WYBERT Morgen verschijnt Debré voor de parlementaire heirschaar Castro laat executies in Cuba tijdelijk staken Opstandige Khamba's voeren guerilla tegen Chinezen Agrarisch is het westen van grote nationale betekenis" Reeds 200 aanhangers van Batista ter dood gebracht Bezetters proberen strijdlustige stam uit te hongeren Minderheidsregering in Finland gevormd Indonesische berichten verontrusten Malaya WOENSDAG 14 JANUARI 1959 13 Gekortwiekt parlement kan niet opvliegen over de beide kernproblemen: Algerije en de economie Westduitse spionne beroept zich op occulte machten Carl Helfmann moest geholpen worden Brits passagiersschip zonk voor Livorno; geen doden Nieuwe Franse regering van links naar rechts) HARD TEGEN HARD IN TIBET Amerikaanse prijs voor Nederlands boek Premier: Nooit contact met rebellen gehad" L.T.B. IN VERGADERING BIJEEN Sympathieke geste van spoorwegpersoneel (Van onze correspondent in Parijs) De voormalige senator en huidige minis ter-president van Frankrijk, Michel Debré, zal donderdag in het Palais Bourbon te Parijs zijn parlementaire vuurdoop in zijn nieuwe functie ondergaan. Gevaren zijn er voor hem aan die ontmoeting nauwelijks verbonden. De Nationale Vergadering is door de nieuwe grondwet, door De Gaulle geïnspireerd en door Debré geredigeerd, nagenoeg onschadelijk gemaakt. Het is eer der een beleefdheidsbezoek dat de premier de heren Kamerleden brengen gaat. Hy is hun geen enkele verantwoording schuldig, want in het nieuwe Frankrijk van De Gaulle benoemt het staatshoofd de rege ring. Het gekortwiekte parlement heeft tegen de regering nog maar één wapen: de maatregel van censuur. Het initiatief daar voor moet echter door tenminste 54 Kamer leden worden genomen, waarna de censuur door de volstrekte meerderheid bekrach tigd dient te worden. Wanneer de Kamer na een mislukte stormloop op de regering echter ten tweede male met censuur zou dreigen, heeft de president der republiek het recht de hoge vergadering zonder ver dere vorm van proces naar huis te sturen. De heren parlementariërs zullen zich dan ook wel twee maal bedenken alvorens die stoute schoenen aan te trekken Het belooft dus meer een academisch woordenspel te worden dat de ver antwoordelijke regering onder de vijfde republiek met het „controlerend" par lement gaat voeren. In dat onschul dig raam staan er voor donderdag twee onderwerpen op de agenda, die ieder af zonderlijk onder het vroegere regime al dadelijk in haar voortbestaan bedreigd zou hebben. Het economische saneringsplan van minister Pinay is voor de socialisten aanleiding geweest zich verder uit de rege ring terug te trekken. Maar ook onder Pinay's eigen (conservatieve) partijgenoten heerst zoveel weerstand tegen zijn finan ciële en economische politiek, dat de minis ter al is aangezegd dat hij er wel verstan dig aan zou doen voorlopig liever uit hun buurt te blijven. De verhoudingen tussen de conservatieve leider en zijn parlemen taire aanhang zijn dus gespannen te noe men, en onder het oude regime zouden Pinay's „vrienden" vermoedelijk niet lang geaarzeld hebben de minister en zijn col lega's in de regering met medewerking van de socialisten in het stof te doen happen. Contact in Cairo? Het Algerijnse probleem heeft evenwel, in de politieke gelederen zo mogelijk nog meer (machteloze) woede ontketend. Hier zijn het speciaal de Algerijnse afgevaar digden die zich verraden achten en die zich zelfs niet ontzien, in plaats van een minister-stropop, staatschef De Gaulle persoonlijk als de schuldige aan te wijzen. Men verwijt hem twee dingen: a) Zijn weigering zich duidelijk voor de integratie van Algerije en Frankrijk uit te spreken, en b) zijn besluit de Algerijnse poli tieke gevangenen, onder wie de vice- premier van