RANG is alleen RANG als er RANG op staat Sprookje van de geleksdrooim Chefarine „4 Johannes Bosboom in Delft rrmr Spoorwegen binden de strijd aan tegen het winters ongemak Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! an trrmmf Honderden baanwerkers en hulp krachten gemobiliseerd Stagnatie echter niet altijd te voorkomen 11 SUI) Q.D.MJUL» UJ.M.9JJUUUU.M lim±mXUJJ±iJJ±UJ±UM±MM±U±MJJ±UJJJJLUJMMJJLAUJjLASJJJd.U.m W o o OTÓTÖTÖ'Ö 1 mm In een maand mim 30 inbraken gepleegd Drie Rotterdamse jongens gearresteerd Uitvoerende macht van „Rijnmond" te groot Telefonisch weerbericht was meest gedraaide nummer Negen maanden geëist tegen pseudo-ambtenaar Ouden van dagen bedot met brillenruil Geknoei bij stemming over ruilverkavelingsplan? Justitie stelt onderzoek in JnfceTuia Twijfel over interpretatie van verbod op scherpe auto-uitsteeksels WOENSDAG 14 JANUARI 1959 Advertentie Rang Fruit 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol v Rang Ice Mints 19 ct per rol a Honderden spoorwegmensen van de dienst Weg en Werken, aangevuld met tal rijke extra hulpkrachten van het spoorweg bouwbedrijf en van particuliere aanne mersbedrijven staan klaar om de strijd aan te binden tegen het winterse ongemak waarmee de spoorwegen iedere jaar op nieuw te kampen hebben gehad. Ze zijn al even in actie geweest toen in de nacht van zondag op maandag gevreesd werd voor ijzelafzetting op de bovenleidingen van de geëlektrificeerde baanvakken, maar gelukkig kon een geruststellende mededeling van het K.N.M.I. in De Bilt de mannen binnen de veilige beschutting laten van hun wachtlokalen overal langs het wijdvertakte spoorwegnet. Deze zo mer heeft men een groot „winterpro- gramma" opgezet, om te voorkomen, dat sneeuw, vorst en ijzelafzetting het trein verkeer zouden stagneren. Kort voordat de eerste sneeuw in enkele delen van ons land viel waren de eerste maatregelen reeds genomen. Nachtdienst van „loze" treinen Zolang er des nachts goederentreinen rijden, zijn de bovenleidingen regelmatig in beroering, en krijgt het ijs niet de kans, zijn vernietigend werk te doen. Maar 's zondagsnachts rijden er geen goederen treinen en heeft de natuur vrij spel. Er zijn momenteel onderzoekingen gaande naar een methode om ijzelafzetting te voorkomen. Men heeft het al eens ge probeerd met het aanbrengen van een be paalde vloeistof op de draden, maar de resultaten hiervan waren tot dusver wei nig bemoedigend. Daarom is besloten om, wanneer ijzel afzetting kan worden verwacht, treinstel len des nachts loze ritten te laten maken. Men denkt dan aan een uurdienst over de geëlektrificeerde baanvakken. Op die ma nier hoopt men de ijsdeeltjes regelmatig te breken, voordat grotere brokken ijs „trekkingen" veroorzaken, waardoor de bovenleiding kan doorbranden. Het inzet ten van deze „ijzeltreinstellen" betekent voor de spoorwegen niet alleen enorme kosten, maar ook een dienstschema dat totaal afwijkt van andere zondagnachten. De overwegen moeten immers eveneens worden bewaakt en de seinhuizen bezet waar-voor honderden mensen op deze an ders zo rustige zondagnacht in actie moe ten komen. Verwarmde wissels Naast de bovenleidingen lopen ook de wissels en de meestal daarop correspon derende seinen al gauw gevaar, in de gi-eep van koning winter te raken. Zesen zestig van de belangrijkste wissels, in de directe omgeving van spoorwegemplace menten zijn tegen de winterse invloeden beveiligd door elektrische verwai-mings- elementen. Deze houden het wisselcomplex en