijk voor 33 driedelige rijtuigen. Bij zorgvuldige analyse van de situatie moest men echter tot de gevolgtrekking komen, dat sommige ongunstige factoren niet van tijdelijke aard zijn, anders ge zegd: naast conjuncturele invloeden wer ken ook structurele. maakt die goede besommingen ten gevol ge hadden. Weliswaar gaf het tweede kwartaal een ernstige inzinking te zien, doch in het tweede halfjaar waren de vangsten doorgaans redelijk en de prij zen goed. De wisselvalligheid der visserij kwam wel zeer tot uiting in de verse-haring-aan- voer; van een eigenlijk haringseizoen, dat van medio juli tot eind oktober behoort te duren, was dit jaar geen sprake; er wer den voortdurend gemengde vangsten aan gevoerd; de haring- en makreelvangsten spreidden zich ovei bijna het gehele jaar. De totale haringaanvoer bleef vrij belang rijk ten achter bij die van 1957; waar ook elders in Europa de vangst beneden de behoefte bleef, voimde de export een ste vige bodem in de markt, zodat het prijs peil zich handhaafde op een belangrijk bo ven dat van voorgaande jaren liggend ni veau, dat het sinds jaren ongewijzigd ge bleven minimumprijsniveau practisch il lusoir maakte. Voor de conservenindustrie veroorzaakte het hoge prijsniveau grote moeilijkheden, die niet konden worden goedgemaakt door het vervallen van de minimumprijs voor makreel, voor welk produkt men bij tijd en wijle tot lagere prijzen kon inkopen. Over de eerste 10 maanden steeg de ex port van verse haring van 8700 ton in 1957 tot 20.000 ton in 1958; ook de export van andere verse zeevis steeg over deze perio de belangrijk (van 11.900 ton tot 15.400 ton): de import van verse haring over de ze periode daalde van 3400 ton tot 2700 ton, die van andere verse zeevis steeg van 5900 ton tot 6400 ton. In de wijze van bedrijfsuitoefening der IJmuider trawlervloot doet zich sinds 1957 een belangrijke wijziging voor; men legt zich meer en meei toe op het aan boord zouten van een deel der haringvangst; een belemmering vormt de omstandigheid dat in IJmuiden nog geen markt voor zoute haring bestaat, zodat het produkt elders moet worden geveild. De platvis aanvoerende schepen kunnen eveneens op een behoorlijk jaar terug zien; de tongprijzen bleven dank zij de export constant op een vrij hoog peil. Wat de omvang der vloot betreft zij nog vermeld, dat de voor de oorlog uit 93 een heden bestaande stoomtrawlervloot dank zij de zo sterk gestegen bunkerko- lenprijs thans nog slechts uit 3 sche pen bestaat (vorig jaar 8); het aantal mo tortrawlers handhaafde zich op 21, terwijl er thans 11 (12) motorloggers, 27 (25) mo- torkotters en 15 (16 motorbotters aan het bedrijf deelnemen; voorts zijn nog 30 (23) motorvletten en 56 (49) roeiboten voor de visserij binnen de pieren ingeschreven. In de in 1957 overspannen arbeidsmarkt deed zich enige verruiming voor; 't kwam vrijwel niet meer voor dat schepen We gens incomplete bemanning niet tijdig naar zee konden vertrekken. De arbeids- rust bleef in 1958 bewaard. De correspondentie naar aanleiding van de redding van de opvarenden van de- „Willem" heeft de heer S. Groen uit de Warmenhoven- straat 80 in IJmuiden naar de pen doen grijpen. Hij schrijft ons: „Op oudejaars avond heb ik in de Kenne mer Kruimels het verhaal gelezen over redders en ge redden. Het was mij uit het hart gegrepen. Maar wat doet het wonderlijk aan dat in deze Stad aan de Zee nog nooit een plein of een straat naar onze oud-redders werd vernoemd. Wij hebben er heel wat gehad. Ik hoef slechts de namen te noemen van Nannie van der Wiele, Piet en Rijn Visser (omge komen bij de ramp van de Salento) en Piet Kramer (oud-schipper van de Neeltje Jacoba). Eén wil ik er echter speciaal in uw gedachten brengen en wel P. de Wijn, in leven schipper van de NZHRM. In 1943 is hij over leden. Bij :'.'n zoon thuis heeft hij van een onbezorgde levensavond genoten; helaas was hij de laatste jaren van z'n leven blind. Deze zomer was ik een dag in Den Helder (toch heel wat kleiner dan IJmuiden). Ik liep over het Helden der Zeeplein en belandde in het Dorus Rijkershofje, waar 'n standbeeld van deze koene redder staat. Een groot ge- Wij kunnen de bewoners van de sterrenbuurt in IJmuiden gerust stellen. Tante Pos is druk in de weer om er voor te zorgen dat er een telefooncel in de nieuwe buurt aan de zee gaat