de „regering" Ferhat Abbas, Ben Bella, amnestie te verlenen. De Algerijnse député's verdenken er het staatshoofd van dat die amnestie de eerste stap zou zijn voor een nieuwe poging om met de rebellen-„regering" van Ferhat Abbas in Cairo in contact te treden. Die kans lijkt inderdaad niet uitgesloten, want De Gaulle heeft nu wel voldoende bewij zen afgelegd van zijn intense verlangen een einde te maken aan de strijd in Algerije, de oorlog, die zijn nieuwe republiek op den duur, evenmin als het vorige regiem, eco nomisch en militair zal kunnen volhouden en overleven. Er hangt boven het Elysée Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met (Van onze correspondent in Bonn) Voor het Bondsgerechtshof te Karlsruhe is het proces begonnen tegen de 44-jarige voormalige secretaresse van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Irmgard Römer, die in maart 1958 werd betrapt, toen zij geheime papieren van het ministerie in handen speelde van de Oost- duitse agent Carl Heflmann. De vrouw, die ervan wordt beschuldigd gedurende een jaar lang landverraad te hebben gepleegd verklaart dat zij daartoe opgeroepen was door „een hogere macht". In een spiritis tische seance, aldus de verdachte, had de hogere macht zich aan haar geopenbaard en door „een lichtbode" gezegd wat zij moest doen. Dat zij daarbij eenkeer een bedrag ineens van 1500 mark had gekre gen en tenslotte een jaar lang per maand 200 mark kon zij moeilijker verklaren. Zij gaf Helfmann uit liefde tenslotte kopieën van alle brieven, die haar op het ministe rie in handen kwamen, zelfs over informa ties over de betrekkingen tussen Bonn en Oosteuropese landen, berichten van Westduitseambassadeurs en over Hon gaarse vluchtelingen. Op 17 maart 1958 werd zij te Bonn gearresteerd met een tas vol afschriften. Te vriendelyk De ernst en de overtuiging, waarmee de spionne over haar occulte ontmoetingen vertelde, deed af en toe zielig en meestal hoogst onwaarschijnlijk aan. Het was, zo zei zij, een merkwaardige dwang alsof er steeds iemand naast mij stond, die zei: „Je moet Helfmann helpen.". De „licht bode" had op haar verzoek gezegd, dat Helfmann geen spion was. Toen de rechter meedeelde, dat de gearresteerde Helf mann een beroepsspion is, zei Irmgard Römer: „De hoge macht heeft kennelijk niet de juiste opvatting gehad van aardse zaken. Hij denkt misschien te vriendelijk". zeker een initiatief inzake Algerije in de lucht, dat even stellig de parlementaire vertegenwoordigers der Algerijnse „co lons" en reactionairen allerminst welge vallig zal kunnen zijn. Hard tegen hard? Het is daarom zelfs niet uitgesloten, dat deze ultra-rechtse en fascistische elemen ten reeds nu het uur gekomen achten om het hard tegen hard te laten gaan. Op president-generaal De Gaulle hebben ze nog minder vat dan op de regering. Wel zouden ze echter premier Michel Debré, en vele zijner ministers, onder wie vooral Soustelle, in een moreel en politiek bij zonder delicaat parket kunnen brengen, door van hen een onverbloemde uitspraak pro of contra de integratie van Algerije te eisen. Beide ministers hebben hun politieke krediet namelijk goeddeels aan hun be lofte om die integratie te zullen nastreven te danken gehad Levensgevaarlijk voor de regering is de confrontatie tussen Debré en de Nationale Vergadering dus niet, maar wel zal er bij de nieuwe premier bijzonder veel van de souplesse zijner politieke spieren en van zijn acrobatiek worden verlangd. Ontmoeting met Macmillan (Reuter) Minister-president Debré heeft zijn Britse ambtgenoot Macmillan meegedeeld, dat hij bereid is volgende maand met hem te spreken over proble men, waarvoor Frankrijk en Groot-Brit- tannië zich geplaatst zien. De bijeenkomst kan met het oog op vele spoedeisende