speciaal de gevoelige wisseltongen lauwwarm zodat geen storingen optreden door bevriezing. Deze oplossing is de bes te, maar tevens de duux-ste. De verwar mingselementen gebruiken namelijk zeer veel stroom en zijn er vaak oorzaak van dat storende pieken optreden in het elektriciteitsgebruik van de spoorwegen. Bijna 500 wissels worden verwarmd door middel van propaangas. Daarvoor heeft men op verschillende punten gastanks langs de lijn gelegd, die het gas toevoe ren naar de bi-ander, die op de in gevaar Een vei-keersovertreding op het Hof plein in Rotterdam heeft geleid tot de ont maskering van drie jeugdige inbrekers, die, naar de politie aanneemt, x-eeds meer dan dei-tig „ki-aakjes" op hun naam hebben staan. Het drietal werd in een huurauto door een agent aangehouden en op een over treding gewezen. Een van de drie, de 19- jarige L. O., liet een rijbewijs zien. Het bleek een oud rijbewijs van zijn vader te zijn, dat de jongeman had vervalst. Op het hoofdbureau van politie kwamen bij fouillering uit de kleren van deze jon gen te voorschijn: een zaklamp, 'n schi'oe- vendraaier en een reclamezakmesje plus dito sleutelring van een Rotterdamse fir ma bij welke kortgeleden ingebroken was. De recherche vond hierin aanleiding bij alle drie de jongelui huiszoeking te doen. Toen daarbij een deel van hun buit tevoor schijn kwam, bekende het di'ietal, tien tallen inbraken in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen gepleegd te hebben. Zij hadden elkaar pas begin december 1958 leren kennen. Zij trokken er eerst 's avonds met brommers op uit, later met een huur auto. Er waren avonden bij, dat zij wel vier a vijf maal ergens wisten binnen te dringen. De schade die zij binnenshuis aanrichtten beliep dikwijls een nog gro ter bedrag dan hun buit. Een gedeelte hiervan, ongeveer 350 pakjes sigaretten, enkele kistjes sigaren, twee boormachi nes en een radiotoestel, kon worden ach terhaald bij een heler, de 22-jax'ige mon teur J. G., die evenals het genoemde drie tal in arrest gesteld is. zijnde wissel is gericht. Ook deze methode voldoet, maar vergt meer mensen, die de brander in werking stellen. Ook moeten de tanks regelmatig worden gevuld. Tenslotte worden eveneens 500 wissels verwarmd door middel van vurige briket ten. Deze worden eerst vooi'gegloeid om vervolgens in speciaal daarvoor gecon- strueerde roosters te worden gelegd. De ze methode is niet zo effectief. Het aloude vegen van de wissels wordt ook nog toe gepast, maar meer op wissels die binnen het bereik van de sneeuwploegen van de spoorwegen liggen. Vlammenwerpers Stuifsneeuw kan tenslotte ernstige moei lijkheden veroorzaken, doordat de schuif deur-en van de reizigerstreinen vastvrie zen. Tot nu toe heeft men daar nog maar weinig last van gehad. Toch is men voor bereid op dit euvel, evenals op het vast vriezen van de koppelgedeelten. Bijna elk station is voorzien van speciale vlammen werpers waarmee men de bevroren trein- delen te lijf gaat. Dat desondanks toch nog vertragingen optreden is iets, waartegen men hardnekkig vecht, maar soms mach teloos staat. Stagnatie bij treinverkeer Van maandagmiddag halfdrie tot van- moi-gen vijf uur hebben de treinen tussen Schin op Geul en Wylre over enkel spoor moeten rijden, omdat een gedeelte van de spoorlijn onberijdbaar was geworden door zware sneeuwval. Hierdoor ontstonden er vertragingen van vijftien minuten tot een half uur. Van enkele treinen Maastx-icht-Heerlen moesten de reizigers in Valkenburg over