Olafsson nog steeds aan kop in Hoogovenschaaktoernooi Kijk-uit tekende beroep aan tegen uitslag wedstrijd tegen Zaandam Hevige strijd om titel in eerste klasse is nog niet geëindigd Hoofdklasseleider DES weerstond ook landskampioen RVC 11 Hanif Mohammad: 499 not out voor Karachi Australische kansen in testmatch gestegen Zuidafrikaanse sport federatie tegen rassen discriminatie Pax zegevierde tegen Haarlem en leidt nu Voetbalprogramma verschoven Nederlandse militaire voet bailers tegen Griekenland De volleybalcompetitie De schaakcompëtitie Tennis Prof-amateurkampioen- schappen overwogen Margaret Fenton lid van De Meeuwen Hairos in Prix d'Amérique Tony Vandervell houdt op met racen Sport In hét kort Die Raeckse versloeg OVC Eerste katholieke sport- leiderschool in Amsterdam Sugar Ray verloor door knock out van Spinks Cooper versloeg London DINSDAG 13 JANUARI 19 59 Het was gisteren in het Hoogovenschaak toernooi in Beverwijk een rustdag. Dat was dan ook wel merkbaar. Het Kcnnemer Theater telde slechts weinig schakers die voor het merendeel dan nog voor een korte tijd aanwezig waren om een afgebroken partij uit te spelen. Zo kwamen in de ere-groep Eliskases, Donner, Larsen, Langeweg, v. d. Berg en Barendregt om hun partij uit de vierde ronde voort te zetten. Dr. J. T. Barendregt zag zich voor de tweede maal tegenover de Argentijnse grootmeester Eliskases ge plaatst om zijn aanvankelijk zo goed op gezette partij nu vanuit lastige positie voort te zetten. Tot grote vreugde, niet in het minst van de concurrentie van Elis kases, slaagde vechter Barendregt erin de zo zeer verdiende remise te bereiken. Een even fraai resultaat behaalde debutant Langeweg die zijn afgebroken partij tegen Larsen in evenwicht wist te houden. De enige verliezer van de vierde ronde werd C. B. v. d. Berg. Zoals reeds was voorzien zou het uiterst moeilijk voor hem zijn met een pion minder in moeilijke stelling tegen Donner stand te houden. Dit is hem dan ook niet gelukt. Voor onze nationale kampioen betekende het de eer ste winstpartij en een goede plaats in de rangschikking die er nu als volgt uit ziet. 1. Olafsson 4 2 2 0 3 2-4. Donner 4 1 3 0 2l/t Eliskases 4 1 3 0 2 V» v. Scheltinga 4 1 3 0 2'/2 5-7. Barendregt 4 1 2 1 2 O'Kelly de Galway 4 0 4 0 2 Toran 4 0 4 0 2 8. v. d. Berg 4 0 3 1 IV2 9-10. Langeweg 4 0 2 2 1 Larsen 4 0 2 2 1 Vandaag vindt de vijfde ronde plaats Morgen volgt dan om 13 uur de zesde ronde. Tegenstanders zijn dan: Eliskases— Langeweg, O'Kelly de GalwayBarendregt. ToranLarsen, DonnerVan Schellinga, v. d. BergOlafsson. Bij de dames is de winnares van 1958. de Joegoslavische Lazaravic niet versche nen als gevolg waarvan deze groep tot negen speelsters beperkt is gebleven. De vriendelijke Franpaise Chaudé de Silans voert de lijst aan ondanks de nederlaag die zij van onze nationale kampioene mevr. Heemskerk te incasseren heeft gekregen. De laatste is ook nog lang niet kansloos. Bepaald verrassend was natuurlijk haar nederlaag in de eerste ronde tegen mevr. Vreeken. Nog twee serieuze gegadigden voor de eerste plaats zijn de beide Hon gaarse dames Langos en de nationale kam pioene Bilek-Lang. De vijfde ronde speelt mevr. Heemskerk met. zwart tegen Bilek- Lang om vervolgens in de zesde ronde uit te komen tegen Langos. Aan de kop staan nu: 1. Chaudé de Silans 4 3 0 1 3 2. E. Bilek-Lang 4 2 11 2>/2 3-4. mevr. Heemskerk 3 2 0 1 2 J. Langos 3 12 0 2 In de reservegroepen speelt in groep A de Spanjaard E. Perez een vooraanstaande rol. Uiteraard is dit niet de bekende Perez die wij ons herinneren uit vorige jaren. Hij schijnt er ook geen familie van te zijn. De Nederlanders krijgeh in deze afdeling geen schijn van kans op één der hoogste plaatsen. De beste Nederlander is hier Remouchamps die wellicht nog van Bel gische afkomst is. De stand luidt hier bovenaan: 1. E. Perez (Spanje) 4 4 0 0 4 2. E. Gereben (St.loos) 4 3 1 0 ZY2 3. E. Ditt (W.-Duitsl.) 