ver rijzen. Er moeten natuurlijk nog heel wat onderhandelin gen worden gevoerd. Maar op den duurDe heren van de telefoondienst in IJmuiden zien de noodzaak van een dergelijke (vrij kost bare) cel in ieder geval ter dege in. Dat is al heel wat, zouden wij zo zeggen. Het is te hopen dat de be woners van de sterrenbuurt hun telefooncel, als die er eenmaal staat, goed zullen behandelen. Daar mankeert het namelijk in den lande nogal eens aan. „Drie tot vier keer in de week moeten we er op uit om defecten aan diverse cellen te ver helpen", vertelde een van de nijvere heren van de tele foondienst ons. „Heel vaak hebben gebruikers van cel len de nare gewoonte om stukjes papier en valse mun ten in de gleuven, die toch voor deuedelijke kwartjes en dubbeltjes bestemd zijn, te stoppen. Dat is een veel voorkomend euvel. Maar ook worden de deuren van de cellen ontwricht, hetgeen meestal bp rekening van de jeugd komt. Bovendien moe ten we de telefoonboeken zeker twee keer in het jaar vernieuwen". Wij geloven echter niet dat zulks in de sterrenbuurt schering en in slag zal worden. De bewo ners van deze nieuwe buurt zullen, zo denken wij, veel te blij zijn als zij de beschik king hebben gekregen over zo'n publieke cel. zodat het hinderlijk gebel bij buurman van de baan is. noegen deed het mij dat de huisjes aan dat hofje be woond worden door oud redders en weduwen van oud-redders. Ik vraag mij af of zoiets nu in IJmuiden ook niet mogelijk kan zijn. Ook hoop ik dat wij eens kunnen spreken van een Helden der Zeewijk. Vurig hoop ik dat mijn gedachten in vervulling mogen gaan en dat onze vroede vaderen hiervan goed nota zullen nemen". Com mentaar is weer overbodig. IJmuiden is een attractie armer geworden. De attrac tie van de „toren der illus- sies". Want heeft Parijs zijn Eiffel toren, Pisa zijn scheve toren, IJmuiden heeft (par don, had) zijn toren van Piet (goud) Visser. Er waren zelfs toeristen die het IJmuidense schoon kwamen bekijken en niet eerst de sluizen wilden zien, nee, de toren van Piet Visser. De bergingsmaat schappij is niet meer. En het zal niet lang meer duren of de duiktoren zal óók niet meer zijn. Die is reeds in IJmuiden, waar hij in het Noordzeekanaal ter hoogte van de Papierfabriek te roesten stond, gedeeltelijk onder handen van slopers gevallen. In Amsterdam zul len de laatste resten van de toren onder handen worden genomen. Zo is er een einde gekomen aan een gouddorst- avontuur dat vele jaren ge leden begon toen de Renate Leonhard, een Duitse vracht boot, die een lading goud aan boord zou hebben gehad, ter hoogte van Den Helder zonk. Wellicht mijmert ge tijdens deze donkere regenachtige dagen wel wat na over de zonnige uren die ge op het strand hebt doorgebracht tij dens de (helaas) afgelopen zomer. Wellicht zijt ge ook wel eens op het blonde strand van Castricum ge weest. Ge weet wel dat heer lijke brede strand in de Kennemerlanden. Misschien zijt ge ook wel eens van de kwallen gebeten geweest daar op dat blonde strand. Het is niet te hopen voor u (al bent u er waarschijnlijk nu wel over heen). Maar mocht het zo zijn geweest en hebt ge u toentertijd met een pijnlijk vertrokken gezicht naar de Castricumse e.h.b.o.- post begeven dan kunnen wij u op een briefje geven dat de heer Veenstra u geholpen heeft. Vakkundig en snel- Vakkundig de wond behan deld en snel uit uw (kleine maar venijnige) lijden ver lost. Nu zal de naam Veenstra u niet veel zeggen. Er zijn zo veel Veenstra's in ons goede landje. De naam Veenstra is in Castricum echter een begrip. Want hij is de man die de Castricum se e.h.b.o.-vereniging C.I.T.O. (Castricum Is Terstond Over al) heeft opgericht en nog steeds lid is. De oprichting geschiedde 14 januari 1929. Op de veertiende dag van januari van dit jaar zal er fiks gefeest worden in het toeristenplaatsje Johnny Westerman en zijn ensemble komen de feestvreugde met Van recenter datum zijn de vergaderingen van de coö peratieve bergingsvereniging „Renate Leonhard" bekend. Niet omdat ze zo belangrijk waren, maar meer omdat het sr dikwijls „witgloeiend heet" toeging. Vandaag is het Hoogoven schaaktoernooi, het interna tionale verbroederingsfeest dat traditiegetrouw elk jaar in het Beverwijkse Kenne mer Theater wordt gehouden op originele wijze door prof. dr. J. F. ten Doesschate, een van