stappen. Militairen hebben maandag de'spoorwegen geholpen met het sneeuwvrij maken van de wissels op het stationsemplacement te Arnhem. Burgemeester van Schiedam Naar aanleiding van de publikatie van het rapport inzake het bovengemeentelijk oi'gaan de „Rijnmond", heeft mr. J. W. Peek, de burgemeester van Schiedam, verklaard, dat naar zijn mening daarin inzake de uitvoerende macht van het nieu we orgaan veel verder wordt gegaan dan hij en zijn collega's tot dusverre hebben aangenomen. Hij noemde o.a. op de kwes tie der onteigeningen, de industrialisatie en het overnemen van de waterleiding- gas- en elektrische bedrijven, alsmede het uitschakelen van de competente ge meentediensten, waarover Schiedam en Vlaardingen beschikken. Ook vroeg hij zich af in hoeverre taken die tot nog toe door gemeentebesturen zelf verricht wer den, door het orgaan worden overgeno men. In de afgelopen dagen De spoorwegen, bouwvakondernemers, automobilisten en schoolkinderen leggen in winterse dagen meer belangstelling dan aan de dag dan ooit voor het weer dat op komst is. Het telefoonnummer 003, dat van het weerbericht, is in de afgelopen dagen dan ook ongetwijfeld een van de meest ge draaide nummers in Nederland geweest. Er zijn dertien telefoondistricten in Neder land en overal, in alle centrales, staat lijn 003 „roodgloeiend". In het district Utrecht bijvoorbeeld bel den op 9 januari, toen er „sneeuw in de lucht zat," 2905 belangestellenden nummer 003 en dit aantal liep op tot 4722 op 10 januari, 8781 op 12 januari en 6496 op 13 januari. Het K.N.M.I. in De Bilt geeft iede- re dag om de twee uur per telex het weer- overzicht en de weersvei-wachting door naar de telefooncentrale van elk der der tien districten. De dienstdoende telefoniste legt het bericht vast op een band, die via twintig lijnen iedere minuut van het et maal kan worden afgeluisterd. Voor de bouwvakken zijn twee jaar ge leden speciale regionale weerberichten in gesteld. Nederland is hiervoor verdeeld in vier rayons. Voor ieder rayon bestaat een afzonderlijk telefoonnummer in De Bilt, dat de bouwvakondernemers desge wenst kunnen bellen. In november deden zij dat 141 en in december 341 maal. De belangstelling voor de regionale weerbe richten gaf in de afgelopen week echter ook een opvallende hausse te zien: het aantal telefoontjes steeg van 491 op 2 ja nuari tot 2176 op de twaalfde. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, '>xek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. IIIIUUCICII IUICII. v legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiarox. In oktober van het vorige jaar arresteer de de Haagse politie een 57-jarige man, die zich op vex-scheidene adressen bij ouden van dagen aandiende als „ambte naar van sociale belangen". Hij zei dat hij de brillen kwam controleren. Steeds con stateerde hij dat de bril niet meer deugde maar, zo zei hij, bij mij kunt u hem gra tis voor een betere inruilen. Na enig ge- manipuleer met een instrument verstrek te hij dan een andere bril uit zijn voor- raad, maar liet zich voor het montuur tus sen de tien en twintig gulden bijbetalen. Op deze manier verdiende hij aai'dig en zijn voorraad brillen slonk niet. Deze truc haalde hij niet alleen in Den Haag uit, maar ook in andere plaatsen van ons land. Totdat iemand argwaan kreeg en de poli tie waarschuwde. Thans stond de man voor de Haagse rechtbank terecht. De of ficier van Justitie eiste wegens weder rechtelijke bevoordeling en oplichting