4 2 11 2% 4. E.V.A. Remouchamps (Ned.) 4 12 12 In reserve groep B doet de Nederlandse vertegenwoordiging beter van zich spre ken. De jonge T. Tan (een belofte!) voert de ranglijst aan en heeft nog een afge broken partij met de sterke Joegoslaaf Bozic die hem vermoedelijk de winst zal brengen. De VHS-speler ir. A. M. Schnei ders uit IJmuiden weert zich hier verras send goed. Ook de Rotterdammer D. van Geet zal na het uitspelen van zijn afge broken partijen in de voorste linies te vin den zijn. Nu luidt de stand nog: 1. H. Tan (Ned. 3 2 1 0 2% 2. G. Füster (Canada) 4 2 1 1 2V2 3-4. T. Bas (Ned.) 3 12 0 2 A. M. Schneiders (N.) 3 12 0 2 Wanneer wij in vogelvlucht de lagere groepen bekijken treffen wij in groep 2 de Beverwijker M. P. Suiker aan. Hij weet zich temidden van enkele zeer sterke Luxemburgers en de gevreesde Zweed Kerje uitstekend te handhaven. Met 2*/2 punt uit 4 partijen heeft hij plaatsgenomen in de kopgroep. In groep 3A is de Joegoslaaf Javanovic heer en meester. De Oosten-speler A. Herfst en J. v. d. Berg (De Torens) hebben het reeds aan den lijve ondervonden. Be halve het verlies tegen Javanovic bleven de beide Haarlemmers nog ongeslagen. In 3B is het alweer een Joegoslaaf, Pavlovic, die als lijstaanvoerder fungeert. De Haar lemmer S. Herfst wist hem echter een fraaie remise af te dwingen. Tegen de Spanjaard InglaÖa verloor hij wat onfor tuinlijk zijn partij. De Bloemendaler W. v. d. Werff heeft het hier niet gemakke lijk, maar boekte toch reeds een zege op de Westduitser Dallmann. De vroegere HaSG'er L. Biesheuvel toont hier het scha ken nog lang niet te zijn verleerd. Tegen Dallmann speelde hij wel een zeer sen sationele partij, die hem na veel sensatie het volle punt opleverde. De vierde groep wordt aangevoerd door de Halfweg-speler T. Slagt jr. Tot nu toe boekte hij drie overwinningen. Ook de Beverwijker C. Koomen slaat een behoorlijk figuur. De Haarlemmer W. de Graaff kan in deze groep behoorlijk meekomen. In de 5e groep zijn de Beverwij kers W. Steeman en J. A. Rodenberg de toonaangevende spelers. J. C. de Haas (Pat Mat) en F. Groos (Rol land) moeten met een iets bescheidener plaats genoegen nemen. In groep 8 toont B. v. d. Veen (Weenink) duidelijk vorde ringen in zijn spel zonder nochtans nu reeds een vooraanstaande rol te vervullen. De uitslagen van de nog niet gepubliceerde uit slagen in de vierde ronde gespeeld, luiden: Internationale damesgrocp: Heemskerk—Bacic 1--0, Roodzant—v. d. Veen Baas remise; Vreeken Szeimis remise; Chaudé de Silans— Bilek Lang 1-0. Reservegrocp 1 A: DittAalders 01; Donk Gereben 0—1; Jonkman—Remouchamps remise; Vlagsma—Perez 0—1; Branicki—Apking 1 0. Reservegrocp 1 B: Bozic—Füster remise; Sas sen—Diemer 1—0; Schneiders—Tan remise; Gi- meno—Kloostra remise; Tabe Bas—Van Geet af gebroken. Groep 2: Dries—i. d. Bosch afgebr.: Kerje— Molenbroek afgebr.; PhilippeSuiker 10; Ver- lioeff—Preckwinkel 01; CrespoConrad.v 10. Groep 3: Frankev. d. Berg Franke niet opge komen; A. Herfst—Javanovic 0—1; Ribas Bonet— Van Vliet 1—0; Waling Dijkstra—Sturm 10: BoumaBos remise. Groep 3 b: Dallmann—v. d. Griendt afgebr.; Biesheuvelv. d. Werff afgebr.; Mix—Lambrechts remise; PavlovicS. Herfst remise; Inglada— Abrahams 1—0. Groep 4: Koomen—mej. De Klerck afgebr.; De VriesTijssen remise; De Graalf - Tempel afgebr.; Slagt jr.Djordjevic 1—0. Groep 5: Groos—Burgers 0—1; Kwee Tjoe Liong —Peters 1 0: RodenbergVeis 1 0: v. Voorst VaderSteeman 0—1; De Haas't Geuzendam remise. De uitslagen van uitgespeelde afgebroken par- tijen luiden: KliskasesBarendregt remise; LangewegLar sen remise; Donner—v. d. Berg 1—0. Rcservegroep 1 B: Kloostra- Bozic 0—1. Damesgroep: Chaudé de Silans—Heemskerk 01: VreekenChaudé de Silans 01; v. d. Veen Langos remise. Reservegroep X A: DonkPerez 0—1. Groep 2: Verhoeff—Dries 0—1. Groep 3: Waling DijkstraFranke 1—0. OlafssonO'Kelly De partij tussen Olafsson (wit) en O'Kelly (zwart) bad het volgende verloop; 1. c4 Pf6: 2. Pc3 e6: 3. Pf3 c5: 4. g3 b6; 5. Lg2 L'o7; 6. 0 0 Le7; 7. d4 cxd4; 8. Dxd4 Ps6; 9. Df4 0 0; 10. Tdl Db8; 11. Dxb8 Txb8: 12. Lf4 Tc8; 13. Pc5 dG; 14. Pxcö Lxcli; 15. Lxdfi Lxd6: 16. Txd6 L.