bin nenlandse aangelegenheden niet eerder worden gehouden dan tegen het einde van februari, aldus Debré. LIVORNO (UPI) Voor de Italiaanse haven Livorno raakte het Engelse passa giersschip „Pelayo" (2.579 ton) woens dagochtend vroeg lek. Nog vóór redding boten ter plaatse waren hadden beman ning en passagiers, met uitzondering van de kapitein, de eerste machinist en de marconist het schip reeds verlaten. Alle 34 opvarenden konden echter in veiligheid worden gebracht. Eerste rij: Antoine Pinay (Financiën), Jean Berthoin (Binnenlandse Zaken), Edmond Michelet (Justitie), Robert Lecourt (minister van Staat), Felix Houphouet-Boigny (minister van Staat), Michel Debré (eerste minister), Charles de Gaulle (president), Jacques Sous telle (gedelegeerd minister bij het bureau van de eerste minister), Louis Jacquinot (minister van Staat), André Malraux (minister van Staat), Maurice Couve de Murville (Buitenlandse Za ken), Pierre Gillaumat (Nationale De fensie), André Boulloche (Onderwijs). Tweede rij: Michel Maurice-Boka- nowsky (staatssecretaris). Joseph Fon- tanet (staatssecretaris), Pierre Chate- net (staatssecretaris), Roger Frey (Voorlichting), Rar/mond Triboulet (oud-strijders), Bernard Chenot (Volks gezondheid), Roger Hoiidet (Land bouw), Robert Buron (Openbare Wer ken), Jean Marcel Jeanneney (Nijver heid en Handel), Paul Bacon (Arbeid), Pierre Sudreau (Opbouw), Bernard Cornut-Centille (Posterijen, Telefonie, Telegrafie), mejuffrouw Neissa Sid- Cara staatssecretarisMax Flechet. (staatssecretaris) en Valéry Giscard Destaing (staatssecretaris). HAVANNA (UPI) De regering van Cuba heeft opdracht gegeven de terecht stelling van oorlogsmisdadigers tijdelijk stop te zetten. Het besluit werd dinsdag avond laat genomen, na een bespreking van Fidel Castro en de voorlopige presi dent Manuel Urrutia. De berechting en executie zal spoedig, in tegenwoordigheid van buitenlandse journalisten, worden hervat. De journalisten zal worden toege staan de verdachten en hun familie te in terviewen, zo is in Havanna bekendge maakt. Tot op heden zijn naar schatting 200 oorlogsmisdadigers en aanhangers van Batista en Masferrer terechtgesteld. Een speciale correspondent van AFP meldt uit Havanna, dat de verbindingen van Havanna met afgelegen delen van het eiland, zoals de provincie Oriënte, moeilijk zijn en dat het de vraag is of de ze order van de regering tot alle delen van Cuba zal doordringen. In de provincie Oriënte zou Raul Castro, een broer van de rebellenleider Fidel, zich aan een „orgie van bloed" overgeven. CHICAGO (Reuter) De Amerikaanse pers blijft veel aandacht wijden aan de executies op Cuba en over het algemeen betreurt zij het grote aantal slachtoffers. Een correspondent van de „Chicago Tri bune" schreef woensdag, dat de militaire bevelhebber van de provincie Havanna heeft verklaard, dat elk lid van de strijd krachten van oud-president Batista, die politieke gevangenen heeft vermoord, na een proces voor een krijgsraad, zal wor den terechtgesteld. De bevelhebber zei, dat hij „de bloedende harten van Ameri- KALIMPONG, (UPI) De Chinese communisten zijn er in geslaagd de Tibe taanse revolte met geweld te onderdruk ken en gaan er thans toe over de rebellen op de knieën te brengen door een geheel ras uit te hongeren, als men de verhalen van de gevluchte opstandelingen mag ge loven. Mikpunt van de actie der communis ten is de Khamba-stam, die in de afgelopen jaren een kleine guerilla tegen de com munisten voerde en in de zomer van het vorig jaar overging tot een openlijke gewa pende revolte. De communisten trachten thans de Khamba's op de knieën te brengen door hun handel en zaken onmogelijk te maken en hun land af te nemen. De meeste Kham ba's hebben hun woningen verlaten en