een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met de bijzondere bepaling, dat de ver dachte niet in brillen mag handelen. Voorts vroeg de officier vernietiging van de in be slaggenomen partij brillen. De verdediger gaf wel toe, dat de verdachte ten eigen voordele heeft gehandeld, maar volgens hem stond het niet vast, dat de klanten zijn benadeeld. Hij vroeg een zo kort mo gelijke straf. De rechtbank zal op 27 januari uitspraak doen. Onlangs heeft in Roelofarendsveen een stemming plaatsgehad over een ruilverka velingsproject, waarbij het aantal voor stemmers in de meerdex-heid bleek te zijn, hoewel er toch een aanmerkelijke tegen stand tegen het plan had bestaan. Er lie pen weldra geruchten, dat er bij deze stem ming geknoeid zou zijn. De officier van Justitie in Den Haag heeft nu een onder zoek gelast, onder meer naar de gi-ond- overdrachten, die kort voor de stemming tot stand kwamen. De tegenstanders van deze ruilverkaveling zijn van mening, dat het aantal niet ter stemming opgekomen stemgerechtigden en ook het aantal voor stemmers hierdoor zo werd vergroot, dat een meerderheid van stemmen voor de ruilverkaveling werd verkregen. Het on derzoek zou zich ook uitstrekken over het gerucht, dat een in Rijpwetering woonach tige veehouder, die tegenstander van de ruilverkaveling was, zijn buurman zou hebben bedreigd hem een overpad te ont nemen, wanneer deze voor de ruilverka veling zou stemmen of bij de stemming zou wegblijven. Met het voorlopig onderzoek zijn belast een adjudant van de rijksrecherche, de rijkspolitie ter plaatse en een rechercheur van de algemene economische inspectie dienst sectie landbouw. Volgens de tegenstanders der ruilverka veling zouden ook valse opgaven aan de notaris zijn gedaan bij het opmaken van de overdrachtsakten. Hoogovens in de Borinage (1840) door Johannes Bosboom. IN HET Delftse Prinsenhof wordt tot 2 februari een tentoonstelling gehouden van werken van Johannes Bosboom (1817- 1891). Bosbooms werk past hier wel uit stekend. Hij had hier kunnen schilderen. Men kent hem als specialist van interieurs van kerken. Uit een tentoonstelling als de ze blijkt, dat hij ook met andere onder werpen wel raad wist. Door de afwijking van het te bekende boeien ze wellicht het meest. Ik was tenminste verrukt van een kalkoven bij de steengroeve van Chaud- fontaine, van een sluisje in Frankrijk, van boomstudies, van aquarellen van een hof je en een landschap met boerderij en het gave schilderij van een Gelderse deel. Maar evenzeer geestdriftig stemmen toch de Portugese Synagoge, in het bezit van het Amsterdams Stedelijk Museum, laat in zijn jaren geschilderd, in de allereer ste plaats. Bosboom zal het kerkinterieur wel om bepaalde redenen gekozen hebben als on derwerp. Zijn „Lux in Tenebris" het hoofdaltaar van de St. Jacobskei-k te Ant werpen, geschilderd op vijfentwintig jari ge leeftijd is een goed bedoeld stuk thea ter, waarvan de uiterlijke vei-schijning angstig nauwgezet gevolgd is. Geen detail miste hij in het begin, omdat hij bewust waarde hechtte aan wat er allemaal in de kerk te zien was. Hij verplaatste zelfs in de kerk van Breda het graf van Engelbert van Nassau naar een in zijn schilderij gun stiger plek, omdat hij dit monument zo belangrijk vond in dit interieur. Hij blijkt in den beginne een met respect vervulde verhaler van wat hij van waarde acht. Zijn ontwikkeling is die van de schildex'kunst van zijn tijd. Dat betekent, dat men bezig is meer dan ooit boven het onderwerp in zijn naturalistische