\g2; 17. Kxg2 Txc4; 18. Tadl g(»; 19. f3 Tfc8; 20. et Kf8; 21. Ddl—d2 Pe8: 22. Td6~d3 TC4c5; 23. Kf2 b5: 24. a3 a5; 25. Ke3 Tc8—c7; 26. Td7 Txd7; 27. Txd7 Pc7; 28. Td8v Kc7; 29. Tb8 Kd7; 30. Il4 Kc6: 31. g4 h5; 32. gó e5: 33. Kd3 Kd7: 34. Tf8 Ke7; 35 Tc8 Kd7: 36. Tb8 a4; 37. Ke3 Kd6: 38. Tb6< Kd7; 39. f4 Tc6: 40. Tb8 exf4; 41. Kxf4 f6: 42. gxf6 Txf6: 43. Ke3 Tfl. Afgebroken. De partij werd zondag zonder verder spelen remise gegeven. Cricket In de wedstrijd tussen de teams van Karachi en Bahawalpur heeft Hanif Mo hammad. de openingsbatsman van Paki stan in testmatches, spelend voor Karachi 499 not out gemaakt, de hoogste score ooit behaald in een eerste klasse cricket wedstrijd. Hij bleef 10 uur 40 min. aan bat. Het record stond sinds bijna 30 jaar op naam van de Australiër Don Bradman, die voor N. Z. Wales tegen Queensland 452 not out maakte. Mede dankzij een ongebroken stand van 97 runs tussen Norman O'Neill en Les FavclI aan het vierde wicket zijn de Australische kansen in de derde testmatch tegen Engeland zeer gunstig geworden. De score van Australië was na de derde dag 184 voor 3. Engeland had in de eerste in nings 219 runs gescoord. Bij het trekken van de stumps was de jeugdige batsman O'Neill not out met 66. Favell zorgde voor 50 runs een goede prestatie voor deze speler, die na drie jaar weer in de Australische ploeg werd opge nomen. Voor O' Neill en Favell aan bat kwamen, hadden de Australiërs het bijzonder moei lijk gehad. Tony Lock en Jim Laker hiel den de batsmen in bedwang en Laker nam zelfs twee wickets voor 15 runs. De Australische openingsbatsman Colin Mc- Donfrld werd uitgeschakeld door een prach tige vang van Tom Graveney. Daarvoor was McDonald al enkele keren zeer for tuinlijk geweest. Aan het einde van de derde dag had Australië een eerste innings voorsprong van 138 runs op Engeland. Kort voor het einde van het spel waren de gastheren all out. voor 357. in antwoord op het En gelse totaal van 219. De Engelsen kwamen nog even aan bat en scoorden in hun tweede innings 1 run zonder wicketver- lies. Met nog twee speeldagen voor de boeg zullen zij hard moeten vechten voor een draw, die tenminste nodig is voor een kansje op het behoud van de ..ashes". Australië heeft immers twee wedstrijden van de serie van vijf gewonnen. Toen het spel hervat werd zetten de Engelsen door toedoen van hun spinbow- lers Tonv Lock en -Tim Laker de Austra liërs O'Neill (77). Favell (54) en Benaud (6) aan de kant. nadat zij 24 runs aan de score van de vorige dag (184 voor drie) hadden toegevoegd. Alan Davidson (71) en Ken Mackav (57) zetten daarna aan het zevende wicket een stand van 115 op, en daarmee herwonnen ze het initiatief van Australië. Pacebowler Freddie Tnipman maakte een einde aan de stand door Mackav. die zes vieren sloeg. Ie bowlen. Lork en Lakei- namen de laatste drie wickets voor 34. Laker nam 5 wickets voor 107 en Lock 4 voor 130. Engeland: 1ste innings 219 en tweede innings 1 zonder wicketverlies. Australië: lste innings 357. De onlangs opgerichte Zuidafrikaanse Sportfederatie heeft zich tijdens haar con gres in Durban duidelijk uitgesproken te gen de „apartheids-politiek" van Zuid- Afrika. De federatie waarin vertegen woordigers van voetbal, tennis, gewicht heffen, atletiek, boksen, tafeltennis en softball zonder onderscheid van huids kleur, zitting hebben, aanvaardde in ver band met de rassenkwestie verscheidene resoluties. Zo werd de tournee, die een West-In disch crickotteam onder leiding van Frank Worrell binnenkort door Zuid-Afrika zou ondernemen, veroordeeld, omdat de con tracten werden afgesloten op basis van rassendiscriminatie. Ook werd een reso lutie aangenomen, waarin wordt gesteld dat slechts de prestatie het recht ver leent om Zuid-Afrika te vertegenwoordi gen en dat men daarbij niet mag letten op huidskleur van de sportman. De kogelcompetitic In de felle strijd om het kampioenschap van de Haarlemse Kegelbond heeft PAX beide banen tegen HFC Haarlem gewon nen. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag, dat beide ploegen tot een puntenver deling zouden komen door een matige eerste baan van PAX met 361 hout, heb ben de Haarlemmers dit toch niet kunnen bereiken. Op de tweede baan zagen wij PAX weer in volle glorie met 385 hout, o.a. door een uitstekende baan van J. Kales met 82. PAX—HFC Haarlem 361-355 en 385-347 (voor Haarlem nam A. Hartog nog een baan van 80 voor zijn rekening) Hiermede heeft PAX de top van de ranglijst bereikt met 2 punten voorsprong op ODO, dat echter 2 wedstrijden minder gespeeld heeft. Voor het kampioenschap is HFC Haarlem praktisch uitgeschakeld en alleen PAX en ODO blijven in de strijd. Het aloude Volharding voelt blijkbaar niets voor de laatste plaats met een daar aan verbonden degradatie en won beide banen tegen HBS met 360-318 en 346-329 (de jonge kegelaar W. Steijsel van De Vol harding. noteerde een uitstekende baan van 84 hout). De Prins zegevierde ook op twee banen tegen Zet 'm Op met 335-322 en 371-324, waarbij Dijkman van De Prins met 80. DVV en Naast de Plank deelden de punten broederlijk 302-344 en 351-338 (G. Koets van DVV met 80). Zet 'm Op be zet nu de laatste plaats met 4 punten. In de B-klasse faalde HVK tegen de uit stekend spelende NRV met 325-342 en 328- 367. Aan de Rol bleef in de running voor het kampioenschap in deze klasse met 4 winst punten tegen Commando Post 14. 338-309 en 334-328. Voor Commando Post nu wel een zware opgave om degradatie nog te ontgaan. Blijf Sportief won van Haarlem met 335- 326 en 336-308, terwijl Frans Hals van LUMG won met 348-335 en 351-341. De kampioenspretendent in de C-klasse HHC '45 heeft twee punten moeten prijs gaven aan Richten en Rollen. 361-331 en 329-340. De dameswedstrijd IVO—Enthou siast eindigde in een dubbele zege voor Enthousiast met 311-346 eri 306-337. Zondag 25 januari wordt de competitie voortgezet. Het voetbalprogramma van zondag jongstleden is met uitzondering uiter aard van de wedstrijden die wel doorgin gen verschoven naar zondag aanstaan de. Ook het amateurprogramma van de KNVB en het programma van de Haarlem se Voetbalbond zijn naar zondag aanstaan de verschoven. De eerste wedstrijd van het Nederlands militair elftal voor het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioen schap zal woensdag 4 maart worden ge speeld. Het Griekse team zal dan. waar schijnlijk in Rotterdam, tegenstander zijn van de Nederlanders. De ontmoeting PortugalNederland wordt, naar alle waarschijnlijkheid, in april gespeeld. Zoals eerder werd gemeld is Nederland met Portugal en Griekenland ingedeeld in groep B van dit internationale militaire toernooi. De landen spelen een halve competitie en nummer één van de groep gaat over naar de finalepoule. Eindelijk is er in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond weer een groot aantal partijen gespeeld. Slechts de vastgestelde ontmoetingen in de over gangsklasse werden uitgesteld i.v.m. het deelnemen der diverse spelei's aan het Hoogovenschaaktoernooi. Het betrof hiel de ontmoetingen Pat MatZaandam 2 en Kijk UitHet Oosten. Wel werd in deze groep bekend dat Kijk Uit bei-oep heeft aangetekend tegen de uitslag inzake het treffen met Zaandam 2. Het wenst de 5I/2-41/2 nederlaag gewij zigd te zien in een 5-5 gelijk spel. Tevens werd een tweetal partijen vooruit gespeeld uit de ontmoeting Het OostenHeemstede op 4 februari. S. Bonkenburg (Heemstede) wist 'zijn partij van A. Herfst te winnen. Zijn neef J. Bonkenburg kwam remise overeen met C. Hovingh. Heemstede leidt in deze ontmoeting dus met IV2-V2. In de tweede klasse C nam Het Oosten 2 geen halve maatregelen tegen Rolland 2 De uitslag 2-8 liet geen enkele twijfel omtrent de krachtsverhouding. In 2 D zag De Uil (I-Iillegom) geen kans de opgelopen achterstand tegen Zandvoort goed te ma ken. De uitslag werd 41/2-51/2 ten gunste van de schakers uit de badplaats. Bij de derdeklassers was het een goede week voor Aartswoud in afdeling A. Uit twee ontmoetingen behaalde het drie