wo nen thans in holen in het gebergte of in de oerwouden. Anderen vluchtten naar nabu rige landen. „Het is een doelbewuste poging ons ge hele ras te doen uitsterven", zei een Kham- baleider, „maar dit zal hun evenmin helpen als hun militaire campagne". Over de verliezen in de opstand zijn geen officiële cijfers beschikbaar, maar volgens gezaghebbende Tibetaanse zegslieden zouden gedurende de laatste twee jaar tus sen de twaalf en twintigduizend Khamba's in de meest oostelijke provincie van Tibet, Kham, zijn gedood. Aan Chineze zijde zou den 7000 tot 10.000 man zijn gesneuveld. „Ze hebben ons onze woningen en ons land weggenomen, omdat wij hen niet mo gen", zei een der Khamba's ons. „We zijn nu weggegaan, maar we komen terug en zij zullen weten wier woningen in Kham zij hebben ontwijd!" Economische sancties tegen de Kham ba's hebben er wel toe geleid, dat de stam uiteen gevallen is. Zo nu en dan worden schuilplaatsen van rebellen gebombar deerd. Er gaan berichten rond, dat gevangen genomen Khamba's worden gemarteld in een poging inlichtingen uit hen te verkrij gen over andere rebellen. Ook zouden de communisten vrouwen, dochters en moe ders van sommige rebellen als gijzelaars vasthouden. De Khamba's beantwoordden de com munistische campagne, die de vorige zo mer begon, met een guerrilla. Zij verlie ten hun dorpen, die in de as werden ge legd, en begaven zich naar de bergen om de strijd voort te zetten. Volgens zegslie den hebben Khamba's sterke cellen in Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevormd. Hun voornaamste taak is het voeren van propaganda en het aanwerven van mede standers uit andere bevolkingsgroepen. Verleden jaar, zo vertellen rebellen, had den zij meer dan vijftig konvooien uit hin derlagen overvallen en vernietigd, terwijl nog vijftig anderen wérden lastig gevallen. De aanvallers laten eerst reusachtige keien van de berghellingen op de Chinese communisten kampen rollen en vallen vervolgens aan, gewapend met geweren en dolken. De communisten nemen vaak wraak door in de provincie Kham zware bombar dementen uit te voeren, aldus de rebellen. De Chinezen hebben zich inmiddels ge nesteld in Chamdo, de hoofdstad van Kham. Volgens de rebellen telt het garni zoen daar alleen al twintig tot vijfentwin tigduizend man. (AFP) In een nieuwjaarsboodschap aan president Mac Tse Toeng hebben de Dalai Lama en de Pantsjen Lama ver klaard met de Chinese communistische partij te zullen samenwerken om „de com plotten en sabotagedaden van de imperia listische elementen een halt toe te roe pen." Ook zullen zij zich verzetten tegen de reactionairen in Tibet, aldus deze bood schap, die donderdag in een uitzending van radio-Peking werd voorgelezen. Ook in Mongolië? TAIPEH (Reuter) Minstens honderd duizend mensen in de Mongoolse volksre publiek zijn in opstand tegen de commu nisten, aldus heeft Li Yoeng Hsin, voor zitter van de commissie voor Mongolië en Tibet van de nationalistisch-Chinese rege ring. op een persconferentie verklaard. In de drie laatste jaren zouden negentig dui zend Mongolen terechtgesteld en honderd tien duizend anderen gevangen gezet zijn. Aan de Amerikaanse uitgave Vincent van Gogh is de prijs toegekend voor het best uitgevoerde Amerikaanse boek van 1958. De uitgever, de in New Yor^ geves tigde Graphic Society heeft daarvoor de Carey-Thomas Award ontvangen. De drie delen van het boek zijn in Holland gedrukt en gebonden. De drukker van de tekst is Thieme in Nijmegen. De facsimhea illu straties zijn afkomstig van de rotogravure maatschappij in Leiden en Smeets. De bin der is Proost en Brandt in Amsterdam. HELSINKI (Reuter) De Finse kabi netscrisis, die veertig dagen heeft ge duurd, is dinsdag geëindigd door de vor ming van een minderheidsregering