verschijning uit te groeien. De kerk protestantse, katho lieke of joodse is voor Bosboom steeds minder een interieur van bepaalde archi tectuur met de daarin voor het verrich ten der ceremoniën noodzakelijke meubels en andere voorwerpen, maar wordt een ruimte, met daarin een zeer eigen licht en kleur-. En dan blijkt er meer wijding van zijn schilderijen uit te gaan in de geest Heet van de naald mag ik u dan de treffelijke historie ver tellen van de arme Italiaanse weduwe, die dank zij de Lotto met één slag uit haar zorgen is. De geschiedenis heeft zich enkele dagen geleden in Tu rijn afgespeeld en om de ge lukkige winnares niet in ver legenheid en moeilijkheden te brengen, is het mij niet toe gestaan haar naam te noemen. Maar dat geeft niet; het gaat om de onbegrijpelijke, ja bovennatuurlijke bijkomstig heden. In de schaduw van Turijns vijfentwintig vex-diepingen tel lend wolkenkrabberhotel is sinds twintig jaar het Lotto kantoor van signora Anna Pietrini gevestigd. Het is er on de inleveringsdata van de kleurige papiertjes een ge weldige drukte, want Italianen wagen graag een gokje met vrouwe Fortuna en er zijn hoge bedragen te winnen. Het moet gezegd, dat wij door onze voetbalpool ook aan ton nen gewend zijn geraakt en in dat licht bezien kijken we niet op van wat Italië uitkeert in de Lotto (niet te verwai-ren met de voetbaltoto), maar och, er zijn toch ook tiendui zenden mee gemoeid. Het systeem is hier onbekend: men vult slechts vier getallen in en als deze toevalligerwijs over eenstemmen met de bij een notaris gedeponeex-de cijfer reeks, hoeft men alleen nog maar de gretige hand op te houden. De kleine oude vrouw in haar afgedragen blauwe man tel viel op de grauwe novem berdag nauwelijks op in de Enkele dagen geleden is in de Turijnse Lotto de hoofdprijs gevallen op een cijferreeks, ingezonden door een oude vrouw. Ze kon deze gril van vrouwe Fortuna best waarderen, hoewel ze, naar haar eigen mededelingen, er bij voorbaat overtuigd van was geweest ditmaal een grote slag te zullen slaan. rij der wachtenden, of het moest zijn doordat ze een ge sprek aanknoopte met haar buurvrouw. Ze vertelde van een wonderlijke droom. „Ik speel al vierenvijftig jaar in alle mogelijke lote rijen, zonder ooit een lire te hebben gewonnen. Maar ik heb een dikke huid", lachte ze. „Ik blijf doorzetten en deze keer zal ik geluk hebben, dat weet ik zeker". Triomfantelijk keek ze om zich heen. Er werden een paar grapjes gemaakt, doch ze bleef onverstoorbaar. Ze wilde de bron van haar zekei'heid wel kwijt ook, dat bleek uit haar hele houding. „Vannacht heb ik gedroomd. Ik zweefde op een grote witte wolk en zag onze aarde zo klein als een appel. En ter wijl ik daar zo voortwiegde, zat plotseling mijn man Gior gio hij is vijftien jaar ge leden gestorven naast me". „Herkende u hem direct?", vroeg de toehoorster. „Natuurlijk. Ik zei: „Hoe gaat het ermee, Giorgio? Je ziet er werkelijk patent uit". Mijn man glimlachte en zei toen ernstig: „Ik maak me zoi-gen om je, Eleonore. Je hebt moeite om rond te komen en je moet op allerlei dingen bezuinigen. Daar zal nu een einde aan komen. Doe nu eens één keer precies wat ik zeg. Ik zal je de cijfers geven voor de volgende Turijnse Lotto, onthoud ze goed". En toen noemde hij me de getallen". Ze zweeg en gaf het hondje, wiens kouwelijk kopje uit de boodschappentas onder haar arm stak, een vriendelijke aai. De rij was intussen opgescho ven en zij was aan de beurt. Ze reikte de jongeman achter het