winstpunten waarmee het een goede kans op het kampioenschap behield. Tegen VVV 3 werd het een 41/2-5,/2 overwinning. Met Schaaklust 2 werd de winst gedeeld. In 3 B boekte De Pion een monsterzege op het arme Zaandam 5, 9V2-V21. Lasker bleef in deze groep de toon aangeven nu het op Saende 2 voor de derde acthereenvolgende maal tot winst kwam. De reserves van Purmerend kregen tegen Witte Paard met 4-6 de eerste nederlaag te slikken. HWP 2 maakte ook tegen de schakers uit Aalsmeer geen vergissing. Met 7I/2-2,/2 werd een duidelijke triomf behaald. In deze afdeling 3 C bleef Bloemendaal 2 goed volgen dank zij een voortreffelijke 7-3 overwinning op Oppositie 2. Het Oosten 3 en Kijk Uit 4 kwamen nog niet verder dan een voorlopige 41/2-31/2 score ten gunste van de Haarlemmers. De D-groep begroette weze week in VHS 5 de nieuwe leider. Dit tiental was te gast bij Heemstede 3 en keerde met een 3-7 zege huiswaarts. De PTT-schakers deden het ook lang niet slecht en wisten hun duel met Zand voort 2 voorlopig met een gunstige 3-5 score af te sluiten. Bij de vierdeklassers gaal in afdeling B het tweede team van Santpoort onverminderd voort met het boeken van grote overwinningen. Met 8-2 moest nu Bergen de kracht aan den lijve ondervinden. Pat Mat 4 drukte middels een 51/2-41/2 overwinning het vierde tiental van VVV stevig op de laatste plaats. De be langrijke strijd om de bezetting van de laatste plaats in de C-groep tussen Purme rend 3 en Witte Paard 2 werd met 6-4 in het voordeel van Purmerend beslist. De competitie wordt deze week voort gezet. De voor zaalsportbegrippen omvangrijke Haarlemse volleybalcompetitie heeft tot nog toe een vlotte afwerking gekend, maar zal door de in het Krelagehuis te houden Floratentoonstelling" en de „Beurs voor dè vrouw", de eerste maanden een belang rijke stagnatie ondervinden. I11 de eerste klasse heren woedt een hevige strijd om de titel die zijn hoogtepunt nog tegemoet gaat. Santpoort, met de vervaar lijke smashers Lijen, Raap en Biesma, startte als favoriet, maar werd in het duel met CIOS, waarvan de kracht toen nog onbekend was, er op gewezen dat de toekomstige sportleiders graag een kam pioenschap aan de feestelijkheden van het tienjarig bestaan wilden toevoegen. Het spel van de ClOS-spelers, vrijuit en overtuigd met spectaculaire smashes van Broekman en Boerop, wordt in het Kre lagehuis graag gezien en rechtvaardigt de mening, dat men alleen het ongeslagen CIOS en Santpoort tot de werkelijke kans hebbers mag rekenen, ook al is de kloof tussen de leiders en hun volgers OVRA en KVS 2, met nog alle van belang zijnde wedstrijden te spelen, nog te overbruggen. Mocht HBC uit de overgangsklasse terug vallen naar de afdelings-eerste klasse, en bij de huidige stand van zaken moet men hier ernstig rekening mee houden, dan zul len er twee teams automatisch naar de tweede klasse degraderen en zal de strijd om het behoud buiten Santpoort 2 ook OSS, PSCB en Die Raeckse 2 aangaan. Bij de dames komen slechts het rustige, geroutineerde De Blinkert, steunend op de dames Hoevens, Daan en Groen, en 't jeug dige, technisch bekwame HBC in aanmer king voor de titel. De Heemsteedse dames, waarvan de dames L. en R. Jansen en J. Smit kort geleden in de Haarlemse ver tegenwoordigende teams debuteerden, zijn nog ongeslagen, beschikken over uitsteken de reserves en zijn nog lang niet op het hoogtepunt van hun kunnen. Het duel tus sen HBC en De Blinkert zal hoogstwaar schijnlijk de beslissing moeten brengen. Voor degradatie komt alleen OSS in aan merking. De Zandvoorters hebben nog geen beroep willen doen op hun jeugdig reser veteam dat in de derde klasse fier aan de top staat. We kunnen dit standpunt billij ken omdat het krachtsverschil tussen eer ste en derde klasse door deze ongerouti neerde reserves nog niet overbrugd kan worden. In de grote middelmoot van zeven ploegen wordt de rangorde niet bepaald door spelkwaliteit. maar door enthousiasme. Eerste klasse: Heren Dames 21 Santpoort 12 22 HBC 12 HVS 2 14 22 De