de directeuren van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, geopend. Ter voorbereiding van het schaakfeest had dinsdag in het Beverwijkse Kennemertheater een onver valste oud-Hollandse brood maaltijd plaats. De grote zaal van het theater was omgeto verd in een sfeervol restau rant waar de tafels hoog op getast waren met respecta bele krentenbroden volgens een oud West-Fries recept bereid, spouwers, een brood soort met anijs waar je lek ker dik boter en suiker op moet smeren, beschuit, ver vaardigd zonder beschuit- doppen en zalige duiveka ters. Maar ook lagen daar op die tafels ronde wittebroden en tarwebroden, suikerkra kelingen, tulbanden, oud- Hollandse roggebroden en Wieringer tullen. Enige char mante dames van de Scher mer Folkloristische Dans groep hebben zich gekleed in hun kostbare en originele West-Friese kostuums als goede serveersters ontpopt en Charles Hart, de gemoede lijke „waard" van de oude taveerne „De Oude Klink" stond glunderend te kijken hoe de gasten zich de niet alledaagse lekkernijen lieten smaken. Hein Donner was ook te gast. Hij toonde zich bijzonder enthousiast over de maaltijd. Zo enthousiast zelfs dat hij zich verstoutte zijn eigen bord op te eten. En als hij de kans had gekregen dan had hij waarschijnlijk ook nog het bord van z'n buurman "°rorberd. De bor den waren namelijk volgens )ud gebruik vervaardigd van orooddeeg. Het was weer een ouderwets feest, waaraan ook Beverwijks burgervader, de heer J. G. S. Bruinsma, deel nam. En zoals gebruikelijk bij deze gelegenheid kon hij het niet nalaten een vriende lijk speechje te houden, waarin hij de loftrompet stak, niet alleen over de broodmaaltijd, maar ook over Friesland. „Hier in Bolsward, ik bedoel Beverwijk", zei hij en iedereen barstte in een daverend gelach uit. Nie mand nam hem die vergis sing kwalijk. Waar het hart vol van isNadat een ieder zich ook de buik vol had gegeten bestond er gele genheid even in de Oude Klink te verpozen bij een pittig glas sherry of een on vervalste recht-op-en-neer (zoals genever in de volks mond en niet alleen in die mond wordt genoemd). Het was met het feestje wel. zeiden de tevreden dis genoten later toen zij bezig waren de schaakborden af te stoffen en de stukken op te poetsen. hun grollen en grappen ver hogen en het bestuur van de vereniging zal zorgen dat vader Veenstra en zijn doch ter, die ook heel wat keer tjes in dienst van de vereni ging de helpende hand bood, onder de bloemen zullen worden bedolven. Ook de heer N. van Sta veren, de ijverige secretaris van C.I.T.O.zal in de hulde worden betrokken. Hij be leeft dan in die functie het tweede lustrum. Dat Castri cum nog vele jaren Terstond Overal mag zijn! De prachtige zwanen in de vijver van het riante Bever wijkse park „Scheybeeck" zien er wat magertjes uit. Van de zomer waren zij nog welgedaan en dreven trots rond, zo nu en dan waardig een stukje brood oppikkend dat door wandelaars in het water was gegooid. Nu zijn zij wat magertjes geworden en kijken triest voor zich heen. Hoe dat komt? De mensen die hun van de zo mer brood brachten, blijven, nu het dag in dag uit zulk een droefgeestig en soms zelfs bar weer is, thuis zitten achter de warme kachel. Daarom krijgen de zwanen geen kruimeltje brood meer van de wandelaars. Daar moet verandering in komen. Tenslotte vinden u en wij het ook niet prettig om met een hongerig gevoel rond te lopen. Laat staan met een hongerig gevoel rond te zwemmen. Daarom gooien wij de zwanen deze Kruimel toe. Wij verwachten van u de rest(jes). Woensdag 14 januari gaat er in Velsen een heel belang rijke cursus van start. De afdeling Velsen van „Het Witte Kruis" gaat namelijk in het Witte-Kruisgebouw aan de Kennemerlaan 143 in IJmuiden een cursus voor moeders houden onder leiding van zuster L. A. Rombouts, docente van de Stichting voor Moederschapszorg en Kin- derhygiëne in Noordholland. Elke moeder is hartelijk welkom. Alle andere dames, mits ze boven de achttien jaar zijn, mogen ook een kijkje komen nemen. Naar wij van deskundigen hebben vernomen loont het beslist de moeite voor de aanstaan de moeders om de cursus te volgen. Je kan er heel wat opsteken, zeggen ze. WEET U.... dat het veelvuldig voor komt dat koplichten van rij wielen en bromfietsen bij donker verblindend zijn voor tegemoetkomend rij- p'v