loket haar briefje ovei', waarop ze met Dotlood de cij fers 15—17—35—78 had ge krabbeld. Daarna diepte ze in haar zak en telde vierhonderd lix-e uit, waax-mee zij het recht op een gecombineerde kans verwierf. Een paar dagen later stopte een auto voor het Lotto kantoor en een hoge functio naris van deze staatsorgani satie deelde signora Pietrini plechtig mee, dat de hoofd prijs gevallen was op de reeks 15173578 en dat dit bil jet door haar was ingeleverd. En nog dezelfde dag krijsten de krantenjongens door de straten van Turijn: „Record- orijs van Lotto in onze stad gevallen!" Het mag waar zijn, dat je tegenwoordig met een lire geen enkele Italiaanse deur kunt opengooien, zodra het er negen miljoen tweehonderd- zevenenzestigduizend worden, begint het iets te worden. Omgerekend nog altijd een dikke vijfenvijftigduizend gul den. En als zo'n bedrag nu juist aan de traditionele ai-me weduwe ten deel valt, zijn we weer in de sfeer van het sprookje beland. Od verzoek van de geluk kige is haar naam angstvallig geheim gehouden, maar eerlijk gezegd heeft dat maar zeer ten dele geholpen. Er waren te veel mensen in gemengd en het viel ijverig speurende journalisten, die overigens tot nu toe haar anonimiteit hebben gerespecteerd, niet moeilijk aanknopingspunten te vinden voor een sensationeel verhaal. Een van hen hoorde van het gespx-ek met haar buurvrouw en vond hierin aanleiding eens met een professor van de Tu- x'i.jnse universiteit te gaan praten. Deze. een bekende psychiater, verklaarde dat dergelijke gevallen in de me dische litteratuur niet onbe kend zijn. „Bijna altijd betreft het alleenstaande mensen", zei hij, „mensen dus, die de hele dag met hun gedachten bezig zijn, geen of zo goed als geen verwanten hebben en zelden correspondentie voeren. Het valt moeilijk in leken- termen te verklaren hoe zekere psychologische factoren juist bij deze lieden op zekere dag een soort geldingsdrang kunnen doen ontstaan. Zij willen voor eenmaal in de be langstelling van hun omgeving komen en weven, vaak in alle oprechtheid, fantastische be levenissen om zich heen. Het on wolken zweven is een vol komen normaal bijkomend verschijnsel. Ze gaan er dan ook van dromen. In het geval van deze Lotto-winnares was haar constante pech een ob sessie geworden. Haar een zaamheid deed de rest. Ik acht het aannemelijk, dat zij de droom heeft gehad, precies zoals zi.j die verteld heeft, met inbegrip dus van het noteren van de uiteindelijk tot de hoofdprijs leidende cijfer reeks". „Dat wil dus volgens u zeg gen", drong de joux-nalist aan, „dat er zich bepaalde boven natuurlijke verschijnselen kunnen voordoen. Ik neem op uw gezag aan, dat deze vrouw in een bijzondere psychische toestand is geraakt door haar jarenlange alleenzijn. Niet te ontkennen valt, dat zij de cij— fers in haar droom heeft op getekend. Wat zegt u daar van?" De psychiater glimlachte en schudde zijn hoofd. „U trekt nu bepaald zeer onwetenschappelijke conclu sies. Akkoord, ze heeft ge droomd en in die droom zijn haar cijfers geopenbaard, meent u te moeten opmaken. Dat heb ik niet beweerd. Deze cijferreeks speelde haar al voortdurend door het hoofd en als gevolg daarvan heeft ze ervan gedroomd, dat is heel wat anders". De krantenman had een even dikke huid als Eleonore, die vierenvijftig jaar op haar ge luk wachtte. „Hebt u dan een weten schappelijke verklaring voor het feit, dat deze cijferreeks juist die van de hoofdprijs bleek te zijn?", persisteerde hij. „Stom toeval", zei de