door prof. Sukselainen, leider van de agrari sche partij en voorzitter van het parle ment, die in 1957 tweemaal premier was. Het nieuwe kabinet bestaat uit leden van de agrarische partij, met uitzondering van de minister van Buitenlandse Zaken, Toerngren, die lid is van de Zweedse volkspartij. Hij treedt op als particulier en niet als vertegenwoordiger van zijn partij, die eerder reeds te kennen had ge geven, dat zij partijleden niet zou toestaan zitting te nemen in een dergelijke minder heidsregering van de agrarische partij. Deze laatste partij heeft 48 van de 200 zetels in het parlement. De vorige rege ring een coalitie van vijf partijen onder leiding van de sociaal-democraat Fager- holm trad op 4 december af, nadat de ministers van de agrarische partij zich uit het kabinet hadden teruggetrokken. De Finse kabinetscrisis had twee hoofd oorzaken: de ontevredenheid van de Sov jet-Unie over haar aandeel in de Fins- Russische handel en het feit, dat de com munisten bij de algemene verkiezingen van juli als grootste partij uit de bus kwam. De communisten bezetten vijftig zetels in het parlement. De voornaamste moei lijkheid voor de vorming van een rege ring sinds de verkiezingen was de andere partijen met elkaar te verzoenen, tenein de een stabiele niet-communistische meerderheid te verkrijgen. De kansen van de nieuwe regering zul len ongetwijfeld afhangen van de mate waarin zij de goede betrekkingen met de Sovjet-Unie kan herstellen. kaanse redacteuren en senatoren" niet be greep. In de Verenigde Staten wordt moord toch ook met de dood gestraft, zei hij. Volgens de „New York Herald Tribune" zijn maandag in Santiago in zeven uur tijds 71 mensen terechtgesteld en worden meer executies verwacht. Het aantal ar restaties op Cuba wordt geraamd op 1.500. „Niet onchristelijk" De nieuwe minister van buitenlandse za- Jcen Agramonte noemde de executies zeer humaan vergeleken bij de barbaarsheden die het Batista-regime zich veroorloofde met revolutionairen. Hij zei verder, dat Cuba een traditioneel katholiek land is, dat „executies door een vuurpeloton in de ogen van de rooms-katholieke kerk niet on christelijk zijn, noch tegen de moraal, mits de schuldige personen is toegestaan zich met hun beschuldigers te confronte ren". Agramonte beschuldigde het regime Ba tista van het vermoorden en martelen „van minstens 20.000 Cubaanse mannen, vrouwen en kinderen van allerlei leeftijd". Terwijl de Cubaanse spoorwegen hard werken om de verbindingen te herstellen de lijn naar Camaguey is op vele plaat sen versperd of verbroken en de suiker- produktie is aangepakt, komen uit Cama guey berichten, dat de aanhangers van het „Revolutionair directoraat" daar nog afstand houden van de regering. In Ha vanna heeft het directoraat zich achter de regering geschaard en zijn wapens ingele verd, maar in Camaguey schijnen nog geen orders ontvangen te zijn. Er heerst daar een gewapende vrede. Ontkenning (Reuter) In paleiskringen te Havanna is ontkend, dat het revolutionaire bewind staking van de executies zou hebben be volen. Reuters correspondent te Havanna meldt, dat naar schatting 1500 aanhangers van de vroegere president Batista zijn aangehou den en dat er berichten over terechtstel lingen blijven binnenkomen. KOEALA LOEMPOER (UPI) De pre mier van Malaya, Toenkoe Abdoel Rah man heeft verklaard bezorgd en verstoord te zijn over een bericht uit Djakarta, vol gens hetwelk hij plannen heeft goedge keurd om een islamietische Maleise staat te vormen, welke Malaya, Sumatra, Bor neo en de Riouw-Archipel zou omvatten. Dit bericht is zaterdag gepubliceerd door Harian Rakjat, het officiëel orgaan van de Indonesische communistische par tij. Rahman zeide dat dit bericht baarlijke onzin is en