voetgangersverkeer, voor al op vrij donkere wegen? dat dit veelal zijn oor zaak vindt in de onjuiste stand van de koplampen? dat, ter voorkoming van verblinding de koplampen zodanig voorover moeten zijn gericht, dat het verst uitgestraalde licht naar voren niet meer dan tien meter voor het voertuig de weg raakt? DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER IS ER MEDE GEDIEND. De papierproduktie was in 1958 iets lager dan in liet voorafgaande jaar, hoofd zakelijk ten gevolge van enige produktiebeperking wegens een teruggang van orders in het eerste kwartaal. In de overige kwartalen was de orderportefeuille weer zodanig, dat de looptijd der papiermachines niet behoefde te worden verkort, zo heeft de heer B. F. Enschedé, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken donderdagavond in zijn nieuwjaarsrede medegedeeld. Daar de cellulosefabricage van geïm porteerd hout, in tegenstelling tot de hout- stoffabricage, niet meer economisch ver antwoord is, terwijl voortzetting van de produktie hiervan aanzienlijke investerin gen zou vragen, werd besloten deze cellu losefabricage te beëindigen. De gevolgen op personeelsgebied kon den gelukkig intern worden opgevangen door overplaatsing van de ca. 140 perso neelsleden naar andere afdelingen. Deze ontwikkeling had tot gevolg, dat het perso neelstekort van het bedrijf te Velsen werd opgeheven en dat dan ook niet meer is te verwachten dat binnen afzienbare tijd een beroep van enige omvang op de arbeids markt zal moeten worden gedaan. De grondstoffenvoorziening van het be drijf verliep ongestoord. De houtaanvoer Voor de nieuwjaarsrede van de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, de heer B. F. Enschedé, verwyzen wü de lezer naar pag. 11. uit Finland en Canada hoewel nog aan zienlijk was kleiner dan vorig jaar, zulks ten gevolge van het stopzetten van eigen steigers geloste zeeschepen was minder groot dan vorig jaar, hoewel de tonnage van de aangevoerde andere grondstoffen dan hout namelijk hout- stof en cellulose groter was. Bovendien moesten elders nog verschillende zee schepen bestemd voor het in ons district gevestigde bedrijf worden gelost. Vooral werd er meer cellulose aangevoerd, als gevolg van de reeds boven vermelde be ëindiging van de eigen produktie. Deze grondstoffen worden bij aankomst ter plaatse, voorzover mogelijk overgesla gen in lichters, ter doorzending naar de andere fabrieken van de vennootschap of opgeslagen voor eigen gebruik en voor la tere doorzending. Met het oog hierop wer den reeds en worden ook thans nog, terrei nen voor doelmatige opslag van deze grondstoffen geschikt gemaakt Mede dankzij de Rijkswaterstaat te Haarlem, kon een oplossing woi-den gevon den voor de problemen, verband houden- „Het toenemende contact tussen het bedrijfsleven en de diverse onderwijs instellingen in Haarlem en Kennemer- land eiste in toenemende mate de aan dacht en wel met wisselende resul taten. Een juiste vorm voor dit contact werd nog niet geheel gevonden. Het tot stand komen van een gewestelijk ar beidsbureau IJmond, zoals momenteel van overheidswege wordt overwogen, zou bepaald op prijs worden gesteld" (de heer B. F. Enschedé, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken, in zijn nieuwjaarsrede). de met de verbreding van het Noordzeeka naal en het vervallen van de spoorbrug. Namelijk werd een oplossing gevonden voor de verplaatsing van de kolenlosin- richting, welke wegens de kanaalverbre ding diende te worden verwijderd, door een aanvang te maken met het graven van een deel van de zogenaamde derde Rijks binnenhaven, ten westen van de thans ver vallen spoorlijn Beverwijk-Velsen. De in het thans voltooide deel van deze binnenhaven liggende kolenschepen zul len worden gelost met een nieuw aange schafte pneumatische kolenlos-installatie, die in december in proefbedrijf is geno men. Hierdoor is het voor de Rijkswaterstaat mogelijk geworden, de werkzaamheden ter hoogte van de voormalige spoorbrug verder ongestoord te volvoeren. In verband met een gedeeltelijke ver vanging en uitbreiding van de installatie der Centrale, werden voorbereidingen ge troffen tot de opx-ichting van een gebouw voor een in 1960 te plaatsen nieuwe zoge naamde naschakelturbine van 25.000 KW.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9