Blinkert 10 17 CIOS 11 20 OVRA 11 13 OVRA 12 18 Vesmia 12 13 Eclecta 12 12 Eclecta 11 11 De Blinkert 13 9 Gios 11 10 Die Raeckse2 13 7 HVS 11 7 PSCB 11 5 Velox 11 7 OSS 12 5 Die Raeckse2 12 7 Santpoort 2 12 2 OSS 10 3 Tweede klasse In de tweede klasse A bleef Gios onder de verwachtingen en gaat de strijd uitslui tend tussen WIK en PWN. De voorsprong die de WIK-spelers door een zege op hun concurrenten behaalden ging weer verlo ren door een aantal gelijke spelen. In 2B verloor DSS na de nederlaag tegen leider Velox steeds meer terrein en vormt nu vrijwel geen bedreiging meer voor de ploeg van Gé Verheem. Hier sprak de routine ten gunste van Velox. De positie van hekkesluiters Eclecta2 en CIOS 3 vereist geen discussie. Onze Gezellen tracht in 2A dames het verloren terrein te herwinnen en zal alleen het enthousiaste Vesmia 2 moeten weer staan. De Gezellen hebben hun ploeg enigs zins gewijzigd en uit de resultaten blijkt dat de keuze juist is geweest. De reserveploeg van HBC kwam in 2B alleen in de relurnmatch tegen het voor treffelijk debuterende Bennebroekse JBS niet tot de volle winst en prijkt onbedreigd aan de top van de ranglijst. MHBS 2 (2A) en Velox (2B) verkeren in het hoekje waar de slagen vallen. MHBS heeft nog kans op herstel maar het jeugdige onervaren Velox zal degadatie niet kunnen ontgaan. tiemannen misstappen begaan zullen Spaarnestad en CJMV zich nog als rivalen kunnen aandienen. In 3B heeft het jeug dige veelbelovende HBC 3 de leiding, ge volgd door het veteranenteam van HVS en het onstuimig opkomende derde team van De Blinkert. De strijd moet hier nog ge streden worden. De jeugd van Vogelenzang verenigd in Topscore debuteert lofwaardig en ontnam Vesmia 3 de leiding. OSS 2 vormt de toe komst voor de Zandvoorters eri verspeelde slechts twee punten door verstek te laten gaan. Een viertal volgers zullen geen be dreiging vormen. Heren Derde klasse A: Derde klasse B: Spaarnestad 10 15 HBC 3 8 13 Hcpol 7 13 HVS 4 8 12 CJMV 7 ,9 De Blinkert 3 9 11 PWN 2 9 8 WIK 2 8 9 WIK 3 9 6 DSS 2 9 8 OVRA 4 9 5 OSS 2 8 4 Gios 3 9 4 WIK 4 8 1 Dames Derde klasse A: Derde klasse B: Topscore 10 19 OSS 2 9 16 Vesmia 3 11 17 Eclecta 3 9 13 De Blinkert 3 12 15 Topscore 2 9 13 Gios 3 10 13 OG 3 10 13 OVRA 3 11 12 WIK 10 13 Spaarnestad 11 12 DSS 2 10 9 DSS 12 9 HBC 5 8 6 AVC 3 11 7 De Blinkert 4 9 6 HBC 4 11 6 De Blinkert 5 8 3 DSS 4 11 0 DSS 3 10 0 Heren Tweede klasse A; Tweede klasse B; WIK 12 22 Velox 10 PWN 10 18 DSS 11 Gios 11 14 De Blinkert2 11 OVRA 3 12 12 OVRA 2 11 Rapiditas 11 11 HVS 3 12 HBC 2 10 10 PSVH 9 CIOS 2 11 9 Set Up 10 Alt. Welkom 12 4 Gios 2 11 Eclecta 2 12 0 CIOS 3 11 Tweede klasse A Onze Gezell. 12 Vesmia 2 12 De Blinkert2 12 Set Up 9 OVRA 2 12 HBC 3 13 SSO 10 Eclecta 2 12 Die Raeckse4 12 MHBS 2 12 Dames Tweede klasse B: HBC 2 11 JBS 11 GIOS 2 11 Die Raeckse 3 9 AVC 2 10 PWN 11 Santpoort 9 HVS 2 11 Onze Gezell. 2 11 Velox 2 10 Derde klasse De Heemsteeds politie heeft in de derde klasse A met de minste verliespunten zeker de beste papieren, maar als de poli- De non playing captain van het Ameri kaanse Davis Cup-team, Perry Jones, zal donderdag, voordat hij weer naar Amerika teruggaat, met. de Australische tennis- officials het plan bespreken om gemengde prof/amateur-kampioenschappen te orga niseren. „De Verenigde Staten en Australië zijn de sterkste tennislanden ter wereld", aldus Jones" en als zodanig zullen wij moeten bepalen hoe de verhouding tussen profes sionals en amateurs zal zijn". Atletiek Naar wij vernemen, heeft de Engelse atlete Margaret Fenton, die vorig jaar deel uitmaakte van de Britse nationale ploeg, zich aangemeld als lid van de Haagse ver eniging De Meeuwen. Margaret Fenton, een zeer sterke sprintster, heeft zich voor enige tijd in Den Haag gevestigd. Promotie/degradatie Het bestuur van de afdeling Haarlem heeft een besluit genomen inzake de pro- motie/degradatie-regeling. De laatst ein digende teams degraderen automatisch, mocht in de eerste klasse een team uit de overgangsklasse terugkei-en