bedoeld is om een breuk te for ceren in de goede betrekkingen tussen In donesië en Malaya. Hij zeide, dat hij geen enkele Indonesische rebellenleider heeft ontmoet en dat als de Indonesische pers zulke dingen blijft zeggen, hij zijn geduld zal verliezen. Volgens Rahman blijkt uit dit bericht, dat de communisten vast besloten zijn el ke stap om de situatie te verbeteren tegen te werken. Rahman gelooft, dat de commu nisten proberen elke stap, die indruist te gen hun eigen plannen om Zuidoost-Azië economisch te overheersen, in de kiem te smoren. Hij zeide nog, dat hij het bericht bespro ken heeft met zijn ambassadeur in Indo nesië, die momenteel voor overleg in Koe- ala Loempoer is. De ambassadeur keert morgen naar Djakarta terug. DJAKARTA, (UPI) De Indonesische regering heeft nog geen beslissing geno men met betrekking tot de uitnodiging van de Federatie van Malakka aan premier Djuanda Koeala Loempoer te bezoeken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken in Dja karta, Suwito Kusomowidagdo, medege deeld. Het Indonesische persagentschap PIA citeert „gezaghebbende kringen" met een mededeling dat het bezoek van Djuanda aan de federatie niet oppertuun is. Extra melk. Door ziekte van een melkbezorger heeft de Groningse recher che een reeds vier jaar durende verduis tering van melk kunnen achterhalen. De 63-jarige melkboer had een „regeling" met twee melktappers. In de vandaag te Haarlem gehouden vergadering van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de heer E. J. H. Kolf schoten, die voor het eerst als voorzitter optrad, als opvolger van de inmiddels tot erevoorzitter benoemde heer Kampschöer een beschouwing gewijd aan de ruimtelij ke ordening. Hij zeide dat het gaat om de ontwikkeling van de IJmond-agglomeratie de planning in de omgeving van Euro poort en Botlekplan, de groei van de ste- denring in de Randstad Holland, waarbij objecten als Wilsveen of Reijens zijn be trokken. De steden zullen zich belangrijk moeten uitbreiden voor het opvangen van de ko mende bevolkingsaanwas. Tegelijkertijd moet worden voorzien in een grote behoef te aan nieuwe industrie en andere werk terreinen, verkeerselementen enzovoort. Agrarisch is het westen eveneens een con centratiegebied van grote nationale en in ternationale betekenis. Uit agrarisch oog punt bezien moet men de uitbreiding bij voorkeur weren op hooggekwalificeerde gronden. Spreker zeide, dat er zich adem benemende problemen voor de agrariërs voordoen, maar wanneer wij rustig in de ze zaken blijven penetreren en doorgaan met ademhalen, dan kunnen wij ons agra risch volksdeel in de randstad Holland een plaats verzekeren, welke vooral in de tuinderij zowel in Noord- als Zuid-Holland een afzetgebied schept, waarvan wij wel licht ons op dit ogenblik nauwelijks een voorstelling kunnen maken, aldus de heer Kolfschoten. Wat 1959 zal brengen op zuivelgebied is moeilijk te voorspellen, vervolgde de voor zitter. Hoe zullen de klimatologische om standigheden zijn hier en ginds en hoe de export? Wat brengt het S.E.R. rapport over loon- en prijspeil en de consumenten subsidies? Dat op alle veehoudersbedrij- ven zeer lang en ook des zondags ge werkt moet worden, lijkt nauwelijks alge meen te worden begrepen. Ook daarom gaat het streven bij de boerenzoons en-ar- beiders veld winnen om in meer mate te kunnen profiteren van de voordelen van een zogenaamde welvaartsstaat. Naar de industrie Het aantrekken van vreemde arbeids krachten wordt steeds moeilijker, zelfs na aanbieding van een bedrijfswoning. Hoogstens komt men naar het westen om zo vlug mogelijk in de industrie te ver dwijnen. Verder merkte de voorzitter op, dat de lasten voor de agrariër steeds zwaarder worden. Onlangs is gezegd, dat 53 percent van de