pro fessor. waarvoor die interieurs bedoeld zijn. Dan blijkt ook, dat een Gelderse deel ons even zeer ons dagelijks bedrijf kan doen ver geten omdat de schilderkunst haar eigen vormen heeft. Dat Bosboom dit stadium moeizaam en over lange tijd moest bereiken, tekent hem als een minder grote figuur dan een Jong kind is geweest. Zijn beste x-esultaten komen die van zijn tijdgenoot zeer nabij. En dan vraagt men zich af in hoeverre het geestelijk kli maat van Bosbooms tijd niet een handi cap voor hem was. Men komt ook tot deze vraag, omdat Bosboom met schilderijen uit Frankrijk zulke veelbelovende moge lijkheden toonde. Het omstreeks 1840 ge schilderde „Hoogovens in de Borinage" vertoont dezelfde kwaliteiten als het werk van de ontwakende Jongkind. Er zijn wel meer schilderijen en aquarel len in de geest van hetgeen we als Bos booms mooiste werk hebben leren zien. De heer Bolten, directeur van het Prin senhof, vertelt ons in zijn lezenswaardige inleiding tot de catalogus, dat hij gezocht heeft naar de minder bekende werken van deze schilder. Misschien dat hij daardoor iets minder groot aan ons verschijnt dan hij is, maar zeker interessant en verras send. Daarmee werd bovendien Bosbooms niet zo gemakkelijke ontwikkeling nog eens tot uitdrukking gebracht. Omdat het kerkinterieur zijn specialiteit was gewor den, mogelijk ook voor de controle van zijn ontwikkeling onontkoombaar, kregen vele zaken, gemaakt naar andere onder- werpen in tijden, dat hij er door wat voor reden dan ook uitmoest, juist een bevrij dende kwaliteit. Zijn Scheveningse strand gezichten komt bijvoorbeeld het compli ment toe, dat men tegenover deze staan de eerder aan Franse schilders als bij voorbeeld Boudin denkt dan aan Ne derlanders, die zich met hetzelfde onder werp bezighielden. Men heeft bij het samenstellen van deze tentoonstelling zich voorgesteld Bosbooms kwaliteiten weer eens sterk te doen voe len. Dat dit lukte, moge blijken uit het geen mij deze expositie te denken gaf. Toch ziet men ook sterk Bosbooms be perktheden in het begin. Het is interes sant om te constateren hoe zijn figuurtjes steeds meer in het geheel van het schil derij opgenomen werden. Hij begon analy tisch en groeide naar een meer synthe tisch opzetten. Mij doet deze-tentoonstel ling verlangen naar exposities van figux-en als Bosboom, Israëls of Witsen met het alleen voor onze tijd algemeen als het best ex-kende wex-k, want daardoor zullen on ze schilders blijven gelden. Bob Buys Advertentie - -A het vertrouwde merk maand tampons géén verband - géén gordel onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker ol drogist heelt het Interna 1 0 tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder f^s. inbrengsysteem) Is O- 10 tampons I 1sj* J. J. F. Remming KNAC schrijft minister van Justitie De KNAC heeft de minister van Justitie gevraagd of aan het Openbaar Ministerie instructie kan worden gegeven om de za ken betreffende scherpe uitsteeksels aan auto's, aanhangwagens, motorfietsen en scooters bij voorrang af te doen. De bond wijst er op dat er bijzonder veel twijfel bestaat, hoe het op 1 januari in gegane verbod van scherpe, uitstekende en onnodige delen aan motorrijtuigen, moet worden geïnterpreteerd. De rechter moet uitmaken, wat onder scherp, uitste kend en onnodig dient te worden verstaan en als er dus spoedig jurisprudentie komt, weten politie en weggebruikers beter, waar zij zich aan hebben te houden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11