en geen Haar lemse ploeg naar de overgangsklasse pro moveren, dan degradeert ook de voorlaatst geëindigde in de eerste klasse. De kam pioenen uit 2A en 2B spelen promotiewed strijden om een plaats in de eerste klasse, de kampioenen van de derde klasse gaan zonder meer over naar de tweede klasse. Paardensport Ook Nederland zal vertegenwoordigd zijn bij de Prix d'Amérique, de grootste vlakkebaandraverij in Europa die op 25 januari op Vincennes bij Parijs voor de 39ste maal wordt gelopen. Hairos, de ster ke Franse hengst, sinds vorig jaar in het bezit van de heer J. Voordouw uit Oegst- geest en vooral in Duitsland winnaar van verschillende grote prijzen, zal namelijk in deze race uitkomen. Naar alle waar schijnlijkheid wordt Hairos gereden door Jan Kruithof, die reeds in 1946 met Quick William en Serje van de Prix d'Amérique won. Automobilisme Tony Vandervel), de eigenaar van de Vanwall racewagens, heeft onthuld dat hij zich uit de autorensport heeft terugge trokken op bevel van de dokter. Vandervell, die ruim 2-'/2 miljoen gulden heeft uitgegeven om Britse raceauto's in de voorste gelederen te krijgen, vertelde dat zijn bloeddruk niet in orde is en dat zijn dokter hem daarom geadviseerd heeft de inspanning verbonden aan de leiding van een raceploeg van 50 man uit te scha kelen. De zes Vanwall racewagens, die in de laatste paar jaar op alle circuits lauweren hebben geoogst, werden al in gereedheid gebracht voor het nieuwe seizoen. Dit is vergeefse moeite geweest. Vandervell zeide dat hij het advies van de dokter ontving toen hij j.l. zondag uit de Verenigde Staten terugkeerde. HANDBAL. Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker zaal handbal werd Göppingen (Did.) de wed strijd GöppingenOlympia (Hengelo) ge speeld. De Duitse combinatie, die bij de rust met 11-8 de leiding had, won de ont moeting met 24-16. In de westelykehoofd- en overgangsklasse volleybal vielen enkele sensationele ver rassingen te noteren. Het Rijswijkse RVC, tien jaar achtereen landskampioen en door geen ploeg te benaderen, werd na de nederlaag van vorige week tegen het Utrechtse SOS zaterdag in de Houtrusthallen in Den Haag door het Voorburgse DES in een opwindende strijd verslagen. RVC leek recht op een zege af te stevenen, won de eerste sets met 15-12 en 15-5, nam in de derde set een vrijwel beslissende voorsprong (12-4), maar zag de kans keren toen DES met een voortreffelijke serve, onweerstaanbaar en vol overtuiging naar zijn laatste kans greep: 15-12 voor de Voorburgers In de vierde set wisten Piet Kapteyn en zijn teamgenoten zich aanvankelijk goed te her stellen, maar DES was niet meer te stuiten en met 15-10 en 15-6 werd RVC er op geattendeerd dat de alleenheerschappij tot het verleden behoort en dat de volleybal hoofdklasse in DES, SOS en sinds kort ook Reva een aantal ploegen bezit, dat voor de Rijswijkers niet meer behoeft onder te doen. Het duel tussen het Haagse OVC en de damesploeg van Die Raeckse had in score verloop veel overeenkomst met het treffen tussen RVC en DES. De Haagse gastvrou wen namen met 16-14 en 15-4 met 2-0 de leiding en wisten in de derde set een grote voorsprong te veroveren. Maar Die Raeckse hield het vuur nog brandend, slaagde er in het tij te keren (15-12) en won na deze kentering tenslotte de strijd met 3-2 (15-2 en 15-7). De uitslagen in de hoofdklasse luidden: Dames: OVCProf.wijk 1-3, Blokkeer AMVJ 0-3, Celebes—RVC 3-2, AMVJ—St. Paul 2-3, Prof.wijkBoemerang 0-8. SVV ZVC-K V 2-3, SOS—Celebes 0-3, OVC— Die Raeckse 2-3, RVCBlokkeer 3-0. Heren: OVC—HVL 3-0, RVC—SOS 1-3, US—DES 1-3, HVL—Reva 2-3, Sportcen trum—OVC 3-2, SVV—AMVJ 2-3, SOS— Libanon 3-2, ConcordiaUS 3-1. DES— RVC 3-2. De stand in de westelijke hoofdklasse luidt nu: Heren: Dames: DES 9—18 Celebes 9—18 SOS 9—16 Boemerang 9—16 AMVJ 9—14 RVC 10—16 RVC 8—10 AMVJ 9—12 OVC 9—10 SOS 10—12 Reva 9—8 Blokkeer 9—10 Sportcentrum 8—6 St. Paul 8—6 Libanon 9—6 Prof.wijk 9—6 Concordia 9—6 Die Raeckse 9—4 SVV 7—4 SVV 9—4 U S 9—4 ZVC en K&V 8—2 HVL 9—2 OVC 9—0 Overgangsklasse In de overgangsklasse leed TOG uit Hoorn, de rivale van leidster MHBS. een onverwachte nederlaag in het Westfriese duel met Madjoe uit Enkhuizen: 15-12, 15- 8, 8-15 en 15-2. De kloof tussen de Haar lemse dames en hun Hoornse concurrenten is nu tot vier punten verbreed. A! even onverwacht was de nederlaag die AVC leed tegen het zwak te achten Beverwijkse De Kennemers. De Haarlemse groenwitten waren volkomen uit vorm en verloren met 2-15, 15-7. 