boerenbedrijfsgebouwen ouder is dan vijftig jaar. Spreker vroeg zich af of net per se distributie of oorlog moest zijn Alie en Anneke achter de ramen van het „Witte Himske" als een trein passeert. Sp om tot de conclusie te komen hoe belang rijk het agrarisch volksdeel dan wel is en dat de zuivelindustrie bijvoorbeeld de grootste omzetten vertegenwoordigt? In de akkerbouwsector wordt door aller lei maatregelen getracht met een systeem van garantie- en richtprijzen voor een aantal produkten een kunstmatig prijzen- niveau in stand te houden. Het is geboden, wat wij op dit ogenblik al scherp stelling nemen tegen socialistische bedoelingen om het garantie-prijsbeleid geweld aan te doen en te koppelen aan een minimumin komen voor de boer en niet meer verbin den met de produkten, waaruit voor de goed geleide economisch verantwoorde be drijven zelfstandig 'n redelijk bestaan kan worden opgebouwd, aldus de heer Kolf schoten, die hieraan toevoegde: Dit bete kent immers niets minder dan een verdere ondergraving van het beginsel van het garantie-prijsbeleid. Ook ging spreker uitvoerig in op het E.E.G.-verdrag en hij zeide, dat de agx-ariërs zich er op hebben voor te be reiden, dat in een steeds sneller tempo de ontwikkeling van het economisch leven in ons land beïnvloed kan worden. Voor een volledige aanpassing is maar vijftien ja ren tijd en dan moeten de bedrijfstakken de concurrentie aankunnen. Ons land heeft nog een voorsprong op het buiten land door klimaat, goede cultuurgronden, ontwikkeling, onderwijs en derhalve vak manschap, verbindingen enzovoort. Ge tracht moet worden voor te blijven en zich nu reeds voor te bereiden op een Ameri kaanse ontwikkeling, vooral in de tuin bouw en sierteelt. De bestuurders t-n conducteurs van de treinen op de lijn Nijmegen—Geldermal- sen kijken bij de halte Oudheusden, even voor Kesteren, altijd uit naar het kleine witte huisje van de familie Rothuis, vijf tig meter achter de halte. De conducteur zal even zwaaien naar twee kleine meis jes van 3 en 5 jaar achter de ruiten van het huis, de bestuurder groet met een stoot op de claxon. De twee meisjes, de 3-jarige Alie en de 5-jarige Anneke, zijn sinds hun geboorte verlamd en kunnen niet lopen. Hun enige afleiding is achter de ruiten naar de trei nen, de passagiers, de bestuurders en de conducteur te zwaaien. Met instemming van stationschef in Nijmegen heeft het locomotief- en trein personeel van het blok Nijmegen een ac tiecomité opgericht dat met Kerstmis cir culaires zond aan het spoorwegpersoneel met een verzoek iets voor de twee meis jes van het „Witte Huuske" te doen. De toezeggingen kwamen in steeds gro ter wordende stroom binnen, uit Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Roosendaal, Bergen op Zoom, Heerlen, 's Hertogenbosch, Arn hem, Zutphen, Tiel, Zwolle, Hengelo, Nij megen, Cuyck, Venlo en uit meer dan 50 stations die tussen deze plaatsen liggen. Ook het hoofdkantoor in Utrecht en het depotpersoneel deden mee. Ook een dokter in Opheusden bood zijn medewerking aan. En vandaag op de betaaldag voor het N.s.-personeel, is onder het personeel op de stations een collecte gehouden. Met het geld zal voor Alie en Anneke dichtbij de spoordijk een zomerhuisje worden ge bouwd. Het zal 3500 gulden kosten en uit de rest van de opbrengsten zal een fonds voor de beide meisjes worden gevormd. Het huisje zal er waarschijnlijk wel ko men, want een aantal bouwers heeft reeds medewerking toegezegd. Onder de vele geschenken voor het interieur is ook een radiotoestel. Een stichting in Groesbeek heeft laten weten, dat zij de kinderen twee weken wil opnemen. Langer willen Alie en Anneke de trein Nijmegen—Geldermalsen niet mis sen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17