15-11 en 15-9. Door dit resultaat De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Spoi-tbond, de heer H. Thien, heeft maandagavond tijdens een bijeen komst in het Van Nispenhuis in Amster dam de eerste katholieke sportleiders- school in Nederland officieel overgedra- gen aan mr. Th. Elsenburg, voorzitter van het curatorium. Namens de KNVB deelde de heer G. Kruyver mede, dat de voetbalbond toe stemming heeft verleend om op deze sportleidersschool de amateur spelleiders- cursus te gaan geven. De KNVB zal hier aan medewerking verlenen. Onder de aanwezigen bevonden zich de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg en de heer E. Kupers jr., inspec teur voor de lichamelijke opvoeding van de gemeente Amsterdam. Leden van het keurkorps van het district Amsterdam van de Nederlandse katholieke Gymnas- tiekbond en van de ritmische afdeling van de vereniging Rood-Wit gaven demonstra ties. wordt de „staartgroep" gevormd door vier ploegen Flevo; De Kennemers, Catapult en Octopus die alle zes punten uit twaalf wedstrijden bezitten. Bij de heren werd HBC uit Heemstede in de ijselijk koude veilinghal in Alkmaar verslagen door Reactie met de setstanden: 15-4, 15-0 en 15-10. De uitslagen in de overgangsklasse luid den: Dames: MadjoeTOG 3-1, Molenwiek Flevo 3-0, MHBS—VCK 3-0, Catapult— SES 1-3, OctopusThe Smash 3-1, De Ken nemersAVC 3-1. Heren: Madjoe—TOG 2-3, SES—LOS 3-2, Die RaeckseHVS 0-3, OctopusThe Smash 3-1, ReactieHBC 3-0 en Czaar Peter—SES 3-0, Boksen De Nederlandse kampioen bantamge- wicht, de Surinamer Sugar Ray, heeft maandagavond in Earls Court in Londen een k.o.-nederlaag geleden tegen de En gelsman Terry Spinks, de Olympische kampioen 1956 in het vlieggewicht. In de zevende ronde van het gevecht, dat op tien ronden was afgesloten, ging de Surina mer voor de volle tien tellen neer. Het was een weinig aantrekkelijk ge vecht tussen twee gelijkwaardige boksers die beiden enkele keren moesten worden gewaarschuwd voor vasthouden. In de ze vende ronde plaatste Spinks onverwachts een rechtse gevolgd door een linkse op de kaak van Ray. De Surinamer ging neer en deed pas pogingen om overeind te komen op het moment waarop arbiter Bill Wil liams hem had uitgeteld. Beide boksers waren wel snel, doch ble ken te onbesuisd bij het plaatsen van hun stoten. Ray probeerde de strijd te force ren met rechtse en linkse swings, doch die konden de beweeglijke Spinks niet in moei lijkheden brengen De Nederlandse kam pioen, die goed begon, bokste vooi-al in de vierde ronde bijzonder agressief. Het was de 22ste zege die de Engelsman in zijn loopbaan als prof behaalde. Ray werd na afloop van het gevecht naar het ziekenhuis vervoerd. Men ver moedt dat hij een gebroken kaak heeft op gelopen bij de stoot die de strijd besliste. Henry Cooper (Bcllingham) heeft maan dagavond in Londen in een gevecht over 15 punten gewonnen van Brian London (Blackpool). Door deze zege heeft Cooper zowel de Blitse zwaargewichttitel, als de zwaargewichttitel van het Gemenebest op zijn naam gebracht. Het kostte de 24-jarige Cooper weinig moeite de strijd tegen London van de eer ste tot de laatste ronde te beheersen Hij bracht alle 15 ronden op zijn naam. Slechts in de 5de en de 6de ronde toonde titelhou der London zich enkele malen gevaarlijk. Brian London wist echter geen antwoord op de linksen van Cooper. Nog voor de strijd halverwege was, begreep iedereen dat slechts een k.o zou kunnen maken dat de man uit Cardiff zijn titels behield.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3